Nemernicie romaneasca : la nici doua zile de la inaugurare, s-a furat gardul de protec?ie de la Autostrada Transilvania

Tweet this

Nici nu au trecut dou? zile de la inaugurare ?i pe Autostrada Transilvania au fost deja raportate dou? accidente, în gardurilor de protec?ie care au început s? fie furate.

În prima zi de dup? inaugurare, dou? oi au fost f?cute praf de un autoturism, iar ieri, masca de protec?ie a unui VolksWagen Touareg a fost f?cut? praf, dup? impactul provocat de un câine vagabond, care a r?mas mort pe marginea ?oselei scrie EVZ .În primele 24 de ore de la inaugurare, poli?i?tii au prins în flagrant dou? persoane în timp ce transportau, într-o c?ru??, buc??i de plas? care formau gardul de protec?ie al autostr?zii. Poli?i?tii spun c? prejudiciul este de 2.000 de lei, iar gardul a fost montat la locul lui de c?tre muncitorii companiei americane care a construi drumul. Pentru a se preveni, pe viitor, asfel de furturi care duc la afectarea siguran?ei pentru cei care circul? pe autostrad?, Compania Na?ional? de Autostr?zi ?i Drumuri Na?ionale ar trebui s? angajeze o firm? de paz?, la fel cum exist? ?i pe A 1 ?i A2, din sudul României.Oi moarte ?i TIR-uri pe contrasens
Primul accident raportat pe autostrad? s-a petrecut în cursul


zilei de mar?i ?i a avut loc între un un autoturism ?i dou? oi care au murit pe loc în urma impactului. ?oferul autoturismului le-a spus poli?i?tilor c? oile au ap?rut din senin de dup? balustrada de protec?ie ?i c? nu a mai putut evita impactul.
Câteva ore mai târziu la dispeceratul de poli?ie s-a comunicat faptul c? un autotren circul? spre Turda, condus de Vasile Coroban, din Cluj Napoca, dar pe contrasens. Deplasa?i de urgen??, poli?i?tii l-au depistat pe un tân?r de 42 de ani la volanul unui autotren care a circulat pe 28 de kilometri, pe contransens. De?i i-a fost atras? aten?ia prin megafoanele de pe ma?ina de poli?ie, ?oferul TIR-ului nu a oprit. Luat la întreb?ri, b?rbatul a declarat c? nu a mai circulat niciodat? pe contrasens ?i c? din gre?eal? a încurcat sensurile de circula?ie.
Un alt accident s-a petrecut între un VW Tuareg ?i un câine de la o stân? din apropierea autostr?zii A3. În urma impactului, masca de protec?ie a VW-ului s-a f?cut praf.




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


16 Comentarii pana acum»

  1. Catalin HN said

    am December 4 2009 @ 9:17 pm

    Este intr-adevar o “nemernicie”, dar va propun sa comentam si cauzele care au generat-o. Daca s-a ajuns sa se fure si gardurile de protectie de la autostrada asta s-a intamplat din 2 motive:
    – nimeni nu a luat nici o masura impotriva tiganilor care comit astfel de fapte (in proportie de 99% este opera lor) fiindca toate persoanele / partidele care au fost sau sunt la guvernare au dorit votul acestora (si basescu a procedat la fel doar ca tiganii prin reprezentantii lor au declarat recent ca vor vota cu Geoana);
    – saracia foarte mare din Romania si mai ales din zonele rurale este un factor generator de astfel de fapte (exista si inainte de a deveni basescu presedinte dar in timpul mandatului acestuia saracia s-a amplificat atingand cote alarmante).

  2. alkm said

    am December 5 2009 @ 2:11 am

    sunt 2 variante :
    1 s-au cam grabit niste persoane, nu stiu cine, sa dea drumul la autostrada, probabil pt ca e campanie electorala, si mai castigau si un pariu pe deasupra
    sau
    2 a intervenit mircea badea, acest sabotor nemernic, sub obladuirea mogulului voiculescu si a furat gardul de protectie

    care din aceste variante e adevarata ?
    astept serviciile secrete cu o expertiza tehnica

  3. kkk said

    am December 5 2009 @ 3:56 am

    @aklm …. ??? mircea badea??? who what where ???? domnu alo va lovit cineva la tartacutza da sunteti asa in offtopic????

    sunt 1000000000000% convins ca erau BORATURI IMPUTZITE care furau gardu bag mana in foc!

  4. Zamfir said

    am December 5 2009 @ 7:27 am

    Evident c? varianta 2 a lui Aklm etse cea româneasc?! Doar nu o s? recunoa?tem adev?rul: de dragul c?r?mizii cu care s? se bat? în piept un ardelean convertit (Mitic? Boc), s-a inaugurat înainte de a se termina construc?ia.
    Autostrad? nu înseamn? numai asfalt, ci, ?i toate anexele.
    Unde este munca de instruire ?i prevenire realizat? de poli?ie?

  5. politicianul said

    am December 5 2009 @ 10:04 am

    La o asemenea investitie sunt necesare masuri minime de paza ,de curatenie,de intretinere etc,etc .Nu este un drum forestier!

  6. lt. col. Thobescu Theodor said

    am December 5 2009 @ 10:25 am

    Evident, Mircea Badea a furat gardul de protec?ie pentru ca s? nu defileze Boc cu pene de stru?, vopsite în roz, în p?a Victoriei.

    Sau invers

    Sau viceversa

    Sau cineva ne crede foarte pro?ti ?i e convins c? poate în continuare s?-?i bat? joc de noi

    Pe mîine sear?

    Nu uita?i stru?ul

    Asigur iubitorii de animale c? nici un stru? nu va fi fug?rit ?i nu va fi jumulit de pene

    Se vor folosi pene reciclate, ecologice

    Nu uita?i s? achita?i taxa de 0,2 lei/pan? ecologic? pentru mediu

    S? aib? ?i ei s?racii bani pentru pl??i informale, pentru parcuri, pentru iarn?

    Dar apropo, ce zi e mîine

    R?spuns gre?it în majoritate

    Mîine e Sf NICOLAE

    Cine e Mos Nicolae?

    Cunoscut in Transilvania si sub numele de Sin-Nicoara, Sfintul Nicolae este cel mai popular sfint in Ardeal. Sarbatoarea lui a generat un adevarat folclor, de la darurile de ”Mos Neculai” si pina la obiceiurile si legendele diferentiate de la sat la sat. Nascut in cetatea Patara din tinutul Lichiei, din Asia, Sf. Nicolae (in limba greaca ”biruitor de popor”) s-a dovedit de timpuriu alesul Domnului, uimind de mic copil prin minunile pe care le facea. Dupa ce i-au murit parintii, Nicolae si-a impartit averea saracilor si a intemeiat manastirea Sionului de linga Mira, capitala Lichiei, calatorind ca prelat la Ierusalim.

    Se spune ca insusi Sfintul Nicolae a ajutat trei sarmane fete din orasul sau, aducindu-le dar de zestre, noaptea, fara a fi vazut. Casa in care traiau cele trei surori era mai mult decit saraca. Tatal lor planuia sa-si vinda fetele, crezind ca astfel se va chivernisi. Plinsetele si rugamintile fiicelor sale nu l-au induplecat pe batrinul cu suflet negru. Sfintul Nicolae a aflat despre nenorocirea ce se petrecea nu departe de locuinta sa. Noaptea, pe furis, el a aruncat o punga plina cu galbeni in camera fetei celei mai mari. Astfel ea a reusit sa se marite curind. La fel a facut Mosul si in urmatorii doi ani, iar sora cea mijlocie si apoi cea mica au reusit sa se aseze la casele lor.

    De atunci si pina in zilele noastre, in fiecare noapte a Sfintului Nicolae, cei dragi noua, si in special copiii, primesc daruri, de la Mosul care nu li se arata niciodata.

    Fi?i mai buni, mai toleran?i, mai iubitori.

    Romanii considerau c? pater familias, tat?l ?i capul familiei are obliga?ia natural? de IUBIRE.

    Fra?i ROMÂNI, m?car mîine ?i poimîine ?i mereu s? uit?m c? exist? du?m?nie, s? fim mai buni, s? spunem o vorb? bun? celor care sînt în nevoie, chiar dac? nu putem mai mult.

    Ast? sear?, Dumnezeu s? p?trund? în inimile noastre ?i s? ne lumineze.

    Doamne ajut?.

  7. Enache Vlad said

    am December 5 2009 @ 11:51 am

    Lasati astea….iata ceva inedit:

    “Deplasa?i de urgen??, poli?i?tii l-au depistat pe un tân?r de 42 de ani la volanul unui autotren care a circulat pe 28 de kilometri, pe contransens.”

    Tanar de 42 de ani, a? Se pare ca media de trai la romani e pe la 130 de ani…`stem cei mai ai dreacu`. Cand fraierii aia se chinuie sa traiasca 100 de ani….noi pe la 40 suntem tineri.

  8. Sorin said

    am December 5 2009 @ 2:22 pm

    domnu locotenent colonel, incercati sa scrieti fara diacritice aici, site-ul nu stie sa le interpreteze ptr ca adminu nu s-a chinuit sa rezolve aceasta problema. (da, am incercat toate character encodings). si eu scriu cu diacritice dar din pacate nu si aici.

  9. Unguru´ said

    am December 5 2009 @ 5:10 pm

    Ce masura s-a luat impotriva celor prinsi cu plasa de protectie in caruta??? Au remontat ei gardul de unde l-au rupt? Dupa aceea li s-a garantat mancare calda de 3 ori pe zi timp de 35 de ani pentru atentat impotriva sigurantei circulatiei pe drumuri publice??? La puscarie bine-nteles.

  10. Gerula Dacul said

    am December 5 2009 @ 8:31 pm

    care autostrada, fratilor? nu va este rusine s-o numiti autostrada?

  11. faqt said

    am December 5 2009 @ 9:50 pm

    Pardon! Nemernicie… o fi. Da’ de ce-s implicatzi “romanii” cand “conlocuitorii” se shtie ca se ocupa cu…?

    Daca tot ne-or onorat americanii (sa ne ia banii) pentru mareatza constructzie… e banal sa fie supravegheata electronic.
    Da’ costa…in primul rand efort de gandire. Prea mult pentru Dl Ing Berceanu shi baietzii lui…

  12. Daniela said

    am December 6 2009 @ 6:34 pm

    Eu cred ca le-au luat americanii inapoi. Au fost ca decorul de Craciun, il pui cateva zile si dupa ce trece evnimentul il demontezi. Au pus elementele de protectie, au facut inaugurare (mare realizare 40km de autostrada, sa le fie rusine) si apoi le-au scos. Ce e asa complicat. Stupizi oameni…. pana si turcii fac sute de km de autostrada intr-un an… rusine!

  13. vrajitorul.eu said

    am December 8 2009 @ 10:49 am

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  14. asistentapentruconsumatori.ro said

    am December 8 2009 @ 10:49 am

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  15. Victor said

    am December 8 2009 @ 12:07 pm

    Nu-i nici o surpriza. e tipic romanesc. Hotii fura, autostrada nu are camere video de supraveghere. etc. Si fiind si izolata de un trafic de amploare…e si relativ necirculata, deci hotii sunt relativ linistiti.

  16. Indy said

    am January 13 2010 @ 11:42 pm

    Tiganul tot tigan ramane

Comment RSS · TrackBack URI