Strada privata in Bragadiru; un vecin imi conditioneaza accesul la terenul meu de plata unei taxe; Ce pot face ?

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=35850




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


11 Comentarii pana acum»

  1. ady said

    am December 3 2009 @ 7:40 pm

    vrei un sfat? recomam tuturor romanilor sa se inarmeze!
    si foc fara somatie pana scapam de toti nesimtitii din tara asta!

  2. blondutzu said

    am December 4 2009 @ 10:51 am

    Este greseala lui ca nu s-a interesat cand a cumparat terenul ca nu exista drum de acces la vila!!! Proprietarul are tot dreptul sa perceapa taxa de acces pe terenul lui!!!

    Aici trebuie sa intervina primaria si sa cumpere terenul!!! Daca se judeca, va pierde procesul.

    voi ati citit constitutia???

  3. Radianu Mihai said

    am December 4 2009 @ 3:45 pm

    sa-l f… in gura pe el si tot neamul lui!!!!
    pune-i foc la casa,trage-i o mama de bataie sora cu moartea si o sa-ti plateasca el taxa sa treci pe la el spre terenul tau!!!!

  4. adrian said

    am December 4 2009 @ 4:19 pm

    cand s-a lotizat terenul mare acea parcela a fost sigur trecuta ca fiind cale de acces pentru loturile aflate in interiorul proprietatii si banuiesc ca este si trecut in actul de vanzare-cumparare.
    pentru ca nu poti vinde nici o parcela de teren aflata in interiorul unui proprietati daca proprietarul nu se obliga sa lase servitute de trecere.
    Oficial, din punct de vedere al actelor proprietar este cel care a vandut terenul, dar de calea de acces se folosesc toti cei care au cumparat loturi de teren din propritate.
    daca nu cedeaza primariei acest lot, in schimb, nu o veti avea niciodata asfaltata, sa traga primaria utilitati pentru ca legal primaria nu are voie sa faca investitii pentru ceva ce nu are in proprietate.
    Deci, fostul proprietar nu are decat o bucata de hartie pe care o poate folosi cel mult ca hartie igienica, dar nu face decat sa faca viata grea celor care au cumparat in zona
    probabil exista cai legale de a fi obligat sa cedeze terenul

  5. kkk said

    am December 4 2009 @ 4:20 pm

    eu cunosc un caz asemanator cand smecheru de ilfov a vandut terenu si cand sia facut omu casa ia cerut taxe, la dat in judecata si numai in 2 luni a castigat!!!

    Smecheri si nesimtiti sunt multi, si multi vor vrea sa stoarca bani din tine, trebuie a iti cunosti drepturile!

  6. timisorean1 said

    am December 7 2009 @ 2:39 pm

    blondule, ai citit raspunsul lui Urban?

  7. BADEA said

    am February 26 2011 @ 2:01 pm

    In luna ianuarie am depus o sesizare in numele mameie mele care locuieste in com poeni sat vatasi jud teleorman privin constructia abuziva facuta de vecinul nostru fara autorizatie de constructie ,si folosirea dr de servitute.S-a prezentat la fata loculi o comisie de la primarie care mi-a dat un raspuns dupa parerea mea ambigu.Sa incheiat un proces verba ,iar pentru faptul ca mama mea nu a prezentat bi a fost sanctionata cu AVERTISMENT de primar ,o femeie bolnava de 76 aniasa este tratata de un functionar public fara a sta de vorba cu acest batrin si fara a da explicatii .doresc sa expun acasta speta la mass media intrucit sint incalcate mai multe drepturi a cetateanului.Cui ma pot adresa ,datimi un telefon de contact.Aceasta batrina este tratata in asa fel deoarece a fost prinsa ca nu a votata la alegerile primariei cu PDL din partidul din care face parte baroni locali din primarie .

  8. Florin said

    am April 7 2011 @ 10:32 pm

    In urma cu aproape 3 ani am cumparat o parcela de teren care era prevazuta cu cale de acces. Acum doresc sa imi construiesc un imobil, dar prin CERTIFICATUL DE URBANISM, Primaria imi impune ca de la axul drumului la gardul de imprejmuire sa fie 4,5m. In acest caz eu trebuie sa cedez primariei 2mlatimex2m lungime.
    Consider ca este o forma de santaj , astfel ca pentru a obtine autorizatia de construire trebuie sa cedez de buna-voie, sa semnez in fata unui notar ca sunt de acord cu impunerile din CU.
    Consider ca trebuie sa fiu despagubit iar daca decizia de largire a terenului a fost facuta inainte de a cumpara terenul ,sa fiu despagubit la valoarea de achizitie a mp.
    Ce ma sfatuiti.
    Multumesc.

  9. Catalina said

    am September 9 2011 @ 3:30 pm

    Sunt in aceeasi situatie cu a Domnullui Florin Dumitru. Am cumparat in 2010 o parcela de teren de 500 de m2 care are deschidere la o cale de acces privata cu Nr. cadastral x,Am contruit un imobil, l-am intabulat fara probleme dar nu il pot ipoteca(refuz din partea bancii) din cauza caii de acces pe care nu o am cedata prin actul de vanzare-cumparare si nici drept de servitute !! Sunt disperata, daca voi inainta actiune la judecatorie cu siguranta fostul proprietar imi va restrictiona accesul la imobilul meu, motivul pentru care nu vrea sa imi cedeze este ca vrea sa ne constranga pe toti sa dam bani pt asfaltarea drumului, cine nu va da bani nu va trece de bariera lui. Vecinul cu parcela urmatoare dupa mine are drept de servitute inca de cand a cumparat terenul. Ce pot face?

  10. TiTi said

    am December 22 2011 @ 4:39 pm

    Art. 617 Cod Civil
    Dreptul de trecere
    (1) Proprietarul fondului care este lipsit de acces la calea public? are dreptul s? i s? permit? trecerea pe fondul vecinului s?u pentru exploatarea fondului propriu.
    (2) Trecerea trebuie s? se fac? în condi?ii de natur? s? aduc? o minim? stânjenire exercit?rii dreptului de proprietate asupra fondului ce are acces la calea public?; în cazul în care mai multe fonduri vecine au acces la calea public?, trecerea se va face pe fondul c?ruia i s-ar aduce cele mai pu?ine prejudicii.
    (3) Dreptul de trecere este imprescriptibil. El se stinge în momentul în care fondul dominant dobânde?te un alt acces la calea public?.

  11. minea mihai said

    am September 25 2014 @ 8:52 pm

    Buna seara!
    Am urmatoarea problema.Exista un rand de 5 case pe o strada privata (toti proprietari au cota parte egala din strada,conform actelor-carte funciara). Ideea este ca exista o portiune,specificata in cartea funciara ca si loc de intors ptr masini (face parte din drumul de servitute),ideea este ca unul din vecini,tine parcate 2 masini pe aceasta bucata de drum. Care este calea de atac,din punct de vedere legal?Multumesc

Comment RSS · TrackBack URI