Devastatorul an 2010!

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=35728




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


32 Comentarii pana acum»

  1. Oana said

    am December 2 2009 @ 4:24 pm

    Vorbiti de parca nu ati fi fost la putere in ultimul an. E adevarat ca PSD-ul v-a cam pus bete in roate insa puteati face mult mai mult. Mai mult decat nimic…Pentru Romania 2009 va fi anul pierdut, anul in care se puteau face reforme structurale, dar nu s-a dorit, s-a preferat indatorarea populatiei pentru satisfacerea bugetarilor cu salarii exagerate si a asistatilor social.
    De ce nu spuneti cate firme ati inchis cu forfetarul, pierzandu-se astfel banii din contributii din salarii si marindu-se numarul de someri?
    Duminica voi vota cu Basescu pentru ca nu am alternativa insa partidul din spatele dansului m-a dezamagit crunt.
    Cu dvs. nu am nimic, va admir pentru initiativele de pana acum (mai putin cea cu cainii comunitari, consider ca solutia dvs. este gresita)si apreciez foarte mult faptul ca nu planeaza asupra dvs. nicio acuzatie de coruptie, e ceva foarte rar in politica romaneasca. Insa ar trebui sa va ganditi serios sa plecati din PD-L si sa va faceti un partid separat. Sunt convinsa ca oamenii din Ilfov va vor vota si peste 3 ani.

  2. vrajitorul.ro said

    am December 2 2009 @ 5:05 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  3. asistentapentruconsumatori.ro said

    am December 2 2009 @ 5:05 pm

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  4. Urban@Oana said

    am December 2 2009 @ 5:17 pm

    Oana, eu unul nu am fost la putere in 2009.
    Iti vine sa crezi ca timp de 9 luni de zile, marele ministru Paleologu nu a avut timp sa ma primeasca ? Daca eram la putere se tinea cont de ceea ce am spus eu cand i-am spui lui Pogea ca trebuia sa aiba grija de oamenii de afaceri care isi platesc la timp impozitele

  5. ticut said

    am December 2 2009 @ 7:30 pm

    da unde ai fost senatorule??? ai fost sa uzi buretele? tu si tot grupul parlamentar PDL???? cam cat de idioti crezi ca sunt aia care chiar scriu pe bune in forumu/blogu asta???

  6. Victor@ticut said

    am December 2 2009 @ 10:56 pm

    Pai in orice caz nu atat de idioti ca tine; altceva afara de sa dai din gura ce mai stii sa faci pacaliciule ?

  7. Vlad Lungu said

    am December 2 2009 @ 10:57 pm

    @ticut

    Te rog sa citesti intai rapoartele de activitate ale domnului Urban.
    Daca am avea 10 ca el s-ar simti o schimbare serioasa.

    PDL-ul e o gluma proasta, dar asta nu inseamna ca toti oamenii din PDL sunt la nivelul lui Basescu.

  8. Cristian said

    am December 2 2009 @ 11:25 pm

    ce frumos… sa inteleg ca ne salvati voi si nu ceilalti? mi-e jena de ce vad la toti politicienii… ati putea avea bunul simt sa faceti mai mult si sa taceti mai mult… nu o sa-mi fie dor de niciunul dintre voi…

  9. wasabi said

    am December 3 2009 @ 12:34 am

    tare mie teama ca se v-a ajunge la vorba cantecului “daca as fi pentru o zi presedinte ,v-as amaneta pe toti si nu v-ati prinde”

  10. Radianu Mihai said

    am December 3 2009 @ 1:04 am

    dracul este negru si urat,dar nici asa cum il zugraviti dvs.!!!!
    este foarte adevarat ca actuala criza politica,suprapusa peste cea economica a cam dat peste cap toate calculele economistilor si ale privatilor!!!!
    exista insa doua solutii pentru un scenariu ceva mai roz:
    1.-castiga geoana si instaureaza guvernul lui pulifrici iohanis,
    -dupa tevatura facuta nu vor avea curajul sa lase tara si im-
    plicit populatia sa moara de foame si sa se revolte,pentru ca
    vor pierde foarte repede ciolanul programat pentru urmatorii 5
    ani,
    2.-castiga basescu,
    -automat,dupa respingerea guvernului negoita,va dizolva parla-
    mentul si dupa alegeri anticipate,vom reveni,zic eu rapid pe
    un palier economic de crestere,firav ce-i drept,dar pozitiv,
    partea proasta este ca vom pierde cam 4 luni din 2010 si asta o
    sa ne coste enorm in plan financiar (guvernul va trebui sa se imprute in continuare de la banci comerciale cu dobanzi sensibil mai mari decat cele practicate de fmi-asta pentru ca ilici si ai lui au stiut sa falimenteze bancorexul,banca care alaturi de bnr
    erau solutia de avarie pentru finantele romanesti),
    solutii vor fi si intr-un caz si in celalalt,dar ar fi pacat ca
    acest popor sa se intoarca in timp cu 20 de ani!!!!

  11. cbabeanu said

    am December 3 2009 @ 5:03 am

    Pentru dezastrul economic actual si pt prabusirea economica probabila din 2010 sint vinovate cele 2 partide :PDL si PSD. Cu ministri ca Pogea, Boc, Udrea, etc, nici nu putea fi o alta evolutie.

  12. Serban said

    am December 3 2009 @ 6:17 am

    Paradox : vine sfarsitul Romaniei ( la care voi , PD-L ati muncit din greu ) si tot va inghesuiti si va cramponati de putere ; care e explicatia ?
    Sunt reguli democratice elementare : cand o guvernare , o conducere , nu sunt bune , simplu , se inlatura si se pune altceva in loc , cu speranta si promisiunea de a intreprinde ceva . Cand o majoritate ( buna / rea , asta o va dovedi viitorul ) de 65% , care aritmetic si democratic este mai mare de 35% , cere guvernarea , aceasta i se ofera …
    … e simplu , dar ne intoarcem , de parca suntem blestemati , iar in trecut , revenind la democratia noastra originala !!!
    E adevarat , nu mai e Iliescu sa ne invete noua democratie , sunt copii lui de suflet : Stolojan , Basescu , Berceanu … etc. , ca doar nu am uitat de la sanul cui au supt acestia in anii ’90.
    Asa ca lasati-ne , voi ( pd-l ) si gasca voastra distructiva , si sa mai auzim de voi peste vreo 20 de ani !!!

  13. Othelo said

    am December 3 2009 @ 7:27 am

    Se pot blama partidele, desi exista si individualitati care nu au nici o vina. Sa fim seriosi, ce putere de decizie poate avea dl. Urban chiar si in propriul partid daca nu are nici un grup de interese in spate? Vorba cuiva, ati mai vazut vreun parlamentar care sa isi dea raportul de activitate periodic pe blog sau care sa supuna dezbatarii publice subiecte tabu pe main stream media, cum ar fi cele legate de vaccinari, chemtrails, Codex Alimentarius, bancherii internationali? Desi nu sunt un fan al lui Radu Berceanu, mi-a placut atitudinea dumnealui vis-a-vis de intrebarea doamnei Saftoiu careia i-a acordat credit in problema cu numirea sotului ei in functia de director SIE de catre Traian Basescu (reamintesc ca Traian Basescu sustinea ca l-ar fi numit la insistentele ei, lucru neadevarat). Dl Urban cred ca stie si dansul daca d-na Saftoiu este profesionista si daca are cu adevarat probleme de moralitate, chiar daca acum este la PNL.
    Sunt convins ca mai sunt si alti oameni de valoare profesionala si morala in PDL, sau in PNL, mai putin in PSD (poate Cristian Diaconescu, nu stiu, asa se vede din afara). Problema este ca discutam de execeptii. Restul clasei politice este ca si economia tarii: la pamant. Se comporta la fel ca in perioadele de boom economic, evident pentru ca ei personal nu simt efectele crizei economico-financiare, si nu ii intereseaza decat propriile interese.

  14. DAN said

    am December 3 2009 @ 7:51 am

    MAI PUNETI DE CITEVA LICITATII REPEDE, SI VETI TRECE VOI CRIZA, CORECTILOR SI PATRIOTILOR, SI ANTIMOGULILOR!!! ANTI MOGULILOR LOR!TOTI SINT O APA SI UN PAMINT, PACAT DE OAMENII CARE ISI VAD ONEST DE TREABA SI NU AU CE SA DEA LA COPII DE MINCARE

  15. elena said

    am December 3 2009 @ 8:32 am

    Fiecare guvernare care a venit a adancit si mai mult criza si corect asa este, sa dam vina pe toti. Nici unul nu s-a aratat dispus sa renunte la privilegii dar ne-au aburit cu dragostea lor pentru noi. Se cearta intre ei, se pupa la sindrofii si prostii de noi ne certam (pentru ei) si suferim ca dracul. Nu dau legi decat in favoarea lor. Pe ei nu-i verifica nimeni de ce castiga 3 lei si au in conturi 10 lei… afara de alte venituri materiale. In concluzie … NU SE MAI POATE FACE NIMIC PENTRU NOI… NE VOM CHINUI FIECARE PE CONT PROPRIU CA SI RIMELE….. VOM BLESTEMA SI ATAT!!!!!!!!! RESTUL E TACERE!!!!!

  16. L I said

    am December 3 2009 @ 8:48 am

    Oana are mare dreptate, forfetarul a fost o greseala.
    A dus la faliment multe firme. Dar sa ne gandim si cate firme nu s-au mai deschis !

    Doua lucruri bune facute de Boc : legea salarizarii unice si legea unica a pensiilor .

    D-le Urbam as dori sa stiu daca vi se pare normal ca sa fie reduse salariile in sistemul bugetar prin CFS dar pensiile (inclusiv cele gen Geica) sa ramana neatinse.Lucrez la o firma privata dar zilele de fara plata ale bugetarilor ma afecteaza cumva (ex nu-mi pot duce copilul la gradinita).

    Ati fi de acord ca pensiile de peste 2000 lei sa fie reduse cu 20%, peste 4000 lei ci 40 %, peste 6000 lei cu 50 % ?
    Cred ca domnii colonei,generali, procurori, aviatori etc se pot descurca .

    Mi se pare crunt de nedrept ca unei educatoare tinere sa-i reduci salariul de la 900 la 700 lei , iar pensiile nesimtite de peste 5000 lei lunar sa fie platite in continuare .

    Ce fac bosorogii astia cu atatia bani ?

  17. Dorian Mladin said

    am December 3 2009 @ 9:29 am

    1. Acest lucru inseamna un fiasco al intregului grup managerial care… conduce ROMANIA
    2. In orice firma privata, raspunzi “cu capul” pentru un dezastru similar
    3.In realitate, “noua sa ne fie bine” este axioma de baza a “grupului managerial”
    4.Am “compromis” comunismul , acum am “compromis” si … capitalismul – oare unde este eroarea? in sistem sau in… “grupul managerial”?
    5.Pentru ceea ce se intampla la nivel de “grup managerial”, as putea da o singura definitie : subminarea economiei / sigurantei nationale cu implicatiile de rigoare
    6.Pedeapsa meritata ? – CAPITALA

    DOMNILOR CEEA CE FACETI ESTE “GENOCID” ECONOMIC! CE PEDEAPSA MERITATI PENTRU ASTA?

  18. Rusu Dumitru said

    am December 3 2009 @ 10:00 am

    Asa i-as recomanda si eu D-lui Urban : sa-si faca partid si sa o “rupa” cit mai repede cu PD-L !
    Mi-ar face placere sa ne intilnim, chiar in week-end (ma puteti contaca la 0722-338348) ca sa discutam “tete-a-tete”. Cred ca as avea destule sa va spun . . . Cu stima,
    D.Rusu

  19. politika said

    am December 3 2009 @ 11:05 am

    Aici D-l. URBAN vorbea despre anul 2010.
    Cred ca a venit timpul sa privim inainte. Stim (sau mai bine zis , credem ca stim) ce s-a intimplat pana acum , in cei 20 de ani. Conteaza oare ? Putem sa mai dam timpul inapoi ?
    Singurul lucru pe care putem sa-l facem este sa privim inainte, spre 2010 , 2012 (!), 2013 (finalizarea perioadei de granturi din Programul Operational Regional) …
    Vad ca multi politicieni si economisti flutura deja lozinca “Criza a luat sfarsit!” si vorbesc de redresarea economica. Daca insa nu am uitat matematica elementara, putem constata urmatoarele : daca in 2009 Produsul Intern Brut a scazut cu peste 9% iar pentru 2010 se prevede o crestere de 2% pentru PIB. Asta inseamna ca avem de recuperat 7% din PIB in 2010 . La un PIB de 133 miliarde euro (cel din 2008) inseamna cam 9.31 miliarde euro ! … si asta este NUMAI PIERDEREA !
    Este oare Romania anului 2010 o tara interesanta pentru investitori ? Cumva nota obtinuta anul acesta ref. la Riscul de Tara ne va dezavantaja si in 2010 ? Suntem “cotati” sum alte tari din UE (asa cum este Polonia care a ajuns sa functioneze anul acesta ca un magnet pentru investitori) … sau poate Turcia care ofera o mare oportunitate de perspectiva pentru investitori (mai ales in cealalta parte a Bosforului) …
    Cred ca URBAN are mare dreptate. Anul 2010 va fi unul de cumpana pentru romani si pentru Romania. Daca politicienii nu se vor uita atent la IMM-uri si nu vor resocoti faptul ca o masa critica din veniturile din taxe si impozite provin din acest segment, daca trendul privind inchiderea si desfiintarea IMM-urilor va fi in continuare descendent, daca firmele nou infiintate vor fi de fapt tentacule ale unor multinationale care prin inginerii financiare reusesc sa duca plus-valoarea in zone off-shore sau in tarile din care provin (inchizind Bilanturile anuale cu pierderi) … ziua in care Romania va ajunge sa fie falimentara , intrind in incapacitate de plata nu este departe !

  20. Andrei said

    am December 3 2009 @ 11:23 am

    Mi-e sila de voi, de voi toti, cand spun VOI ma refer la toata clasa politica din Romania, daca ar fi dupa mine … ar disparea cu totii ! Vad zi de zi la tv cum “mascaricii” astia cum urla unul la celalalt cand de fapt … toti sunt o apa si un pamant, hotii striga hotii, comunistii striga comunistii (Basescu, Boc, Geoana, Iliescu, toti), ultimul episod chiar m-a dezgustat, caseta domle’ e contrafacuta, asta intra in categoria “noi furam noi cercetam”. Penibil !!! Mi-e scarba de voi !

  21. Emil said

    am December 3 2009 @ 1:15 pm

    PROTOCOL NR.5-DIABOLIC MASONIC-fragment:
    “Pentru a dezbina si castiga opinia publica, trebuie sa o buimacim raspandind din diferite parti si vreme indelungata atatea pareri care se bat cap in cap, incat crestinii vor sfarsi prin a se pierde in labirintul acesta si vor sfarsi prin a considera ca este mult mai bine sa nu ai nici o parere in politica. Vor recunoaste in final ca acestea sunt fapte care nu privesc deloc societatea si ca el nu sunt menite a fi cunoscute decat de acela care o conduce. Acesta este primul secret.
    Al doilea secret, necesar pentru a guverna cu succes prin dezbinare, consta in a inmulti in asa fel greselile poporului, apoi obiceiurile rele, patimile si regulile vietii in comun, incat nimeni sa nu mai fie in stare sa descurce acest haos si oamenii sa ajunga sa nu se mai inteleaga unii cu altii. Aceasta tactica va mai avea ca urmare raspandirea discordiei in toate partidele, risipirea in directii divergente a tuturor fortelor colective care nu vor inca sa ni se supuna. Ea va descuraja de asemenea orice initiativa personala oricat de geniala si va fi mai puternica decat milioane de oameni printre care a imprastiat suspiciunea si neintelegerea. Trebuie sa indrumam permanent educatia societatilor crestine astfel incat mainile lor sa cada in jos obosite, intr-o neputinta deznadajduita, in fata oricarui lucru care va cere initiativa, perseverenta si vointa.
    Sfortarile, eforurile, care sub regimul libertatii se desfasoara nestanjenite si neingradite, sunt neputincioase in acest caz, deoarece se izbesc de eforturile libere si contrare ale altora. De aici se nasc apoi dureroase conflicte morale, dezamagiri si infrangeri. Noi vom obosi atat de mult pe crestini cu aceasta libertate, incat ii vom sili sa ne ofere o stapanire internationala a carei natura va fi asa de eficienta incat va putea ingloba in mod abil, fara o lupta fatisa, toate Statele lumii pentru a forma Guvernul nostru Suprem care va conduce intreaga planeta

  22. http://www.urbaniulian.ro/2009/12/03/romanule-alege-ti-stapanii-cu-grija/ said

    am December 3 2009 @ 4:02 pm

  23. Hotnews.ro confirma analiza d-lui Urban said

    am December 3 2009 @ 4:13 pm

  24. bodo said

    am December 3 2009 @ 4:56 pm

    JOS FORFETARU !!!
    JOS FORFETARU !!!
    JOS FORFETARU !!!
    JOS FORFETARU !!!
    JOS FORFETARU !!!
    JOS FORFETARU !!!
    JOS FORFETARU !!!
    JOS FORFETARU !!!
    JOS FORFETARU !!!
    JOS FORFETARU !!!

    care a nenorocit atatea IMM-uri si le-a bagat in groapa prin actiunea de GENOCID a domnului POGEA !!!

  25. MIhai Tanasescu confirma si el analiza... said

    am December 3 2009 @ 5:37 pm

    Anul viitor se anun?? ?i mai dur decât anul acesta. Noul guvern va trebui s? recurg? la ajust?ri ?i mai puternice decât cele din 2009, consider? economi?tii. Potrivit lui Mihai T?n?sescu, reprezentantul României la Fondul Monetar Interna?ional (FMI), deficitul structural va trebui ajustat cu aproape 2,5% din produsul intern brut (PIB). Ceea ce înseamn? circa trei miliarde de euro.

    http://standard.money.ro/articol_110971/tanasescu__fmi_____urmeaza_o_ajustare_bugetara_teribila.html

  26. OW said

    am December 3 2009 @ 5:38 pm

    Romania se va mentine si in anul 2010 intr-o recesiune profunda care va afecta toate sectoarele.
    Anul 2010 va fi pentru Romania cel mai dur an din ultimii 20 de ani iar scaderea economica probabil va fi de cel putin 4%.
    Observ ca BNR-ul nu mai poate de optimism dar lectia pe care o va lua economia va fi una extrem de dura.

  27. Cicero said

    am December 3 2009 @ 5:40 pm

    Saracia nu e un motiv suficient pentru ca oamenii sa iasa in strada. Dar cind saracia se combina cu neincrederea in clasa politica, oamenii nu au alta solutie.

    De pilda, in New York, se traieste mult mai rau ca in Bucuresti. 20% din new-yorkezi primesc supa saracilor, pentru ca nu mai au ce minca. La un oras de 10 milioane de locuitori, asta inseamna 2 milioane de oameni muritori de foame. Totusi, americanii n-or sa iasa in strada, pentru ca au incredere masiva in Obama.

    In Romania, indiferent cine cistiga alegerile, politicienii si-au pierdut orice credibilitate din cauza coruptiei si a incompetentei. Referendumul a demonstrat ca populatia, indiferent de preferinte, nu are incredere in clasa politica. Iar in campanie si-au sapat singuri groapa. Dupa ce s-au purtat ca niste inapoiati mintali (“PSD a inceput!”..”ba PDL!”) cum sa mai crezi ca devin brusc inteligenti dupa alegeri si gasesc solutii?

  28. Dorin@Cicero said

    am December 3 2009 @ 5:41 pm

    Te simti bine injurind? iti dai seama ca toate partidele sunt la fel de vinovate de dezastrul Romaniei, si ca de fapt merita toti impuscati? Sa nu mi-o iei in nume de rau, dar eu te-as omori si pe tine, si pe activistii PSD, dusmanii tai. Pentru tot ce mi-ati facut in astia 20 de ani. As vrea sa va vad pe toti spinzurati de stilpii de lumina. Si chiar cred ca in iarna asta, o sa iesim in strada de foame, indiferent cine cistiga alegerile. Si o sa vedeti atunci ce insemna sa fii activist de partid.

  29. Cicero@Dorin said

    am December 3 2009 @ 5:50 pm

    Cred ca Mihai Tanasescu si Daianu au o parere prea buna despre colegii lor politicieni. Ma tem ca viitorul guvern, indiferent cine va cistiga alegerile, nu va lua nici o masura de reducere a cheltuielilor. Pentru ca asta inseamna, sa fie clar, concedieri. Taierea posturilor neocupate si a primelor, de care vorbesc ei, e o gluma, si nu va acoperi nici 10% din economiile care trebuie facute.

    Sa nu uitam ca politicienii romani au lungit “tranzitia” la economia de piata timp de 20 de ani, tocmai de frica socurilor sociale, a manifestatiilor si grevelor. Politrucii fac gura mare la televizor, dar, de fiecare data, s-au inmuiat imediat cind au fost fata in fata cu o multime de demonstranti furiosi si infometati.

    In 2004, cind Tanasescu a predat Ministerul de Finante, erau numai 900 000 de bugetari, acum sunt 1 400 000. Asta inseamna ca 500 000 de oameni au fost angajati de catre PNL, PDL si PSD, care au fost toate la guvernare in acest timp. Deci partidele vor trebui sa-si concedieze proprii protejati. Banuiesc ca in prima etapa ii vor da afara pe cei adusi de adversari, dupa care se vor opri, si vor zice ca au terminat “reforma”. Dar asta nu va fi nici pe departe destul. Asa ca vor lungi in continuare ciorba cit vor putea de mult.

    Asta va insemna evitarea masurilor de reforma, si prelungirea mizeriei pentru inca 15-17 ani. Romania nu va deveni o piata de desfacere, cum se tem unii, pentru ca romanii vor fi prea saraci. Mult mai rau: Romania va deveni sursa de servitori si servitoare a tarilor UE. Un Mexic al Europei

  30. Adrian said

    am December 3 2009 @ 7:48 pm

    CEL MAI IMPORTANT LUCRU S-A OMIS:
    -nu sunt bani la buget si nici nu mai au de unde sa incaseze. In consecinta indiferent de cine iese se va trece la furt organizat prin politie, admin fin, etc. Asta va falimenta si putinele firme care mai traiesc si firmele parlamentarilor care nu au controale si nu platesc nimic la stat vor fi singurele supravietuitoare. Astfel vor avea monopol si va fi practic dictatura. Una economica nu politica si va fi mult mai groaznica decat era sub ceausescu!!!
    In curand va incepe vanatoarea putinilor supravietuitori din domeniul privat.

  31. http://www.urbaniulian.ro/2009/12/04/discutie-incendiara-piata-imobiliara-romaneasca-se-va-prabusi-in-2010-afla-cine-sunt-cei-care-trag-sforile-din-umbra-pentru-a-cumpara-pe-nimic-activele-majore-ale-romaniei-in-2010-cum-au-fost/ said

    am December 4 2009 @ 3:59 pm

  32. Sandu said

    am December 4 2009 @ 10:36 pm

    13000 de firme? dar cate au fost pe bune? sa fim realisti.usurinta cu care se deschide o firma tot asa si-au inchis-o cand au trebuit sa cotizeze la stat impozitul forfetar! mai ales in prestari sevicii(constructii) spuneti cate firme neplatitoare de tva s-au inchis !!!!

Comment RSS · TrackBack URI