Banner

Cat de aproape suntem de momentul nasterii unui nou partid in Romania ?

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=35738




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


16 Comentarii pana acum»

  1. corect said

    am December 2 2009 @ 6:15 pm

    alianta care il sustine pe geoana si care s-a format, avea sanse de reusita daca se reformau partidele, astfel :
    la psd trebuiau eliminati din partid iliescu, hrebenciuc, vanghelie, nastase, nica + inca 2-3 capete;
    la pnl trebuiau eliminati din partid patriciu, tariceanu, antonescu, ghise, fenechiu + inca 2-3 capete;
    la pc trebuiau eliminati din partid voiculescu, popa + inca 2-3 capete;
    la udmr trebuiau eliminati din partid marko bela, verestoy + inca 2-3 capete;
    numai dupa aceasta operatiuni in partide geoana putea emite pretentii de a fi ales presedintele tarii.

  2. Victor said

    am December 2 2009 @ 11:38 pm

    Daca n-ai un miliardar in spate…n-ai sanse sa prinzi macar 5 % pt a ajunge in Parlament. Daca ai un mogul in spate…degeaba ai mai facut partidul.
    Cred ca mai usor cureti PDL=ul de uscaturi decat sa faci altul nou.

  3. ildiko said

    am December 3 2009 @ 10:55 am

    S-a trezit si marinarul si viseaza la malai. Cine il mai crede? Canta fals.

  4. liviu said

    am December 3 2009 @ 1:26 pm

    Draga ildiko ,

    ori nu ai creer ori esti pitipoanca de baron psd-pnl-udmr-prm-png si asociatia rommilor – etc..

    Imi pare rau ca tinerii destepti au emigrat si au ramas doar rapandulele de Dorobanti.

  5. Ciuly said

    am December 3 2009 @ 1:29 pm

    alt partid cu aceeasi oameni (in lnumina sau in umbra). fix pix.

  6. cristian beta said

    am December 3 2009 @ 1:29 pm

    Alianta PDL-PNL a devenit imposibila tocmai datorita lui Basescu. Nu este el artizanul ruperii PNL-ului? Nu este el principala sursa a conflictului dintre cele doua partide? Este trist ca a impins PNL-ul catre aceasta alianta nefireasca, dar el este responsabil pentru ea. In ceea ce priveste moralitatea acestei aliante, cred ca Basescu si PDL sunt ultimii care trebuie sa vorbeasca. Ei au facut un guvern (cel mai neprofesionist din cate au fost in Romania post decembrista) cu PSD si au functionat impreuna timp de 10 luni pe baza unui protocol incalcat chiar de PDL. Acum fostii parteneri de guvernare sunt comunisti si ticalosi si oligarhi. Dar pana acum doua luni erau buni.
    Va fi foarte greu in schimb pentru oligarhii PDL-ului si despre asta nu vorbeste nimeni.Asta e problema. Sunt disperati ca pierd puterea si sursele de bani. Ar face orice, dar e prea tarziu…
    Fireste ca nu e nicio fericire ca vine Geoana presedinte, dar e cel mai mic rau. Trebuie sa fii orb sa nu vezi raul pe care l-a creat Basescu in jurul lui. Are toate caracteristicile unui dictator. Ascensiunea unui partid ca PDL de la sub 10% la peste 30% e inspaimantatoare. In curand va putea avea peste 50%. E un partid umflat cu pompa cu o ideologie neclara. Pana acum catva timp era de centru stanga,dupa care a devenit de centru dreapta declarativ. Masurile de crestere a taxelor sunt totusi de stanga.
    PDL seamana cel mai bine cu partidul – stat.

  7. cristian beta said

    am December 3 2009 @ 1:29 pm

    Alianta PDL-PNL a devenit imposibila tocmai datorita lui Basescu. Nu este el artizanul ruperii PNL-ului? Nu este el principala sursa a conflictului dintre cele doua partide? Este trist ca a impins PNL-ul catre aceasta alianta nefireasca, dar el este responsabil pentru ea. In ceea ce priveste moralitatea acestei aliante, cred ca Basescu si PDL sunt ultimii care trebuie sa vorbeasca. Ei au facut un guvern (cel mai neprofesionist din cate au fost in Romania post decembrista) cu PSD si au functionat impreuna timp de 10 luni pe baza unui protocol incalcat chiar de PDL. Acum fostii parteneri de guvernare sunt comunisti si ticalosi si oligarhi. Dar pana acum doua luni erau buni.
    Va fi foarte greu in schimb pentru oligarhii PDL-ului si despre asta nu vorbeste nimeni.Asta e problema. Sunt disperati ca pierd puterea si sursele de bani. Ar face orice, dar e prea tarziu…
    Fireste ca nu e nicio fericire ca vine Geoana presedinte, dar e cel mai mic rau. Trebuie sa fii orb sa nu vezi raul pe care l-a creat Basescu in jurul lui. Are toate caracteristicile unui dictator. Ascensiunea unui partid ca PDL de la sub 10% la peste 30% e inspaimantatoare. In curand va putea avea peste 50%. E un partid umflat cu pompa cu o ideologie neclara. Pana acum catva timp era de centru stanga,dupa care a devenit de centru dreapta declarativ. Masurile de crestere a taxelor sunt totusi de stanga.
    PDL seamana cel mai bine cu partidul – stat.

  8. www.vrajitorul.eu/ said

    am December 3 2009 @ 1:31 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  9. asistentapentruconsumatori.ro said

    am December 3 2009 @ 1:31 pm

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  10. Radianu Mihai said

    am December 3 2009 @ 2:51 pm

    si cine sa faca acest nou partid?
    basescu?
    nu prea cred ca lumea il va crede si nici ca va capta simpatizanti!
    sa nu se uite ce a facut basescu cu roman si pd-ul!
    il voi vota duminica pentru ca nu mai vreau ca ciuma rosie condusa de strigoiul bolsevic criminal de ilici iliescu sa ajunga la putere,dar asta nu inseamna ca il simpatizez pe basescu!
    din nou voi alege intre doua rele,raul cel mai mic!

  11. politika said

    am December 3 2009 @ 3:24 pm

    Segmentarea unor partide ca PSD este iminenta. Sunt convins ca picatura care umple paharul va fi castigarea alegerilor de Traian Basescu. Multi PSD-isti vor migra deoarece nu se mai regasesc in doctrina lui Vanghelie (Illuminat ce a dezvoltat gandirea Iliesciana, dupa un curent aparut .. prin Sectorul 4 spre 5 din Bucurestii anilor post 2004) altii se vor grabi sa (mai) prinda un oscior (oricit de mic ar fi el) numai sa nu ramina sa “zgirie la usa” pe dinafara … PNL-istii se vor grabi si ei sa migreze care-n cotro (eliberind partidul de lest) astfel incit (impotriva legilor fizicii) partidul sa mearga incet (dar sigur) de drumul PNTCD-ului … cu tot cu Vintul din pupa lui Patriciu.
    Despre UDMR-isti , nu pot spune ca vor migra la PRM sau invers, deoarece ei s-au pozitionat in Alianta “Cei Trei Muschetari” diametral opus fiind tinuti in lanturi (adica nefiind lasati sa participe simultan pe la vreo emisiune televizata … cum este “Ora de Foc” … s.a. )
    Desi nu pot sa inteleg ce poate fi in mintea unui alegator care ar vota un guvern Gioana , ce are ca fundament un (presupus) Prim Ministru independent care (impotriva vointei lui – declarate in presa) ar forma un guvern de stinga-dreapta-sus si jos , fara sa poata defini cine-i sus si cine-i jos (cu atit mai putin cine-i de stinga si face poltica de dreapta si vice-versa) . Acest terci politic, cu o platforma (despre care nimeni nu intreaba nimic ??? … prietenii de la Antenele 1,2,3, si Realitatea “stiu DE CE “) care ar trebui condus de Geoana (ce ar deveni si el independent daca ar ajunge p… dar asta oricum nu i se va intimpla !) in timp de Johannis din Independent si aproape tehnocrat ar deveni … CE ? ca personal nu pot sa-i intuiesc directia, traiectoria, masa, culoarea …. si alte caracteristici fizico-chimice, preferind sa-l identific doar dupa ADN.
    Deci acest dute-vino de la stinga la drepata si de sus in jos, combinat de-a valma cu din fata in spate (adica dinainte-napoi) in care inregimentatii politic devin independenti iar independentii nu se stie ce devin, ar trebui sa elimine criza din Romania … Iar acest conglomerulat (vine de la conglomerat, ceva mai amestecat) ar trebui votat de peste 50% dintre romanii care se sinchisesc sa mearga la vot si sa voteze (cel putin o data :-) ) .
    Ce ar trebui sa fie in capul acelor romani care fac asta ? Adica practica spotul : aruncarea cu stampila VOTAT in dreptunghiul pe care (intimplator ) scrie Geoana ??? Si dupa aia ce ar astepta sa se intimple ??? Sa iasa-fuga-dispare criza din Romania ??? DE CE s-ar si intimpla asta ???

    Eu personal nu pot sa inteleg. Chiar daca sunt (asa cum m-am declarat) Pro-Basescu, in primul rind ca are coloana vertebrala, apoi pentru ca “are singe” … apoi pentru ca a facut (si sigur va mai face) schimbari … atit de necesare revenirii Romaniei pe drumul cel bun (oricum muuuuuult mai bun decit orice tentativa a conglomerulatului de a alinia procedurile, procesele si regulamentelor dupa o platforma program de stinga-dreapta-sus-jos-fata-spate … s.a.m.d. functie de orientarile si apucaturile elementelor constitutive ale acestei GOLGOTE.

  12. alkm said

    am December 3 2009 @ 5:14 pm

    “propunem ca legea electorala sa interzica pentru primele trei legislaturi consecutive dreptul la candidatura, pe orice lista, al fostilor activisti comunisti si al fostilor ofiteri de Securitate” ?
    oameni buni, parca erati cu base
    din ce stiu eu a fost activist de partid
    nu stiu daca unu bun sau unu rau
    sau nu sunt eu bine informat si nu a fost si totul e o minciuna ?
    pentru ca atunci cand aceasta propunere vine de la un simpatizant al lui, eu stau si ma mir…
    cred ca prea suntem luati de prosti
    daca se dorea cu adevarat asta base nu mai candida, simplu
    dar a inceput sa ii placa foarte mult puterea, sa se lupte cu toata lumea, sa fie singurul care are dreptate, si atunci toata mizeria asta din politica, cu aliantele astea scarboase i se datoreaza
    basescu avea doua variante sigure sa castige dreapta :
    1 sa il desemneze pe johannis premier si astfel limita puterea psdului (acest lucru ar fi dus la o reapropiere de pnl)
    2 sa nu candideze, ca fost activist, si sa il sustina pe antonescu (sau pe altcineva)
    dar nu…
    basescu nu vrea sa castige dreapta
    basescu vrea sa castige EL
    si cred ca o sa piarda

  13. Adrian said

    am December 3 2009 @ 7:08 pm

    Acum va trebui sa alegem intre 2 rele:
    1) TB care a promis multe lucruri bune si a facut multe lucruri rele. In apropiere de alegeri a mai miscat ceva dar daca iese se vor amana toate pana la diverse alte alegeri din diverse motive. In schimb jaful si bagatul mainii in buzunarul operatorilor economici va continua mai acerb ca pana acum ca are fotoliul asigurat pt cativa ani. In plus ideea de Udrea sau Eba prim-ministru ma cam oripileaza!!!
    2) MG care e o marioneta; un papitoi condus de moscova + interesele “mogulilor” locali. A fost mare jaf pe vremea psd-ului dar nu asa de mare la adresa privatilor. Acum are un exemplu de la TB ca merge jaful si la privati si e posibil sa fie acelasi jaf asupra privatilor ca si in vrianta TB
    Analizand cele de mai sus ne dam seama ca nu avem ce sa alegem. Indiferent pe cine alegem noi o sa fim jefuiti si injositi si se schimba doar beneficiarii.

    Imi puteti spune in acest caz un motiv sa merg la vot? Credeti ca ma intereseaza daca ma jefuieste unul pentru PDL sau unul pentru PSD?
    Daca TB facea macar 1/4 din tot ce a promis azi eram un sustinator al lui si il votam. Ii acordam scuza ca nu a putut mai mult.
    -cati km de autostrazi a facut????
    -cum a inlaturat macar un pic din birocratie???
    -cum a inlaturat nepotismele?????
    -cum a inlaturat taxa tariceanu de prima inmatriculare????
    -cat a redus fiscalitatea?????
    -cat a incurajat exportul comparativ cu psd?????
    -cum a incurajat agricultura comparativ cu psd?????
    -a eficientizat macar putin activitatea politiei sau in ultimii ani s-au orientat exclusiv pe pedepsirea oamenilor cinstiti?????
    -magistratura merge macar putin mai bine sau mai rau?????
    -spitalele si intreg sistemul de sanatate e macar cu 1mm mai sus ca inainte?
    -invatamantul a progresat macar 1mm sau s-a dus in jos?
    -turismul, unde e amanta lui ministru, a progresat cu ceva sau a regresat?????

    Vedem ca raspunsul la toate intrebarile de mai sus si multe altele este unul in defavoarea cetateanului.

  14. cbabeanu said

    am December 4 2009 @ 8:51 am

    Politicienii actuali nu au venit de pe Marte ; sint cetateni romani care au fost votati de cetateni romani; o clasa politica nu poate fi de calitate decit daca provine dintr-un popor de calitate

  15. ildiko said

    am December 4 2009 @ 1:10 pm

    Liviu
    N-am creer, am creier.

  16. liviu said

    am December 4 2009 @ 3:00 pm

    Bravo Ildiko, mai prins

Comment RSS · TrackBack URI