Asa arata fata bebelusului ars in incubator; Poza este socanta insa poate asa vom intelege de ce sanatatea trebuie sa fie finantata

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=35461




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


30 Comentarii pana acum»

  1. O mama.. said

    am November 26 2009 @ 5:15 pm

    DOAMNE CUM ARATA SARACUTUL COPILAS……………………EU CRED CA II OMORAM CU MANA MEA DACA PATE ACOPILUL MEU ASA CEVA.NUMAI IN ROMANIA SE POATE INTAMPLA ASA CEVA.MI S ERUPE INIMA CAND MA UIT LA ACEST SUFLETEL CARE NU ARE NICI O VINA…………….NU AS AVEA CUVINTE SA SPUN CE PEDEAPSA MERITA CEI VINOVATI DE ACEST LUCRU DAR CRED CA CE AMAI MARE PEDEAPSA CAR EPOATE EXISTA IN CAZUL LOR.TOATA LUMEA ISI CUMPARA DIPLOME CU BANI SI APOI SE BAGA SA-SI FACA “MESERIA” SI OMOARA SUFLETE NEVINOVATE,MULTA SANATATE PTR BEBELUS SI PUTERE PTR PARINTI……DUMNEZEU E CU VOI……….MULTI PUPICI PTR BEBE………….

  2. eu said

    am November 26 2009 @ 5:15 pm

    daca patea copilul meu ii omoram pe toti.saracul copil….mi se rupe inima cand ma uit la foto di articol.doamne saracul de el….nu mai am cuvinte…

  3. Alin said

    am November 26 2009 @ 5:15 pm

    Azi toate zdrentele sint mame …. Il fac pe copil si il duc la asistente profesoare bone menajere si dadace dar nici mina nu pun pe ei de parca ar avea riie in schimb se strofoaca prin toate ziarele ca nu le place bona .Sint in stare sa o puna pe bona si in trei schimburi de parca bietu copil ar avea holera si nu l poate ingriji mama lui . Ce mai vorbim domnule .Cine vrea sa nu fie ars in spital copilul sa refuze masina aia si de cind ne am nascut noi pe vremuri nu ne baga nimeni la masina cind aveam icter si ia uite ce baeiti frumosi am ajuns.N am auzit de decese pentru ca avea bebele icter …astea s prostii… Pe vremea bunicii copii erau bagati la prajit cumva????? Nu exista asa masinarie si Bingo …..azi n a murit nici unul ca n a stat in incubator. Masinarii timpte inventate de timpiti……si noi mai prosti ca acceptam sa riscam viata copiilor ….

  4. Panaramelor said

    am November 26 2009 @ 5:15 pm

    CIind internezi un bebe in spital ce cauta mama sa l lase singur ?????? Eu am fost in doua spitale si dormeam in fund linga patutul lui de un metru si ceva. Am facut saptamini de somn precum calul si am vazut multe in spital.In salon cu noi bebelusi si plinsi abandonati de parinti si am vrut sa stau eu linga el pentru ca nimeni nu il doare de copilul tau bolnav .Ce crede orice mama ca in spitale te pupa in bot cineva ? Acolo erau si paduchi la salon de mame si de frica am stat linga copil in loc sa ma duc sa dorm la mame.Sa nu mai zic ;mi au furat mincarea in spital adusa de acasa …… Mama mi a adus pui si l a dat la o asistenta si n a ajuns la mine niciodata ..Va dati seama ce asistente si ce grija au ele de noi si copii noaptea ?De vina nu e medic si asistenta ci mama la bebe trebuia ca mine ciine de paza sa fie la copil .Eu asa am facut si l am vindecat acasa nu la spital …..pe copil ,,,,. Asistenta baga biberon la copii si curgea in urechi .,

  5. Nicu said

    am November 26 2009 @ 5:16 pm

    Ce vrei, sa vina asistenta cu cuptorul cu microunde de-acasa ? Nu intelegi ca au instalatii defecte si vechi, pentru care nu se mai gasesc piese de schimb ? Stai linistita, ca nu iese Gioana, care a facut front comun cu liberalii, adevaratii vinovati de lipsa investitiilor din sanatate. Daca iese totusi presedinte, intreaba-l ce-au facut PSDii cu banii de la sanatate, in timpul mandatelor lui Ilici, de nu exista incubatoare mai noi de 30 de ani in maternitati.

  6. Maria said

    am November 26 2009 @ 5:16 pm

    cum mai dorm cretinii aia pe perna lor…poza asta m-a tulburat si nu ma pot opri din plans… ce mult as vrea sa-l tin in brate!… exista oare durere mai mare pe lumea asta? inaspriti odata legile romanesti !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  7. ssx said

    am November 26 2009 @ 5:17 pm

    Du-te mai bine si i-ai de gat pe cei din Ministerul sanatatii de anul trecut, care au returnat bugetul sanatatii la stat si din acesti bani au platit-o pe Raduleasca sa pozeze in chiloti, cica impotriva fumatului (sanky). Din banii aia puteau fi cumparate vreo 500 de incubatoare “ultimul racnet”, de ti-ai fi dorit sa nasti prematur numai de dragul lor. Din cauza asta acum trebuie sa-ti incalzesti bebele in regim de functionare manual, adica trebuie sa-ti duci bebelusul la clocitoare.

  8. Lila said

    am November 26 2009 @ 5:17 pm

    ii omoram pe toti chiar daac faceam puscarie aveti grija ce aceti pe viitor, ca s-ar putea sa dati de una ca mine dumnezeu sa va dea o moarte in chinuri

  9. Cristian said

    am November 26 2009 @ 5:18 pm

    Poate se gaseste cineva cu bun simt sa le cumpere alt incubator, care sa functioneze la parametrii normali, altfel vor mai si alte cazuri de bebelusi prajiti. Personalul medical nu este vinovat pentru ca are ca baza materiala antichitati, gandaci, ambulante fara roti, cladiri cu igrasie si targi care crapa sub greutatea pacientilor, in timp ce banii din bugetul sanatatii ajung in buzunarul Mihaelei Radulescu. Poate cumpara ea incubator pentru acea maternitate.

  10. Bursa spagii said

    am November 26 2009 @ 5:18 pm

    Am dat spaga la spital de renume de stat pentru nastere astfel : 400euro medicul cel mare 100E asistenta sefa 50E anestezist + 50 E moasa + 100 E medic rezident (care a facut toata treaba). Poate ma gresit ca am incurajat si eu sistemul asta nenorocit. Dar puteam sa ma joc cu viata sotiei si a copilului meu ? Nici vorba. Am vazut in schimb cum doctori nenorociti iau banii de la bolnavi de cancer in faza terminala fara sa clipeasca. 50 lei, 100 lei pentru mai nimic. Asa… de intretinere. Nu mai zic de operatie… Alt scor : Operatie de cancer la creier : 5000 lei doar la doctor. Omul a murit dupa 2 sapt (nu din vina doctorului…) Am vorbit cu un amic din Italia si cand a auzit s-a crucit. La ei nu exista notiunea de spaga in spitale. Se merge pe asigurare. Mi-a zis ca un chirurg cat de cat castiga cam 10.000 E / luna si nu risca sa piarda tot. Pana la urma e clar o problema de salarizare proasta, dar si de edicatie. Cititi si judecati.

  11. DZP said

    am November 26 2009 @ 6:33 pm

  12. Daniela said

    am November 26 2009 @ 10:20 pm

    @Alin. Copilul nu a ars din vina mamei. Copilul a facut icter la doua zile dupa nastere, de aceea a fost pus in incubator. Nu trebuie sa aci spume si sa dai vina pe mamica.
    Acum revenind la situatie: copilul va ramane cu cicatrice toata viata. Doctorii au recuperat partial tesuturile. Ce vina are fiinta asta? E vinovat copilul ca asistenta era singura (colega fiind in concediu)? E vina lui ca incubatorul nu avea temporizator si alarma? E vina lui ca s-a nascut? Nu are nicio vina si totusi va plati tot restul vietii. Iar asistenta responsabila nu va pati nimic.

  13. Daniela said

    am November 26 2009 @ 10:31 pm

    @Panaramelor: la doua zile dupa ce nasti un copil nu poti sta pe propriile picioare sau in fund, mai ales daca a fost prima nastere. Suferi un soi de operatie, in urma dilatarii iti apar rani pe care doctorul ginecolog ti le coase. La cateva ore dupa nastere cand ti se da copilul la alaptat prima oara nici nu stii pe ce lume esti, nu stii ce sa ii faci si cum sa il tii si nimeni nu te ajuta, apoi asistenta il ia si tu nu te poti duce dupa el, ca nu cumva sa infectezi zona in care sunt bebe. E foarte rau la prima nastere, mai ales daca sunt si complicatii, mai ales daca bebe e bolnav. Dar e greu si complicat pentru tine, cel care nu a primit puiul trimis de mama lui din cauza asistentelor.

  14. MADCAT said

    am November 27 2009 @ 8:38 am

    Drumul problemelor e simplu:

    Banii se duc in buzunarele smecherilor, aparatura ramane veche si defecta, personalul este putin, fraierii sunt scosi tapi ispasitori iar oamenii de rand duc in spate crucile pentru tot restul vietii!

    Asta ati facut din Romania, dm’le Urban, VOI, TOTI PULITICIENII! Dar, banui ca va doare fix in cur, din moment ce aveti conturile pline, masini de lux, curve droguri si alcool, corect?! Ca doar pentru toate astea nu munciti VOI, TOTI PULITICIENII, ci noi, fraierii care va ducem in carca!!

    In Romania anilor 2009 se feloseste aparatura din 1970… ASTA IN VEME CE VOI, PULITICIENII, VA PLIMBATI CURURILE IN BMW-uri DE SERVICIU LUATE DIN BANI PUBLICI!!! Daca ati avea, v-as spune “RUSINE SA VA FIE!!!”, dar la ce burtihane si cefe aveti, mai bine va rog frumos si respectuos “SA VA DUCETI DRACULUI”, sau ceva mai aproape “PE UNDEVA PRIN MAMICILE VOASTRE!!!”

  15. elena said

    am November 27 2009 @ 8:39 am

    daca nu stii cum este in maternitate, ce te bagi supozitor? Ai nascut? Ce stii tu cum este? Pai nici nu-ti vezi copilul 2 zile aproape, nici nu ai voie sa te duci la el ( decat daca esti cu banul pe tine) , iar dupa nastere nici nu poti sa te misti din pat cel putin o zi. Cand o sa nasti tu mai vorbim, pana atunci nu ai dreptul sa comentezi. Exista o procedura in spitale.. dar de isi da cu parerea orice neavenit.

  16. danezu said

    am November 27 2009 @ 8:54 am

    Jigodiile alea de asistente stiu sa ceara mariri de salariu,dar pentru ce? Sa ne mutileze copii?
    Daca era copilul meu, o ardeam cu smoala incinsa pe asistenta aia!

  17. Un contabil said

    am November 27 2009 @ 8:57 am

    SI totusi nu se face nimic

    Facem o ancheta, vorbim la televizor o luna de zile, tragem niste concluzii si gata

    ramanem in aceeasi situatie.

    unii dintre noi au puterea, puterea de a face ceva, insa ori nu se pricep, ori nu vreau ori nu li se da voie.

    am ajuns de rasul curcilor, comentati comentati comentati si atat

  18. Andutza said

    am November 27 2009 @ 9:51 am

    Oameni buni,inteleg ca o mare parte din vina o poarta cadrele medicale, dar ca MAMA stii bine ca daca mergi in spitalele romanesti trebuie sa fii permanent foarte atenta la ce se intampla !!! Nu inteleg ce a facut mama in acest timp ????? Nu poti sta la tine in salon fara sa stii permanent ce face copilul tau, indiferent cat de obosita ai fi !
    Bietul sufletel sufera si din vina mamei si a cadrelor medicale !! Este de neiertat asa ceva !!!

  19. domnita said

    am November 27 2009 @ 9:57 am

    Sunt de acord cu cei care au scris ca ar fi omorat asistenta cu mana lor, indiferent de consecintele care decurgeau din acest fapt…As sfatui parintii sa ceara despagubiri uriase asistentei, medicului sef de clinica, directorului spitalului, ministrului sanatatii. Despagubirile sa fie cerute directionate care persoane fizice, nu catre institutii, pentru ca cele catre institutii se platesc tot din bugetul institutiei, deci tot din banii contribuabililor, adica ai nostri.

    Mi-ar placea sa aud despre o reducere de cheltuieli si la Inst. Prezidentiala care face caz de cheltuielile parlamentare dar nu pomeneste nimic despre faptul ca, desi are in anul 2009 un buget mai mare cu 30% fata de 2008, nu a aparut cu o declaratie in sensul diminuarii personalului, a salariilor, trimiterea angajatilor in concediu fara plata…etc. De, sunt toti extrem de ocupati, presedintele este in campanie …

  20. Andutza said

    am November 27 2009 @ 10:00 am

    @ Elena
    Am nascut de 2 ori, dar niciodata nu mi s-a refuzat sa vad copilul , indiferent daca era la incubator sau nu !!!! Asa ca nu inteleg de ce pui problema cu “proceduri “. Ca mama ,ai tot dreptul din lume sa-ti vezi pruncul !!!!!! Nu imi spuna ca nu stii acest lucru !! dar , daca tu consideri ca dupa ce ai nascut, ai tot dreptul ” sa te odihnesti ” , atunci roaga o alta mama sa se uite la copilul tau, stii bine ca mamele se ajuta intre ele.

  21. corcodel said

    am November 27 2009 @ 10:55 am

    Evident ca domnii au uitat sa precizeze si ca desi si asa nu este prea numeros personalul este redus numeric prin minunata ordonanta care prevede ca bugetarii sa stea acasa in concediu fara plata vreo 6-7 zile sau 10 nu mai stiu cate eu ramas pana la urma. Nu ca as lua apararea asistentei, dar trebuie sa fim impartiali; oare nu cumva fiind singura pe sectie a fost depasita de sarcini? oare sec tia nu se putea descurca si fara sa foloseasca bomba aia cu ceas numita incubator? Nu am nimic impotriva folosirii incubatoarelor, dar doar in masura in care acestea sunt sigure, conform tuturor standardelor in vigoare si nu niste cuptoare periculoase. Si nu mai condamnati mama, poate ca nu s-a gandit o clipa ca acolo unde ar fi trebuit sa fie locul cedl mai sigur pt copil e de fapt pericolul. Poate era la primul bb si poate nu stia ce e prin spitale, in plus la incubator nu te lasa decat un timp limitat sa stai langa bb.
    Stiu ca sistemul nostru sanitar e o vagauna murdara, dar poate si noi putem face cate ceva; Liana Stanciu a reusit cu ajutorul oamenilor sa doteze o sectie de chirurgie de cardiologie pediatrica la Budimex. Poate se hotaraste cineva sa faca un astfe;l de pas si pentru maternitatea Bucur si poate si pentru alte maternitati; sa facem o campanie de strangere de fonduri pt dotarea maternitatilor cu macar 2 incubatoare noi. Sa nu ne ocupam doar cu criticatul sa si facem ceva daca politicienii nu sunt in stare.
    TE BAGI DOMNULE ORBAN? TE IMPLICI IN CEASTA PROPUNERE?
    Eu ma angajez sa iau legatura cu Liana si garantez ca, asa cum o stiu eu, nu va ezita sa se implice.

  22. stefi said

    am November 27 2009 @ 12:32 pm

    Da, haideti sa ne mobilizam tot noi, sa cumparam , sa dotam, in timp ce nemernicii de parlamentari isi schimba flota de masini ( si nu numai)aproape in fiecare an, sa-si plimbe cururile si nevestele in cond. de max. siguranta, in timp ce aparatura ca aceasta este din 1900 toamna. Unde este acea aripa a ITM-ului care se ocupa de protectia muncii si care tocmai asta trebuie sa verifice, daca aparatura corespunde? Va spun eu: acolo unde pot da amenzi pt. fleacuri fara prea multa munca.
    Sa nu ne cramponam de nr. redus de personal, asistentele au fost intotdeauna nesimtite, se dau mai catalice ca papa ( doctorii) , comertul, barfa, cafeluta sunt pe primul loc in randul lor, dar aici nu este doar vina asistentei, trebuie trasi la raspundere nemernicii care sug banii poporului roman in scopuri proprii.Apropo de mama, fiecare maternit. are regulile ei, te lasa sau nu sa stai cu copilul, etc, si poate mama are cezariana, sau poate nu a avut bani sa-si deschida calea de a se plimba cand vrea ea la copil. Nu mai judecati mama, si ea este o victima a nesimtirii, a alesilor nostri cu buzunare fara fund, a nepasarii noastre a tuturor.
    Pt. Alin: zdreanta ai ajuns tu, macar nu deschide gura.Probabil ca esti o ” bona” frustrata.

  23. Daniela said

    am November 27 2009 @ 12:59 pm

    Stefi, sunt de acord cu tine. Si i-as propune si domnului Urban sa ne adunam care cum poate (cred ca daca punem 100 de lei de la fiecare ‘postac’ de pe aici adunam ceva bani) sa cumparam un incubator pentru maternitatea asta. Si nu de dragul spitalului ci de dragul copiilor, sa nu se mai intample drame din astea.. Ce ziceti? Nu e o idee rea. Mai ales ca vine si Craciunul…

  24. M4 said

    am November 27 2009 @ 2:13 pm

    Ce dumnezeu, voi nu ati nascut? In maternitati sunt multe incubatoare, sunt mai multi copii care au deodata nevoie de incubator. Nu ai facut nimic daca schimbi un aparat. Aparatul acela nu trebuia sa se afle acolo, nu trebuia sa functioneze.
    In maternitatea din Brasov sunt multe incubatoare, care functioneaza deodata, sunt multi copii chiar nascuti la termen care au nevoie de incubator. Uneori chiar numai pentru cateva ore. Bebe al meu, in a doua zi dupa nasterea la termen, s-a invinetit in jurul guritei, l-au pus la incubator peste zi si seara era bine-mersi. Nu am stat langa el pentru ca nu e voie. Mamele au voie in salon numai din 3 in 3 ore, pentru alaptat.
    Erau incubatoare nou-noute, nici nu m-am gandit ca ar putea sa mi-l prajeasca cineva.

  25. Daniela said

    am November 27 2009 @ 2:36 pm

    Nu am fost la maternitatea Bucur. Dar ma gandeam ca daca il pusesera pe asta din 70 in functiune probabil ca aveau nevoie de el si nu aveau altul disponibil de aia zic. Ai grija M4 ca e posibil sa zica Alin ca nu esti mama buna pt ca te-ai dus din 3 in 3 ore la copil :D.

  26. erol77 said

    am November 27 2009 @ 5:00 pm

    Daca am inteles eu corect, respectiva asistenta avea in grija 27 de copii, parte din colegele sale fiind in concediul fara plata impus fortat de minunata conducere a tarii. Vi se pare corect?
    Oare tot valul asta de furie nu este prost directionat?
    Dintre toti cei care exprima pareri agresive, cine stie de cata atentie are nevoie un nou-nascut? Si in aceste conditii, cum ar putea un singur cadru medical sa se imparta in 27?
    Poate ca ar trebui sa o judecam pe respectiva doamna dupa ce ne punem un pic un locul sau.
    Cu respect si multe urari de sanatate

  27. cbabeanu said

    am November 27 2009 @ 7:29 pm

    Eroll77 pare sa fie singurul inzestrat cu ratiune si echilibru…

  28. asistentapentruconsumatori.ro said

    am December 2 2009 @ 12:43 pm

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  29. www.vrajitorul.eu/ said

    am December 2 2009 @ 12:44 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  30. cc said

    am December 2 2009 @ 1:44 pm

    IGNORANTA SI NEPASARE UCID!!!!IGNORANTA SI NEPASARE UCID!!!!IGNORANTA SI NEPASARE UCID!!!!IGNORANTA SI NEPASARE UCID!!!!IGNORANTA SI NEPASARE UCID!!!!IGNORANTA SI NEPASARE UCID!!!!IGNORANTA SI NEPASARE UCID!!!!IGNORANTA SI NEPASARE UCID!!!!IGNORANTA SI NEPASARE UCID!!!!IGNORANTA SI NEPASARE UCID!!!!IGNORANTA SI NEPASARE UCID!!!!IGNORANTA SI NEPASARE UCID!!!!IGNORANTA SI NEPASARE UCID!!!!IGNORANTA SI NEPASARE UCID!!!!IGNORANTA SI NEPASARE UCID!!!!IGNORANTA SI NEPASARE UCID!!!!IGNORANTA SI NEPASARE UCID!!!!

Comment RSS · TrackBack URI