Victimele dau mana cu calaii. S-a decis ruperea PNL

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=35187




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


140 Comentarii pana acum»

  1. Gicu said

    am November 23 2009 @ 1:29 pm

    Crin Antonescu este ca toti liberalii un mare mincinos, care nu face decat sa-si urmareasca propriile interese.
    Daca va aduceti aminte, gasca Tariceanu, Patriciu, Antonescu etc. au tradat inca de la inceputul anilor ’90, prin PL’93, PNL-AT si cum s-au mai numit toate partiduletele pe care le-au fondat. Fara mana intinsa de taranisti cu ocazia fondarii CDR, nu ar mai fi existat un partid liberal (cel putin in forma actuala) in Romania. Si cum s-au vazut cu sacii in caruta, au si tradat. Si la fel au facut in ultimii 5 ani.
    Nu zice nimeni ca Basescu este un sfant. Are in mod sigur si multe minusuri – ca fiecare om. Insa este primul presedinte de dupa Revolutie, care a mai si facut cate ceva in timpul mandatului sau si care a incercat sa traga caruta inainte, si nu a asteptat numai sa treaca timpul si treburile sa se rezolve de la sine (adica sa nu mai fie nevoie….).
    Daca ma uit la votul uninominal, intrarea in UE (in primul rand prin sprijinul acordat lui Macovei si a celor din departantele anticoruptie etc.) – se vede ceva. Inclusiv faptul ca a fost posibila asa zisa “cearta” din ultimii ani, guvernele de diferite coloraturi politice: cand s-a mai putut asa ceva in Romania de dupa 1989?
    Cel mai usor pentru politicienii si ziaristii anti-Basescu este sa critice. Dar nu am auzit de la nici unul o varianta/propunere concreta, despre ce si cum trebuie facut. Si nu am auzit/vazut nici o dezbatere la obiect – cum facem aia sau cealalta? Ci numai dezbateri defaimatoare.
    In Germania a avut loc la TV acum cateva luni dezbaterea intre Merkel (CDU) si Steinmaier (SPD). Toata dezbaterea a fost pe teme concrete: fiecare a venit cu propuneri concrete cum sa rezolve diferetele teme/probleme. Dupa discutie, Westerwelle (FDP), aflat in opozitie, a zis ca si-ar fi dorit ca aia sa se “porcaiasca”, ca sa trezeasca si mai mult interesul pentru alegeri. Insa si asa, nemtii au votat in proportie de peste 70% – au mers la vot, nu au stat in casa sa se uite la TV…

  2. Xtro said

    am November 23 2009 @ 1:29 pm

    Singura solutie logica este ca Antonescu si trepadusii din jurul sau sa fie indepartati de la conducerea PNL si inlocuit cu un leader care sa isi formeze o echipa fara Nikolai, Orban, etc. care sa revitalizeze conceptul de partid liberal si revenirea la valorile sale traditionale, fara miasme petro-patriciene.

  3. Petrache said

    am November 23 2009 @ 1:29 pm

    Cata golaneala, deci domnii chipurile liberali aduc din nou pe Ilici la putere. Si atunci de ce ne plangem? Soarta ne-o facem noi, ca ne lasam manipulati si nu iesim la vot. Jos labele de pe PNL. Patriciule!

  4. Grigore said

    am November 23 2009 @ 1:30 pm

    Am votat Antonescu, cu serioase indoieli, dar am votat. Dar in 6 decembrie nu voi vota nicii in ruptul capului cu Geoana. Familia mea, liberali convinsi, auzind vestea au reactionat exact ca mine. Deci, 7 voturi dintr-o lovitura, pentru Basescu.

    Nu stiu cine l-a sfatuit pe Antonescu, dar l-a sfatuit prost. O gramada dintre votantii sai nu se vor prezenta la vot tocmai din acest motiv. Si, foarte probabil, multi dintre cei care totusi vor merge, vor proceda exact ca mine. Niciodata Geoana sau PSD, chiar daca nu il iubim pe Basescu!!!

  5. Eliza said

    am November 23 2009 @ 1:30 pm

    Domnule Crin de la tine nici nu ma asteptam la altceva, in loc sa dai valoare ideologiilor mai bine pui in prim plan interesele meschine in defavoarea poporului roman.Pt. ca sincer iti spun Crinule, unicul lucru care lega PNL si PSD sunt doar interesele si probabil mama Rusia ca doar acesta este si visul lui Patriciu nu-i asa?
    Pacat ca partidul este condus de aceste panarame si gogomarle.
    Crinule tu & compania ve-ti distruge acest partid daca faceti vreo alianta cu PSD iar eu sper ca ROMANII nu vor intra in jocul asta murdar si vor alege cea ce cred ca este mai bine pt. Romania.
    Apropo Antonescule ai aflat de ce s-a dus Geoana la Moscova?

  6. Marius din Ciolpani said

    am November 23 2009 @ 1:30 pm

    Am sustinut pe Antonescu nu pe siteuri ci prin propaganda de la om la om. Imi e rusine. Un liberal adevarat se poate alia cu cleptocomunistii? Un intelectual se poate alia cu Vanghelie? Un om cinstit din cate se pare se poate alia cu Nastase, Hrebenciuc, Oprisan, Mazare si muti altii? Sau dicteaza nenea Patriciu? Sper ca devaratul electorat liberal, cel care voteaza valori si nu posturi guvernamentale sa voteze constient nu pentru PDL ci impotriva cleptocomunistilor, pentru adevaratele valori liberale.

  7. Mar said

    am November 23 2009 @ 1:31 pm

    Si uite asa mai dispare un partid istoric. Este incredibil cat rau pot face asa zisii conducatori ai unui partid de dreapta. Se rasucesc Bratienii in mormant.
    Oare oamenii astia au o unica dorinta, sa aduca comunistii la putere?
    De noi cei multi depinde ca pe 6 decembrie sa nu ne intoarcem in istorie cu 20 de ani.

  8. Adi said

    am November 23 2009 @ 1:31 pm

    Cum a fost ,manipulat Tariceanu de Patriciu asa este si Crin….doar trebuie sa-l scoata de pe penal cu ajutorul PSD.Pana la urma “interesu poarta fesu”
    Halal liberali ca si Crin….cine il asculta ii face pe Brateni sa se rasuceasca in mormant de groaza.

  9. Maria said

    am November 23 2009 @ 1:32 pm

    Ideea e ca am votat cu Crin in speranta ca-l vom putea impinge in turul doi in locul lui Geona… nicidecum sa ne “imbie” sa votam la stanga… Pentru un candidat liberal e jenant discursul politic. E clar ca mi-am irosit votul. Crin nu are anvergura!

  10. Chioru said

    am November 23 2009 @ 1:32 pm

    ..borcanul cu miere este umplut periodic de Moscova!
    Acesta este adevarata legatura dintre CRIN si Geoana +UDMR si alte nationalitati si nu Johannis ,care este garantul UDMR ca Moscova se tine de cuvant si in schimbul majorittaii de 65 % care sa-l inalture pe Basescu da AUTONOMIA Teritoriala a Transilvaniei ceruta de UDMR .

  11. Itsoc said

    am November 23 2009 @ 1:33 pm

    sincer? ma asteptam ca o persoana ca antonescu sa-l sustina pe geoana in t2. asta dupa ce l-a porcarit grav in t1 acum il linge in fund. Incredibil…daca asta se intampla in alta tara decat Romania.
    Dar se intampla in Romania si astfel in T2 vom vedea o batalie: Basescu-Restu’ lumii.
    Daca o intreaga clasa politica, zeci de interese financiare, moguli, tigani, g00glisti si altii s-au aliat cu totii in cea mai monstruoasa coalitie e clar ca Basescu a rascolit rahatu’ rau de tot si toti viermii hidosi ai subteranului Romaniei au fost deranjati si loviti de lumina. Acum cauta pe cineva care sa se balege peste rahatul deja existent si sa-i acopere ca ei sa “manance” in continuare linistiti. si ala e geoana.
    E incredibil, absolut incredibil ca Geoana sa fie presedintele Romaniei impreuna cu clica lui de comunisti. Romania se afla pe marginea prapastiei si ne vom face singuri “vant” daca nu ne trezim rapid pana in 6 decembrie.

  12. Bulversat said

    am November 23 2009 @ 1:33 pm

    nene, eu te-am votat, dar daca vrei sa pun stampila acum pe geoana imi pare rau – nu ma lasa educatia. cum poti tu, liberal care sustii bunul simt, sa sugerezi ajutor pt repetentul ala cu tot jurasicul de gradati in spate ?
    imi pare rau, votul ramane anti pcr deci anti psd deci anti dabuleni.

  13. Tudor said

    am November 23 2009 @ 1:33 pm

    nu am votat cu basescu in primul tur ( acum 5 ani am votat cu el), dar in turul 2 voi merge la vot sa fiu impotriva lui geoana!! la acest tur al 2-lea nu este geoana impotriva basescu este basescu impotriva celor mai mari hoti din tara asta!!sa retinem ca basescu conduce pd-l -ul, iar in partea cealalalta psd-ul ( ilici,vanghelie,hrebenciuc)il conduce pe geoana.
    prefer pe basescu care isi pune in functii prietenii si familia decat geoana care este OBLIGAT sa puna in functii mai marii hoti

  14. Din Irlanda said

    am November 23 2009 @ 1:35 pm

    Rezultate finale oficiale in Irlanda: Basescu – 62%, Antonescu – 15%, Geoana – 10%
    de Cristi Roman HotNews.ro
    13:18 Actualitate | Politic
    Ambasada Romaniei din Irlanda a comunicat datele finale oficiale ale votului de ieri, care s-a desfasurat intr-o singura sectie, chiar la sediul Ambasadei, din capitala Dublin. Fata de ultimele alegeri (pentru alegerile europene, din vara), cind s-au prezentat la vot aproximativ 200 de romani, duminica numarul a fost mai consistent, ajungindu-se la un numar de 1336 de persoane care si-au exercitat votul.

  15. pesurse.ro said

    am November 23 2009 @ 2:03 pm

    Deci a?a… vom avea Guvern PSD-PNL-UDMR-PC-Minor?t??i

    Potrivit primelor estim?ri… ?i asta înainte de orice negociere direct?, noul Guvern (cel mai probabil Iohannis) va avea doi vicepremieri (PSD ?i PNL) ?i o structur? de 16 pân? la 18 ministere. Jum?tate din ministere vor fi preluate de PSD+PC, iar cealalt? jum?tate va reveni PNL ?i UDMR. Grupul minorit??ilor na?ionale are premierul :)

  16. ticut said

    am November 23 2009 @ 2:09 pm

    VOTATI BASESCU…VOTATI INTOARCEREA LA TOTALITARISM!!!

  17. cix said

    am November 23 2009 @ 2:11 pm

    Ce fel de liberali sunt astia daca se aliaza cu comunistii? Sunt doar oportunisti ce alearga dupa ciolan…e singura EXPLICATIE rationala. Partidul tov. Geoana e condus din umbra de Ilici si de cei care au stat la guvernare 10 anni la rand. Au boicotat pe Constattinescu, dupa aceea pe Basescu si acum vor sa se intoarca. PDSR= mineriade, vanzari oculte a societatilor publice, Romania in afara UE, saracie, mizerie, coruptie, nepotism, lipsa de autostrazi ecc lista ar putea contiuna la infinit. Pentru a radobandi puterea sunt capabili sa faca orice: cumparat voturi, au facut promisiuni locuri de munca, doar daca vor reinstala comunismul cu siguranta vor munci cu totii… Romania trezestete

  18. Bravo said

    am November 23 2009 @ 2:11 pm

    Chiar ma bucur ca s-au decis liberalii. Minunata alegere, v-ati dat arama pe fata la fix!
    5 ani de comunism-liberal, doar ca sa scape de Base…abia astept. Poate totusi e mai bine asa. M-am saturat sa tot aud ca nu s-a facut nimic in tara in ultimii 5 ani. Macar nu s-a mai furat ca-n codru in ultimii 5 ani!
    Dar ok, acum o sa ne arate vanghelie, nastase (din nou), crin si orban ce pot.

  19. 19 ani ! said

    am November 23 2009 @ 2:12 pm

    Cei care au l-au sustinut pe Crin turul 1 au fost multi tineri care au iesit pt prima data la vot. Oricat ar dori Crin ei ori nu vor merge la vot ori vor vota Basescu ceea ce voi face si eu Un liberal adevarat nu va putea vota Geoana .Romania nu mai trebuie sa fie niciodata condusa de stanga.Solutia este un viitor guvern PDL PNL UDMR. Oricat m-ar ruga Crin eu psd NEVER

  20. Tibi said

    am November 23 2009 @ 2:13 pm

    Este pur si simplu incredibil ce face Crin Antonescu. Nici sa nu iei in discutie o alianta cu singurii parteneri viabili potrivit doctrinei (adica PDL, daca exista doctrina in ambele cazuri) este un exercitiu nedemocratic. Refuzul dialogului cu Basescu si PDL arata clar niste interese ascunse pe care Basescu nu le poate satisface, nedemocraticule Crin. I’m sorry for you. Votez Basescu, desi voiam sa il schimb. Geoana e o papusa umflata cu pompa de greii PSD

  21. Liberalu scarbit said

    am November 23 2009 @ 2:14 pm

    in mod public si fac mea culpa: n-am crezut ca limbricul asta, pe care l-am votat impotriva instinctului de conservare care mi-a tot soptit ca fac o prostie, pe care l-am votat fiindca familia mea a fost liberala de cand lumea si doi bunici au murit in puscariile comuniste, ca acest limbric, zic, va merge pana la ticalosia absoluta de care a dat dovada azi. Asa ca spun raspicat: Crin Antonescu, esti un tradator, esti un jeg si esti un om de nimic. Te iei de mana cu aia care in 90 va dadeau foc la sedii si va fugareau prin Bucuresti cu minerii, cu comunistii si securistii care ne-au adus in halul in care suntem. Rusine sa-ti fie, ca mie imi e – am fost un dobitoc ca te-am votat. In 6 decembrie ma duc si incerc sa-mi repar greseala.

  22. Petrica said

    am November 23 2009 @ 2:15 pm

    Nu o sa pot intelege niciodata cum oameni seriosi, cu picioarele pe pamant, ar putea vota un om pe care chiar presedintele partidului sau l-a facut “prostanac”…. Oameni buni, nu vedeti ca acest “prostanac” vorbeste, se comporta, se misca ca o marioneta? Acest om nici campanie electorala nu e in stare sa-si faca. In locul lui au facut campanie electorala la greu papusarii din spatele lui. Acest om, in prostia lui si manipulat de altii, a daramat un guvern din care tocmai facuse parte, pe motiv de “incompetenta” (sic), cand tara se afla in criza, iar apoi cere guvernului daramat sa faca bugetul tarii… Ce minte are acest om care se vrea presedintele Romaniei?

  23. Laur said

    am November 23 2009 @ 2:15 pm

    …ca nu este decat un “partid diversiune” a PSD, un cal trioan al comunistilor mascati in liberali, acum aveti confirmarea. Acum poate veti intelege cu totii relatia Patriciu – PNL – PSD ! Traiasca prietenia proletara intre stanga si dreapta politicii romanesti !!!
    Acum sunt sigur cu cine voi vota pe 6 decembrie.
    Si ca tot veni vorba de aceasta luna, mai stie “liberalul” Antonescu si cu “prostanacu’ ” ce s-a intampla in Decembrie ’89 ?
    Vai noua, daca am ajuns sa votam criminalii si tradatorii poporului roman ! Si culmea, acestia ajung sa fie sustinuti si de “partidele istorice “…..!!!!!

  24. Democrata said

    am November 23 2009 @ 2:17 pm

    Crin asta chiar a innebunit de tot. Mai bine cu tampitul de Basescu decat cu analfabetul de Vanghelie. Ce crede el ca daca va iesi Geoana presedinte va conduce si Romania? Gresit . Nici Basescu nu e usa de biserica dar tot ce face, face pe mintea lui nu-l conduce altii. Eu una nu vreau o marionata tip Geoana.

  25. Vali said

    am November 23 2009 @ 2:18 pm

    De ce-a pierdut C.A. in primul tur?
    Exact pentru ca azi ne dovedeste tuturor ca pentru el BUNUL SIMT = IRESPONSABILITATEA POLITICA.
    Da, caci altfel, poate frustrat ca a pierdut, nu reuseste decit sa faca cea mai mare prostie (personala, pentru parditul sau, dar si pentru romani) mergind orbeste impotriva Dlui Traian Basescu. Si, Doamne! cu cine(!) s-a aliat?!! … Ma intreb, oare, miine-poimiine – de va mai insemna ceva in politica! -, C.A. va marturisi, cumva, ca sprijinul acordat PSD-ului (lui Mircea Geoana) a fost “cea mai buna fapta din viata sa”?!

  26. Ion said

    am November 23 2009 @ 2:18 pm

    Cred ca ar trebui ca PNL si PD-L sa lase orgoliile la o parte si constientizeze faptul ca ar putea face treaba bine impreuna. Ca si orientare e mult mai ok fosta alianta DA, PNL cu PSD e o aberatie, cel putin teoretic. In alta ordine de idei votantii PNL (printre care ma numar si eu) inclin sa cred ca sunt majoritatea tineri si cu ceva mai mult intelect decat votantii PSD mai ales.
    Piratu’ cred ca ar fi dispus sa-l “imbratiseze” si la propriu si la figurat pe Johannis alta solutie clar nu are, plus ca nu l-a atacat personal la momentul propunerii lui de catre PNL si PSD. Deasmenea cred ca ar fi dispus sa mearga mai mult pe programul liberalilor ca parte a compromisului politic iar noi daca ne asteptam ca astfel de compromisuri sa nu fie facute, adica injuraturi azi si strangeri de mana maine inseamna ca nu stim pe ce planeta traim, la fel si si pe afara, ma refer in occident numai ca noi nu traim in realitatea de acolo ca sa stim toate detaliile.
    Personal nu votez cu comunistii indiferent ce zice PNL-ul desi votez PNL de multi ani incoace, mai bine Piratu’…

  27. Crin ne-a prostit said

    am November 23 2009 @ 2:19 pm

    Am crezut in tine Crin si te-am votat ieri,ca unica noastra sansa de a iesi din actualul marasm politic.
    Din pacate nici tu si nici liberalii nu aveti forta si organizarea de a rupe tabara fesenisto-comunista reformata formata din PSD si PDL.Noi alegatorii,printre care multi tineri,te-am votat cu speranta si constiinta curata,si nu avem nici o vina ca atit ai reusit,un loc trei in afara finalei din 6 dec.
    Acum vad ca zarurile sint facute,voi liberalii,in frunte cu speranta reformatoare”care a fost”Crin,va dati de partea marionetei Bunicutei Geoana si vreti sa guvernati alaturi cu un Johannis binevoitor si atit de usor de manipulat.
    Nu ai de cit sa ne tot propui sa -l votam in locul tau pe Geoana,aceasta poti sa stii ca nu se va intimpla.Voi liberalii prin aceasta uniune “salvatoare antibasesciana” cu comunistii lui Geoana,va semnati propria disparitie.Nu voi merge la vot in 6 decembrie ,doar n-o sa-mi dau votul unuia garantat tocmai de Vanghelie si Hrebenciuc!
    Pacat de singele varsat in decembrie ’89,va fi cea mai trista aniversare a celor 20 de ani in acest an,trist ca traim asemenea vremuri si romanii nu s-au desteptat nici acum.

  28. ticut said

    am November 23 2009 @ 2:19 pm

    hai sa votam cu base…si sa o ducem din rau in mai rau!!! eu nu traiesc mai bine pe vremea lui baselu decat pe vremea “comunistilor”…furau cu mai mult bun simt cei dinaintea voastra!!!!

  29. Oltean said

    am November 23 2009 @ 2:22 pm

    Este evident ca dl. Crin Antonescu nu reprezinta miscarea liberala din Romania. In ce il priveste se poate observa ca ramane o coada de topor a camarillei patriciene. Eram sigur, inainte de alegeri, ca Antonescu va ramane prizonierul ordinelor camarillei de care am pomenit. Eram sigur ca va mentine asa zisul PNL la remorca comunistilor lui Iliescu. Cred ca este momentul ca liberali sa inteleaga pe cine au in frunte. Sa inteleaga ca au datoria morala de a-si pastra identitatea politica, de a continua eforturile Bratienilor, din care doi au murit in puscariile comuniste conduse de parintii pesedistilor de azi. Nu cred ca Antonescu este un liberal, e un biet profesoras care cauta si el ceva de ros… Sa ii fie rusine!

  30. A;lex said

    am November 23 2009 @ 2:22 pm

    Uite cine vorbeste…Orice liberal adevarat, nu poate sa voteze cu Geoana, si el candidat populist, mai populist decat Basescu si Antonescu la un loc. Iar obsesia cu Johannis este deja ridicola. Nu mai exista in tara asta oameni competenti care sa fie prim ministru. Crin vorbeste mult si face gafe. Daca suntem nevoiti sa alegem din nou raul cel mic, atunci, chiar daca nu ne convine, il alegem pe Basescu, nu pe Geaona. A-l vota pe Geoana este ca si cum votezi Iliescu sau Nastase. S-a vazut cine il voteaza pe Geaona, taranii care sunt manipulati si platiti de baroni pesedisti, tiganii, oamenii care nu stiu nimic, turma. Cu astia se aliaza intelectualul Crin Antonescu?

  31. Sa va spalati cu ei pe cap said

    am November 23 2009 @ 2:25 pm

    Cu toata parerea de rau, cine a votat Antonescu si Geoana , a votat ceea ce se stia de fapt, ceea ce acum se confirma.

    PSD merge cu PNL la guvernare, doar orbii nu au vrut sa vada.

    Eu am votat Basescu tocmai pentru ca acest lucru sa nu se intample. Cum sa ne conduca Geoana ? …. dar Vanghelie … numai acest gand imi trezeste fiori reci.

    Patriciu l-a propulsat pe Antonescu in cautarea unei figuri mai reprezentative care sa poata concura cu Traian Basescu. Toata “intelectualitatea”, cu “gandire libera” a imbratisat rusinos de repede acest cal troian si, din pacate, jocul a reusit.

    Acum Antonescu se afla in pozitia de a negocia pt PNL pozitia de prim ministru, cel mai probabil fiind un sprijin pentru Geoana …. ceea ce a si dorit de la bun inceput Patriciu & co.

    Eh, asta e. Totusi nu pot sa uit declaratia data de Antonescu imediat dupa primele rezultate: “Vantu si Voiculescu (televiziunile lor) au manipulat in cardasie cu Basescu”, declaratie de un ridicol imens, bataie de joc , jignire a bunului simt.
    Asta a-ti votat fratilor , sa va spalati pe cap cu ei.

  32. Dan said

    am November 23 2009 @ 2:25 pm

    votat crin in turul 1 votez basescu in turul 2. ideologic nu pot concepe ca cineva care a votat cu un liberal sa voteze cu un social democrat …

  33. Claudia din Buftea said

    am November 23 2009 @ 2:26 pm

    Nu de mult betivul Orban declara ca PNL nu il va sustine pe prostanac in turul II.
    Am votat ieri ANtonescu doar ca sa nu intre prostanacu in turul II.Probabil ca multi au facut asa.Scorul tau real e probabil 10%.
    Gogoasa cu lingaul Johannis nu tine…
    Sunt curios cum te vei intelege cu marean care este si cu produsul toxic nea nelu, cand va veni vorba de majorat cota unica pt. “chiaburii” cu peste 3000 pe luna.Rusinos, domnu’ muzeograf…Bunicutza ti-a trimis minerii in 1990, iar acum ii pupi mana.Halal liberalism.

  34. Cipri said

    am November 23 2009 @ 2:27 pm

    mama, ce s-au aliat acestia toti impotriva lui basescu.

    l-am vazut si la tv pe ciorbea care zicea ca va vota cu geoana. Sincer asta chiar e trist ca un taranist sa ajunga sa voteze cu psd.
    ciorbea ar fi putut da un impuls taranistilor, si putea de exemplu zice: sunt taranist, si niciodata nu voi vota cu psd.

    Si ce e inca trist, e ca geoana daca ajunge presedinte nu mai tine cont de referendum, fiindca a spus clar ca, va face un nou referendum pe aceasta tema, si e cam putin probabil sa vina la referendum peste 50%. Acum au venit fiindca au fost si alegerile prezidentiale, dar daca va fi numai referendum , asa cum a mai fost si acum cativa ani… nu prea sunt sanse sa fie o prezenta peste 50%. Deci, daca vine geoana la putere, referendumul ramane implementare.

  35. CRIN = PSD said

    am November 23 2009 @ 2:27 pm

    Pacat ca ai luat votul meu in turul 1.
    Si ca sa iti fac pe plac, mai draga Crin, o sa imi anulez votul decat sa cred ca PNL va fi inghitit si digerat de PSD = Promit Solemn Dezbinare/Dezamagire.
    Esti varza si tu cu tot cu prafurile tale usoare 😀

  36. Din Olanda said

    am November 23 2009 @ 2:27 pm

    decat sa discute cu PDL&Basescu, ei sa fie pragmatici si sa aduca PSD la putere – cu presedinte PSD, cu parlament PSD (+PNL). Ce sa zic … frumoasa asociere. Sunt convins ca electoratul liberal nu mai poate de multumire.

  37. Iulia said

    am November 23 2009 @ 2:28 pm

    PNL-ul nu este nimic altceva decat un PSD in miniatura. Asta s-a vazut clar cel putin in ultimii ani.
    Dar cam cat bun-simt poate poseda Crin, daca are tupeul sa-si indemne electoratul sa-l voteze pe Geoana?
    Cum isi poate permite sa-i insulte in acest fel pe cei care ieri au pus stampila pe el?
    Niciun liberal adevarat nu va vota vreodata un pesedist. Dar Crin nu stie acest lucru, pentru ca el nu e liberal. El este un nimic!

  38. Paul din Corbeanca said

    am November 23 2009 @ 2:28 pm

    Domnilor,
    Dar macar ganditzi cand afirmatzi ceva?
    Pai daca vretzi o aliantza cu PSD-ul atunci lasatzi Partidul Liberal celor care sunt de dreapta cu adevarat shi mutatzi-va la PSD. Ce e harababura asta? Unde in lume se amesteca stanga cu dreapta, cu centru shi periferia? La romani ca la nebuni! Domnilor mai lasatzi ambitziile personale shi facetzi ce trebuie pentru binele tzarii!!!…daca suntetzi in stare de asha ceva. Saau, e mai gustos ciolanul decat interesele tzarii!!

  39. Mi-e scarba said

    am November 23 2009 @ 2:30 pm

    Crine, nu te poti desparti de Patriceanu sau Tariceaniciu ? Esti atita de dator, de dependent incat nu poti fi doar bun crestin si bun ROMÂN? Pacat, am crezut ca existi, ca esti aevea. Te-am votat ca sa tara pe care o iubim sa reia locul ce i se cuvine in rindul tarilor lumii, cu speranta ca, dupa 20 de ani de bezna, tinerii sa poata din nou privi cu încredere catre viitor.
    Te-ai gândit cu un pic înainte de a ne propune acum : in loc de Basescu, pe Gioana, în loc de Videanu, pe Vanghele, în locul Monicai Macovei pe Nastase ? Te-ai gândit oare ca între gorobetie venala demagogic necioplita si crima comunista, vom alege, cu moartea în suflet, prima varianta? Ne-ai confirmat temerile – din cauza carora n-ai obtinut decat 20 de procente – de fapt nu existi.

  40. Antonescu pe faras said

    am November 23 2009 @ 2:30 pm

    Isi joaca cartea, va pierde sefia partidului pt ca nu a intrat in turul 2. Daca il indeparteaza PNLul va pierde din imagine, sa nu uitam ca sunt interese si in sanul partidului. Sunt multi adepti pro Basescu

  41. Emil said

    am November 23 2009 @ 2:31 pm

    inca unul pe care l-a invins sistemul.
    ANTONESCU tocmai a renuntat sa fie presedintei
    in 2014,iar PNL -ul si-a semnat capitularea.
    Nu se gindesc la urmari,nu gindesc pe termen lung,
    nu sint politicieni, au irosit o sansa pe care electoratul
    le-a dat-o si cu care nu se vor mai intilni.Vor iesi de pe scena politica.

  42. http://www.urbaniulian.ro/2009/11/23/sa-plece-dementul-si-dictatorul/ said

    am November 23 2009 @ 2:31 pm

  43. Bogdan said

    am November 23 2009 @ 2:40 pm

    Revolutia Bunului Simt s-a incheiat astazi, prin indemnul lui Antonescu facut catre electoratul sau de a-l vota pe Iliescu, Hrebenciuc, Vanghelie si gasca…

    Liberalii nu au cum sa voteze Geoana!… este o imposibilitate asta :)

  44. Sorin said

    am November 23 2009 @ 2:40 pm

    Mi-e greu sa cred si sa vad ce se intampla. Daca cumva iese geoana si sleata lui de comunisti ma voi gandi foarte serios sa plec din Romania. Mi-e groaza cand ma gandesc ca alianta mortii psd+pnl va duce tara iar inapoi prin 1995. Cand ajungem in 2014 vom fi terminati….. Doamne fereste !

  45. http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-6546817-unesc-banii-lui-patriciu-masina-vot-psd-sanse-are-basescu-turul.htm said

    am November 23 2009 @ 2:41 pm

  46. http://www.capital.ro/articol/le-monde-geoana-mostenitorul-comunismului-128360.html said

    am November 23 2009 @ 2:44 pm

  47. Victor said

    am November 23 2009 @ 2:47 pm

    Era de asteptat, am anticipat curvasaraia asta. Geoana e disperat sa ia putul si face orice compromis. Antonescu pupa mana pe care a muscat-o acum 3 zile si se casatoreste cu un demagog. N-am sa votez niciodata un om care a facut cel mai bun lucru ca n-a scos-o pe soacra-sa din casa. Din care casa, oare, ca pe declaratia de avere nu are niciuna. Poate din casa dumneaei. Bun lucru, mare suflet. Mi-e groaza sa ajunga la putere Iliescu, Nastase, Vanghelie, Mazare si clica lor de corupti ordinari.
    Antonescule, esti un zero politic. Iara tara asta va ramane blocata intre 3 forte ca in fabula Racul-Broasca si Stiuca. In final in loc sa mute sacul, l-au rupt si s-a prapadit tot graul. Asta e soarta tarii asteia.

  48. Mircea said

    am November 23 2009 @ 3:07 pm

    D-le Antonescu,un lider cu bun simt,cand pierde alegerile i-si da demisia.Nu ai nimic liberal in comportament si iti permiti cu nerusinare sa vorbesti in numele liberalilor.Nu ai dovedit ca esti capabil sa aduci PNL la guvernare,asa ca este cazul sa te retragi,sa lasi locul unui liberal autentic care nu va face alianta cu psedocomunistii lui Iliescu,Nastese,Geoana<Vanghelie.Nu cred ca nu sunt membri ai PNL capabili sa aiba functia de premier.Si atunci de ce Johannis?-care este prezentabil,dar nimic mai mult(ba da are tupeu si este santajabil si un guvern condus de el ar face interesele oligarhilor).

  49. Florin said

    am November 23 2009 @ 3:08 pm

    Cine il crede ca daca va fi presedinte Geoana il va propune pe Johannis premier e cam prostanac Premier va fi unul di baroni psd cel mai probabil Bombonel Orice guern va trece si daca geoana o va pune premier pe soacra-sa ca niciun parlamentar nu va vrea anticipate decat asta mai bine la vot solutie Marinarul Si izolarea stangi definitiv

  50. Sasha said

    am November 23 2009 @ 3:08 pm

    Nu prea postez eu pe site-uri dar situatia e destul de grava PNL-ul se pare ca va deveni o anexa PSD Lucru trist T Basescu nu are alternativa de a face un guvern fara PNL si UDMR vrem sau nu vrem solutia e aceasta PNL va trebui sa reziste pe scena politica nu prin vointa lui crin ci prin vointa liberalilor Sunt liberal de vreo 15 ani si nu pot sa-l las pe crin sa distruga partidul Ardealul Banatul si acum chiar si Bucurestiul care la votat masiv pe Crin Acum bucuresteanul are de ales Iliescu sau basescu au avut niscaiva mineriade acum sa-i vad . Banatul va vota BASE ardealul Base Bucurestiul base . Uitati-va de unde a adunat ieri voturi Geoana din oltenia si Moldavia SOrry CRIN NU voi vota niciodata PSD

  51. Nelu din Gruiu said

    am November 23 2009 @ 3:09 pm

    Acum chiar putem da definitia corecta a politicii in Romania: PNL + PSD = curvasarie pe fata (ca sa nu spun relatie impotriva firii). Oare cum o sa dea ochii cu PNL-istii individul asta dupa ce ne-a furat atatea voturi?

  52. Robitza said

    am November 23 2009 @ 3:09 pm

    Pentru cei care credeau in Crin, acum aveti ocazia sa vedeti fata adevarata a acestui om! Si fata adevarata a conducerii actuale a PNL !!! Sunteti extrem de naivi cei care credeti ca PNL mai reprezinta principiile liberale. Eu am votat PNL in 96 si 2000 din cauza principiilor liberale, insa din 2004 am trecut spre PDL. Odata cu venirea lui Tariceanu la conducerea PNL mi-a fost clar! PNL’ul a ajuns un partid condus de nishte lepre! S-a vazut cum s-a comportat Tariceanu si ce-a facut pt tara, mai precis pt el, Patriciu, Vantu si altii. Inca din timpul lui Tariceanu PNL’ul s-a dat cu PSD’ul. Asa ca nu mai e o surpriza pt mine ca acum Crin continua traditia nefasta de alianta cu comunistii. Asta nu e de acuma! In momentul cand PNL’ul a scos PDL de la guvernare si a acceptat sustinerea PSD, nu era clar pt toata lumea unde a ajuns PNL’ul?!!! Trebuie sa vina acuma Crin sa zica ca-l sustine pe Geoana ca sa va prindeti?! Acum directia pe care o propovaduieste conducerea PNL e pe fatza si poate sa vada toata lumea mai putin cei spalati pe creier de Antene si iRealitatea care-i cu adevarat adevarul. Si adevarul doare: PNL la comanda lui Patriciu care este adevaratul conducator al PNL’ului (Crin e doar o marioneta si el din pacate, daca inca nu v-ati prins, declaratia lui de azi o dovedeste), s-a aliat cu comunistii sau cel putin merge in directia aia ! Trist unde s-a ajuns. Sa-ti vinzi constiinta pentru banii si promisiunile lui Patriciu ! Deci, cei care au votat in turul 1 cu Crin, atentie mare pe cine puneti stampila in turul 2 !!! Ar fi pacat de cei care au murit la Revolutie, ar fi pacat sa ne intoarcem din nou in comunism !!!

  53. Dromaderul said

    am November 23 2009 @ 3:10 pm

    Cam ofuscat Crin dupa umilintza asta! Mi se pare crizat, tzepos si fara demnitate. S-a ofuscat ca au maturat cu el si Geoana si Basescu dar il omoara invidia ca ultimul cuvant in confruntarea aia de 2 bani, Basescu l-a aratat intregii lumi privitoare in TV ca e gaunos si umbla cu minciuna. Asta il omoara acum. Ciuda si dorintza de razbunare. Pacat de el ca dupa debarcarea lui Tariceanu imi parea simpatic, un tip integru si cu ceva in cap. In toata campania asta m-a convins ca nu are nicio strategie si nici un program. Singurul cantec pe care il stie: sa latre si sa denigreze! Nimic altceva. Cred ca Tariceanu, desi imi e antipatic prin tot ce-a facut in timpul guvernarii PNL (+PSD), in pozitia de candidat PNL la presedentie ar fi luat mai multe voturi. Si ceea ce zice Antonescu e apa de ploaie: jocurile in PNL nu le face el. Sunt altzii shacali care trag sforile si nu le vor scapa din mana (citeste shansa de a intra la guvernare cu PDL) de dragul orgoliului ranit al lui Crin.

  54. Antron said

    am November 23 2009 @ 3:11 pm

    Sluga lui Patriciu. La vot romani! pe 6 decembrie sa le aratam cine e mai tare! Iar pentru Base calea e clara: daca nu se aproba referendumul are sansa de a dizolva parlamentu care nu accepta vointa poporului. Alegeri anticipate! Scapam si de PSD si de 200 de parlamentari.

  55. Adrian said

    am November 23 2009 @ 3:12 pm

    Nu stiu daca ati observat dar in confruntarile Geoana – Antonescu, Geoana s-a comportat foarte moderat fata de Antonescu, chiar defetist si a evitat sa-l jigneasca. Asta ma face sa cred ca ei doi stiau exact ca se vor alia pentru turul 2. Oricum, ca liberal convins, sunt foarte dezamagit de acest aspect. Ca sa-mi fie mai usor cand voi vota cu inima indoita pe Basescu, (pentru ca pe Hrebenciuc, Iliescu si Vanghelie in nici un caz nu-i pot vota) o sa consider ca nu eu l-am votat ci dl. Antonescu l-a votat personal pe Base.

  56. http://www.urbaniulian.ro/2009/11/23/vaxpublica-prosteala-realitatea-tv-servita-romanilor/ said

    am November 23 2009 @ 3:20 pm

  57. Banii lui PaTRICIU.... said

    am November 23 2009 @ 3:24 pm

    …sunt banii Moscovei ,iar majoritatea 65 % , in frunte cu Johannis este Planul Moscovei pentru Romania in urma realizarii caruia UDMR ia cireasa de pe tort,promisa de Putin :AUTONOMIA TRANSILVANIEI !
    Chiar credeti ca infatuatul de Geoana, cu galagiosul Crin si cu perfidul de Marco Bela +alte minoritati au atata minte inacta sa puna la cale un plan perfect de inlaturare a Presedintelui Basescu ?Dupa cat de haotic se misca de 20 de ani astia nu sunt in stare sa faca un plan pentru o zi de lucru ,daramite un plan cu perspectiva scoaterii Romaniei din NATO si UE !
    Planul Moscovei pentru Romania este rodul muncii servicilor secrete rusesti si a fost copt de la suspendarea Presedintelui Basescu, incoace !
    Ati uitat ca cu o saptamana inainte de suspendare TARICEANU s-a intalnit cu KONDYAKOV ,omul Moscovei ,care i-a tarsat personal sarcina lui Tariceanu ?????????????????????????????
    Ceea ce vedeti acum ,adica declaratiile contradictorii ale lui Crin si Tariceanu sunt acte de diversiune executate dupa modelul trasat de Moscova !!!!
    Romani,aprindeti lumina ,pentru ca va asteapta cea mai neagra fila a istoriei Romaniei, dupa 1989,pentru ca Geoana este decis PRESEDINTELE ROMANIEI de Moscova ,dupa care urmeaza iesirea din NATO si din UE !
    Traiasca noul bolsevism si mintea romanilor ,cea de pe urma !!!!!Traiasca Moscova si capitalistul autentic ,DINU PATRICIU !!!!!?
    Capitalul mare,rus/Pe Patriciu a adus /Si ni l-a facut mai frate / Investitor ca la carte / Tre’ sa fii romane ,prost/sa aduci cea mai fost / adica lumina ,frate/de la Kremlin ,din palate /Si s-o pui cu mana, frate /in urma ,pe mai departe / pentru sutele de ani /ca romanii sunt carlani /se inneaca ,bolovan/
    ca romul ajuns la mal /si vinde o tarisoara /
    pe-o bacat’de paine amara /la rusi coapata si
    dospita/ in proiect incremenita

  58. Prohod said

    am November 23 2009 @ 3:27 pm

    Domnilor de azi Partidul National Liberal a incetat din viata sau cel putin centrul de comanda e in moarte clinica.
    Va expun un calcul simplu si sa imi spuneti daca gresesc. Dupa parerea mea PNL-ul ar fi avut de castigat cel mai mult daca faceau un guvern cu PDL acum intre tururi astfel: daca iese Basescu ar fi acoperiti si cu mult mai multe posturi decat daca Basescu era deja reales, si daca iesea Geoana ar fi negociat de pe o pozitie de forta ruperea de PDL ceea ce ar fi dus iar la mai multe posturi pentru PNL. Slab slab… Bratianu se intoarce in mormant…
    Pashele Orban, Olteanu, Antonescu sau ploconit inaintea sultanului Patriciu care ia trimis sa ii pupe mana bunicutei. Asta e cu oricare dintre ei viata merge inainte ma descurc si cu astia si cu ceilalati.

  59. 2 si un sfert said

    am November 23 2009 @ 3:28 pm

    patriciu a cotizat atat la psd cat si la pnl, la alegerile prezidentiale + parlamentare din toamna lui 2004.
    nu cred ca acum a procedat altfel, asa ca, basescu se va descurca la fel de bine si in turul II ca si la primul tur.
    tot ceea ce conteaza este ca alegatorii sa nu puna botul la masinile propagandistice (in mod cert se va pedala la greu pe tema fraudarii turului I {toata ziua de duminica, rtv a pistonat la greu pe aceasta idee, in ciuda faptului ca purtatorul de cuvant al m.a.i. s-a ferit sa traga concluzii in lipsa unor dovezi reale si nu pe baza de prezumtii, cum insinuau in permanenta reporterii/jurnalistii televiziunii}, ce bun e unul din candidati in timp ce, ce rau este celalalt,etc.) si sa se uite si analizeze candidatii d.p.d.v. a ceea ce-si propun sa faca si, pe cat posibil, in comparatie cu ce au facut pentru tara (aici, geoana este intradevar in urma lui basescu, el neputand sa aduca in discutie decat ce a facut ca presedinte de senat si din postura sefului unui partid care a stat la guvernare pana in octombrie 2009).
    oamenii insa, pot discerne si pot face o optiune, ca dovada si rezultatul referendumului.

  60. Vasile said

    am November 23 2009 @ 3:28 pm

    Daca cistiga Geoana alegerile atunci o sa fie rau de tot. Or sa vina tot aia vechi la putere, Ilici, Hrebe, Van Ghelie, Bombonel. Noi atunci in 90 am avut o alegere, am putut sa emigram, dar voi acuma nu mai aveti unde emigra ca peste tot este criza economica si somajul mare. Pur si simplu in afara nu mai este de munca pentru localnici daramite pentru imigranti. Asa ca aveti grija cu cine votati.

  61. http://www.urbaniulian.ro/2009/11/23/imi-vine-sa-mi-tai-mana-cu-care-am-votat-dreapta/ said

    am November 23 2009 @ 3:30 pm

  62. Gheorghe said

    am November 23 2009 @ 3:34 pm

    doar nu crezi ca io ca membru PNL din Transilvania o sa ii fac de ris pe ai mei stramosi votind cu gunoaiele marca Iliescu ?
    Antonescu saracu, este dus cu pluta.
    Pacat, aveam pretentii de mai mult de la el, dar Paturiciu cel Groaznic nu il lasa sa miste in front.

  63. Cosmin said

    am November 23 2009 @ 3:35 pm

    Daca se face o analiza pertinenta a ceea ce reprezinta PNL acum, ajungem la o singura concluzie: jucaria lui Patriciu…
    Fapte:
    – cand a existat posibilitatea ca dreapta din Romania sa se uneasca, Patriciu s-a opus… Se dovedeste acum ca cei care au vrut uniunea dreptei, au avut dreptate: PSD n-ar fi avut nicio sansa cel putin 20 de ani de acum inainte…
    – in 2008 ar fi existat din nou posibilitatea sa avem un guvern de dreapta… Patriciu nu a vrut pentru ca aceasta ar fi insemnat automat garantarea inca a unui mandat pentru Traian Basescu.
    – acum, cand campania “de bun simt” a scos din letargie mediul urban si intelectualii, un electorat cu aversiune la numele “Iliescu, Mazare, Vanghelie…”, Patriciu ne trimite din nou in bezna…

    Bine ati venit liberali langa vadim, becali si ilici!

  64. Ierufin said

    am November 23 2009 @ 3:37 pm

    Intr-adevar, se pare ca ne indreptam spre o cardasie pe fata intre Patriciu si Iliescu. Mai exista doar o singura problema, si nu de neglijat, vor vota liberalii cu Iliescu, Nastase, Hrebenciuc, Vanghelie si Gusa? Nu stiu de ce, dar am o presimtire ca liberalii autentici se vor lepada de Patriciu si acolitii lui din PNL ca de satana.
    Basescu si PDL nu au nimic de pierdut. Basescu va iesi, probabil, din politica iar PDL va intra in opozitie unde se va intari si se va dezvolta, cu sansele cele mai mari de a deveni cea mai puternica forts de dreapta din Romania. Adevaratii perdanti vor fi, insa, romanii. Romania nu se va mai reforma si moderniza, nu se va mai europeniza si civiliza. Iliescu si Patriciu vor executa intocmai ordinele de la Moskova si Romania se va indeparta de NATO si UE. Asta este scenariul real in care vom trai noi, copii si nepotii nostri in viitorul apropiat. Asta se pare ca este blestemul Romaniei si al romanilor.

  65. Traian said

    am November 23 2009 @ 3:45 pm

    Pentru sustinatorii liberali de rand, decizia liderului (inconsistent si imatur) “liberal” Antonescu este o confirmare ca s-au inselat in ceea ce priveste independenta acestuia de Patriciu. Daca si-au facut vreodata iluzii in acest sens. Antonescu comite o eroare care il va costa enorm din punct de vedere politic si al credibilitatii si-asa destul de subrede pe care si-a construit-o. Fixatia “liberalilor” pe un guvern Klaus Iohannis (eu i-as zice Klaus Ciolhannis) si mirajul “fecioarei” Geoana (si el un alt “liberal” fabricat de conu’ Patriciu) care pare sa-l accepte pe primarul de Sibiu ca premier, toate aceste ingrediente, par sa conduca la ceea ce era destul de previzibil. Alianta netransparenta a PNL cu PSD, care a functionat dupa scoaterea de la guvernare a PDL dar si in acest an in parlament, este foarte posibil sa devina o realitate. Interesant e ca “liberalul” Antonescu nu doreste sa faca o alianta cu dreapta, “liberalii” manifestandu-se zgomotos si tipandu-si doctrina cat ii tin bojocii, in schimb pare sedus de Geoana (cel pe care il acuza ca merge pe furis la Moscova) si PSD, condus de niste personaje cu adevarat sinistre. In opinia mea, PNL in frunte cu Antonescu si-au semnat sentinta. Antonescu este acum o gogoasa umflata care insa se va dezumfla curand. Ridicolul in care se pune Antonescu si PNL este extrem. Pacat. Personal sper ca Basescu sa castige turul doi pentru ca mizerabilii coalizati impotriva lui sa primeasca o palma din care nu-si vor mai reveni niciodata.

  66. Cristina said

    am November 23 2009 @ 3:47 pm

    Intelegerea dintre Geoana si Antonescu este ridicola si ofensatoare pentru romani! Cei doi au 2 voturi plus un al treilea,eventual, de la soacra lui Geoana! Presedintele se alege prin vot de catre noi, alegatorii ramani! Clasa politica se va reforma incet dar sigur! Sa avem rabdare!

  67. Logica lui Patriciu said

    am November 23 2009 @ 4:07 pm

    In cazul omului de afaceri, dorinta de razbunare pentru noaptea din 26 mai 2005, cand a numarat gandacii din celula arestului, depaseste in acest moment orice calcule de ordin economic sau politic. La randul ei, Alianta Anti simte ca, strangand acum randurile, are o sansa sa-l bata pe Traian Basescu in turul II. In logica lui Patriciu se afla si Vantu si Voiculescu, debransati brutal de la resursele publice si alergati patru ani de procurori sau fisc. Sub ei se insira o lunga lista de lideri PSD si PNL cercetati penal, teama de justitie fiind cel mai puternic liant care sudeaza acum cele doua partide, aparent despartite ideologic. Le mai leaga si o viziune aproape identica in ce priveste politica energetica a Romaniei, o chestiune poate esentiala si cu interese la fel de motivante pentru ambele partide.

  68. Valdut said

    am November 23 2009 @ 4:09 pm

    Dragi liberali, puteti cu dnul. Geoana
    sa va recalculati veniturile cu -24%.
    Intrebati-va sotiile si copiii daca le convine,
    dupa care uitati-va in propria constiinta
    (daca interesul familiei dvs. nu conteaza) si apoi
    votati ce va convine.

  69. Cristi said

    am November 23 2009 @ 4:09 pm

    Alegeti sa nu va duceti la vot sau sa votati vointa unei coalitii misele (care nu va reprezinta interesele) daca vreti ca:
    – parlamentarii sa aiba pensii nesimtite iar voi si copii vostri dupa nu stiu cati ani de munca sa va uitati si la 1 leu
    – Politia sa fie corupta
    – Sa aveti inca un FNI, mai o mineriada, mai un pret foarte ridicat rezultat din contracte de intermediere a mogulilor
    – copii vostri sa fie produsul unei natii comuniste si sa stie doar sa isi planga soarta
    – orice proces cu un om mai ‘instarit’ sa il pierdeti si sa urlati de nedreptatea facuta
    .
    Si va zic atunci, sa nu va mai aud vreodata ca va plangeti de soarta asta, ca fugiti in strainatate ca aveti copii fara un viitor, etc, etc.

  70. Ianis said

    am November 23 2009 @ 4:09 pm

    la 20 de ani de la revolutie un presedinte rosu va spune ca aia au murit ca fraierii ca sa ajunga tot ei la putere , Crin are sansa istorica sa trimita PNL unde este acum PNT-CD-ul adica sa dispara

  71. Radu said

    am November 23 2009 @ 4:10 pm

    daca ieseam mai multi la vot,era antonescu in turul 2.eu cand m am dus la vot,erau 6 mosi in fata,alti 6 in spate.astia toti sigur s au dus cu trandafiru rosu…
    pe cand tinerii nu stiu dc nu s au dus.dupa 9 luni de guvernare,este incredibil cum au reusit acestia 2 sa ia primele 2 locuri.
    caragiale avea dreptate…..

  72. Filat said

    am November 23 2009 @ 4:10 pm

    La coada,am intrat in discutie cu o alta persoana.Printre alte ,desigur alegerile presidentiale.Am vorbit de fiecare dintre candidati,stia era informat omul.La Geoana,sa strimbat si mi-a spus: cind i-l vad parca vad tipul ala de-i pute gura si picioarele.Adaugind:am impresia ca si transpira in exces.Mi-am adus aminte de inspectorul de la UTC care participa la sedintele UTC,in liceu.Vrind el sa se dea smecher statea picior peste picior lasind sa se vada ciorapii rupti.Bineinteles ca majoritatea au ris,el nestiind de ce ne-a apostrofat.I-am aratat motivele si a incheiat sedinta.De atunci,cind ma vedea pe stada ma saluta.El a ajuns in strcturile PCR,insa incidentul l-a marcat

  73. Mladin Dorian said

    am November 23 2009 @ 4:22 pm

    Ei cu lumea lor , noi cu lumea noastra, ne intersectam o data la 4/5 ani….
    Chiar nu v-ati prins?
    Ce au facut toti acesti domni de 20 ani incoace pt dvs?
    V-AU BAGAT IN DATORII PANA PESTE CAP!
    VOTATII IN CONTINUARE!

  74. elena said

    am November 23 2009 @ 4:32 pm

    A-ti uitat ce a zis Constantinescu la sfarsit de mandat… ca l-au invins structurile….care structuri, de ce nu ne spune si acum sta cot la cot cu Iliescu? Am sperat mereu ca liberalii vor face ceva in tara asta. L-am vazut pe Iliescu in spatele lui geoana aseara cum ranjea fericit. Am inlemnit si m-a cuprins furia … DE CE? EU UNA NU MAI VREAU SA VINA LA CONDUCEREA TARII ACEST LIMBRIC COMUNIST. Daca cineva are curaj sa-i infrunte e catalogat in tot felul. Singurul om care ii poate infrunta e nebunul da Basescu si eu il votez fara sa-mi pese de lamentarile celor nostalgici.

  75. Marmota said

    am November 23 2009 @ 4:39 pm

    E prima oara cind un referendum e care se desfasoara intre orele 7 si 21 este validat.

    Romanii au trecut peste boicotul mediatic, peste opozitia coalitiei Grivco si au venit in numar mare la referendum validandu-l. Geoana, Iliescu, Voiculescu au inregistrat un esec usturator. Romanii au dat un vot de blam tuturor celor care au crezut ca pot ascunde sau ingropa tema privilegiilor parlamentarilor si pe cea a modernizarii statului.

    Romanii le-au spus parlamentarilor (si tututor celor care s-au opus referendumului, in funte cu Geoana si Iliescu) ca presedintele are dreptate. Oamenii politici nu pot sa ignore vointa vointa poporului exprimata atat de raspicat si covarsitor la referendum.

    Referendumul a aratat ca romanii vor un parlament modern, vor institutii moderne, adaptate nevoilor societatii. Romanii le-au transmis parlamentarilor din coalitia Grivco ca s-au desprins de vointa lor si ca e timpul sa se intoarca la ea.

    Aseara, constatand validarea referendumului, Presedintele Traian Basescu a cerut Parlamentului sa convoace de urgenta comisia parlamentara de revizuire a Constitutiei care sa exprime vointa suverana a poporului roman.

    Geoana a declarat azi ca, dupa rezultatele referendumului, nu poate sa nu auda vocea poporului. Geoana a mai spus ca, dupa ce va ajunge presedinte, va declansa procedura de modificare a Constitutiei. Geoana e dispus sa declare orice ca sa ajunga presedinte. De fapt, nu va face nimic pentru ca este captivul intereselor lui Iliescu, Nastase si al altora din PSD care vor pastrarea privilegiilor parlamentare. Iliescu si Nastase au criticat in termeni duri referendumul si dupa validarea lui, aratand de fapt ca PSD nu da doi bani pe vointa cetatenilor.

  76. vulpitza said

    am November 23 2009 @ 4:40 pm

    asa cum geoana este prostanacul psd,este crin prostanacul pnl…penibil..sigur ca ar trebui sa isi dea demisia…lamentabila figura…

  77. Sepia said

    am November 23 2009 @ 4:40 pm

    Cine regreta optiunea “florala” din primul tur isi poate repara greseala in turul doi. Zarurile nu sunt inca aruncate. Depinde doar inca de noi pe cine alegem. N-o fi nici Basescu asta fata mare dar dintre toti a mintit cel mai putin si a facut cate ceva.
    Datorita lui o sa avem cel putin parlamentul ceva mai eficient si cu costuri mult mai mici.
    Sta asadar in puterea noastra sa alegem ce e mai bine pt. noi.
    Avem timp pana la turul 2 sa vorbim cu cat mai multi apropiati si sa ii convingem ca optiunea corecta in acest moment este Basescu.

  78. Minea said

    am November 23 2009 @ 4:40 pm

    … in tot occidentul psd-ul este identificat ca continuatorul defunctului pcr de pe vremea raposatului…
    Avem de ales intre fiul de general securisto-comunist geoana si marinarul basescu…intre cele doua rele as alege-o fara rezerve pe ultima…electoratul liberal e destul de matur si stie ca ‘base” e raul cel mai mic la aceasta ora fata de rechinii rosii…
    Reactivarea “dinozaurilor rosii’ ar duce Romania la un drum practic fara intoarcere…

  79. Rusine said

    am November 23 2009 @ 4:42 pm

    Crinutzule, cand declari ca excluzi orice colaborare cu basescu de fapt excluzi orice colaborare cu milioane de romani care l-au votat !

  80. Dragos said

    am November 23 2009 @ 4:42 pm

    Liberali asa au facut si la aleg locale de la Bucuresti, au sustinut orice decat PDL. Si cu ce ne-am ales cu un doctor care nu a facut nimic pana acum.

    Daca se aliaza cu PSDul la guvernare o sa vedem cum dispare si cota unica.

    Sanatatea

  81. Deutsche Welle, despre Geoana said

    am November 23 2009 @ 4:43 pm

    http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4916859,00.html

    If Basescu wins in December, he will likely seek to form a government that would push through painful fiscal reforms. Conversely, if Geoana were to emerge as the victor next month, Romania could see a return of old-hand politicians from the Social Democrats, a party with deep roots in Romania’s former communist regime.

    Niciodata din nou PSD. Vrem reforme!

  82. Andreea Iacob said

    am November 23 2009 @ 4:43 pm

    Draga Crin,

    am stat la coada cateva ore sa pun stampila pe tine, am 32 ani, ma simt mahnita de alianta pe care vrei sa o faci si sunt sigura ca o sa te coste si meriti sa platesti pentru cat tineret a avut incredere in tine si ne inseli cu ochii tai aia albastri.

  83. gelu said

    am November 23 2009 @ 4:44 pm

    stati si ganditi ….. dintre doua rele …… tot Geoana + Antonescu e cel mai mic rau posibil ….. v-ati pierdut orice urma de ratiune ? ….. votati Base si reinstauram dictatura !

  84. Mircea said

    am November 23 2009 @ 4:45 pm

    Foarteee tare domnule Antonescu. “Basescu nu este un candidat de dreapta, cum sustinea aseara” … am inteles, si dumneavoastra insistati sa sustineti si sa va aliati cu dreapta….adica cu PSD. Vertical sunteti, asta e clar :)

  85. Oradean said

    am November 23 2009 @ 4:46 pm

    Antonescu nu este de dreapta, cum nu sunt eu de stanga. PNL se va rupe din cauza acestei decizii. Numai Dumnezeu ne mai poate feri de ciuma rosie! Ardelenii s-ar putea sa reactioneze imprevizibil si greu controlabil la incercarile de fortare a lor spre stanga.

  86. Blind said

    am November 23 2009 @ 4:46 pm

    sa sustii psd-ul e impotriva doctrinei pentru ca este fix de extrema cealalta ,cel mai apropiat de doctrina si de dreapta este pdl !! concluzia : am votat cu antonescu ca e de dreapta si acum el vrea sa votez cu comunistii ? nu e logic – o sa votez traian basescu !!!

  87. Logica urii said

    am November 23 2009 @ 4:46 pm

    Acest Antonescu nu a iesit din logica urii. N-a invatat nimic in 20 de ani de politica. N-are substanta si n-a lasat nicio urma politica. A lasat doar praf in urma lui. E o marioneta politica. Un politician de 2 bani. Daca vor romanii o tara a lui Vanghelie, Iliescu, a lui Patriciu, Felix, etc., n-au decat. Sa voteze astfel. Eu, unul, nu imi doresc asta. Sunt stupefiat sa aud asta din partea unui asa-zis om de dreapta. Are dreptate Videanu cand spune ca Bratienii se rasucesc in mormant, vazand cum ilici Iliescu a pus basca proletaro-bolsevica pe capul liberalilor.

  88. Victor said

    am November 23 2009 @ 4:47 pm

    Geoana se (z)bate pentru putere dar nu a evoluat cu nimic “prostanacu'” lu’ bunica ….
    Nici el, nici politicienii anti-basescu n’au tras concluzia dupa referendum ca este mai clar decând oricând pentru popor, ca împing tara împotriva valului …. Nou inventata formula “social-liberala” scornita la disperare nu ne va mai aburi …. Ei tot nu au înteles ca pentru turul 2, oricâte aliante conjuncturale de genul majoritatii “jos guvernul” s-ar îmbârliga, oricâte zamisliri bastarde s-ar produce la nivel de conducere a partidelor, votantii nu mai pot fi trimisi la urne prin tele-ghidare …… Antonescu se jurase ca daca pierde, va iesi de pe scena politica ; faptul ca desi pe nasalie, mai târeste un picior, dovedeste ca n-are fair-play, ca nu dragostea de România si popor l-a aruncat în competitie, ci ambitii prostesti, mai mari decât capacitatile lui plapânde de federator al opiniei publice. Daca n-ar fi fost atât de impertinent si grobian la adresa Presedintelui în exercitiu, daca n-ar fi indus în eroare prin minciuni electoratul, poate ar fi iesit din competite cu 1 – 2 procente în plus …. Va ramâne in istorie nu ca un joly-jocker, cum se crede, ci ca un impostor care a sapat si mai adânc la temelia – si asa terfelita dupa 1989 – istoricei partide liberale a României. Adevaratii liberali n-au de ce sa-l mai asculte pe unul care n-a reusit sa adauge nici macar un procet la minoritatea ultimei guvernari liberale. Staruinta lui de a se mai cocota dupa primul tur la o tribuna liberala si a mai da un consemn de vot, dovedeste ca nu a avut, nu are si nici nu mai va avea vreun rost în politica româneasca. Dumnezeu sa-l îndrepte catre alte competente !

  89. Oldseke said

    am November 23 2009 @ 4:48 pm

    Uite cine vorbeste de aliante murdare !!! Basescu si clica sa.
    Domnilor PDL-ei in trei ani de guvernare a lui Tariceanu nu erati de dreapta ? De ce ati stat in opozitie ? Ideile de dreapta nu erau bune?
    Nu mai devreme de anul 2008, monstruasa coalitie PDL (dreapta) si PSD (stanga) ne-a condus tara. Atunci PNL nu era tot de dreapta ?
    Raspunsul este : DA. PNL este cu adevarat de dreapta iar salvarea tarii de Basescu este prioritara tuturor doctrinelor.
    Fortele de dreapta se vor coagula in jurul PNL, iar peste 3 sau 5 ani vor avea succes.
    Pe 6 decembrie vom asista la sfarsitul partidului fantoma condus de Basescu in care si-au gasit un loc caldut si liberali tradatori si comunisti de frunte.
    Antonescu a dat dovada de curaj anuntand sprijinul fata de Geoana.
    Suntem intr-un moment similar celui din 2000 cand a trebuit sa alegem raul mai mic dintre doua rele. Astia suntem noi romanii.
    Dreapta nu poate strange randurile in jurul lui Basescu. Ar fi fatal pentru Romania. Ne vom izola de lumea civilizata.
    Veniti pe 6 decembrie la vot si asigurati-va de viitorul Romaniei.
    Aratati ca nu puteti fi manipulati de Basescu si ai lui.

  90. Rusine romani! said

    am November 23 2009 @ 4:49 pm

    Daca am ajuns atat de prosti si lasi si nemernici incat sa-l votam pe Geoana , continuatorul asasinului Ilici (cel in viata) dar si al celui sovietic, atunci asta e !
    Inseamna ca Dumnezeu ne pedepseste inca o data pentru faptul ca i-am omorat pe rand , pe : Barbu Catargiu, Nicolae Iorga, Ion Antonescu si Nicolae Ceausescu.
    Suntem un stat de criminali care ne vom merita soarta.
    Asta daca…
    Vom vedea pe 6 decembrie cat de adevarate sunt cuvintele lui Cicero : ” Historia magistra vitae est ” si ce am inteles noi ca popor din asta.

  91. PNL NU SE LASA INGHITIT DE PUPINBASISTI ! said

    am November 23 2009 @ 4:49 pm

    BEY PENIBILILOR, CHIAR NU VA DATI SEAMA CA VISUL SI TELUL PDL (DE FAPT AL TATUCULUI BOLSEVIC BA’SECU’ ) ESTE SA DESFIINTEZE PRIN ABSORBTIE UNICUL PARTID CU ADEVARAT DE DREAPTA, PT. A FOMA UN UNIC PARTID DE PUPINBASISTI ?!?
    AR FI CEA MAI MARE EROARE A PNL SA MEARGA ALATURI DE BA’SECU, IN SASE LUNI AR DISPAREA CA PARTID, CAT DESPRE EXPERIENTA GUVERNARII CU PDL…
    LIBERALI, NU VA (MAI) LASATI ATRASI IN CURSA DE CEL MAI MARE DUSMAN AL PNL, IN SECUNDA DOI DUPA CE EVENTUAL L-ATI AJUTA SA DEVINA IAR PRESEDINTA AR SARI LA BEREGATA PNL, SA-L DESFIINTEZE SI SUBORDONEZE !
    JOS REGIMUL BASHINESC !!!!

  92. DF said

    am November 23 2009 @ 4:50 pm

    V-am votat d-le Crin Antonescu! Am votat pentru BUNUL SIMT in care acum ati dat cu barda!! De ce ati dat mana cu PSD-ul? Nu era mai usor sa ne lasati pe noi sa decidem? Iliescu si Hrebenciuc va inspira BUN SIMT??? Imi e rusine ca v-am votat d-le Antonescu!!!

  93. De ce a iesit din barlog Ilici ? said

    am November 23 2009 @ 4:51 pm

    Pentru ca Geoana e prea slab! Iliescu l-a facut tzandari pe Geoana cind a spus ca de-aia a luat 30%, pentru ca l-a sustinut el.
    Deci a avut dreptate Basescu cind a spus ca el se bate cu Iliescu? A cam avut… Si a avut dreptate in tot ce a spus… Alianta anti face o mare gafa! Continua la fel cum au inceput, se aliaza impotriva dusmanului. Antonescu a fost singrul care l-a subtiat pe Basescu de voturi la turul intii… Dar la turul doi nu mai are cine. Iar asta e perfect pentru marinar care cel mai bine se simte cind e singur impotria tuturor! Referendmul de ieri i-a dat aripi! De-acum inainte poporul o ia personal!

  94. Duvaz said

    am November 23 2009 @ 4:52 pm

    Nu trebuia sa asteptam aceasta iesire a lui Antonescu pentru a sti cum se va pozitiona PNL.
    Cine dorea sa vada, ar fi avut de cativa ani, raspunsul. Pentru mine, astazi, nu s-a produs nici o noutate si sper ca nici pentru Basescu. Vreau sa cred ca Basescu a stiut foarte clar cum vor arata lucrurile dupa turul I si ca si-a facut toate calculele in functie de aceasta realitate.
    Daca oamenii nu sunt in stare sa vada ce e atat de simplu de vazut si nu inteleg ca prin votul lor fac servicii clicii care ne-a adus unde suntem astazi, atunci inseamna ca asta meritam!
    Mie personal, imi pare bine ca PNL nu il sustine pe Basesu. Am atata dispret pentru PNL, incat suport mai usor o eventuala infrangere a lui Basescu decat as suporta o infratire cu ACEST PNL!

  95. 2fast4u said

    am November 23 2009 @ 4:54 pm

    am votat cu CVT ptr ca nu aveam cu cine vota…acum o sa votez cu base..k de geaona m am lamurit… dar sincer credk nu va iesi base…2bad4us :)

  96. JOS BA_SECU' !!! said

    am November 23 2009 @ 4:54 pm

    JOS TATUCU BOLSEVIC BA’ SECU !…
    NU VA MAI IMBATATI CU APA RECE, REGIMUL BASHINESC E PE SFARSITE !

    NU MAI VREM NICI UN PIC / PRESEDINTE BOLSEVIC !!!

    JOS CEL CEL MAI INCOMPETENT GUVERN DIN ISTORIA ROMANIEI, JOS MINCIUNILE MARINELULUI MITOCAN, JOS PARTIDUL DE LIMBRICI OPORTUNISTI PDL, JOS EBA (BAMBOO-ISTA SEMIANALFABETA), JOS COANA NUTZII (SPAIMA CONSTITUTII…)

  97. whatever said

    am November 23 2009 @ 4:55 pm

    nu va mai stressati, iese “profesorul”. howgh!

  98. JOS BA_SECU' !!! said

    am November 23 2009 @ 4:56 pm

    ATAT !

  99. Adrians said

    am November 23 2009 @ 4:57 pm

    Crin + Patriciu + Geoana + Ilici = Russian Love
    Geoana + PF Daniel + Strainu Cercel = Francmasonerie
    Russian Love + Francmasonerie = Distrugerea Romaniei
    Haideti sa nu-i lasam sa distruga ortodoxismul si fiinta romanismului.

  100. http://www.urbaniulian.ro/2009/11/23/politica-de-la-noi-e-curva-ce-nu-se-culca-cu-romanii/ said

    am November 23 2009 @ 4:59 pm

  101. Doina said

    am November 23 2009 @ 5:02 pm

    Bai Ticut, tu esti cu capu’??? Ce tot o tii “langa-danga” cu cine a furat de cand e Base presedinte??? Tu chiar uiti ca Tariceanu i-a scos pe PDL-isi de la guvernare, si PNL si-a facut mendrele cum a vrut, sustinut de PSD+PC??? Ca mai recent, prin motiunea de cenzura PSD+PC, sustinuta de PNL si UDMR, sa cada guvernul PDL??? Si atunci cine si cand a furat, mai Ticut, mai??????

  102. Daniela said

    am November 23 2009 @ 5:11 pm

    daca isi va “satisface” dorinta de putere acest crin prin incalcarea tuturor principiilor unui partid liberal atunci este o mare tragedie pentru partid…asa alianta nu poate sa fie sustinuta de electorat, electorat care vrea masuri liberare nu coalitie din umbra cu accente si puteri sociale.
    Mi-e teama ca crinuletul duce partidul spre aceasi soarta cu PNTCD-ul, soarta stabilita de niste aliante care in final duc spre nemultumirea principiilor electoratului.

  103. Croisby said

    am November 23 2009 @ 5:12 pm

    Pe cine votez? Sunt liberal convins si asa cum suna numele partidului din care fac parte denota faptul ca sunt liber, fac ce-mi dicteaza constiinta, nu ce- mi spun unii si alti fie ei si sefi de partide. In momentele astea imi spune sa ma duk sa- mi dac somnul de frumusete. Poate visez raspunsul la intrebarea care ma nelinisteste.

  104. MG said

    am November 23 2009 @ 5:13 pm

    Antonescu dovedeste din nou ca nu este altceva decat lacheul aruncat in lupta de Patriciu pentru a-i bloca dosarele ajunse in justitie si ajunse la a 24-a amanare!PNL incearca din nou sa salveze PSD de la o prabusire sigura, asa cum a facut si in 2005 cand Tariceanu a refuzat sa demisioneze pentru a se organiza alegeri anticipate. Antonescu are senzatia ca tinerii au iesit pentru el la vot.Total gresit! In toate orasele mari Crin Antonescu a fost infrant pe toata linia de Traian Basescu la scor. Un exemplu elocvent, care ar trebui sa-i dea de gandit lui Antonescu si ciracilor lui Patriciu, este ca in Sibiu, orasul lui Johannis, Traian Basescu practic la spulberat pe Crin Antonescu cu 44% la 22%!!! Cam asta gandeste electoratul liberal si Antonescu bate campii cu Mircea Geoana, practic devenind brusc un personaj obscur din politica romaneasca, asa cum si merita! Sa faci o asemenea declaratie imediat dupa vot e o greseala fatala pentru un politician.PNL ramane ca si pana acum un apendice la PSD, nimic mai mult. Practic, cine a votat Crin Antonescu a votat de fapt cu Mircea Geoana!

  105. Eva said

    am November 23 2009 @ 5:17 pm

    Nu votez pe Geona,a fost de ajuns de comusti,tot timpul lor numai de inflatie au vorbit,nu au facut nimic pentru popor.Mai bine Basescu,ai lor s-au imbogatit deja,daca a fi dictatura sau nu ,asta nu stim,eu personal nu cred,UE are cateva cuvinte.Psd-l promite ,dar in afara de scumpiri motivate de inflatie ,cu mariri de taxe nimic nu pot implementa,vor distruge si mai mult tara asta.

  106. Alice said

    am November 23 2009 @ 5:19 pm

    Asa cum reflecta si voturile pana in clipa de fata, Vocea natiunii prefera cam ce nu doresc PSD-stii, si anume T.Basescu presedinte, si un referendum prin care parlamentul sa aiba mai putini membri(deci mai putini psd-sti , care ocupa cat mai putine functii in stat si nu numai). Intrebarea mai e aici, de ce s-au opus PSD-stii creerii mai multor sectii speciale de votare?

  107. Costin said

    am November 23 2009 @ 5:20 pm

    Am votat anti Basescu, voi vota anti Basescu.Capatanosul asta si partidul lui de mafioti imbecili este cel mai mare rau posibil pentru Romani si Romania.Domnule Senatro mi se doveste a 1000-a oara ca va exprimati exact ca un PDL-ist, adica mult si degeaba

  108. Tradare pe bani said

    am November 23 2009 @ 5:34 pm

    S-au inteles azi noapte: premierul (lui) Crin uneste PNL si PSD

    * Autor: inpolitics
    * 23.11.2009
    * 557 AFISARI

    S-au inteles azi noapte: premierul (lui) Crin uneste PNL si PSD A?a cum scriam înc? din seara alegerilor, pentru ca B?sescu s? fie debarcat de la putere este nevoie ca Mircea Geoan? s? cedeze postul de premier liberalilor, pentru a se asigura de sprijinul acestora dar, mai ales, de mobilizarea electoratului PNL, inposibil? în absen?a unei mize concrete ?i foare mari.

    Ziua de azi ne-a dat dreptate: Antonescu a cerut ?efia guvernului pentru omul ales de el, acum o lun?, iar Geoan? a acceptat. Premier va fi Klaus Iohannis, iar voturile lui Crin vor merge la candidatul PSD. “Este exclus? orice colaborare cu Traian B?sescu, este exclus? orice sus?inere a lui Traian B?sescu”, a spus Antonescu. De asemenea, el a spus c? orice colaborare cu PDL este exclus?. El l-a criticat, de altfel, pe actualul ?ef al statului ?i a spus c? acesta “nu este un candidat de dreapta”, ci un candidat “populist”. Antonescu a mai spus ?i c? Traian B?sescu este “pericolul ?i r?ul cel mai mare pentru valorile democra?iei”. La rîndul s?u, Mircea Geoan? a declarat: “Dl. Johannis este perfect preg?tit pentru aceast? func?ie de prim-ministru. Am vorbit cu el în aceast? diminea?? , este plecat din ?ar?, vom avea o nou? discu?ie”, a spus Geoan?, precizând c? este convins c? “c? acest contact” între PSD ?i PNL, în vederea unei guvern?ri comune se va face “foarte rapid”, existând deja obiective comune.

    În realitate, în?elegerea de tain? a fost deja perfectat?, rapid, azi-noapte, dovad? c? Antonescu a spus clar, la orele prînzului, c? nu va exista nicio în?elegere cu B?sescu, asta de?i conducerea PNL va decide, oficial, abia în ?edin?a de mîine. Ie?irea rapid? la ramp? a lui Geoan?, care a acceptat propunerea lui Crin, Iohannis premier dup? alegeri, adic? exact ce contestase în ultimele s?pt?mîni, dovede?te c? zarurile au fost aruncate peste noapte.

    Geoan? s-a ferit s? anun?e dac? va coopta ?i UDMR în noua ecua?ie politic?, dovedind c? a în?eles din eroarea imens? f?cut? în 2004, cînd anun?ul s?u c? PSD sconteaz? pe voturile UDMR l-a l?sat pe N?stase în turul doi f?r? voturile românilor din Ardeal. Este de a?teptat, credem noi, ca în?elegerea PSD-PNL s? fie concretizat? în cîteva zile sub forma unui protocol scris ?i ?tampilat oficial. (Bogdan Tiberiu Iacob)

  109. marian said

    am November 23 2009 @ 5:36 pm

    dilema unui liberal

    pe cine sa votez….pe Geoana, papusa comunista…..sau pe …Basescu?!

    din pacate..am de ales ..intre a nu ma prezenta la vot si Geoana!
    Basescu iese din schema….De ce?
    Pt ca sunt unul din cei care au alergat in 2000 sa-l facem presedinte (in conditiile in care nu am vazut picior de membru PD toata campania)…..a iesit…iar rezultatul il vedem acum!

  110. Greii din PNL cer capul lui Crin said

    am November 23 2009 @ 5:37 pm

    Rebeliunea impotriva lui Crin, condusa din umbra de Tariceanu, a inceput deja. Un grup de grei din partid, formata din presedinti de consilii judetene si parlamentari, au decis sa il puna la zid maine la BPN-ul PNL pe Crin, pentru faptul ca a anuntat trecerea in barca PSD; Teama lor este ca lucrurile pot iesi prost in 6 decembrie si atunci, PNL ar fi distrus, intreg electoratul liberal urmand sa se reorienteze catre PDL.

  111. Othelo said

    am November 23 2009 @ 5:43 pm

    Este o situatie fara iesire. In locul lui Crin as fi recomandat electoratului sa voteze cum doreste sau sa nu vina la vot. Cu Basescu este incapabil sa lucrez in echipa, iar Geoana este o papusa criptocomunista. Or sa ne manance cu fulgi cu tot NWO, suntem incapabili sa ne guvernam. Chiar am intors-o pe toate fetele, zau daca, incercand sa gandesc ca fiecare dintre ei, vad vreo solutie. Vede cineva?

  112. Marian said

    am November 23 2009 @ 5:49 pm

    Toti politicienii , absolut toti, nu au decat un interes – interesul propriu. ATAT ! NIMIC MAI MULT !

    basescu, geoana, psd, pnl, pdl, udmr, etc nu au decat interese persoanale si de gasca. Nici un partid din tara asta nu are vreun interes ca tara asta de handicapati sa aiba vreo sansa sa o duca bine si sa se dezvolte, pentru ca daca se intampla asta, puterea lor de control al populatiei scade.

    Cu cat populatia e mai saraca si mai proasta, cu atat este mai usor de manipulat.

    Romanii sunt cu precadere un popor supus, un popor de prosti, credinciosi, supusi precum oile si care isi urmeaza liderii pana in panzele albe.

    N-ai cu cine ! . . .

    Din cate stiu, tinerii si cei cu educatie au votat cu Crin Antonescu.

    Pensionarii si aia de la sate cu psd.

    Iar cu base, fratii de pahar, probabil.

    La turul 2 nu ma duc , ca as avea de ales intre un betivan notoriu si un prostanac incapabil sa vorbeasca liber ( fara textul invatat pe de rost , de-acasa ).

    Amandoi sunt la fel de rai pentru Romania – base prin faptul ca e rau intentionat in ce priveste pe romani (hotz ordinar si un mincinos fara scrupule, si gasca de capuse ce-l inconjoara) , iar geoana prin prostia ce-l caracterizeaza si fomistii din spatele sau.

    Oricare din astia doi iese presedinte, e TRIST pentru Romania !

    Condoleantze, Romania !

  113. politika said

    am November 23 2009 @ 6:01 pm

    Intradevar, Crin Antonescu a facut gestul care transforma orice “vertebrat” intr-un avorton. Element al unui partid SRL, Crin a devenit o simpla marioneta in miinile lui Patriciu. Razboiul orb al acestuia impotriva lui Basescu duce de ripa orice tentativa politica de asociere (cum de altfel ar fi fost normala, fireasca … reala, cinstita … ) cu PDL.
    Daca un politician (nu pot sa-i spun OM) rateaza sansa vietii lui , de a deveni in urmatorii 4 ani un “important vector politic” (asta se putea intimpla daca Crin lansa semnalul asteptat de toti liberalii adevarati, de adevarata DREAPTA sa puna piciorul in prag PSD-ului si sa voteze cu PDL) primind in schimb un fotoliu politic urias (ex. presedintele Parlamerntului Unicameral !!! ) putind actiona impreuna cu PDL pentru intarirea dreptei …. ASA CUM SE INTIMPLA SI IN PARTIDUL EUROPEAN, IN PARLAMENTUL EUROPEAN … etc.
    Dar atunci cind esti doar o marioneta, un simplu salariat ce semneaza (impreuna cu familia) pe statul de plata al unui SRL , discplina politica se transforma in slugarnicie iar viziunea politica nu se mai poate ridica mai sus de genunchiul broastei … avind legatura directa cu stomacul !

    TOT RAUL ESTE SPRE BINE !

    Este momentul ca adevaratele forte de dreapta din Romania sa-si dea mina, sa consolideze adevaratul partid de dreapta (si singurul) din Romania , PDL.
    Este momentul ca PNL-ul sa ia drumul si traiectoria PNTCD iar adevaratii oameni de dreapta sa se alature PDL. Similar cu cei din PSD-ul de azi … care trebuie sa se scindeze …. deoarece destul de multi nu-si mai regasesc idealurile in filozofia lui Vanghelie …

  114. Radianu Mihai said

    am November 23 2009 @ 6:32 pm

    daca in guvernul de cacat din care a facut parte,l-am tratat pe antonescu ca pe un rebel imberb si fara prea multa minte sub pletele pe care le purta,acum ii vad adevarata fata!
    este un basescu mic si frustrat (asa cum basescu l-a dat la o parte pe roman,tot asa si crin pe tariceanu) cu pretentii de marae moralitate!
    este un zero barat,un cacanar si daca,adevarati liberali il vor lasa sa faca pactul bolsevicul de iliescu,soarta pnl-ului va fi cea a pntcd-ului,adica vor disparea de pe scena politica!
    primul sut in cur il va primi in ianuarie la congresul pnl!
    dar pana la acel congres,cati membri va mai avea pnl-ul?
    basescu a fost si este un om conflictual,va genera in continuare dispute si controverse,dar va face si lucruri absolut necesare
    pentru oamenii acestei tari (caci oameni sunt importanti intr-o tara,nu tara ca atare!
    orice alianta este posibila a spus tariceanu pe care l-am ocarat
    timp de 4 ani,dar care,iata,dovedeste mai multa intelepciune decat
    a avut ca premier,chiar daca a fost in conflict permanent cu
    basescu!
    sunt foarte convins ca maine,antonescu va intra la ce rahat de or-
    gan colectiv de conducere va fi,cu ideea lui fixa si va iesi cu
    alta,totalmente opusa!
    si in acest context,ar fi foarte frumos sa-si dea dracului demisia
    din functia de presedinte pnl si sa se duca la bolsevic sa-i pupe
    curul plin de bataturi si urme de pupaturi!
    apoi i-as recomanda sa-si faca un partid de falsi pnl-isti,ala-
    turi de penalul patriciu!
    orice alianta facuta de un partid istoric cu un partid condus de-un bolsevic nemernic ca ilescu,nu va duce decat la disparitia
    acelui partid istoric,cu toata istoria lui cu tot!

  115. Florin B said

    am November 23 2009 @ 7:04 pm

    Mda, nu e frumos cum a reactionat http://www.gallardo.ro

  116. Mathilda said

    am November 23 2009 @ 7:05 pm

    Acum incep sa inteleg de ce afirma Antonescu ca nu vrea decat un singur mandat; “logodna” cu PSD-ul era premeditata, prin urmare stia si singur, fara sa o mai spuna si electoratul, ca al 2-lea mandat ar fi fost cu siguranta un esec lamentabil. Sa privim partea buna, macar nu a trecut in turul 2 …

  117. cbabeanu said

    am November 23 2009 @ 7:38 pm

    Nu este vina D-lui Antonescu pt faptul ca romanii nu au evoluat pina la a nu mai fi captivi ai urmasilor FSN . Votantii PNL sint patura educata a populatiei, dar din pacate sint minoritari

  118. Mathilda said

    am November 23 2009 @ 8:04 pm

    Nu contest ca votantii PNL sunt parte din patura educata a populatiei, o demonstreaza si sondajele, dar asta nu scuza cu nimic tradarea ideologiei liberale de catre insusi cel pe care l-ati votat ca viitor presedinte.

  119. Votant Liberal said

    am November 23 2009 @ 8:05 pm

    Ati mai pierdut un vot Dl. Crin, daca voiam PSD votam Geoana dar in situatia actuala claaar ca voi vota pe 6 decembrie BASESCU. Nu se poate ca sa va bateti joc de oamenii care aveau incredere in dvs. si mai au in doctrina Liberala.

  120. Ionut said

    am November 23 2009 @ 8:52 pm

    pdl si-a inchis usa tuturor.

  121. razvan said

    am November 23 2009 @ 11:38 pm

    Manipulaaaaaaaaaareeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Votati ce simtiti.

  122. AlbuSibiu said

    am November 24 2009 @ 1:24 am

    Discursuri contrafacute. Niciunul dintre cei care au votat cu Antonescu nu a facut-o contra lui Geoana ci in primul rand contra lui Basescu, iar noi sibienii am votat mai mult Antonescu, pentru Johannis. De fapt nici ciocnirea in campania nu a fost decat in ultima saptamana Geoana vs. Antonescu, in rest doar Basescu vs. Antonescu. Niciunul dintre liberali nu va avea acum probleme sa voteze un proiect de guvern in care macar o parte e si a lor. Disperarea naste aceste jocuri de cuvinte pe care le practicati aici, aceste manipulari avortate de niste minti obediente pericolului principal pentru Romania. De aici, din Sibiu, va spun ca cel putin 20 de votanti liberali pe care-i cunosc se vor duce si in turul II la urne si vor vota, in ciuda intregului vostru dezgust Geoana si indirect, din nou, Antonescu totul pentru singurul om in care chiar credem cu adevarat: Johannis.

  123. M4 said

    am November 24 2009 @ 9:09 am

    Ce patetic, ce disperare. Nici nu am putut citi tot articolul. Nu eram impotriva lui Basescu dar cand vad ce spune acum si ce spune si Pdl-ul, chiar nu mai poti ramane pasiv.
    La momentul 0 dupa rezultate, PNL-ul era bun, alegatorii lor erau buni, acum – sunt toti niste moguli. De rasul lumii.

  124. Victor said

    am November 24 2009 @ 9:23 am

    Mi-e groaza ca la aniversarea a 20 de ani de la Revolutia anticomunista, vom serba cu steaguri rosii pe strazi. Daca iese Geoana ma gandesc serios sa plec din tara asta. Eu m-am saturat de Iliescu, Nastase, Vanghelie, Mazare etc. Nu mai vreau neocomunism. Si nu vreau cresterea impozitului pe venit. Geoana a spus doar ca nu va creste taxele, dar impozitul il va creste cu siguranta. JALE!

  125. politicianul said

    am November 24 2009 @ 9:41 am

    Majoritatea parerilor sunt al unor “dezorientatzi” din capitala care prefera scandalurile, intrigile si totalitarismul ceausist spre care se indrepta politica unui presedinte mitocan ,”populist”(nu popular)si nu mai putin, fost PCRist ,colaborator al C.I.stilor din Marina Comerciala!!!.”Revolutionari” de opereta care au participat (sau nu),cascand gura ca la circ la adevarata revolutie!Majoritatea fosti membrii(ei sau rudele lor) ai PCR(UTC).Fosti bisnitzari sau adepti infocati ai scandalulrilor si pupincurismului politik, navetisti ai microbuzelor basesciene, tremura de frica la gandul ca vor pierde functii sau “pile” obtinute pe baza carnetelor de membrii ai PDL ,conform ultimilor “directive” care substituiau adevarata competentza!.Deci adio mult stimate si iubite conducator “impartial”,scandalagiu si intrigant!Cei care vor stabilitate si cu adevarat democratie, te “trec direct in retragere” impreuna cu majordomul Boc &Co….

  126. asistentapentruconsumatori.ro said

    am November 24 2009 @ 10:43 am

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  127. Mihai said

    am November 24 2009 @ 10:43 am

    Am ajuns la vorba lui Petre Tutea dupa alegerile din 1990:
    ” Am stat 13 ani in puscariile comuniste, pentru un popor de idioti. ”
    Popor indobitocit care nu s-a trezit nici dupa 20 de ani de la revolutia din 1989.

  128. vrajitorul.eu said

    am November 24 2009 @ 10:43 am

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  129. cuget liber said

    am November 24 2009 @ 1:03 pm

  130. http://www.urbaniulian.ro/2009/11/24/linsati-de-animalele-ce-credeau-ca-fac-dreptate/ said