Banner

Este legal ca o banca sa perceapa un comision in momentul in care o persoana, alta decat titularul contului, plateste rata ?

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=35189




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


10 Comentarii pana acum»

  1. marian said

    am November 23 2009 @ 3:00 pm

    Si cand te gindesti ca eu ma-m carat de la ei.

  2. aspida said

    am November 23 2009 @ 4:43 pm

    Exercitiu de logica elementara:
    X face credit la banca (nu importa care);
    X cheltuieste în baza întelegerii de acordare de credit o suma;
    deci: X este dator bancii cu suma respectiva + comision + dobânda etc. (conform contractului);
    din varii motive, X nu poate plati rata lunara convenita pâna la termenul scadent si… roaga pe Y sa faca plata în locul sau…
    CREDITUL contractat este al lui X
    Y face doar un serviciu amicului X,
    DAR… pentru banca nu are nicio importanta CINE plateste rata lunara…
    Banca stie ca are de încasat pâna la data de… rata luna (+ celelalte), în contul creditului în discutie!
    DECI… Y e bun de plata cu rata + comisioane + dobânda…

  3. AntiBancar said

    am November 23 2009 @ 5:02 pm

    Multumesc pentru raspunsuri.
    Astazi am castigat o batalie zic eu. Am fost vineri la banca, am discutat cu directorul bancii si i-am aratat OUG 178/2008. I-am mai spus ca nu si-ar dori sa aiba luni ( adica astazi) 100 de oameni sau mai multi in fata bancii protestand + televiziune. A ramas astazi sa imi faca o imputernicire pentru a plati rata in locul persoanei care are contractat creditul.

    Ce simplu este cu amenintarile. In cateva minute totul a fost gata si nu am platit nimic pentru imputernicire. Nici casierul nu a mai intrebat nimic si a pus direct 1 leu. Asadar:

    DACA PLATITI LA O BANCA O RATA IN LOCUL PERSOANEI CARE ARE CONTRACTAT CREDITUL, DUCETI-VA LA DIRECTOR, FACETI PUTIN SCANDAL, OBTINETI O IMPUTERNICIRE SI PLATITI APOI RATA.

    Asta a fost doar inceputul. Am castigat o batalie. Usor usor vom castiga si razboiul.

  4. AntiBancar said

    am November 23 2009 @ 5:58 pm

    M-am luat dupa dumneavoastra. Este OUG 174/2008.

  5. www.magazinterapeutic.ro said

    am November 23 2009 @ 6:44 pm

    chiar nu se gaseste nimeni sa ii dea in cap una boschetarilor din banci arda i -ar focul de vii cu tot cu famiile lor?

  6. Florin B said

    am November 23 2009 @ 7:11 pm

    Urat din partea lor. Sa le fie rusine. http://www.gallardo.ro

  7. baciul ion said

    am November 23 2009 @ 9:04 pm

    dle urban, de ce nu luati atitudine fata de aceasta camatarie girata de catre sta?
    v-ati bagat in politica, lucru de admirat, insa acea aura creata la bun inceput a inceput sa se estompeze… si, ar trebui sa va de-a de gandit….
    inteleg ca v-ati gasit locul in programul politic al pdl desi – daca imi este ingaduita o parere – v-ar aranja liberalismul traditional.dar, acum in randurile pdl-ului, pot digera si asta- nu vad cum basescu lupta impotriva acestei mafii a camatarilor cu acte!
    basescu si guvernul pdl continua sa gireze aceste hotii fatise!
    macar o lege va propun sa o inaintati parlamentului!
    Aceea in care sa se prevada obligativitatea bancherilor si angajatilor lor sa poarte masti in timpul programului! si nu masti antigripale ci, cagule asa cum poarta hotii in timpul “lucrului”!

  8. vrajitorul.eu said

    am November 24 2009 @ 10:42 am

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  9. asistentapentruconsumatori.ro said

    am November 24 2009 @ 10:42 am

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  10. Mihai said

    am March 9 2010 @ 8:21 pm

    Comisionul perceput in situatia descrisa la inceput nu se percepe pentru plata ratei unui credit, asadar nu exista nici un motiv ca acest comision sa fie specificat in contractul de credit.
    Rambursarea ratei lunare se face prin depunere numerar/virament in contul de rambursare al creditului. Cu alte cuvinte, in momentul in care o persoana merge la ghiseu pentru a plati o rata, acea persoana nu plateste direct in contul de credit ci efectueaza o operatiune de alimentare a contului curent. La inchiderea de zi banca va retrage suma de bani aferenta ratei lunare de plata. Conform regulamentului BNR orice operatiune efectuata intr-un cont de credit/depozit etc. trebuie efectuata prin intermediul unui cont curent. Asadar comisionul perceput pentru rambursarea ratei de credit este de fapt un comision perceput pentru alimentarea contului curent.

Comment RSS · TrackBack URI