Banner

Nu va certati copiii! – un pusti de 11 ani s-a sinucis pentru nota 3 la matematica

Tweet this



Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


2 Comentarii pana acum»

  1. Adevarul said

    am June 13 2008 @ 11:16 am

  2. Urban Iulian » Calculatorul buclucas de la Curtea de Apel Bucuresti a favorizat PSD Ilfov said

    am June 13 2008 @ 1:44 pm

    […] ne fura Vodafone : iti notifica o suma de plata prin SMS si primesti factura pe o suma mai micaPD-L Ilfov acuza Curtea de Apel Bucuresti ca a influentat cursa electorala in favoarea PSD IlfovStudenti care au ajuns in evidentele Biroului de Credit fara sa fi semnat vreun contract de credit, […]

Comment RSS · TrackBack URI

Lasa un comentariu

Nume: (Obligatoriu)

eMail: (Obligatoriu)

Site:

Comentariu:


Nu va certati copiii! – un pusti de 11 ani s-a sinucis pentru nota 3 la matematica

Tweet this




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


16 Comentarii pana acum»

  1. vrajitorul.eu said

    am November 19 2009 @ 4:20 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  2. asistentapentruconsumatori.ro said

    am November 19 2009 @ 4:21 pm

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  3. Daniela said

    am November 19 2009 @ 4:56 pm

    Ce parinti…. Cand ne vom da, oare, seama ca nu conteaza notele, nu conteaza coala a4 pe care scrie “diploma”, nu conteaza decat ceea ce stii sa faci. Degeaba ai o suta de diplome daca nu esti in stare sa vorbesti si sa scrii corect, sa ai un minim de cunostinte din diverse domenii… . Cateva cunostinge generale, buna stapanire a limbii romane si sa iti cunosti meseria… atat iti trebuie in viata. Notele mari, examenele prin care treci, zecile de materii se uita. Rareori mai raman notiuni de baza (nu stiu cati dintre noi mai stiu teorema lui Pitagora – desi am trecut cu totii prin scoala generala :D).
    E pacat sa stresam copiii si sa ii sufocam cu tot felul de cunostinte pe care nu le vor aplica niciodata. Nu inteleg de ce nu putem lua modelul spaniol, modelul francez sau altele in care primeaza practica si nu teoria. Prin alte tari exista scoli specializate pe domenii: inveti lucruri de baza in diverse domenii si se aprofundeaza doar un domeniu ales. Ce fel de parinte sa fii sa bati sau sa certi copilul pentru o nota care e un lucru subiectiv (aprecierea unui singur om, apreciere facuta in cateva minute)?

  4. Cristi@Daniela said

    am November 19 2009 @ 5:21 pm

    Corect

  5. MADCAT said

    am November 20 2009 @ 12:07 pm

    Paine si circ!

  6. IRMA said

    am November 20 2009 @ 12:16 pm

    ce trist. si totusi, si eu am avut note proaste. si eu am avut de invatat pe vara, vina mea si a profesorului prea exigent.

    dar am trecut peste. si ai mei ma certau, ma si bateau. si eu m-am gandit la sinucidere, de mai mlte ori.

    problema este ca in ziua de astazi, sinuciderea este suficient de mult ‘promovata’. sunt f multi copiii si multi adulti care o fac. numai la stiri vezi gramezi de cazuri. normal ca unui copil i se pare ca astfel isi va rezolva problemele.

    sper sa nu ajung sa fac asta cu copilul meu. sper sa il pot invata ce este cu adevarat important. si mai sper sa pot sa il ajut mereu la teme, sa il incurajez cand nu poate ceva sau nu stie. cred ca asta conteaza pana la urma. sa fie incurajat, ca sa faca ceva. ceva pozitiv, evident.

    nu e bine nici sa ii lasi de capul lor, daca nu au note bune, este si vina parintilor. sistemul este de rahat, in scoli nu mai li se explica corect… ii lasa sa invete singuri, dar nu toti sunt facuti sa fie autodidacti. deci, le trebuie o mana de ajutor si de la parinte. altfel, trebuie sa ne multumim cu notele de trecere…

  7. nicu said

    am November 20 2009 @ 12:31 pm

    Este sistemul prost in care traieste intreaga societate romana.Avem o mentalitate sub ori ce critica…nu mai avem BUN SIMT…!!!…trecem printr-o mare criza morala,in primul rand….si totul pleaca de la incrancenarea politicienilor de a-si mari averea cat mai repede,trecand peste cadavrele noastre,chia,as putea spune.Nu mai avem timp sa ne uitam la semenul nostru…aici cea mai mare vina o are biserica ortodoxa ,care sta si asista la toate marsaviile din societate,si nu se implica intr-un mod vizibil si direct in tragerea la raspundere a politicienilor de cea ce se-n-tampla in societatea noastra…societatea sufera plin dezmembrarea familiilor,plin ple4carea lor in tari straine…da e libera circulaia,am dorit asta si e un lucru bun,dar familia nu poate trai la nesfarsit despartiti…!!!…strigator la cer cea ce sa intamplat…si nimeni nu va lua in seama aceasta drama..ne ocupam,doar de alegeri,nu..?!…ce ne intereseaza drama unei familii,are importanta o simpla familie?!…nu…!!!…e drama in care traim,noi,poporul roman…!!!…Dumnezeu sa-l ierte si sa-l puna in randul ingerilor…a fost un copil,si nu a stiut ce face…vinovati sunt si parinti,ar trebui sa mai treaca la biserica,atunci copilul ar fi stiut ca este cineva acolo sus,care-l iubeste…!!!

  8. Raluca said

    am November 20 2009 @ 12:46 pm

    Dl urban, atat parintii cat si copii sunt speriati de ponderea de 50% a notelor obtinute in gimnaziu.

    Haideti sa fortam pe guvernanti sa se renunte la aceasta mizerabila evaluare. Nici macar nu reflecta realitatea. Stiti cati copii au venit din provincie la liceuri din Bucuresti cu note de zece pe linie si au clacat deoarece notele lor din gimnaziu erau date pe pui si branza?
    N-am nimic cu cei din provincie dar sa vina sa dea examen nu sa vina si sa ocupe locurile unor copii care invata de le sar ochii din cap.
    Ieri copilul meu a venit plangand la mine spunandu-mi ca a luat 7 la biologie. Pentru mine personal e o nota foarte buna dar el stie ca acea nota ii va strica
    media generala.
    Daca ati stii ne mizerie este in clasele 5-8. Am fost la sedinta cu parintii acum cateva zile si m-am plans dirigintei ca la franceza le da extrem de mult. Stiti ce mi s-a replicat. Ca gimnaziul este ultima reduta ca doar in gimnaziu copiii mai prind cate ceva. Mi se pare oribil. Copiii din ziua de azi n-au timp de nimic. Invata si atat. Nu se poate. Si eu am fost copil si am invatat bine ( nu de zece) acum sunt foarte bine castig bine. Nu mai suport eu ca parinte regimul de la scoala dar copiii nostrii.
    Explicatia acelui profesor de la Tirgul Jiu mi se pare sub orice critica. Cand un copil ia un trei parintele trebuie imediat anuntat. Nu lasi in voia sortii un copil amarat. Dumnezeu sa il ierte pentru ce a facut si sa il trimita la ingeri.
    Oameni buni, sa avem grija de copiii nostrii. ei sunt cel mai de pret dar alaturi de sanatate.

  9. Rocsana said

    am November 20 2009 @ 1:57 pm

    Raluca are dreptate in multe privinte. Nu incercam sa transferam toata responsabilitatea educatiei copiilor catre scoala, dar exista legi nescrise care obliga un profesor sa nu se limiteze la a preda materia si a “asculta ” elevii. Un profesor este un DASCAL , sau ar trebui sa fie , care trebuie sa-si cunoasca elevii, sa discute cu ei, sa le simta nelinistile si temerile. Se trece dintr-o extrema in alta : ori profesorul nu face nimic la ora si le da tuturor note de trecere, ori este un “dur” si da numai note mici, ca sa-i “invete minte”. Cum se poate ca un copil de clasa a V-a, sa ia doi de 3 in primele 2 luni de scoala ? Oare nu stia sa adune, sa inmulteasca, nu cunostea numerele ? Despre tatal de “export” ce sa mai zicem ? Daca tot il interesa asa de tare situatia copilului, oare nu era mai bine sa stea langa el ? Educatia de la distanta nu functioneaza , iar rezultatele sunt de multe ori ireparabile.
    Dumnezeu sa-i odihneasca sufletelul nevinovat, iar cei responsabili sa invete ceva din aceasta tragedie, pentru a nu mai avea pe constiinta si alte vieti !

  10. Andutza said

    am November 20 2009 @ 3:12 pm

    DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA SI SA-I LINISTEASCA SUFLETUL DE INGERAS!!!!!
    Scoala nu mai este de mult ceea ce ne dorim, este locul unde copii nostrii sunt permanent sub presiunea notelor si mai ales a starii de spirit a profesorului. Este trist sa vezi ca un copil nu mai are timp sa faca ceea ce ii place din lipsa de timp, deoarece trebuie sa invete la absolut toate materiile, doar pt. note. Ce absurd !!!

  11. politicianul said

    am November 20 2009 @ 5:10 pm

    Copiii cu probleme ,trebuie ajutatzi, intzelesi si incurajatzi atunci cand trec prin greutatzile inerente varstei.Dar asta nu este universal valabil.Uneori pedeapsa aplicata educativ este necesara!.Se pare ca in cazul de fata ,dupa o serie de note proaste s-a intervenit brusc, in fortza! Sau a fost un accident nefericit……Dumnezeu sa-l ierte pe bietul copil!!!…

  12. roxana said

    am November 20 2009 @ 10:15 pm

    problema e ca aceste note date in stil comunist nu sunt pt a-l invata minte , ci pt a-l obliga sa vina la meditatie. Toti profii de gimnaziu fac asa.

    Prof sunt instruiti sa puncteze elevul pt ceea ce stie, nu sa fie taxat pt ce nu stie.asta e treaba profului: sa indrepte , sa ajute.

    si e foarte adevarat : nu notele date astfel , pe “oua” trebuie sa fie criteriul de admitere, ci examenul organizat de fiecare liceu

  13. Matrix said

    am November 21 2009 @ 4:13 am

    E dureros ca s-a mai pierdut o viata din cauza unui sistem bolnav.

    Eu vad cum in America tot mai multi parinti scolesc copiii acasa. Baiatul meu face ce-i place si invata acasa in 2-3 ore pe zi mai mult decit ar fi invatat in scoala in 7, zic eu, dar am sansa sa-l pot supraveghea non stop, eu sunt si o parte din “dascalii” lui. Cu timpul in exces putem sa facem cu copiii nostri lucruri pe care altfel nu aveam cum sa le facem.
    Avem acces la atitea resurse, de ce sa-i tinem in scoala ca acum 50-100 de ani? Inchisori pentru copii, de ce? Ca sa lucreze parintii mai mult sa cumpere mai mult cacat, adica, case mai mari, mobila mai multa, zdrente mai de firma, etc… in loc sa ia responsabilitatea educarii si cresterii copiiilor lor.

    Dureros, dormi in pace suflet nevinovat.
    Profesore sper ca ai primit o lectie!

  14. Ionut said

    am November 21 2009 @ 9:24 pm

    Profesorul ala poate a invatat acum ca trebuie sa modeleze nu sa omoare un caracter.Faptul ca a recunoscut ca mai multi aveau note mici asta inseamna ca el este incompetent ca si cadru didactic.Ma intreb cum mai doarme noaptea.

  15. someone said

    am November 25 2009 @ 2:30 pm

    Dar eu as intreba mama lui unde era ? Cum a putut copilul sa se arunce de la etajul zece, fara sa il supravegheze nimeni. Si din ce se vede acolo la note, cam toate sunt la fel….4 5 3….chiar si la alte materii nu doar matematica…asa ca nu vad de ce e vina profesorului, daca de acel copil nu se ocupa nimeni, sa invete cu el, sa-l supravegheze, sa-i explice ce singur la scoala nu a inteles; si sa-l duca la doctor cand vede ca are probleme cu capul, sunt psihologi in tara asta, dar pe care nimeni nu-i ia in seama. Ei surpriza, un psiholog putea preveni un asemenea sfarsit. Pentru ca sa fim seriosi, orice om de pe planeta asta s-o fi gandit la un moment dat ca-si doreste sa moara, ori cand l-a parasit iubita, ori cand si-a picat bacul, ori cand si-a pierdut portofelul cu tot salariul in el, dar cati o fac….ceva mai putini, cei care sunt mai slabi, cei care sunt bolnavi si predispusi la asa ceva. Si boala se poate trata, si daca nu se poate vindeca se poate tine macar in frau. La toate astea v-ati gandit ?
    Dumnezeu sa-i ierte fapta si sa-i dea odihna vesnica !

  16. YoN said

    am March 21 2010 @ 2:46 pm

    si pe mine ma cearta cand iau 7 si 6 da cand iau opt si stau numai vreo 3-4 ore la calculator in rest invat toataz iua

Comment RSS · TrackBack URI