Proba faptului ca Geoana a cerut TVR,RTV si A3 o dezbatere-circ

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=34932




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


18 Comentarii pana acum»

  1. Antonescu acuza TVR ca este pres in fata lui Geoana said

    am November 18 2009 @ 4:58 pm

    Home » Politic? » TU DECIZI » Antonescu acuz? TVR c? face jocurile lui Geoan?
    Antonescu acuz? TVR c? face jocurile lui Geoan?
    Astazi, ora 16:40
    Ultimul update: Acum 13 minute
    Vot:

    *

    0
    80 vizualizari, 0 comentarii, 0 voturi
    Taguri: Crin Antonescu, Kelemen Hunor, Mircea Geoan?, Sorin Oprescu, Traian B?sescu,
    Liderul PNL sus?ine c? pre?edintele televiziunii publice, Alexandru Sassu, numit de PSD, a emis un comunicat în care anun?? c? în dezbaterea principal? a zilei se vor confrunta 7 candida?i ?i nu 5, a?a cum se stabilise ini?ial. Fa?? de Crin Antonescu, Traian B?sescu, Mircea Geoan?, Sorin Oprescu ?i Kelemen Hunor au mai ap?rut în schema lui Sassu, Vadim Tudor ?i Gigi Becali.
    Foto (1)
    Antonescu acuz? TVR c? face jocurile lui Geoan? Vezi Galerie Articol

    Candidatul PNL Crin Antonescu îl acuz? pe pre?edintele TVR Alexandru Sassu c? face jocurile PSD în stabilirea invita?ilor la dezbaterea ce ar trebui s? aibe loc în aceast? sear? de la ora 19,30. Potrivit lui Antonescu, dup? ce staff-urile principalilor patru preziden?iabili au convenit asupra unei formule cu cinci invita?i: Geoan?, Antonescu, B?sescu, Oprescu ?i Kelemen, plus Mircea Geoan?, TVR a emis un comunicat prin care anun?? c? la emisiune vor participa ?i peremistul Corneliu Vadim Tudor ?i penegistul Gigi Becali.

    În plus, potrivit lui Antonescu, Alexandru Sassu i-ar fi ?ters ora de emisie la care avea dreptul chiar ast?zi potrivit legii, la TVR, f?r? s?-l mai reprogrameze. “Aceast? dezbatere avea oricum loc pe timpul meu. Am ?i eu, ca to?i ceilal?i candida?i, un timp alocat prin obliga?ia Televitziunii Publice. Dup? ce c? se face pe timpul meu aceast? emisiune, nu mi se mai recunoa?te dreptul de a avea aceast? or?. Domnul Sassu ?i Televiziunea Român? îmi ?terg aceast? or?, de?i este timpul meu. Eu m? prezint în aceast? sear? la dezbaterea în cinci care a fost cerut? ?i perfectat? în cursul discu?iilor ?i cu Mircea Geoan? ?i cu Traian B?sescu. Dac? Mircea Geoan? evit? o confruntare cu contracandida?ii s?i reali ?i dore?te s? fac? o dezbatere separat?, organizat? de domnul Sassu cu CV Tudor ?i Becali, s? o fac?”.

    Negociatorul PD-L Sebastian L?z?roiu a aflat ?i el de la REALITATEA.NET de comunicatul televiziunii publice.

  2. Alianta anti-Geoana said

    am November 18 2009 @ 5:29 pm

    Basescu, Antonescu si Oprescu au format o alianta anti-Geoana si anti-psd

    Print
    YM
    E-mail
    Mai mare|Mai mic
    Comentarii
    UPDATE 1: Traian Basescu, Crin Antonescu si Sorin Oprescu nu participa la dezbaterea in formula de 7 candidati, propusa de TVR
    de Dan Tapalaga, Alina Neagu HotNews.ro
    Miercuri, 18 noiembrie 2009, 16:19 Actualitate | Politic

    Presedintele Traian Basescu nu va participa la confruntarea de miercuri seara, dintre cei mai importanti candidati la alegeri. “Dezbaterea din aceasta seara este organizata de PSD si TVR si de aceea, Traian Basescu nu va participa”, a declarat pentru HotNews.ro unul dintre consilierii presedintelui, Sebastian Lazaroiu. Echipa lui Basescu cere, de asemenea, demisia presedintelui TVR, Alexandru Sassu.

    Sebastian Lazaroiu a afirmat ca: “Noi ne-am intalnit aici, cele cinci staff-uri, impreuna cu dl Sassu. Am cazut toti de acord, inclusiv dl Sassu ca dezbaterea trebuie sa fie in cinci. Dupa ce a plecat de aici, dl Sassu a propus sapte. Aceasta este propunerea dl-ul Hrebenciuc de ieri, care nu a agreat-o nimeni. Din acest motiv, credem ca dezbaterea din aceasta seara este organizata de PSD si TVR si de aceea, Traian Basescu nu va participa. Mai mult, ii cerem demisia d-lui Sassu din functia de presedinte director general al TVR, intrucat in loc sa serveasca interesele publicului serveste interesul PSD-ului”.

    UPDATE ora 16:30: Organizarea dezbaterii de miercuri seara a devenit din nou incerta, dupa ce staff-urile de campanie ale candidatilor Traian Basescu, Crin Antonescu, Sorin Oprescu si Kelemen Hunor spun ca au luat nota cu stupoare de anuntul TVR prin care postul public propune o dezbatere cu 7 candidati si moderatori comuni cu Realitatea Tv si Antena 3, potrivit NewsIn.

    UPDATE ora 16:50: Sorin Oprescu si Crin Antonescu nu vor participa la dezbaterea in formula de 7 candidati, au anuntat directorii de comunicare ai celor doi candidati, potrivit Mediafax.

  3. Rusine said

    am November 18 2009 @ 5:30 pm

    Brabo baieti, dezbatere in 7. Eu propun sa mergeti la urmatorul nivel, si anume dezbatere in 322.

    Sunt curios cate minute ar apuca sa vorbeasca fiecare candidat intr-o dezbatere de doua ore, facand abstractie de pauze, glumitze, aplauze si ragetele lui Vadim si Becali.
    Bataie de joc, este clar ca PSD si Goana nu vor o dezbatere serioasa in care sa se prezinte idei si planuri coerente, nu atacuri la persoana si injuraturi, si l-au chemat la ordine pe Sassu sa torpileze orice initiativa care sa tina confruntarea in limitele bunului simt.

  4. Adin said

    am November 18 2009 @ 5:30 pm

    Motivul este simplu: La o dezbatere pe teme de strategie economica, tu vii tot cu placa de patefon Voiculescu, Vantu, Iliescu, Hrebenciuc etc.?
    Apoi , participarea lui Vadim este pentru el dinamita, pentru ca Vadim este de acelasi aluat’ ,insa cu o capacitate intelectuala la care nu poate sa viseze Basescu.
    Stilul lui Basescu este lovitura pe la spate, ori acum confruntarea se da face to face, pe teme care nu tin de strategia: “jos parlamentul – sus stabilimentul!.
    Ideea cu rolul nefast al TVR-ului pentru Basescu este falsa, avand in vedere faptul ca toata populatia tarii privind la televizor, ar fi putut aprecia prestatiile candidatilor si ar fi eliminat din primul tur procentele mici care se vor atribui candatilor mici. Basescu avea sansa sa castige din primul tur!!!

  5. Eugen said

    am November 18 2009 @ 5:31 pm

    Multumim TVR! O sa avem parte de o dezbatere splendida: un prostanac care se crede Einstein, un mafiot care ne va explica ce inseamna credinta in Dumnezeu, si nebunul de casa al tovarasului Ilici… Lipsesc Dan Diaconescu, Elodia si imparatul rromilor…

  6. Laurentiu said

    am November 18 2009 @ 5:31 pm

    apartine psd, sassu presedinte tvr, membru zelos al psd si supus prea plecat al hrebenciucului. Tvr = sucursala antena, toti sefii de la stiri sint adusi de romanul pesedist sassu de la antene, la recomandarea expresa a rrromului rosu voiciorescu.
    Q.E.D.

  7. Radoo said

    am November 18 2009 @ 5:31 pm

    PSD vrea ca Goana sa se intalneasca cu ceilalti candidati, dar numai in prezenta:

    1) TVR (Sasu), Realitatea (Vantu), Antena (Voiculescu)
    2) avandu-i pe Vadim si Becali prezenti, care usor vor impinge confruntarea spre circ

    Am citit pozitia lui Traian Basescu (mai sus expusa) si mi se pare una rationala.

    Am citit pozitia lui Crin Antonescu (“CA: Eu ma voi prezenta miercuri seara la dezbaterea in 5, stabilita la negocieri. Daca domnul Geoana evita confruntarea cu contracandidatii sai reali si doreste una cu Gigi Becali si Vadim Tudor, poate sa o faca”) si mi s-a parut una corecta. Ati castigat un punct d-le Antonescu pe lista mea personala de analiza.

    As fi curios ce spun Hunor, care pare mai putin demagogic decat ceilalti candidati.

    D-le Oprescu, suna bine oferta fostului partid?

    Si in final, as fi curios cum motiveaza Goana incercarile disperate ale PSD-ului de a arunca aceasta confruntare in derizoriu.

    Ma indoiesc ca TVR, Realitatea si Antenele vor prezenta situatia cum o inteleg eu (sper la fel si voi ce-mi citit comentariul) si-mi spun ca tot ce pot sa fac e sa le povestesc celor din jurul meu ce murdarie e … Cum as putea altfel sa fac ceva bun pentru tara asta? Imi cam vine sa plec, dar ce-as gandi oare despre mine ajuns acolo?

    Sper ca ceilalti candidati, chiar daca au fost sustinuti mai mult sau mai putin de anumite posturi TV sa aiba o pozitie cum am vazut la candidatul liberal.

  8. Ileana said

    am November 18 2009 @ 5:31 pm

    Eu cred cu convingere ca Geoana a presat pentru participarea a cat mai multi candidati, tocmai ptr ca stia ca Basescu nu va accepta un show meschin cu toti cretinii care se cred buni de presedinti… sau mai bine zis o pierdere de vreme. Asta ptr ca Geana nu vrea o dezbatere serioasa cu Basescu si nici nu vroia sa dea el iarasi inapoi. Asa ca a facut tot posibilul sa nu aiba loc aceasta dezbatere.

  9. Anda said

    am November 18 2009 @ 5:32 pm

    PSD demonstreaza ca este in offside. Iata cine sunt adevaratii hoti, securisti, micinosi si tradatori de tara. Numai manevre si zazanie, cu asta s-au ocupat mereu. Iata cine face scandal, iata cine saboteaza tara asta. Secera si ciocanul, la moscova, la moscova.
    Bravo dlor Basescu,Antonescu,Oprescu si Hunor.

  10. Victor said

    am November 18 2009 @ 8:15 pm

    In plus sa nu uitam ca dupa demiterea guvernului Geoana nu avea nici o solutie de premier. Nu are nici acum. A fost intrebat acum 2 zile la Realitatea si…acelasi raspuns: ne vom gandi””. Geoana asta chiar e prostanac, avea dreptate ta-su vitreg.

  11. ildiko said

    am November 19 2009 @ 9:19 am

    Doi circari sub aceeasi cupola, unul avand un stagiu de 5 ani la cel ami inalt nivel? Cam greu de digerat.

  12. vrajitorul.eu said

    am November 19 2009 @ 12:58 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  13. asistentapentruconsumatori.ro said

    am November 19 2009 @ 12:59 pm

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  14. http://www.exploziv-news.ro/editorial/98-va-bate-vantul-cu-parfum-de-crin-prin-sri-si-sie.html said

    am November 19 2009 @ 1:26 pm

  15. criminalul SOV said

    am November 19 2009 @ 1:26 pm

    CRIMINALUL!
    AVEM DOVADA: SOV ESTE CRIMINAL, CU COMPLICITATEA UNOR SEFI DIN SRI!Luminita Sega, Constantin Duvac si Ionut Bratu. Un procuror si doi politisti care au platit crunt faptul ca l-au anchetat pe criminalul Sorin Ovidiu Vantu. Sega a murit otravita cu aluminiu, lui Duvac i s-a inscenat o implicare in traficul cu tigari pe Clisura Dunarii, iar Bratu, dupa ce a fost batut cu bestialitate sub nasul colegilor sai din IGPR, a fost inchis – in camasa de forta – in spitalul nr.9. Toate astea s-au intamplat cu complicitatea a doua unitati ale SRI din Bucuresti si Caras-Severin, ale unui procuror fost coleg cu Sega si a chestorului Tiganasu, fostul sef al lui Bratu. In curand, Exploziv-News va prezenta filmul distrugerii celor trei eroi, singurii de altfel care au avut curajul de a ancheta infractiunile fara precedent ale lui SOV si, de asemenea, numele tuturor celor care i-au fost complici, din institutiile statului, in aceste cazuri abdominabile. MULTUMIM profesionistilor din SRI, IGPR, DNA, PICCJ, DGIPI, precum si fostilor colegi si familiilor Duvac, Sega si Bratu, care, in ciuda presiunilor la care au fost supusi in toti acesti ani, au avut curajul de a ne dezvalui ADEVARUL.

  16. http://www.exploziv-news.ro/ancheta/313-bic-ajic-i-mitri-oamenii-preedinilor-oprescu-geoan-i-antonescu-.html said

    am November 19 2009 @ 1:28 pm

  17. Luca said

    am November 19 2009 @ 2:10 pm

    Geoana e disperat ca poate rata turul doi
    — Speriat de Crin Antonescu, candidatul PSD da rateuri din ce in ce mai evidente, care au culminat cu manipularea duelului televizat si greva de la Metrou

    PSD risca sa piarda cursa pre­zidentiala inca din primul tur. Strategiile de campanie gan­dite de echipa lui Mircea Geoa­na sunt din ce in ce mai pagu­boase pentru Prostanac. Gre­va de la Metrou, declan­sata de locotenentul-sindica­list Ion Radoi la ordinul lui Geoa­na, a provocat un ade­varat cu­tre­mur in PSD. Cu gandul la faptul ca cei 650.000 de bu­curesteni il vor injura pe Berceanu, PDL si Basescu, tandemul Radoi-Geoana a blocat Capitala pro­vocand un haos de nedescris si furia a cel putin doua mi­lioane de oa­meni. In plus, subiectul a fost tratat pe larg si de tele­vi­ziunile locale, clien­ti ai me­troului fiind si romanii care aveau treburi in Bucu­resti. Cererile lui Radoi sunt cu atat mai periculoase cu cat pun in pericol acordul cu FMI. Con­form Acordului, Metrorex se afla sub supraveghere iar even­tualele cresteri salariale nu pot depasi in niciun caz inflatia, adica 3,5%, iar Geoana a fortat un minim 20%. Ca manevra Prosta­na­cului a fost dezastruoasa au dovedit-o si milogelile de ieri ale unor lideri PSD, in frunte cu Geoana si cu traseistul Bog­dan Niculescu Duvaz, care au rugat presa sa nu dea vina pe partid pentru greva lui Radoi.
    O alta miscare care i s-a spart in cap lui Geoana a fost vizita de prosternare la Moscova. Credul in cuvantul tatucului Iliescu, cel care i-a dat celebra porecla – Prostanacul, candi­datul PSD s-a furisat la Kremlin sa amaneteze Ro­mania cre­zand ca lumea n-o sa afle. Bom­boana de pe co­liva a pus-o directorul general al TVR, Alexandru Sassu. Fidel or­dinelor de partid, acesta a anuntat cu de la sine putere ca pe timpul de antena al lui Antonescu va avea loc un duel televizat in sapte can­didati, nu in cinci cum se con­venise. An­terior, Geoana a refuzat dez­ba­terea in trei, cu Antonescu si Basescu. Cu toate ca seful statului, liderul PDL, Sorin Oprescu si repre­zentantul UDMR au anuntat ca nu sunt la cheremul lui Hrebenciuc si nu vor veni intr-o lupta la gra­mada, Geoana a declarat suav ca el va fi pre­zent pe timpul de antena al lui Antonescu, dar, evident, nu intr-un duel mai prelung cu el. Teama Prosta­nacului ca nu va intra in turul doi este atat de evidenta, incat face orice pentru a se feri de candidatul liberal.
    Geoana salvat de Tribunal
    Judecatorii au decis ca greva de la Metrou e ilegala, punand capat astfel prostiei politice pe care a facut-o liderul PSD
    Tribunalul Bucuresti a decis, ieri, sa admita cererea condu­cerii Metrorex de constata­re a nelegalitatii grevei membri­lor Sindicatului Unitatea – Sindicatul Liber Metrou si a decis incetarea ei de indata. Practic, prin aceasta decizie, Justitia i-a intins o mana de ajutor presedintelui PSD Mircea Geoana, care nu mai stia cum sa se spele pe maini de o greva pe care singur “o comandase”. Evaluarile pesedistilor au dat chix o data in plus: daca si-au zis ca o greva la metrou (com­panie aflata in subordinea ministrului PDL Radu Bercea­nu) va diminua sansele prese­dintelui Traian Basescu, pese­distii au ajuns in situatia ca nu mai stiau daca propriul candidat, Mircea Geoana,
    va mai intra in turul doi al alegerilor prezidentiale. Toata ziua de ieri, pesedistii s-au lamentat si au incercat sa convinga electoratul ca n-au nicio legatura cu greva de la metrou. Iar acum spera ca bucurestenii sa uite ce-au patimit in ultimele doua zile!
    Sindicalistii de la metrou au fost obligati ieri sa isi reia imediat activitatea normala, in urma hotararii Tribunalului Bucuresti, care a decis ca greva acestora este nelegala. Decizia Tribunalului Bucuresti nu este definitiva si poate fi atacata cu recurs.
    Dupa aflarea deciziei, seful sindicalistilor de la metrou, Ion Radoi, membru PSD, a anuntat ca protestatarii se vor supune legii si din aceasta dimineata se reia circulatia la metrou. Se pare ca si Radoi abia astepta un motiv sa inceteze greva. Nu numai ca facea mai mult rau propriului partid, PSD, si candidatului Mircea Geoana, dar risca si ca sindicalistii sa nu-i mai fie alaturi, pentru ca pretentiile anuntate nu aveau nicio legatura cu realitatea. La inceput, sindicalistii, impinsi de la spate de Radoi, au cerut, pentru anul viitor, o majorare salariala de 26,5%, pentru ca apoi pretentiile sa le mai scada: “numai” 20%. Ceea ce, din start, este o pretentie ce nu poate fi onorata de niciun Guvern pana in 2011. Motivul: acordul cu Fondul Monetar International (FMI). In acordul stand-by, asumat pe vremea cand si PSD era la guvernare, cuprinde si un punct referitor la monitorizarea unor companii detinute 100% de statul roman si care primesc subventii de la bugetul public. “In urma primei evaluari, monitorizarea se va concentra pe urmatoarele intreprinderi publice: C.N. Cai Ferate CFR, SN Transport CFR Calatori, CN a Huilei, Termoelectrica, CN de Autostrazi si Drumuri Nationale, Metrorex, SN de Transport Feroviar CFR Marfa, Electrocentrale Bucuresti, SC Electrificare CFR si Administratia Nationala a Imbunatatirilor Funciare”, se arata in documentele transmise de guvernantii Fondului Monetar, pe 8 septembrie, cand PSD inca nu parasise Cabinetul Boc. Conform acordului cu FMI, la cele zece companii monitorizate fondul de salarii nu poate depasi inflatia. Conform Bancii Nationale a Romaniei (BNR) tinta de inflatie pe anul viitor e de 3,5%, astfel ca salariile nu pot sa creasca decat cu cel mult acest coeficient. Iar “concesia” lui Radoi, care a coborat pretentiile de crestere a salariului de la 26,5% la 20% nu este decat o manipulare asupra propriilor sindicalisti. Pentru ca o crestere cu mai mult de 3,5% a fondului de salarii arunca in aer acordul cu FMI, cu toate consecintele care decurg de aici!
    De altfel, pana si Radoi se pare ca si-a dat seama ca nu mai poate “sa bata campii”. “La un moment dat, am plecat de la ideea sa acceptam o crestere a fondului de salarii pe 2010 cu 3-4 procente (n.r. – cam cat tinta de inflatie pe 2010), urmand sa vedem la ce prime se poate renunta sau la al 13-lea salariu. Deci efectiv se renunta la multe alte facilitati financiare ca sa putem sa dezamorsam acest conflict. Din pacate nu s-a dorit acest lucru”, a declarat Radoi marti seara, conform NewsIn.
    Milogelile pesedistilor
    “Fac un apel la ministrul Berceanu sa intre intr-un dialog real cu cei care reprezinta sindicatele de la metrou. Fac un apel si catre sindicalistii de la metrou sa inteleaga ca prin astfel de atitudine si prin iritarea, in mod firesc, a sute de bucuresteni nu-si ating scopul, ci, dimpotriva, isi fac situatia si mai complicata. De aceea invit la dialog si invit la incetarea neintarziata a acestei greve”, a declarat, ieri, Mircea Geoana. El a adaugat ca PSD se disociaza de aceasta forma de protest. “Nu are nimic de-a face cu PSD si daca ar fi vorba sa ma uit politic si electoral cred ca cineva care are un interes impotriva PSD poate provoca o astfel de greva intr-un astfel de moment”, a afirmat presedintele Senatului. “Domnul Radoi reprezinta un lider de sindicat, are probabil presiunile sale, dar este clar ca Berceanu intarzie in mod deliberat dialogul si incearca in mod politic si politicianist sa escaladeze o tensiune, sperand ca acest lucru se va duce in decontul PSD”, a conchis Mircea Geoana.
    Radoi urecheat de PSD Giurgiu
    PSD Giurgiu, organizatie din care face parte si Ion Radoi, liderul sindical de la Metrorex, se delimi­tea­za de actiunile de protest care au dus la paralizarea circulatiei in Bucuresti.
    “Nu spun ca nu inteleg preocuparile angajatilor de la Metrorex, cred cu tarie ca au nevoie de majorari salariale, ca noi toti de altfel, de aceea cred ca dialogul dintre sindicat si Ministerul Transporturilor trebuie sa depaseasca orgoliile inutile, intretinute de ministrul de resort Radu Berceanu”, a declarat Anca Opre, purtator de cuvant al PSD Giurgiu, transmite Agerpres.
    Purtatorul de cuvant al PSD, Bogdan Niculescu Duvaz, a declarat ca ideea potrivit careia PSD s-ar afla in spatele grevei de la metrou este o diversiune si ca Traian Basescu si PDL actioneaza “in mod cinic, mentinand greva”, vazand ca a prins aceasta miscare. “Faptul ca, aseara (n.r. – marti), ministrul Radu Berceanu a revenit la tratative, de unde lucrurile pareau sa se aseze pe un bun fagas si greva sa fie oprita, si a retras oferta facuta catre sindicate – care erau in curs de a se angaja sa stopeze greva – ma face sa cred ca este o actiune cinica a lui Traian Basescu si a celor care il sustin pentru a mentine greva, vazand ca a prins diversiunea ca PSD este in spatele grevei”, a sustinut Duvaz.
    Duvaz l-a acuzat pe actualul presedinte ca nu a mediat “in mod intentionat” conflictul dintre sindicate si administratie, desi a fost chemat si ca, in plus, “a pus paie pe foc, declarand ca cel mai mare partid din Romania este in spatele grevei, folosind acest disconfort creat bucurestenilor ca o arma de campanie”. Presedintele Traian Basescu si liderii PDL au sustinut ca in spatele grevei de la metrou se afla PSD.
    Luca ILIESCU – ziua@ziua.ro

  18. Dan said

    am November 19 2009 @ 4:07 pm

    Am aflat-o miercuri seara de la Emil Hurezeanu, care s-a repezit sa-i raspunda lui Alexandru Sassu: daca Realitatea si Antena nu v-ar fi propus dezbaterea publica, TVR n-ar fi facut-o. Altfel spus: ideea unei dezbateri la TVR vine de la televiziunile lui Vantu si Voiculescu. Nu TVR murea de grija unei dezbateri intre candidati, ci mogulii care nu mai reusesc sa-i adune pe candidati in studiourile lor. Realitatea si Antenele nu pot oferti garantii ca vor juca fair play, asa ca s-au gandit la un siretlic. Ii atragem la TV, ne bagam acolo moderatorii nostri iar spectacolul il preluam si noi, toata productia fiind pe bani publici.

    Asa ceva e greu de conceput in istoria televiziunilor de aiurea: doua posturi particulare de stiri dicteaza politica editoriala a televiziunii publice. Acordul incheiat intre TVR, Antena si Realitatea, prezentat drept istoric, e o mizerie. Adica, de ce televiziunea publica n-ar pretinde exclusivitate asupra dezbaterii?

    De ce nu si-ar dori putin rating, avand in vedere ca audienta TVR se prabuseste de la un an la altul? Domnul Sassu se face de ras cand invoca interesul public major ca sa explice infratirea cu Vantu si Voiculescu. TVR a ignorat programatic campania electorala, la fel ca Dinu Patriciu. TVR n-a gasit nici un gram de interes public in prima infruntare dintre doi candidati, cea de la Cluj dintre Crin Antonescu si Traian Basescu.

    TVR si-a cedat continutul editorial, produs din bani publici, unor televiziuni private. Unde se mai intampla asta? TVR apeleaza la moderatori de import. De ce mai platim abonament pentru o televiziune cu sute de jurnalisti si angajati?

    TVR n-avea decat sa organizeze dezbaterea intre candidatii cu jurnalistii ei, nu apeland la moderatori de import. N-am chef sa platesc abonament la televiziunea publica sa-i vad tot pe Hurezeanu, tot pe Firea, revarsandu-si obsesiile sau comenzile.

    Realitatea si Antena erau libere sa preia ulterior marea confruntare, integral sau pe fragmente, cum aveau chef. Interesul public, cat o mai fi el in campania asta, era la fel de satisfacut.

    A nu se intelege ca TVR sub conducerea lui Alexandru Sassu ar fi devenit un fel de BBC. Dimpotriva. Stirile TVR s-au transformat in stirile PSD iar jurnalistii onesti din televiziunea publica s-au revoltat in cateva randuri. Prin urmare, vorbim despre televiziunea publica aflata deja sub control politic total prin intermediul unui fost politruc. Numai ca Alexandru Sassu a reusit mai mult: pe langa anexarea televiziunii publice intreselor PSD, s-a pus si la dispozitia celor doi vestiti moguli.