KGB si Moscova implicate in campania electorala a lui Geoana : voturi contra cedarea Romgaz

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=34592




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


23 Comentarii pana acum»

  1. Plugusorul said

    am November 13 2009 @ 3:46 pm

    Patriciu si Romgaz

    Referiri la privatizarea Romgaz a facut Traian Basescu in campania electorala. Pe 24 octombrie, Traian Basescu afirma ca Sorin Ovidiu Vantu, Dinu Patriciu si Dan Voiculescu si-au dezvoltat afacerile sub mandatul lui Ion Iliescu si acum doresc o noua perioada de ‘liniste’, pentru a putea pune mana pe companii precum Posta Romana, Romgaz, Transgaz, Conpet sau Oil Terminal.

    In februarie 2008, Dinu Patriciu, omul de afaceri care il sprijina pe Crin Antonescu la presedintie, cerea privatizarea celor 200 de licente detinute de compania Romgaz, administrata de stat. Patriciu mai spunea ca statul este un prost manager si ca Romgaz ar trebui desfiintat. Vezi detalii aici despre viziunea lui Dinu Patriciu asupra privatizarii Romgaz, intr-un interviu acordat HotNews.ro in februarie 2008.

    In replica, oficialii Romgaz au declarat ca Dinu Patriciu vrea sa fie luate cele 200 de licente cu care opereaza Romgaz dupa principiul nationalizarii. Lucian Stancu, director adjunct la Romgaz a explicat la “Discutia Saptamanii” difuzata de HotNews.ro-BBC ca Romgaz are contracte, pentru 130 de licente, incheiate pe o perioada de 30 de ani. Patriciu declarase ca nu are nici un interes personal pe piata de gaze, insa Romgaz sustine ca omul de afaceri s-a aratat interesat de depozitul de la Margineni.

  2. ghitza said

    am November 13 2009 @ 3:47 pm

    Concluzie: rusu` te lasa sa furi in tara ta, apoi ia tara de-a gata. Multumim Patriciu, Vantu, Voiculescu! Astia 3 au o fata umana: Geoana.

    Daca tot era vizita privata ce dracu s-a dus cu reprezentanti PNL PRM si PC? Cand pleaca in concediu cu sotia doarme in acelasi pat cu Vadim sau cum? SI de ce s-au motorizat atatea institutii daca era vizita privata. De unde are bani un biet amarat ca Geoana de asemenea vizite private? Din suma forfetara data de stat pentru care alesii nostrii nu trebuie sa prezinte justificari?!

  3. Demetra said

    am November 13 2009 @ 3:48 pm

    Geoana nu are nicio meserie, l-a ajutat generalul Geoana (taticul lui) sa treaca in timpul stagiaturii la Min de Externe, desi era inginer.Are o casa la Snagov de cateva sute de mii de euro (conf decl. de avere) pe care a inchiriat-o si lua 2000 euro/luna. In acest timp spunea ca nu are unde sta si ocupa abuziv, o casa a RAPPS. Nevasta-sa a primit de la stat doua imobile in care isi au sediul fundatiile ei, dar si firmele ei, una de arhitectura si una de consultanta. Soacra-sa are certificat de revolutionar si beneficiile aferente, desi n-a participat la nimic, dar era prietena cu Iliescu. Geonel cel prostanac l-a angajat pe cumnatu-sau la Eximbank, unde era retribuit cu aproape un miliard pe luna. Pe langa toate astea, Geoana este sub papucul nevest-sii care da sms-uri in emisiuni cerand sa nu-i mai fie criticat sotul. Penibil personaj. Este vorba de emisiunea dnei Dragotescu de la Realitatea. Si mai are un mare defect: este prostanac.

  4. http://www.curentul.ro/2009/index.php/2009111336864/Actualitate/Brigazile-civile-ale-coalitiei-GRIVCO-ataca-ziaristii-care-au-demascat-santajul-la-seful-ANI.html said

    am November 13 2009 @ 4:39 pm

  5. Iancu said

    am November 13 2009 @ 4:43 pm

    gasca de la grivco vrea cu orice pret la putere numai prin interpusi,voiculescu nu e in stare sa ia nici 10 voturi dar are “oamenii lui” nui asa pe care ii convoaca la sediul grivco si le da indicatii pretioase!!!jos gasca de la grivco!!!! traian basescu presedinte!!!

  6. asistentapentruconsumatori.ro said

    am November 13 2009 @ 4:47 pm

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  7. www.vrajitorul.eu/ said

    am November 13 2009 @ 4:47 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  8. Iancu said

    am November 13 2009 @ 5:00 pm

    o sa ii vad iar pe dobitocii care sustin neocomunismul reprezentat de pesede cum o sa se zvarcoleasca pe aici si ma vor umple de minusuri. Da, gioana, “normalizarea relatiilor”. Prostanacul vrea “normalizare”. Dar ce, relatiile de pana acum nu au fost normale? Primim gaz la pret mai mare din cauza contractelor cu firmele capusa care sunt in mare parte romanesti. Tezaurul, sa nu ne mai gandim, l-au baut rusii. Relatia noastra cu Rusia e PERFECT normala. Unde vede el anormal? De fapt s-a dus sa linga un fund si sa primeasca sustinere cum face voronin o data pe saptamana. Pentru asta ar fi in stare sa ne vanda rusilor cu totul. Multi prostanaci vor vota cu seful lor, prostanacul. Votati-l, fraierestenilor si vom simti din nou cizma rusnaca pe cap.

  9. Miki said

    am November 13 2009 @ 5:00 pm

    Geoana vrea “normalizarea dialogului” prin negocieri secrete cu fosti agenti? Asta e linistea pe care o vrea Geoana?

  10. Cretu said

    am November 13 2009 @ 5:02 pm

    ….este de fapt executarea fara comentarii a Planului Moscovei pentru Romania,pentru ca Rusia a comandat intotdeauna si nu a dilogat in nici o imprejurare .In baza acestui dialog ati votat de Bogdan Olteanu viceguvernator la BNR si cereti acum BNR sa crediteze din rezerve .
    Tot in baza acestui dialog ati realizat majoritatea de 65 % in frunte cu Johannis ,in care acesta din urma are misunea de a garanta autonomia teritoariala promisa de Putin , UDMR.
    Aceasta este tradare de neam si de tara care se pedepseste cu 25 de ani inchisoare ,Domnule Geona si alaturi de dvs se cuvine a sta si Crin ,si Sorin ,si Bela si Pambuccian si mai ales Johannis ,adica toti cei care executati planurile Moscovei ,pentru instaurarea new-ului bolsevism in Romania,pe cel putin 500 de ani deacum incolo .
    Asa ca ne-am dumirit ce dialoguri purtati dvs. cu Rusia, in conditiile unei vizite private care a fost tinuta secreta pana acum cateva zile asa cum secreta este si intalnirea Tariceanu -Kondyakov ,inainte cu cateva zile de suspendarea Presedintelui Basescu .
    BIne le mai scrie rusilor, Partitura pentru Romania si intreg estul -fost comunist , Dinu Patriciu !

  11. Gazul rusesc said

    am November 13 2009 @ 5:02 pm

    Problema nu e ca Geoana a vazut Moscova, fie si pe ascuns. Problema e ca a renegogiat contractele de gaz la suprapret. La fel ca ultima data. Si noi cu toti vom plati acesta factura/facatura umflata.
    Pana cand sa mai suportam capusele kaghebisto-securiste? Macar Basescu s-a reformat.

  12. Prostituata-tiganca said

    am November 13 2009 @ 5:03 pm

    D-le Gioana
    Ai impresia ca noi suntem prostanaci ca tine si inghitim porcariile astea?

    Cum adica: “Faptul ca presedintele Romaniei nu este primit nici la Washington, nici la Beijing, nici la Moscova, nici la Berlin, arata, de fapt, modul primitiv in care a facut politica externa Traian Basescu”? Ai cumva vreun argument sau vreo dovada? Mai ales, aia cu Washington-ul e prea tare.. vezi ca te i-au astia la teatrul Tandarica in “Pinocchio”.

    Intrebare, dle Geoana: vizitele se fac asa oricand si oricum (ca vizitale dvs obscure)? Stiam ca exista un program de vizite, o agenda.. nu totul la intamplare.. si, mai ales, nu in fiecare zi calare pe capul alora ca sa le aratam ce prieteni suntem.. ca sa nu mai zic, ca nu toata lumea e prietena cu toata lumea.. daca ar fi asa inseamna ca si eu ar trebuie sa fiu prietena cu tine si sa intretin, (Doamne fereste!) un dialog neinghetat… L.M.A.O.!

    In plus, i-a da-ne tu o dovada ca sunt acele relatii sunt inghetate… ca eu ma tem ca nu faptul ca nu-si fac vizite si nu stau la un ceai… inseamna ca dialogul nu exista. Fost diplomat fiind (Doamne cum de te-or fi pus ambasador ???), ar trebui sa stii ca DIALOGUL nu se poarta tête-à-tête tot timpul, ba din contra… Asa ca lasa-ne!

    Si cum eu mi’s mai curioasa din fire, ia zi-ne tu noua (boborului), cine ti-a zis tie sa te duci sa “normalizezi” dialogul cu Rusia si in ce calitate avand in vedere ca era o vizita neoficiala? Si de ce n-ai recunoscut vizita? Mai zi-ne si cu cine ai vorbit si ce, pt ca deja cam devine de interes national faptul ca normalizezi dialoguri intre 2 state! Te-au prins in offside baietii… si mi-e teama (de fapt, nu pot decat sa ma bucur), ca-i sa devi tu presedinte la Sf. Asteapta… Stii de ce? Pt ca esti un mare iresponsabil si tare “prostanac”. Mai adaug… cea mai proasta alegere, baiete, este sa critici tu politica externa a lui Base…

    Dragi romani, mergeti la vot, votati pe cine vreti, dar faceti-o cu responsabilitate.

  13. Viktoras said

    am November 13 2009 @ 5:03 pm

    Mi s-au umezit putin ochii, mare patriot, mare. Si totusi ma intreb de ce a avut nevoie de 3 zile ca sa vina cu explicatia asta? A negat undeva ca vizita a fost aranjata de un fost ofiter GRU? Nu a negat?
    Poate sunt eu nebun, dar nu e normal ca vicele CSAT sa o stearga in mare taina in Rusia, cu ajutorul unui ofiter gru.
    E normal ca demnitarii romani sa incerca sa stabileasca relatii bune cu oricine, dar nu asa domnule, in mare taina, ca prea miroase a tradare.
    Sper ca domnia sa nu intelege prin “normalizarea relatiilor” ce a inteles si Iliescu.
    Stafeta a fost predata, haideti la vot romani! Daca si de data asta votam KGB-ul inseamna ca ne meritam soarta.

  14. Silviu said

    am November 13 2009 @ 5:27 pm

    Geoana nu a mintit, el chiar vrea relatii normale cu Rusia, adica relatii de servitudine si restaurarea imperialismului rusesc. Amintiti-va ca prima vizita facuta de Iliescu dupa Decembrie 1989 afost la Moscova, sa pupe cizma si sa ne vinda din nou. Voi chiar il vreti pe fiul de general scolit la Moscova sa conduca Romania? V-ati pierdut mintile, oameni buni?

  15. Dan said

    am November 13 2009 @ 5:27 pm

    ce intelege prostanacul prin normalizare este jefuirea in continuare, democratic de data asta, a romaniei de catre rusi. din ce se aude nu s-a intalnit cu nici un oficial rus ci doar cu afecerist kgb-ist. ast e “normalizare” la tine tradatorule de neam? si ce ce vi si spui acum la 6 luni dupa ce au fost descoperite? daca erai asa de mandru de ce ai facut Romaniei de ce nu ai spus mai devreme?
    Iti miroase gura rau jigodie! Tu chiar crezi aberatiile care le spui sau iti lipseste logica elementara si crezi ca suntem prostanaci ca tine? A am uitat, suntem “nenorocitii dracului”!!!!!!!!!

  16. Petru cel Mare said

    am November 13 2009 @ 5:28 pm

    O sa vad diseara la TV probabil cateva secvente din declaratie . Mai mult ca sigur ca este timorat de ceea ce declara , oricum nu cred ca a parut ca este sigur pe el in declaratii . Daca o ia cu acuze , inghetare relatii , basescu e de vina , obama face la fel , nu ne vrea nimeni , e clar ca s-a dus din initiativa altora , iar subiectul principal a fost lupta pt putere in Romania .

    Este imoral si rusinos ca un pres de Senat al unui stat european membru UE sa mearga neoficial la Kremlin ca sa ce ? Citez . ” “Contactele neoficiale sunt contacte neoficiale, ele au pregatit acest moment politic care se prefigureaza” Adica a primit acceptul rusilor , a primit o oferta de nerefuzat ? Sau a oferit ceva de nerefuzat ? Si de ce nu ne-a povestit pana acum ?

    Zice ca este om de lume cu experienta in diplomatie , nu ca altii . Probabil ca are aceasta experienta , dar nu are replica rapida si la obiect , habar n-are de sistemul economic , reactioneaza intarziat doar dupa ce se consulta , vorbeste dupa ce invata lectia precum Bush , vorbeste gura fara el , pe scurt nu are sange in vene . Pozitia de ministru de externe este maximum de serviciu pe care-l poate da tarii , care si asa a fost prea mult .

    De ce nu l-a chemat ambasadorul Rusiei la Bucuresti la sediul Senatului si sa-i spuna ” cine suntem si ce vrem ” , ” ca ne-am racit in ultima vreme ” , ” stimabile-n sus , stimabile-n jos ” . E ff greu de inteles pt noi oamenii obisnuiti si atunci e normal sa ne gandim la o vorba in armata ” ordinele nu se discuta ” .

    Am speranta ca institutia care trebuie sa stie continutul convorbirilor , il stie deja de atunci , in virtutea prieteniei de veacuri intre popoare sau de moment intre institutiile abilitate .

    Dilema Romaniei : presedinte jucator vs presedinte jucat . Pronostic 1-0

  17. Legionarul said

    am November 13 2009 @ 5:28 pm

    …..sunt impresionat pana la lacrimi…. Si vizita trebuia sa fie una privata, neoficiala….ca de…asta fac politicienii nostri in timpul lor liber…lobby pentru Romania…. Mi-e greata de Prostanac si de Ilievici. Cu totii stim ca a fost trimis de Bunicuta la “specializare”. Sper ca macar acum, in al 12 lea ceas sa inteleaga si romanii cu cine au de-a face si sa se gandeasca bine inainte de a vota PSD….

  18. Andrei said

    am November 13 2009 @ 5:29 pm

    o vizita neoficiala nu ar trebui sa contina intalniri la care sa se stabileasca relatiile inter tari, ci ar trebui sa fie vizite in scop pesonal: concediu, medical etc.
    sa inteleg ca politicienii nostri fac vizite neofiicale si la un paharel de vodca, whiskey sau vin pun la cale viitorul tarii?
    ce oameni slabi suntem sa acceptam asa politicieni fara sa protestam in strada. dar presupun ca dacao sa o facem o sa avem parte de alti “mineri”

  19. Florin said

    am November 13 2009 @ 5:33 pm

    Mircea Geoan? î?i dore?te foarte tare s? ajung? pre?edinte. Atât de tare încât este dispus s? fac?, în condi?ii oculte, pactul cu oricine îl poate ajuta.

    Se întâlne?te în secret cu Sorin Ovidu Vîntu, la vila acestuia din Delt?. Se întâlne?te, tot în secret, la el acas?, cu generalii lui Vanghelie ?i Hrebenciuc. La sediul PSD face vizite repetate Bercea Mondialu.

    Mai nou, s-a aflat c? Geoan? a mers în secret ?i la Moscova, unde s-a întâlnit cu un consilier
    al pre?edintelui rus, Mevedev. Iar vizita, s-a spus, a fost aranjat? de un fost agent al serviciilor secrete ruse, considerat o interfa?? a oligarhilor cu interese în zona energetic?.

    Mircea Geoan? nu s-a deranjat s? explice de ce, de?i avea calitatea de vice pre?edinte al CSAT, a f?cut o vizit? secret? la Moscova; sau s? l?mureasc? dac? a c?utat sau nu sprijin financiar pentru campanie la oligarhii ru?i. Tot a?a, preziden?iabilul PSD nu a fost interesat s? explice pre?ul intereselor aglomerate în spatele s?u, unde mogulii reprezint? doar vârful aisbergului.

    Se cunoa?te c? Realitatea ?i INSOMAR-ul lui Sorin Ovidiu Vîntu îl sprijin? pe Geoan? prin emisiuni, respectiv, prin sondaje mai mult decât binevoitoare. Dar se cunosc foarte pu?ine despre lucrurile pe care Geoan? i le-a promis mogulului.

    A explicat Geoan? vreodat? de ce, în ?edin?ele coali?iei PDL-PSD, f?cea insistent lobby pentru numirea la CEC a unuia dintre favori?ii lui SOV? Se cunoa?te c? Antenele sunt întinse la maximum pentru preziden?iabilul PSD. Dar nu se cunoa?te ce a?tept?ri are mogulul Voiculescu.

    Crede îns? cineva c? ace?ti oameni de afaceri fac acte de caritate electoral? pentru Mircea Geoan?? Este cunoscut interesul lui Marian Vanghelie pentru controlul Ministerului de Interne. Mircea Geoan? nu a explicat îns? niciodat? ce rol i-a rezervat lui Vanghelie în viitoarea guvernare.

    Nu a explicat nici pre?ul sus?inerii totale pe care o are din partea lui Viorel Hrebenciuc. Nu a l?murit nici m?car ce subiecte de discu?ie pot avea fostul ministru de interne Dan Nica ?i Bercea Mondialu, în curtea PSD.

    Exist? dou? paliere ale promisiunilor preziden?iabilului PSD, în drumul s?u spre Cotroceni. Primul este cel public, unde promite locuin?e sociale pentru tineri, medicamente prin po?t? pentru pensionari, iertarea datoriilor pentru cei care ajung s? nu-?i mai poat? pl?ti creditele, 25.000 de euro pentru fiecare român care se întoarce în ?ar?. Al doilea palier este cel ocult, al aranjamentelor subterane cu sus?in?torii s?i politici ?i financiari.

    Primul, cel al promisiunilor publice, poate conteaz? mai pu?in, pentru c? electoratul uit? sau iart?. Dar pe celelalte nu le po?i evita u?or pentru c? ele se bazeaz? pe investi?ii. ?i toate resursele care au fost puse în joc trebuie recuperate.

    Armata de interese din spatele preziden?iabilului PSD este de fapt sl?biciunea sa. Pentru c? Mircea Geoan? ?i-a f?cut în aceast? campanie obliga?ii care acoper? nu doar „o singur? Românie”, a?a cum sun? sloganul ofertei sale electorale, ci dou? sau chiar mai multe.

    De fapt, aceasta este, pe scurt, problema sa. Dac? va ajunge pre?edinte, nu va mai avea ce s? conduc?. România este deja amanetat?.

  20. echipa Basescu.ro said

    am November 15 2009 @ 12:01 pm

    Salut,

    Iti multumim pentru implicarea ta in sustinerea online a lui Traian Basescu.

    Te asteptam incepand de azi, tot online, sa fii ROMÂN PENTRU B?SESCU!

    Fa-ti grupul tau si aduna cat mai multi prieteni sau intra in grupul celor ca tine si da sfoara in tara. Sustine-l online pe Base cu mesaje, filme, poze. Adauga pe site-ul tau widget-ul de sustinere si spune-le prietenilor tai din retelele sociale unde esti activ despre noua campanie.

    Vino pe romanipentru.basescu.ro sa-l sustinem impreuna. Hai sa luptam, caci am tacut prea mult, lasandu-i pe altii sa-l atace zilnic cu minciuni si intoxicari!

    Echipa de campanie a presedintelui Traian Basescu

  21. Costin said

    am November 15 2009 @ 4:37 pm

    Ce treaba are asistenta pentru consumatori cu aceasta mizerabila campanie electorala?ORICE CANDIDAT ESTE MAI BUN DECAT BASESCU.

  22. Adrians said

    am November 15 2009 @ 6:01 pm

    Aceasta marioneta pe nume Geaona se cam joaca cu focul.In perioada cit l-a lins in spate pe Emil Constantinescu in calitate de ambasador in SUA,cu siguranta ca a fost racolat de CIA.Acum face joc dublu si pare ca vrea sa treaca ” putin ” si prin barca ce navigheaza pr Volga.Joc riscant,chiar daca aici are la timona o bunicuta scolita la Moscova.Din nefericire pt.aceasta aripa tinara a KGB,au trecut totusi 20 de ani de la revolutie si ne-am mai desteptat.Prostanacul nu are nicio sansa si dupa cum a decurs intilnirea Basescu-Antonescu,sper din toata inima ca bunul simt si instinctul acestui popor cu darul de arenaste ca pasarea Phoenix sa prevaleze in al doilea tur al alegerilor.Sa ne ajute si Dumnezeu sa avem in continuare un presdinte si un guvern de dreapta,fara PSD si fara jeguri umane gen Patriciu,Tariceanu, Voiculescu sau Vintu.

  23. Marean said

    am November 16 2009 @ 5:25 pm

    Geoana, garantat de Marean Vanghelie

    Draga Domnule si Doamno,

    Pe 22 noiembrie, oamenii din Romania va vota pentru un nou presedinte.

    Eu va spun ca nui prostanac cum l-a facut Iliescu,
    nui cu nasul pe sus ca arogantul ala de nastase,
    e mai rau e baiat ascultator!
    Sa vedeti cum il asculta pe Hrebe…

    Il cunosc ca pe fratele meu si va rog io sa votati
    ca ca el nu e altu si va garantez eu Vanghelie

    Voteaza pentru o Romania desteapta.

    Marian Vanghelie
    presedintele PSD Bucuresti.

Comment RSS · TrackBack URI