Lec?ia de ?antaj de la ghidul Bogdan Chirieac ?i „na?ul“ Ro?ca St?nescu

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=34432




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


21 Comentarii pana acum»

  1. asistentapentruconsumatori.ro said

    am November 11 2009 @ 4:50 pm

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  2. vrajitorul.eu said

    am November 11 2009 @ 4:50 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  3. Presa said

    am November 11 2009 @ 4:57 pm

    Conventia Organizatiilor de Media condamna comportamentul lui Sorin Rosca Stanescu si Bogdan Chireac
    de V.O. HotNews.ro
    Miercuri, 11 noiembrie 2009, 16:29 Economie | Media & Publicitate

    Conventia Organizatiilor de Media condamna public, intr-un comunicat remis miercuri HotNews.ro, comportamentul lui Sorin Rosca Stanescu si Bogdan Chirieac, in discutia avuta de acestia cu directorul ANI, Catalin Macovei. Potrivit COM, organism ce reuneste mai multe organizatii de media din Romania, “SRS si BC pot fi considerati autorii unei tentative de santaj asupra unui demnitar public”.

    COM recomanda institutiilor media care au contracte de prestari servicii media cu cei doi sa-si prezinte public pozitia fata de fapta acestora si sesizeaza Comisia de Etica a Clubului Roman de Presa-Asociatia Jurnalistilor din Romania sa discute cazul. COM cere, totodata, institutiilor statului sa se autosesizeze in legatura cu acest caz.

    Comunicatul Conventiei Organizatiilor de Media:

    11 noiembrie 2009

    Conventia Organizatiilor de Media condamna public comportamentul lui Sorin Rosca Stanescu si Bogdan Chireac

    Referitor la faptele care reies din stenograma si inregistrarea audio a unei discutii care a avut loc la restaurantul El Capitan din Snagov, intre Sorin Rosca Stanescu (SRS), Bogdan Chireac (BC) si directorul Agentiei Nationale de Integritate (ANI) Catalin Macovei, COM considera urmatoarele:

    Autenticitatea inregistrarii a fost deja confirmata de SRS, BC si presedintele ANI. Concret, SRS si BC pot fi considerati autorii unei tentative de santaj asupra unui demnitar public. Ei incearca sa-l constranga pe presedintele ANI sa puna in miscare prioritar mecanismele de verificare ale unei agentii de stat impotriva unor anumiti politicieni si sa “scurga” eventualele rezultate catre SRS si BC.

    Totodata, SRS si BC se dovedesc a fi in posesia unor informatii compromitatoare despre Catalin Macovei, dar aleg sa priveze publicul de aceste informatii, pentru a obtine alte avantaje. Intentia celor doi ziaristi nu este aflarea adevarului ci obtinerea cu orice pret a unor informatii compromitatoare despre anumiti politicieni aflati in functii de conducere.

    Modul de abordare a celor doi incalca statutul jurnalistului si principiile de baza ale oricarui cod deontologic si-i descalifica din postura de jurnalisti. Avind in vedere lunga lor cariera in presa si consistenta mediatizarea a celor doi sub titulatura de “jurnalisti” si “formatori de opinie”, consideram ca fapta lor aduce grave prejudicii oricarui jurnalist care vrea sa-si indeplineasca munca profesionist si onest. Presa critica si de investigatie este confundata cu manipularea si santajul.

    Avand in vedere cele de mai sus, consideram ca cei doi incalca grav statutul de jurnalisti. De asemenea, recomandam celor care gazduiesc articole tiparite sau in format electronic, aparitii radio sau televizate ale lui SRS si BC sa mentioneze calitatea in care sunt invitati cei doi.

    Recomandam institutiilor media care au contracte de prestari servicii media cu SRS si BC sa prezinte o pozitie publica fata de fapta celor doi si sa-si informeze publicul cu privire la acest caz.

    Recomandam TVR sa ia in discutie in Comisia de Etica daca, din postura de moderator emisiune pe postul public de televiziune, BC incalca sau nu Statutul jurnalistului din TVR.

    Sesizam public Comisia de Etica a Clubului Roman de Presa – Asociatia Jurnalistilor din Romania pentru a lua in discutie acest caz si sa prezinta o concluzie publica.

    Solicitam institutiilor statului sa se autosesizeze si sa investigheze daca actiunea celor doi constituie incalcari ale legii si sa se pronunte in regim de celeritate.

    Cerem ANI sa prezinte o pozitie oficiala in acest caz si sa dea publicitatii elementele cu care s-a incercat santajarea presedintelui ANI.

    Conventia Organizatiilor de Media (COM) se afla in plin efort de autoreglementare a media din Romania. Recent, a adoptat un set de reguli care are ?anse s? fie asumat de întreaga pia?? mass media si a elaborat un cod care unific? principiile deontologice pe care aceste organiza?ii le promovau individual pân? acum (link).

  4. http://www.curentul.ro/2009/index.php/2009111136743/Actualitate/Santajul-lui-Rosca-desprins-dintr-un-film-cu-mafioti.html said

    am November 11 2009 @ 5:09 pm

  5. santajistul said

    am November 11 2009 @ 5:10 pm

    santajistul
    domnilr ziaristi … acum vedem cit sunteti de ziaristi…. sa vedem ce atitudine luati? acum sa vedem ce atitudine au antenele lui felix si realitatea lui sov care a nenorocit oamenii,, carora lea furat bani de inmormintare :cry 😕 :zzz :upset :roll 8) :sigh :p :) :( :eek

  6. Elena said

    am November 12 2009 @ 7:39 am

    Concluzie: daca acesti moguli ai presei “libere” aveau ceva de santajat la Basescu , o faceau de mult si-l distrugeau, dar asa ..sunt disperati … in frunte cu toata clica lor de NEMERNICI…

  7. pericol said

    am November 12 2009 @ 7:54 am

    asemenea indivizi, precum (SRS) si (BC), metodele lor si pericolul pe care il reprezinta acestia pentru igiena si sanatatea acestei natii deja chinuite tocmai de indivizi asemenea lor reargumenteaza esential importanta unei prese libere care sa practice vehicularea nepartinitoare a adevarului catre romani. foamea, frigul, epuizarea sunt vatamari care omoara repede. minciuna, ignoranta si uitarea omoara incet!

  8. politicianul said

    am November 12 2009 @ 7:57 am

    “Rafuiala” pute a mascarada politica de la o posta!Base ,intrigant notoriu asmute “ziaristii” simpatizanti PDL ,contra celor PSD !Masca de “justitiar” contra “sistemului mafiotic” care distruge tara i se potriveste si lui ,de minune!Ba chiar si aceea de lup in blana de oaie care aplica legea PDL aducand romanii la sapa de lemn, printr-un orgoliu prostesc !Dupa dezastrul actual pe care-l alimenteaza, mai vrea un mandat!

  9. ildiko said

    am November 12 2009 @ 8:18 am

    Nu sunt de acord cu santajul, toti o aplica si in politica.
    Dar este scandalos ca Agentia Nationala de integritate este condus de un om santajabil, adica, nu este integru.
    Daca pe basescu nu il mentionai ….. Distruge sistemul ticalosit de 5 ani

  10. gore said

    am November 12 2009 @ 8:34 am

    Dupa cum va asteptati,nesimtirea naturala a celor doi ziaristi o sa-i faca sa apara din nou la televiziuni,pina cind se vor “stinge” ca si predecesorii lor Horia Alexandrescu,Cristoiu….
    naimiti de partide si oameni de afaceri cu bani grei ,nu sunt decit niste mercenari de cea mai joasa speta.
    Uitati-va si la Dinescu,care se mira ca un om dupa ce a fost injurat nu-i mai acorda atentie.mai se si pune in postura ridicola sa-l astepte cu masa si apoi se revolta ca nu mai e considerat ca persoana care merita atentie.
    Oamenii astia si-au pierdut normalitatea,in goana dupa afaceri,avantaje,mita.
    Desi nu mai au ce spune,caci ne-am saturat de glumitele si prasta crestere pe care o au,isi leagana burtile nesimtite pe la televiziunile turnatorului Voiculescu sau pe la cea a lui Vantu,care nu a primit probabil de la actuala conducere mita pe care o astepta.Si cind te mai uiti si la “Savonarola ” Ursu care o perioada m-a atras prin verticalitate.Devine si el pe zi ce trece un naimit.
    In general tot noi suntem de vina si ei ne exploateaza slabiciunea : UITAM REPEDE.
    De ce uitam prestatia de turnator-securist a lui Rosca Stanescu sau Chireac ?Aveti bunul simt de pe urma si retrageti-va cu mil de euro ! Ati santajat destul !Cum insa sa fie aruncati de Voiculescu sau Vantu ?
    Solutia : NU-I MAI BAGATI IN SEAMA ,nemaiuitindu-va la Antene sau Realitatea,la emisiuni politice care manipuleaza si mint.

  11. Andrei said

    am November 12 2009 @ 9:18 am

  12. Lina said

    am November 12 2009 @ 9:31 am

    Basescu a zis:
    “Serviciile nu m-au invins pe mine, dar nici eu pe ele!”

    Aici este explicatia incercarilor mirsave ale celor doi.

  13. Radianu Mihai said

    am November 12 2009 @ 9:48 am

    daca se dovedeste ca intr-adevar a fost vorba de santaj si cacanarul
    de chiriac si mafiotul de rosca stanescu,trebuie bagati la bulau (ca
    sa pastram limbajul lor de mahala)!

  14. cristoiu said

    am November 12 2009 @ 10:04 am

    Vadim spunea de aceste gunoaie (SRS, Chireac etc) de mult timp.
    Acum, Vadim este afara din politica. Totusi a avut dreptate.
    La fel, a avut dreptate si cu UDMR care nu este inscris legal ca partid. Intrebarea este valabila si acum. De ce nu se inscriu?
    Sau, daca ei nu se inscriu ca partid, de ce altii nu au voie sa participe la alegeri?

  15. Georgian said

    am November 12 2009 @ 10:34 am

    Bogdan Chireac este aela care in timpul regimului comunist, spunea la Europa Libera ca ceausescu da romanilor salam cu soia. . Intrebare : “ce mananca acum romanii?”

  16. ghe said

    am November 12 2009 @ 10:42 am

    “Problema mea e ca asta [probabil Basescu] distruge un sistem… democratic” – aici cred ca e toata motivatia acestor discutii. Nu-s nicidecum simpatizant al lui Basescu, dar desfasurarea evenimentelor condusa pe acest fagas de media si societatile civile ma duce cu gandul la faptul ca Basescu i-a suparat rau pe acesti preacinstiti ‘formatori de opinii'; o fi pus piciorul in cuibul lor de viespi si de aici a rezultat aceasta alianta a tuturor contra lui.

  17. rindo said

    am November 12 2009 @ 10:47 am

    subscriu lui radianu mihai si este minunat ca mai sunt oameni care gindesc

  18. STEFAN said

    am November 12 2009 @ 12:05 pm

    FRATILOR ,,,,sint doua probleme grave , la prima vedere la fel de garve;

    daca privim din unghiuri diferite , constatam ca :

    1. cei doi ziaristi nu mai sint ziaristi , cel putin de acum incolo, cred ca cel putin pt. oamenii care gindesc “curat”.

    2. varianta cu inregistrarea dupa parerea mea are doua aspecte:
    A . SCENARIU pus la in practica de ANI si atunci la razboi e ca la razboi ;

    B . ASCULTAREA (INTERCEPTAREA) DISCUTIILOR DE “BAIETI” , de catre alti “””BAIETI””” , dupa parerea me e FFFF GRAV.

    EXPLICATII :

    CE AU FACUT CEI DOI ZIARISTI II AFECTEAZA , PE UNII SA SPUNEM (BERCEANU, BLAGA, BASESCU…ETC) POATE 20 DE PERSOANE SAU 100 PERSOANE , DAR CE AU FACUT “””BAIETII””” CU ASCULATREA (DACA SE PROBEAZA CA ESTE INTERCEPTARE SI NU SCENARIU ) NE AFECTEAZA PE TOTI (MILIAONE DE ROMANI );

    INCERC SA NU FIU DE PARTEA NIMANUI DIN POLITICA .
    DAR PAREREA MEA E CA BASESCU AR FI FFFF BUN CA PRIM MINISTRU , UN OM DE ACTIUNE.
    POSTUL DE PRESEDINTE ESTE PT…..PT…..PT…..SCUZE FATALAI..

  19. mosu said

    am November 12 2009 @ 12:50 pm

    Bai baieti,
    Am lipsit cu comentariile de ceva vreme – mea cupla.
    Ca SRS a fost turnator stim cu totii. ca a facut rele stim iar cu totii. dar cand l-a ajutat pe basitu a fost bun? iar acum cand il injura nu mai e bun?
    si apoi cine a inregistrat ?, rahat in ploaie ala de la ANI, care mie mi se pare un prostalau. serviciile, atunci suntem cu totii de kkt ca induram asta dar nu ma mira si in cazul lui madam cocos cu tatele p-afara (adik udrea) s-au fakut inregistrari ilegale. E clar ca inregistrari d-astea putem face oricare avem telefon dar sa dai pe piata, in ziare o discutie privata, park stiam ca-i penal.
    Dar din stenograma nu vad unde-i santajul desi pot sa cred ca numai sefuletul ANI poate spune ce a simtit. desi ar fi trebuit pana acum sa ne spuna cum e cu conturile din strainatate ale ministrilor PD-L, bordura, transporturi si Goebels seful propagandei (adik Blaga).
    Ce n-am inteles e cum e cu santajul la Chirieac ca el e prieten cu seful ANI, desi daca-mi aduk aminte bine a avut si el portia lui de afaceri cu arme (i-a luat painea lui fratele lu’basitu) si acum e si contra lui basitu.
    In rest TOTI TREBUIE SA INJURAM PRESEDINTELE SI GUVERNUL CA DIN CAUZA LOR TRAIM ACUM PROST SI NE FACE DIN VORBE CA ALA (BRUCAN) CU 20 DE ANI (DUMNEZEU SA-L IERTE PE ALA NU PE PRESEDINTE). iAR ASTA SA SE DUCA DRACULUI UNDE-A INTARCAT MUTU IAPA SI SA MAI VINA DE-ACOLO CAND L-OI CHEMA IO.

  20. vali_bob@usa.com said

    am November 12 2009 @ 5:03 pm

    “Greseala” guvernarii Basescu este aceea ca ei nu au o televiziune aservita,cum are Voiculescu si sorinovidiuvantuSOV!!!Televiziuni cu care intoxica si asmut fraierii impotriva a cui vor ei,televiziuni cu care spala creierele celor care privesc si le innoculeaza sistematic,vizual si subliminal,mesaje de ura si nemultumire impotriva celor care nu-i ajuta sa fure tot,tot ce se mai poata fura,sa mulga tot ce se mai poate mulge din tara asta amarata! Asa de amarata,asa de anemica de nustiu cum mai reuseste sa stea inca atarnata pe harta lumii!!
    de asta aici,in strainatate,avand informatii corecte despre modul murdar de lucru al tv-ziunilor sacalilor si mafiotilor de Dambovita prefer sa nu am antena satelit pentru receptia canalelor asa-zis “nationale”!!!
    doar cele internationale,ca filtreaza tonul si,vrand-nevrand,tre’ sa zica,cat-decat,macar o parte de adevar!!!…

  21. Marean said

    am November 16 2009 @ 5:28 pm

    Geoana, garantat de Marean Vanghelie

    Draga Domnule si Doamno,

    Pe 22 noiembrie, oamenii din Romania va vota pentru un nou presedinte.

    Eu va spun ca nui prostanac cum l-a facut Iliescu,
    nui cu nasul pe sus ca arogantul ala de nastase,
    e mai rau e baiat ascultator!
    Sa vedeti cum il asculta pe Hrebe…

    Il cunosc ca pe fratele meu si va rog io sa votati
    ca ca el nu e altu si va garantez eu Vanghelie

    Voteaza pentru o Romania desteapta.

    Marian Vanghelie
    presedintele PSD Bucuresti.

Comment RSS · TrackBack URI