Jurnalismul de TROACA!

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=34389




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


13 Comentarii pana acum»

  1. Costi said

    am November 10 2009 @ 6:25 pm

    Sorin Rosca-Stanescu si Bogdan Chirieac stau de vorba cu seful ANI, Catalin Macovei. Primii doi nu mai sint jurnalisti de foarte mult timp. Dar sint inca datatori cu parerea absolut peste tot. In inregistrarea data de Curentul sint doar personaje din Clanul Soprano. Ei sint Romania de care mi-a fost sila intotdeauna, a combinatiilor. Romania pe care trebuie s-o luam la suturi cu totii. Dupa 20 de ani.

  2. Victor said

    am November 10 2009 @ 9:18 pm

    Si prostimea “”se uita in gura lor”” la Antene sau la Realitatea. Asta e Romania bunului simt.

  3. prostimea said

    am November 10 2009 @ 9:40 pm

    Nu vor de la noi decat un singur lucru: votul. Sunt capabili sa se catere pe suferinta noastra, sa arunce Romania in prapastie, sa se sfasie unii pe altii, doar pentru a ajunge la Putere. Acolo sus, intre decidentii zilei, intre cei care se amagesc ca au dreptul sa calce totul in picioare fara a da explicatii nimanui. Reteta succesului in politica ultimilor 20 de ani este una simpla. Ai nevoie de un tupeu fantastic, dublat insa de un servilism cronic fata de cel care te-a propulsat si te sustine in functie. Strivesti totul sub tine, dar devine obligatorie gudurarea cu o umilinta pe cat de mimata, pe atat de interesata, in fata liderilor, cei care te pot trimite inapoi in randurile celor simpli, fara privilegii si imunitate. Fidelitatea fata de partid este o alta conditie a succesului. Trebuie sa te lupti pentru interesul partidului, sa pui tintele politice ale formatiunii din care faci parte mai presus de orice, chiar de interesul national. Esti dator sa te ineci in rauri de demagogie, sa sustii neconditionat puncte de vedere pe care poate nu le impartasesti, sa lupti pe viata si pe moarte in razboaiele electorale. Acesta este pretul pe care trebuie sa il platesti ca ales pentru a ajunge in varf. Si il accepti fara nicio remuscare.

    Apoi, dupa, vine rasplata. Secretare, sefe de cabinet, soferi, masini luxoase, fonduri de protocol si nu in ultimul rand influenta pe care ti-o confera noul statut. Dar tu, politicianul, nu esti capabil sa intelegi nimic. De altfel nici nu ai timp sau, mai rau, nu vrei. Votul celor multi este transformat intr-o platosa in spatele careia te ascunzi cu o obraznicie si un dispret caracteristice parvenitilor. Nu conteaza ca esti incompetent, ca situatia te depaseste, ca poate altul este mai potrivit decat tine in functia pe care o detii. Acestea sunt aspecte pe care le treci cu vederea. Chiar biete amanunte. Percepi totul ca pe o rasplata binemeritata, dupa ani de compromisuri, in care consideri ca ai slujit destul cauzei partidului. Iar acum primesti ceea ce ti se cuvine. Ajungi chiar sa crezi ca ai dreptul sa te comporti ca pe propria tarla, sa privesti banii publici ca pe cei din buzunarele noilor costume de lux indispensabile pentru a face pasul in lumea celor care se considera stalpii societatii. Te vezi ca un om implinit, te simti important cand toti se inghesuie sa iti stranga mana, cand odraslele tale se cred superioare doar pentru simplul motiv ca tu ai ajuns aici.

    Din secunda doi a depunerii juramantului sau a preluarii functiei, ai uitat cu desavarsire de promisiunile facute in campanie. Vorbe goale aruncate pe ulitele saracite si nepietruite pe care tu, candidatul, te-ai chinuit sa le strabati in campanii. Noroaiele ti-au murdarit pantofii, scolile friguroase te-au obligat sa iti iei pe tine paltonul, suferinta taranilor s-a lovit, insa, de dispretul tau, de discursurile mincinoase din care nici chiar tu nu crezi vreo iota. Zeci, sute de asemenea specimene au traversat, in ultimii 20 de ani, Romania politica. Nici in aceste zile situatia nu este alta. Nu avem guvern legitim. Nu avem guvernare. Nu avem o clasa politica dispusa sa scoata tara din criza. Institutiile sunt folosite in lupta politica, sistemul juridic este corupt si incapabil sa se reformeze, Educatia a ajuns un focar de incompetenta, iar administratia publica, politizata excesiv. Cu cat drama milioanelor de romani se adanceste, cu atat candidatii, partidele si toti cei care ii sustin vor sa castige prezidentialele. Tara este inundata de bannere, afise, pliante si corturi electorale. Inutil sa mai vorbim de promisiuni. Cei ce vorbesc de austeritate, de solutii, de responsabilitate arunca sume fabuloase pentru a ajunge la Cotroceni. “Este mai bine sa infrunti criza calare, decat mergand pe jos”, spunea un pensionar aflat in week-end pe o banca in parc, pe cand incerca sa ii explice consoartei disperarea luptei electorale.

  4. need2trip said

    am November 10 2009 @ 10:02 pm

    mi se pare cea mai tare dezvaluire din ultimii ani, dincolo de scandalurile de coruptie, aici e mult mai mult, arata un mod de gandire, un model de viata inundat de imoralitate, ne arata o imagine a celor ce fac jocurile in Romania;
    aahh, bineinteles ca de doua zile nu am vazut la absolut nici o emisiune de pe Realitatea FNI TV si de la Antena- Felix 3 care macar sa pomeneasca de aceste dezvaluiri; doar vesnica tocare a lui Basescu.

  5. Asociatia Clientilor Bancilor din Romania said

    am November 10 2009 @ 10:04 pm

    Despre cei doi si despre actiunile lor sunt “de tras apa” la fel ca si ce-i ce asculta la fel.

    Insa un mesaj pt dl Urban: Acum ceva timp am criticat initiativa dvs, din cate retin n-ati dat ok de a fi publica in acel articol, cand dvs va asociati cu rosca stanescu si ziarul ziua intr-o actiune privind protectia consumatorului, si va spuneam ca este toxica. Acum nu mai este nevoie sa argumentez. din pacate ptr romania.

    Si o intrebare: de ce oare antena 1 si 3, realitatea tv, protv, tvr, prima tv nu spun nimic despre acest caz? intr-un caz similar, cu o inregistrare a lui cartabos, au discutata. CNA-ul doarme si spera.

  6. Victor said

    am November 10 2009 @ 10:06 pm

    Dialogul asta merita salvat in computer si retinut in istorie.

  7. http://www.urbanviorel.ro/index.php?s=mass-media said

    am November 11 2009 @ 9:57 am

  8. Lord said

    am November 11 2009 @ 10:55 am

    De fapt jurnalismul trece prin aceeasi criza de identitate si de moralitate prin care trece intreaga societate romaneasca incepand de la doctori, profesori si terminand cu preotii, generalii si politicienii!

  9. vrajitorul.eu said

    am November 11 2009 @ 11:02 am

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  10. asistentapentruconsumatori.ro said

    am November 11 2009 @ 11:02 am

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  11. Plesu said

    am November 11 2009 @ 2:40 pm

    Partidul Democrat Liberal cere Clubului Român de Pres? ?i societ??ii civile reprezentat? prin ONG-uri s? prezinte public un punct de vedere fa?? de maniera în care doi jurnali?ti, Sorin Ro?ca St?nescu ?i Bogdan Chirieac, au procedat în cazul discu?iei cu pre?edintele Agen?iei Na?ionale de Integritate.

    În urma apari?iei publice a transcrierii unei discu?ii între jurnali?tii Sorin Ro?ca St?nescu ?i Bogdan Chirieac ?i presedintele ANI, C?t?lin Macovei, consider?m c? se ridic? o serie de întreb?ri legitime despre ac?iunea celor doi pretin?i jurnali?ti independen?i politic.

    Deoarece cei doi jurnali?ti sunt, prin meseria lor, formatori de opinie care influen?eaz? opinia public?, consider?m c? este normal ca oamenii s? afle adev?rul cât mai curând.

    Acest caz este cea mai clar? dovad? c? împotriva membrilor PD-L ?i a pre?edintelui Traian B?sescu se desf??oar?, de c?tre unele trusturi de pres?, o virulent? campanie murdar?. Miza politic? a du?manilor pre?edintelui Traian B?sescu este atât de mare încât încalc? legea, amenin??, ?antajeaz? pentru a mai inventa un subiect de atac la adresa ?efului statului.

    Articolul din „Curentul” arat? cine sunt criticii lui Traian B?sescu: doi pretin?i jurnali?ti independen?i care comit ilegalit??i ?i practic? ?antajul ?i mita, asemeni mili?ienilor-politruci de trist?-amintire. Dou? unelte ale mogulilor de pres?, cu leg?turi în serviciile speciale, care se folosesc de aparen?a independen?ei ?i impar?ialit??ii jurnalistice pentru a subordona institu?iile statului ?i pentru a manipula opinia public?.

    Partidul Democrat Liberal consider? c? este obligatoriu ca opinia public? s? afle adev?rul despre acest caz ?i cu acest scop solicit?m:

    1. Clubului Român de Pres? s? investigheze înc?lcarea deontologiei jurnalistice ?i s? prezinte public un punct de vedere fa?? de maniera în care cei doi jurnali?ti, cu antecedente grave privind înc?lcarea normelor jurnalistice, au procedat în cazul discu?iei cu pre?edintele ANI;

  12. Presa said

    am November 11 2009 @ 4:57 pm

    Conventia Organizatiilor de Media condamna comportamentul lui Sorin Rosca Stanescu si Bogdan Chireac
    de V.O. HotNews.ro
    Miercuri, 11 noiembrie 2009, 16:29 Economie | Media & Publicitate

    Conventia Organizatiilor de Media condamna public, intr-un comunicat remis miercuri HotNews.ro, comportamentul lui Sorin Rosca Stanescu si Bogdan Chirieac, in discutia avuta de acestia cu directorul ANI, Catalin Macovei. Potrivit COM, organism ce reuneste mai multe organizatii de media din Romania, “SRS si BC pot fi considerati autorii unei tentative de santaj asupra unui demnitar public”.

    COM recomanda institutiilor media care au contracte de prestari servicii media cu cei doi sa-si prezinte public pozitia fata de fapta acestora si sesizeaza Comisia de Etica a Clubului Roman de Presa-Asociatia Jurnalistilor din Romania sa discute cazul. COM cere, totodata, institutiilor statului sa se autosesizeze in legatura cu acest caz.

    Comunicatul Conventiei Organizatiilor de Media:

    11 noiembrie 2009

    Conventia Organizatiilor de Media condamna public comportamentul lui Sorin Rosca Stanescu si Bogdan Chireac

    Referitor la faptele care reies din stenograma si inregistrarea audio a unei discutii care a avut loc la restaurantul El Capitan din Snagov, intre Sorin Rosca Stanescu (SRS), Bogdan Chireac (BC) si directorul Agentiei Nationale de Integritate (ANI) Catalin Macovei, COM considera urmatoarele:

    Autenticitatea inregistrarii a fost deja confirmata de SRS, BC si presedintele ANI. Concret, SRS si BC pot fi considerati autorii unei tentative de santaj asupra unui demnitar public. Ei incearca sa-l constranga pe presedintele ANI sa puna in miscare prioritar mecanismele de verificare ale unei agentii de stat impotriva unor anumiti politicieni si sa “scurga” eventualele rezultate catre SRS si BC.

    Totodata, SRS si BC se dovedesc a fi in posesia unor informatii compromitatoare despre Catalin Macovei, dar aleg sa priveze publicul de aceste informatii, pentru a obtine alte avantaje. Intentia celor doi ziaristi nu este aflarea adevarului ci obtinerea cu orice pret a unor informatii compromitatoare despre anumiti politicieni aflati in functii de conducere.

    Modul de abordare a celor doi incalca statutul jurnalistului si principiile de baza ale oricarui cod deontologic si-i descalifica din postura de jurnalisti. Avind in vedere lunga lor cariera in presa si consistenta mediatizarea a celor doi sub titulatura de “jurnalisti” si “formatori de opinie”, consideram ca fapta lor aduce grave prejudicii oricarui jurnalist care vrea sa-si indeplineasca munca profesionist si onest. Presa critica si de investigatie este confundata cu manipularea si santajul.

    Avand in vedere cele de mai sus, consideram ca cei doi incalca grav statutul de jurnalisti. De asemenea, recomandam celor care gazduiesc articole tiparite sau in format electronic, aparitii radio sau televizate ale lui SRS si BC sa mentioneze calitatea in care sunt invitati cei doi.

    Recomandam institutiilor media care au contracte de prestari servicii media cu SRS si BC sa prezinte o pozitie publica fata de fapta celor doi si sa-si informeze publicul cu privire la acest caz.

    Recomandam TVR sa ia in discutie in Comisia de Etica daca, din postura de moderator emisiune pe postul public de televiziune, BC incalca sau nu Statutul jurnalistului din TVR.

    Sesizam public Comisia de Etica a Clubului Roman de Presa – Asociatia Jurnalistilor din Romania pentru a lua in discutie acest caz si sa prezinta o concluzie publica.

    Solicitam institutiilor statului sa se autosesizeze si sa investigheze daca actiunea celor doi constituie incalcari ale legii si sa se pronunte in regim de celeritate.

    Cerem ANI sa prezinte o pozitie oficiala in acest caz si sa dea publicitatii elementele cu care s-a incercat santajarea presedintelui ANI.

    Conventia Organizatiilor de Media (COM) se afla in plin efort de autoreglementare a media din Romania. Recent, a adoptat un set de reguli care are ?anse s? fie asumat de întreaga pia?? mass media si a elaborat un cod care unific? principiile deontologice pe care aceste organiza?ii le promovau individual pân? acum (link).

  13. alkm said

    am November 11 2009 @ 5:32 pm

    ati scos o bomba…reprezentata de doi oameni…pe care nu stiu cat de importanti formatori de opinie ii credeti chiar dvs…ca sa acoperiti altele…
    comportamentul lui traian ungureanu de ieri de la realitatea mi se pare absolut jenant…ce vina avea, sa spunem, Mircea Diaconu care tocmai pierduse un prieten sau noi, telespectatorii…mai ales ca problema lui era inteleasa dupa primele doua fraze…
    dar nu
    voi, pdleul sunteti avizi dupa putere si v-ati pierdut absolut orice bun simt…
    sper sa nu iasa basescu…din tot sufletul…
    iata o intrebare zic eu de bun simt :
    ce cauta seful ani sa discute cu cei doi???? pe unul inca il considera prieten ieri…iar daca seful ani permite sa i se vb asa dati-mi si mie telefonul lui…o sa vb mai urat ca srs…si daca ma lasa il santajez eu mai tare…si uite asa…hop! mai aveti o bomba….
    VA ROG
    VA IMPLOR
    NU NE MAI JIGNITI

Comment RSS · TrackBack URI