Banner

De ce tem americanii sa se lase vaccinati contra virusului AH1N1

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=34239




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


11 Comentarii pana acum»

  1. asistentapentruconsumatori.ro said

    am November 8 2009 @ 12:33 pm

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  2. www.vrajitorul.eu/ said

    am November 8 2009 @ 12:33 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  3. Othelo said

    am November 8 2009 @ 2:04 pm

    Sa o lasam pe d-na Richardson sa se vaccineze in pace. Totusi, ca au reusit sa vaccineze doar 10 milioane, ar trebui sa le dea de gandit. O sa-i intarate probabil si mai tare pe cei din establishment.

  4. Radianu Mihai said

    am November 8 2009 @ 3:19 pm

    americanii stiu prea bine cine si de ce au facut acest “virus” si de
    acea nu vor sa fie vaccinati!
    luati aminte si faceti ce fac americani de rand!

  5. gugustiuc said

    am November 8 2009 @ 6:06 pm

    de ce tem americani? cine pusca mea va pune ma sa postati aici?

  6. obiectiva said

    am November 8 2009 @ 6:20 pm

    pe mine, UNA, RECUNOSC, GRIPA PORCINA M/A ISTERIZAT. am vorbit cu o prietena, care locuieste in canada, prima data a spus ca vaccinul este pseudoobligatoriu, a doua oara ca NU e obligatoriu. dar nici ea nu stie ce sa faca.

  7. obiectiva said

    am November 8 2009 @ 10:00 pm

    Din punct de vedere al modului de producere, vaccinul pandemic este similar cu cel împotriva gripei de sezon. Ca urmare, rec?iile adverse care pot ap?rea sunt acelea?i cu reac?iile date de vaccinul sezonier: ro?ea?? la locul în?ep?turii, u?oare st?ri febrile ?i alergii minore, în cazul persoanelor sensibile.

    ? Atragem aten?ia c? orice alt tip de informa?ii referitoare la acest subiect sunt r?uvoitoare ?i vor trebui asumate de cei care le utilizeaz? ca un atac la s?n?tatea popula?iei

    ? Ca ?i în cazul celorlalte campanii din calendarul de vaccinare al Ministerului S?n?t??ii, ?i vaccinarea împotriva virusului pandemic este recomandat?, dar nu obligatorie. Orice persoan? poate lua decizia de a refuza vaccinarea, dar trebuie s? ?tie ?i s? fie con?tient? c? este singura modalitate de a se proteja pe sine ?i pe cei din jurul s?u.

    ? Responsabilitatea civic? este foarte important? în aceast? perioad? ?i poate fi face diferen?a în ceea ce prive?te num?rul de îmboln?viri

    ? Pân? în prezent, Institutul Cantacuzino a produs o cantitate de 1.300.000 doze de vaccin, care sunt deja infiolate. Suntem în continuare în a?teptarea rezultatelor testelor de siguran?? ?i eficacitate efectuate pe voluntari adul?i în vederea ob?inerii aprob?rii de punere pe pia?? din partea Agen?iei Na?ionale a Medicamentului.

    ? Preconiz?m c?, pentru inceperea campaniei de vaccinare, aceste doze vor putea fi livrate catre DSP judetene începând cu data de 26 noiembrie a.c. Ca ?i în cazul celorlalte campanii derulate de minister, direc?iile de s?n?tate public? jude?ene vor distribui vaccinul medicilor de familie ?i celor ?colari, dup? caz, pentru demararea vaccin?rii. În caz de necesitate, vor fi mobilizate la vaccinare toate
    categoriile de medici.

    ? Pentru limitarea r?spândirii virusului, am stabilit urm?toarele grupe ?int?:
    elevii (începând cu grupa de vârsta de 15 ani) si studentii din orasele universitare (Iasi, Bucuresti, Craiova, Cluj,Timisoara), personalul medico- sanitar si personalul serviciilor esentiale (politie, armata). Din 4 ianuarie, vor fi vaccinati si elevii între vârste cuprinse între 6 ?i 14 ani.

    ? Pân? la finele anului 2009, Institutului Cantacuzino va produce o cantitate de aprox. 5.000.000 doze de vaccin pandemic, urmând ca, în anul 2010, sa mai produc? înc? 5 000 000 de doze. Pentru cele 10.000.000 doze de vaccin pandemic, costurile se ridic? la valoarea de aprox. 50.000.000 lei.

    ? Conform recomand?rilor OMS ?i CE, MS va asigura vaccinarea profilactic? pentru aproximativ 40% din popula?ia României din care un procent 5% din personalul serviciilor publice esen?iale (ex.: medico – sanitar, personalul care asigur? securitatea na?ional? ?i local?, sectoare economice vitale) ?i 35% din categoriile popula?ionale cele mai expuse la riscul de îmboln?vire, la dezvoltarea unor complica?ii ale bolii

    ? Ca o ultim? men?iune în ceea ce prive?te vaccinul pandemic. Comitetul na?ional pentru grip? a luat decizia ca, în România, vaccinarea împotriva virusului pandemic s? fie realizat? în cadru organizat. Ca urmare, vaccinul împotriva virusului A/H1N1
    nu se va g?si în farmaciile cu circuit deschis. Este m?sur? de protec?ie suplimentar? pentru a ne asigura c? vaccinul va ajunge la grupele ?int?, astfel încât s? putem limita în realitate num?rul de îmboln?viri.

  8. obiectiva said

    am November 8 2009 @ 10:01 pm

    DAM, DAR VACCINUL ANTIGRIPAL NEPORCIN SE GASESTE IN FARMACII. DE CE UN CADRU ORGANIZAT??? DE CE NU SE GASESTE IN FARMACII??? DE CE TAMIFLU A FOST RETRAS DIN MARTIE 2009 DIN FARMACII???? CA SA NE CIPUIASCA SI TEPUIASCA.

  9. Catalin HN said

    am November 9 2009 @ 2:05 pm

    Iata ce vaccinuri ne pregateste pdl si guvernul boc, la ordinul capitanului de nava basescu:

    http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Social/142393/Romania-va-importa-un-vaccin-antigripal-refuzat-de-Polonia.html

    Si asta DUPA demisia lui Streinu Cercel care era facut vinovat de toatre relele privind vaccinarea. Acum e limpede ca e afacerea pdl si a lui basescu.

    Cum comentati acum, d-le Urban ? Pana acum ati folosit acest blog ca instrument de manipulare, incercand sa aruncati in carca lui Streinu Cercel toate relele privind vaccinarea. Acum, cand s-a vazut ca este EXCLUSIV afacerea pdl (basescu, boc etc), cum comentati ? Pariez ca n-o sa-mi dati nici un raspuns !

  10. Catalin HN said

    am November 10 2009 @ 12:54 am

    Si un punct de vedere crestin ortodox (foarte bine documentat si argumentat) despre vaccinuri:

    http://laurentiudumitru.ro/blog/2009/11/09/vaccinuri-extrem-de-periculoase-cine-va-da-seama/

  11. http://www.urbaniulian.ro/2009/11/12/tacerea-oms-cu-privire-la-experimentele-criminale-din-ucraina-creste-preocuparile-privind-o-posibila-pandemie-lansata-intentionat/ said