Nu mai platiti taxa radio-tv

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=34084




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


9 Comentarii pana acum»

  1. asistentapentruconsumatori.ro said

    am November 4 2009 @ 12:50 pm

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  2. www.vrajitorul.eu/ said

    am November 4 2009 @ 12:50 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  3. www.magazinterapeutic.ro said

    am November 4 2009 @ 5:08 pm

    corect ! la munca papagalilor cu salarii babane d ela stat s avedeti ce inseamna sa traiti din ceea ce produceti nu sa stai cu mina intinsa !!!pomanagii de doi lei !~

  4. Oana said

    am November 4 2009 @ 6:31 pm

    Eu nu mai inteleg care este adevarul, e ca la nebuni in tara asta. Ce avem de facut cand incep sa ne ameninte ca ne fac diverse daca nu le platim taxa aberanta? Trebuie sa depunem vreo cerere pe undeva? Chiar astazi ne-a sunat o tanti sa ne aminteasca de obligatia de plata fata de ei.

  5. Anticariat said

    am November 4 2009 @ 8:04 pm

    Seamana un pic cu taxa aceea de la americani, pe care toti o platesc dar de fapt nu e niciunde mentionata ca obligatorie.

  6. Adrians said

    am November 4 2009 @ 9:26 pm

    Dle Urban,daca intr-o firma ai un receptor TV care nu este al firmei o platesti sau nu ? Mentionez ca televizorul nu apartine firmei ci este adus de acasa,deci nu se afla pe lista de mijl.fixe apartinind firmei. Daca ai un autoturism unde bineinteles ca poti sa receptionezi Radio Actualitati,dar nu il asculti pt.ca iti place muzica veche de la Gold sau Romantic,platesti sau nu ? Evident ca radioul il asculti doar in eventualele delegatiile in tara,pt.ca in Bucuresti nu prea circuli deoarece nu ai nevoie sa-ti decontezi combustibilul decit daca esti agent de vinzari.va multumesc anticipat pt.clarificari.

  7. Daniela said

    am November 12 2009 @ 7:17 pm

    Deoarece firma tatalui meu nu are receptor radio sau tv, ma adresez SRTV cu rugamintea de a-mi comunica unde se poate gasi formularul tip de declaratie pe propria raspundere ca nu detine mijloacele de receptare, similar celui completat de persoanele fizice. Mai jos redau raspunsul SRTV:
    “Cu privire la solicitarea dumneavoastra, va comunicam urmatoarele:
    – in perceperea taxei pentru serviciul public de televiziune de la persoanele juridice, TVR a aplicat întotdeauna art. 40 din Legea nr. 41/1994 de organizare ?i func?ionare a SRR ?i a SRTv ce prevede c? taxa pentru serviciul public de televiziune se pl?te?te de persoanele juridice, în calitate de beneficiari ai acesteia. Din aceast? perspectiv?, Televiziunea Public? va respecta ?i decizia nr. 2.102 din 9 aprilie 2009 a Înaltei Cur?i de Justi?ie ?i Casa?ie ce statueaz?, în esen??, faptul c? plata acesteia taxe se face ?i în cazul persoanelor juridice, în calitatea lor de beneficiari ai acestor servicii, decizie ce se coroboreaz? cu Decizia nr. 297/2004 a Cur?ii Constitu?ionale (citat? ?i în decizia Înaltei Cur?i) care a stabilit c? obliga?ia pl??ii taxei pentru serviciul public de televiziune este doar în sarcina persoanelor juridice care beneficiaz?, în diferite modalit??i, de serviciile publice respective.
    – Televiziunea Român? nu a încasat nici pân? în prezent taxa pentru serviciul public de televiziune de la persoanele juridice care au f?cut dovada cu documente în acest sens ?i potrivit legii, c? nu desf??oar? activitate la sediul social sau ?i-au suspendat activitatea.
    In cazul in care societatea dumneavoastra deci isi va inceta sau suspenda activitatea, asteptam documente doveditoare de la Registrul Comertului in acest sens, pentru a fi scutita de la plata taxei pentru serviciul public de televiziune.”
    Ce parere aveti despre acest raspuns?

  8. maya said

    am November 23 2009 @ 2:32 pm

    ca la noi, la nimeni, executivul bate legislativul, nu prea se mai dau legi, totul se “rezolva” prin HG si OUG. la fel si acum: daca in M.Of. 691/14.10.2009 aparea decizia 2012 a ICCJ care anula taxa radio-tv, in ziua urmatoare, in M.Of. 695 apare HG 1012, pe care guvernasul nostru o pregatise din 09.09.2009, pentru modificarea si completarea HG 977/2003, si care re-face obligatorie taxa radio-tv pentru microintreprinderi, indiferent daca au sau n-au echipemente radio-tv. sunt scutite doar cele care au activitatea suspendata. nu e fantastica tara asta???

  9. om mintit said

    am February 14 2011 @ 4:24 pm

    Cind platesti sa fi mintit ,ori esti prost,ori esti timpit!

Comment RSS · TrackBack URI