Banner

Rusine imensa pe obrazul Bisericii : Cuviosul Teoctist intretinea raporturi homosexuale in chilie

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=34045




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


34 Comentarii pana acum»

  1. Tardea Raluca Diana said

    am November 3 2009 @ 6:39 pm

    Doamne, iarta-ma! Nu pot sa spun decat un singur lucru:sa se duca dracului aceasta satana in chip de “pastor”,fiindca a dat satisfactie masoneriei si sectantilor perversi!
    Va veni o mare pedeapsa din partea Domnului!

  2. Gre said

    am November 3 2009 @ 6:45 pm

    Sa arda in focurile iaduluiu

  3. need2trip said

    am November 3 2009 @ 7:31 pm

    vorba lui Moromete, il citez aproximativ:
    “da-ne, noua, doamne, cat mai multe proaste la biserica” :))))

  4. Cosmin said

    am November 3 2009 @ 10:45 pm

    He he, altu care si-o trage la lorgean…

  5. bms said

    am November 3 2009 @ 11:01 pm

    Dezgustator, dar e democratie, treaba lor, in chilie, in WC public, nu ma intereseaza, DAR !!! cand ma gandesc ca iau si salar de la buget!!! pt chestia asta imi vine sa-i impusc ( pe cei ce au votat salariile)

  6. scepticul said

    am November 3 2009 @ 11:25 pm

    Kum drak s-au lasat pozati prostalaii si kum de a ajuns filmul la Libertatea? Pentru un popa asta e pacat la patrat, va arde in Iad pentru vesnicie si bine ar face sa se sinucida de acum k sa scape mai repede! Mai inteleg sa faca asa ceva niste natarai
    care nu stiu de Iad…dar un preot?

  7. Delatorii said

    am November 3 2009 @ 11:41 pm

    Biserica Ortodoxa e plina de homosexuali!!! Nimic nou sub soare! Manastirile sunt adevarate spitale de psihiatrie si bordeluri de homosexuali! Prosti sunt romanii ca mai cred in biserica! Apropo, mai e pe primul loc biserica (alaturi de armata) in “preferintele” romanilor?

  8. ciocolataiute said

    am November 4 2009 @ 2:46 am

    e ceva de necrezut ceea ce se intampla in sanul bisericii ,,,,, dar pana la urma daca stai si te gandesti ,,,,,,, din timpuri stravechi ne-a dat de inteles Ion Creanga in ”Povestea Povestilor” cam ce zace prin curtile inalte ale clerului roman ,,,,,draqu la pus pe popa sa umble in cutia cu chitibusuri feminine si sa dea peste ”mascara-ua”care i-a facut felul si astfel sa umble vorba ” ca fuge ca popa din p..a ” ?…….

    noi sa fim sanatosi …la cap

  9. Marian, Constanta said

    am November 4 2009 @ 7:29 am

    Voi nici pana acum nu ati inteles ca dumnezeu asta nu exista, iar religia e cea mai mare tzeapa si cea mai profitabila afacere din toate timpurile ?

    Inca dormiti pe voi ? De ce nu va treziti ? Nu va mai mirati atata.

    Si cand ma gandesc ca mai sunt destui prosti care pupa mainile preotilor.. Cine stie pe unde umblasera mainile alora..

  10. Elena said

    am November 4 2009 @ 8:46 am

    Nu , prostimea nu intelege ca nu exista nimic spectaculos si divin, se tot asteapta sa le rezolve altcineva problemele in viata si spera ca prostii ca tot ce e rau va fi pedepsit candva…la judecata. E o pura inventie si O MARE AFACERE BISERICA.

  11. Clujeanul said

    am November 4 2009 @ 9:46 am

    Daca Dumnezeu nu exista si tu ai crezut in El, nu ai pierdut nimic.
    Dar daca Dumnezeu exista si tu nu ai crezut in el, ai pierdut totul.
    Pascal.
    Nu va mai puneti increderea in oameni.
    Blestemat este omul care se increde in om. Asa spune Biblia.
    Mai bine studiati Biblia http://www.solascriptura.ro

  12. ion said

    am November 4 2009 @ 9:52 am

    Cam aici se incadreaza:

    – Din pricina aceasta, Dumnezeu i-a lasat in voia unor patimi scarboase, caci femeile lor au schimbat intrebuintarea lor fireasca intr-una impotriva firii; tot astfel si barbatii, au parasit intrebuintarea fireasca a femeii, s-au aprins in poftele lor unii pentru altii, au savarsit parte barbateasca cu parte barbateasca, lucruri scarboase. Si macar ca stiu hotararea lui Dumnezeu, ca cei ce fac asemenea lucruri sunt vrednici de moarte, ei nu numai ca le fac dar si socotesc de buni pe cei ce le fac.
    Romani 1:26,27,32

  13. Elena-Ilfov said

    am November 4 2009 @ 11:06 am

    E, intr-adevar, groaznic ceea ce am vazut/auzit! Dar… nu credeti ca suntem prea mici pentru a-i judeca si a le stabili pedepsele?
    E vorba aia veche – sa faci ce zice popa, nu ce face el!

  14. Ionut said

    am November 4 2009 @ 11:53 am

    Abia astept sa se inghsoaie iar la “moashte”. Oricum biserica e plina de homosexuali ceea ce nu ma face sa fiu si mai acid vis a vis de ceea ce am vazut mai sus este ca am in familie un preot, care desi si-a pierdut in ajun de craciun sotia de numai 29 de ani insarcinata intr-un tragic accident de masina CREDE SI MAI CU ARDOARE IN DUMNEZEU. Pe mine asta m-a miscat profund.

  15. ildiko said

    am November 4 2009 @ 12:02 pm

    Nimic nou sub soare. Vaticanul are cei mai multi homo/mp, lucru stiut de mult timp. Viata monahala e ceva de suprafata.

  16. mocleanu said

    am November 4 2009 @ 12:21 pm

    Dumnezeu exista, dar nu baga nimic in sacul existentei celor multi, pentru ca trebuie sa-i faca sa evolueze. Dumnezeu stie de toate manifestarile astea pamantesti, dar nu condamna pe nimeni, pentru ca ne-a creeat sa fim diversi si mai ales sa invatam sa acceptam tot ce-a creeat EL, in nici un caz sa uram, fiindca Dumnezeu e mai mult decat o gura spurcata sau un gand murdar.
    In rest, ce spune biserica si cei multi n-are nici cea mai mica legatura cu Iubirea Dumnezeiasca.

  17. Milan Alexandru said

    am November 4 2009 @ 1:42 pm

    Scarbos, mai grav este faptul ca, ei sunt si detin o putere nevazuta asupra maselor.
    Nu cred ca, trebuie sa confundam credinta cu religia sau cu conducatorii bisericii.

  18. http://www.urbanviorel.ro/category/batai-si-torturi-sexuale-in-orfelinatele-bisericii/ said

    am November 4 2009 @ 2:17 pm

  19. R G said

    am November 4 2009 @ 2:21 pm

    ca popii- porci, asta se stie, nu e primul scandal de genul asta. Or mai fi si din cei cumsecade, dar prea putini ca sa spele rusinea bisericii..
    Eu am o experienta cel putin anormala (nu stiu exact cum sa o denumesc) in sensul ca popa nu m- a lasat sa intru la botezul fiicei mele. Si pe deasupra mai era si beat!Asa ca eu, de atunci mi- am luat adio de la biserica pentru totdeauna. Dumnezeu e in inima fiecaruia, el nu sta in biserica impreuna cu asemenea porci ordinari!

  20. Marian, Constanta said

    am November 4 2009 @ 6:15 pm

    Daca stiti engleza bine va recomand sa ascultati ce a zis un geniu :

    http://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o

    O spune foarte bine, ca sa intelegeti toti. Daca nici acum nu va prindeti , pupati poala popii in continuare. Pofta buna !

    N-am nimic cu astia care cred in zeitati si alte bazaconii din astea. Doar mi-e mila da ei, ca nu-i duce capul sa inteleaga ca totul e o MARE pacaleala. Si se duca ca prostii sa se roage, se calca in picioare la evenimentele religioase, etc

    Dumnezeu va iubeste si are nevoie de BANI ! Multi bani.

    Chiar nu va duce capul ala deloc ca sa va dati seama ca e imposibil sa existe un asemenea dumnezeu, rai, iad si prostii din astea ?

    Pai daca dumnezeul asta al vostru a creat pamantul, dinozaurii aia cand au mai trait ? Crestinismul e copiat dupa religii anterioare, si este cea mai sangeroasa religie din toate.

    Mindless religion robots ce sunteti .. De ce credeti ca in prostia aia de biblie gezas e pastorul si voi oile ? Pentru ca oile sunt proaste ca noaptea si urmeaza pastorul fara sa comenteze. Si oile sunteti VOI ! Beeeeeee

    Asta sunteti, niste oi, drone fara creier. Crede si nu cerceta !

    Decat sa credeti in zei mai bine credeti in cei de langa voi, credeti in Soare – macar soarele exista.

    Somnul ratiunii naste credinciosi si politicieni !

  21. Catalin HN said

    am November 4 2009 @ 7:55 pm

    “Padure fara uscatri nu exista” spune un proverb. Daca, intr-adevar, acel preot a intretinut relatii homosexuale (desi in filmulet nu i se vede fata si nu poate fi identificat, poate fi oricine ), nu inseamna ca toti preotii (sau majoritatea lor) sunt homo. Sunt multi preoti valorosi, duhovnici de mare valoare ai neamului romanesc.

    @ Marian, Constanta: Dumnezeu exista indiferent de ce crezi tu. Si eu eram odata ateu si gandeam ca tine. Din ceea ce afirmi vad ca faci niste confuzii si in capul tau e un talmes-balmes total: nu inseamna ca daca esti credincios trebuie sa “pupi poala popii”; nu inseamna ca daca Dumnezeu a creat pamantul, dinozaurii nu au mai existat (Dumnezeu e atemporal, creatorul intregului UNIVERS deci inclusiv a dinozaurilor). Daca nu esti credincios, e treaba ta, ai cel putin bunul simt sa respecti optiunea altora si nu te considera superior lor, fiindca nu esti.

    @ all: Problema de fapt e mult mai profunda. De cateva saptamani a inceput un atac furibund asupra Bisericii Ortodoxe Romane (BOR) ca institutie si asupra ortodoxiei in general. Fiind poate ultimul bastion al bunului simt si al unor principii morale sanatoase si normale (“cele 10 porunci” atat de universale si mereu actuale de 5000 de ani incoace), BOR impreuna cu preotii sai sunt atacati din toate directiile: mai intai un comunicat al Congresului SUA (sau Dep. de Stat din SUA, nu mai retin exact), acuza acum 2 saptamani BOR de o multime de “rele” unele mai neverosimile ca altele: ca ar promova antisemetismul in Romania, ca este antidemocratica etc. Din “intamplare” acum apar si “dovezi”: filme cu preoti homosexuali etc. Si mai mult ca sigur ca atacurile vor continua. De fapt, BOR este singura institutie care inca ii mai apropie pe romani de normalitate. Intr-o tara si lume in care legile sunt facute de elite pt. elite si impotriva celor multi, legile morale ale bisericii reprezinta o mare piedica in planul globalizarii si se doreste eliminarea lor. Atacurile impotriva ortodoxiei vor continua si observ ca dl. Urban este unul din cei care contribuie la aceasta (dar nu ma mai mir, mi-am dat seama ca acest blog este de fapt o diversiune a pdl-ului). Pt. toti, credinciosi sau nu, inchei spunandu-va ca sigurul lucru care mai tine lumea in acest moment este Sf. Liturghie ortodoxa, indiferent daca vreti sa credeti acest lucru sau nu. In momentul in care aceasta nu va mai fi, lumea se va sfarsi in foarte scurt timp.

  22. faqt said

    am November 4 2009 @ 8:29 pm

    “Rushine imensa” pe obrazul celor ce-au aruncat un astfel de titlu.
    E un gen aparte de impietate sa apropii numele purtat de raposatul preafericit (Dumnezeu sa-l ierte!)de pacatul sodomiei.

    Tanarul ce s-a retras din viatza monahala, revenind “in lume” , a platit shi va mai plati pacatul sau. Sa fie iertat, daca se poate, shi acceptat de “fratzii sai” , pe care liber i-a ales (aia cu “gay parade”). TREABA LUI…
    Rushinand ” obrazul bisericii”…???

    Neshtiutorii uita ca “biserica” e “adunarea credincioshilor”…

    “Uscaturi “exista in orice padure… da’ ea tot verde ramane…
    Pana nu se afla cozi de topor… sa piara…
    Sau pana vine crivatzul din rasarit… ori cine shtie ce “tornada” din Americi…
    Anotimpurile pustiirii…
    Da’ vine ea vara…

  23. Catalin HN said

    am November 4 2009 @ 11:37 pm

    Revin cu inca o precizare. Articolul incepe asa (citez): “Cuviosul Teoctist Nichitean, considerat de mul?i urma? al Preafericitului Daniel […]” . Cine il considera pe Teoctist Nichitean urma? al Preafericitului Daniel, d-le Urban ? Cum putei face o astfel de afirmatie iresponsabila ? Ati discutat dvs. cu Patriarhul Daniel si v-a spus ca il considera urmas pe Teoctist Nichitean ? Este o tehnica de manipulare mai mult decat evidenta. Sa va fie rusine ! Nu sunteti cu nimic mai bun decat Teoctist Nichitean ! Cel putin el a avut decenta de a renunta la viata monahala. Sper ca si dvs. sa aveti minima decenta de a prezenta stirile nedeformate pe acest blog.

  24. Crisan said

    am November 4 2009 @ 11:47 pm

    @ cataline hn

    nu ma intereseaza cine esti, de ce esti pe blogul asta sau ce vrei insa pune mana si citeste CU ATENTIE ARTICOLELE ! Articolul este preluat de la http://www.realitatea.net/scandal-sexual-la-mitropolie–cuviosul-teoctist-a-fost-filmat-in-timp-ce-facea-sex-cu-amantul-sau—atentie–imagini-explicite_655262.html , unde poti sa vezi ca scrie ca urmas si ce mai vrei tu si nu intelegi

    alta data sa nu mai sari cu parul si concentraza-te mai mult

    ASA CA SA-TI FIE TIE RUSINE ca nu esti in stare sa afli nici macar sursa unei astfel de stiri insa repede sari la gatul astora

    hai adio

  25. MediteranaX said

    am November 4 2009 @ 11:51 pm

    cataline…esti in alt timp si spatiu amice
    altceva nu am ce sa-ti spun, nivel IQ sub medie cred
    imi e rusine ca am asemeni compatrioti care nu sunt in stare nici macar sa citeasca!!!!! vad ca te dai breaza pe aici, ne spui ce exista si ce nu , iei apararea popilor…bai omule revino-ti frate ca nu ma intereseaza parerea ta, nici acum si nici peste 1000 de ani ! simplu fapt ca esti cam prostanac si sari repede cu gura imi arata ce fel de om esti, cu toate comentariile si sfaturile tale de intelept preacuvios..

  26. Catalin HN said

    am November 5 2009 @ 2:55 pm

    @ Crisan : sursa trebuie sa fie indicata de cel care posteaza articolul si in plus acesta trebuie incadrat in ghilimele; in caz contrat, cel care il posteaza isi asuma intreaga raspundere asupra celor afirmate. Asa ca imi mentin punctul de vedere initial si, dupa cum tu insuti zici : ” SA-TI FIE TIE RUSINE ” si “hai adio”.

    @ MediteranaX : poti fi sigur ca nici pe mine nu ma intereseaza parerea ta , “nici acum si nici peste 1000 de ani”. Nu am “sarit cu gura”, asta au facut antevorbitorii care au postat tot felul de jigniri la adresa bisericii si a preotilor; probabil ca daca faceam acelasi lucru nu te-ar fi deranjat. Nu ai de unde sa stii ce IQ am fiindca nu ma cunsoti iar felul in care te exprimi demonstreaza ca esti o persoana lipsita de educatie si bun simt. E usor sa jignesti fara sa argumentezi (“imi e rusine ca am asemeni compatrioti care nu sunt in stare nici macar sa citeasca” la ce te referi ?) dar poti fi sigur/a ca mie imi este rusine cu compatrioti ca tine.

  27. Catalin HN said

    am November 5 2009 @ 2:57 pm

    Erata la cele de mai sus: in loc de “contrat”, “contrar”.

  28. Catalin HN said

    am November 8 2009 @ 11:15 pm

    Un punct de vedere cu care sunt total de acord:

    “BISERICA SI CONTESTATARII EI.
    OBSERVATII GENERALE CU PRIVIRE LA CONTESTATARII BISERICII. CATEVA OBSERVATII PERSONALE” (articol de Mihail B.) :

    http://rafaeludriste.blogspot.com/2009/11/biserica-si-contestatarii-ei.html

  29. cristi said

    am November 9 2009 @ 4:06 pm

    catalin tu esti popa sau pe acolo…sau esti prea prost.

    >>>Comentariu de pe site la alta stire:

    “manualul de utilizare” – Biblia, este o carte care prezinta imaginea unor zei inventati de oameni, zei absurzi si retrograzi. Cartea pe care multi o numesc aiurea “sfanta” nu face decat sa produca probleme psihice celor care au psihic slab sau slabit si contine instigari la discrimare rasiala, violenta si prostitutie (vezi cazul Sara, care a fost recompensata de catre un faraon pentru favoruri sexuale).
    Pentru cei interesati sa descopere toate aburelile si idiotenii care apar in Biblie, recomand cartea Biblia hazlie, scrisa de catre Leo Taxil, fost preot iezuit care a scos la lumina toate aberatiile din religiile bazate pe asa-zisa “carte sfanta”.
    In incheiere, as dori sa punctez faptul ca din cauza religiei si a celor care o slujeau, omenirea a fost tinuta in loc cu secole de dezvoltare. Slujbasii religiosi au omor o serie de “luminatori” ai omenirii precum Galileo Galilei,Giordano Bruno, etc.
    Omorurile in numele religiei au produs mai multe decese decat toate cele doua razboaie mondiale la un loc. http://www.descopera.ro/cultura/2562086-top-10-atrocitati-savarsite-in-numele-religiei/p2
    Informati-va oameni, ca de aia aveti creiere. sa le folositi.
    Nu mai luati de bun dictonul religios “Crede si nu cerceta!”

  30. uite said

    am November 10 2009 @ 11:44 pm

    ASTIA-S OAMENII PE CARE VOI II CONSIDERATI SFINTI SI VA INCHINATI LOR!

  31. ALINA said

    am November 15 2009 @ 12:39 pm

    NU MAI JUDECATI SA STITI CA TOATE CATE SE INTAMPLA SANT SEMNE ALE SFARSITULUI.MAI BINE SA NE RUGAM SA IL IERTE DOMNUL SI DUMNEZEUL NOSTRU.ESTE UN OM TOTUSI CAZUT DAR SE POATE RIDICA,NU UITATI CA JUDECATA NOASTRA NU SE POTRIVESTE CU CEA A LUI DUMNEZEU.NU IL CUNOSC DAR NU IL JUDEC ,OARE E CINEVA INTRE NOI FARA DE PACAT¿APROPO PT CEI CARE NU CRED IN DUMNEZEU SI CARORA LE RESPECT DECIZIA ,VA ROG NU MAI ADUCETI BLASFEMII LA ADRESA BISERICII CA NU E MOMENTUL VOSTRU DACA NU CREDETI DE CE VA INTERESEAZA SUBIECTUL¿NU CUMVA MAI AVETI INDOIELI¿SIGUR EXISTA UN DUMNEZEU ASA CA DACA NU CREZI TACI,SI DACA CREZI ,ROAGA-TE SI TRANSMITE-TI CREZUL MAI DEPARTE.

  32. matei said

    am November 18 2009 @ 11:13 am

    Sunt sigura ca cei care au scris aceste comentarii nu au facut niciodata desfranare altfel nu ar judeca atat de aspru. Cine e fara vina sa arunce primul piatra.

  33. metanoia2 said

    am November 18 2009 @ 11:14 am

    A gresit rau saracul om , cine stie ce e in sufletul lui acum, macar nu il impovarati mai tare cu rautatile voastre.

  34. metanoia2 said

    am November 20 2009 @ 2:39 pm

    Fratilor, a gresit rau omul. Mari sunt ispitele calugarilor si cu cat e cineva mai sus cu atat caderea e mai mare. Nu-l mai judecati pentru ca nu se stie cat timp a fost presat si ispitit incat a cazut. Ortodoxia nu ii judeca pe cei care gresesc ci le leaga ranile si ii indreapta spre pocainta. Nu a fost un desfranat toata viata. Era un duhovnic tanar si s-a incarcat cu pacatele oamenilor carora daca le dai prea mult canon pentru ele se smintesc si se indeparteaza de biserica, asa ca preotii ii dezleaga mai usor si apoi cad ei in pacate. Mari sunt tainele acestea. Daca avem dragostea sa il ajutam cu o rugaciune sa o facem daca nu macar sa nu ne facem pacatul de a arata tuturor greseala fratelui nostru. Sa ne rugam sa il ajute Dumnezeu sa se pocaiasca.
    Se vede clar ca a gresit si a fost santajat cu propria greseala pierzand astfel ce avea mai scump:preotia (caci cine este calugar ramane calugar daca doreste oriunde).
    Sa-l ajutam pe fratele nostru sa se ridice si sa nu il alungam din inimile noastre pentru ca Dumnezeu stie de ce a ingaduit acestea.
    Nu va fi un ciumat toata viata, dimpotriva mie mi-a amintit de faptul ca oricand pot cadea si eu si daca inainte cand il vedeam la Trinitas era pentru mine un preot ca oricare, acum mi-e drag pentru ca sfintia sa este fratele meu care a cazut si pentru care rugandu-ma pot sa ma mantuiesc.
    Reiau postarea deoarece este acelasi subiect.

Comment RSS · TrackBack URI