Banner

Situatia proprietarilor din ansamblurile rezidentiale construite de catre Impact a atins dimensiuni absurde, tragice si de netolerat

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=33879




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


15 Comentarii pana acum»

  1. www.vrajitorul.eu/ said

    am October 30 2009 @ 5:07 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  2. asistentapentruconsumatori.ro said

    am October 30 2009 @ 5:08 pm

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  3. dorin said

    am October 30 2009 @ 10:05 pm

    Am ajuns acasa in cartierul Azur – Impact si lumina pe strada este oprita.
    Paradisul a durat doar cateva luni
    Hai sa ne intoarcem iar in bezna Evului Mediu, hai sa inchidem din nou Scoala de la Atena; fie ca bezna acumulata in sufletele noastre sa nasca monstri pe care ii meritam.

    Imi spunea cineva pe vrema lui Ceausescu, ca fiecare popor are presedintii si conducerea politica pe care o merita. Abia acum inteleg la ce se referea

  4. dorin said

    am October 30 2009 @ 10:29 pm

    Stimati vecini,

    Ceea ce am “afisat” mai jos este luat de pe site-ul cartierului Azur ( http://www.cartier-azur.ro). Acolo puteti citi mai multe despre ce au patit prin desfiintarea Asociatiei de Proprietari.

    Trebuie sa ne bucuram ca mai avem paza noastra , cu toate ca Impact a deschis 4 (patru) procese impotriva noastra ca sa ne desfiinteze paza si sa poata intra cand vrea, orice delegat al sau, fara sa anunte , fara sa arate motivul , fara sa justifice pe proprietatile noastre. Una dintre actiuni le-a fost respinsa dar au posibilitatea de a face apel. Celelalte au termen pe 4 noiembrie, pe 4 decembrie si inca un termen pe care deocamdata nu-l stim. Desemenea au deschis un proces pentru dizolvarea Asociatiei Class.

    Cei din Boreal Constanta au primit si ei notificari si somatii ca din data de 2.11.2009 vor ramane fara energie electrica.

    Am reusit in ultima vreme sa trimitem impreuna, Class, Azur si Boreal, notificari catre ANRE si Enel referitoare la problema energiei electrice.

    Stiti ca sunt convinsa ca uniti avem mai multa putere, iar acum este momentul ca probleme noastre, ramase atat timp nerezolvate in sfarsit sa ajunga la o rezolvare favorabil noua. Conform legii avem dreptul sa ne alegem furnizorul de energie electrica si nimeni nu are dreptul sa ne oblige sa semnam un contract , mai ales cand acesta nu este in interesul nostru. Cred ca Impact a mers mult prea departe iar actiunile pe care le face in ultima vreme- sistarea furnizarii energiei electrice pentru iluminat stradal, amenintarile cu sistarea furnizarii energiei electrice pentru toti nu sunt cele mai bune metode comerciale care sa ne convinga sa incheiem un contract (nou) cu ei. Ce se va intampla data viitoare daca refuz ? Si asa nu se pot dezobisnui sa nu ne mai zica “locuitori” si nu au de gand sa ne trateze cu respectul cuvenit datorat unor fosti clienti si actuali proprietari.

    Parerea mea personala ramane cea careia odata ce cedezi santajului si amenintarilor , vei ramane mereu santajabil si vor fi mereu motive ( cresteri de pret, “servicii” noi ) care vor aparea iar energia electrica va deveni permanent motiv de santaj si amenintare. Nu l-am ales cu totii pe Impact decat ca un constructor- executant al unui imobil si a retelelor aferente conform contractelor incheiate. Nimic mai mult, nu furnizor de alte servicii, mai mult sau mai putin impuse. Depinde de noi toti impreuna si de fiecare in parte sa ne hotaram daca ne vrem proprietatea intreaga sau vrem sa fim mereu “captivii” unui agent economic .

    Toate cele bune,

    Adina Coca O 2

    IMPACT TAIE ILUMINATUL PUBLIC IN CARTIER AZUR !

    Posted October 30, 2009
    IMPACT ILEGAL!!! IMPACT ILEGAL!!! IMPACT ILEGAL!!! IMPACT ILEGAL!!!
    IMPACT ILEGAL!!! IMPACT ILEGAL!!! IMPACT ILEGAL!!! IMPACT ILEGAL!!!

    Impact tocmai a taiat ILUMINATUL PUBLIC in Cartier Azur, in SANTAJUL dus cu proprietarii din ansamblul rezidential!
    De ce?! Nu stim, nu s-a comunicat!
    Legal nu e posibil!

    Statul NU VEDE!
    ANRE NU VEDE!
    Politia NU VEDE!
    PRIMARIA VOLUNTARI NU VEDE!

    Motivele nu exista, fapta este ilegala, URMEAZA SA NE TAIE CURENTUL LA TOT CARTIERUL !

    Actiunea face parte din SANTAJUL IMPOTRIVA PROPRIETARILOR DIN AZUR .
    In prag de iarna, Impact isi bate joc de noi toti.
    Vom fi lasati in bezna CURAND.
    Ideea este simpla: semnati cu ei sau stati pe intuneric!

    Inca o data, felicitari grupului care a desfiintat ASP Azur pentru a desfiinta si paza.
    – Binder
    – Georgescu
    – Pop
    – Marinescu
    – Satnoianu
    Au facut jocul Impact. Explicatii pot incerca, REZULTATUL insa nu il pot schimba. Sper sa inteleaga asta.

    Weekend placut si tineti lumina aprinsa, cat mai e.
    PS: eu mi-am luat generator deja, unul decent e de pe la 3.000 RON, dar o chinezarie de urgenta e pe la 700 RON. Mai trebuie sa va luati un stabilizator de pus intre generator si consumatorii din casa , ca. 200-1.000 RON, in functie de marca si de capacitate.
    Spor la solutii de criza de energie electrica!

    1 Comment so far

    Calin Clinciu @ October 30th, 2009
    Multumim “marelui dezvoltator” pentru modul cum isi indeplineste obligatiile. Daca nu facem nimic nemernicii astia ne vor baga cine stie ce bir pe gat. Mare bucurie trebuie sa fie pe slugile impactului, desi cred ca slugi e deja mult spus, sluga presupune a fi om, or ei sunt niste viermi nenorociti, daca au fost in stare sa ne faca viata din ce in ce mai grea in cartier.

  5. dorin said

    am October 30 2009 @ 11:24 pm

    REZUMATUL – Am decoperit scamatoria si rezolvarea

    Impact face urmatoarea inselatorie compusa din Marketing si Juridic

    1. Marketing
    Veniti sa cumparati o casa intr-un cartier rezidential unde aveti teren de sport, teren de joaca …

    2. Legal
    http://dl.transfer.ro/Transfer_ro-7980e7f18636cd9.zip
    In fata judecatorului din motivarea atasata mai sus insa sunt declarate Terenul de sport, terenul de joaca in proprietatea Impact si ABSOLUT nimic in proprietate comuna (motivul este ca sa poata garanta cu ele la banca – dar iata ca acuma are dublu rol)
    Astfel nici un cartier IMPACT nu este cartier rezidential si nu au nici o proprietate comuna in sensul Legii 230/2007

    La utilitati este si mai interesant pentru ca noi am platiti dublu la pretul terenului pentru ca are utilitati nu pentru ca are o teava si un contor

    Haideti sa recunoastem – cu schema aceasta foarte simpla IMPACT ne-a inselat cu acte in regula
    Va trebui sa gasim alte forme de organizare pentru cele 1000 de familii si pentru alte cartiere de la alti dezvoltatori

    Pasul 1
    Trebuie sa ne asiguram ca prin lege oricine va fi instiintat de acest tip de inselatorie si ca banca va fi obligata sa verifice aceste lucruri

    Va rog sa pregatiti un act prin care sa anuntam toate bancile de Romania care dau credite ipotecare si o scrisoare pentru pogramul Prima Casa

    Pasul 2 – dupa ce ne asiguram ca aceste abuzuri nu vor mai avea loc de acum incolo ne rezolvam si problema noastra
    Pentru asta am nevoie de materialele de mai sus in limba engleza asa cum vi le-am cerut acum 2 ani

    Multumesc

    Dorin

  6. dorin said

    am October 31 2009 @ 8:28 am

    Legiuitorii nostrii au bunul obicei de a prelua trunchiat legile din Uniunea Europeana si USA
    Trebuie sa incepem sa-i tragem in banda pentru ca in curand nu o sa mai intelegem nimic din ce se intampla in Romania

  7. dorin said

    am October 31 2009 @ 10:51 am

    prima cerere legislativa
    Judecatorul de mai sus foloseste concepte de pe vremea Ilicitului. Pe vremea cand daca aveai 2 proprietati erai arestat.
    Astfel spune ca daca ai 2 proprietati intr-un bloc sau un ansamblu, desi platesti de 2 ori toate taxele si utilitatile ai un singur vot. Pentru ca asa era pe vremea cand judecatorul si-a executat studiile.
    Acum insa se voteaza proportional cu actiunile pe care le ai intr-un grup/firma care se pot calcula de comun acord dupa numarul de unitati locative sau suprafete sau volum, depinde de la caz la caz.

    Mergem mai departe spre capitalism cu balast comunist

    Hai sa schimbam ceva !

  8. dorin said

    am October 31 2009 @ 11:04 am

    Fondul scrisorii catre banci este ca vecinatatea cu cartiere rau famate strica valoarea proprietatilor
    Aici fenomenul este acelasi numai ca mizeria este in interiror nu dinclo de gard.
    Vecinul rau famat al nostru este printre toate casele
    Din cauza unui vid legislativ dezvoltatorul poate dupa bunul plac sa mentina un monopol la utilitati
    – electricitate
    – iluminat stradal
    – alte lucruri din factura Impact
    micsorare valoare proprietati
    – lipsa de paza
    – lipsa de lumina
    – plati exagerate pentru utilitati
    – organizarea cartierului si deciziile nu pot fi descentralizate pentru ca nu te poti constitui in asociatie de proprietari

    Gata – trebuie sa verificam cum au rezolvat alte tari ale UE aceste abuzuri

  9. Radu said

    am November 2 2009 @ 10:03 am

    Nu sunt singurii jegosi. Uitati-va si la jegosii de la Conarg-Quadra Place Management. Cred ca ca o sa fie aproximativ aceeasi situatie si in complexul pe care il fac ei cu exceptie faptului ca acolo doar caldura s-ar putea sa apartina de ei. Astia ar trebui prinsi si bagati de cateva ori in spital. Din pacate, se pare ca e singura posibilitate de a-si face cineva dreptate in Rromania.

  10. crbs said

    am November 3 2009 @ 11:55 am

  11. M.S. said

    am November 3 2009 @ 5:17 pm

    Domnule Senator,

    Ati publicat pe site-ul dumneavoastra scrisoarea unor cetatateni, proprietari de locuinte intr-un cartier din Pipera construit de Impact. Printre acei proprietari in numele carora se vorbeste ma regasesc si eu. Dar nu ma regasesc si in cele descrise. De fapt, nu ma asociez demersului nici eu, nici alte zeci de vecini de-ai mei a caror lista v-o pot pune la dispozitie.

    In scrisoarea pe care o publicati, din partea asa-zisei asociatii de proprietari se afirma ca o mana de cetateni care cica ne reprezinta pe toti, condamna faptul ca Impact nu ne lasa sa incheiem contracte de utilitati cu cine vrem. Nimic mai fals! Conform notificarii trimise de Impact in septembrie, nu numai ca suntem indemnati sa facem acest lucru, dar ni se indica “mura in gura” si cum sa facem, cui sa ne adresam.

    In afara de asta, cand m-am mutat la casa stiam ca am cheltuieli diferite fata de blocul din Tineretului unde am stat inainte. Am citit bine contractul, am intrebat niste prieteni avocati si am batut palma. In afara unei interventii la inceput ptr niste finisaje, am fost multumit de casa cumparata si de traiul in cartierul pentru care “ma invidiau” prietenii. Aveam totul la cheie: paza, utilitati, intretinere spatii verzi.

    Pana cand au aparut vocile instigatoare ale unei asociatii care vorbea in numele meu, asociatie considerata ilegala de justitie si desfiintata in septembrie pentru ca s-a folosit printre altele si de semnaturi false ale proprietarilor sau reprezentantilor dezvoltatorului (stiati ca “presedintele” are un salariu de 5.200 RON din cotizatiile membrilor?! Nu e rau sa castigi 1.200 de euro pe luna fara sa faci nimic constuctiv!)
    Asociatia cere sa administreze in nume propriu toate cele de mai sus si multe altele. Nu ma refer la banii pe care ii ruleaza, ci la rezultate: va invit sa treceti oricand prin cartierul Azur din Pipera si sa vedeti cum arata o zona “rezidentiala” administrata de o asociatie-fantoma care doar cere dar nu da nimic in schimb.
    Deci dumneavoastra ati publicat pe site-ul citit de atatea mii de oameni opiniile unei asociatii ilegale (conform justitie) care nu a facut decat sa distruga cartierul in care locuim, pe baza unor pretenti aberante. Si asta nu ar fi nimic, pana la urma. Romani prosti sunt peste tot! Problema este ca pana de curand le lipsea fudulia specifica prostimii: atitudinea “presedintelui” nostru indeamna la neplata utilitatilor, la o stare conflictuala cu dezvoltatorul de care, conform contractelor de garantie, avem toata viata nevoie.
    Restantele s-au cumulat la mai multe miliarde de lei vechi si, surpriza, Impact ne anunta ca va taia curentul pana isi recupereaza datoriile. Cum este posibil? Pentru ca dezvoltatorul nu ne-a livrat doar niste case, ci si un pachet complet de utilitati. Care trebuie evident platite. Platite nu numai de catre proprietarii onesti, care nu au restante, ci si de instigatorii care ne intarata unii impotriva altora, nu platesc ce li se cuvine si apoi ne fac pe toti sa suportam prostia si incapatanarea lor!
    Domnilor vecini din Azur, platiti-va restantele, intrati in rand cu orice cetatean din tara asta, lasati haiducismele si vedeti-va fiecare de gospodaria voastra, nu mai vorbiti pentru mine!

  12. Urban@MS said

    am November 3 2009 @ 5:20 pm

    Astept reactia acestor vecini ai dvs. din Azur pe care-i acuzati de rea credinta

  13. http://www.urbaniulian.ro/2009/11/03/dezoltatorii-imobiliari-haiducesc-consumatorii-cu-obladuirea-autoritatilo/ said

    am November 3 2009 @ 5:23 pm

  14. Daniela said

    am November 17 2009 @ 12:03 pm

    Se pare ca dl/Dna MS (este atat de las/a incat nici numele nu si-l da)a dormit cat s-au intamplat cele semnalate de vecinii nostri din cartierul Azur,din cartierul Class,ambele din Voluntari,precum si din cartierul Boreal din Constanta
    Odata ca toate problemele din cartierul Azur : lipsa luminii,furturile care au avut loc,mizeria care ne-a invadat,canalizarea care se infunda,cainii care hamesiti de foame intra in cartier inspira la o atmosfera de cosmar si nu de un cartier de oameni civilizati au fost create de aceasta firma care a aflat ce fac altii si precum papagalul a cautat sa imite : adica a incercat sa impuna administrarea ansamblului ,desi in contract este prevazut ca PROPRIETARIIde case o vor face .Cum impact nu mai detine nici o locuinta in ansamblu,toate fiind vandute nici macar sa aiba vreun comentariu vis a vis de utilitati,administrare nu poate fi vorba.Dupa 20 de ani am reusit sa ne intoarcem exact in acelasi loc de unde am plecat ! si toate datorita unor cozi de topor dintre care unele lucreaza la impact,altele sunt “scutite” de la plata utilitatilor si facturilor de catre impact si le convine acest fapt,pentru ca totul se reduce pana la urma la bani.impact amesteca banii de energie cu cei de pamanturi plimbate prin ansamblu, utilitatile cu plimbarea masinilor si a angajatilor sai pe proprietatile private,pentru ei legea nu este un lucru demn de a fi luat in seama.
    Cum poate abera despre faptul ca presedintele ASP are un salariu de 5200 lei/luna? Cred ca sunt cel putin idioti; o ASP este si poate fi controlata de catre circa financiara,garda financiara iar membrii ASP pot cere oricand toate actele.Confunda cu buna stiinta plata administratorului,persoana juridica cu presedintele ASP CARE NU ESTE PLATIT asa cum este prevazut in acordul de asociere.Toate aceste jocuri ieftine sunt facute sa atraga atentia opiniei publice de la faptul ca o firma de antreprenoriat si aici am numit impact incearca cu forta sa faca servicii pe care NIMENI nu i le cere : furnizarea energiei electrice se face cu licenta ,aceasta firma NU DETINE SI NICI NU VA DETINE ASA CEVA ,aceasta firma NU ARE RETELE DE DISTRIBUTIE UTILITATI DEOARECE ELE SE AFLA PE PROPRIETATILE INDIVIDUALE ALE PROPRIETARILOR DE LOCUINTE SI MAI GRAV ACUM INCERACA SA DETURNEZE ACESTE RETELE CATRE PRIMARIE ,care avea datoria inainte de a da autorizatia de construire pentru ansamblurile impact sa creeze aceste retele de utilitati,iar acum prin intermediul impact si a celor din ansamblu care doresc in continuare pentru serviciile aduse sa nu plateasca nimic ,le trec PRIN NATIONALIZARE CATRE PRIMARIE ,lucru INADMISIBIL,TOT CEEA CE SE AFLA IN INTERIORUL ANSAMBLURIOLR SUNT CONSTRUITE CU BANII BENEFICAIRILOR ADICA AI PROPRIETARILOR DE DREPT.Toate aceste datorita unui amarat de ong ASOCIATIA AZUR PIPERA 2006 care are drept obiect de activitate o aberatie : administrarea condominiului,furnizare de utilitati etc.si care mana in mana cu impact si primaria ne-a pus la plata unor sume de ordinal zecilor de mii de euroa annual pentru servicii/utilitati inexistente.
    Cred ca primaria nu este constienta de actele pe care le intreprinde ,iar primarul Pandele ar trebui sa fie responsabil inainte de a face afirmatii ce incalca legile.
    Inca o data ; impact NU A INCHEIAT DECAT CONTRACTE DE EXECUTIE LOCUINTE ,asa cum prevede si AUTORIZATIA DE CONSTRUIRE ANSAMBLU nicidecum nu imi furnizeaza utilitati pentru ca nu este in masura de acest fapt.iar onesti au fost toti aceia care au platit pentru casele lor impreuna cu toate acele accesorii pentru locuinte : retele de utilitati,care sunt amplasate pe terenurile noastre,drumuri care au fost construite cf autorizatiei personale de construire de catre fiecare proprietar pe cheltuiala sa,precum si bransamente,utilitati asa cum prevede tot autorizatia de construire.Astfel despre ce loialitate se vorbeste ; despre aceea care prevede ca in cazul predarii retelelor catre furnizorii autorizati,slugile impact din cartier vor fi nevoiti la randul lor sa plateasca contravaloarea acestora!Asa incat dle Ms plateste cui trebuie ,ca nu a vorbit nimeni in locul matale !Plateste matale daca ai contract cu impact si vei vedea ce se intampla atunci cand in sfarsit legea va triumfa si mata vei fi obligat sa platesti toate acele utilitati furnizorului autorizat!
    Si aporopo cand stateai in Tineretului la cine plateai energia electrica,apa,canalizarea,gazele?
    cumva la constructorul blocului? sau la Enel,la Distrigaz-nu la un intremediar al acestuia cu pret mai mare cu 20% decat distrigaz,la Apa Nova etc.Aveai contracte incheiate direct cu primaria sectorului 4 ?Nu cred ci cu acele firme specializate!
    Asa ca nenea MS haiduci sunt aia de la impact=primaria din Voluntari care inceraca sa fure ce nu le apartine !De fapt in conformitate cu codul penal acest lucru parca se numeste INSELACIUNE ,asa cum s-a intamplat si la Tribunalul Bucuresti cu dosarul 8409/94/2008 ,acela privind ASP Azur,cand cei de la grefa buftea au ajutat o individa sa scrie un recurs-asa a declarat,este foaia la dosar, a intocmit un recurs pe persoana fizica si I-a fost admis,desi proprietarul casei era o persoana juridical,astfel incat acel recurs nu a fost facut in timp samd .Poate ar trebui sa discute dl senator Urban Iulian si la DNA despre aceste aspecte,poate vom reusi sa starpim si mafia din tribunale !
    Dupa 20 de ani trebuie sa treci si mata de la categoria de vierme la cea de om !

  15. marcel said

    am April 21 2010 @ 9:40 pm

    aveti vecin pe Rosu Adrian/daca da va rog dati-mi un mail.il caut de mult timp

Comment RSS · TrackBack URI