Experimentul care a demonstrat veridicitatea teoriei spatiu-timp emisa de Einstein

Tweet this

Einstein a avut dreptate! Inca o data…

O cursa nebuna prin Univers, care a durat aproximativ 7, 3 miliarde de ani s-a incheiat recent, iar concluzia este categorica: fizicianul Albert Einstein a avut dreptate!

Doua particule puternic incarcate au ajuns la telescopul spatial NASA, Fermi Gamma-ray, la o distanta de doar o secunda una de cealalta. Incantati, oamenii de stiinta cred ca aceasta ar putea fi dovada care sustine veridicitatea teoriei spatiu-timp emisa de Einstein.

Fotonii si-au inceput maratonul dupa ce au fost lansati in spatiu de catre una dintre obisnuitele explozii de raze gamma, cel mai probabil, o consecinta a coliziunii dintre doua stele de neutroni, cele mai dense obiecte cunoscute din Univers. Unul dintre fotoni poseda de un milion de ori mai multa energie decat celalalt, insa acestia au ajuns aproape in acelasi timp. In viziunea lui Einstein asupra unitatii spatiu-timp toate formele de radiatii electromagnetice, de la raze gamma pana la razele X, circula prin vacuum-ul spatiului cu aceeasi viteza, fara a conta cantitatea de energie pe care o poarta. Insa alte teorii noi ale gravitatiei sustin ca textura fotonului incarcat puternic va incetini viteza de deplasare a acestuia, in favoarea celui mai putin incarcat.

Rezultatele telescopului spatial Fermi par sa contrazica teoriile recente ale gravitatiei, in vreme ce expertii sunt de parere ca intarzierea de doar o secunda este insignificanta, in conditiile unei calatorii care a durat mai mult de sapte miliarde de ani. "Aceasta masuratoare elimina supozitiile noilor teorii care sustin o dependenta intre incarcatura energetica puternica si viteza de deplasare", declara profesorul Peter Michelson din cadrul Universitatii Stanford.

Sursa: Daily Mail




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


17 Comentarii pana acum»

  1. Othelo said

    am November 1 2009 @ 1:26 pm

    Einstein a avut inspiratie divina, ca si Newton (amandoi au si recunoscut acest lucru, la fel si Tesla).
    Desi a lasat prin testament dovezi ale comprimarii timpului si spatiului, teoria timpului zero, etc, Guvernul SUA le-a tinut secret si a dezvoltat tehnologii (unele inca secrete) legate de calatorii in timp si viteze supralumice. De altfel, mai toate filmele asa zise SF de la Hollywood pleaca de la teme reale (sigur sunt “slefuite” bine de tot, dar in general subiectele alese au substrat reala: Experimentul Philadelphia, Montauk, Operatiunea Paper Clip, etc. Daca le iei in serios si faci sapaturi pe care incerci sa le faci publice, ti-o baga din nou teoria conspiratiei.
    Tocmai in asta consta smecheria: ca sa cresca neincrederea oamenilor in astfel de fenomene, ne prezinta ca tema (de altfel cu substrat consistent in realiate, dar prin intermediu unui film SF, omul este fascinat de subiect, dar evident pentru el ramane in continuare un film SF. De fapt ii creste neincrederea in astfel de subiecte.
    Putini stiu ca germanii aveau tehnologia OZN inca de la sfarsitul anilor 20, si au dezvoltat-o ulterior. Cum au facut rost de ea, este o tema pe cat de complexa, pe atat de interesanta. Au folosit-o pentru spionaj si observatie, nu au gasit posibilitatea folosirii sale ca arma tocmai datorita modului de deplasare si a geometriei vehicolului, exista rapoarte (ultrasecrete) atat ale aliatilor cat si ale germanilor cu privire la aceasta. Foloseau asa numita tehnologie VRIL bazata pe antigravitatie, si puteau calatori si in afara atmosferei terestre. In 1945, toata graba de a cuceri primii anumite zone din Germania dintre americani si britanici pe deoparte si sovietici pe de alta, a avut in primul rand ca motiv real tocmai acela de a intra in posesia acestor tehnologii: tehnologia rachetei, dezvoltata de von Braun, care a lucrat ulterior pentru americani in State, VRIL (aici poate fi legat de proiectul Montauk, dar se pare ca americanii au putut accesa doar parti din aceasta tehnologie) si nu in ultimul rand cercetarile in zona medicala, in special legate de controlul mental si personalitate multipla, unde l-au folosit pe Mengele si echipa lui(care avea la acel moment cea mai bogata experienta in astfel de cercetari, pe care si-a dezvoltat-o din pacate intr-un loc ca Auschwitz) pana ce acesta a murit in 1989. Noua, prostimii, ne spuneau ba ca a fost vazut prin Uruguay, ba la Miami, ba in Paraguay, si alte vrajeli.
    Evident ca astfel de tehnologii sunt folosite in cercuri foarte restranse si astazi. La ele se adauga si tehnologia HAARP (dezvoltata dupa inventiile lui Nicola Tesla), pe care nici macar nu o mai tin secreta, care are aplicatii multiple: pe langa cele “oficiale” legate de comunicatii in conditii foarte dificile, poate oferi aplicatii legate de modificari radicale ale fenomenelor naturale (furtuni, cutremure, etc), atacuri psihotronice asupra unei persoane sau a unui grup mai mic sau mai mare de persoane, chiar populatii, utilizarea ca si tunuri electronice, etc. Chestiile astea sunt recunoscute chiar de catre managerul proiectului HAARP (cine doreste si nu are timp de carti poate cauta pe youtube cu motor de cautare, chiar si pe Google).

  2. Bondocel said

    am November 1 2009 @ 10:13 pm

    Othelo, ne uimesti mereu cu cata precizie poti face o asemenea descriere. Banuiesc ca nu esti chiar tanar deoarece nu aveai timp sa studiezi atat de mult. Oricum esti de invidiat.

  3. Othelo said

    am November 2 2009 @ 8:21 am

    Bondocel, am intrat in al 5-lea deceniu de viata (trecut usor de 40 de ani). Pur si simplu m-au interesat astfel de subiecte inca de pe vremea cand nu se gaseau carti cu astfel de subiecte. Dar sincer, scopul nu este de a uimi. Nu in sensul unui subiect senzational de SF, pentru ca acestea sunt lucruri reale sustinute de documente (cele mai multe ultrasecrete, desigur). Eu sunt prea putin important. M-am documentat si atat. Dar importanti suntem noi toti, impreuna (poate suna a lozinca) dar asa este. Forta constiintei unui grup (canalizata pozitiv) este prin efecte de neoprit, chia si pentru puternicii zilei.Scopul unui astfel de blog cred ca este de a incerca sa ne informam corect unul pe celalalt, si de multe ori cred ca reusim. Legat de invidie, exista un astfel de sentiment cu conotatie pozitiva,cu efecte in autoperfectionare, si cred ca la acela te-ai referit. Nu sunt mai grozav decat nimeni de pe acest blog, cheia insa este in a accesa informatiile corecte, pentru ca altfel putem fi (auto)si manipulati mai usor decat credem.
    Cu prietenie.

  4. Daniel said

    am November 2 2009 @ 10:27 am

    Interesant Othelo, ai si niste site-uri pentru “conspectat”?

  5. Andrei said

    am November 2 2009 @ 5:26 pm

    Acest articol dar intro masura mai mare mi-a placut comentariul lui Othelo. Ma bucur ca am putut citi in sfarsit, dupa mult timp, o stire pozitiva sau educativa mai bine zis. sunt agasat de stirile politice, ”PROTV-iste” in care se prezinta tot felul de accidente, muribunzi, nenorociri s.a. din pacate nimic educativ. Felicitari si multumim Othelo pentru impartasirea cunostintelor!

  6. Othelo said

    am November 2 2009 @ 6:24 pm

    Salut Daniel!
    Despre proiectul HAARP gasesti aici diverse:
    http://www.ask.com/web?l=dis&o=15013&qsrc=2869&q=haarp
    Ca si carti, iti recomand in primul rand un autor serios: Dr Gen Emil Strainu: “Razboiul geofizic”, Razboiul psihotronic”, “Serviciile secrete si OZN” si de altfel orice carte scrisa de el. Omul a vizitat si HAARP in cadrul NATO,si Insula Pastelui unde a efectuat diverse masuratori. Legat acum de toate temele discutate, spunea ca inca nu poate sa spuna tot ce stie (e de inteles de ce). De mentionat ca nu este literatura SF, iar unde intervin elemente SF autorul mentioneaza asta.
    Despre proiectul VRIL pe net nu se gasesc prea multe lucruri serioase, este atat de secret incat s-au scurs extrem de putine informatii reale.
    Te asigur insa ca este adevarat. Eu am avut norocul de a vedea niste copii pdf dupa niste documente originale. Link-ul de mai joi mi se pare cel mai aproape de adevar.
    http://www.stevequayle.com/High.Jump/Vril.and.Andromeda.html
    Uita-te te rog mai pe la jumatatea paginii, unde apare titlul:
    THE VRIL, THE RFZ AND THE HAUNEBU
    De mentionat insa ca este in engleza.
    La fel si urmatorul despre VRIL Society.
    http://www.crystalinks.com/vril.html
    Sper ca este OK

  7. Daniel said

    am November 2 2009 @ 6:53 pm

    Thanks Othelo!
    Am ceva de lecturat zilele urmatoare!! Daca ai si alte info nu ezita: danieldbodnar@gmail.com
    Seara buna!

  8. DZ said

    am November 2 2009 @ 6:56 pm

    Daca sunteti interesati puteti gasi multe informatii utile [pe categorii] pe http://www.urbanviorel.ro/

    Felicitari pentru comentarii si activitate Othelo !

  9. cineva said

    am November 2 2009 @ 9:39 pm

    Salutare !

    Trebuie sa recunosc ca sunt uimit de ce citesc aici.

    O traducere si interpretare cu atat de multe aberatii/propozitie de mult nu mi-a mai fost dat sa citesc.

    Aaaa da …. si de ce trebuie de fiecare data cand apare un articol de stiinta mai delicat (a se citi mai greu de inteles pentru cei care nu sunt in domeniu) trebuie sa sara cate unul cu aberatii a la Othelo ?

    aa .. si inca o intrebare … daca documentele de care vorbiti sunt asa de ultra-para-mega-giga secrete, cum de le-ati vazut ?

    si inca o chestie amuzanta … si eu am tehnologia OZN, si o aveau si dacii … OZN = Obiect Zburator Neidentificat … nah’ sa va vad care sustine ca o soseta murdara aruncata cu talc nu se incadreaza in descrierea de mai sus ….

    o zi buna si daca aveti chef de povesti care marita citite, va recomand “Noi nu suntem urmasii Romei”. Nu are prea mult SF in ea, dar macar ridica ceva intrebari dragute …

    O zi buna !

  10. Othelo said

    am November 2 2009 @ 11:11 pm

    Multumesc DZ.
    Cineva, trebuie sa recunosc ca ma mir ca reusesti sa citesti, asa in general. Sau in cel mai bun caz nu reusesti sa deosebesti literatura lui Pavel Corut de chestiile serioase. In alta situatie, ti-as fi raspuns la toate intrebarile, dar imi dau seama ce ar fi pierdere de timp. De obieci, cand combati o chestie, o verifici si apoi aduci contraargumente. Asa ca mai bine mergi linistit si fa-ti vaccinelul H1N1, ia-ti portia de OMG, fa-ti niste credite consistente pe la banci la care sa girezi cu casa, si eventual mai bea si zilnic niste apa cu fluoruri de la robinet, ca sa te placa Big Brother. Eu nu am pretentia sa ma placa nimeni, dar realiatea este ca de multe ori adevarul este atat de aproape de noi ca nu il putem vedea. Nu te condamn pentru asta, dar pentru indolenta de a nu verifica macar partial ce afirma altcineva, pentru asta esti macar de compatimit.
    Somn usor in continuare!

  11. crbs said

    am November 3 2009 @ 12:03 pm

  12. Othelo said

    am November 3 2009 @ 2:25 pm

    Multumesc si eu Andrei. Ma bucur ca sunt persoane care nu iau in deradere cele relatate. Din pacate (si nu ma refer neaparat la cei de pe acest blog)daca privim imaginea de ansamblu, mai e mult pana departe.
    Daniel, o sa gasesc o solutie sa iti mai trimit cate ceva cu timpul. O parte din copiile dupa documentele pe care le-am amintit le-am vazut si citit dar nu le-am primit in posesie. Mi le-a arata altcineva de pe computerul sau.
    Tinem legatura

  13. Bondocel said

    am November 5 2009 @ 3:16 am

    @ Othelo, iti multumim pentru informatiile cu care ne tii la curent si te rog sa nu te superi pentru unii ca “@CINEVA”. In mod sigur o sa-si aduca aminte de aceste discutii cand o fi mai aproape de fenomenele despre care discutam, dar pana atunci trebuie lasat sa-si termine cartile lui Ion Creanga si Petre Ispirescu. Probabil ca sa crezi asa ceva trebuie sa fi cunoscut inainte de ce era in stare SECURITATEA pe vremuri si pe urma aceste lucruri nu ar mai fi imposibile. Cei care au auzit doar despre ea si nu au si cunoscut-o este normal sa nu creada. In legatura cu varsta ta ma bucur ca mai sunt pe aici si apropiati varstei mele deoarece consider ca majoritatea sunt cu mult mai tineri. Si ca sa nu fiu secretos eu sunt chiar mai varstnic decat tine(asta ca sa nu zic mai batran) dar nu cu mult, numai 10 ani. Si mie mi-a placut subiecte de acet gen din copilarie dar sincer nu prea discut cu multa lume despre ele deoarece si asa sunt considerat putin excentric deoarece la aceasta varsta ma pasioneaza printre altele si PC-urile. Cand ai subiecte de acest gen nu ezita in continuare deoarece suntem interesati si chiar ne aduci noutati de multe ori.
    Cu stima si consideratie.

  14. Othelo said

    am November 5 2009 @ 10:20 am

    Bondocel,
    Nu sunt suparat pe el, dar cateodata o atitudine mai radicala are efect.
    Ideal ar fi ca toti sa “ne trezim”, si atunci criminalii acestia nu ar mai avea nici o sansa. Daca te descurci cu engleza, iti recomand (am mai facut-o pe acest blog) poate cel mai bun post de radio si TV altenativ din lume la aceasta ora: http://www.infowars.com al lui Alex Jones.
    Jurnalistul de investigatii Paul Dorneanu (care a colaborat cu Alex la filmul “Endgame” are un site (din pacate doar cu stiri, fara radio si TV, evident din ratiuni finaniare) unde mai actualizeaza in romaneste anumite informatii de pe postul lui Jones: http://www.infocon.ro
    Toate cele bune tie si tuturor participantilor, inclusiv lui Cineva. Sa ne lumineze pe toti Dumnezeu, ca avem mare nevoie in aceste vremuri.

  15. Bondocel said

    am November 6 2009 @ 2:53 am

    @ Othelo multumesc mult pentru cele 2 adrese, o sa le studiez. Cand ai ocazia asteptam si alte informatii de acest gen. Mult succes incontinuare.

  16. nobody said

    am November 17 2009 @ 9:24 pm

    @Othelo, omenirea este mult prea oarba si ingamfata, crede ca le stie pe toate si ca a ajuns in punctul maxim al gandirii/logicii.

    Cei mai penibili sunt oamenii de genul lui “cineva” care vin repede sa-si afiseze “inteligenta” reprosand “daca sunt atat de secerete tu cum ai acces la ele”?
    Fiind un secret, este la mintea unei gaini plouate ca martorul nu are cum sa fuga pe poarta cu ozn-ul in spinare sa-l arate lumii.
    Martorul doar relateaza ce a vazut. Mereu va exista cate unul care sa deschida gura… dar din cauza oamenilor ca voi (tip “cineva”), toti ajung sa fie luati de hapciupalitici.
    Este de fapt metoda pe care se bazeaza marii “smecheri” si tin sub control majoritatea secretelor: mintea gaunoasa… psihologie primara!
    Tineti cont de faptul ca nu tot ceea ce se considera hoax, chiar este un hoax. Sunt doar subiect tabu pentru voi si ilogice mintii voastre, atata tot!

    Marea majoritate habar nu are ca existau aparate zbor de mai bine de 15.000 de ani vechime. Cautati “Vimanas” pe internet – documente descoperite ce descriu in amananunt aceste aparate de zbor ce functionau pe mercur si/sau cu un lichid galbui necnoscut.
    Mai stiati si ca NASA a incercat sa reproduca aparatul de zbor descris de Ezekiel in biblie ca avand citez – “roate invartitoare”? Si lista poate continua.

    Oare de ce nu ati auzit niciodata de ele? Iti spun eu, domnule “cineva”: citeste din nou primul rand al acestui comentariu.

  17. Marcu said

    am July 13 2011 @ 7:11 pm

    Da,este adevarat….multe si murdare sunt secretele care stapanesc guvernele niastre… dar cum bine s-a apus aici fara ajutorul bunului Dumnezeu nu avem nici o sansa sa putem trece peste vitregiile timpurilor noastre… sa speram ca vor ramane cat mai multi oameni verticali si impreuna vom reusi sa imbunatatim daca nu sa schimbam aeasta lume in care vietuim noi si mai ales copii nostri.
    De mare interes pentru cei interesati este cartea scrisa de Pr. Serafim Rose, Ortodoxia si religia viitorului.