Banner

Frauda prin SMS marca Crin

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=33476




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


16 Comentarii pana acum»

  1. Eugen said

    am October 23 2009 @ 2:34 pm

    * Este curios cum PNL încearc? s? copie ini?iativa Pre?edintelui. În definitiv, ei au blocat în ultimii 5 ani orice ini?iativ? de a reduce num?rul de parlamentari ?i de aceea Pre?edintele a organizat referendumul. Pentru ca vocea românilor s? fie auzit?.
    * Proiectul de lege al PNL are data de valabilitate limitat?, pân? pe 6 decembrie. Dup? Preziden?iale proiectul va fi fin nou amânat. Am mai v?zut filmul asta de prea multe ori pentru a ne l?sa du?i de nas.
    * I-am auzit pe aceia?i parlamentari promi?ând Pre?edintelui c? vor reforma Parlamentul, c? vor reduce num?rul de parlamentari, inclusiv în ianuarie 2009 Au trecut luni ?i luni în care au blocat sau amânat orice ini?iativ? în acest sens.
    * Proiectul arat? cât de fric? le este parlamentarilor c? li se vor t?ia privilegiile. Ar face orice s? blocheze referendumul pentru Parlamentul unicameral ?i pentru a reduce num?rul de parlamentari de la 471 la 300.
    * Doar prin referendum vocea românilor va fi auzit?. Dac? românii vor spue Da la referendum, atunci parlamentarii vor fi obliga?i s? le respecte voin?a.

  2. Santa-Klaus said

    am October 23 2009 @ 2:34 pm

    * Costurile referendumului ar trebui asumate de clasa politic? care a refuzat ?i a blocat orice m?sur? prin care privilegiile lor ar fi fost reduse. Oricum, costul referendumului este infinit mai mic fa?? de cât pl?tesc românii în fiecare an pentru privilegiile clasei politice.
    * Referendumul este esen?ial pentru c? doar a?a privilegiile clasei politice vor fi t?iate din r?d?cini.

  3. Ovidiu said

    am October 23 2009 @ 2:34 pm

    Prin impunerea Parlamentului unicameral, prin reducerea num?rului de parlamentari ?i prin t?ierea privilegiilor clasei politice, economia României va trece peste criz?. Prin aceste m?suri, vom economisi zeci de milioane de euro care se vor duce spre cre?terea pensiilor ?i ajutarea celor afecta?i de criz?. Vom reduce corup?ia, pentru c? mai pu?ini parlamentari înseamn? mai pu?in? corup?ie

  4. Seculi said

    am October 23 2009 @ 2:35 pm

    Ieri, parlamentarii au votat pentru a bloca organizarea referendumului. Au f?cut asta pentru c? le este fric?. Le este fric? c? î?i vor pierde privilegiile.

  5. Plaies said

    am October 23 2009 @ 2:46 pm

    1. Ar trebui s? ne ocup?m de economie, nu de referendum

    * Referendumul este una din condi?iile esen?iale pentru a trece cât mai rapid de criza economic?. F?r? s? facem cur??enie – s? elimin?m privilegiile -, nu exist? nici o ?ans? ca România s? treac? peste criza economic?, s? cre?tem pensiile ?i s? îi ajut?m pe cei afecta?i.
    * Prin impunerea Parlamentului unicameral, prin reducerea num?rului de parlamentari la maxim 300 ?i prin t?ierea privilegiilor clasei politice vom economisi zeci de milioane de euro care se vor duce spre cre?terea pensiilor ?i ajutarea celor afecta?i de criz?. Vom reduce corup?ia, pentru c? mai pu?ini parlamentari înseamn? mai pu?in? corup?ie.

    2. Referendumul înseamn? cheltuieli majore, în condi?iile în care România nu are ace?ti bani

    * Costurile referendumului ar trebui asumate de clasa politic? care a refuzat ?i a blocat orice m?sur? prin care privilegiile lor ar fi fost reduse. Oricum, costul referendumului este infinit mai mic fa?? de cât pl?tesc românii în fiecare an pentru privilegiile clasei politice.

    3. PNL a depus în Parlament o ini?iativ? legislativ? de reducere a num?rului de parlamentari – deci referendumul nu mai are rost

    * Este curios cum PNL încearc? s? copie ini?iativa Pre?edintelui. În definitiv, ei au blocat în ultimii 5 ani orice ini?iativ? de a reduce num?rul de parlamentari ?i de aceea Pre?edintele a organizat referendumul.
    * Am mai v?zut filmul ?i în 2007, la referendumul pentru votul uninominal, asta de prea multe ori pentru a ne l?sa du?i de nas.
    * F?r? referendum, f?r? ca românii s? î?i exprime voin?a, parlamentarii vor putea oricând s? modifice legea. Dac? românii vor spune Da la referendum, atunci parlamentarii vor fi obliga?i s? le respecte voin?a.
    * Proiectul arat? cât de fric? le este parlamentarilor c? li se vor t?ia privilegiile. Ar face orice s? blocheze referendumul pentru Parlamentul unicameral ?i pentru a reduce num?rul de parlamentari de la 471 la 300.

    4. Traian B?sescu vrea un Parlament pe care s? îl controleze – democra?ia este pus? în pericol

    * Vreau s? v? întreb: Finlanda, Suedia, Grecia, Portugalia, Ungaria, nu sunt state democratice? Sunt ??ri cu Parlamente unicamerale, unde democra?ia este puternic?. Mai mult, 14 din 27 de state europene au Parlamente unicamerale.
    * ?ti?i câ?i membri are Senatul din SUA? 100. Noi avem 137 de senatori. Este mai pu?in? democra?ie în Statele Unite decât în România?
    * Atacul la democra?ie despre care vorbesc PSD si PNL este egal cu t?ierea privilegiilor.
    * În definitiv, nu Traian B?sescu va decide dac? România va avea Parlament unicameral ?i mai pu?ini parlamentari. Românii vor decide, la referendum. Esen?a democra?iei este ca politicienii s? asculte vocea poporului.

    5. Uniunea European? ar solicita parlamente bicamerale (parlamentul unicameral ar fi în contradic?ie cu reglement?rile UE)

    * 14 din 27 state europene au Parlamente unicamerale. Peste 50% din statele europene au parlamente unicamerale. Vre?i s? spune?i c? aceste state sunt în afara reglement?rilor europene?
    * Spune?i mai bine c? v? teme?i c? v? vor fi t?iate privilegiile.
    * România are deja acum o camer? suplimentar? la Bruxelles – Parlamentul European. În plus, prin Tratatul de la Lisabona se confer? responsabilit??i suplimentare Parlamentelor na?ionale. V? închipui?i dac? acum legile sunt blocate între cele dou? Camere, ce ar înseamn? ?i responsabilit??i suplimentare?

    6. Referendumul are un caracter consultativ, deci oricum parlamentarii nu sunt obliga?i s? se conformeze referendumului

    * Articolul 2, punctul 1 din Constitu?ia României spune cât se poate de clar: „Suveranitatea na?ional? apar?ine poporului român, care o exercit? prin organele sale reprezentative ?i prin referendum”.
    * Deci dac? românii vor spune „Da” la referendum, parlamentarii sunt obliga?i prin Constitu?ie s? respecte aceast? decizie.
    * Vre?i s? îmi spune?i, domnul deputat/senator X, c? dac? românii vor spune la referendum c? vor Parlament unicameral ?i reducerea num?rului de parlamentari la maxim 300, nu ve?i respecta voin?a lor?

  6. COMENTATOR . said

    am October 23 2009 @ 2:52 pm

    O PORCARIE , CA TOATE PORCARIILE , FAPTUITE IN , SARMANA ROMANIE .
    OARE CAND S-E VA CANTA DIN NOU , DESTEAPTA-TE ROMANE ………

  7. Jean said

    am October 23 2009 @ 3:46 pm

    Pai ?turlubaticul Baselu, prin lacheul Boc si sublacheul Pogea, mi-au luat mie cu japca peste 20 milioane cu ocazia pogeritului. La performanta asta nu a ajuns nici macar Ceausescu.

    Astazi, vazand impertinenta lui Baselu, am realizat cu grozavie ceea ce nu-mi inchipuiam vreodata nici in cele mai negre vise, anume ca as fi nevoit sa votez chiar si cu Geoana ca sa scap de Basescu.

    Intial am votat cu Basescu ca sa scap de clica PSD in frunte cu Nastase, acum situatia mi se pare mult mai disperata si as vota pana si cu Becali ca sa scap de Basescu. Omul asta mi se pare din ce in ce mai malefic, pe zi ce trece… :(

  8. Cecilia said

    am October 23 2009 @ 3:50 pm

    Bre mai scutiti-ma cu cei 65% majoritate.
    Cred ca ati fost repetenti la matematica probabil.
    Aia au fost 252, atat e majoritatea aia.
    Se socoteste asa: 252/476*100 =52.94%
    Atat e majoritatea aia.
    opriti pitzigaiala asta cu 65-u. Nu uitati cati au schimbat barcutza.

  9. Radu said

    am October 23 2009 @ 3:51 pm

    stiu eu un sistem mult mai bun decat democratia. Se numeste meritocratie. In romania democratie=poporul dobitoc conduce. Cand o sa avem populatie educata, atunci o sa putem zice ca democratia e aplicabila in tara noastra.

  10. Doina said

    am October 23 2009 @ 3:51 pm

    daca nu valideaza parlamentul un guvern format din profesionisti vom “valida” noi parlamentul la refrendum . Adica vom vota DA.

  11. Silviu said

    am October 23 2009 @ 3:52 pm

    Jocuri politice , ieftine sau nu, conteaza sa fie votat , sa avem un program serios si FMI sa gaseasca temele facute, finantarea sa mearga !
    Cine nu voteaza niste meseriasi fara culoare politica evidenta iese in evidenta si orice manevre politice subtiri se vor vedea intens !
    La fel de bine se va vedea cu ce atitudine vor iesi acum “majoritatea” parlamentara !!!!
    In numele carui interes nu vor acorda votul Croitorasului ?!! Explicati domnu Geoana , Antonescu , Bela si altii !

  12. Alexis said

    am October 23 2009 @ 3:53 pm

    Guvernarea din ultimele 10 luni cu prim-ministru PDL e singura guvernare PE CRIZA ECONOMICA MONDIALA pe care a gestionat-o vreun partid romanesc. Deci nu se poate compara cu nicio guvernare anterioara.

    Niciun alt partid nu si-a mai luat in ultimii 20 de ani asupra lui o sarcina atat de grea vreodata. Ce a facut PDL se mai poate compara doar cu ce-a facut PNTCD intre 1996-2000, cand a gestionat o criza economica creata de data asta *din interior*, chiar de propria noastra nomenclatura comunista (ca si acum, cand crizei economice mondiale partidele PSD/PNL care-au guvernat in 20076-2008 i-au adaugat o criza proprie, creata de PSD/PNL in 2008 prin devalizarea BUGETULUI de Stat).

    Insa, dupa ce-au gestionat criza si tara a inceput sa se redreseze, ambelor partide li s-a aplicat de catre “majoritatea” PSD/PNL acelasi tratament: excluderea de la putere si de la guvernare (si din viata politica, in cazul PNTCD).

  13. Jean said

    am October 23 2009 @ 4:02 pm

    Silviule draga,
    intrebi asa:
    “In numele carui interes nu vor acorda votul Croitorasului ?!! Explicati domnu Geoana , Antonescu , Bela si altii !”
    Intrebarea asta i-a fost pusa initial lui Basescu:” In numele carui interes nu l-a desemnat pe Johanis ala prim ministru?” Mai ales ca tipul avea o larga sustinere politica si era apreciat pana si de Baselu?
    Evident ca Basescu nu a raspuns si nimeni de la PSD nu a putut da nici un raspuns, probabil ca nu le-a spus Basescu ce sa spuna.
    Oricum e evident de ce nu l-a pus Basescu pe Johanis – pentru simplul si banalul motiv ca a fost propus de Geoana si Antonescu.
    Daca era propus de Boc, alta era povestea.

    Prin urmare, si Basescu si cei din opozitie (care culmea acum fac o majoritate) joaca ping-pong pe spinarea poporului.
    E ridicol ca sa ii lauzi pe vreunii in atare situatie, cand e clar ca toti urmaresc doar interese proprii si de grup, nicidecum legat de Romania. :(

  14. Radianu Mihai said

    am October 23 2009 @ 6:39 pm

    am intuit si chiar presimtit nesimtirea si reaua credinta a rebelu-
    lui antonescu!
    ca este presul pe care patriciu isi sterge picioarele si mainile de
    hot este de notorietate publica!
    toata lumea stie ca patriciu nu vrea sa iasa in fata,dar ca dupa stolojan el este cel care,din umbra conduce pnl-ul!
    si-a gasit in preacinstitul si saracul “crin” un mediu propice si
    gata sa-l slugareasca!
    nu-l votati pe patriciu cel hulpav si nesimtit!

  15. ildiko said

    am October 24 2009 @ 9:13 am

    Ce nu este interzis de lege este permis.
    Donatia nu este schimb comercial.
    Am donat si eu o suma mica pentru Crucea Rosie si am primit un calendar in schimb, care dintre legi a fost incalcata?

  16. real iulia said

    am October 27 2009 @ 12:28 pm

    Cei care ati scris primele mesaje sunteti o singura persoana?

Comment RSS · TrackBack URI