Sefi bolnavi psihic isi terorizeaza angajatii

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=33294




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


9 Comentarii pana acum»

  1. Cristi said

    am October 21 2009 @ 3:51 pm

    Plus plangere la ITM

  2. Alex said

    am October 21 2009 @ 5:39 pm

    Plus o coaja de banana pusa pe scari inainte sa iasa proasta (ca nu-i pot spune altfel) din birou.

  3. Viorel said

    am October 21 2009 @ 5:45 pm

    Doamna,
    aprideti lumina pe coridoare si iesiti din intuneric. Doar spuneti ca lucrati in cercetare.

  4. www.vrajitorul.eu/ - Magia afacerii dvs. said

    am October 21 2009 @ 5:57 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.

    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  5. asistentapentruconsumatori.ro said

    am October 21 2009 @ 5:57 pm

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  6. gore said

    am October 21 2009 @ 6:00 pm

    -Daca sunteti tare ,continuati lupta :adresa la conducere,care probabil va musamaliza,confruntare cu persoana sperind ca poate face infarct(glumeam)…
    -Managerial vorbind ,aveti doua solutii nedistructive,pentru dvs:sa o luati deoparte si sa-i spuneti ca nu ii vreti raul,sa o laudati,…poate e avansata…sau sa parasiti institutul,daca simtiti ca directoarea e de coniventa cu persoana.
    Conflictul distructiv pe care l-ati escaladat poate sa va faca rau si daca e mai tare in simtiri,veti regreta timpul pierdut acolo sau veti deveni o alta”pacienta” a acestui stil, aprobat tacit de distinsa dna director…

  7. Niuco said

    am October 21 2009 @ 10:36 pm

    daca este pe o pozitie superioara in firma… faceti plangere pe motiv de hartuire psihica si cereti sa vedeti daca la ultimul test psihologic a fost declarata normala

    dati si la ziare, faceti scandal .., puneti numele la firma de cercetare si neaparat mentionati sefii. odata si odata tot o sa faca ceva

  8. mental said

    am October 22 2009 @ 11:40 am

    Acest caz nu este singular, si, tinand cont de faptul ca eu cunosc diversi oameni aflati in situatii similare cu cea a Adrianei Subtirica, il pot califica drept reprezentativ, chiar tipic. Este dincolo de orice evidenta ca tertipurile intrigantoare enumerate mai sus si altele din cazuri similare au, toate, motivatii strict personale, argumentabile subiectiv si sustinute de o baza psihologica reechilibrabila numai prin mijloace psihiatrice specifice. Revoltator este ca, de cele mai multe ori, se poate constata ca indivizii terorizati de sefi ca cel din cazul Adrianei sunt oameni capabili, bine instruiti, care, prin inteligenta, prin alte inzestrari, prin antipatie sau altcumva, incomodeaza local diverse… persoane importante din conducere ori chiar acoliti de-ai acestora care le pot genera, prin sefii protectori, acelasi tip de probleme. Bineinteles ca un subaltern care nu e usor impresionat de ‘autoritate’ devine, asa, o piedica in calea ei si-acumuleaza, la fecare intalnire cu ‘autoritatea’, volum de antipatie si dispret discretionar. Pentru ca, fara exceptie, asemenea cazuri apar in institutiile (preponderent de stat si, deseori, medicale, din cate am aflat pana acum) care au sefi cu vechime mare si foarte mare pe acelasi post, este limpede ca unicul tratament viabil pentru vindecare este o procedura pe cat de evidenta pe atat de simpla: curatarea institutiei prin innoirea recurenta, ca o masura de igiena bine invatata, a sefului, prin concurs de examen pe post si limitarea numarului de mandate consecutive.

  9. mental said

    am October 22 2009 @ 4:03 pm

    …intr-o completare pe care timpul nu mi-a permis-o mai devreme: ingradirea sau limitarea excesiva, de catre diverse persoane din ierarhia de conducere, a accesului la aparatura disponibila intr-o institutie de servicii publice, asemenea celei semnalate in articolul de fata, este, si ea, o practica de larga raspandire in diverse celule ale aparatului public, care a capatat un caracter subinteles, sub-legitimat prin frica fata de consecinta unui protest a celor diret afectati de acest fel de manipulare si lipsire. Stiu cazuri concrete de limitare a accesului personalului (medical si in formare, in spetele cunoscute mie) la aparatura institutiei. Formele prin care acest tip de insusire a anumitor dotari tehnice (aparate speciale, aparatura de mare precizie, sisteme computerizate speciale etc.) de catre oameni cu vechime locala si ingradirea perversa a dreptului la formare profesionala a celor in drept capata forme diverse si imaginative: invocarea fatisa a autoritatii profesionale fals-necesara in vederea accesului la aparat in orice scop, invocarea posibilitatii deteriorarii sau chiar a falsei deteriorari a aparatului vizat de catre terte persoane – alta decat una sau un grup din personalul calificat -, invocarea falsa a indisponibilitatii aparaturii vizate. Adica da, practic, pentru a nu acorda accesul mirenilor la diverse dotari scumpe si rare din institutie se foloseste chiar si minciuna – senina, autoritara, sfruntata. Motivul, real si mercantil: frica de concurenta – un gen de frica ce afecteaza mica masa de oameni cu putere de decizie profesionala asupra altor oameni, masa pe cat de mica pe atat de solidara, refractara si, iata(!), dementa.

Comment RSS · TrackBack URI