Banner

Daca depasesti masinile care incurca circulatia primesti amenda

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=33179




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


21 Comentarii pana acum»

  1. www.vrajitorul.eu/ said

    am October 19 2009 @ 3:13 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  2. asistentapentruconsumatori.ro said

    am October 19 2009 @ 3:14 pm

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  3. ivan-1 said

    am October 19 2009 @ 4:17 pm

    Din cauza unora ca dl. acesta se intampla tragedii pe sosele. Daca, intr-adevar, masina de pe contrasens a scapat ca prin minune de sant, dl. merita sa stea nu o luna fara carnet, ci minim 6 luni, ca sa-i fie invatatura de minte pe viitor, sa nu pericliteze viata altor oameni nevinovati a caror singura vina este ca apar in calea unor grabiti care n-au dom’le rabdare sa faca depasirea in maxima siguranta, pentru ei si pentru ceilalti participanti la trafic.
    Si eu sunt sofer si sunt de parere ca trebuie inasprite serios sanctiunile pentru nesimtitii de pe sosele.

  4. ticut said

    am October 19 2009 @ 5:24 pm

    ivane…daca gandesti asa sigur esti sofer de duminica!!!

  5. razvan said

    am October 19 2009 @ 5:58 pm

    Bun inteles ca domnu Ivan nu priveste si din prisma faptului ca tot legea pedepseste si conducerea cu o viteza mai mica decat cea legala.
    Solutia este sa ne taram toti cu 10 kilometri pe ora si sa ii aruncam la lei pe cei care ne depasesc…
    Sau sa mergem pe autostrada pe banda a 2-a cu 80 de kilometri la ora sa nu putem sa fim depasiti da sa ne miram ca ne clacsoneaza altii ca de suntem in limita legala!

  6. Bogdan said

    am October 19 2009 @ 6:01 pm

    Clar e sofer de duminica. Daca masina de pe contrasens a tras pe acostament, fara ca sa fie nevoie, ca eu inteleg ca domnul cu sesizarea a reintrat inainte sa ajunga in dreptul masinii……
    Acum, daca se sperie vreunenul de mine in depasire eu cu ce sunt de vina, mai ales ca in lege nu stiu sa existe data o distanta minima de la care esti pe bec, asa daca la 300 de m in fata unul decide sa traga pe dreapta poti sa pici in plasa Politiei.
    Oricum, cei din Dambovita sunt adevarati artisti, radare intoarse, veioze, staniol pe antena, e.t.c.

  7. tatar said

    am October 19 2009 @ 7:29 pm

    cea mai mare parte a accidentelor au loc din cauza unor soferi care depasesc in forta, forteaza semaforul, nu depasesc viteza legala decat cu 29 km/h, sunt nervosi daca mergi cu viteza legala etc. victimele ,multe dintre ele nici nu mai pot sa se planga. o multime de nesimtiti. politistul trebuia sa ii ridice carnetul pe loc. auzi , am fortat un pic depasirea. si daca intrai in masina care venea pe contrasens ? un smecher.

  8. George said

    am October 19 2009 @ 7:40 pm

    Ma uimeste titlul: daca depasesti masini care incurca circulatia… :))

    Pana sa deschid ma gandeam ca e vorba de o masina parcata… Domnule Urban, eu sunt total nemultumit ca mi-au luat astia permisul pe cand depaseam cu 220km pe ora pe unul care incurca circulatia cu 120 pe autostrada…:( Ce spuneti? Ma ajutati sa condamnam politia romana?

  9. iulian stefan said

    am October 19 2009 @ 9:17 pm

    Amuzant.

    Daca omul care trebuia depasit avea 35, tu ai avut nevoie de 80 ca sa-l depasesti?
    Si daca tot erai asa de aproape de masina din fata nu puteai sa astepti?

    PAI beeep beep beeep si iarasi beep de TARAN care esti tu.
    Din cauza TA se fac accidente.

    Din cauza unor tarani cu masini puternice care nu se mai
    astampara, care arunca ce le cade prin mana din masina.

    Pai ma turbatule, daca iti pica turbina in momentul ala, ce faceai???? ( oricum o sa ma rog sa-ti pice acum)
    Te omorai si pe tine si pe ala din fata si pe nevinovatul ala care avea si el o amarata de Dacia 1300.

    Meriti carnetul anulat TARANE.

  10. ivan-1 said

    am October 20 2009 @ 7:59 am

    @ ticut & bogdan

    Nu, nu sunt sofer de duminica, conduc in fiecare zi cate 60-70 km prin Bucuresti si pe DN1 si m-am saturat de nesimtitii si de imbecilii din trafic. Dupa ce ca este si aglomerat, se mai gasesc si ei sa-si arate fitele.
    Indiferent de ce motive ai (graba, hemoroizi etc.) trebuie in primul si-n primul rand sa-i respecti pe ceilalti participanti la trafic, apoi sa te gandesti la tine. Eu cand sunt la volan incerc intai sa nu stanjenesc in vreun fel pe ceilalti, apoi ma grabesc etc.
    Nu ma mira deloc modul vostru de gandire, pt. ca sunteti precum majoritatea…

  11. ticut said

    am October 20 2009 @ 9:15 am

    SECTIUNEA A III-A – Reguli speciale privind circulatia autovehiculelor
    A. Obligatiile conducatorilor de autovehicule.
    B. Viteza.
    C. Remorcarea.

    A. OBLIGATIILE CONDUCATORILOR DE AUTOVEHICULE

    Art. 44. Conducatorii de autovehicule sunt obligati:
    22. Sa nu circule, fara motiv intemeiat, cu viteza redusa, stanjenind prin aceasta circulatia normala a celorlalte autovehicule; in cazul cand imprejurarile impun a se circula cu viteza redusa, sa circule cat mai aproape de partea dreapta a drumului public.

    23. Sa nu circule cu o viteza inferioara celei prescrise de indicatorul “Viteza minima obligatorie” pe sectoarele de drum unde actioneaza acest indicator.

    ASADAR VINOVAT E ALA CARE MERGE CU VITEZA REDUSA STANJENIND CIRCULATIA!!!

  12. Alina Stan said

    am October 20 2009 @ 9:32 am

    Vinovati au fost amandoi, primul care conducea cu viteza melcului turbat si al doilea pt ca nu s-a asigurat. Astepta un pic pana se putea depasi si gata. Dar cel care mergea mai incet decat limita minima de viteza de ce nu a fost amendat? Pt ca domnii politisti nu se pot gandi la doua lucruri simultan.

  13. Marian, Constanta said

    am October 20 2009 @ 10:11 am

    Vinovat e cel cu depasirea. Putea sa mai astepte putin pana trecea masina din contrasens si apoi facea depasirea.

    Din cauza unora ca el eram sa o mierlesc de multe ori pe strada, nevinovat. Noroc ca sunt atent si am reflexe bune.

  14. felices said

    am October 20 2009 @ 10:23 am

    Ce sa faceti ?
    Sa circulati regulamentar si sa nu va grabiti pentru ca, de Doamne, cineva incurca circulatia !
    Cunosc un caz recent in care taticul ! a reusit sa-si ucida din imprudenta sotia , o tanara de cca 30 de ani , atunci cand mergeau sa-si boteze copilul !
    S-a grabit sa depaseasca o masina care, asa cum spuneti si Dvs., chipurile incurca drumul!
    Rezultatul : sotia moarta, copilul de 2 luni salvat miraculos pentru ca a zburat prin parbriz si avea multe scutece (dar nu se stie exact daca nu vor fi urmari !) o mama soacra in scaun cu rotile , etc.
    Ar trebui sa mai reflectati asupra celor sustinute de Dvs.
    Sunt multi care “nu suporta” sa vada alte masini in fata si, ca urmare, se comporta VITEJESTE ?!?
    Este “amarnic” un astfel de comportament,care explica, insa, “carnagiul” de pe soselele din tara noastra.

  15. Elena said

    am October 20 2009 @ 10:26 am

    Mai Ivane, se vede ce fel de sofer esti. Cat timp crezi ca a gastigat cu depasirea? Daca nu avea timp sa mai intre pe banda? Avea vizibilitatea redusa? Nu a vazut masina de pe contrasens? E si mai grav. Daca avea vizibilitate depasea dupa trecerea masinii de pe contrasens. Sunt sigura ca esti un sofer vitezoman in trafic mai ales ca te lauzi cu drumurile pe care le faci zilnic. degeaba ii cauti scuze , se intampla zilnic in trafic sa moara oameni nevinovati din cauza celor care procedeaza asa. Nu le iese mereu schema cu depasitul. Ajunge sa gresesti O DATA!

  16. ivan-1 said

    am October 20 2009 @ 11:01 am

    @Elena:
    Mai citeste o data CU ATENTIE spusele mele si ai sa intelegi ce am spus.

  17. Adrian said

    am October 20 2009 @ 11:13 am

    daca aveam autostrazi si se putea circula civilizat nu aveam astfel de polemici!
    Politistii intind coarda oricum referitor la fapte si maximizeaza totul in speranta unei spagi cat mai mari! Si daca te-ai uitat urat e suficient sa-ti aduca 1000 de acuze si cuvantul cheie: “vedeti ca ramaneti fara carnet” adica hai, decarteaza spaga. Am patit si eu asta de catva ori cand am fost oprit fara motiv si au cautat 30 min nod in papura cand le-am spus ca sa scrie in PV situatia exacta ca altfel ii atac in instanta si nu numai.

  18. Dies Irae said

    am October 20 2009 @ 11:57 am

    Alina Stan are dreptate, ambii sunt vinovati, cel ce a facut depasirea a grsit insa mai grav. Si celalalalt insa trebuia chestionat de ce merge atat de incet, si daca nu avea un motiv valabil (oricum, daca avea o problema cu masina, trebuia sa aiba aprinsa avaria) trebuia si el sanctionat.

  19. cristi said

    am October 20 2009 @ 12:26 pm

    sunt soferi care merg prost si incurca circulatia, astepti, te asiguri treci de ei si la revedere, astia nu iti pun viata in pericol!

    Dar smecherii care nu suporta sa stea putin dupa unul mai incet si sa se asigure, pun in pericol viata altora si a lor, dar sunt prea prosti sa realizeze, la ei au prioritate instinctele primare.

  20. azeroth said

    am October 20 2009 @ 1:15 pm

    “Daca depasesti masinile care incurca circulatia primesti amenda”
    Titlu tendentios, specific blogului.
    Ce dracu’, omul a depasit viteza legala, a mai si facut manevre riscante pentru ceilalti participanti, voia cumva felicitari???
    Si eu am depasit masini care se tarau (inclusiv masini ale politiei in patrulare). Dar nu in forta, ca disperatul, ci in limita celor 50+10 km/h. N-am primit amenda niciodata.
    Schumacherii de genul domnului o merita din plin. Sa depasesti si sa te repliezi in ultimul timp mi se pare o marlanie tipic romaneasca.
    Eticheta de sofer de duminica aplicata lui ivan-1 e total aiurea. Oameni, buni ati auzit de civilizatie pe sosele?? In tara asta daca cineva conduce normal, fara excese de mascul feroce e taxat imediat ca sofer de duminica.
    Incercati toti astia grozavii sa treceti granita in Ungaria si sa va umflati muschii acolo. Veti constata ca acolo toti sunt soferi de duminica.
    PS. Nu sunt ungur.

  21. ramurel said

    am October 26 2009 @ 3:29 pm

    STITI CE ? .. IA SA SE DEA AMENDA SI PENTRU ADORMIT LA VOLAN… DACA ARE SUB 40 LA ORA, ORI SA PUNA AVARIILE, DACA ARE PROBLEME, ORI SA TRAGA PE DREAPTA SI SA BEA O CAFEA, ORI SA SE DEPLASEZE CU MIJLOACELE DE TRANSPORT IN COMUN, ORI SA SE DUCA LA POLIGON DACA ARE CHEF DE PLIMBARICA CU MASINA, ORI(MAI BINE) SA STEA DRACULUI IN CASA SI SA NU INCURCE CIRCULATIA…PARCA ERA O DATA CEVA LEGAT DE OBSTRUCTIONAREA CIRCULATIEI ? SI INCA CEVA : SA LE FACA CEVA LA KRETINII CU MASINI SCOALA CARE-SI BAGA “ELEVII” LA ORE DE VIRF IN TRAFIC UNDE-I AGLOMERATIA MAI MARE… DA'; VA SPUN IO CA LI SE RUPE LA TOTI…

Comment RSS · TrackBack URI