Lucian Croitoru este noul premier al tarii

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=33013




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


86 Comentarii pana acum»

  1. Seculi said

    am October 15 2009 @ 3:10 pm

    felicitari d.nule croitoru pt desemnare ! dar….. sa nu fim prea optimisti … daca am fi (am trai) in republica moldova-tara hulita pentru ce se intapla acolo- ati fi desemnat pentru o functie la care nu ati avea nici o sansa sa ajungeti! sa ma explic- la ultimile alegeri pt presedinte comunistii au pierdut presidentia pentru …..un vot!!! da!! pentru un singur vot !!!! la noi sunteti propus de un presedinte sustinut de un partid care va trebui sa faca rost de multi bani pt cumparat voturi sa puteti trece de parlament !!!! probabil va spus asta cand va desemnat!!! s-ar putea sa reuseasca dar va trebui sa acceptati o dna udrea la turism o placinta la tineret pt a putea recupera banii dati! sincer va doresc succes! dar …. traim in romania tara pensiilor nesimtite , a magistratilor corupti a profesorilor care lucreaza 20 de ore pe saptamana, tara.. cu alte cuvinte in care , proverbul “sa moara capra vecinului” este la mare cautare la presedintele care desemneaza premierul!!!!! si apropo de decalaratiile pdl cum ca avem foarte multi pensionari “anticipati” nu cred ca o persoana ar vrea sa iasa la pensie daca are un loc de munca!!! i

  2. Tibi said

    am October 15 2009 @ 3:10 pm

    Presa din romania m-a convins sa merg la vot. Il voi vota pe Basescu.

  3. Dana said

    am October 15 2009 @ 3:11 pm

    Buna alegere.
    Presedintele a fost votat de mai multi romani decat oricare dintre partide. Conform Constitutiei el propune. Partidele au dreptul lor sa respinga propunerea de GUVERN facuta de prim-ministrul desemnat de presedinte.

  4. Bonus said

    am October 15 2009 @ 3:12 pm

    Eu vad lucrurile astfel: Presedintele propune prim-ministru [in functie de compatibilitatile cu programul presedintelui] dupa consultarile cu partidele. Partidele au posibilitatea, in Parlament, sa fie de acord sau nu cu aceasta numire. Nu se poate sa vi la presedinte si sa zici ca vrem ca X sa fie prim-ministru! [desi nu am absolut nimic cu Klaus, chiar mi se pare o persoana potrivita – dar vb. aici de cum ar trebuii sa fie in principiu]. Poate presedintele nu il inghite personal pe respectivul! Sa nu uitam ca din toata clasa politica singur presedintele este ales cu majoritatea voturilor intregii natiuni [nu numai a unui colegiu]. Posibilitatea electoratului de a fi sau nu de acord cu activitatea presedintelui o reprezinta votul [care din fericire vine in 2 luni – deci nu vorbim de o posibilitate indepartata!]. Asadar toate discutile sunt inutile, Basescu are tot dreptul sa numeasca prim-ministru, Parlamentul are tot dreptul sa fie de acord cu el sau nu, noi avem tot dreptul sa fim de acord cu Basescu sau cu Parlamentul [dar numai la vot] – strict in aceasta ordine. Toate bune!

  5. Varu' said

    am October 15 2009 @ 3:13 pm

    “Niciun tehnocrat serios nu va accepta sa fie premier pentru 45 de zile” a fost declaratia lui Basescu…ceea ce schimba total datele problemei! E chiar asa de greu de vazut manevra PSD-PNL-UDMR-minoritati? Il punem pe Johanis, daca iese Basescu din nou avem un Tariceanu II, sula-n-coastele lui Basescu, daca iese unul de-al nostru il dam pe Johanis jos si punem unul de la noi! Cu alte cuvinte, orice-ar fi – numai la ciolan s-avem acces!

  6. Ana said

    am October 15 2009 @ 3:14 pm

    Pe mine ma infricoseaza sa vad cat de tare se opun partidele unui om care e (orice s-ar spune) un tehnocrat independent si cu un CV exceptional.

    Deh, doar n-o sa-l sustina pe Croitoru tocmai cei care l-au dat afara de la BNR ca sa puna in loc pe Bogdan Olteanu.

  7. Gogu said

    am October 15 2009 @ 3:15 pm

    Tot respectul pentru Basescu, a facut o miscare geniala: a propus un om care are toate calitatile cu care opozitia il scotea in fatza pe primarul Sibiului, dar nu este agreat de acestia. In acest moment, cei din opozitie trebuie sa vina cu un raspuns cel putin la fel de inteligent si sunt foarte curios care va fi acesta. Daca il voteaza pe Croitoru, isi vor incalca votul si declaratiile din timpul alegerilor BNR; daca nu il voteaza, il elimina din cursa si pe Johannis, care are aceleasi calitati ca si Croitoru. In ambele situatii, electoratul isi va da seama ca opozitia isi urmareste propriile interese, incercand prin orice mijloace sa isi impuna punctul de vedere. Liderii lor au fost total neinspirati cu aceste declaratii pripite, doar ca ele sunt sincere si exprima intentiile strategic ascunse sub vorbe mestesugite. Deocamdata 1-0 pentru Basescu, a castigat o multime de voturi.

  8. Todo said

    am October 15 2009 @ 3:15 pm

    Oricine ar fi fost pus de PSD-PNL-UDMR, fie el si Vlad Tepes, Isus sau Isarescu, ar fi coada de topor si unealta monstroasei coalitii

  9. Ozzi said

    am October 15 2009 @ 3:17 pm

    Pai daca adevarata miza a lui Basescu e sa pastreze guvernul Boc de ce nu-i dejucati voi planurile acceptandu-l pe Croitoru premier hmmm?

  10. M@Ozzi said

    am October 15 2009 @ 3:17 pm

    Corecta intrebare,
    Nu-l accepta ca nu e garanta vanghelie.
    Dar de unde stie sigur geoana ca nu va trece de parlament guvernul Croitoru? E sigur pe UDMR? In locul lui n-as fi asa sigur.
    Chiar si unii de-ai lor s-ar putea sa voteze pentru noul guvern

  11. Szabo said

    am October 15 2009 @ 3:18 pm

    s-au inteles, adevarul este unul singur: le-a facut cu ochiul tuturor ideea ca au cu ce sa il santajeze pe basescu (dupa mintea lor: ei sunt esenta democratiei si ei decid sau vede basescu o suspendare sau ceva!!) si au pretext sa manevreze poporul ca nu mai pot ei de binele nostru! ca, vezi doamne, se dau ei la o parte de la ciolan si lasa profesionistii sa lucreze! de ce nu i-au lasat pe vremea cabinetului tarcineanu 2???? ca era ciolanul lor!! acu’ s-a schimbat roata si, brusc, johannis e zeus! e omul fara de care am putut sa traim pe vremea guvernarii tariceanu, dar acu’ nu mai putem… hai sa vedem daca se mai inteleg sa faca echipa si sa puna osul la treaba! sa distrugi e usor – sa vedem daca stiu sa si construiasca! sa ne arate ce stiu ei sa faca!

  12. John said

    am October 15 2009 @ 3:18 pm

    D-le Geoana, Pai asta e sfirsitul carierei tale politice, ti-ai scos partidul de la guvernare si-l bagi in opozitie si anticipate, unde va iesi in pierdere, pe spatele PNL-ului.
    Asteptam iar vechea garda, Mitrea, Guzganul, Bombonel.

  13. Victor said

    am October 15 2009 @ 3:19 pm

    Geoana vorbeste ca un condamnat la moarte pe scaunul electric!Simte ca a inceput deja caderea sa spre procentajul care nu si-l doreste!
    Daca-l doare de Ro.,nu se joaca de-a babaoarba.
    Daca-i asa de convins ca va castiga(Antonescu a fost mai clar:daca voi fi ales Presedinte,Iohannis va fi Premier si basta)atunci sa lasa palavrele de doi bani si sa-si puna fundul ptr.romani la munca.Croitoru pare un om cu scaun la cap,deci la munca!Deocamdata Ro.nu are nevoie de oratori,ci de pers.care pun interesul tarii mai sus decat cel personal.Sa se bata ei intre ei,dar cel putin acest om respectat in domeniul sau,sa fie intai lasat in pace sa-si faca munca!

  14. Clara said

    am October 15 2009 @ 3:19 pm

    La acest om , Geoana, coerenta si logica tine cat intre doua drumuri la toaleta! Pai intai a declarat ca vrea un guvern condus de un tehnocrat cu studii macroeconomice. Apoi a zis ca il vrea pe Hans. De fapt cei 65 nu s-au dus la o egociere politica, s-au dus cu un dictat la presedinte – semneaza-l pe asta! Nu contest ca asta a fost educatia lui Geoana care isi chema rudele colonei sa-i dicteze profesorului notele lui Geoana de la scoala. El nu stie daca a invatat sau nu, stie doar ca se ocupau unchii de notele sale asa cum ulterior s-au ocupat si de teza sa de doctorat. Base a preluat mingea din zbor cu ideea unui tehnocrat economist si le-a liftat-o in cap ca un mare jucator.Acum Geoana iar trebuie sa se dezica de tot ceea ce spusese ultimile zile si sa o intoarca iarasi. Numai ca atentie: la alegeri anticipate isi pierde toti coechipierii. Cine vrea ca dupa prezidentiale sa suporte iarasi emotiile intrarii in parlament. Prosti draga, asta este, concentreaza-te pe alegeri si lasa-te de toate caci nu prea esti bun la nimic.

  15. Irina said

    am October 15 2009 @ 3:20 pm

    Cred ca trebuie facuta o corectura: Lucian Croitoru nu este INCA noul premier. Vom putea spune asta abia dupa ce va primi votul de incredere al Parlamentului, daca il va primi. Eu una sunt curioasa care a fost propunerea PDL…

  16. Ovidiu said

    am October 15 2009 @ 3:20 pm

    Propunerea lui Basescu e una decenta cel putin. Argumentele lui sunt valabile, dintre doi oameni valorosi nu poti alege decit unul. Varianta Croitoru este din multe puncte de vedere asemanator cu varianta Johannis, cu conditia sa ignoram teoria conspiratiei…

    In schimb Geo iese cu declaratii razboinice, si tinde sa devina ceea ce il acuza pe Basescu ca e, si anume un factor de incertitudine si gilceava

    Un lucru e clar, e posibil ca de data asta parlamentarii majoritatii sa nu mai fie asa de uniti..E posibila o surpriza

  17. Lucian said

    am October 15 2009 @ 3:20 pm

    Geoana a avut posibilitatea fie destept si sa taca din gura. Din pacate, Iliescu a avut dreptate: este un PROSTANAC. Geoana a facut o alegere proasta in comparatie cu alegerea lui Basescu. Acum se pune problema ce aleg politicienii: sa mearga cu un premier profesionist (chiar daca a fost propus de Base) sau sa-si scoata orgoliul la inaintare si sa stea pe coada doar pentru ca sunt impotriva lui Base. Pariul meu este pe a doua varianta.

  18. Arabu@irina said

    am October 15 2009 @ 3:21 pm

    Tanti, of, greu cu legilii astea.
    Presedintele Basescu a semnat decretul de numire si asta s-a dus la MOF; asa ca este premier, iar peste 10 zile, daca nu capata investitura Parlamentului, va fi demis; hai ca nu este greu, trebuie doar citit putin prin Dreptul Constitutional

  19. Barbu said

    am October 15 2009 @ 3:22 pm

    Mirciulica ar trebui sa mearga sa-i pupu mana lui Base ca l-a protejat si nu l-a numit pe el prim-ministru si asta sa afle de la TV. Sa-l vezi attunci pe prostanac cum s-ar fi injurat singur pe la toate TV-urile mogulilor, cum s-ar fi declarat incompetent!!! Mircia joaca intr-o piesa iar visul sau este ca piesa aceasta sa dureze cat mai mult – Adica Mircica candidatul la presedentie. Nu conteaza ca nu v-a castiga, lui ii place sa se vada pe TV si sa se filmeze singur. Ca PM ce ar fi putut fi, piesa s-ar fi terminat peste o luna. Trebuie totusi compatimit acest om care isi care zilnic dupa el prostia precum obezii grasimea care asemenea ei creste in fiecare zi. Ca buni romani va trebui sa-i fim alaturi cand masina de tocat constiinte si oameni a PSD-ului se va pune in miscare.

  20. Noua Dreapta said

    am October 15 2009 @ 3:22 pm

    Sa va fie rusine, nesimtitilor!Tututor parlamentarilor si politicienilor romani, slugilor de ziaristi si finantatori ai politicului!!!Nu va pasa de poporul roman, ci doar de interesele voastre!
    Chiar nu va e teama de o revolutie, una adevarat nu ce ati facut voi in ’89?Cat credeti ca va mai suportam???

    Romania, republica prezidentiala!Vrem referendum!

  21. Extemporal said

    am October 15 2009 @ 3:23 pm

    1. Intepenirea asta in.. 65% din Parlament, pe unica solutie , impusa !! de ac. Coalitie, nu apare ca o Dictatura a Parlamentului ?? Vezi Constitutia , cum e cu majoritatea !!
    2. De ce sa nu actionati democratic, mergand deci la Anticipate ? ; Iar dictatura ??
    3. De ce va cramponati intr-o solutie impusa ca Dictat ? Raspuns: singura explicatie: ca sa manevrati alegerile. Alta explicatie nu exista.
    Ce-ati facut 20 de ani, pe fata si prin dos, voi, SECURISTII ( transpartinici )?? ? Ati creat o burghezie mafiota, cu tentacole si prin alte partide, care , ca o ciuperca otravitoare, are nevoie de intuneric, ape tulburi ; nicidecum de un Stat construit pe legi functionale, pentru toata lumea. Nu se vede de la o posta ca voi si Constitutia Tarii o faceti Guma de mestecat ?
    Premierul Boc v-a speriat cu implementarea Legilor functionale ale unui Stat de drept; De aceea v-ati ingrozit si l-ati trantit.
    Aveti aceleasi metode : de intimidare / minciuna / scenarite / Manipulare – la greu!! ( TV- urile, mai toate.. ), metode invatate in 45 de ani de dictatura satanica

  22. marian said

    am October 15 2009 @ 3:26 pm

    Pai de ce n-a facut asta de anul trecut si o face acum. Ce a avut de cistigat pina acum de nu a aincercat sa puna de la bun inceput profesionisti, doar se stia de criza.

  23. Lica said

    am October 15 2009 @ 3:42 pm

    Prin desemnarea lui Lucian Croitoru presedintele a dovedit impartialitate fata de PDL si a raspuns solicitarii celolrlalte partide de a desemna un premier independent.

  24. Iordache said

    am October 15 2009 @ 3:43 pm

    Dupa ce PSD si PNL au declansat o criza politica care a agravat criza economica, Traian Basescu a desemnat un premier specializat in masuri anticriza.

  25. Vali din Balotesti said

    am October 15 2009 @ 3:43 pm

    Lucian Croitoru este un economist cu experienta care a parcurs toate etapele carierei: lucrul in echipa, negocieri cu organismele financiare internationale.
    Lucian Croitoru este caracterizat de echilibru si stabilitate, exact ce-i trebuie Romaniei in acest moment.

  26. jos comunistii said

    am October 15 2009 @ 3:43 pm

    Lucian Croitoru are sanse sa-si faca o majoritate. Parlamentarii alesi uninominal nu vor sa plateasca in fata cetatenilor pentru prelungirea crizei politice.

  27. Vlad said

    am October 15 2009 @ 3:44 pm

    PNL si PSD care au instaurat dictatura unei majoritati parlamentare, celebra coalitie 322 resuscitata impotriva eliminarii pensiilor speciale, impotriva reducerii numarului de parlamentari.

  28. Sibianul said

    am October 15 2009 @ 3:45 pm

    Klaus Johannis este un om stimabil si un primar pe care il apreciem. Oamenii aflati acum in spatele lui sunt problema. Una este Klaus Johannis singur la Sibiu, primar, si alta este Klaus Johannis adus la Bucuresti in urma unor combinatii ale lui Mircea Geoana si Crin Antonescu. Mircea Geoana si Crin Antonescu au pe agenda lor o singura prioritate: inlaturarea lui Traian Basescu, nu bugetul tarii, nu acordul cu FMI. Cu o astfel de program nu poti guverna Romania, poti doar sa distrugi o economie si sa afectezi vietile oamenilor.

  29. Sibianul said

    am October 15 2009 @ 3:55 pm

  30. Irina said

    am October 15 2009 @ 4:00 pm

    @arabu: ART. 103 al 1: “Presedintele desemneaza UN CANDIDAT pentru functia de prim-ministru… ”
    al. 2, Constitutia Romaniei: ” CANDIDATUL pentru functia de prim-ministru va cere, in termen de 10 zile de la DESEMNARE, votul de incredere al Parlamentului … ”

    …si abia daca il primeste este premier. Momentant Lucian Croitoru este PROPUNEREA PRESEDINTELUI, prim-ministru va fi abia cand va primi votul Parlamentului. Am ras cu lacrimi cand am citit ineptiile scrise de tine, te rog pune mana pe Constitutie si citeste (vezi art. 85, 103,107, 110). Si abia apoi da-mi tu mie lectii

  31. Sibianul said

    am October 15 2009 @ 4:11 pm

    @irina….bravo draga

  32. Geoana este remorca lui Crin said

    am October 15 2009 @ 4:13 pm

    Convocarea Birourilor Permanente ale Parlamentului care s? ia pozi?ie fa?? de nerespectarea voin?ei majorit??ii parlamentare de c?tre pre?edintele Traian B?sescu prin sesizarea Cur?ii Constitu?ionale este delirant? ?i neconform? cu textul Constitu?iei ?i al Regulamentului, a sus?inut joi pre?edintele Camerei Deputa?ilor, democrat-liberala Roberta Anastase. Ea le-a recomandat ini?iatorilor acestei propuneri, liberalul Crin Antonescu ?i social-democratul Mircea Geoan? s? urmeze un curs intensiv de studiu a prevderilor con?inute de aceste documente. Pre?edintele Senatului a anun?at c? va convoca Birourile Permanente ale Camerei Deputa?ilor ?i Senatului “de îndat?” ce va primi solicitarea cu primul-ministru desemnat, pentru a sesiza Curtea Constitu?ional? în leg?tur? cu conflictul între institu?iile statului, Parlament ?i Pre?edin?ie.

    “Domnii ace?tia ar trebui s? intre la un curs intensiv de citire a Constitu?iei ?i a Regulamentelor celor dou? Camere. Convocarea Birourilor Permanente ale Camerei deputa?ilor ?i Senatului nu se justific?. Parlamentul are un drept constitu?ional de a respinge o propunere, prin vot, nevotând lista ?i programul de guvernare cu care premierul desemnat e obligat s? vin? în Parlament în termen de 10 zile. Restul sunt fabula?ii”, a precizat Anastase, citat? de Mediafax.

    Roberta Anastase a remarcat ironic c? în ultima vreme Geoan? “tot iese” la declara?ii, “în urma lui Crin Antonescu, care a devenit adev?ratul lider al opozi?iei, luând fragmente din ce spune Crin Antonescu”.

    “Domnul Geoan? nu s-a str?duit s? fac? conexiuni logice, ci doar a reprodus declara?iile domnului Crin Antonescu, dar amândoi sunt departe de ce înseamn? Constitu?ia ?i Regulamentul”, a sus?inut pre?edinta Camerei Deputa?ilor.

    Abnastase nu s-a r?tat mirat? c? liderul PNL nu prea are habar de Regulamentul Parlamentului de vreme ce “nu calc? prin Parlament, ci str?luce?te prin absen??”.

    “Ace?ti domni au venit cu aceste declara?ii absolut delirante”, a conchis Roberta Anastase.

  33. dan said

    am October 15 2009 @ 4:34 pm

    bai frate, blogul asta e praf. cred ca ar trebui sa va puneti intrebari legate de manipulare. cum mama dracului sunt peste 20 de postari la intervale de 1 minut, toate pro basescu sau pro propunerea lui basescu, si apoi brusc, nu mai sunt postari pana la ora asta. e un aplaudac care intra cu 30 de nick-uri, face atmosfera pro PDL si gata. e jenanta tehnica asta de manipulare a discutiei. si am vazut asta la multe din articolele politice postate. de curiozitate, uitat-va. mi se pare penibil sa ne jigniti inteligenta in felul asta. nu mai votez inca odata cu basescu in veci.

  34. Irina said

    am October 15 2009 @ 4:36 pm

    @Sibianul : Saru’mana :)

  35. Ranga said

    am October 15 2009 @ 4:47 pm

    Ma adresez curvelor de pe centura…adica PSD-istilor si PNL-istilor! Nu va mai faceti sange rau, BASESCU va fi presedintele vostru inca 5 ani! Asa ca ciocu mic…este defapt vointa celor multi, pe care voi i-ati scos demult din ecuatie! Hienelor!

  36. Ceva misto... said

    am October 15 2009 @ 4:47 pm

  37. Genel said

    am October 15 2009 @ 4:47 pm

    Marean viitorul Prim Ministru! Te aven bahtale Geoana, Te aven bahtale PSD!

  38. Tabi said

    am October 15 2009 @ 4:48 pm

    Geoana apierdud demult trenul pt presedentiesi este cand liberal cand social democrat.Ce sa mai spunem de liberalul Antonescu care nu are timp pt parlament dar are timp pt tara .Sa le fie rusine ca se tin de glume ,de bascalii de motiuni ironice.Ne simtim jigneti pt ca suntem ignorati marginalizati ca si cum am fi buni doar de munca pt a plati circarii din parlament…Coborati domnilor formatori de opinii la oamenii de jos” din tara sa vedeti cata greata ,cat dispret avem

  39. Gabi said

    am October 15 2009 @ 4:48 pm

    am o alergie veche de 20 de ani cind vine vorba de PSD… crimele nerezolvate din vremea Revolutiei, mineriadele, guvernele PSD-iste care au supt cit au putut, suspendarea lui Basescu din 2007, sustinerea PNL de catre PSD timp de 2 ani la guvernare… face ca orice declaratie din partea acestor lideri sa fie NULA. ESTE IPOCRITA, am convingerea ca acunde ceva! MAI AU CEVA DE FURAT, CEVA COMPANIE NATIONALA SAU DREPTURI ECONOMICE IN EXCLUSIVITATE PE UNDEVA…. Restul este demagogie ieftina! Daca cineva il sustine pe Presedintele ales al Romaniei este pupincurist. Cum se numesc cei care fac propaganda hotilor si bandilor din Parlamentul Romaniei??? Celor care stau in spatele protectiei asigurate de acest loc si nu merg in Justitie?!?!?!?

  40. Stupidul said

    am October 15 2009 @ 4:49 pm

    Sigur deaia sa suparat Geoana! N-are nimic de a face cu faptul ca el a iesit cel mai sifonat din povestea asta … PNL-ul i-a luat-o inainte cu propunearea de prim ministru si el a trebuit sa inghita galusca, apoi Basescu l-a mai sifonat odata cu o propunere de premier si mai tare decat a PNL-ului, si ia dat clasa si lui Antonescu cu ocazia acta … Prostanacul saracu – sifonat de doua ori- a ramas doar cu balbaiala: uite ce mi-a facut Blasescu … “HAHHAHHAHAAAAAAA” dupa cum ai zis Grigore.

  41. Horea [ fara Closca] said

    am October 15 2009 @ 4:49 pm

    Ati auzit de proclamatia de la Timisoara.Se spunea clar:nici un membru al PCR sa nu poata sa faca politica.Nu era mai bine?Nu existau astazi toate aceste “gunoaie politice” gen Nastase, Geoana, Basescu , Iliescu etc.SI mai imporatnt nu existau acesti “analisti politici” care ma innebunesc cu prezicerile lor , dar care deservesc anumite cercuri politice.

  42. State de Romania said

    am October 15 2009 @ 4:50 pm

    Geoan? este in rahat pân? în gât,dac? vorbe?te ,face valuri ?i îi intr? în gur?.Este mai balamut decât se crede.Dup? ce va pierde alegerile,c? sigur români nu pot alege un PROST?NAC,cei din PSD o sa-l m?nânce cu ambalaj cu tot.

  43. Patriot said

    am October 15 2009 @ 4:50 pm

    presedintele a demonstrat inca o data ca interesul lui este binele poporului si nu interesele politice meschine din care sa rezulte avantaje financiare pentru politicieni. Acest om ar trebui votat in continuare pentru binele acestei tari, pentru ca, copii nostri sa o duca mai bine, sa ramana in tara lor

  44. Irina said

    am October 15 2009 @ 4:51 pm

    @ arabu: decretul preziden?ial pentru desemnarea lui Lucian Croitoru drept CANDIDAT la func?ia de prim-ministru tocmai a fost publicat în Monitorul Oficial.Iata textul (ca sa-ti mai dau o dovada ca am dreptate )

    “Se desemneaz? domnul Lucian Croitoru în calitate de CANDIDAT la func?ia de prim-ministru pentru a cere votul de încredere al Parlamentului asupra programului ?i listei noului Guvern”.

    SO.. carticica aia mica, in trei culori, de 92 de pagini, numita CONSTITUTIA ROMANIEI (Bucuresti, Regia Autonoma “Monitorul Oficial”, 2007 )costa 1,5 lei. Iti cumpar eu una, uite,imi fac pomana…

  45. Patriot II said

    am October 15 2009 @ 4:55 pm

    S-a lins pe bot de “tulul doi”… Oricum nu intra, ca stergea Blasescu pe jos cu el. Gionel presedinte de bloc sau la CAP? Nuu, ca praful se-alege de ambele institutii. Alegeri anticipate, sa plece si din fruntea Senatului, altfel nu mai vedem noi “dlemoclatie”…

  46. Pamfletarul said

    am October 15 2009 @ 4:56 pm

    Dl. Geoana nu se dezice, nici in ultimul ceas, se dovedeste inca odata un om politic fara simt politic, un om fara viziune peste ceea ce i se impune de mafia psd – ista nu sunt fan Basescu, dar cu asemenea adversari, di pacate, ne asteapta Basescu nr. 2 mandat… pacat….

  47. Sa va lamuresc said

    am October 15 2009 @ 4:56 pm

    Este o calomnie atribuirea de càtre PSD+PC si PNL a ràspunderii pentru criza politicà guvernului Boc si Presedintelui Traian Bàsescu. Criza politica s-a instalat ca urmare a celor 3 pasi deliberati ai PSD : 1/ Zvonul lansat deliberat dar fàrà dovezi de càtre ministrul de Interne Nica (PSD), cu privire la organizarea fraudelor la alegeri prin închirierea de autocare pentru zilele scrutinului. Ar fi fost, oricum, de responsabilitatea lui sà se ocupe de înlàturarea acestei amenintàri, daca ar fi dovedit-o. A aplicat tactica hotului care strigà : “Hotul, hotul, prindeti hotul ….” 2/ Declinarea deliberatà a cererii premierului Emil Boc ca PSD sà propunà în locul lui Nica un alt ministru PSD, ceea ce dovedeste cà PDL nu dorea sà ocupe acest portofoliu pentru a se ocupa de organizarea scrutinului prezidential, în scopul unei fraudàri. 3/ Iesirea deliberatà de la guvernare, strigând apoi cà a fost îndepàrtat, în scopul alàturarii PNL-ului în Parlament si Senat, asigurând astfel majoritatea necesarà doborârii guvernului. Românii care nu au ajuns pânà acum la acest adevàr, fiind aburiti de calomniile gàzduite deliberat de Mass-media (televiziuni si ziare) mai au timp sà judece minciunile si nu laudele, ne mai permitând din nou prin votul ori absenta lor la urne, mentinerea “monstrouasei majoritàti aparente” si aducerea tàrii în urmà cu 20 de ani, la perioada confiscàrii de càtre comunisti si securisti a viitorului la care am visat timp de 50 de ani de dictaturà sovieto-comunistà.

  48. Ady said

    am October 15 2009 @ 4:56 pm

    Ce alianta groteasca e PSD(pc) cu PNL. Pe ei ii leaga numai ura fata de Basescu, fiindca se simt inferiori acestuia in toate problemele.Geoana, prostanac cum este, a so afirmat ca PSD nu vrea decat pe prima pozitie. Dece? cand este clar ca orientarea in Romania este anticomunista. Nu mai vrem comunism si nici comunisti sau securisti. Cu PDL este alta problema si incet va iesi de pe arena plotica, ajungand probabil ca PC. Si atunci vom avea PSD(pc,pnl). S-au dus marii liberali si au rams cei tineri, ahtiati de functii, putere si bani. Sunt penibili. Ma mir de Dl Johannes ca s-a lasat antrenat de aceasta gasca hrapareata de care tara ar fi bine sa scape!.

  49. Cretu said

    am October 15 2009 @ 4:57 pm

    SA vedeti ce va da in balbaiala dupa 6 dec! Mult succes dlui Croitoru. Sper ca poporul roman sa dea dovada de responsabilitate. Si mai cred ca singura solutie pentru Ro sunt alegerile anticipate pe principiul alegerii primarilor sau a presedintelui, nu ca cele de anul trecut, cand persoane de pe locurile 2-3 au ajuns in mod nejustificat in parlament si isi bat joc de noi, dovedindu-si maximul incompetentei. IAR JOHANNIS, DACA AR AVEA UN MINIMUM DE DECENZTA, AR TREBUI SA ISI VADA DE TREBURILE LUI SI SA NE LASE. Dar citind declaratia de avere, imi dau seama ca cine se aseamana se aduna! Ar trebui sa ii fie rusine!!! Cat despre Geoana si Antonescu, imi este greata de dispretul cu care ne trateaza. Rusine! Cum este posibil ca un foiu de general securist si un dezechilibrat psihic si repetent sa ne dea lectii de moralitate? Acestia sunt adevaratii dictatori.

  50. Viorel said

    am October 15 2009 @ 4:58 pm

    Johannis imi pare un tip asezat, care nu poate fi marioneta.Insa in afara de reactia occidentului (pozitiva desigur prin influenta nemtilor) care il va sustine intrucitva, din partea partidelor implicate nu va avea decit sicane. Acestea il inghit (suporta) acum pentru ca se suspecta reciproc. Il baga in fata ca element neutru, sperind in subsidiar sa-l influenteze.Eu il cred destul de consecvent sa-si impuna pozitia, daca nu va fi atacat profesional.
    Croitoru are argumentul profesiunii, dar nu stiu cit ii e de tabacita pielea pentru a face fata unor probleme neprofesionale din jurul lui.Fara sprijinul subteran al partidelor, cum pare a avea Johannis, va fi foarte greu. O vedeta poate cistiga un meci daca are oameni de executie in jur si nu frinari. Altfel, nici o sansa.

  51. Cretu@dan said

    am October 15 2009 @ 4:58 pm

    sa ne pupi undeva, jegule; asta este; vrei sa critici si sa postezi pentru comunistii tai din psd ? vezi ca si hadianus nastase are blog asa ca du-te si linge acolo

  52. arabu@irina said

    am October 15 2009 @ 5:00 pm

    vai dar ce darnica esti tu…eshti platita bine de stapanii tai sau imi cumperi constitutia din rezerva de bani de la partid cu care vei cumpara voturi pentru pesedei si penelei ?

  53. Legionaru@dan said

    am October 15 2009 @ 5:00 pm

    Dane, te-ai gandit ca admin-ul aproba comentariile si ele apar asa dintr-o data pentru ca trebuie aprobate intai ? de aia iti zic sa nu te arunci cu capul inainte ca este pacat sa ne arati ca esti tampit. Votez Basescu!

  54. Noua Dreapta said

    am October 15 2009 @ 5:05 pm

    Trebuie trecuti prin purgatoriu toti tradatorii astia de tara reuniti in partidele securoristo-mafiote PSD – PNL

  55. Irina said

    am October 15 2009 @ 5:36 pm

    @ARABU: Daca esti cititor fidel al acestui site ai fi constatat ca nu sunt fan PSD si PNL. Din contra…

  56. politika said

    am October 15 2009 @ 5:40 pm

    Ca sa fiu scurt , voi incepe cu ceea ce simt : voi vota BASESCU impreuna cu toti prietenii si rudele mele !

    Ref. la Lucian Croitoru … sigur ca este un tehnocrat, (poate) un foarte bun specialist in economie … este o contrapartida “de Bucuresti” pentru “provincialul” Johaness …
    dar dincolo de toate astea IMI PLACE BASESCU :
    – Face asa cum si-a fixat in strategie si asa cum scrie in Constitutie !!! restul pot doar sa vorbeasca (ciocu’ mic pe romaneste) dar nu au dreptul sa FACA !!!
    – MAREA coalitie de 65% o sa-l refuze pe Croitoru … asta vrea de fapt si Basescu … Am spus-o si o repet : Basescu stie sa joace mai bine si mai performant in situatii de criza decit in situatii stabile. Atunci cind terenul se misca, cind totul este labil si nimic nu este (sau nu pare) sigur reprezinta mediul IDEAL pentru Basescu !
    – Asta o sa se intimple si acum : Basescu va propune un premier, alt premier … si-apoi altul … iar coalitia 65% se va inversuna mai tare .. si mai tare si ii va respinge pe toti ! Acest continuu SAH creaza o situatie in care singurii care au avantaj sunt cei de la PDL … si evident Basescu.
    – Este modul de a-i face de risul romanilor pe toti ce din koalitia-spurcata !!! Basescu a rezistat si a castigat si in fata celor 322 … acum este si mai bine plasat.
    – cu cit “razboiul” este mai mare , cu cit starea de confuzie treneaza … Basescu castiga adepti si voturi … in fiecare minut , in fiecare ora care se scurge … in fiecare ZI …

    By bye Mr. PSD-isthii ;
    By bye Mr. PNL-isthii …

    Be careful ( very very carelul) Mr. UDMR

    Johaness … doar “un nor de fum” … doar o strategie gresita … Nu mai tine cu un “fum in ochi” la romani !!!

  57. Arabu@irina said

    am October 15 2009 @ 5:40 pm

    Nu arati deloc

  58. senator Urban Iulian - ptr. politika said

    am October 15 2009 @ 5:41 pm

    Chiar simteam lipsa ta , si a analizelor politice realiste

  59. Codita said

    am October 15 2009 @ 5:43 pm

    De ce vedeti teoria conspiratiei numai la PNL/PSD si nu o vedeti ca este “cit casa de mare” la propunerea lui Base?
    Pentru Base , aveti “orbul gainilor” ?
    De ce Lucian Croitoru nu poate fi omul lui Base si Johannis este
    ” sigur” omul coalitiei PSD/PNL? Cind alegi un om te uiti la ce lasa in urma lui. Macar la Johannis vedem ( daca nu suntem surzi si chiori) la Lucian ce vedem? ( deocamdata numai teorie)
    Daca Base ar fi un presedinte normal ,corect, ar face totul pentru tara, as fi de acord cu tot ce spuneti dar Base si PDL-ei lui sunt la fel ca ceilalti: fura cit pot ,isi bat joc de banii de la buget , nu dau socoteala nimanui.( vezi Udrea si Ritzi,EBA ) Nu vedeti ca cheltuiesc banii publici si nu avem nici-o infrastructura? Voi nu aveti masini, puteti circula? Unde sunt banii ? cui dau ei socoteala? Dl “bordura” este omul lui Base nu al altui partid. De ce nu vedeti si aceste aspecte cind “ridicati piatra” in ceilalti? Nu vedeti ca sunt “o apa si un pamint” si nu este cu nimic, dar absolut cu nimic mai normal “base”si ai lui , decit ceilalti?

  60. Bogdan said

    am October 15 2009 @ 5:45 pm

    Multumim din inima patriotilor din PSD, PNL, UDMR pentru ca minunata lor coalitie a impiedicat montruosul FMI din a ne imprumuta bani la dobanzi mai mici decat ale oricarei alte banci, bani care, Dumnezeule, ar fi ajuns in buzunarele profesorilor, medicilor si femeilor de serviciu (pentru ca onor guvern Tariceanu a lasat vistieria mai goala decat un amant ascuns in dulap).
    Multumim ca datorita vigilentei lor a cazut un guvern care a incercat sa reformeze invatamantul, administratia publica si sistemul de pensii, Doamne fereste, cine stie ce s-ar fi intamplat daca ar fi dus reformele pana la capat.
    Multumim ca datorita determinarii lor in a lovi in PDL si presedinte, la anul pe vremea asta vor fi cu vreo cateva sute de investitori straini majori in rromanica, din cauza scaderii ratingului de tara.
    Multumim aceleiasi aliante pentru faptul ca jocurile lor de culise ne vor aduce in pragul iernii un euro de 4.6 lei pen’ca nici un premier nou instalat n-o sa fie destul de tamp sa-si ingroape cariera politica cu masuri nepopulare si sustinerea monedei nationale in detrimentul platii masei de bugetari flamanzi si infrigurati. Toti cei care aveti credite in alta valuta decat cea in care sunteti platiti, care veti fi dati afara dupa desfiintarea filialelor in care lucrati, care nu veti fi platiti pentru ca nu mai sunt bani la buget, care veti tremura la iarna pentru ca regiile de termoficare vor fi dezorganizate de schimbari succesive de sefi si sefuleti, toti le veti putea multumi din inima acestor partide la alegeri. Sper sa nu-i uitati si sa le aratati respectul pe care vi l-au aratat si ei.

  61. Irina said

    am October 15 2009 @ 5:45 pm

    @arabu: Sa ne-ntelegem: una e opinia politica, alta e litera legii. Sunt doua chestii diferite. Eu n-am zis cu rautate ca ar trebui corectat. Am spus-o in sensul ca trebuie explicat clar ce spune legea. Mai exact Constitutia. N-am nimic cu Croitoru. Chiar imi place personajul, desi din pacate sunt slabe sanse sa primeasca votul de incredere al Parlamentului. Dar, si acum ma repet, indiferent cat de mult mi-ar placea mie, el tot nu este INCA premier. Asta e legea. Si trebuie respectata, chiar daca adevarul e uneori greu de digerat. Sper ca m-am facut inteleasa. Cu respect, Irina.

  62. Irina said

    am October 15 2009 @ 5:48 pm

    @politika: Si eu ti-am simtit lipsa :) . Multumesc pentru analiza, mi-a facut mare placere sa o citesc. In sfarsit citesc ceva logic !!! Ca numai prostii am auzit/citit astazi de la tot felul de “analisti”. Saru’mana inca odata

  63. Sprijin pentru Croitoru said

    am October 15 2009 @ 5:49 pm

    Din ceea ce spune se vede ca are o baza teoretica solida bazata pe intelegerea si analiza in adancime a problemelor economice fundamentale. Un profesionist din multe puncte de vedere. Ramane sa vedem partea de executie a teoriilor si acomodarea cu noul sistem care este foarte putin predictibil comparativ cu cel dela BNR.
    Sunt convins ca isi va alege o echipa guvernamentala tot atat de profesionista si care ar putea sa scoata tara asta din groapa in care au bagat-o altii.
    Sper ca toti politicienii sa treaca peste orgoliile personale si sa-i ofere un mandat pe termen lung.

  64. Cosmin said

    am October 15 2009 @ 5:50 pm

    premierul desemnat nu pierde timpul, deja a anuntat o proiectie a guvernarii. este bine. trebuie sa aibe in vedere niste consilieri politici, care sa fie capabili sa intoarca asa.zisele miscari ale partidelor. Nu e greu, specialistii partidelor sunt usor de ghicit. in rest, succes.Ca mentiune, trebuie gasite locurile din economie unde treaba merge mai greu si sunt multe locuri de munca implicate si luate masuri de incurajare.

  65. Darius said

    am October 15 2009 @ 5:50 pm

    Ce spune omul asta este logic, coerent si de bun simt. Si mai ales pare sa aiba o viziune pe termen lung ceea ce in politica romaneasca este rara avis. Poate chiar va reusi sa-si construiasca un program si mai ales o echipa in urmatoarele 10 zile. Eu ii tin pumnii! Succes!

  66. Bran said

    am October 15 2009 @ 5:52 pm

    Ma uit la comentariile de mai sus. Suntem toti romani, unul dintre noi e propus prim ministru.
    Il cunoastem putin, dar auzim ca este un finantist competent. Apropierea de Isarescu poate fi o garantie.
    Iar noi romanii ce facem … nestiind bine nici ce are de gand omul asta, ne apucam vartos si marlaneste, in cel mai pur stil national, sa-l injuram si sa-i facem procese de intentie.
    Asta este, suntem si rai si multi, dar si mirific de prosti. Hai sa-i aducem pe altii sa ne conduca – pe nemti – pentru ca noi suntem cretini si nu putem.

  67. Victor said

    am October 15 2009 @ 6:17 pm

    Cam primpit titlul. Daca il voteaza Parlamentul e valabil, daca nu…altul la rand. Nu-i asa?

  68. cbabeanu said

    am October 16 2009 @ 6:05 am

    Incapatinarea D-lui Basescu de a desconsidera optiunea noii majoritati parlamentare numind-ul candidat pe Dl. Croitoru are citeva consecinte negative :
    1.Dl. Croitoru, un economist cu optiuni de stinga, pleda acum o luna pt cresterea taxelor si impozitelor, inclusiv a TVA ; daca va incerca sa aplice acest lucru, criza economica se va adinci
    2.Neacceptarea D-lui Iohannis va accentua ostilitatea Germaniei fata de tara noastra ;sa nu uitam ca Germania este cea mai influenta natiune din Europa .Refguzind ca macar sa discute cu primarul Sibiului, Presedintele dinamiteaza relatiile si asa fragile cu germanii;
    3. Desconsiderarea optinii Parlamentului de catre Presedinte va accentua instabilitatea politica din Romania , cu consecinte imediate grave in plan politic si economic si va induce populatiei ideea ca Parlamentul, institutie fundamentala a democratiei, este o entitate neglijabila si inutila;
    4. In acest moment, chiar si cei mai fanatici adepti ai PDL pot observa ca acest partid este lipsit complet de personalitate, fiind doar trompeta D-lui Basescu

  69. lt. col. Thobescu Theodor said

    am October 16 2009 @ 6:14 am

    Sînt suspendat

  70. POPESCU CLAUDIU said

    am October 16 2009 @ 8:57 am

    felicitari domnule basescu pentru propunerea facuta, sper ca parlamentarii independenti sa respecte tara, sa voteze noul guvern. ce majoritate- o intelegere de azi pe maine, asta scris legea ca inseamna majoritate. Dragi psd fiti atenti, va pacalesc liberalii, unde este personalitatea voastra. Domnule diaconescu cristian aveti grija de colegii dumneavoastra.
    mult succes domnule croitru, cinste dumneavoastra.

  71. julia said

    am October 16 2009 @ 9:55 am

    Ce v-ati mai adunat aici gramada. Dl. Urban aluneca pe panta penibilului.

  72. ildiko said

    am October 16 2009 @ 10:45 am

    Basescu vrea din nou un guvern propriu, nu vrea sa scape telecomanda din mana. Chiar nu v-ati saturat de 5 ani de circ penibil, de tendintele lui dictatoriale? Treziti-va neuronul amortit si meditati un pic!

  73. metalshrine said

    am October 16 2009 @ 11:29 am

    Si totusi…unde e parmalat? 😆

  74. www.vrajitorul.eu/ said

    am October 16 2009 @ 12:34 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  75. asistentapentruconsumatori.ro said

    am October 16 2009 @ 12:35 pm

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  76. real iulia said

    am October 16 2009 @ 12:52 pm

    Sunt unii care si-au pierdut mintile complet. Ma intreb cat puteti fi de lobotomizati incat sa injurati si jigniti pentru niste chestii… relative. Oricum cu o ceata de aplaudaci virulenti nu se face primavara. Si nici nu se castiga alegerile.

  77. http://www.curentul.ro/2009/index.php/2009101635596/Politic/Guvernul-Johannis-a-cazut-Vor-cadea-si-celelalte.html said

    am October 16 2009 @ 12:53 pm

  78. Ceausescu said

    am October 16 2009 @ 12:58 pm

    Oare nici un neuron singuratic nu se întreab? de ce
    ofi?erul sub acoperire Croitoru a acceptat imedia misiunea
    sinuciga?? – kamikaze de joly jocker.

    Din ordinul superiorului.

    Ofi?er sub acoperire din anii 1980, de cînd îl ?tiu, înseamn? c? este înc? activ.

    Dumnezeu s? v? lumineze ?i s? v? c?l?uzeasc? votul.

    Nicu

  79. ohannis said

    am October 16 2009 @ 1:03 pm

    * Declansarea si perpetuarea crizei politice este responsabilitatea PSD si PNL pentru ca:
    o Au refuzat inlocuirea lui Nica la Interne si au iesit din guvern;
    o Au depus motiunea si au daramat guvernul;
    o Resping oferta politica a presedintelui, adica exact ceea ce ii cerusera lui Traian Basescu: un premier independent, bun profesionist.

  80. Pana said

    am October 16 2009 @ 1:04 pm

    * Fiecare zi de blocaj politic costa Romania. Romania nu poate primi banii de la FMI si CE decat daca are guvern.
    * Lipsa de responsabilitate politica a PSD si PNL pune in pericol siguranta economica a oamenilor.
    * Pana la daramarea guvernului Romania nu a fost nici o problema cu primirea banilor de la FMI. Guvernul Boc si-a indeplinit obligatiile asumate fata de organismele internationale, lucru recunoscut de FMI si concretizat in primirea transei a doua a imprumutului. Chiar si dupa iesirea PSD de la guvernare, agentiile de rating au dat semnale ca nu vor scadea ratingul in viitorul imediat. Semnalele negative au venit dupa ce coalitia PSD-PNL-UDMR au demis guvernul aruncind tara in criza politica. Riscul de a nu primi banii FMI este consecinta crizei politice declansate si intretinute de de coalitia ad-hoc PSD-PNL-UDMR ( coalitia Grivco).

  81. GM said

    am October 16 2009 @ 1:06 pm

    Croitoru: multa experienta
    — Analistii economici si reprezentantii mediului de afaceri considera ca premierul desemnat Lucian Croitoru este competent pentru functia pe care a ocupat-o, dar are nevoie de un Cabinet de ministri pentru a gestiona problemele economice ale Romaniei.
    “Mie mi se pare o solutie buna. Este un om cu multa experienta in ceea ce priveste economia, finantele mai ales, bancile, nu mai vorbesc de relatiile si de disciplinele pe care le-a asimilat timp de patru ani, cat la fost la FMI. Si in perioada asta o relatie buna si de substanta cu FMI este importanta. Ceea ce va trebui el sa faca – si spun asta asa, ca un om mai batran si care a fost mult timp in pozitii de decizie – este sa invete rapid sa ia decizii, fiindca a fost, in cea mai mare parte a timpului, intr-o pozitie de consilier. Deci sa ia decizii, sa stapaneasca un guvern, care se doreste un guvern politic, deci cu primadone politice, ca sa spun asa. Trebuie sa invete repede sa se impuna in relatia cu guvernul si in limitele constitutionale, inclusiv in relatia cu presedintele”, a declarat consultantul financiar Bogdan Baltazar, transmite Agerpres. Analistul economic Ilie Serbanescu sustine ca “Lucian Croitoru este un om competent, dar nu cred ca are sanse sa fie uns in Parlament, pentru ca voturile in Parlament nu se dau tinand seama de competente”.

  82. Jos comunismul said

    am October 16 2009 @ 1:13 pm

    Odata configurate tandemurile Basescu-Croi­toru si Antonescu-Joha­nnis, Geoana a ramas cu buza um­flata.

  83. Pene said

    am October 16 2009 @ 1:14 pm

    Croi­toru a crescut langa Isarescu, a fost con­silier al acestuia, a avut chiar si o relatie cu fiica guver­natorului, dar, mai ales, a lucrat vreo patru ani la sediul FMI de la Washington. I-a facut o impresie buna si fostului presedinte Emil Constantinescu, fiind decorat cu “Steaua Romaniei” in 2000.

  84. antisemitul said

    am October 16 2009 @ 5:43 pm

    inca nu …

  85. Victor said

    am October 16 2009 @ 7:27 pm

    Hai sa recunoastem ca PSD s-a aliat cu PNL – ciudata alianta, dar nu asta conteaza – si isi vor sustine reciproc candidatul calificat in turul 2. Ceea ce inseamna ca Basescu, daca ajunge in turul 2 pierde.
    Asta e frica lui cea mare. S-o spunem pe sleau.

  86. Victor said

    am November 6 2009 @ 12:49 am

    gogoritaaaaa

Comment RSS · TrackBack URI