Impotriva a 82,2%

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=32937




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


18 Comentarii pana acum»

  1. Ovidiu said

    am October 14 2009 @ 5:35 pm

    Dar de cele cateva dosare penale inca in ancheta ale primarului de Sibiu de ce nu vorbim? Cu ce avere a intrat dl Klaus in primul mandat de primar si ce avere are acum? Cu casele alea pe care le-a cumparat profitand de informatiile obtinute in calitate de primare cum e? Si ma rog cand o fi invatat primarul Sibiului macroeconomie, ca doar tara e in criza…. Halal propunere, doar de luat fata prostimii

  2. Cristi said

    am October 14 2009 @ 5:49 pm

    avizul Parlamentului este CONSULTATIV, prin urmare Basescu va face acel referendum si-i va demonstra Greblei ca vidul de care vorbea e doar in capul lui si al pretenului Ghise,
    care nu poate face diferenta intre referendum si procedura de revizuire a Constitutiei.
    daca unele modificari la legea referendumului au fost declarate neconstitutionale, referendumul va fi organizat dupa legea veche.

  3. Laurian said

    am October 14 2009 @ 5:50 pm

    Pentru unii muma, pentru altii ciuma ….. fiecare interpreteaza Constitutia si drepturile/obligatiile Presedintelui dupa cum ii pica plicul cu bani sau favorurile ……….

    Daca stau si ma gandesc ca asemenea ineptii vin din partea SENATORILOR PNL si PSD din COMISIA JURIDICA, atunci imi dau seama ca totul este atat de anormal in tara asta, incat chiar mi se pare o alegere buna Bogdanel Oltean (mucea ala de la PeNale) la BNR.

    Sa va traiasca democratia, ce mai conteaza ca e practicata de prosti …. tot Democratie e ….

    Zero respect pentru parlamentari (nu ma refer la institutia Parlamentului).

  4. mm said

    am October 14 2009 @ 5:51 pm

    Primarul orasului Sibiu, Klaus Johannis, cercetat pentru neglijenta in serviciu – surse
    de M.M. HotNews.ro
    Miercuri, 14 octombrie 2009, 15:54 Actualitate | Politic

    Primarul orasului Sibiu, Klaus Johannis, propus pentru functia de premier, este cercetat din 1 octombrie de procurorii Parchetului Curtii de Apel Alba Iulia pentru neglijenta in serviciu in legatura cu restituirea unor terenuri catre persoane care nu indeplineau conditiile, sustin surse judiciare citate de Mediafax.

    Primarul municipiului Sibiu, Klaus Johannis, este anchetat, din 1 octombrie, pentru retrocedarea unor terenuri catre persoane care nu indeplineau conditiile, din anul 2005.

    In 12 iunie 2006, procurorii Parchetului Curtii de Apel Alba Iulia au inceput urmarirea penala fata de primar si fata de alte persoane, un notar public, un consilier juridic la Primaria Sibiu, dar si secretarul Primariei Sibiu, dosarul fiind apoi trimis la DIICOT, anchetatorii apreciind ca este vorba despre un grup infractional organizat.

    Procurorii DIICOT si-au declinat competenta in favoarea Directiei Nationale Anticoruptie (DNA), din cauza ca notarul public din dosar ar fi eliberat in fals mai multe certificate de mostenitor prin care o persoana de nationalitatea germana a devenit succesorul unor rude pe care nu putea sa le mosteneasca conform legii.

    Ulterior eliberarii actelor notariale, folosite in baza Legii 10/2001, mai multe imobile din Sibiu au fost revendicate, intre care si un imobil in care functiona o gradinita.

    Klaus Johannis a fost cercetat de procurorii DNA pentru abuz in serviciu contra intereselor publice in legatura cu trei dispozitii de primar prin care s-a dispus restituirea a trei terenuri, fara sa se mentioneze si constructiile de pe acele terenuri.

    Procurorii DNA au retinut ca nu sunt intrunite elementele constitutive ale infractiunii de abuz in serviciu contra intereselor publice si, in 24 septembrie, au disjuns dosarul si l-au trimis inapoi procurorilor Curtii de Apel Alba Iulia.

    Din 1 octombrie, procurorii il cerceteaza pe Klaus Johannis pentru neglijenta in serviciu.

  5. lt. col. Thobescu Theodor said

    am October 15 2009 @ 8:13 am

    1. Tratatul de la Lisabona, penru cei care nu ?tiu România este membr? UE, prevede ca ??rile membre UE s? aib? un Parlament bicameral.

    2. Videanu are foarte multe reclama?ii pentru emiterea de dispozi?ii de restituire cu aplicarea gre?it? ?i înc?lcarea legii, dar Parchetul domnului B?sescu nu demareaz? nici un fel de cercetare.

    Un caz concret: în condi?iile existen?ei înc? din anul 2002, pe rolulul instan?elor de judecat? a dosarului nr. 12275/302/2007, fost dosar 7112 2002,în care PMB î?i trimite con?tiin?ios juristul la fiecare termen,
    dosar în care se solicit? anularea actelor de vînzare cump?rare pentru un imobil din sectorul 6, dosar afi?at pe situl PMB la rubrica Dosare pe rol, la data de 21.05.2008,
    pu?in înainte de a p?r?si PMB, d. Videanu emite Dispozi?ia de restituire nr. 10581 pentru imobilul care face obiectul dosarului 12275/3/2007 aflat pe rolul instan?elor de judecat?.

    Doamna Procuror General a României are date concrete pentru a dispune începerea unei cercet?ri pentru abuz în serviciu împotriva d. Videanu.

    Dac? îi permite d. Pre?edinte B?sescu.

    3. Se pare c? ?i acest sit a început s? fie cenzurat de d. Pre?edinte B?sescu, altfel nu îmi explic unanimitatea de p?reri de tip comunist a celor care î?i exprim? p?rerile pe acest spa?iu pus la dispozi?ie cu generozitate de domnul senator Urban Iulian.

    Oricum, considera?ia noastr? pentru activitatea domnului senator Iulian Urban, care în limita posibilit??ilor încearc? s? ajute pe cei nec?ji?i, este aceia?i ca aacum un an,
    de?i între timp am fost suspendat pentru c? am dezv?luit discriminarea cu care Poli?ia rutier? trateaz? cet??enii români, fa?? de al?i cet??eni mai speciali.

    De altfel vezi ?i modul în care ministrul ap?r?rii încalc? toate regulile de circula?ie posibile ?i Poli?ia rutier? bag? capul în nisip, nu ca stru?ul,
    c?ci stru?ul este o pas?re care se respect? pe sine ?i deci merit? ?i respectul celorlal?i.

  6. ildiko said

    am October 15 2009 @ 8:15 am

    Sondajele de opinie sunt bune doar pentru manipulare, am lucrat cuinstrumentele statisticii si stiu ca rezultatele pot fi eludate usor.

  7. Othelo said

    am October 15 2009 @ 8:52 am

    Ovidiu,
    Unele dosare pot fi fabricate, s-a mai intamplat. Si Coposu (17 ani de puscarie dintre care aproape 3 de recluziune) avea “dosar” de informator. Evident ca nu a dost. Dar asa e la noi. Cei care au furat nu au dosare sau sunt tinute departe de ochii presei pentru santaj, altii, potential incomozi au dosare fabricate. In ceea ce priveste macroeconomia, Nastase si Boc au studii de drept, deci nici vorba de cunostiinte de macroeconom ie (aici ar putea fi meritul de a-ti alege consilieri competenti in domeniu), Vacaroiu avea astfel de studii dar nu prea stia cum il cheama in anumite momente ale zilei. Petre Roman avea studii tehnice, singurul Stolojan (nu sunt fan al lui) se poate spune ca avea cu adevarat competente pentru aceasta pozitie. Sa vedem ce echipa isi va alege, daca ii va fi impusa, e clar ca o vor da de gard din prima. Oricum va fi un guvern de sacrificiu, pana la iesirea din criza (asta daca se va mai putea realiza in actualul context mondial). In Occident si in State NWO pierde teren, tot mai multi oameni se trezesc si iau atitudine (evident ca asta nu apare pe main stream media). Cum nu sunt doritori sa predea haturile, nici sa negocieze ceva, mai ales ca trebuie sa raspunda pentru ceea ce au facut pana acum, iluminatii vor fi nevoiti sa recurga la arsenalul de forta: dupa cum se stie razboiul biologic a inceput, va urma unul pe bune, foarte probabil debutand cu un atac impotriva Iranului. Asa, ca in acest context, nu stiu ce branza va mai putea face si Guvernul Johannes aici la noi. Cred ca fiecare ar trebui sa se gandeasca ce poate face el pentru sine, familie si daca poate si pentru semenii sai, sa nu mai asteptam degeaba de la oamenii politici: Informarea celor “adormiti”, trezirea si dezvoltarea constientei, independenta energetica si alimentara, etc.

  8. politika said

    am October 15 2009 @ 9:06 am

    Asa cum am previzionat inca de acum 1 saptamina guvernul a cazut. PDL-ul are acum (in afara de un mic inconvenient … NECESAR – ca nu mai este la guvernare) absolut toate avantajele acestei greseli copilaresti pe care a facut-o PNL-ul si catre care a reusit sa polarizeze si pe PSD …
    Este o miscare abila, de maestru care pentru a castiga o lupta stie ca trebuie sa primeasca mai intii o lovitura … care este de fapt fatala pentru adversar. Tactica se numeste “lovitura cu sacrificiu” , adica permiti deliberat adversarului sa te loveasca, asta permitindu-ti sa-i aplici lovitura finala.
    In acest moment, cu visteria goala iar ghilotina FMI deasupra capului. Datoriile la firmele private care au executat lucrari si servicii pentru autoritatile contractante ale statului se ridica la aproape 2 miliarde de euro … Cine ar vrea sa se aseze in fruntea unui guvern interimar timp de 2 luni de foc : sa finalizeze si sa aprobe bugetul pe 2010, sa-si asume raspunderea pentru deficitul pe 2009 … si mai ales de ce ar vrea sa faca acest lucru !
    PDL-ul va aduna lejer toti laurii acestei “infringeri” : electorat in plus, demonstratia ca de fapt PDL-ul vrea binele tarii iar “coalitia din opozitie” (care a guvernat Romania vreo 3 ani si a dus-o de ripa) vrea cu orice pret puterea …
    Electoratul va vota un nou presedinte … adica TOT PE CEL VECHI , adica pe Basescu (fiind varianta cea mai buna pentru populatia tarii – si “toxica” pentru celelalte partide care actioneaza prin aproape intreaga mass-media , incercind ca innecatul sa induca o psihoza, adica sa schimbe atitudinea romanilor fata de Traian Basescu.
    Personal nu stiu daca porcul se ingrasa in ajun si daca “imaginea” se poate face in 30 de zile … dar cam asta incearca sa ne vinda “coalitia sfinta treime : PSD, PNL si UDMR.
    Toti sunt disperati , actionind in mod disperat. Se lameteaza pe o idee falsa, aruncind un fum gros in ochii romanilor : UN INDEPENDENT !
    Numai un naiv poate crede ca politica intr-un stat se face cu un premier independent, fara o echipa guvernamentala compacta, unita in jurul unui lider cu o viziune solida, care sa atraga si sa uneasca adepti. Daca cineva vrea sa se imbete cu apa rece, poate sa creada ca un independent premier ar rezista matrapazlicurilor si porcariilor pe care PSD si PDL vrea sa le faca in spatele lui , poate sa o faca. NU SUNT EU ACELA !
    In aceste momente este trist si jalnic in acelasi timp sa constat ca singura arma a PSD-ului (care are o problema majora de imagine) este utilizarea unui “petec” independent, Este o solutie novice si idioata in acelasi timp : in primul rind demonstreaza ca partidele nu mai au lideri si nici personaje cu care sa pacaleasca electoratul , cautind acum un Joly-Joker, un personaj cu care sa incerce sa mai ia inca o data puterea.

    MOMENTUL ADEVARULUI a venit, PSD-ul trebuie sa se scindeze, trebuie sa se creeze o coalitie de dreapta plus centru-dreapta (ca in intreaga Europa) care sa alinieze Romania d.p.d.v. politic, economic, social si legislativ cu celelalte tari din UE.
    Prezicerea mea este ca aceste lucruri (cistigarea presedentiei de catre Traian BASESCU , scindarea PSD si formarea unei coalitii majoritate de centru-dreapta) se vor realiza in urmatoarele 60 de zile in Romania. Vom pasi astfel (pentru prima data) pe calea democratiei, departe de politica de clica, de politica comunista, de politica unor clanuri mafiote.

    Asa sa ne ajute Dumnezeu.

  9. Radianu Mihai said

    am October 15 2009 @ 9:29 am

    daca si numai daca asa stau lucrurile,atunci in mod categoric,bases-
    cu ar trebui sa faca tot ce ii permite constitutia sa provoace ale-
    geri anticipate si sa scape tara de acesti netrebnici care ne pra-
    duiesc de 20 de ani-arzaia-ar focul pe toti!

  10. politika said

    am October 15 2009 @ 9:54 am

    @ URBAN ,

    Domnule Urban , am asteptat ieri (ca multi altii) macar un subiect pe care sa-l comentam vis-a-vis de aberatia politica ce s-a produs. Cred ca trebuie sa va incurajez sa deschideti cit mai multe teme de discutii pe blog vis-a-vis de planurile murdare si josnice cu care coalitia PSD-PNL incearca sa-si bata joc de romani.
    Aducerea unui Joly-Joker independent atesta faptul ca nu mai exista nici un lider reprezentativ in niciuna dintre formatiunile lor politice iar strategia prin care un INDEPENDENT ar fi premier (deci fara sustinerea unui intreg aparat politic pentru ducerea la indeplinire a unui program politic) atesta inca odata ca important pentru ei este “momentul” , este ciolanul, este modalitatea de a pune mina inca o data pe buget !!!

    Mai multe subiecte vor produce mai multe comentarii … care pot sa incurajeze PDL-istii sa mearga inainte , deoarece in max 60 de zile problema se va rezolva : Traian BASESCU va fi ales democratic presedinte pentru un nou mandat de 5 ani iar PSD-ul cu “alte” forte politice in formare la aceasta ora va putea avea o majoritate in noul Parlament unicameral !

    Suntem AICI pentru a va sustine !

  11. asistentapentruconsumatori.ro said

    am October 15 2009 @ 10:29 am

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  12. www.vrajitorul.eu/ said

    am October 15 2009 @ 10:30 am

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  13. mosu said

    am October 15 2009 @ 11:21 am

    Bai baieti,
    Cei impotriva spun cA NU E NORMAL SA AVEM UN PARLAMENT UNICAMERAL.
    Si eu sunt de acord cu asta. SUNT PENTRU REDUCEREA NUMARULUI DE PARLAMENTARI DAR CU PASTRAREA CELOR 2 CAMERE ALE PARLAMENTULUI.
    Si io creed ca basitu ar vrea un parlament unicameral format din el, cu el presedinte, cu el prim ministru, procuror general Presedinte la Curtea Constitutionala, la Inalta Curte de Casatie si Justitie, sau poate chiar cu el pe post de Dumnezeu. Restul e speculatie politicianism acum cand PD-L de cacat al lui base si poloboc e pe cale sa iasa de la guvernare. Acum sa-l vad pe poloboc “voi de misiona in primele 5 minute cand se formeaza un guvern fara PDL”

  14. Bufonii regelui said

    am October 15 2009 @ 11:41 am

    Timp de o zi am asistat la un spectacol u?or grotesc, în care Mircea Geoan? ?i Crin Antonescu au jucat pe rånd rolul de pre?edinte, dovedind un veritabil talent de bufoni. Sup?rat c? iar a picat de fraier ?i Crin Antonescu i-a luat caimacul odat? cu nominalizarea lui Klaus Johannis pentru func?ia de premier, Geoan? a încercat din r?sputeri s? recupereze terenul pierdut. ?i-a pus costumul de pre?edinte cump?rat de mult? vreme ?i a convocat negocieri cu celelalte partide pentru a desemna un prim-ministru, a?a cum a v?zut el c? se întåmpl? în via?a real?, la Palatul Cotroceni. În lipsa S?lii Unirii, Geoan? i-a convocat pe noii s?i prieteni politici în biroul de la Grivco al lui Dan Voiculescu, c? era mai înc?p?tor ?i cu mai mult? prestan?? decåt sufrageria sa de acas?. Dup? negocieri, ne-a anun?at c? are chiar ?i un candidat pentru func?ia de premier, de?i nimeni nu-i ceruse acest lucru. Joaca de-a pre?edintele a continuat cu întålnirea cu Klaus Johannis, a?teptat la aeroport de liberali ca o vedet? autentic? a zilelor noastre. De altfel, neam?ul Johannis s-a dovedit n?r?vit la obiceiurile mioritice, deoarece s-a compl?cut foarte u?or în aceast? postur? de p?pu?? mecanic?, f?r? s?-?i pun? problema legitimit??ii acestui spectacol grotesc. Show-ul artistic al celor doi actori cu preten?ii de pre?edin?i a continuat pe tot parcursul zilei de ieri, cu declara?ii în fa?a camerelor de luat vederi, cu strångeri de mån? prelungite ?i, în spatele u?ilor, cu negocieri aprinse pe scaune în viitorul guvern pentru c? aceasta este miza jocului: puterea. Ne arunc? to?i în ochi praful interesului na?ional, ca ?i cum am putea fi hipnotiza?i de jocul lor actoricesc prost. La stingerea luminii reflectoarelor, actorii care s-au crezut pre?edin?i pentru o zi au p?r?sit scena, redevenind ceea ce au fost dintotdeauna, bufonii regelui.

  15. Victor said

    am October 15 2009 @ 11:47 am

    Din catre stiu, nu a existat nici un referendum in care cetatenii sa se fi exprimat asupra acestui subiect.
    De ce nu se organizeaza referendum asupra impozitului forfetar? Dar asupra numarului de ministere? Dar asupra datoriei publice ?
    Iulian, porcaria PDL-PSD a inceput anul trecut. Daca nu-ti place o femeie, si o injuri continuu in public, de ce o iei de nevasta?

    Hai cu alegerile anticipate.

  16. Catalin HN said

    am October 15 2009 @ 11:59 am

    “82,2 la sut? dintre cet??eni s-au pronun?at pentru reducerea de parlamentari” – cu ce ocazie s-a intamplat acest lucru ? Fiti mai explicit. Un astfel de procentaj se poate obtine doar in urma unui referendum, sondajele de opinie sunt doar instrumente de manipulare.
    Daca cele spuse mai sus de dl. lt. col. Thobescu Theodor sunt adevarate, si presupun ca sunt, ce rost are sa trecem acum la un parlament unicameral, ca sa revenim la cel bicameral in momentul aplicarii prevederilor Tratatului de la Lisabona ?

  17. Mascarada said

    am October 15 2009 @ 12:12 pm

    Mascarada

    De la un timp incoace a aparut o noua campanie, initiata de trustul de presa Realitatea Catavencu – “Noi vrem respect”.

    Initiativa ar fi fost poate laudabila daca nu s-ar fi dovedit o manipulare grosolana, venita intr-o perioada in care romanii sunt chemati la urne sa-si acorde votul viitorului presedinte.

    Aceasta mascarada e tocmai buna de o condamnare penala – sau cel putin de o retragere provizorie a licentei de emisie – si asta intr-un stat unde “respectul” pentru cetatean si democratie nu este improscat “a la legere” pe toate gardurile.

    Punctul culminant (in care rabdarea noastra a depasit nivelul critic) s-a dovedit a fi in ziua de 5 octombrie 2009, cand lideri de sindicat (acei privilegiati “respectati” si “respectabili”, membri in admnistratia aceluiasi trust de presa, care cu tupeu cer respect) au anuntat “principala greva generala”, unde participarea ar fi urmat sa fie de cel putin 75000 de bugetari (“saraciti” si “amputati” de nenumaratele sporuri si privilegii).
    Citeste mai mult la sursa http://www.artistik.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=33:fii-mai-destept-voteaza&catid=17:catpotofolio&Itemid=17&nid=5

  18. x said

    am October 16 2009 @ 8:15 am

    domnule presedinte, pe cand referendumul? de dta asta chiar o sa ma duc la vot, vreau sa eliminam o parte din parlamentari, SUNT PREA MULTII CU SALARII PREA MARI CA SA PUTEM IESI DIN CRIZA!!!

Comment RSS · TrackBack URI