Banner

Marja bancii intr-un imprumut ipotecar – Raiffeisen

Tweet this

Domnul Florin Panes s-a adresat Senatorului Urban Iulian si Asociatiei www.asistentapentruconsumatori.ro cu urmatoarea sesizare, care a fost trimisa spre solutionare catre ANPC, BNR:




Date: 2009/10/7
Subject: Marja bancii intr-un imprumut ipotecar - Raiffeisen
To: iulian.urban@gmail.com


Buna ziua domnule Iulian Urban,


Am un imprumut ipotecar contractat la Raiffeisen cu dobanda fixa in primul
an, apoi variabila; dupa primul an s-a marit dobanda la 8,5%.

In contract este trecut ca dobanda se recalculeaza la fiecare 6 luni
conform cu evolutia "Euribor la 6 luni" la care se adauga marja bancii.

Cum indicele "Euribor la 6 luni" este in scadere in ultimul an m-am adresat
bancii printr-un mesaj pe e-mail si fax in care ceream lamuriri.

Am primit un raspuns telefonic ca formula dupa care se calculeaza dobanda
este Euribor + marja bancii si ca sa fiu multumit ca oricum este mai mica
decat oferta care exista in prezent la Raiffeisen.
Persoana nu a vrut sa-mi comunice care este marja bancii si dupa ce
criterii se modifica.

In contractul de imprumut nu este specificat nimic referitor la aceasta
marja a bancii (valoare, modalitati ajustare...)

Intrebarea mea catre dumneavoastra este daca banca procedeaza legal
modificand aceasta marja dupa bunul plac fata de valoarea care era la
semnarea contractului?



Cu stima,
FLORIN PANES




---------------------------- Original Message ----------------------------
Subject: Interpelare ref. marja bancii
From:    "Urban Iulian" <iulian.urban@senat.ro>
Date:    Wed, October 7, 2009 4:41 pm
To:      reclamatii.bucuresti@opc.ro
office@anpc.ro
info@bnr.ro

------------------------------

--------------------------------------------





Buna ziua,


Stimati Domni,


Plecand de la reclamatia de mai jos va solicit avand in vedere
dispozitiile legale, sa demarati o investigatie vizand aceste abuzuri la
care a fost supus consumatorul.

Va solicit sa imi comunicati in scris atat demararea investigatiei
cat si rezultatul anchetei desfasurate si sanctiunile aplicate.




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


Afisari: 2720

7 Comentarii pana acum»

  1. http://www.urbanviorel.ro/category/bancile-camatari-legali/ said

    am October 7 2009 @ 6:17 pm

  2. Asociatia Clientilor Bancilor din Romania said

    am October 7 2009 @ 7:12 pm

    nu am date referitor la euro de la aceasta banca, insa legat de CHF va pot spune ca in 2 ani de la o marja de 3.2% au ajuns la 9%, o crestere de de 300%.

    Conforma datelor oficiale comunicate de banca in acest moment rata dobanzii este:

    ‚Rata dobanzii = media aritmetica pe ultimele 30 de zile calendaristice a LIBOR 6 luni + Marja bancii 9%’

    Acum rata dobanzii la chf era:

    Marja = 4.8% (Rd)-1.6% (Libor August 2006) = 3.2%, Deci Marja bancii = 3.2%

    Sa nu vorbim ca si daca-i pici cu ceara nu vor sa comunice formulele la creditele semnate anterior ian 2009, STRICT SECRET.

  3. Sorin said

    am October 7 2009 @ 8:59 pm

    OUG 174/2008 !!!

  4. AsistentaPentruConsumatori.ro said

    am October 8 2009 @ 10:47 am

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  5. www.magazinterapeutic.ro said

    am October 10 2009 @ 7:04 pm

    rupti si baietasii astia in bucati la drumul mare ar trebui !

  6. cristian said

    am July 13 2010 @ 7:57 pm

    Salut,
    AM NEVOIE URGENTA DE SFAT
    Am un credit ipotecar in chf la Banc Post din mai 2007 pt. un apartament in Bucuresti. Dobanda actuala este de 6,85 in functie de coeficientul bancii.
    Acum coform H.G. 50 din 09 iunie 2010 banca este obligata sa schimbe moul de calcul al dobanzii in functie de libor+marja bancii fixa pe toata durata contractului.
    Banca imi propune o marja de 7,45 mai mare ca dobanda actuala.
    Va multumesc anticipat!!!!

  7. andrei said

    am July 14 2010 @ 10:34 pm

    buna seara.Am un credit de nevoi personale la cec de 50 de mii de lei. Conform H.G. 50 din 09 iunie 2010 banca este obligata sa schimbe modul de calcul al dobanzii in functie de robor+marja bancii fixa pe toata durata contractului dar in mommentul de fata dobanda este cea anual efectiva. Creditul il am la cec. Modificandu-mi dobanda anuala fixa luna aceasta am platit cu 40 de lei mai mult. Pot sa nu accept noua metoda de calcul a dobanzii , ramanand cu cea veche? Ce sa trec in contract?
    Va multumesc anticipat!!!!

Comment RSS · TrackBack URI