Senatorul Urban Iulian depune la Senat proiectul legii privind insolventa persoanelor fizice

Tweet this



Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


Lasa un comentariu

Nume: (Obligatoriu)

eMail: (Obligatoriu)

Site:

Comentariu:


Senatorul Urban Iulian depune la Senat proiectul legii privind insolventa persoanelor fizice

Tweet this




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


13 Comentarii pana acum»

  1. Dani said

    am August 19 2009 @ 9:28 pm

    Teoria suna bine, dar e tarziu… legea nu se poate alica retro… cand banca da un crdit, ea isi calculeaza riscurile foarte exact. Daca exista legea falimentului persoanelor fizice, riscurile cresc, deci automat si bancile scumpesc creditul…

    Ori e imposibil de aplicat legea acum, DUPA ce majoritatea romanilor au luat deja credit…

    E ca si cum dupa un cutremur, Dl Urban se zbate sa impuna aplicarea obligativitatii asigurarii locuintelor, in scop de a putea despagubi pe cei care TOCMAI AU RAMAS fara case…

  2. Liviu Florea said

    am August 19 2009 @ 10:20 pm

    Niciodata nu este prea tarziu. Ideea este ca acest proiect de lege sa intre cat mai urgent in procedura de dezbatere, aprobare si promulgare. Cu cat intra mai devreme in aplicare, cu atat mai bine. Cred ca din momentul in care legea intra in vigoare, persoanele fizice se vor putea prevala de ea, chiar daca creditele au fost incheiate in trecut. Nu faptul ca oamenii au incheiat un contract de credit intra sub incidenta acestui proiect de lege, ci incapacitatea lor de plata, oricare ar fi ea si oricare a fi actul din care ea ia nastere. Asadar, din momentul in care aceasta lege apare, ea va produce efecte negresit.

  3. Asociatia Clientilor Bancilor din Romania said

    am August 19 2009 @ 11:50 pm

    in tara in care toata lumea incepe cateceva si doar 2 termina nu ma incalzeste aceasta initiativa, pe care o sustin si o consider necesara.

    Dar de cate ori ataca aceasta nise il intreb pe senator, si de 5 luni nu imi raspunde dar insist, ce se intampla cu oug 174/2008 in camera deputatilor. de ce sta de o jumatate de an in camera, Este un proiect in care senatorul a fost, repet a fost, implicat si pe care acum nu-l mai intereseaza.

    Probabil ar trebui sa-l acuz ca fost cumparat ca sa reactioneze, dar nu o fac, ptr ca nu am decat o singura proba, nu trei, nu raspunde la probleme reale in care a fost implicat, a doua proba care nu o am este ca pogea isarescu si ghetea a blocat legrea, si a treia proba pe care iar nu o am este ca urban stie dar tace. Daca cele gandite de mine nu ar fi probe cineva ar reactiona

  4. daniela said

    am August 20 2009 @ 8:59 am

    apreciez transparenta Dlui Senator si sustin legea

  5. el said

    am August 24 2009 @ 7:09 pm

    Aceasta lege este ce mai mare aberatie posibila din ultimul timp si nu prevede altceva decat sa inrobeasca si mai mult cetateanul de rand care munceste cinstit si isi plateste constincios impozitele si darile la stat. Acest sclavagism modern trebuie oprit din fasa.
    D-nul Urban afirma cu putin timp in urma ca se ajunge prea repede la executare silita, ca bancile execute foarte repede si acum s-a trezit cu falimentul personei fizice!
    Cu ce se ocupa d-nul Urban???

  6. el said

    am August 24 2009 @ 7:09 pm

    Aceasta lege este ce mai mare aberatie posibila din ultimul timp si nu prevede altceva decat sa inrobeasca si mai mult cetateanul de rand care munceste cinstit si isi plateste constincios impozitele si darile la stat. Acest sclavagism modern trebuie oprit din fasa.
    D-nul Urban afirma cu putin timp in urma ca se ajunge prea repede la executare silita, ca bancile execute foarte repede si acum s-a trezit cu falimentul personei fizice!
    Cu ce se ocupa d-nul Urban???

  7. http://economiapentrutoti.blogspot.com/2009/08/e-nevoie-in-romania-de-falimentul.html said

    am August 27 2009 @ 2:38 pm

  8. TURCU RODICA said

    am March 8 2013 @ 1:07 am

    Domnul URBAN este eroparlamentar din partea PDL, dar d-ta n-ai inteles nimic domule el said!Este un pamflet la adresa celor care au furat aceasta tara timp de 23 de ani si nu platesc nimic, nu patesc nimicsi fura in continuare cea ce noi, cei trecuti de 50 de ani am construit, cu munca noastra si cu impozitele pe care le-am platit timp de peste 50n de ani

  9. TURCU RODICA said

    am March 8 2013 @ 1:21 am

    N-ati vazut si azi cati locatari din sect lui VANGHELE_ALMANAHE au fost aruncati in strada si acestia erau dintr-un imobil revendicat, dar cati nu s-au sinucis pt ca nu ami pot plati ratele la banci .Eu de 72 de ani si sotul meu de 75. economisim lunar cat putem de mult ca sa ne ajutam fiica sa-si plateasca un imprumut de 43000E la alfa bank luat in anul 2008, cand domnul prim min Tariceanu n-a suflat nici o vorba despre criza care a venit imediat dupa 1 sept 2008 si fiica mea a facut imprumutul pe 1 aug 2008Asa ca subscriu pt ca tuncu lua in mana2800roni ,( cu salariu pe cartea de munca). Dupa cateva luni a inceput sa i se ofere nu mai mult de 1500 , ba si 1400 ,ca grafician cu studii superioare la Univ de Arte Plastice Buc.

  10. george pilu said

    am March 8 2013 @ 8:43 pm

    .

  11. Legea Falimentului Personal: Un „HAI SUS!” pentru talpa ??rii! | Justitiarul National – revista de investigatii said