O mana de ajutor data de senatorul Urban pentru deblocarea unui dosar

Tweet this



Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


2 Comentarii pana acum»

  1. Iulian Urban said

    am May 27 2008 @ 12:48 pm

    Este absolut halucinant modul in care Metro a ajuns intr-o asemenea situatie; Sunt chiar curios sa stiu cum se cheama avocatii care au facut aceasta contestatie care a fost respinsa de judecatorul Mircea Moldovan de la Tribunalul Bucuresti, pentru ca este extrem de simplu sa demonstrezi ca ai bani suficienti in conturile bancare ca sa acoperi o creanta minora cum este cea a Toneli Holding;
    Si cum se vede aceasta intamplare nefericita prin prisma furnizorilor de la Metro ? s-a creat o stare de ingrijorare pentru ca nimeni nu intelege cum este posibil sa se ajunga la asa ceva, pentru ca este vorba de o scapare, care in mod automat ar trebui verificata imediat de actionarii companiei, pentru ca ceva nu a functionat pe relatia management Metro- avocati – instanta de judecata.
    Nu am auzit vreodata ca o firma asa de mare, echivalent a lui Wall Mart sa ajunga intr-o asemenea situatie, si cred ca aici este vorba de faptul ca, in Romania nimeni nu da doi bani pe arta negocierii preprocesuale, si au impresia ca nu vor avea probleme in instanta de judecata; iata ca acesta este un exemplu bun pentru ca pe viitor sa se tina cont si sa puna accent pe negocieri adica pe munca colectorilor de debite, care au ca misiune tocmai aplanarea amiabila a unui litigiu, si sa impiedicarea ca el sa ajunga in malaxorul Justitiei.

    alte materiale

    http://www2.hotnews.ro/pp_articol_10462-Greata-si-sictirul-cartea-de-vizita-a-lui-Metro.htm

    http://www.financiarul.com/articol_3958/metro-craiova-actionat-in-judecata.html

  2. Iulian Urban said

    am May 27 2008 @ 1:13 pm

  3. Iulian Urban said

    am May 27 2008 @ 1:18 pm

    Thomas Unger , chief financial officer al Metro Group AG a ramas consternat cand a auzit ce s-a intamplat cu Metro Romania.
    Cazul este in curs de prezentare catre dr. Dr. Eckhard Cordes Chairman of the Board al Metro Group AG

  4. olimpiu said

    am May 27 2008 @ 1:34 pm

    da, interesant.
    as pune in discutia atragerea raspunderii personale a judecatorului.
    ce valoare putea sa aiba creanta ?
    totusi…..6500 de salariati si un profit in 2006 de 233 milioane de ron…

  5. romania inedit said

    am May 27 2008 @ 1:45 pm

    Foarte bine a facut creditorul !
    Profiturile mari pe care le au lanturile de supermarketuri se datoreaza faptului ca platesc cu mare intarziere facturile , practic de baga in faliment !
    Spre exemplu , desi in contract scrie ca Metro se obliga sa plateasca la 90 de zile toata marfa , dupa ce trec cele 90 de zile , mai dureaza inca 50-60 dezile pana sa-ti primesti banii , ajungand sa te pomenesti ca esti jumulit la plata , deoarece plata se face print-o companie care apartine de Metro si care iti ia pentru favoarea de a te plati atunci cand doresc ei , un comision de minim 1% din valoarea facturii !

  6. Iulian Urban said

    am May 27 2008 @ 2:09 pm

    Interesant este faptul ca Toneli Holding srl a ramas cu creanta neincasata de pe urma falimentului Univers’All Trading Romania, astfel incat se explica de ce a actionat in acest fel in cazul Metro Cash & Carry Romania srl ; adica a preferat ca pentru 600.000 ron sa mearga direct pe varianta insolventei comerciale

    http://portal.just.ro/InstantaDosar.aspx?idInstitutie=94&d=OTQwMDAwMDAwMDAwNjkxNA**

  7. Iulian Urban said

    am May 27 2008 @ 2:11 pm

    Prin efectul deschiderii procedurii insolventei comerciale, Metro nu mai are voie sa faca plati decat prin intermediul administratorului judiciara si sub supravegherea judecatorului sindic Mircea Moldovan de la Tribunalul Bucuresti;
    Pentru METRO AG este o situatie fara precedent astfel incat astepta in continuare sa vedem ce explicatii vor oferi managerii din Romania ai companiei

  8. Urban Iulian » Metro Cash & Carry a ajuns in insolventa din cauza numeroaselor procese cu furnizorii said

    am May 27 2008 @ 3:21 pm

    […] Bomba in retailul romanesc : impotriva Metro Cash& Carry s-a deschis procedura insolventei (726) […]

  9. Furnizor said

    am May 27 2008 @ 4:38 pm

    Daca Furnizorul si-a indeplinit corect obligatiile contractuale este absolut normal sa ceara acelasi lucru din partea beneficiarului!
    Nu conteaza cine este acesta si ce marime are: trebuia sa plateasca la termenele stabilite sumele cuvenite.
    Daca e o forta financiara sa demonstreze acest lucru onorandu-si obligatiile financiare intocmai si la timp.

  10. admin said

    am May 27 2008 @ 4:51 pm

    Ai perfecta dreptate si poate ca dupa acest caz, furnizorii romani vor manifesta mai mult curaj si vor scoate capul urmand sa nu mai accepte conditiile aberante impuse de aceste lanturi de supermarketuri, protejand indirect consumatorul roman care a ajuns sa plateasca cele mai mari preturi din Europa pentru produsele alimentare

  11. logi said

    am May 27 2008 @ 11:25 pm

    Foarte bine a actionat societatea creditoare. Bravo ei. Are si ea la randul ei creditori care trebuie achitati. Nu poate risca ea, respectiv SC TONELI HOLDING SRL deschiderea procedurii insolventei, din vina altora, indiferent daca e vorba de Metro sau de oricare butic.
    Totusi, nu inteleg, un lucru, dosarul este destul de vechi, respectiv din 2007, de ce nu s-a achitat creanta?
    Mai mult decat atat, am observat ca SC METRO CASH & CARRY ROMANIA SRL a mai fost amenintata cu insolventa, ca urmare a cererii formulate de catre SC ULTEX SA, insa cererea a fost respinsa.

  12. ou said

    am May 28 2008 @ 11:35 pm

    Credeti ca va depune si alti furnizori falimentul, avand in veder ca in piata se zvoneste ca sunt foarte multi care nu si-au incasat banii, dar deocamdata este vorba de cine face primul pasul, in cazul de fata pasul doi ?

  13. furnizor said

    am May 28 2008 @ 11:38 pm

    Stand astazi pe salile TMB am constat ca multi avocati au fost interesati de termenul limita de inscriere a creantelor, si multi dintre acestia aveau termen limita de depunere impus de anumiti furnizori ca pana luni sa aiba cererile la dosar, credeti ca se va intampla acest lucru, avand in vedere agitatia de la TMB /

  14. av said

    am May 28 2008 @ 11:44 pm

    Sincer eu cred ca aceasta va fi cea dea doua lovitura pentru tipul acesta de magazine, se zvoneste ca suma finala de plata este de cateva zeci de milioane de euro , nu va avea cum sa achite acesti bani acest Metro, sigur se va duce unde ii este locul

  15. iulian manole said

    am June 2 2010 @ 9:25 am

    Sa se duca de rapa arogantii de la Metro care au furat si vor fura mereu furnizorii si clientii

  16. iulian manole said

    am June 2 2010 @ 9:27 am

    Boicotati METRO,o adunatura de hoti care sug banii tarii.daca intrii la ei parca-ti fac un favor

  17. Simion Pana said

    am March 22 2012 @ 8:46 pm

    NISTOR IOAN MANDACHE DE LA AA TOTAL INSOLVENCY VA SPUE CEVA?
    Ei bine, acest domn impreuna cu Mircea Moldovan au un butic de insolventa cu sediul social in biroul domnului judecator Moldovan si cu punct de lucru la stimabilul Nistor.
    Legea nu e lege , asa ca s o intindem dupa bunul plac..
    In plus, sa nu inchidem ochii, stim ca se impart comisioanele intre cei doi si bancile care ii desemneaza.

Comment RSS · TrackBack URI

Lasa un comentariu

Nume: (Obligatoriu)

eMail: (Obligatoriu)

Site:

Comentariu:


O mana de ajutor data de senatorul Urban pentru deblocarea unui dosar

Tweet this




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


1 Comentariu pana acum»

  1. VIOREL URBAN said

    am August 4 2009 @ 3:56 pm

Comment RSS · TrackBack URI