Banner

Cati metri patrati are un hectar ? hai sa il ajutam pe domn ministru

Tweet this

Premierul Emil Boc si ministrul Transporturilor Berceanu s-au contrazis cateva minute in sedinta de Guvern cu ministrul pesedist pentru IMM-uri, Constantin Nita, pe tema dimensiunii unui teren pe care va fi construita o sosea de centura, dupa ce Nita a estimat gresit cate hectare reprezinta cei 140.000 de metrii patrati, relateaza NewsIn. "O intrebare... mi se pare totusi o suprafata foarte mare, 140 de hectare, sau poate nu...", a spus Nita dupa ce ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, a prezentat un proiect prin care o parte din terenurile administrate de Academia de Stiinte Agricole si de un institut de cercetare trec la CNADNR pentru realizarea soselelor de centura ale municipiilor Constanta si Sibiu. "140.000 de metrii patrati nu sunt 140 de hectare, sunt 14 hectare in total. La intreprinderi e mai...", i-a replicat Boc zambind. "Nu e adevarat domnu'... pai ce dracu'... 140.000, cum sa faca 14 hectare!", a raspuns Nita. "Exact asa fac...mici si mijlocii...", a spus Berceanu. "Domnu' Nita... este o vorba... daca taceam, filosof ramaneam...", i-a mai spus Boc ministrului pesedist pentru IMM-uri




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


Afisari: 8397

17 Comentarii pana acum»

  1. MARLENE said

    am July 1 2009 @ 4:58 pm

    m-am amuzat pe ziua de astazi.Poate ca asta explica guvernarile devastatoare PSD..nu au vrut sa fure..doar ca nu cunosc aritmetica…clasa a IV a

  2. griff said

    am July 1 2009 @ 4:58 pm

    Haios bine de tot. Vigilenta la cote maxime! :)

    Si daca tot vorbim de vigilenta… fac pariu ca s-a vorbit de “140000 de metri patrati” si nu de “140000 de metrii patrati” :)

  3. freelancer said

    am July 1 2009 @ 4:59 pm

    Acum va este clar de ce merg toate lucrurile prost in ROMANIA ??? Cum este posibil ca ministrul IMM-urilor de la inceputul secolului XXI sa nu aiba habar de o unitate de masura a suprafetei care se invata in clasa a V -a primara ???? Si care se flutura toata ziua in media, in statistici, oriunde !!!
    Ce credibilitate sa aiba asta pentru IMM-uri domnule Geoana ?!

  4. Buduru said

    am July 1 2009 @ 6:26 pm

    Daca te uiti atent la figura astuia, iti dai seama, imediat, ca are probleme la unitatile de masura pentru suprafete! Daca l-ar fi intrebat cati centimetri cubi are un litru, stia la perfectie!

  5. Floarea Soarelui said

    am July 1 2009 @ 11:34 pm

    Doamne , pe mainile cui am nimerit … se poate si mai rau ??

  6. Dani said

    am July 2 2009 @ 7:02 am

    @Floarea Soarelui

    Ce iti trebuie mai rau decat atat? Un sistem autodistructiv pus sa te conduca… e ca si cum ai urca intr-un taxi si soferul ar fi beat turta, fara carnet, care nu a mai condus deloc, si chior, iar masina are frane si directie defecte, si urmeaza o coborare abrupta pe serpentine, pe un drum ingust si plin de gropi periculoase…

    Nu ti-e clar unde vei ajunge?

    Sa nu uit, e langa tine si un ziarist care te asigura ca lucrurile merg spre bine, ca in vale e un service auto care poate eventual verifica franele, ca soferul e tot mai lucid, si ca deja incepe sa invete ce e volanul, trebuie doar sa ii dai votul tau din 5 in 5 minute, ca altfel vine alt sofer, ciung, cu doar un picior, si cu sindromul Down, care va conduce si mai prost.

  7. Kaa said

    am July 2 2009 @ 10:18 am

    @Dani
    Nuuu, sistemul nu e autodistructiv, caci iata functioneaza de atatia ani cu mult succes – pe NOI ne distruge sistemul asta, nu se autodistruge, din pacate…
    Si cu taxi-ul…se poate si mai rau: daca ai supravietuit ca prin minune la coborarea pe serpentinele alea, cu vreo 200 de metri inainte de sfarsitul pantei din fata urca un “gipan” cu geamul coborat si manele urland la maxim, si bietul sofer beat si chior trebuie da dea in marsarier pana sus inapoi, caci conform legislatiei rutiere, cei care urca au prioritate fata de cei care coboara…

  8. meoki said

    am July 2 2009 @ 10:33 am

    saracii! La cat de retardati sunt, nici nu stiu cat fura :)
    Nu pot sa faca nici acest calcul, … “domnu’… pai ce dracu’…”

  9. Titi N said

    am July 2 2009 @ 11:17 am

    10000 mp
    este banal 100m x 100 m
    Asa ministri asa conducere.
    Pa
    Ne meritam soarta.

  10. Othelo said

    am July 2 2009 @ 12:22 pm

    Nita ala nu a reusit sa treaca PSD la Brasov niciodata peste 18% din 90′ incoace. Se pare ca in problema cu hectarul este si mai greu. Ce caricaturi ne conduc si ne reprezinta!!!
    Trebuia sa i se explice regula de trei simpla: daca 10000mp = 1ha, atunci 140000mp = x ha. x= 14 ha. Daca reusesc ii trimit calculul prin posta. Evident, trebuia intai sa i se explice de ce 10000mp=1ha, cam ce a facut amicul Titi N mai sus.
    Mare grija daca va trebui sa calculeze volume, ceva care sa se masoare in metri cubi. Isi scranteste neuronul cu siguranta.

  11. julia said

    am July 2 2009 @ 12:25 pm

    Domnule Urban,
    Va ca e destul de greu si cu gramatica, nu numai cu aritmetica.

  12. Floarea Soarelui said

    am July 2 2009 @ 12:35 pm

    Azi s-au implinit 505 ani de la trecerea la Domnul a voievodului Stefan cel Mare si Sfant al Moldovei.

    Pentru meritele sale ,Bunul Dumnezeu sa ne tina pe toti in paza Sa !

  13. constantin said

    am July 2 2009 @ 1:15 pm

    Inteligente discutii in guvern…unul mai destept ca altul dar pica in plisc ca bobocii…..Trebuia sa il intrebe pe Flutur, el este maestru in hectare…saivane…lumini….

  14. Dora said

    am July 2 2009 @ 1:23 pm

    A mai fost unul, nu imi aduc acum aminte exact cine era, (poate ca va amintiti voi), care intrebat de reporter ceva de genul “Aveti probleme cu fiscul, de ce ati declarat la fisc mai putin?”, el a raspuns ceva de genul “Nu am declarat mai putin, nu am fost atent cind am pus virgula…”

  15. admin prost said

    am July 5 2009 @ 3:47 pm

    metrii ?

  16. hghh said

    am March 31 2010 @ 10:44 am

    La cat teren are Nita asta ar trebui sa stie cat face un hectar. Poate nici nu stie cate hectare de teren are.
    Cu tigani ca asta la conducere tara nu are nici o sansa.

  17. Carmen said

    am December 12 2013 @ 12:31 am

    M-am saturat sa Vad asemenea politici in statul asta confuz ….nu sunt de i credere sunt neseriosi si baga mana pana la fund in buget!!!

Comment RSS · TrackBack URI