Caini vs. Oameni – pe cine trebuie sa apere legea ? Implicati-va

Tweet this

Am discutat astazi cu o ziarista care m-a intrebat : D-le senator de ce nu promovati un proiect de lege ca sa abrogati prostia aia de lege cu care senatorul PC Marinescu ne-a transformat in prizonieri ai cainilor din orase.
I-am spus ca, pot face acest lucru insa vreau sa vad care este reactia romanilor. Pentru ca multi mi s-au parut indecisi si de multe ori am fost blamat ca sunt un criminal, un ucigas de caini, desi cresc acasa [ stau la curte, ca sa intelegeti ca nu imi terorizez vecini de bloc ] nu mai putin de 5 bucati.
Va astept si va invit sa postati la aceasta dezbatere; Unii deja au facut-o insa daca se vor strange suficienti romani care considera ca legea Marinescu trebuie abrogata, eu ca senator PDL va promit ca voi da curs acestei solicitari si voi promova in Parlament aceasta initiativa legislativa.
Vreau insa sa vad ca romanii, in marea lor majoritate, doresc cu adevarat acest lucru.
PS - astept injuraturile de rigoare de la asociatiile de protectie a animalelor.

Irinel
Este strigator la cer cum au indraznit femeile alea sa se plimbe in aroganta lor si sa provoace cateii nevinovati; solicit sa vina protectia animalelor si sa analizeze comportamentul brutal a celor doua femei (pe care cu greu le putem numi oame) fata de bietele patrupede care au fost nevoie sa se apere.
legea este mult prea balnda cu asemenea oameni care abuzeaza animalele.
pana cand vom tolera astfel de cruzimi fata de animale? Legea trebuie inasprita: oricine este muscat de caine sa fie bagat 6 luni in parnaie!
propun sa se oblige prin lege hranirea cainilor strazii prin rotatie de catre fiecare locatar din zona, nu cu terci ci cu fleici proaspete date usor pe gratar.
Numai asa putem sa ne civilizam si sa intram un europa cu adevarat!


Codrin
Perfect de acord cu solutia lui irinel'; deschidem un cont si donez salarul meu lunar pt saracii caini, caci obezitatea in casele de copii si batrani a inceput sa faca primele victime...nemaivorbind de spitale...

Daniel
In opinia mea, vinovatii sunt (in ordine):
1. acele adaposturi de animale care elibereaza cainii in strada (exista).
2. persoanele particulare care arunca pe strada puii cainilor proprii si cei care ar trebui sa ii sanctioneze pe acestia dar nu o fac.
3. legislatia
4. cei care nu raspund in timp utile sesizarilor referitoare la caini agresivi sau o fac complet ineficient.
5. unele asociatii de protectia animalelor care uneori exagereaza


Rintintin
cu intretinerea unui caine in padoc nu sunt 1 euro pe zi, ci vreo 5 (adica 600 Lei pe luna). Da! Mai mult decat pt un copil internat in spital.
Inmulteste matale cu cateva zeci de mii si vezi cat ar costa lunar intretinetinerea in padocuri a acestor animale salbaticite pt fiecare oras mare din tara (pt Iasi, Cluj, Timisoara erau estimari de vreo 15-20.000 de maidanezi pt fiecare)
De ce sa dea un oras cate un milion de euro anual pt intretinearea unor javre, cand pot fi folositi acei bani pt renovarea spitalelor in care se prabuseste tencuiala in sala de operatii
? Viceprimarul Capitalei, Razvan Murgeanu (Feb 2008): "Intretinerea unui ciine intr-un adapost al primariei costa 146 de lei pe saptamina".
Romania Libera (18 Apr 2008):
Intretinerea celor 500 de maidanezi, cat incap in cele doua adaposturi ale Administratiei pentru Supravegherea Animalelor (ASA) din Bucuresti, costa peste 40.000 de euro pe luna, FARA A PUNE LA SOCOTEALA salariile personalului si chiriile
.

Lupul moralist
Sunt probleme mai mari decat cainii, solutia cea mai uitila ar fi eradicarea lor in totalitate, dar organizatiile de pupareti de caini trebuie sa aiba si ei activitate! Noroc bun si inainte ca pionerii, sa nu ne pese de copii desfiguratisau/si mutilati de haitele de caini, important este ca sa nu rezolvam problema! Tipic pentru Romania aflata pe culmile culturii si civilizatiei!

Cristina Ciocan
Am dat zeci de telefoane pentru haita de caini din parcul circului.
Sunt 20-30 de talie medie, toti negri (probabil ca sunt frati si veri ! :-)
Sefa parcului ii tine cu disperare, asa zisii paznici prefera sa lase cainii sa le faca treaba pe timpul serii/noptii si motzaie in cabinele lor.
Intre timp, copiii sunt muscati si e considerata vina copiilor.
Cainii ataca sincron, daca scartaie roata unei trotinete, daca ajunge un balon langa ei sau pur si simplu, fara motiv.
Haita se plimba prin parc nestingherita, e mobila, agresiva.
Pe de alta parte, am vazut ca cei care au caini de casa, in lesa, sunt obligati sa intre intr-un tzarc special.
Chiar nu e nimeni care sa puna lucrurile in ordine in acest parc ?
Suntem singura tara din Europa care are caini liberi peste tot si ne mai suparam cand suntem calificati in toate felurile de straini.


Propun cursuri de interactiuni cu cainii maidanezi
bineinteles, cursurile de interactiune cu cainii vor trebui organizate gratuit si pentru toti turistii straini care vin in Romania. Nu treceti de aeroport inainte de a invata cum sa interactionati cu cainii !
promovare internationala : un avantaj in plus pentru cei care vor sa calatoreasca in Romania ! cursuri gratuite si experiente deosebite de viata in interactiunea cu cainii !!!
veniti in Romania si hraniti cainii vagabonzi care va vor iubi atit de mult incit le veti duce dorul si cu siguranta veti dori sa adoptati un mic patruped si sa continuati sa-i trimiteti de mincare!
p.s. intrucit problema cainilor vagabonzi se pare ca nu va fi rezolvata in viitorul apropiat, propun introducerea de cursuri obligatorii de interactiune cu cainii, inca de la gradinita.


Sfaturi pentru cei care se intalnesc cu haita de caini
Umblati cu halci de carne la voi ca sa le dati sa manance si atunci scapati
Sunt mare iubitor de caini, pentru ca in ochiilor se vede blandetea annimalului, insa cand se strang in haite de peste 5-6 animale, cainii pot fii extrem de periculosi pentru ca se lasa antrenati unul de altul si indiferent cat de bland este unul sau altul.
Cu parere de rau va spun ca trebuie scoasa pusca din pod; insa trebuie facuta de profesionisti, sa nu aiba de suferit bietele animale.
haita e formata dintr-un sef si restul (desi sint si ceva pretendenti). daca-l ghicesti pe sef, numai la el te concentrezi. daca seful haitei musca, vor musca si ceilalti, daca nu, nu. asa ca si haita se rezuma tot la un singur ciine..... cind te ataca o haita pe munte, seful merge inainte. daca-i arunci numai lui o bucata de piine, toti incremenesc. daca seful ia piinea, haita e neutralizata....


proiect-de-lege-pentru-abrogarea-legii-nr-9-2008-pentru-modificarea-si-completarea-legii-nr-205-2004-privind-protectia-animalelor

Urban I. Iulian
Senator de Ilfov
Grupul Parlamentar al PDL din Senat
Vicepresedinte al Comisiei Juridice din Senatul Romaniei




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


Afisari: 4682

143 Comentarii pana acum»

  1. Catalin Vlasceanu said

    am June 5 2009 @ 12:29 pm

    hALCI DE CARNE ??? Penal a fost asta.
    Da sunt pentru euthanasierea cainilor. Modificati legea

  2. Pentru cei neconvinsi inca said

    am June 5 2009 @ 12:31 pm

  3. Elena said

    am June 5 2009 @ 1:16 pm

    Dupa cum am mai spus-o, iubesc animalele si, ca drept dovada, cresc 2 caini superbi cu care ma impac… bine.
    Dar, indiscutabil, viata oamenilor, sanatatea lor, integritatea corporala trebuie sa aiba prioritate.
    Deci, sustin orice demers legislativ al Domnului Senator pentru solutionarea acestei probleme.
    Ce preferati, Domnule Senator, “ucigas” de caini, sau de … oameni ?
    Oricum, nu-i veti putea multumi pe toti, oricum vor sari in sus toate organizatiile (Cutu-Cutu, Hau-hau, Miau-miau etc.), dar, sincer vorbind, sa sacrificati oamenii pentru cainii vagabonzi, nu mi se pare cea mai fericita idee.

  4. Martin Luta said

    am June 5 2009 @ 3:00 pm

    Domnule Senator,

    In caz ca nu optati pentru abrogarea legii fasciste Marinescu, cu tot respectul nu sunteti decat un gulgutier, adica un orator populist lipsit de iubire pentru oamenii obisnuiti si nefericiti.
    In acest caz voi sti ca este inutil sa va citesc blogul.

  5. Radu said

    am June 5 2009 @ 3:28 pm

    Luta – nu vezi ca este atasat si proiectul de lege care abroga procaria facuta de Bideu ?

  6. Martin Luta said

    am June 5 2009 @ 3:42 pm

    Radu draga,
    pana cand actul nu este depus in Parlament si nu are un numar suficient de sustinatori seriosi si umani, cainii ne mananca pe bucati si ne ucid. Nu vezi cati oameni lipsiti de cel mai elementar simt practic si moral vin sa-ti demonstreze ca esti muscat numai decat esti om rau? Gandire patologica!
    Chiar azi am primit un articol in care se discuta ce face o societate democratica si intelegatoare cu nebunii- la noi raspunsul este: ii lasa sa impuna legile impotriva oamenilor normali.Fata de asta, casatoria intre persoane de sexe foarte similare este doar o hibutza neglijabila.

  7. ticut said

    am June 5 2009 @ 4:25 pm

    inarmati-va cu spray uri, bate sau fluiere su ultrasunete! si folositi-le atat pe cainii maidanezi cat si pe aparatorii lor cei cu “suflet mare” si creier mic!!!

  8. Tiara said

    am June 5 2009 @ 6:13 pm

    De acord cu Elena.
    Si eu am 2 ciini (dintre care unul e luat de pe strada), pe care-i iubesc si ingrijesc, dar o fac in curtea mea, fara sa-mi pun in pericol vecinii si copiii acestora. Cei care -in inconstienta lor- pun viata ciinilor maidanezi mai presus de cea a oamenilor, n-au decit sa le ofere inclusiv adapost, NU sa-i lase de izbeliste pe strazi si sa-i condamne tot pe cei care vor sa aibe strazi curate si linistite. Otopeniul este inca plin de asemenea ciini maidanezi mizerabili, unii chiar periculosi, din pacate :( . Multiplele sesizari facute primariei, de ani de zile, sunt si azi fara raspuns oficial si fara efect. Pacat :( !

  9. Maria said

    am June 5 2009 @ 8:49 pm

    Aceasta aberatie de lege trebuie abrogata cat mai urgent. Este mai importanta sanatatea si integritatea noastra si a copiilor nostri.

  10. igelijk said

    am June 5 2009 @ 9:26 pm

    Da,sunt de acord cu abrogarea legii,dar cred ca e necesara una noua,cu amenzi usturatoare pentru cei ce isi abandoneaza animalele pe strada.

  11. Cucu said

    am June 5 2009 @ 9:36 pm

    eu pledez pentru eviscerarea lor de vii !!

  12. Cucu said

    am June 5 2009 @ 9:44 pm

    si ca sa nu para ca sunt barbar, am trait 2 situatii in care am fost atacat fara motiv de haite de maidanezi … Urmatorul lucru e sa-i calc cu masina sau sa-i otravesc. Nu merita un gram de mila!

  13. Darius Stan said

    am June 5 2009 @ 9:47 pm

    Daca in lume razboiul, dezastrele naturale si preturile mari ale alimentelor afecteaza vietiile a milioane de oameni

    Comitetul International al Crucii Rosii raporteaza ca milioane de oameni prinsi in conflicte armate devin mult mai vulnerabili datorita efectelor combinate ale razboiului, dezastrelor naturale si preturilor explozive la alimente. Comitetul International al Crucii Rosii si-a lansat recent raportul anual, care arata cheltuielile uriase facute pentru sustinerea operatiunilor sale globale.
    Abia a trecut jumatate de an, insa Comitetul International al Crucii Rosii a declarat ca deja a cheltuit cu 70 de milioane de dolari mai mult anul acesta decat anul trecut, cand bugetul a fost unul record, de aproape 1 miliard de dolari.
    Aproape jumatate din bugetul pe anul trecut a fost cheltuit pentru operatiunile din Africa, urmata de Orientul Mijlociu. Crucea Rosie spune ca cheltuielile in crestere se datoreaza situatiei umanitare inrautatite din multe tari, precum Sri Lanka, Republica Democrata Congo si Pakistan.
    Insa toate aceste cheltuieli reflecta si un acces imbunatatit al ICRC la oamenii afectati de razboi, inclusiv in Irak, regiunea Sahel, Somalia si Georgia.
    Presedintele ICRC, Jakob Kellenberger, citeaza Afghanistanul, Somalia si Pakistanul ca fiind trei tari in care dezastrele naturale si preturile ridicate la alimente au inrautatit viata oamenilor saraci, ce se lupta sa depaseasca efectele razboiului.
    “Multi dintre cei aflati in regiunile unde au izbucnit conflicte armate, depind de o extindere mare a banilor trimisi prin posta”, a spus acesta. “Acest lucru inseamna ca banii le sunt trimisi de rude care lucreaza in alte tari. Si acesti bani joaca un rol foarte important in supravietuirea lor.”
    Agentiile de ajutor s-au plans de incapabilitatea lor de a oferi asistenta umanitara sutelor de mii de persoane stramutate din Sri Lanka, deoarece sunt tinute departe de tabere.
    Kellenberger a spus ca personalul Crucii Rosii intampina dificultati la intrarea in tabere, adaugand ca accesul acestora este limitat la doar cateva locuri.
    “Cee ce nu este inca clar este pana la ce punct guvernul Sri Lankai ne va ajuta sa ne indeplinim sarcinile pe care le gasim importante, cu privire la consecintele directe ale conflictelor armate”, a spus acesta.
    Kellenberger explica faptul ca nevoile prioritate sunt cele privind apa curata, ingrijirile medicale pentru civili si detinuti. Acesta spune ca Crucea Rosie nu are acces nici la persoanele prinse in conflictul din Valea Swat, Pakistan. Insa, in acest caz, a adaugat ca voluntarii nu pot intra in regiune pentru a oferi asistenta din motive de securitate. Nu exista nicio interzicere oficiala impotriva acestui lucru, a mai spus acesta.
    In ciuda pericolelor, Kellenberger spune ca ICRC continua sa lucreze in capitala Somaliei, Mogadishu. Nu exista personal expatriat permanent acolo, insa delegatii international se deplaseaza periodic in regiune pentru a lucra cu personalul local.

    In Romania se moare din nepasarea autoritatilor

    In timp ce intreaga lume se arata ingrijorata de cresterea insecuritatii in lume, de aparitia unor noi epidemii, in Romania, nepasarea autoritatilor in problema cainilor fara stapan aduce zilnic noi victime.
    Joi seara, la Timisoara, doua femei au fost sfasiate de o haita de caini si au ajuns in stare grava la spital. Femeile iesisera la o plimbare in apropierea blocului cand, la un moment dat, fiarele s-au napustit asupra lor. Marele noroc a fost cu un trecator barbat care a avut curajul sa le sara in ajutor.
    Cele doua batrane nu au crezut ca vor scapa cu viata din coltii animalelor. Nu au avut cum sa se apere cand haita le-a inconjurat si-a dat atacul.
    Femeile au fost transportate de urgenta la spital, in stare de soc.
    Sub aceeasi teroare, a cauza cainilor comunitari, traiesc toti oamenii din intreaga Romanie. Chiar si in Capitala Europena, Bucuresti, astfel de haide ce caini ataca trecatorii creand un climat de instabilitate si nesiguranta la nivelul cetatenilor.
    De altfel fiecare stat cu razboiul sau. Daca in Somalia, Mogadishu, Irak ,Afganistan sau Birmania, oameni sunt chinuiti sau mor secerati de puterea armelor, in Romania secolului XXI se poate dovedi ca oameni mor din nepasarea autoritatilor.

  14. laur said

    am June 5 2009 @ 9:56 pm

    Toti oameni cit de cit normali, sustin acest demers.
    Tot ce este ciine fara stapin trebuie eutanasiat, si primaria trebuie sa se ocupe de acest lucru .
    Toti ci care detin animale ,si in special caini ,ar trebui sa aiva carnet de sanatate si sa dea socoteala pt soarta lor.Deasemeni pt cei care locuiesc in oras si nu au curte sa plateasca impozit la primarie pt. mizeria si disconfortul produs celor din jur de animalele pe care le detin.
    Iar astia care se dau mari iubitori de animale sa merga la gradina zoologica si sa se implice in cresterea animalelor de acolo sau sa inchirieze spatii pe bani propii(ca un vertabil iubitor de animale) sa faca adaposturi si alte acareturi conform cu pretentiile cerute de ei.

  15. Zen said

    am June 5 2009 @ 10:15 pm

    Bineinteles ca da!

    Si in America orice caine fara stapan sau fara macar zgarda este luat de hingheri si daca nu il revendica nimeni sau il infiaza in timp de x zile, este lichidat.

    Mai mult, stapanii cainilor sunt sanctionati de lege pentru odraslele lor daca acestea musca alti oameni sau isi fac treburile prin oras.

    Ce atata stanga dreapta ?!? Da, iubim animalele si le protejam, dar pe cele care au stapan. Daca va plac asa de mult cainii de pe strada luati-i acasa, vaccinati-i, puneti-le zgarda si nu le mai face nimeni nimic.

    Daca nu sunteti in stare sa faceti asta lasati ipocrizia la o parte si ganditi cu creierul nu cu partea dorsala.

    Eu sunt pentru lichidarea cainilor vagabonzi indiferent ca e euthanasie sau nu.

  16. Piciu said

    am June 5 2009 @ 10:32 pm

    Nu trebuie desfintate padocurile pentru ciini.
    Oricine isi poate pierde ciinele si are posibiliatea sa il gaseasca in aceste padocuri.
    Legea ar trebui sa impuna citeva reguli de baza :
    - Toti ciini fara stapan de pe strada sa fie prinsi si bagati in padocuri pentru o perioada de max. o luna . Dupa aceasta perioada vor fi eutanasiati daca nu isi vor gasi stapin.
    - Toti posesorii de ciini care ii abandoneaza sa fie amendati si obligati sa munceasca o luna de zile la padocuri , munca in folosul comunitatii.
    - Toti ciini sa fie luati in evidenta in mod obligatoriu .

  17. Ilie Chirculescu said

    am June 5 2009 @ 10:36 pm

    Sunt total de acord cu eutanasierea cainilor vagabonzi.
    Sa ne gandim – fara falsa pudoare- la copii, femeile, si in general oamenii mutilati si omorati de caini.
    Sa nu luam in seama asazisilor aparatori ai animalelor pentru ca ei fac asta pentru banii pe care-i primesc sa ajute cainii- si nu o fac.
    I:De ce un caine are mai multe drepturi decat un om?
    R:Ca niste oportunisti sa castige multi bani
    OPRITI TEROAREA DE PE STRAZI…LUPTAI PENTRU APARAREA OAMENILOR CA SUNT MAI IMPORTANTI

  18. rodinim said

    am June 5 2009 @ 11:51 pm

    Propun,ca in orice alta tara civilizata,la noi,ciini, sa fie adunati in adaposturi,si cei care nu sint revendicati sau adoptati in 3 -4 saptamini sa fie sterilizati(respectiv sa li se faca un semn pe urechea dreapta pe linga cureaua colorata rosu sau albastra,in functie de sexul ciinelui,de la git).
    Pe de alta parte prin publicitate si alte actiuni sa fie sensibilizata opinia publica in vederea adoptarii acestor animale.
    Sa nu uitam ca un ciine poate fi folosit in mod terapeutic de un bolnav.
    Iar daca un ciine devine agresiv,este din pacate urmarea unei triste experiente avute anterior cu oamenii.

  19. Csaba said

    am June 6 2009 @ 1:21 am

    Iubesc cainii,am avut un Schnauzer si acum am doi ¨Heinz 57¨ adica pedigree de la 57 de rase, corcituri, ca sa fiu bine inteles, dar asta nu inseamna ca-mi convine sa fiu muscat pe strada de cainii lasati pierzaniei de niste iresponsabili. Scurt: eliminati! Si daca apar persoane de gen Brigitte Bardot: ii iubiti, le vreti binele, OK, duceti-i pe toti in curtea voastra, sa nu-mi fie teama ca-mi musca copilul. Nu fiti ipocriti, doar vorbe, treceti la fapte, luati-i acasa si iubiti toti caini care noi ii uram din suflet.

  20. Maria said

    am June 6 2009 @ 11:18 am

    URA
    Ura ne mananca sufletele si ne aduce in starea jalnica in care ne aflam
    O LEGE BUNA TREBUIE SA PROTEJEZE ORICE FIINTA

  21. Tiara said

    am June 6 2009 @ 12:21 pm

    Maria, nu stiu exact la ce/cine te referi, dar – in acest caz- sa pui viata omului mai presus de viata cinelui lasat de izbeliste, nu este ura. Iar starea jalnica in care am ajuns se datoreaza doar nepasarii autoritatilor si inconstientei/ipocriziei oamenilor “iubitori” de caiini fara stapin, care au impresia ca daca le arunca resturile lor de mincare, le-au facut un mare bine :(

  22. edut said

    am June 6 2009 @ 12:31 pm

    Nu cred ca de ura e vorba…nu urasc ursul,lupul sau vulpea,cu toate ca din cand in cand ne viziteaza ograzile,in schimb cainii care pun stapanire pe cartiere intregi,care pazesc intrarile in bloc,de iti trece pofta sa mai pleci in vizita nu cred ca ii pot tolera.Poate si faptul ca sant ai nimanui,nimeni nu are grija de ei ma indeamna la hotarari de genul…nimeni nu vrea disparitia cainilor ca rasa,ci doar a celor nedoriti de nimeni care mai fac si rau.

  23. Rusu Dumitru said

    am June 6 2009 @ 2:52 pm

    1. Trebuie sa dispara toti cinii liberi din tara asta ! Este o rusine ! Nici in urma cu citeva secole nu era asa ceva ! Suntem unici in lume, sa nu mai vorbesc de Europa . . .
    2. Nu trebuie sa fie voie ca sa fie tinuti caini in apartamente de bloc ! Cine vrea sa aiba caini, sa-i creasca la curte !
    Sunt iubitor de animale si TOCMAI LA CAINI ma gindesc cind vad ca sunt “crescuti” la bloc si plimbati – imi cer scuze, dar alta asemanare nu am gasit pentru moment – ca nenorocitii de evreii in timpul nazistilor, prin lagarele de concentrare . . .

    Dupa inca 10-20 de ani s-ar putea ca copiii nostrii sa considere ca Romania a avut DINTOTDEAUNA haite de caini ! Vom ajuge acolo, eu sunt sigur !
    Daca nu chiar mai rau . . . adica haitele sa traiasca in holurile blocurilor . . .
    liberi pe strazi

  24. Radianu Mihai said

    am June 6 2009 @ 4:52 pm

    am toata compasiunea pentru bietele animale (caini,pisici etc.),dar
    omul trebuie protejat inaintea tuturor!
    este dur dar cred ca o actiune de prindere si eutanasiere in masa a tuturor cainilor vagabonzi trebuie aplicata de urgenta!
    cu jumatati de masura nu vom rezolva nimic si an de an vom cheltui,
    atat bani,cat si vieti omenesti pentru a combate acest fenomen daca
    nu se va lua o masura radicala!

  25. cristian said

    am June 6 2009 @ 6:03 pm

    sunt de acord cu eutanasiarea cainilor fara stapan , fata mea moare de frica lor

  26. Ofemeie said

    am June 6 2009 @ 6:08 pm

    Da, dupa ’89 romanii si-au scos ipocrizia la vedere; cu fiecare situatie ce presupune o analiza sociala, una gandesc ‘mnealor si alta spun si mai ales,legifereaza! Este normal si de bun simt elementar ca legislatia unui stat sa aiba in vedere oamenii!
    (consideratiile despre caini – si eu am caini – hai sa le incredintam hartiei, computerului/blog, etc., mai ales cand in “noptile cu luna” diversi n-au ce face si ii apuca false suferinte!)

  27. Horea said

    am June 6 2009 @ 7:25 pm

    eu vad ca avem numai ucigasi prin zona, …ucigasi fara simt practic as putea adauga

    cate kilograme are un caine? cat costa kilogramul de friptura in asia?

    voi stiti ca asta e afacere de milioane de euro /an ??

    de ce nu se pune in proiectul de lege dreptul de libera circulatie al acestor patrupede, ca sa putem sa le exportam in asia

    va spun eu, o sa fie extrem de multe tari doritoare

    sa facem un calcul, o asociatie de-asta de protectia animalelor zice ca n-are bani, etc…. expediaza 100 de patrupede (elibereaza si depozitul ) face si bani sa tina 200 vii …

    in fiecare luna daca exporta cat trebuie, pot sa ofere conditii de 4 stele la animalele vii, au si bani de sterilizat mai departe

    eu sunt clar imptotriva cainilor, iar ideea de mai sus mi-a venit dupa ce am vazut cum arata Saturn-Venus …

    in zona Mangalia, au fost aduse diverse natii de asiatici pt. a lucra in santierul naval, …aia primesc 200$ / luna cazare si masa (3 mese cu orez zilnic – sunt extrem de multumiti ) . ei bine ei isi mai condimenteaza viata si cu o delicatesa din cand in cand…

    cine merge anul asta la mare, sa-mi spuna daca mai vede picior de caine fara stapan in cele 2 statiuni …

  28. Laura M. said

    am June 6 2009 @ 7:51 pm

    Locuiesc in Magurele, Ilfov si orasul nostru se confrunta cu o grava problema, cea despre care se vorbeste aici.
    In zona in care locuiesc eu am numarat in acest moment 12 caini in fata blocului si 8 caini in spatele blocului, printre care si doua catele care tocmai ce au facut 9 pui!!!
    Poate ca situatia nu ar fi ata de tragica daca nu ar exista atacuri asupra oamenilor in ABSOLUT fiecare zi. Mai trist este ca din cauza faptului ca nu au ce manca in fiecare zi vedem cum se sfasie intre ei, sau manaca pisici, sub privirile stupefiate ale copiiilor. Ma intreb cand o sa vedem cum manaca oameni?
    Va rog, domnule Urban, o solutie? Sau macar un numar de telefon al unei persoane care ne poate ajuta?
    Multumesc anticipat!

  29. Othelo said

    am June 6 2009 @ 8:04 pm

    Atentie ca aici este o capcana. In State, dl senator prboabil stie, si poate de aceea a supus spre dezbatere acest subiect, a aparut o aberatie de (inca cred, pentru ca nu stiu daca a trecut ca si lege?)propunere legislativa, prin care un animal te poate da in judecata pentru “rele tratamente”. Evident ca aducerea in instanta nu se face la initiativa animalului presupus pe buna dreptate sau nu ca ari fi fost maltratat, ci de catre un avocat la initiativa de multe ori a unei asociatii de protectie a animalelor. Rau este efectul unei astfel de actiuni, in sensul ca noua legislatie prevede pedepse cu ani grei de puscarie si/sau amenzi foarte mari.
    Desigur ca este socant sa vezi un animal maltratat, dar o astfel de lege poate duce la interpretari deosebit de periculoase, si este foarte posibil ca a fost creata in scopul de a deveni un element suplimentar de stres pentru populatie, adaugat la celelate pe care le tot discutam aici. Spre exemplu, nu este definit (voit?)foarte clar nivelul de violenta exercitat asupra unui animal de la care se poate defini “raul tratament”sau un termen echivalent. Cu alte cuvinte, daca alungi un caine vagabond sau o pisica pentru ca sa zicem ca te deranjeaza intr-un anume context, chiar daca o faci doar printr-un simplu gest, teoretic poti risca ani grei de parnaie. Aberant, ca si Patriot Act de altfel, unde primele victime au aparut in ultimii ani: celebru este cazul unei femei arestata si trimisa in judecata pentru ani grei de puscarie (cred ca era vorba de 18, nu mai stiu sigur,undeva pe la 15-18 ani)pentru ca i-a dat o palma la fund copilului de 3 ani care plangea si tipa ca dorea nu stiu ce jucarie prin aeroport. femeia a fost trimisa in judecata pentru terorism, deoarece cadea sub incidenta The Patriot Act.
    Astfel de efecte hilare in aparenta, dar care pot decide destine in mod aberant, pot apare cu siguranta ca urmare a instituirii unui cadru legislativ favorabil de catre parlamentari, cei mai multi facnd-o ca de obieci in necunostiinta de cauza, alti pentru ca “asa vrea UE”.
    Cu siguranta, daca se doreste cu adevarat se poate gasi o alta modalitate de a proteja animalele de oamenii violenti.
    Eu cred ca ceea ce se incearca este o alta modalitate, pervesa de altfel, DE A ATENTA LA LIBERATEA OAMENILOR.

  30. fatmind said

    am June 6 2009 @ 11:04 pm

    Pentru a ajunge la o situatie normala (fara caini maidanezi), din pacate singura solutie este eutanasierea.
    Dar aceasta trebuie aplicata abia dupa ce avem un cadru legislativ, dorinta politica care sa impiedice refacerea populatiei de caini fara stapani.
    Altfel vom tot omori caini, facandu-i pe ei sa plateasca pentru incapacitatea noastra de a stabili si respecta legi specifice.

  31. Minel said

    am June 7 2009 @ 3:30 am

    Ar fi bine sa aveti grija de cainii maidanezi, daca mai tine mult criza asta o sa prinda bine cate o bucata de carne proapspata pe gratar. Si sa nu imi spuneti ca nu va place gustul ca doar mereu mancati hamburgeri, iar daca eliminati aceasta sursa ieftina se vor scumpi saraci hamburgeri si iar nu o sa va placa nici aceea situatie.

  32. R-Volt said

    am June 7 2009 @ 9:34 am

    Sunt de acord cu eutanasierea cainilor vagabonzi, mai ales care se aduna in haite, sunt periculosi atat pentru oameni, cat si pentru alte animale.
    Nu cred insa ca trebuie interzis sa tii caini in apartament, insa proprietarii trebuie obligati sa ii vaccineze si deparaziteze regulat, sa aiba carnet de sanatate, si sa-i plimbe cu lesa si botnita, iar in caz de deranj real si dovedit la adresa colocatarilor (caini care latra de nebuni la 2-3 noaptea, agresivi cu vecinii) acestia trebuie sanctionati drastic, iar in caz de repetare a problemei, obligati sa renunte la acel caine.
    Nu sunt in schimb deloc de acord cu eutanasierea pisicilor, acestea nu prezinta nici un pericol, dimpotriva, previn invaziile de rozatoare in apartamente, ceea ce deratizarile nu reusesc sa faca, si sunt mult mai periculoase (cunosc caz de copii ajunsi la spital pentru ca au intrat in contact cu raticide asezate prin diverse unghere prin blocuri si boxe). Unde sunt realmente prea multe pisici, se poate trece la sterilizarea femelelor (costul nu e mai mare decat al eutanasiei.
    Cat despre maltratarea animalelor (vezi cazul gunoaielor din Buzau, cei care au ucis in bataie o pisica intr-o scara de bloc si apoi au si pus mandrii filmarea pe YouTube, – viitori criminali) aceasta trebuie aspru pedepsita, dar in prealabil cu grija definita. De exemplu, cazul mai sus amintit justifica ani grei de puscarie, din astfel de indivizi rezulta intotdeauna infractori periculosi, ceea ce-i retine (temporar) de a face acelasi lucru unui om este eventual frica, nu moralitatea.
    In concluzie, consider ca avem dreptul de lua orice masuri pentru a apara viata si integritatea corporala a oamenilor, nu insa si dreptul de a ucide gratuit, sau pe motive puerile (de ex ma enerveaza mata de sub geam, nu-mi plac animalele, etc)

  33. Tzeapa Voda said

    am June 7 2009 @ 9:56 am

    In calitate si de om, si de veterinar, cel complet, normal si de bun simt mod de rezolvare imi pare cel expus de “R-Volt”. Are dreptate in tot ce a spus, este modul care ar proteja cel mai bine atat oamenii(normali, nu criminalii psihopati) cat si animalele (cele nevinovate). Exista un principiu in mediocina care nu ar fi rau de aplicat si in legislatie “Primum non nocere” – “In primul rand sa nu faci rau”. As mai vrea sa adaug faptul ca de cate ori s-a incercat rezolvarea acestei probleme, veterinarii nu au fost niciodata consultati, astfel de legi nu trebuie facute nici in interesul societatilor de ecarisaj, nici in cel al iubitorilor de “haite urbane”, ci doar in al oamenilor onesti si animalelor nepericuloase, fara exagerari si “luari la gramada”, cum e obiceiul pe la noi (si cum bine spune “Othelo”, si prin alte parti)

  34. Tzeapa Voda said

    am June 7 2009 @ 9:56 am

    “cel mai complet”

  35. FUNCTIONARUL said

    am June 7 2009 @ 10:51 am

    Da sunt pentru euthanasierea cainilor. Modificati legea !!!

  36. MADCAT said

    am June 7 2009 @ 11:02 am

    Eutanasiati cainii vagabonzi si puliticienii romani!

  37. Kira said

    am June 7 2009 @ 11:19 am

    Principiul expus de “Tzeapa Voda” ar fi foarte bine venit, atat la aceasta lege, cat si la celelalte. Daca s-ar fi tinut cont de el, n-am fi avut atatea aberatii legislative, gen “gripa pogeasca in economie” (OUG 34/2009), si cate si mai cate!
    Subscriu si eu la varianta lui “R-Volt”, are echilibru, realism si echitate.

  38. securistu de scarbici said

    am June 7 2009 @ 6:10 pm

    sunt pt eutanasierea oamenilor dobitoci…oare cine intarata cainii,cine-i inraieste…vb degeaba p’aici

  39. Dumitru Balmez said

    am June 7 2009 @ 7:10 pm

    Cred ca inmultirea cainilor vagabonzi este incurajata de cei care trebuie sa-i eradicheze. Cu cat sunt mai multi, cu atat mai multe fonduri vor fi alocate si, normal, vor fi subtilizate. Doar s-a mai intamplat. No hard feelings, everything is business ! Puteti vedea oricand maidanezi capsati la ureche si care se ard ca-n filme.

    Este clar ca autoritatile sunt neputincioase in aceasta problema. Ar trebui gasita o metoda de stimulare a adunarii lor de catre firme sau persoane fizice. Ma batea gandul sa fac un site coreean, in care sa anunt ca vreau sa cumpar piei de caine, pentru facut manusi, absolut credibil. Va dati seama cum adunau gusterii ? Dar trebuie niste bani, sa platesti unu-doua transporturi. Singura problema este ca privatii ar fi instare sa-i inmulteasca si mai al dracu’.

    Poate va mai vin idei de business, astea mi se par cele mai eficiente.

  40. Schizoila said

    am June 7 2009 @ 8:44 pm

    Corect “R-Volt” “Tzeapa Voda”, “Kira”, foarte la obiect, mai ales “R-Volt”

  41. gherasim said

    am June 8 2009 @ 2:23 am

    primarul orasului buftea, ion stoica, refuza insistent intreprinderea oricarei actiuni in rezolvarea problemei cainilor vagabonzi. va cer o interpelare a edilului indolent, ce respinge cu obstinatie datoria sa de a asigura minime conditi de civilitate pentru comunitatea locala. fara a denatura gravitatea problemei, agresivitatea si numarul tot mai mare al acestor caini, prezinta un nou pericol public pentru cetateniiii orasului, cumulandu-se celorlalte abateri de la lege lipsite de reactia autoritatilor- ma refer la incalcarea normelor de mediu(poluarea aerului si a panzei freatice) de catre fabrica de mezeluri angst si crescatopria de pui avicola

    va multumesc anticipat

  42. Leon said

    am June 8 2009 @ 10:38 am

    Complet de acord. Este o initiativa fantastica!!! Orice caine gasit pe strada fara stapan trebuie luat. Daca nu este adoptat in 7 zile il omoram. Simplu si eficient. Cred ca cei mai multi oameni vor sustine abrogarea acelei legi tampite. Felicitari inca o data!

  43. Dies Irae said

    am June 8 2009 @ 11:11 am

    Abrogarea acestei legi, in forma existenta, este necesara, insa trebuie inlocuita cu ceva. Acel ceva ar trebui sa porneasca de la principiile expuse de R-Volt, adica sa legifereze eutanasierea cainilor fara stapan, (si numai a lor, pisicile nu se aduna in haite sa atace oamenii!) si de asemenea, pedepse de pana la 10 ani (in cazul de la Buzau, de exemplu, se justifica o astfel de pedeapsa) de puscarie pentru cei care ucid sau schilodesc intentionat si cu buna stiinta un animal nedestinat consumului, in afara cazurilor de aparare proprie, a altor oameni, sau a altor animale (vezi cainii agresivi). Daca se pornea de la aceste principii simple si clare, am fi avut de mult legi foarte bune in acest domeniu.

  44. Eva said

    am June 8 2009 @ 11:42 am

    Protejati animalele!!!!
    Multi oameni sunt mai rai, mai “ANIMALI” ca animalele.
    Faceti comparatie: Citi oameni isi ucid semenii zilnic, si cite animale ucid oamenii? daca te ataca un animal,o face , de multe ori, numai din autoaparare. Dar omul??????

  45. Lanton said

    am June 8 2009 @ 11:57 am

    Lega Marinescu este o lege aberanta sau cel putin prost aplicata, oricine ar trebuii sa fie de accord ca plimbatul pe strada trebuie sa fie sigur fara amenintarea oricarui animal cred ca se pot gasii solutii normale de a rezolva aceasta problema a cainilor comunitari fiecare doreste un caine nu are decat sa il tina in curtea propie sau apartamentul propiu dupa caz, iar maresul pe strada in lesa si cu botnita de asa natura incat animalul sa nu reprezinte o amenintare pentru oameni stiut fiind faptul ca orice caine are potential violent, nu este normal sa mergi pe strada aproape ca prin jungla amazonului si de altfel de ce trebuie sa investesc eu bani in aparate impotriva cainilor dupa ce platesc taxe si impozite autoritatilor care de datoria lor este sa faca din strazile oraselor locuri sigure pentru cetateni.
    In concluzie locul cainilor este in spatii ingradite si sub control strict madical nu liberi pe strada reprezentand un pericol permanent.
    Sunt pentru modificarea sau abrogarea Legii Marinescu.

  46. VICTOR said

    am June 8 2009 @ 2:41 pm

    Sa fie clar in tarile ordonate si curate din vest nu vezi javre pe strada!

    Dragostea de animale si civilizatia urbana sunt 2 lucruri diferite. Daca cineva iubeste un caine il tine in curte sau in casa, nu pe strada.

    Ametitul ala de Oprescu interzice copiilor sa se plimbe cu bicilietele prin parcuri, dar lasa liberi zeci de caini vagabonzi prin aceleasi parcuri! Pana acum nu s-a prezentat la spital nici un om lovit de un copil cu bicilieta, dar zilnic sunt tratati sute de oameni muscati de javrele strazii. Vedeti cazul de la Tm.
    Iar politicienii nostri Prim ministru, Primar, sau ce-o mai fii nu au nici o strategie de a starpii potaile strazii! Dar dau lege sa starpasca copii cu bicilete din parcuri!!!

    Eu am caine, sta in curte. Altii ii tin in scarile blocurilor, ca sa nu mai poata trece nimeni.
    Sa fie clar: un oras civilizat nu are javre pe strada.
    N-am vazut caini vagabonzi nici macar in Istambul un oras cu peste 12 milioane de oameni!

  47. Aida said

    am June 8 2009 @ 5:07 pm

    Animalele nu ataca decat daca se simt amenintate! Sunt de acord ca trebuiesc stransi de pe strazi caini fara stapan..dar problema cea mare este ca sunt lasati fara mancare,sa se sfasie intre ei,in asa zisele adaposturi,pentru ca banii care sunt alocati pentru acesti caini,se duc in buzunarele altora.
    Apoi mai este si stilul barbar in care sunt ucisi dupa n..numar de zile..
    Concluzie: Inainte de inceperea strangerii cainilor,trebuie recrutat personal mai “uman”,decat actuali Tortionari.(in acest fel,mai creeati si locuri de munca pentru cei care vor cu adevarat sa munceasca dar nu au o calificare..DAR,fara tigani!]

  48. Ana said

    am June 8 2009 @ 6:45 pm

    Oameni buni!
    V-ati inrait cu totii! Cainii au ajuns pe strada datorita NOUA! A tuturor! Degeaba aruncati vina pe asociatii, pe iubitorii de animale, pe autoritati!
    Cainele este un animal domestic, pt ca OMUL l-a dom
    esticit! NU a cerut cainele sa vina sa umble pe strazile oraselor!

    Eutanasia nu e solutia! Oamenii sunt problema! Atata timp cat exista abandonuri vor exista caini pe strada!

    Ia sa se dea o lege prin care sa se interzica detinerea de animale de catre toti idiotii.
    In Canada, daca vrei sa iti iei o pisica ti se deschide dosar si este controlat inainte sa ti se acorde acest drept.

    Nu toate brutele de oameni trebuie sa aiba animale. La ce le trebuie animale celor care le chinuie, le infometeaza si le lasa sa se impuieze?!

    Si cei care mor de grija batranilor si a copiilor sa puna mana sa faca ceva! De ce nu fac ei ceva pt batrani si copii…daca ii doare atat de tare? Stiu numai sa sara cu gura de cate ori vine vorba de caini, iar ei nu fac nimic pentru binele societatii.

    Si sa fim seriosi! Cainii nu sunt ucigasi, OAMENII sunt!

    Cainii nu vin sa iti fure din buzunare, sa iti sparga casa sau sa iti violeze copilul!
    EU SUNT PENTRU RESPECTAREA ANIMALELOR SI A DREPTURILOR LOR LA VIATA LINISTITA in aceasta jungla de beton si poluare pe care noi, OAMENII, am creat-o!

  49. hingherului urban said

    am June 8 2009 @ 6:48 pm

    un gunoi nu poate sa produca decit cel mult gunoaie. asa si urban…. sa cada pacatul asupra familiei tale pina la al 70lea neam, urban, criminalule! ai in spate o intrega cohorta de hingheri care-si vad puse in primejdie afacerile! copiii tai sa plateasca pacatele parintilor!

  50. Sierra Monica B. said

    am June 8 2009 @ 8:30 pm

    Domnule Urban Iulian, la varsta si la experienta dvs mai e nevoie sa cereti parerea oamenilor? Nu reusiti inca sa faceti diferenta dintre bine si rau? Ati trait degeaba atatia ani,ca eu nu inteleg?

  51. lucia said

    am June 8 2009 @ 11:02 pm

    Pacat de tara asta ca e locuita!Ura,dusmanie,lipsa de compasiune si ratiune (ceea ce ar trebui sa ne caracterizeze ca fiinte superioare animalelor),”solutii” tampe (gen expedierea cainilor in Asia si alte aberatii),cu cat oare sunteti unii platiti pt asemenea aberatii haine,sau asa e,nici nu e nevoie ca atatea traume si “educatie ” etica ceausista ne-a facut si mai “spirituali”?!Asta tara europeana,care papa fonduri europene,condusa de minti “luminate” ca tov. initiator care are “5 bucati acasa si e iubitor de animale”!Or sa plece toti oamenii de aici si or sa ramana din astia,care dau “solutii” stralucitoare,atunci sa vedeti,stimati urmasi ai dacilor,ai lui Vlad Tepes si alte figuri istorice (ca vad ca stiu unii tare multa istorie si sutn educati nevoie mare pe aici!).

  52. lucia said

    am June 8 2009 @ 11:06 pm

    Clar:Eu zic NU! Dar sunt pt modificarea coruptiei,prostiei,clasei politice si a non-valorilor,care nu sunt capabile decat de a ingurgita,a avea masini si vile si mai luxoase si a se razbuna pe bietele patrupede!

  53. Raluca said

    am June 9 2009 @ 8:17 am

    Exista solutii, dar trebuie sa vrem sa fie gasite: adaposturi pentru aceste animale in care sa fie castrate, cele cu evidente porniri agresive sa fie eutanasiate, darea spre adoptie etc…. Trebuie decat sa vrem…
    Nu sunt de acord cu scoaterea legii de protectie a animalelor pentru ca daca nu poti fi om cu un animal, atunic nici cu un om nu poti fi. Oamenii care tortureaza animalele sunt monstri!

  54. Ela Dumitrescu said

    am June 9 2009 @ 8:21 am

    Daca vrem sa rezolvam problema aceasta, nu vom realiza mare lucru cu eutanasierea cainilor vagabonzi. S-a practicat in marile orase cel putin 8 ani consecutiv si singurul rezultat a fost ca primariile au imbogatit firme private care au concesionat aceasta activitate si au inghitit bani publici, dar cani tot erau pe strazi. Nu mai spun ca nimeni nu supraveghea cum erau tinuti in adaposturi timp de 10-14 zile si cum erau “eutanasiati”, caci si aceasta procedura costa. Singura solutie este stoparea la sursa, adica controlul inmultirii lor printr-un Program national de sterilizare si de inregistrare a lor , au fost organizatii internationale de protectie a animalelor care s-au oferit sa ne sprijine, astfel incat in max 5 ani sa reducem specia la efectivul necesar. Dar la ce ar folosi aceasta inspectorilor de la primarii, cum s-ar mai pierde in buzunarele lor bani publici fara posibilitate de control?
    Putem, stimabililor , sa reintroducem “eutanasierea”, avem experienta anilor trecuti cand primariile se laudau presei ca au “eutanasiat” 5-10000 de cani intr-un an, dar caini tot erau pe strada, doar ca firmele concesionare erau platite in functie de numarul de caini OMORATI.
    Domnule senator, ma astept de la dumneavoastra sa luati masuri rationale, eu una refuz sa accept ideea ca suntem un popor de ucigasi. Chiar daca suntem saraci, uciderea cainilor de pe strazi nu poate fi un scop in sine.
    Dumnezeu sa va ajute!

  55. Ana-Maria said

    am June 9 2009 @ 8:24 am

    Cainii vagabonzi trebuie sa dispara. Nu exista orase civilizate in care sa vezi un caine fara stapan.
    Degeaba ati facut parcuri pentru copii daca in ele sunt haite de caini vagabonzi. Ca sa nu mai spun de cainii cu stapan, care umbla liberi fara zgarda sau botnita. Am ajuns sa ne fie frica sa iesim din case seara de frica cainilor. Traim cumva in epoca de piatra?

  56. Cristi said

    am June 9 2009 @ 8:40 am

    Saptamina trecuta m-a muscat un ciine maidanez (care era intr-o haita de 5-6 bucati)in Bucuresti. Acum fac tratament antirabic: 3 doze la interval de 1 saptamina fiecare.Am doi copii: daca va fi muscat de ciine unul din ei, atuci voi rezolva problema ciinilor cu ranga, asa cum mai arata pe la TV. Nu cred ca trebuie sa astept o lege inca 10 ani ca sa ma protejez de dobitoace. Daca va aduceti aminte, cu cca 10 ani in urma a murit un japonez muscat de ciine. Cit sa mai astept? Prin urmare nu sunt un admirator al animalelor fara stapin, de care nu raspunde nimeni.Consider ca toti ciini vagabonzi trebuie adunati undeva si daca in 1 luna nu ii cere nimeni inapoi, sa fie eutanasiati. Cei care nu sunt de acord cu treaba asta au 2 motive:
    1)profita de ei ca sa ii foloseasca pe post de “sonerii” (de regula paznicii de noapte care dorm in post);
    2)batrinii care locuiesc la bloc si le dau de mincare, dar nu ii tin in casa.
    Consider ca a sosit vremea unei legi care sa protejeze oamenii de ciini fara stapin, pri urmare va rog sa initiati un asemenea proiect de lege. Ar mai fi de vazut cheltuielile statului cu vaccinarea antirabica si antitettanos in urma muscaturilor, pentru ca nu sunt neglijabile.
    Mentionez ca nu stiu ce stipuleaza legea Marinescu, dar din cite imi aduc aminte omul este o lepra deci si legea este tot un rahat.

    S-auzim de bine!

  57. Arianne said

    am June 9 2009 @ 9:22 am

    Inteleg ca legea Marinescu e neaplicabila , dar nu vad alternativa.E usor sa propui o lege care sa abroge alta lege .Mai greu e sa propui o alternativa viabila cu norme clare de aplicare , cu nominalizarea institutiilor care raspund de aplcarea acesteia, cu drepturi si obligatii clar conturate.
    Asta asteptam de la parlamentari .

  58. Adrian said

    am June 9 2009 @ 9:57 am

    am scris la toate asociatiile astea mail ca vreau un pui de catel pe care sa-l cresc in curte.
    NU MI-A RASPUNS NIMENI de mai bine de o luna

  59. Gabriela Macovei said

    am June 9 2009 @ 10:48 am

    Buna ziua,

    Stiu ca nu dati importanta decat mailurilor care va plac asa ca voi fi foarte scurta si succinta.
    Ma numesc Macovei Gabriela sunt membra Proanima Suceava.In legatura cu asa zisul dvs proiect de abrogare a legii Marinescu doresc sa va comunic urmatoarele.In orase ca Brasov si Bucuresti s-au cheltuit milarde de lei pentru eutanasie timp de 5 ani si rezultatul=mai multi caini comunitari pe strazi.Va invit la o dezbatere pulblica sa va punem pe masa cifre concrete ,care sunt mai presus ca orice vorba sa vedeti care este nr de caini actual in orase unde s-a eutanasiat si care nr de caini in orase unde s-a sterilizat in masa.
    Toate asociatiile din tara contesta vehement initiativa dvs care este total lipsita de baza reala si de diplomatie.Nu consideram ca un diplomat va castiga simpatie sau celebritate prin astfel de initiative.
    Deasemenea nu intelegem de ce in partidul dvs sunt persoane care pledeaza pt sterilizare si dvs pt eutanasie,un partid corect si compact ar trebui sa aiba o parere unitara,pentru a castiga increderea alegatorilor ca noi modesti si naivi.
    Nu ma astept sa raspundeti, dar va comunicam ca vom lupta vehement si prin orice mijloace legale si corecte pentru a demonstra ca initiativa dvs este total nefondata si nepotrivita.

    Cu stima,
    Gabriela Macovei

  60. Elena said

    am June 9 2009 @ 10:49 am

    @ Adrian
    Nu stiu cum se procedeaza, dar afla-mi de la administrator adresa de e-mail si voi incerca sa te ajut!

  61. senator Urban Iulian - ptr. Gabriel Macovei said

    am June 9 2009 @ 10:54 am

    Buna ziua
    Inteleg ca sunteti un mic Nostradamus daca “stiti” ca eu nu dau importanta decat mailurilor care “imi plac”. Trec peste acest aspect, si va invit sa incepem dezbaterea publica.
    De exemplu, ce mesaj transmiteti dvs. familiei acestei fetite ….http://www.ecomagazin.ro/o-fetita-de-sase-ani-a-murit-sfasiata-de-caini/ ? Cum redam aceasta fetita familiei ? Lasand orasele prada haitelor de caini infometati ?
    Haideti sa incepem dezbaterea. Stiti cati bucuresteni sunt zilnic muscati de caini ?
    Cu stima
    Urban Iulian

  62. Simona Panaitescu - director ASA said

    am June 9 2009 @ 10:55 am

    Buna ziua Dle. Senator,

    Apreciez preocuparea dvs.vis a vis de aceasta mare problema cu care ne
    confruntam noi , multi dintre cetatenii acestei tari.In Parlamentul
    Romaniei s-au perindat in ultimii ani mai multe proiecte de Lege dar
    fara a obtine rezultate concrete.
    Fiind in mijlocul problemelor si frustarilor ce apar zilnic pe aceasta
    speta, vreau sa va comunic punctul de vedere al cetateanului care
    doreste sa circule in siguanta intr-o urbe care sa nu fie a cainilor
    liberi pe strazi si totodata solutii concrete ce se pot materializa
    intr-o Lege care sa aduca multe responsabilitati iubitorilor de animale,
    masuri coercitive clare si usor de aplicat asupra celor indisciplinati.
    Pentru a porni la lucru,propun o intalnire cu scopul de a organiza si
    planifica actiunea de intocmire a unui nou proiect de lege.

    Cu multumiri,
    DIRECTOR
    Dr. Med. Vet.
    Simona PANAITESCU

  63. Livia said

    am June 9 2009 @ 11:32 am

    1.Asociatiile de protectia animalelor, NU SUNT FACTOR DE DECIZIE, doar interfata intre societatea civila si autoritati
    2.De PROTECTIA ANIMALELOR- ar trebui sa se ocupe ANSVA- institutie bugetara-
    Unde este PROIECTUL NATIONAL de sterilizare, a animalelor strazii, unde este strategia de identificare a femelelor din curti( sate, comune orase), unde este Politia animalelor, care sa aplice sanctiuni in cazuri de cruzime si crima.
    3.DE CE PRIMARIILE.”papa” banii, pentru gestionarea cainilor fara stapan, si dupa exterminari de peste 15 ani, avem tot animale pe strada?
    4.DE CE nu exista un parteneriat intre autoritatile locale, ANSVA si Asociatiile de protectia animalelor?
    5.DE CE suntem o tara barbara, unde animalele sunt torturate, chinuite ,omorate, la vedere?
    Si in fine, DE CE NU SE MERGE LA CAUZA SI SE VREA DOAR tratarea efectului- INFICIENT si neeuropean?

    Noul Parlament European va auzi si va vedea, in sunet si imagini, BARBARIA ROMANEASCA, fiti fara grija, suntem milioane de internauti!

  64. Cristi@Livia said

    am June 9 2009 @ 11:33 am

    Bai cretino, dar zecile de mii de romani muscati de caini, omorati. aia nu conteaza pentru tine, demento?

  65. ionut_d said

    am June 9 2009 @ 11:41 am

    Cainii comunitari – eterna discutie. Am in spatele blocului niste javre de astea care ataca oamenii, rup haine si care incep sa latre la 4 dimineata fara a se mai opri pana la 8 cand plec la birou. Am sunat la primarie sa rezolve problema. Mi-au un numar de intrare a plangere, #1218. Pana vor veni ei, vor continua sa ne terorizeze somnul, sa muste copii, sa rupa pantaloni.

    Problema este ca rabdarea mea nu este infinita, iar acei caini nu muncesc in timpul zilei, si nu platesc taxe si impozite. Eu platesc, si din ele se cumpara bemveuri la guvern, pentru ca sterilizarea este scumpa. Si pentru ca nu am rabdare, o sa cumpar niste otrava si 2kg de carne tocata. Da, si eu va impartasesc abordarea d-le Urban. Cainii nu au ce cauta pe strazi, trebuie eutanasiati. Este o lupta OM vs. CAINE la urma urmei.

    Celor care sunt impotriva a ceea ce cred si a ceea ce as face, ii rog sa mearga sa faca de buna voie antirabicul in burta sau sa incerce vizitarea zonelor pline de caini care ataca oameni.

  66. Cristian 2 said

    am June 9 2009 @ 11:43 am

    D-le senator
    Dute in mortii matii de nenorocit. Vrei sa ceri euthanasierea cainilor ? Sa ma pis pe mortii matii.
    Nu vezi ca majoritatea celor de aici se opun ? ce daca mai musca cate un om, este normal, pentru ca saracii catei sunt provocati de voi nemernicilor.

  67. Marinica said

    am June 9 2009 @ 11:49 am

    D-le Urban, dar nemernic mai esti. Ce ai domne cu animalele asta ? Ce , saracesti daca le dai sa manance ? Eu as vrea sa vad strazile pline cu caini in loc de oameni, ca oricum suntem sub regnul animal.
    Sunt impotriva acestui proiect de lege.
    Iar despre fetita de la Constanta care a murit, eu zic ca ea si parintii ei sunt de vina. Nu poti sa lasi copilul nesupravegheat pe strada, daca tii la viata lui. Tacsu si masa stateau la Tv si fetita lor o fi agitat cainii, iar astia i-au platit-o .
    Du-te dracu de nesimtit cu proiectul tau de lege cu tot

  68. D-le Urban esti un nemernic; fetita de la Constanta merita sa moara! | Urban Iulian said

    am June 9 2009 @ 11:56 am

    [...] in masa impotriva gripei porcine ar trebui impusa prin lege ? V-ati lasa vaccinati ? (138)Caini vs. Oameni – pe cine trebuie sa apere legea ? Implicati-va (67)Inca o dovada ca isteria gripei porcine are dedesubturi financiare ; 75 % din romani se declara [...]

  69. Cetateanul Adi said

    am June 9 2009 @ 12:18 pm

    Nu-mi place vorba multa si pana acum am stat in banca mea,lecturand cu interes problemele aduse in discutie de d-nul Urban.
    Subiectul de fata insa ma incita la raspuns,cu atat mai mult cu cat familia mea a avut si are mult de suferit din cauza cainilor vagabonzi,pe care nu-i strange nimeni de pe strazi.
    Observ cu satisfactie ca la subiectul de fata au raspuns un numar impresionant de cetateni,care sant evident interesati de problematica ridicata de cainii vagabonzi.
    Faceti ceva d-nule Urban,amendati legea aceea aberanta care nu-i protejaza pe oameni de loc.
    Cainii vagabonzi trebuiesc in primul rand prinsi cu promptitudine de pe strazi, si dupa o luna de zile eutanasiati daca nu sant revendicati de nimeni.
    Am auzit ca sant cetateni care dupa ce revendica un caine il pune din nou in libertate……am auzit ca pentru a avea de lucru in continuare o multime de caini sant pusi in libertate chiar de catre cei de la padocuri, ce aveau obligatia sa-i tina in captivitate… Halal comportament civic…. nu-mi ramane decat sa zic ce zice Mircea Badea : “Traim in Romania…..si asta ne ocupa tot timpul”
    Daca trebuie sa mai obtineti reactii si semnaturi pt a amenda legea in discutie,va sugerez sa mai puneti in discutie, eventual din saptamana in saptamana subiectul de fata astfel incat cei ce nu au lecturat articolul sa o poata face si saptamana viitoare si sa-si exprime punctul de vedere.
    Constat cu regret ca sant “cetateni” care nu pot sa se exprime civilizat cu privire la o tema data….De aia ne merge bine noua tuturor in Romanica.

  70. ionut_d said

    am June 9 2009 @ 12:20 pm

    Marinica, i-ai acasa la tine! In fiecare dimineata ma rog sa stea javrele in fata masinii. Casco am, mila mi-e mai multa pentru mine decat pentru caini. O cunostinta a reusit sa il prinda sub roti pe unul. Au mai ramas vreo 3 potai pe care daca nu le ia primaria le trimit eu in lumea viselor. Cainii fara stapan nu au ce cauta pe strazi. Eutanasierea este solutia! M-am saturat si de stirile cu potai sterilizate care au fatat cate 4-5-8 pui! Se incaseaza cei 200-250 ron pentru sterilizari dar nu le face nimeni, iar ei continua sa muste copii si sa atace alti oameni si ce ma doare pe mine, sa latre cate 4 ore la ore tarzii.

    Marinica, i-ai naibii acasa!!!

  71. Piciu said

    am June 9 2009 @ 12:42 pm

    LA legea asta controversata e important sa existe un amendament care sa specifice pedepsele pentru cei care nu si fac datoria si se fac ca fac sterilizari , se fac ca gasesc stapini pentru ciini ,
    se fac ca le dau de mancare in adaposturi , se fac ca pedepsec pe cei care lasa ciinii de capul lor pe strada , samd.

    Sper ca pedepsele sa fie cit mai aspre cu putinta .

  72. Am depus proiectul de modificare a legii pentru protectia animalelor | Urban Iulian said

    am June 9 2009 @ 2:00 pm

    [...] in masa impotriva gripei porcine ar trebui impusa prin lege ? V-ati lasa vaccinati ? (138)Caini vs. Oameni – pe cine trebuie sa apere legea ? Implicati-va (71)Inca o dovada ca isteria gripei porcine are dedesubturi financiare ; 75 % din romani se declara [...]

  73. anca said

    am June 9 2009 @ 3:42 pm

    Domnule Urban Iulian , va rog din suflet sa faceti ceva pentru starpirea fenomenului ” caini maidanezi”.Nu se poate , ca in sec.XXI ,sa iti fie teama sa mergi pe strada de teama . Eu sustin orice proiect de lege care ar face ca aceste fiinte sa nu mai stea pe strada.Ele trebuiesc tinute in spatii speciale , iar la batranete trebiesc eutanasiate.
    Apropo, dl.Urban , incercati, ca prin intermediul retelei de net , sa supuneti la vot aceasta lege si pentru romanii de rand , care pot intra in legatura cu dvs.si isi pot exprima opinia fate de acest fenomen, care devine din ce in mai delicat.
    Si eventual, il puteti discuta cu colegii dvs. din Parlament.

  74. Hi'n gheru ta mea said

    am June 9 2009 @ 4:10 pm

    Iulian, poti sa extinzi aplicarea legii si la javrele umane? La cainii rosii, la toti cei care fura, la toti cei care mint… impotriva presei franceze, a bbc-ului…a lui Obama, a interlopilor, a celor ce injura inclusiv la tv sau pe net.

  75. Hi'n gheru-ta mea said

    am June 9 2009 @ 4:15 pm

    Propun extinderea eutanasierii si la javrele cu 2 picioare, la interlopi, la cainii rosii, la tzigani, la toti cei ce mint inclusiv la tv, la toti cei ce fura, la presa franceza, la bbc, Obama, bildenberg, clubul de la Roma cu toti membrii ei.

  76. Piciu said

    am June 9 2009 @ 4:26 pm

    Cum putem semna o petitie online ?

  77. politika said

    am June 9 2009 @ 5:31 pm

    Va cred pe toti. Am citit toate punctele voastre de vedere.
    Acum va invit la film :

    http://video.google.com/videoplay?docid=1003875157308634534&q=source%3A008661077193604573890&hl=en

    vedeti acest film si apoi comentati, comentati , come n t a …

  78. Gavriil said

    am June 9 2009 @ 5:49 pm

    UN frate mai sus scria “..un animal te poate da in judecata pentru “rele tratamente”..”
    Doamne, Doamne..unde s-a ajuns. Mai ramane sa le facem si “Scoli pt. educatie”.
    Cata intunecare in omul modern, sa-si indrepteze atentie asupa dobitoacelor necuvantatoare, parca nu ar mai avea nimic de facut, sau poate darwinismul din unii iese la iveala si isi arata coltii.
    Mai citeam tot asa, despre “protectia animalelor” ca intr-o regiune “tropicala”, la initiativa unor “aparatori ai animalelor ” au decretat sa nu se mai omoare crocodilii si sa nu le mai faca nimic nimeni, sa-i tolereze in propriile gradini si parcuri.. Si asa a fost , panca cand un “crocodil protejat” s-a ospatat cu un localnic.
    Aici se ajunge, domnilor, la nebunia omului de a se asemana dobitoacelor.. am terminat de hranit saracii, batranii si copii abandonati si ne-au ramas cainii..

    Serios, daca mai apar “d-astea”, io ma mut din Romania, dar UNDE? ca si in “west” e mai tare nebunie.

  79. Tya said

    am June 9 2009 @ 5:53 pm

    Sa-mi dea si mie cineva un motiv bine intemeiat pentru ca urmatoarea intrabare sa fie favorabila omului : Cu ce e mai PRESUS un OM ,fata de un caine?!

    Astept…

    P.S. Domnule senator urban,curiozitate…cand o sa aveti copii,o sa ii numiti tot * BUCATI* ???

  80. autarh said

    am June 9 2009 @ 5:55 pm

    Bai… Marinica!
    Daca esti asa mare iubitor de animale, de ce nu-i aduni tu pe toti maidanezii si sa ti-i duci acasa??!
    Esti “tare? sub protectia anonimatului….
    Ai avea curajul sa spui parintilor fetitei, in fata, ca fiica lor nu merita sa traiasca dar potaile da?
    Si… apropo de egalitate: TU ESTI egal cu cainii. N-ai vrea sa traiesti ca ei? Si cu ei.

  81. Tya said

    am June 9 2009 @ 6:07 pm

    Dar vai,Gavriiiiiil,n-am vazut in cei 20 de ani de viata ai mei un barbat care sa gandeasca atat de … emotionant si educativ si inteligent. Esti idol…idol…!

    Si acum sa trecem peste gluma de mai sus si sa revenim la ale noastre oi!

    *Dobitoacele mecuvantatoare* s-ar putea sa iti dea cu laba,copita,aripa..etc. etc. peste radio-ul ala ala (presupun ca il ai mare,radioul,evident). Daca ai gandi putin si cu ce ai in cap,in caz ca ai…ceva,tare bine ar fi! Un animal doar pentru ca nu vorbeste,nu inseamna ca poate fi mai dobitoc ca tine,in nici un caz.
    Si daca s-a ospatat ce,cate fâ?e din rasa tu nu se *ospateaza* cu gentute si pantofiori din pielea bietului animal???
    Daca tu consideri nebunie faptul ca unii au constiinta,ca gandesc si ac simt,da,om fi nebuni. Decat idioti,cretini si ignoranti,mai bine nebuni.

    P.S. Nu sunt animalele vionavate ca avem copii muritori de foame,ca avem batrani muritori de foame…Nu sunt animalele vinovate pentru copii si batranii violati din lume. Nu sunt animalele vinovate pentru oacatele noastre si pentru faptul ca unii ca tine respira!

    Esti tu,e rasa ta!

  82. dan said

    am June 9 2009 @ 6:07 pm

    inmultirea cainilor nu e vina lor.caldura le va skimba comportamentul vor fi mai fiorosi.in padocuri nu se aloca mai nimic .cainii mor de foame.nu cainii sunt vinovati.vad k majoritatea sunt de acord cu uciderea cainilor.asa educatie au romanii.mai intai curatati tzara de ciori(tigani) si apoi o sa fie mai bine.cainii se reproduc dupa instincte animalice de reproducere.dar……….sunteti prea tampiti ca sa va explic amanunte…..kknarilor

  83. Cris said

    am June 9 2009 @ 6:15 pm

    Legea ar trebui sa protejeze atat oamenii, cat si cainii, si sa impuna niste limite pentru ambele parti. Exista intr-adevar si caini agresivi, care nu pot fi stapaniti si nu pot fi opriti sa muste lumea pe strada, orice ai face si oricat i-ai iubi. Mi s-a intamplat de “n” ori sa iau cate un caine maidanez de pe un copil pe care-l incoltise. Nu stiu de ce, pe mine nu m-au muscat niciodata, dar nu pot sa ignor faptul ca ii ataca si-i terorizeaza pe altii. Iar cand se aduna in haite, si cei mai cuminti caini devin teritoriali. Ceva trebuie facut, totusi. Dar una e sa omori un caine cu bata sau prin otravire, adica in chinuri, sau sa-l schilodesti de dragul distractiei, si alta e eutanasierea prin injectie letala, care nu face altceva decat sa anestezieze cainele… definitiv. Trebuie concepute regulile in asa fel incat sa nu lase loc de “razbunari” si interpretari aberante, si sa nu facem din eutanasierea cainilor sportul preferat al celor care-i urasc, pur si simplu, pentru ca exista.

  84. Victor said

    am June 9 2009 @ 6:31 pm

    Sunt pentru rezolvarea problemei cainilor nesupravegheati dar nu am incredere in persoanele sau asociatiile care se implica la ora aceasta in problema pentru ca nu au rezolvat nimic.
    Sa nu uitam ca foarte multi bani vin de afara la aceste asociatii care se ocupa cu protectia cainilor…..iar acolo unde sunt bani sunt si interese. Probabil lor le este convenabila existenta acestor caini nevinovati dar vagabonzi.
    Cert este ca locuiesc in Bragadiru, intr-un cartier nou, cu case noi, oameni noi , strazi mult prea “noi” dar cel mai mult ma ingrijoareaza existenta acelorasi caini periculosi.

    Cu toate astea nu-i nimic nou sub Soare.
    Astept schimbarea domnule Senator Urban Iulian.

  85. Madalina said

    am June 9 2009 @ 9:11 pm

    Mda….. vad ca unii nu mai pot sa mearga pe strada de frica patrupedelor…. Mie una mi-e frica de bipede, ca doar se stie ca orice om are potential violent! Se plang unii de caini care latra la 4 dimineata. Dar vecinii care pun manele 24/7 de se aud in tot cartierul? Ei nu mai deranjeaza pe nimeni?

    Luna trecuta am luat o catelusa de pe strada. O cresc in apartament, cand o plimb strang mizeria facuta de ea, o plimb in lesa si ii dau drumul din lesa numai in locurile special amenajate. Cand o sa faca 6 luni o sa o sterilizez.
    Problema nu pleaca de la caini. Pleaca de la oameni. Daca toti stapanii de caini ar fi responsabili, nu ar mai fi catei de 1-2 luni aruncati in strada, care cresc salbaticiti, infometati si chinuiti. Solutia NU este euthanasierea, ci sterilizarea. In Ploiesti se face chestia asta. Primariile din celelalte orase ce pazesc?

    Si Politia Animalelor cand va fi infiintata?

    P.S. Am trecut de multe ori pe langa haite de caini “periculosi”. Cu mai mult de un latrat enervat nu m-am ales. E o vorba.. “cainele simte omul”!

  86. senator Urban Iulian - ptr Victor said

    am June 9 2009 @ 9:45 pm

    Tocmai de aceea trebuie sa rezolvam problema cainilor maidanezi si de aceea am depus azi proiectul de lege la Biroul Permanent din Senat.
    Oricum noi in Ilfov, am ajuns locul unde se exporta toti maidanezii din Bucuresti

  87. Nicolae said

    am June 9 2009 @ 10:12 pm

    Salut.

    Daca tot ai primit 86 de mailuri in care te injura lumea, iti trimit si eu una in care sa sustin o initiativa de a rezolva aceasta pb pe care eu o consider de siguranta publica si sociala (chiar daca pe mine, personal, nu ma afecteaza).

    Din discutiile pe care le am avut si pe chat cu sustinatorii cainilor si din ce citesc si in general observ ca argumentul lor e cam acelasi: Oamenii sunt de vina si ei au ceva cu animalele, animalele simt cine e bun si cine rau, deci, practic, in viziunea lor, ar trebui animalele sa zburde libere si oamenii tinuti in lesa, sa nu se mai dea la animalutele astea!

    In acceptiunea taberei adverse, ar trebui practic creat un stat asistential pt cutu, in conditiile in care in Romania copiii primesc o alocatie de 30 de ron pe luna (e mai mult? pe vremea mea era 18 parca), in conditiile in care zeci de mii de copii sunt aruncati iresponsabil prin case de copii, de unde cand implinesc 18 ani ajung in strada, in conditiile in care astfel de copii au greutati in a putea merge la scoala, in conditiile in care o mama singura cu un copil ar avea un minim garantat de 100 de ron pe luna (woaw), in conditiile in care exista spitale pentru oameni care arata ca dupa al 2lea razboi mondial… si lista poate continua mult si bine dar ma opresc din lipsa de timp si spatiu.

    Inteleg preocuparea lor pentru animale care pot oferi afectiune si o petrecere agreabila a timpului. Ideal ar fi sa poata fi gasita o solutie de compromis, dar cel mai mult cred ca trebuie luat in considerare principiul responsabilitatii. 1 om nu poate sa raspunda pt 50 de caini, de ex, cu atat mai putin pt 30 000….dar daca doreste, ar tb sa ii ia pe toti 30 000 (sau pe toti pe care doreste sa ii aiba pe langa el) la el acasa, sa ii puna in lesa, sa le dea de mancare, etc.. adica sa aiba si raspundere pt ei.. daca beneficiaza de afectiune. Un astfel de principiu este perfect functional si corect in toate tarile europene si chiar in dreptul civil romanesc.

    In masura in care argumentul lor continua prin ideea ca STATUL, nu individul, ar trebui sa se implice sa creeze conditiile necesare, atunci cred ca ar trebui efectuat un studiu care sa expuna consecintele si eforturile angajate. Avand in vedere ca Romania nu este deloc in postura de stat ultradezvoltat, in care oamenii aproape ca nu duc lipsa de nimic, ci, dimpotriva, unul dintre ultimele state din Europa in privinta protectiei sociale a OAMENILOR, este foarte probabil ca rezultatele studiului sa fie negative pentru argumentele taberei cainilor. Ar trebui sa alegem copilul abandonat, mama singura la limita supravietuirii, salvarea oamenilor pe patul de spital, sau cainele care poate sa fie plin de afectiune sau sa bage coltii?

    Personal cred ca:
    -ar fi normal ca acesti caini gasiti sa fie cazati pt o perioada de x zile in adaposturi speciale, moment in care ar fi inregistrati la primaria din localitate/autoritatea specializata pt identificare in cazul in care este un stapan care a pierdut animalul
    -publicate detaliile animalului pe un site in cazul in care sunt persoane interesate sa il “infieze” si sa isi asume toate responsabilitatile pt el. Astfel de persoane ar tb sa faca dovada unui venit care sa le permita cresterea animalului si sa semneze pt asumarea raspunderii, inclusiv daca animalul ar ataca oameni
    -in masura in care nu exista stapani care sa ceara animalul sau doritori care sa il infieze, ar tb studiate efectele ingrijirii lui pt o perioada de 15 ani (pana ar muri in mod normal) si comparate cu posibilitatile care s-ar putea acorda copiilor, tinerilor, mamelor si altor categorii defavorizate prin aceleasi fonduri (adica alegem oamenii sau cainii, nu stiu cat de mult se pot alege ambele solutii intr-o tara aflata pe penultimul loc al Europei la capitolul nivel de trai/venituri si protectie sociala (a oamenilor).

    Nu inteleg de ce pana acum sustinatorii cainilor nu au protestat fata de conditiile de cazare ale cainilor in adaposturi. Un caine tinut intr-o cusca, nu ar trebui si el plimbat prin oras, eventual de catre un ingrijitor de plimbare angajat de primarie si platit prin taxe de comunitate? Nu sunt conditii “necainesti” sa stai numai tinut in cusca? Nu ar trebui si el periat, taiate gherutele la labute, tuns din cand in cand in laboratoare speciale? Concluziile unde ajungem… le deduceti singuri.

    Nicolae T Butan

  88. Dana said

    am June 9 2009 @ 10:12 pm

    Oare cand vor intra si romanii in randul oamenilor cu bun simt si educati si vor intelege ca omul face ce vrea cu banii lui si hraneste pe cine doreste. Oare de ce e mai periculos un caine(vinovat doar ca s-a nascut ) iar haimanalele care agreseaz prin simpla lor prezenta nu? Oare putem avea atata incredere intr-o”haita ” de golani care agrezeaza pe oricine si nu intr-un biet animal? Avem atat curaj incat putem merge linistiti pe strada seara (dar si ziua) in diverse cartiere si convinsi ca nu ne da nimeni in cap,nu ne fura geanta,nu ne bate nimeni ci doar ne musca un caine?Va amintesc ca SIDA si sifilisul sunt transmise de oameni? Va deranjeaza ca latra un caine, dar nu va impresioneaza deloc cand un tigan ne fura sau ,mai rau,ne raneste sau omoara? Va face placere sa vedeti cum barbatii se “usureaza” in mijlocul strazii? Doar traim in secolul 21,nu-i asa? Face cineva reclamatie ca toate colturile de bloc,gangurile,scarile duhnesc a urina? Se vad doar excrementele cainilor.Doar sunt caini,nu-i asa? E atat de simplusa condamni pe cineva la moarte doar pentr faptul ca nu s-a nascut om? De ce in “minunata”noastra tara nu putem fi inaduitori cu fiinte care se pot sacrifica pentru noi?Care se multumesccu un colt de paine si o mangaiere? Care ne ofera dragostea lor neconditionata? Ati vazut vreodata carute de tigani iar in urma lor alergand ostenit un caine? De ce alearga dupa tiganul ala? Doar din devotament. Ati mai vazut romani devotati? De 20 de ani ,in tara asta(altadata atat de minunata)oamenii a invatat sa traiasca doar pentru ei. Nu mai exista sentimente decat de ura,egoism ,invidie,nepasare si nesimtire. Oare de unde apar atatea rautati? Sunt de acord cu sterilizarea lor.Foarte bine. In timp vor dispare ca specie.Si ce daca,nu-i asa? Sa traim doar noi,oamenii.Fara natura,fara animale,fara sentimente frumoase si fara dragoste si respect pentru viata. Dumnezeu a creat mai intai natura si animalele si apoi omul,dupa chipul si asemanarea Sa.S-a gandit c e momentul ca aceasta fiinta sa fie superioara ajutand celelate specii sa existe. Dar s-a inselat.Omul e singura fiinta care-si distruge arealul.Bravo!Nu coteaza ce va fi dupa noi.Traim prezentul.Ne trebuie o lege ca sa protejam animalele?Trebuia sa faca parte din fiinta noastra. Din bun simt si respect. Chaplin spunea ca atunci cand un animal ucide un om,faptul se numeste omucidere. Cand omul ucide animalul,faptul se numeste SPORT. Nu va da de gandit?
    Oare caini si pisicile au devenit inamicul public numraul unu?Trebuie ucisi ca sa avem fonduri pentru spitale,camine de copii si asezaminte de batrani? Asta va propune un senator PD-L? Oare ce partid e la guvernare acum? Nu cumva PD-L? Nu pot gasi fonduri pentru aceste nevoi sociale? Aveti impresiaca un copil se creste asa cunm cresti un caine? Ce mentalitate comunista! Nu vedeti ca nu putem depasi aceasta faza? Trebuie sa ne ingrijoreze faptul ca exitste o lege amarata de protectie a animalelor ca sa “traim bine?” Oare gramada de aurolaci,drogati,manelisti,marlani,golani,analfabeti,violenti,prostituate,nu ne deranjeaza ci ne ofera siguranta? Unde ati mai vazut atat pornografie? Nu exista ziar,revista,fie ea si ptr.copii in paginile careia sa nu fie prezenta cel putin o fotografie cu o femeie imbracata sumar.Asta nu ne pune in pericol.Nu ne face o societate bolnava.Imi pare rau de tot ceea ce se intampla in tara aste Pacat! Am ajuns rusinea Europei prin tot ceea ce promovam: ura,dispret,nesimtire,lene,agesivitate,vulgaritate,hotie,prostie,indiferenta,iresponsabilitate,

  89. adrian said

    am June 9 2009 @ 10:15 pm

    Romania este la apogeul prostiei si nimicniciei omenesti . Printr-o lege de ingadire totala sau mai grav de suprimare a dreptului la viata a animalelor ( pe care magarii de romani i-au aruncat pe strazi si-i chinuie in continuu ) veti stimula setea de sange si violenta a romanului . De ce naiba nu vedeti doar partial problema . Nimeni nu vede actele de cruzime de o barbarie greu de inchipuo comise in contra acestor nefericite de animale . Este logic sa le fie frica ptr viata lor si sa arate dintii sa se apere . Si eu daca m-ar tot lovi cineva pana la urma ca sa scap de teroare daca autoritatile nu ar face nimic as lua o ranga si i-as crepa caput ticalosului care nu ma lasa pasnic sa-mi vad de viata mea . Este ceva firesc pentru orice fiinta . Oricine este lovit de o suta de ori de 100 de romani/tigani etc diferiti se va teme daca se va intalni cu al 101 lea chiar daca ar fi Dumnezeu tatal incarnat si uite asa apare ura disriminarea si neintelegerea . Nu toati rromii sunt rai ci mediul le creaza si alimenteaza “imaginea” la fel nu toti romanii nu sunt criminali cum sunt zugraviti in occident .La fel in cazul animalelor . Luminati-va dracului ca suntem cloaca Europei . Nu mai fiti ciobani si nu mai rezolvati totul cu sange

  90. Gabriela macovei said

    am June 9 2009 @ 10:26 pm

    Domnule Senator,

    Cazul de la Constanta a fost comentat la vremea respectiva si mediatizat de presa. E regretabil, si nimeni nu doreste tragedii, totusi tragedii se intimpla in fiecare zi.
    Fenomene ingrijoratoare sint suficiente, si pentru toate societatea asteapta solutii.
    Daca in cazul ciinilor va asumati aceasta pozitie, ce masuri propuneti de ex. fata de parintii mai putin responsabili, pentru ca de fapt aici e o mare problema. Acolo unde parintii se preocupa de soarta copilului, nu-l lasa nesupravegheat, nu-l lasa de izbeliste, copiii sint mai putin expusi pericolelor, accidentelor de orice natura, inclusiv a celor produse sau provocate de fiinte cu ratiune.

  91. Caposi Cristian Sorin said

    am June 9 2009 @ 11:00 pm

    Am lucrat si eu cu animalelr,mai ales caninii(dresaj canin).Intradevar e o problema destul de urata.Se cheltuie bani multi si cu puscariasii,violatori,pedofili,criminali.Din punctul meu de vedere as executa intai aceasta categorie,apoi cainii maidanezi.Oamenii sunt needucati.Rar un caine te musca fara motiv.Apoi mai sunt asa zisi oameni,niste retarzi care chinuie si provoaca aceste animale.Vine si U.E. care ne tot trage de urechi ca de ce nu avem grija si sa nu ii ucidem.Insa cate persoane stiu cum si-au rezolvat ei aceasta problema.Planeta se indreapta catre un mare colaps din toate punctele de vedere,ori acum ar fi cazul sa folosim banii pentru oameni,nu pentru caini.Am si eu caini si stiu ce inseamna,imi e mila de ei,dar din pacate Romania mai are pana va ajunge la un nivel ridicat de civilizatie.Rusine senatorilor si parlamentarilor care ajung acolo pe baza unei demagogii puerile.Furati mnai ,dsar nu asa pe fata,mai ganditi-va si la poporul asta.
    Un celebru criminal american Charles Manson a zis candva o chestie,la care subscriu,fara prea multe remuscari:”Mai bine omor un om decat sa rup o floare sau sa calc o furnica”.
    NOTA:a nu se interpreta le propriu.

  92. bursuc said

    am June 9 2009 @ 11:12 pm

    Marinica ,esti o javra penala daca pui maimare pret pe viata unuicopil decit pe viata unui ciine .se vede ca nu ai copii si dute in mortii matii si ia ti ciine in casa cu tine daca iti plac.

  93. ana said

    am June 10 2009 @ 9:09 am

    DA! In sfarsit o initiativa de bun simt! Sa curatam odata strazile de caini! Sa nu ne mai lasam intimidati de babe nebune cu fitze din tara si de peste hotare – daca vor cainii maidanezi sa-i ia acasa la ele! Unde trebuie sa semnez? Urban fa treaba asta si te votez presedinte ba chiar iti fac voluntar campanie electorala!

  94. Bogdan Rusu said

    am June 10 2009 @ 10:07 am

    Da, sunt perfect de acord sa-i adunam de pe strazi si daca nici asa nuse mai poate sunt de acord si cu eutanasierea.
    Ceva trebuie facut.

  95. Cris said

    am June 10 2009 @ 10:50 am

    Mai, chiar asa o tara de dobitoci incuiati om fi? Nu mai exista decat solutii radicale si pareri extreme? De ce fiecare trebuie neaparat s-o tina pe-a lui si nu se poate ajunge la un compromis? De ce iubitorii de animale nu pot sa accepte ca exista situatii dramatice, in care oameni ca si ei chiar au de suferit de pe urma cainilor, si de ce aceia care sunt pentru eutanasierea maidanezilor nu pot accepta ca altora cainii nu le-au facut nici un rau si le e mila de ei?

    Pana la urma, e o problema de respect intre noi, intre oameni, si un exercitiu de democratie. Atat timp cat legea va da dreptate doar uneia dintre cele 2 tabere: “pentru caini” sau “impotriva cainilor”, ignorand-o pe cealalta, nu va fi liniste, fiindca nu exista un raport corect majoritate-minoritate.

  96. Stai treeaz! said

    am June 10 2009 @ 11:21 am

    Iubitori de animale, treziti-va din somnul psihedelic al falsei iubiri de animale! Cainii vagabonzi sunt plini de boli, purici si rani deschise, paraziti, si voi pretindeti cai iubiti?! luatii acasa la voi si ingrijitii inainte sa va rupa nepotii si rudele prin parcuri; cei care pretind ca iubesc cainii sa plateasca civil si penal pentru abuzul comunitarilor prin neglijenta si falsa protectie; personal am copii care au fost traumatizati de caini si sunt pentru masuri de disciplinarea a acestor iubitori de animale; va sustin d-le Urban, fiecare caine sa aiba stapan, altfel sa stea in adapost etc…

  97. Studentii din Regie muscati de haita de 100 de maidanezi care terorizeaza zona | Urban Iulian said

    am June 10 2009 @ 4:51 pm

    [...] in masa impotriva gripei porcine ar trebui impusa prin lege ? V-ati lasa vaccinati ? (138)Caini vs. Oameni – pe cine trebuie sa apere legea ? Implicati-va (96)D-le Urban esti un nemernic; fetita de la Constanta merita sa moara! (84)Inca o dovada ca [...]

  98. Malaxor said

    am June 10 2009 @ 4:52 pm

    Cine impiedica actualul Parlament sa abroge legea Marinescu-Bideu ? Cea care interzice eutanasierea cainilor prinsi ca vagabondeaza si nerevendicati . Fiindca , printre altele , studentii sunt si victimele colaterale ale acestei legi .
    Bravo d-le senator Urban

  99. Pro-Vita said

    am June 10 2009 @ 5:13 pm

    In dorinta noastra de a apara animalele, am uitat de oameni.

    Uniunea Europeana, sub influenta careia s-au conceput si actualele reglementari privind protectia animalelor, are o preocupare pe care o consideram mult peste firesc, fata de animale, protectia si respectul datorat lor. De multe ori preocuparea aceasta frizeaza ridicolul, mai ales intr-o tara ca Romania, in care s-a ajuns ca multi oameni sa aiba mai putine drepturi decat cainii comunitari sau gainile.

    Un parinte ne-a scris ca o norma ‘europeana’ prevede ca o… gaina sa aiba asigurati minim 4mp spatiu ‘pentru o dezvoltare optima’. Dar pe mine cine ma protejeaza, ca traim 3 oameni in 20mp?, intreba el, precizand ca statea intr-o garsoniera, impreuna cu sotia si un copil.

    De asemenea, ca organizatie care lupta pentru dreptul copilului si pentru asigurarea cadrului legal necesar unei dezvoltari optime, suntem indignati de faptul ca suma lunara alocata pentru intretinerea unui caine din adaposturile statului este aproape dubla fata de alocatia unui copil in varsta de pana la doi ani.

    Organizatia noastra este de acord cu faptul ca trebuie luate masuri radicale, pentru ca cele de pana acum NU au dat roade.

    Omul este mai presus de animale, daca nu filosofic, legal cu siguranta si, chiar daca e dator sa le trateze cu respect, nu inseamna ca poate accepta sa fie terorizat si sa-i fie pusa viata in pericol.

    Ca atare, sustinem initiativa legislativa a senatorului Iulian Urban pentru abrogarea Legii nr. 9/2008 pentru modificarea si completarea Legii nr. 205 /2004 privind protectia animalelor.

    Asociatia Pro-Vita fil. Bucuresti
    http://www.provitabucuresti.ro

  100. bylla said

    am June 11 2009 @ 7:58 am

    Este strigator la cer ca s-a ajuns ca, cainii sa fie mai protejati ca si oamenii si asta datorita unor MAIDANEZI de prin conducerea tarii care pentru cine stie ce interese scornesc si voateaza legi dintrastea aberante. Rusine sa ne fie si noua “muritorilor de rand” ca stam asa cu mainile in san si nu luam atitudine. Ne-am obisnuit sa fim prostii LOR… si pentru ce???

  101. mcgogoo said

    am June 11 2009 @ 12:33 pm

  102. 75% dintre romani se pronunta in favoarea euthanasierii cainilor | Urban Iulian said

    am June 11 2009 @ 4:10 pm

    [...] Caini vs. Oameni – pe cine trebuie sa apere legea ? Implicati-va (101)D-le Urban esti un nemernic; fetita de la Constanta merita sa moara! (91)Inca o dovada ca isteria gripei porcine are dedesubturi financiare ; 75 % din romani se declara impotriva vaccinarii (51)Jignire : imaginea Romaniei in UE – o batrana tiganca (48)Tigani romani, carati-va (45)Romanii sunt fascinati de politicianul tupeist, incult si pus pe furat ! (37)Sondaj : cat de important este pentru voi ca politicianul sa nu aiba derapaje gramaticale ? (37)Lacomia bancilor, pusa la colt de Presedintele Basescu (35)Dezbatere : cine castiga si cine pierde daca romanii nu vor mai veni la vot ? (35)Tokes ne bate obrazul : ar fi demn sa invatati maghiara , daca traiti in comunitati unguresti in Romania (31) var so = new SWFObject(“http://www.urbannews.ro/libz/flash/600.swf”, “mymovie”, “160″, “600″, “8″, “#ffffff”); so.write(“flashcontent”);   [...]

  103. Viorica said

    am June 11 2009 @ 4:12 pm

  104. Eugen said

    am June 11 2009 @ 4:14 pm

    Euthansierea este singura solutie; cine vrea caini, sa-i adopte in cele 30 de zile, si apoi gata. NU vrem sa stam sa fim omorati . Sa investeasca ONG-urile si sa construiasca adaposturi uriase si sa duca acolo toti cainii, insa sa nu-i mai vedem pe strazi

  105. arcasu` said

    am June 12 2009 @ 9:45 am

    Cat de jalnici sunteti, marea vostra majoritate?

  106. alina said

    am June 12 2009 @ 9:47 am

    Unde se voteaza? Si eu vreau, ca m-am saturat de ei!!!!!

  107. oprea said

    am June 12 2009 @ 1:02 pm

    (va rog sa cititi pana la sfarsit. va multumesc)

    rasa caine vagabond nu exista si nu trebuie sa existe, chiar daca este legiferata stramb cu titlul de “caine comunitar” de legea pe care vreti sa o abrogati.
    cainii sau alte animale neinsotite nu au ce cauta pe strada, iar faptul ca au ajuns acolo este o greseala (care, ce e drept, nu le apartine), ce trebuie indreptata, nu sustinuta si acoperita.

    domnul care a elaborat legea actuala sa faca una si pentru sobolanii “comunitari”, daca, doamne fereste, nu o fi facut. ca doar ati votat cu totii (…chiar, nici macar o abtinere!) 50% pentru profesori, desi stiati clar ca nu aveti de unde sa le dati si nu o sa le dati. dupa o treaba ca asta eu as fi stat in casa o luna de rusine si apoi mi-as fi lasat mustata si as fi purtat ochelari.

    am vazut ca proiectul de lege are un singur articol care abroga legea. asta e bine ca legea respectiva este cel putin nerealista, dar ce ramane in locul ei?
    si daca se face o lege buna (daca ar exista asa ceva…), stiu ca o lege nu este nimic fara normele de aplicare, si mai stiu ca traim in romania si aici nu se aplica nimic fara a se deforma pana la metamorfoza.

    oricum va urez succes. nu cred ca va avea efect orice demers, chiar daca ati avea disponibilitatea de a-l face, cel putin nu in timpul vietii noastre. pana atunci ramane sa ne descurcam cum stim noi, cum am facut si pana acum. deci ce nevoie mai avem de dumneavoastra(in general)? cu atat mai mult cu cat exista o lege pe care vreti sa o abrogati, deci nu-i buna, adica incurca, prin urmare cei care ar trebui sa ne ajute nu o fac, mai mult ne pun piedici. deci de ce le mai dam sa manance?
    doar daca o sa va ganditi la intrebarile astea va respect
    si mai sper, pentru noi toti, ca “ciocoii vechi si noi” sa va fi indignat
    si sa nu va fi folosit drept model

    PS: am vrut sa scriu primarului nostru sa ia caiinii de pe strazi ca pe noi contribuabilii ne are in grija, dar am citit legea respectiva si am inteles ca nu e de competenta lui ca exista o lege in vigoare care nu-i permite (deci a scapat) si cainii “comunitari” au cel putin acelasi statut, atat doar ca ei nu platesc impozite si nu voteaza.

    numai bine
    silviu

  108. online said

    am June 12 2009 @ 8:03 pm

    solutia sunt adaposturile… dar nu sunt bani… atunci o solutie ar fi prinderea, marcarea si castrarea + amenyi deosebit de mari pt cei care abandoneaya cainii

  109. Jimmy said

    am June 12 2009 @ 11:24 pm

    Marinica, am impresia ca ai probleme la mansarda.
    In tarile civilizate, caci daca nu ai aflat exista si asa ceva, nu o sa vezi ciini liberi pe strada. Acolo, adevaratii iubitori de animale, nu hahalere latratoare ca alde asa zisii iubitori de animale (printre care s-ar parea ca te numeri), deci ziceam ca adevaratii iubitori de animale isi tin ciinii in casa. Atunci cind ii scot la plimbare ii plimba cu lesa si daca e cazul cu botnita (de care ar avea nevoie si acesti latratori de la noi, care isi zic iubitori de animale). As fi curios, sa stiu, cit la suta din acesti hamaitori iubitori ai necuvintatoarelor au adoptat vreun maidanez? Cred ca procentul nu s-ar ridica prea mult peste zero.
    A, de acord, nu e o rezolvare uciderea lor. Dar a-i stringe de pe strazi, a-i duce in adaposturi, curatati, castrati, dati spre adoptie daca se poate, iar daca sint irecuperabili eutanasiati, mi se pare o chestiune normala. Cam asa se practica in lumea civilizata.
    Gabriela Macovei – oare citi maidanezi a salavat? Adica sa-i culeaga de pe strada si sa le gaseasca un adapost. Da nu de tipul: dati spre adoptie unei hahalere, care eventual mai primeste si ceva bani, dupa care maidanezii sint incarcati in auto si descarcati in zone cit mai departate de zona de provenienta. In acest mod au aparut zeci de maidanezi, peste noapte, in zone in care asa ceva nu exista. Madam, nu asta e rezolvarea. Si apropo, protectorii acestor maidanezi, ce mesaj aveti catre victime? Dar catre parintii al caror copil a fost ucis?

  110. Sierra Monica B. said

    am June 13 2009 @ 3:10 pm

    Eu pe aia cu omul care trebuie protejat inaintea tuturor tot n-am inteles-o. Nu vad sa fie atacati oamenii de caini. Sunt un numar mic de caini care fac asta. Acum ce facem? Ii omoram pe toti? Asta e paranoia.
    Cainii intotdeauna au fost printre noi si au dreptul sa traiasca pe pamant.
    Prin ce sunt oamenii mai importanti? Pentru ca se cred cea mai inteligenta specie? Ma scuzati dar din moment ce iau decizii de distrugere in masa a raselor care-i deranjeaza, si asta de cand lumea si pamantul, nu pot fi considerati inteligenti.

  111. Valentina said

    am June 13 2009 @ 3:47 pm

    Sincer singurii vinovati pt cainii din strada sunt tot oamenii.Cainii nu vor iesi niciodata singuri si de nebuni din casa sau din curte.Sa fim seriosi ca nici noi nu am pleca de acasa de nebuni.Eu sunt de acord ca exista caini care si musca,dar oare e asa de greu sa incercam sa facem si noi ca lumea civilizata crea ia cainii de pe strada cu ajutorul politiei veterinare.In lumea civilizata se iau cainii de pe strada,se deparaziteaza si se castreaza si se incearca darea lor spre adoptie prin diferite campanii.Toti cainii care depasesc o luna de la incercarea de a-i da spre adoptie sunt eutanasiati din motive financiare logic.Insa mai exista un lucru…lumea civilizata e deschisa la ceea ce tine de adoptie insa noi suntem niste incuiati desi nu vrem s-o recunoastem.Am citit mai sus diversi “oameni” care sunt numiti asa pt simplul fapt ca fac parte din specie,dar fara aiba vreun merit.Daca nu am mai aveam ganduri negre am fim ai fericiti.Suntem un popor de oameni imbecilizati de saracie si de fostul regim politic si aici fac referire la comunism.Fratilor ganditi inainte sa actionati.E asa de usor in viata sa distrugi si e asa de greu sa construiesti si sa aduni.Un exemplu elocvent este o casa pe care intr-o ora o dai jos cu totul,pe cand constructia ei dureaza un an sau chiar mai mult.Stiu ca par o visatoare,dar romanul nostru nu mai gandeste deloc si asteapta ca altii sa gandeasca pt el.As vrea din suflet ca oamenii din tara asta sa fie mai buni si mai apoi sa aiba pretentia ca si altii sa fie buni cu ei.Respectul se castiga,nu se impune!Luati aminte daca va intereseaza.

  112. Diana said

    am June 14 2009 @ 11:31 am

    Ce tara de barbari, de criminali suntem…niste egoisti…decat noi sa traim, orice ne dezechilibreaza cat de cat confortul sa piara….de caini gasirati sa va legatii…criminalii, hotii(chiar si cei sus-pusi)nu-i vedeti…atata ura e in oameni vis-a-vis de animale, la un criminal nu va rasculati atata, va impiedicati de niste fiinte amarate care nu au nici o vina ca au ajuns in starea asta, si nici ele nu ar vrea sa fie aici…v-ati pus intrebarea vreodata, voi daca ati fi in locul lor oare cum v-ar fi? ce vina au ele? tot noi, oamenii suntem vinovati de starea lor, noi suntem bestiile.

  113. Georgiana said

    am June 15 2009 @ 8:24 am

    iresponsabilitatea asa zisilor stapani de animale a dus la agravarea acestei situatii.
    sunt de acord cu eutanasierea animalelor bolnave si agresive, dar sunt total impotriva sa omoram in masa.
    multe tari au facut asta si nu au rezolvat nimic.
    raul trebuie taiat din radacina: pedepsirea abandonului, a maltratari animalelor si instaurarea unei legi care obliga sterilizarea animalelor de companie.dreptul la monta sa fie supravegheat.infiintarea doar a unui singur adapost si spital de animale, de unde locuitori dornici sa infieze animale sterilizate si vaccinate.existenta a zeci de adaporturi gen lagare nu e o solutie.
    existenta a sute de organizatii asa zise pentru protectia animalelor, care se folosesc de bani publici, nici asta nu este o solutie.
    problema trebuie rezolvata in asa fel incat sa multumesca atat iubitori de animale cat si cei ce le considera inutile.
    pentru ca nu este adevarat ca 75% vor eutanasierea (aici sunt exprimate cateva pareri).
    Problema trebuie pusa cu cap, tind sa cred ca dincolo de vesnica replica “romania tara maidanezilor si a tiganilor” suntem o tara in care sunt si oameni inteligenti care pot rezolva o problema fara a ne pune europa in cap.
    Strazile acestei tari nu sunt periculoase doar din cauza maidanezilor sau a nu stiu ce animale.
    cel mai mare pericol vine tot de la om:
    boschetari
    tigani
    cersetori, oameni care sut atat de plini de boli si asa de agresivi, care se imultesc in nestire, in detrimentul omului civilizat.
    daca tot e sa se ajunga la eutanasiere, va zic cu singuranta ca 99% din populatia Romaniei vor eutanasierea acestor indivizi.
    Vrem ca puscariile sa nu mai fie oaze de bunastare si distractie pentru toti ratatii acestei tari.
    Pentru ce se aloca aceste fonduri puscariilor, in spitale scoli trebuie investit, ar trebui sa luam si noi exemplu de la statele arabe unde f f f rar se intampla violuri, talharii etc.
    Pedepsele atat de usoare, conditiile asa de bune pentru niste epave a socitatii, niste adevarate pericole care cum ies recidiveaza si mai grav, astea sunt problemele grave ale omeniri, si de care tot omul intregru la minte e satul.

    Toata lumea vrea siguranta strazilor, vrem caini neagresivi, vrem disparitia cersetorilor, vrem incetarea imultiri tiganilor, vrem o tara curata, politicieni responsabili etc

    si acu sincer prefer sa fiu muscata de un caine decat violata de vreun tigan nespalat.
    multi veti considera ca sunt rasista, dar nu toata lumea e in adancul sufletului?
    toti suntem rasisti cand e vorba de siguranta.
    sunt si tigani respectabili si k lumea, dar din pacate majoritatea bate minoritatea.
    Romania e vazuta ca o tara necivilizata plina de tigani, animale agresate, copii abandonati bineinteles majoritatea tigani din pacate.
    scuze greselile, dar ma grabesc
    o zi buna

  114. Georgiana said

    am June 15 2009 @ 9:34 am

    Citind si abia acum replicile date de asa numiti “oameni”, gen:
    “iubitori de animale ar trebui sa platesca penal…”.
    A fi iubitor de natura, animale nu obliga la nimic.
    e o chestie de educatie sa respecti orice fiinta si planta atat cat se poate.
    Faptul ca ne clasam in varful piramidei regnului animal nu insemna ca putem distruge tot, pentru ca ne distrugem pe noi oricum.
    un exemplu:
    nu stiu cati dintre voi stiti de aparitia unui virus mult mai periculos ca acesta gripa porcina, acest virus poarta denumirea de “yuri” si provine din Africa.
    Virusul este mortal la om, ca si Ebola provoaca hemoragie interna.Moartea este cumplita, bineinteles ca nu exista vaccin.
    Cercetatori se lupta de 2 ani ca acest virus sa nu depasesca granitele respectivei tari, din pacate datorita greselei omului situatia a scapat de sub control.Intr=-un comunicat sa specificat asta acu vreo luna si ceva (pe siturile de specialitate bineinteles).
    Respectivul virus provine de la un animal, si datorita prostiei umane sa raspandit.
    Animalul este bineinteles SOBOLANUL.
    Oameni respectivei tari au omorat si vanat majoritatea pisicilor, deci respectivi sobolani s=au hibridizat si datorita incalziri globale si altor factori pe care nu doresc sa ii evidentiez, sunt purtatori aceste boli asa de crunte pentru omenire.
    si ca sa inchei povestea, respectivul sobolan are cale libera spre lumea civilizata, pentru ca bineinteles ca va fi transportat cu diversele vapoare care pleaca din porturi chiar daca ele in secret sunt f controlat, vor mai fi contrabandisti care nu stiu de gravitatea problemei si vor ridica ancora cu sobolani pe vas…vor debarca pe undeva in lume unde pisicile si caini au fost eutanasiati si se vor imulti in nestire si omenirea iar va fi decimata ca si in trecut .
    pe de o parte este bine pentru ca suntem prea multi si ne imultim prea repede, pe de alta parte imi e mila de specia nostra pentru ca e asa de inteligenta si de superioara si vede problema in animalele care ei singuri au contribuit la imultirea lor, si nu vad acele specii care ne privesc din umbra si care vor duce in final la disparitia acestei specii.
    zicea cineva de Turcia ca nu are caini comunitari, intradevar nu au, in schimb au f f f multe pisici.
    fiecare tara are probleme. totul e sa invatam sa pastram echilibru pe care natura la creeat.
    si decizia exterminari unei specii de pe strazi trebuie sa apartina cercetatorilor, medicilor nu a omului politic, care la prima alarma isi ia mana de pe problema si tot in carca nostra cade totul.

    nu vroiam sa intervin a doua oara, dar superioritatea si sentimentul de autostiitor a anumitor persoane care cu o asa usurinta condamna la moarte specii pe care el le considera inferioare imi lasa un gust amar.
    datorita acestor oameni si a gandiri inapoiate care in afara de moarte nu vede nimic, se intampla aceste nenorociri.
    animalele trebuiesc selectate,cele sanatoase si neagresive trebuiesc lasate in mediul lor atat pisici cat si caini, ele pastreaza balanta in strada.

    mesajul meu catre conducatori de asociatii ar suna cam asa:
    nu inchideti sute de caini in cazul nostru in lagare infecte, fara a face o selectie intre cei purtatori de maladii si cei sanatosi.fiti cu adevarat iubitori de animale si nu le condamnati la o moarte lenta da sigura.
    incercati educarea oamenilor prin diverse campanii, nu pretindeti ca un popor tinut atatia ani in intuneric sa fie dintr=-o data civilizat.

    mesajul meu catre domnul senator: stiu ca urcarea pe scarile politici este greoaie si doar cei cu glas puternic sunt luati in seama.
    dar problema care ati abordat-o este cu 2 taisuri.
    este adevarat ca “rezolvand” acesta problema in acest fel veti castiga cativa oameni de partea dumneavostra.
    dar adevarul este ca acesta problema nu se rezolva printr-o lege.legea se abroga, caini vor incep[e sa fie eutanasiati si pisicile, va esua acesta actiune, toate degetele vor fi intreptate catre d-vostra si veti pieri din politica.
    prin moarte nu veti urca, veti castiga aprecierea omului needucat care la prima greseala va uita si dispretul oamenilor care inteleg cu adevarat rostul fiecarui lucru in acest puzzel perfect numit PAMANT.

    O ZI BUNA SI REFLECTATI LA CE AM SCRIS EU IN GRABA…SCUZE GRESELILE

  115. Georgiana said

    am June 15 2009 @ 10:27 am

    cine este interesat de acest virus poate da cautare google, virusul mai poarta demunirea de “LUJO”

  116. Tamara stoian said

    am June 17 2009 @ 1:39 pm

    Dle Senator ,

    Numele meu este Tamara Stoian , va scriu aici nu in numele unei organizatii , ci pur si simplu in numele meu – ca iubitor si protector de animale si ca cetatean cu multa consideratie pt MEDIUL INCONJURATOR , pt VIATA la propriu si pt VALORILE in care cred ….

    Aud ca DVS sunteti initiatorul unei propuneri de schimbare a legii nr 9/2008 cu privire la gestionarea cainilor fara stapan si introducerea euthanasierii acestora dupa un nr de zile petrecut in adapost ;
    cu toata stima , va rog nu va remarcati printr-o astfel de propunere care ar rasturna tot ceea ce eu , noi – iubitorii de animale , ONG urile am reusit sa facem pt aceste animale de 10 ani incoace – sunteti un om tanar cu viziuni despre viitor si evoltia societatii in care traim si care are nevoie de atat de multe pt a imbunatati standardul de viata al cetatenilor .

    Sunt oameni si ONG-uri care au dedicat bani si mult timp imbunatatirii situatiei acestor animale care sunt aici pe strazi datorita iresponsabilitatii noastre atat ca societate dar mai ales ca individ prin lipsa de educatie si informare pe care am fi fost datori sa o furnizam cumva …. in toata aceasta perioada de 10 ani s au sterilizat caini prin finantare proprie , dar nu in ultimul rand , s a incercat si se incearca in continuare , PROMOVAREA RESPECTULUI FATA DE ANIMAL , RESPONSABILIZAREA CETATEANULUI DE RAND , care inca chiar si in capitala Bucuresti continua sa isi creasca cainele la poarta si nu in spatele portii , care inca mai foloseste CALUL ca si animal de povara chiar aici sub ochii nostri in plin oras , infometand si maltratand aceste animale ….

    Introducand EUTHANASIA animalelor care in buna parte au fost steirilizate si marcate si intoarse in aria lor , DVS nu faceti decat sa INCURAJATI DISPRETUL PT VIATA IN SINE , INCURAJATI AGRESIVITATEA multor cetateni vis a vis de aceste animale fara aparare , INCURAJATI viziunea sumbra despre viitor a unei generatii noi care nu are cele mai elementare notiuni despre respect fata de MEDIU , VIETUITOARE dar si viziunea despre ATITUDINE , CARITATE si IMPLICARE in problemele societatii .

    Nu este admisibil ca singurul buget care il propuneti sa fie acela al curmarii unor vieti .
    Suntem o tara cu aspiratii iar problema animalelor strazii trebuie rezolvata intelept , prin STERILIZARE , CONTROL AL ACESTEI POPULATII CANINE , INFIINTAREA UNEI POLITII ANIMALE REALE , care sa intervina tocmai pt a preveni si stopa aceste acte de iresponsabilitate ale cetatenilor ,manifestate prin ABANDON , RELE TRATAMENTE SI CRUZIME .

    Sper din toata inima ca aceste lucruri va vor determina sa reconsiderati atitudinea DVS ca politician si ca cetatean in primul rand , al acestei societati , in legatura cu GESTIONAREA ANIMALELOR FARA STAPAN .

    cu stima ,
    ing Tamara Stoian

  117. Catalina said

    am June 19 2009 @ 12:49 pm

    ———- Forwarded message ———-
    From: Catalina Cijevschi
    Date: 2009/6/18
    Subject: respect pt. viata
    To: iulian.urban@gmail.com

    Buna ziua,
    Ma numesc Catalina,si am auzit de initiativa dvs. vis-a-vis de catei,imi pare rau sa va spun dar veti pierde f.f. multe voturi daca veti intoarce Romania cu 20 de ani in urma.Cand lumea merge spre civilizatie dvs,o intoarceti inapoi?chiar si cei mai inversunati impotriva cainilor nu doresc ceea ce dvs numiti civilizatie.Corect,animalele nu au ce cauta pe strazi,dar faceti adaposturi,primariile trebuie sa aiba bani pt. toate problemele,spitale,scoli,etc inclusiv rezolvarea civilizata a problemei cainilor si a altor animale de pe domeniul public.Eu sunt plecata din tara de mult timp si cand ma intorc aici si gasesc oameni cu mentalitate ca a dvs,ma scuzati dar mi-e rusine si va meritati tratamentul atunci cand ajungeti afara,plus de asta ati intrat in UE si nu va va fi permis sa mai recurgeti la asa ceva.S-au omorat zeci de ani caini,si problema nu s-a rezolvat,cat timp doriti sa mai mancati banii publici degeaba?Problema,e stiuta de toata lumea,se rezolva
    prin sterilizare d-le Urban,iar ceea ce intentionati sa faceti,dar nu veti avea succes pt.ca stam din afara cu ochii pe tot ce se intampla in Romania,intoarce tara cu 20 ani in urma,la o mentalitate lipsita de logica,la incultura,lipsa de civilizatie,etc.Cred cu siguranta ca ati avea mai mult de castigat daca ati milita pt viata,pt respectarea ei,stiati ca exista o constitutie a animalelor la care romania a aderat,plus multe alte documente internationale?pai cine sunteti dvs sa le incalcati?credeti ca au fost facute la colt de strada peste noapte pt a iesi in evidenta cineva?iar altii sunt mai prosti si romanii mai destepti?
    Daca intr-adevar doriti sa castigati incredere si voturi mai bine v-ati ocupa de copii abuzati,maltratati,nu de omorat animalele.Dati dovada de educatie pt. secolul in care traim,militati pt. viata si nu pt distrugere,cine va da dvs dreptul sa hotarati?cine sunteti dvs?nu am auzit de numele dvs niciodata.Sunteti vreun profesor emerit,cu ce ati ajutat tara?cu ce iesiti inevidenta in afara de faptul ca aveti dorinta de a ucide?Locuiesc in Grecia,o tara superba,o tara cu fantastic de multi turisti,ei bine d-le Urban,avem catei pe la toate restaurantele si tavernele si nu ne deranjeaza,sunt sterilizati si vaccinati,nu avem multi caini pt.ca problema intr-adevar s-a vrut rezolvata si nu s-a aplicat niciodata ceea ce dvs probabil o considerati gaselnita secolului.Noi avem turisti,traim din asta,si nu omoram si nu ne simtitm agasati de caini,dar ne simtim stresati de romanii care aici omoara,fura,nu mai bine ati rezolva probleme din astea,sau ceea ce puteti
    face de la nivelul dvs este sa va bateti cu niste biete animale,doar atat puteti?Eu personal nu stiu si nici nu ma intereseaza cine sunteti,oricum nu va aleg in conditiile astea,dar pot intoarce oamenii impotriva dvs sa nu va aleaga,iar daca mai spuneti ca aveti si studii superioare atunci ….

    cu respect,si faceti lucruri de care sa nu va fie rusine .Apropo,vizitati Acropolele,sau mai bine nu,ca sunt catei.

  118. stoian daniela said

    am June 21 2009 @ 10:03 am

    Buna ziua tuturor celor care scriu s-au doar citesc aceste mesaje.
    La inceput am vrut sa scriu multe despre rautatea oamenilor fata de animale, dar pur si simplu nu mai am putere, efectiv multi dintre dvs. ma-ti lasat fara cuvinte si ma refer la dvs. cei care sunteti impotriva cainilor si anume pentru uciderea lor.
    Ceeace va rog este sa-mi spuneti de cat spatiu are nevoie un caine
    la curte si daca exista institutii s-au ma rog nu stiu cum sa le numesc care vand angro hrana uscata.
    Ptr.incheiere, da sunt pentru sterilizarea lor, pentru ca in felul acesta stopam si suferinta cainilor ramasi singuri in strada, care nu au ce manca, nu au de unde bea apa, sunt calcati de masini, batuti si batjocoriti chiar si de copii si ne mai intrebam de ce suntem muscati.Stop suferintei lor si a noastra acelor care iubim animalele si care gasim intotdeauna ce sa le dam de mancare chiar daca deabea ne descurcam pentru noi.A !Inca ceva daca tot se promoveaza si se incurajeaza tot felul de emisiuni prostesti la toate posturile de televiziune , de ce nu se face o emisiune gen DISCOVERY s-au ANIMAL PLANET pentru educarea si incurajarea oamenilor care nu vor sa inteleaga ca patrupedul nu are nicio vina ca a ajuns pe lume singur fara stapan si ca este nevoit sa-si apere viata si sa-si procure hrana prin orice mijloace?

  119. iuli said

    am June 24 2009 @ 11:20 pm

    @stoian daniela: yuhuuu! nu cred ca citesti (sau cititi) suficient si ori mergi f. mult cu masina personala, ori stai numa’-n casa, ori undeva pe un norisor roz si pufos. strict si pe foarte scurt, dincolo de lucruri rele spuse la nervi si cu ura, problema a trecut de ceva timp de stadiul in care se mai putea rezolva ceva doar sterilizand ‘bietii’ maidanezi.
    am doar o rugaminte: ia du-te te rog, daca esti din bucuresti, si fa o tura de parc in tei, in pas alergator (in engleza se numeste jogging). promit sa te astept cuminte la floreasca si sa-ti achit eu ‘spagile’ pentru medici. sunt convinsa ca dupa experienta asta vei vedea lucrurile ceva mai realist.
    acum, imi cer scuze pentru rautate dar simt nevoia sa-mi revars rauri de aciditate asupra tutror protectorilor nerealisti ai drepturilor animalelor – te poti oricand reorienta catre sectorul vanatorilor, e mult material acolo si aia chiar omoara de placere.
    revenind la topic, va rog cititi si aici: http://www.criserb.com/blog/sa-scapam-de-cainii-vagabonzi.html
    si apoi cu un amarat de ‘search’ pe un motor de cautare obtineti alte multe pareri asemanatoare cu a mea…statistic vorbind, ati obtinut acea majoritate de pareri pe care o doreati, corect, nu?
    pe cand noua lege?:)
    mult succes!

  120. iuli said

    am June 24 2009 @ 11:32 pm

    @Tamara stoian: si daca m-a muscat unu’ de-ala ‘intors’ in aria lui, pot sa vin la tine? dar sa stii, problema nu este ca musca un catel care a fost castrat si vaccinat de un piciorus. PROBLEMA ESTE CA DEJA ATACA IN HAITA, FARA SA FIE INSTIGATI, AGRESATI SAU MAI STIU EU CE. ASA CA poti alege, vin eu, sau avocatul meu. te asteapta asa:
    1) cheltuieli de spitalizare si interventii chirurgicale
    2) cheltuieli cu terapia post-traumatica
    3) daune compensatorii pentru trauma suferita
    etc. etc. etc.
    4) daca ai bafta, si crap…te asteapta avocatul asiguratorului unde am asigurare de viata.
    a, nu, nu se poate, nu? pentru ca deh, tu ti-ai facut datoria morala si etica fata de planeta asta si ai luptat cu ONG-ul tau pentru drepturile maidanezilor din romania…doar nu o sa fii tu responsabila pentru asemenea atacuri!?
    eu atat zic: DACA, DOAMNE FERESE!, IMI ESTE DAT SA MI SE INTAMPLE CEVA, SA FIU EU SI SA NU FIU UN COPIL AL MEU!

  121. iuli said

    am June 24 2009 @ 11:39 pm

    @ everybody:
    mda, intr-o singura privinta as putea da dreptate ong-istilor maidanezisti…maidanezii sunt responsabilitatea statului. problema este insa ca atata timp cat exista deficit bugetar este musai sa se opteze pentru solutia cea mai ieftina in privinta lor.
    ei, si aici pot acesti ong-isti pot divaga mult si tind sa-i inteleg…poate cu cei 600 de mii de coco de la tineret (eba?! – ca tot suntem in plin scandal) se puteau face multe lucruri nu utile, esentiale, cum ar fi hrana din maternitati…
    poate daca prioritatile ar fi simple si coerente in statul roman, macar pana trece criza, ne-am putea rezolva probleme esentiale cum este siguranta pe strada si absenta maidanezilor fara a recurge la solutii atat de extreme.

  122. Iuliu said

    am June 26 2009 @ 12:24 pm

    curatati tara de caini!
    suntem rusinea europei. ne mananca haitele de caini. gasiti o solutie , nu-i mai eliberati pe strazi! ne-am saturat!

  123. Andrei said

    am July 27 2009 @ 4:27 pm

    Buna ziua,
    Stimate domnule Urban, am urmarit saitul Dvs. de cateva luni incoace, insa pana acum nu am mai postat, rezumandu-ma doar la a citi propuneri, pareri, etc. .
    Saptamana trecuta eu, sotia si fetita noastra de 1 an si 10 luni ne-am mutat intr-un apartament luat prin credit in zona parcului Plumbuita (str. Doamna Ghica). Scara noastra are intrarea prin spatele blocului, iar la aceasta intrare sunt 7 sau 8 caini vagabonzi, din care doi intra chiar in scara, unde avem doua vecine ‘sufletiste’ ce ii hranesc, una din ele chiar in fata proprei usi de la apartament, situat la etajul 7. Asadar nici macar in scara nu putem sa stam lnistiti pentru ca nu stii de unde poate aparea catelul.
    Am facut sesizari la Primaria Sectorului 2(pana azi nici un raspuns, dar n-au trecut decat 14 zile…), la Primaria Generala (de aici am fost redirectionati la A.S.A. Bucuresti), la A.S.A. Bucuresti (adica ecarisajul) am facut plangere de cand am semnat antecontractul, adica din 25 iunie 2009 si mi s-a raspuns ca au termen de 30 de zile sa raspunda, insa astazi suntem in a 32-a zi si…nimic.
    De ce este nevoie pentru a schimba aceasta Lege prin care se interzice eutanasierea cainilor ?
    Adica, situatia este de genul urmator : dau lege prin care se interzice eutanasierea, insa eu stiu foarte bine ca nu am atat de multe adaposturi incat sa tin toti cainii vagabonzi, insa vrea ca Romania sa nu mai fie aratata cu degetul ca tara cu zeci de caini vagabonzi pe strada.
    Trebuie schimbata aceasta lege si sunt sigur ca exista ‘marea masa tacuta’ a oamenilor care vor sustine aceasta schimbare.
    Va multumesc si sper ca veti reusi acest demers si tot ce va propuneti sa faceti.
    Cu stima,
    Andrei.

  124. cristina said

    am August 4 2009 @ 2:29 pm

    Aceiasi problema o am si eu,caini in scara blocului,vecine sufletiste,caini sub geamurile apartamentului,latraturi de dimineata de la 6 pana a doua zi la aceiasi ora.
    Multumesc autoritatilor ca au gija sa traim civilizat !

  125. Anna said

    am August 5 2009 @ 12:42 pm

    Raspunde-ti la aceasta intrebare domnule senator: Cine are dreptul sa decida cine trebuie sa moara si cine sa traiasca?
    Sterilizarea este singura metoda civilizata, umana, morala si care da rezultate.
    Sa nu fim niste barbari, ci niste Oameni ai sec xx1.

  126. Loredana said

    am August 13 2009 @ 9:29 pm

    Nu credeam ca sunt atatia oameni nepasatori in tara asta, insa le place sa se vaite non-stop daca se poate fara sa faca nimic ci sa astepte dupa altii mura in gura. Puteti eutanasia si 100 de caini pe zi, pt ca o data ce femelele fac de 3-4 ori pe an cate 4-10 pui, nu rezolvati nimic,,, acei caini eutanasiati, peste o luna nr lor va fi dublu si tot nu ati rezolvat nimic. Parerea mea este ca toate primariile din fiecare oras sa puna in aplicare cate un proiect pt sterilizarea cainilor comunitari si cei din curtile oamenilor ca si din vina lor exista atatia caini pe strada, dandu`le drumul sa se imperecheze cu cine vor si dupa aceea arunca catzeaua cu tot cu pui afara. Ar trebui sa se de-a o lege pt sterilizare a cainilor comunitari si cei care nu sunt inscrisi da asociatzia chinologica din oras. Am vb cu f multe asociatii de peste hotare pt protectia animalelor si toti mi-au spus acelasi lucru, decat sa se faca 100 de padocuri pt caini, cel mai bun inceput este sterilizarea patrupedelor si repunerea in teritoriu, pana se ameloriaza situatia, iar cainii agresivi sunt de acord sa fie eutanasiati. Insa unii catei devin agresivi din mai multe motive: de mici ajung in padoc si acolo trebuie sa invete sa se bata si sa domine restul cainilor pt a putea ajunge sa manance macar o data pe zi, daca nu stit cum traiesc cainii intr-un padoc de ajung sa fie atat de agresivi, duceti-va la padocul din orasul dvs si ve-ti intelege. Mai mult…. cred ca si un om ajunge la fel atata timp cat sta vre`o 4-5 ani, daca nu e eutanasiat, dupa niste gratii unde trebuie sa invete sa supravietuiasca langa alte 50 de persoane langa ei si sa ajunga sa manance macar o data pe zi si sa-si gaseasca un loc unde sa doarma in propriile dejectii. Sau pe strada toti il gonesc si nimeni nu ii da de mancare, nu are unde sa caute si simt frica in jurul lor, cred ca si un om ar face la fel ba mai mult ar deveni canibal cand nu mananca zilnic ci o data pe saptamana in celmai fericit caz sau mancare expirata, cu viermi si asa maimdeparte…. simtind frica este ceva logic ca reactioneaza in felul de a se apara nici de cum ca i se pune pata pe un om si gata in vede bun pt cina. Iar un haita, este la fel cum ai merge prin padure si te intalnesti cu o haita de lupi… cel care domina da startul pt a avea cu ce sa se hraneasca si tot el hotaraste pe cine sa atace, din cauza flamanzelii este ceva logic sa reactioneze in felul acesta, puneti-va voi in locul lor si cred ca a-ti fac mult mai rau sa mancati o data pe saptamana sau mancare sticata nu cred ca mai puteti fi un om bland. Si tot voi sunteti cei vinovati ca sunt mii de caini pe strazi o data ce bunica de la tara ii arunca afara sau ii lasa sa se imperecheze si dupa care aruncas puii in mijlocul strazii sau in rau, sau copii care ii vedeti la stiri care isi bat joc de animale si oamenii maturi care omoara un cap pt a`l manca, chinuie o pisica pt ca se zice din batrani ca e animalul “diavolului” sau vreti sa o lasati fara nici una din cele 9 vieti… sau ca pur si simplu nu le suportati chiar daca nu vi-a facut nimic dar pur si simplu nu va place ochii ei sau blana si atunci cel mai bine ar fi sa o omoram o data ce nu-mi place sa o vad cum trece prin fata mea. Sau un catel de mic il invatati sa muste (din joaca) dupa care cand creste ajungeti la spital din cauza lui ca v-a muscat tot din joaca numai ca a trecut ceva timp si maxilarul s-a mai dezvoltat…si atunci spuneti ca e din cauza lui ca e rau din senin si prefeatzi sa-i taiatzi gatul. Eu as prefera sa se eutanasieze toti oamenii care au omorat un animal sau un om, cei care sunt rai si care gandesc ca daca sunt prea multe animale (din cauza omului) ar trebui eutanasiate pt ca sunt poe post de papusi si nu au suflet si nu simt atunci cand le dai cu toporul in cap…. daca ar fi prea multi oameni ar trebui sa facem la fel nu? Ma mir ca in ‘China inca nu s-a ajuns la acest caz….omul fiind regele tuturor de pe planeta el hotaraste cine sa moara…. unde construim cladiri si orase sau taiem toti pomii pt a ne dezvolta… dar nimeni nu se gandeste sa mai lase si naturii un strop de libertate, sa nu o polueze…sa lase animalele salbatice in mediul lor si sa nu faca un parc international din el si se mai mira ca vin ursii sa manance din gunoi sau din casa o data ce saracile animale nu mai au loc unde sa mearga din cauza omului care i-a ocupat spatiul si prefera sa faca o rezervatie unde la un moment dat va intalni zidul care sa delimiteze trecerea…. chiar a-ti putea traii ca un animal de la gradina zoologica? Nu cred, insa va place sa mergeti sa le vedeti chiar daca stau pe un teren de 1000mp…. credeti ca a-ti rezista si dvs sa stati pe un teren de 1000mp toata viata? Sigur ca nu, dar lasa-le pe ele ca sunt animale si nu gandesc… noi suntem oameni si avem mai multa priopitate decat ele…. chiar pot spune ca daca as omora un om… nu mi-ar fi atat de mile ca atunci cand as omora un animale care nu are nici o vina… dar omul e tot timpul parsiv si gaseste 10000 de motive pt a`i merge numai lui bine…. CU CAT CUNOSC MAI MULTI OAMENI, CU ATAT MAI MULT IUBESC ANIMALELEL!

  127. Loredana said

    am August 13 2009 @ 9:59 pm

    Si da…. am vb cu asociatii din America sa ne ajute sa mai stopam acest caz cu patrupedele comunitare. Au fost de acord sa ne ajute, sa vina in Romania si sa sterilizeze cainii comunitari, insa…. le trebuia o singura aprobare: ca primarul sa nu omoare animalele sterilizate… trebuia sa le faci legatura cu primaria pt a semna un contract pt acest fapt… insa primariile nu sunt de acord cu acest lucru, nu vrea sa aiba caini in oras…prefera sa`i eutanasieze, dar niciodata nu vor disparea toti cainii de pe straa din cauza asta…. iar noi, cei care vrem sa fie mai putini caini pe strada…si sa fie sterilizati ca sa nu devina intr-un an un numar dublu…. nu avem ce face… deoarece nimeni nu ne poate da o mana de ajutor din cauza primariilor care cred ca prin eutanasiere o sa scape urgent si fara griji de aceste animale nvinovate.
    Conform legii 9/2008, de protectia animalelor, NICIUN CAINE SANATOS NU POATE FII EUTANASIAT- dar unii primari in cardasie cu firmele de deratizare, otravesc animalele strazii si noaptea se descotoresesc de cadavre cu firma de salubritate, sau trimit echipa de hinghieri noaptea si-i stranga, luati noaptea,iar dimineata numai erau la adapost, ce s-a intamplat noaptea, ca veterinarul nu lucreaza in schimburi- intrebare retorica-
    In Romania legile se eludeaza; in strainatate exista ANIMALS ADVOCACY -SI NOI PUTEM, EXISTA CAMERE FOTO, EXISTA INTERNET, EXISTA TELEVIZIUNI, EXISTA PARLAMENTUL EUROPEAN, EXISTA ZIARE NTERNE SI INTERNATIONALE( un email, un outlook, o poza)si jumatate din planeta afla ce se intampla in Romania.
    DAspre cainii fara stapan- acestia nu s-au nascut din asfalt- ci din neglijenta, ignoranta si rautatea oamenilor, femele nesterilizate din curti sau apartamente, de la sate sau orase, dau nastere la pui nedoriti care sunt abandonati pe strazia- DE AICI TREBUIE INCEPUT TOTUL, LA SCARA NATIONALA, CU PRESPONSABILITATEA PRIMARULUI SI A DIRECTIEI SANITAR VETERINARE, dar ce se face in tara asta cap-coada?
    cainii maidanezi, ursii maidanezi, mistretii maidanezi…….oamenii maidanezi- ASTEPTAM IMPUSCAREA, SA NU NE MAI FIE FOAME, SA NUMAI IMPIEDICAM PE NIMENI-
    Ce ne mai deranjeaza- CIORILE, COCOSUL CARE NE TREZESTE DIMINEATA, BUFNITA CARE TIPA A MOARTE- sa fie impuscate!
    Ce ne mai deranjeaza- SINDICATELE CARE CER SALARII, FERMIERII CARE CER PROTECTIONISMUL STATULUI IN CONCURENTA NELOIALA CU IMPORTATORII, PENSIONARII CA SUNT MULTI SI numai mor odata- sa-i impuscam si pe acestia!

    Si cine sa ramana, DOAR EI- dar cine le ma da salariile grase?

  128. Victor said

    am August 25 2009 @ 9:41 am

    Initiativa este foarte buna si voi scrie senatorului si deputatului din colegiul de care tin cu rugamintea sa o sustina.

    Sunt un iubitor de caini, am avut si voi mai avea un caine, insa acest lucru nu inseamna ca voi pune vreodata mai presus viata sa de trauma suferita chiar si de o singura persoana atacata si muscata de o haita.

    Pana sa ajungem la situatia din tarile mai civilizate, unde numarul cainilor liberi pe strazi este mult mai mic, trebuie actionat cu hotarare, ignorand lamentarile penibile ale unor oameni care pretuiesc mai mult un animal decat un om.

    In paralel cu aceasta abrogarea a legii lui “Bideu” ar trebui legiferata detinerea de animale de catre persoane particulare. Trebuie instituita o raspundere mai serioasa a stapanilor de animale. Acestea trebuie inregistrate oficial, iar proprietarul trebuie sa plateasca contraventional sau penal daca nu respecta daca abandoneaza cainele sau daca nu ii controleaza in spatiul public.

    Multumesc.

  129. Cornea Cristian said

    am September 23 2009 @ 8:40 am

    Cred ca filmul de mai sus (postat de politika) este devastator. Invit toti dezaxatii si degeneratii care au scris aici despre eviscerare, impuscare, gazare, eutanasiere totala etc etc sa incerce sa omoare un caine cu manuta lor ca in film, si sa ii moara fiinta accea uitandu-se in ochii lui, si dupa aceea sa se reia discutiile. Cine e asa de virulent pentru omorarea acestor fiinte amarate care au ajuns in situatia asta datorita degenerarii umane fara precedent, inseamna ca poate sa o si faca, dar cu manuta lui, nu sa lanseze indemnuri de tip nazist si “sa faca altii” conform ideologiei de popor de ultima speta care am ajuns.
    Sa mai lasam tampeniile cu copii si batranii, ca nu am auzit sa omoram violatorii si ucigasii de copii si batrani, si costa garantat de mii de ori mai mult decat un caine sa ii tinem in puscarii.
    Atunci hai se polemizam pe eliminarea tuturor fiintelor vii din orice specie care provoaca neajunsuri similare celor produse de cainii fara stapani.

  130. george said

    am September 30 2009 @ 11:01 am

    copiilor le este frica sa mearga la scoala 93 din Bucuresti, strada Moldovita din sectorul 4 este o adevarata aventura, in fata blocului 5 nr13 si blocului 3,nr11 sunt peste 25 de caini, va rog sa luati masurile necesare pt remedierea acestei probleme, precizez ca majoritatea cainilor sunt sterilizati, dar dupa cum se vede aceasta nu este o solutie.Este INADMISIBIL ca un copil de 6 ani sa fie ucis de o haita de caini si sa nu se ia nici o masura.
    Este INADMISIBIL ca animalele periculoase sa fie protejate mai mult decat oamenii.1 milion de caini nu valoreaza cat viata unui copil nevinovat.Treziti-va oameni buni, nu mai fiti indiferenti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  131. Mariana said

    am September 30 2009 @ 1:41 pm

    Am fost prin mai toate tarile din lume,si nu am vazut caini pe strada…De ce? Fiindca autoritatile din tarile respective s-au implicat si nu si-au bagat banii in buzunare cum fac cei de la noi…De ce nu se construiesc adaposturi? De ce atata nepasare?!
    Animalele au suflet,chiar mai mare decat al omului si nu putem dispune de ei dupa bunul nostru plac…este foarte usor sa-i omori..dar cine iti da acest drept?

    Eu zic stimate Dle. Urban ca ar trebui sa calatoriti in Europa si sa studiati legislatia europeana cu privire la drepturile animalelor.

  132. geo said

    am October 12 2009 @ 7:52 am

    Intr-una din zile m-am trezit auzind latraturile lor si strigatele disperate de ajutor ale unei femei mai in varsta care era agresata de acesti caini cand venea de la piata. In acest bloc nimeni nu ii vrea. Nu intelegem de ce nu sunt luati si omorati, oare acesti caini sterilizati nu sunt considerati periculosi, ei nu pot omori oameni, ei nu pot face rau, un criminal castrat nu mai poate ucide? Acesti caini indiferent daca sunt casrati sau nu pericliteaza siguranta locuitorilor din zona, copii ajung sa ocoleasca km pt a ajunge la scoala.Deci nu cred ca ar trebui castrati, ci ca ar trebui sa li se scoata dintii. Singura solutie pentru a scapa de coltii javrelor fara stapan e sa fie omorati. Bineinteles, intr-un cadru legal. Astfel, fiecare stapan de animale trebuie sa le puna lagat o zgarda cu o placuta pe care sa fie scrise adresa si numele proprietarului. Cainii gasiti fara placuta, sunt ridicati automat de hinghieri. Daca in trei zile nu se prezinta nimeni care sa ii revendice, sunt omorati. Revendicarea se va face, la fel ca si in cazul masinilor parcate aiurea, contra unei sume de cateva sute de euro, pentru ca vitejii care vor sa faca pe milosii pe pielea altora sa fie descurajati. Daca vor sa tina un caine, sa ofaca in apartamentul lor, nu in fata blocului.Pur si simplu nu inteleg de ce atat de multa lume se opune masacrarii maidanezilor. Gainile sunt omorate, desi fac oua. Vacile sunt taiate, desi dau lapte. La fel si caprele si oile. Porcii sunt si ei masacrati. De ce doar de caini ar trebui sa ne fie mila?

  133. Dan said

    am November 17 2009 @ 12:00 pm

    Cainii fara stapan trebuie eutanasiati. Asa se procedeaza in orice tara civilizata.

    Era bine daca puneati un sondaj de opinie aici pe site pt a putea vota.

  134. mazalu cristi said

    am November 19 2009 @ 9:30 pm

    am un vecin care ma terorizat are 12 caini nu mai suport mizeria de langa geamul meu, latraturile si frica ca noaptea gind ma duc la toaleta dau nas in nas cu iei

  135. geo said

    am December 15 2009 @ 3:20 am

    Vad ca nu se face nimic, acest Iulian Urban, nu are nici o putere, isi face reclama de pe urma cainilor. Rusine

  136. IE Adrian said

    am January 21 2010 @ 3:02 pm

    Trec 2 ani de cand caut o rezolvare legata de cainii din fata blocului din spatele blocului de pe trotuar din statia de autobuz, de patrupedele care apara piticaniile vecinilor care ies sa faca pisu pe aleia blocului. Primaria ma trimite la asociatia care cica se acupa de ridicare lor si de sterilizare numita “Ute Langenkamp Iubiti Maidanezii” http://www.aulim.ro iar asociatie i-ti raspunde foarte frumos ca ei nu pot sa mai faca nimic ca au deja foarte multi caini in ingrijire iar caini ridicati pentru sterilizare sunt adusi inapoi pe strada. Mai mult i-mi sugereaza ca daca omor cainii sunt bagat la puscarie insa daca cainii omoara oamenii pe strada cica “asta e!!!”. Nu injur,…dar as dori sa vina cineva din UE sa otraveasca toate javrele care nu stiu sa faca treaba in tara asta. … V-am latrat la pantaloni si v-am muscat de palarie,…

  137. catalina cijevschi said

    am January 27 2010 @ 10:51 pm

    Suntem un popor needucat,condus de niste oameni fara scrupule,cultura,bun simt,si nu facem nimic pt a rezolva civilizat aceasta problema.Dvs d-le urban de unde proveniti,ce educatie ati primit de va permiteti acum cand vrem sa mergem inainte,sa intoarceti tara cu 50 de ani in urma?de ce mintiti romanii ca daca veti omor cainii veti rezolva problema?nici in 200 de ani nu vor disparea cainii daca nu construiti adaposturi,si nu vor fi sterilizati.Si lasati gargara cu copii strazii,batranii din azile,spitale ca va aduceti aminte de ei doar atunci cand trebuie sa faceti ceva si pt. aceste animale.aveti bani pt rezolvarea problemelor in aceiasi masura,toate sunt importante si cateii si copii si spitalele.dar nu mai sustineti ca omorandu-i rezolvati problema ca nu este adevarat,nici o tara nu aplica aceasta metoda barbara care daca stai sa te gandesti un om normal refuza din start asa ceva,intrebati medicii,ca de la a omora un animale la a omor un om nu e decat un pas d-lu urban iulian.Acum va legati de criza,dar pana acum de ce nu ati facut adaposturi?cine v-a impedicat sa atrageti fonduri daca nu aveati bani?asta ca sa dovediti ca intr-adevar vreti sa rezolvati problema.n-ati facut nimic,si de fapt nici nu am auzit de dvs pana acum,cu ideea asta bolnava de a omor cateii ca vezi doamne,asa se rezolva problema,tare ingrijorat sunteti nu?ar trebui sa va fie rusine,cel putin mie imi este cu un asemenea specimen ca dvs.

  138. SASA said

    am February 14 2010 @ 4:32 pm

    pe ambii tre sa apere legea . cainele este la fel ca omul si ei st fiinte si ei au viata dar voi ca si criminali ii omorati. va convine daca eu va tai gatul? lol ca nu asa si ei st

  139. Noua Dreapta@Sasa said

    am February 14 2010 @ 6:08 pm

    Mars de aici cretino

  140. Anca said

    am June 6 2010 @ 3:12 pm

    Doamne, ce nu fac politicienii pentru reclama!
    @catalina cijevschi, sunt total de acord cu tine!

  141. Nico said

    am April 2 2011 @ 1:00 pm

    Cainii sunt pe strazi si s-au inmultit din CAUZA OAMENILOR..si acum tot ei sa fie omorati ca musca oameni..Pai ma scuzati..dar asta este consecinta. NU CRIMA este o solutie..asa cum nu razboiul aduca pacea. Cand va veti destepta?

    Unicele solutii umane si eficiente sunt:
    - STERILIZARE + RETURNARE IN TERITORIU A CAINILOR BLANZI SI SOCIABILI (si majoritatea sunt blanzi si sociabilit si nu merita sa moara..ca daca nu era asa..din 40.000 de caini in bucuresti, realizati cate victime ar fi fost? o muscatura de caine /zi 40.000 de oameni muscati pe zi…NU E CAZUL)
    - TINEREA IN ADAPOST A CELOR AGRESIVI
    - AMENEDAREA CELOR CARE ABANDONEAZA CAINI
    - TOTI CAINII CU STAPAN CARE NU AU VALOARE CHINOLOGICA (pt prosti..care nu-s de rasa si crescuti pentru inmultire) SA FIE STERILIZATI, ASTFEL SE VA PREVENI ABANDONUL DE PUI DE CATRE OAMENI..IDIOTI

    Eutanasia nu este o solutie..daca ar trebui sa dispara vreo specia de pe fata pamanatului aceea sunt OAMENII..cu rautatea lor, distrug tot naturala, omoara animale..sunt egoisti, se gandesc numai la propria bunastare.

    Spuneti-mi..oare daca ar disparea cainii maidanezi de pe strada..ar deveni Romania mai civilizata? Ar invata lumea sa nu mai arunce gunoi pe jos, sa nu se mai constuiasca cladiri care primesc aviz de la primarii pe spaga, ar deveni oamenii mai destepti si civilizati???

    Preferati sa fim cunoscuti in Europa ca tara cruzimii, omorului cu bestialitate, tara care nu respecta animale, care alege crima cand exista solutii..si umane si eficiente?? Sau tara care rezolva problema cainilor maidanezi precum Bulgaria, care tocmai a hotarat sterilizarea si nu eutanasia..

    Daca ii vom eutanasia..vom fi chiar ultima tara din Europa..si blamati de toti strainii.

    Maine poimaine vor fi omorati boschetarii..cersetorii, copiii orfani.

    Mi-e greata de toti care doriti moartea oricarui animal si nu sunteti in stare sa acceptati ca vina este a noastra..si noi trebuie sa suportam consecintele..nu bietele animale fara vina..

    Ce ma linisteste insa e ca…fiecare isi va gasi pedeapsa pentru ce face, ce gandeste..la un moment dat..in viata asta, pe lumea cealalta, intr-o viata viitoare. Nu dispareti odata cu moartea fizica. Stati fara grija

    Macar de asta sa va fie teama si sa nu faceti rau..dar sunteti prea ingusti la minte..otraviti in suflet si egoisti ca sa va luminati.

    Romania the land of death…

  142. Claudia said

    am May 23 2011 @ 3:40 pm

    Nico,

    nu putem pune egal intre eutanasierea cainilor fara stapan si ‘boschetarii,ersetorii, copiii orfani’. Din punctul meu de vedere si al lui Dumnezeu chiar, nu se poate pune egal intre oameni, crestini sau nu, si caini. Nu putem sa comparam eutanasia cainilor fata stapan si crima (ok, crima fata de oameni).

    In tarile civilizate nu exista caini pe strada. Nu exista nu petnru ca sunt sterilizate animalele si intoarse in teritoriu, nicidecum, nu exista animale pe strada. Daca exista, sunt luate, duse in adaposturi (exista adaposturi care cazeaza animale pe o durata mai mare sau mai mica, nelimitat niciunul) de unde ii poti adopta (ceea ce inseamna luat acasa si devenit responsabil pentru animal, inclusiv daca ataca raspunzi, chiar si penal) sau daca sunt agresivi/neadoptabili/batrani/bolnavi, sunt eutanasiati. Punct. Fara valva, fara intrebari, fara presa, fara suparare, fara dezbateri publice.
    Mai participa cate o asociatie sa vada daca eutanasia este respectata in conditiile legale si cam atat.
    Da, nu sunt de acord cu eutanasia barbara cu bata, nu sunt de acord cu mutilarea si tratarea barbara a animalelor.

    Ar trebui amenzi uriase si tras la raspundere in mod usturator proprietarul de animale care abandoneaza puii in strada sau care nu are grija de propriul animal sau il trateaza rau. Ar trebui sterilizate toate animalele cu stapan daca stapanul nu doreste si nu isi asuma raspunderea pentru puii eventuali ai animalului din proprietate.

    Dar vreau copiii mei sa vina de la scoala in siguranta, nu sa ma bazez pe faptul ca poate vor aplica ceea ce stiu, sa nu fuga, sa nu arate ca le e teama, sa vorbeasca, poate vor aplica…sau nu. Nu voi fi niciodata gata sa pun in balanta sanatatea si viata copiilor mei cu animalele libere dar amarate si ele din strada. O solutie, mai multe solutii, si eutanasia printre ele pentru anumite categorii sunt mai mult decat necesare.

  143. Aurel said

    am January 31 2012 @ 8:42 pm

    Din punct de vedere crestin in ce priveste raportul dintre om si alte animale, va recomand Ecclesiastul, care spune:

    # 18 Am zis în inima mea că acestea se întâmplă numai pentru oameni, ca să-i încerce Dumnezeu, şi ei înşişi să vadă că nu sunt decât nişte dobitoace.
    #
    # 19 Căci soarta omului şi a dobitocului este aceeaşi; aceeaşi soartă au amândoi; cum moare unul, aşa moare şi celălalt, toţi au aceeaşi suflare, şi omul nu întrece cu nimic pe dobitoc; căci totul este deşertăciune.
    # Ps 49.12-20; Ps 73.22; Ecl 2.16;
    # 20 Toate merg la un loc; toate au fost făcute din ţărână şi toate se întorc în ţărână.
    # Gen 3.19;
    # 21 Cine ştie dacă suflarea omului se suie în sus, şi dacă suflarea dobitocului se coboară în jos în pământ?
    # Ecl 12.7;

Comment RSS · TrackBack URI