Cum pot sa radiez o masina vanduta, daca nu mai gasesc cumparatorul ?

Tweet this

Cristi s-a adresat Asociatiei www.AsistentaPentruConsumatori.ro si Senatorului Urban Iulian cu aceasta sesizare :

Am vandut o Dacie din 1981, si am facut (spre neatentia mea)doar o chitanta de mana in care am trecut toate datele personale ale cumparatorului de pe buletin. Mentionez ca am pastrat cartea de identitate a autoturismului in original.Ulterior am facut o adresa la pol.in care am specificat ca am vazut masina pe o strada din cartier si solicit ca sa se faca demersurile necesare de catre politie pentru a i se retine actele in scopul perfectarii actelor de radiere.Dupa cateva saptamani am primit raspuns de la pol. cum ca sau efectuat cercetari la locul afirmat de mine unde se afla masina,dar nu mai era acolo (La cat de repede sa miscat politia…)dar ramane in evidentele lor in continuare..!Acum intrebarea mea este: Ce pot sa fac sa o pot radia de la impozit?
Numerele masinii vandute erau preferentiale,si as dorii sa mi le recapat…dati-mi un raspuns va rog !

Raspuns

Buna ziua

Solutionarii problemei dumneavoastra avand in vedere faptul ca nu puteti sa ajungeti la un acord cu actualul proprietar al masini  este sa obtineti o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva care impuna  in mod expres radierea din circulatie a vehiculului sau atesta ca vehiculul respectiv s-a instrainat daca este cazul

Actiunea in justitie se va motiva pe dispozitiile inscrise  in Codul  Civil Roman,  la art. 1073 şi urm; art.1294.
In baza hotararii puteti radia masina de la Fisc.

La cererea de chemare in judecata se vor anexa copii de pe actele de identitate copie de pe chitanta prin care s-a facut vanzarea si copie de pe cartea de identitate  a masini.

Multumesc
Raspuns elaborat de consilierul-expert Bogdan Balan.




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


Afisari: 18515

94 Comentarii pana acum»

  1. Dora said

    am January 30 2009 @ 6:32 pm

    Iarta-ma dar vinzarea e ilegala. Cum circula omul ala cu masina daca a ramas la dumneata cartea de identitate. Cum isi cumpara asigurare si cum face inspectia tehnica obligatorie a masinii?
    Daca ati avut o intelegere ca sa perfectati actele si el a disparut eu cred ca poti sa reclami furtul masinii. Altfel, gindeste-te ca poate face un accident si tu pici de fraier…Sigur ca poti sa dovedesti ca nu ai condus tu dar pina dovedesti o sa-ti maninci nervii…

  2. promobiz advertising said

    am January 31 2009 @ 12:57 am

    http://www.promobiz.ro

    Aceeasi prostie am facut si eu.Am “donat” masina dacia 1310 unui om care ii trebuia la tara sa faca treaba cu ea ,insa dupa aproximativ un an ala sa gandit sa o dezmembreze si sa foloseasca piesele la alta masina.La un moment dat am zis ca nu mai vreau sa platesc impozit la ea si credeam ca daca duc o adeverinta de la primaria din localitatea propietarului precum ca este depozitata pe terenul lui o pot radia.Intradevar la politie a functionat insa la finante nu.Singura modalitate miam dat seama ca este obtinerea unei adeverinte de la un service autorizat ca masina a fost dezmembrata la ei dupa care resturile au fost duse la casat.Am dat o mica atentie la un service si aia au rezolvat tot.

  3. Kaa said

    am February 2 2009 @ 9:23 am

    Lenesul mai mult alearga, nu? Daca a fost greu sa mergeti sa faceti un contract acum n-aveti decat sa-l dati in judecata in baza chitantei de mana si sa obtineti hotararea judecatoreasca definitiva de radiere. Mult succes!

  4. Iancu Jianul said

    am February 3 2009 @ 12:02 am

    PAREREA MEA E CA LA ACESTE DOLEANTE PRIVIND AUTOTURISMELE DETINUTE CU ACTE DE MANA, AR TREBUI CA PERSOANE CALIFICATE DIN CADRUL DIRECTIEI DE CIRCULATIE A CAPITALEI SA NE DEA UN RASPUNS.
    In Bucuresti ca si in Tara de altfel, cca 30% din Dacia 1300 sunt vandute de proprietari fara sa intocmeasca acte in regula, fapt ce face ca impozitul sa vina la adevaratii titulari a-i autoturismului.
    Eu personal detin 2 Dacii 1300 cu acte sctise cu pixul de vanzare – cumparare dintre mine si proprietar fapt ce ma impiedica da duc aceste masini la ,, Actiunea Rabla” initiata de guvern pentru avans in a achizitiona o Dacie noua – Logan
    Cum pot face acest lucru? A fost si este foarte greu pt., ca eu nu-mi prea gasesc proprietarii care defapt, unul dintre ei plateste (cred eu) impozit de peste 10 ani pe ceva ce nu mai detine.
    Are careva vre-o ideie cum pot descurca aceste ite? Politia ce zice?
    Si pe mine ma batut de foarte multe ori gandul sa dezmembrez una din cele doua masini insa m-am gandit si la proprietar ca nu o va mai putea radia vre-o data neavand obiectul. Am toate actele la ele in regula insa in circulatie incepand din acest an nu mai incerc sa le inscriu pe nici-una pentru ca cu cheltuielile de revizie pot sa-mi achit prima rata la o masina noua.
    Astept un raspuns din partea patitilor si nu numai.

  5. iulia ivan said

    am February 10 2009 @ 4:54 pm

    acelasi caz l-am patit si eu cu sotul meu cand am vandut unui individ din db, un auto mercedes an 1982, numai ca sotul meu daduse si cartea de identitate in original acestuia. cazul a fost solutionat pe cale juridica, actionandu-l in judecata pe acesta pentru obtinerea hotararii judecatoresti de radiere a masinii. bine, ca in cele din urma omul s-a speriat si a venit sa facem actele, si atunci nu am mai radiat-o. singura modalitate este radierea masinii, despre care cred ca e mai facil in cazul dvs, avand in vedere ca aveti cartea masinii in original. cu politia nu ajungeti nicaieri, va spun din proprie experienta. nu declarati auto ca fiind furat ca intrati dvs in belele. cautati sa radiati masina din evidentele politiei. sper ca v-am putut fi de folos.

  6. teodora said

    am April 8 2009 @ 12:42 pm

    ma intereseaza ce demersuri trebuie sa fac sa radiez de la fisc o masina cumparata pe firma, iesita din tara din 1998, la care nu am acte, numere s.a.m.d , nu mai stiu nimic despre ea sau despre asociatul meu….deci nu am nimic la ea

  7. marceletc said

    am May 12 2009 @ 6:42 pm

    am toate actele unei Dacii vandute si dezmembrate, care candva mi-a apartinut.Cum pot sa o radiez si sa o scot de la plata impozitului?

  8. isa petrica said

    am May 13 2009 @ 5:55 pm

    As dori sa stiu cum pot sa radiez un autoturism deoarece acum 6 ani in urma am vandut autoturismul cu tot cu cartea de indentitate .Am cautat persoana dar nu am gasito deoarece autoturismul a fost revandut altei persoane .As dori sa stiu ce pot sa fac [daca o dau furata as avea sansa sa o gasesc ] autoturismul are numarul de inmatriculare TL 73 YSA CULOARE ROSU PROPIETAR ISA PETRICA comuna CERNA judetul TULCEA am inteles ca autoturismul se afla in raza judetului GALATI

  9. isa petrica said

    am May 13 2009 @ 6:01 pm

    As dori sa stiu cum pot sa radiez un autoturism deoarece acum 6 ani in urma am vandut autoturismul cu tot cu cartea de indentitate .Am cautat persoana dar nu am gasito deoarece autoturismul a fost revandut altei persoane .As dori sa stiu ce pot sa fac [daca o dau furata as avea sansa sa o gasesc ] autoturismul are numarul de inmatriculare **** CULOARE ROSU PROPIETAR *******comuna ******judetul
    ****** am inteles ca autoturismul se afla in raza judetului GALATI am contract vanzare cumparare pot sa radiez auto?

  10. illeandrei said

    am May 19 2009 @ 5:14 pm

    daca fac schimb masina mea pe alta de ex el din iasi eu din baia mare ne intalnim la jumatatea drumului se pot face actele si in alta localitate de vanzare cumparare as dori un sfat de la cineva care care stie cum ar fi mai bine sa procedam?multumesc astept raspuns

  11. vanciu claudia said

    am June 22 2009 @ 7:38 pm

    si noua ni s-a intamplat acelasi lucru am vandut anul trecut o dacia 1310 unui asa zis domn care a demonstat ca nu e ceea ce pare si am dat si cartea masinii de identitate acum suntem ingrijorati ca nu stim cum sa procedam pt radiere va rugam sa ne ajutati daca se poate cu un sfat va multumesc

  12. NICULAE said

    am July 1 2009 @ 10:54 am

    Buna ziua!Va rog ajutatima cum sa procedez in cazul meu tatal meu a vadut o Dacie papuc in 1997 anul de fabricatie este 1993 iar el a decedat in 2001 eu nu am nici un act nu stiu nimic de cel care ia vandut masina ,am facut mostenire dupa tatal meu dar nu am trecut aceasta masina pentru ca nu am nici un act dar in schimb imi vine sa platesc impozitul pentru ea,am fost la politie si mi-a spus ca nu am nici un drept asupra ei darimpozitul mi-l ia,ce pot face stiti cumva care este solutia.
    Va multumesc anticipat.

  13. OANA SAVA said

    am July 10 2009 @ 11:44 am

    AS DORI UN AJUTOR DACA MA POATE AJUTA CINEVA.AM CUMPARAT DE LA CINEVA O MASINA INMATRICULATA IN BRASOV.PERSOANA DE LA CARE AM CUMPARAT-O NU ESTE PROPRIETARUL DIN ACTE,A CUMPARAT-O CU CHITANTA DE MANA.CARTEA MASINII SI TALONUL SUNT LA MINE DAR NU STIU CUM IL POT GASI PE ADEVARATUL PROPRIETAR PENTRU A PUTEA SA INMATRICULEZ MASINA PE NUMELE MEU.AM NUMELE LUI SI ADRESA PE CARTE SI TALON DAR NU AM NICI UN NR DE TELEFON SA POT LUA LEGATURA CU EL.VA SUNT RECUNASCAROARE DACA MA PUTETI AJUTA CU VREO INFORMATIE,MULTUMESC

  14. florin ,pitesti said

    am August 17 2009 @ 1:53 pm

    as dori sa stiu cum radiez o masina Dacie camioneta ,de care nu mai dau de ea ,si platesc impozit . Mentionez ca am vandut-o cu toate actele ‘carte de identitate si certificat’ .

  15. dan said

    am November 26 2009 @ 12:22 am

    va rog mult sa ma ajutati.am vandut in 1995 un bmw din 1978si l-am dat cu tot cu talon si cartea de identitate,deci eu nu mai am nici un act al masinii,doar niste copii xerox,nu am facut atunci nici contract si nici o chitanta de mana.nu am nici copie dupa buletinul aluia,nu am nimic,de 14 ani platesc impozitul ,ce pot sa fac sunt disperat ca acum impozitul este 360 lei pe an

  16. IANCU DUMITRU said

    am February 18 2010 @ 7:52 pm

    AM SI EU 2 MASINI VANDUTE UNA A FOST VANDUTA LA SASCUT BACAU DOMNULUI BLAGA GHEORGHE CARE A PLECAT LA CONSTANTA DE VREO CATIVA ANI SI NU MAI POT DA DE ADRESA LUI CINE POATA DA RELATII POATE SUNA LA NR DE TELEFON 0764593683 MASINA AVEA NR DE INMATRICULARE VN 02 XPH .DUMNEZEU SA VA AIBA IN GRIJA DACA FACETI ACEST GEST

  17. IANCU DUMITRU said

    am February 18 2010 @ 7:58 pm

    DESPRE UN AUTOTURISM DACIA 1310 CU NR DE INMATRICULARE VN 02 XPH INSTRAINAT CATRE BLAGA GHEORGHE DIN SASCUT BACAU CARE NU MAI ESTE DE GASIT CONTACTATIMA LA NR DE TELEFON 0764593683

  18. bogdan said

    am April 12 2010 @ 4:36 pm

    ce pot face daca am un scuter si am doar contractu de vanzare cumparare si talonul e la politie am doar dovada ?? alte acte nu mai am . Talonul mi a fost retinut pt. ca nu am avut asigurare obligatorie astept sfat orice ,oricine

  19. bogdan said

    am April 12 2010 @ 4:38 pm

    scrieti pe adresa de email bazuca_jr@yahoo.com tin sa mentionez ca nici cartea de identitate nu o mai am nu mai am nimik de la scuter doar dovada pls HEEELLLP

  20. LAURA said

    am May 18 2010 @ 6:25 am

    BUNA ZIUA.AS AVEA SI EU O INTREBARE.ACUM 3 ANI AM INSTRAINAT O MASINA UNEI RUDE CU INTELEGEREA VERBALA CA IN TIMP DE 2 LUNI SA FACEM ACTELE,INTRE TIMP MASINA A FOST IMPLICATA INTR-UN ACCIDENT RUTIER,AM FOST CHEMATA LA POLITIE CA MARTOR.PROBLEMA ESTE CA TIPUL RESPECTIV REFUZA SA INTRE IN LEGALITATE.CUM POT RADIA MASINA? MENTIONEZ CA NU EXISTA NICI UN ACT INTRE MINE SI TIPUL RESPECTIV,NICI MACAR O CHITANTA DE MINA.REFUZA SA-MI DEA TALONUL,MASINA IN MOMENTUL DE FATA SE AFLA INTR-UN SERVIS….CE POT SA FAC IN ACEST CAZ,EU INCA PLATESC IMPOZIT PE ACEEA MASINA

  21. VALENTIN B said

    am August 10 2010 @ 7:14 pm

    In anul 2008 am vandut o masina OPEL ASTRA din anul 1993 , fara acte de vanzare – cumparare , individul parand a fi de incredere . mentionez ca i-am dat certificatul de inmatriculare si cartea de identitate a masini . In primavara lui 2010 a vandu-to altei persoane pe care nu o cunoaste . Cum pot proceda sa radiez masina ?

  22. Andronache Radu said

    am August 28 2010 @ 10:58 pm

    Rog ajutor ! Am cumparat o masina si din nefericire am fost cu un mare “expert” care se dadea mare si tare ca stie ce acte ce si cum se procedeaza la cumpararea unei masini. Nu am facut nici un act de V/C ,iam dat banii si mia dat masina cu toate actele masinii + asigurarea inca vreo jumatate de an. Acum nu vrea sa raspunda la tel. fiindca vreau sa o radiem pentru a o trece pe numele meu. Am ramas cu buza umfata ? mai pot face ceva cu masina asta daca nu mai raspunde la tel. respectivul ? Va multumesc celor care ma ajutati

  23. babru sebastian emanuel said

    am September 4 2010 @ 9:07 pm

    buna ziua.va rog frumos sa ma invatati si pe mine cum sa radiez o dacie care am vanduto la un prieten fara sa facem nici un act de vanzare cumparare in momentul acela.intelegerea noastra era sa facem actele mai tarziu cand am sa ma intorc din strainatate.el in acest timp masina a vanduto si i am pierdut de urma,eu platesc in continuare impozit la ea ca sa nu imi vina majorarii,masina a fost scoasa din circulatie deoarece mi a sosit o scrisoare de la registrul auto ca a fost eliminata din circulatie.va multumesc astept raspunsul vostru.o zi buna

  24. BOGOI NICOLAE said

    am October 5 2010 @ 11:24 am

    in anul 2003 am vandut un autoturism lada 1200.la vanzare iam inmanat cumparatorului certificatul de inmatriculare cartea de identitate ramanand la mine.
    Nu mai am chitanta de vanzare cumparare.
    Pe cumparator il cheama DRAGUSIN ANGHEL si locuieste in Otopeni dar nu stiu strada si nr.
    daca cunoasteti persoana va rog sa ma contactati la nr de tel 0749522156
    Autoturismul avea nr de inmatriculare. B:10:YDI
    VA MULTUMESC

  25. BOGOI NICOLAE said

    am October 5 2010 @ 11:29 am

    Cum pot sa radiez un autovehicul daca lam vandut si nu mai am certificatul de inmatriculare si nici adresa cumparatorului??
    Mentionez ca dupa vanzare cartea de identitate a autovehicului a ramas la mine

  26. MARICA GIGI said

    am October 5 2010 @ 12:07 pm

    IN anul 2003 am vandut un autoturism LADA 1200 la vanzare iam cedat certificatul de inmatriculare cumparatorului.urmand sa ne intlnim la Udriste a doua zi .Actele de vanzare cumparare au ramas la el in aceasta situatie eu nu stiu adresa cumparatorului.M-ia ramas memorat doar numele si localitatea.
    Cumparatorul se numeste DRAGUSIN ANGHEL si locuieste in OTOPENI,nu cunosc strada si numar .Autoturismul avea nr de inmatriculare B:10:YDI.
    NU stiu ce pot face sa dau de el si sa radiez masina ,daca cunoasteti aceasta persoana va rog sa ma contactati la nr de tel 0749522156 macar un beep va multumesk

  27. MARICA GIGI said

    am October 5 2010 @ 12:13 pm

    Domnule URBAN va rog sa ma ajutati intr-o problema delicata .IN anul 2003 am vandut un autoturism lada 1200 cu nr de inamtriculare B:10:YDI .IN urma vanzari nu am reusit sa perfectez actele de vanzare cumparare.Despre cumparator nu stiu decat ca locuieste in OTOPENI.La vanzare i-am inmanat certificatul de inmatriculare cartea de indentitate ramanand la mine.VA rog sa ma indrumati cum pot sa radiez masina deoarece eu platesc impozit pe ea .
    VA MULTUMESC

  28. Paul said

    am October 14 2010 @ 3:10 am

    salut …am si eu o problema asemnatare cu a voastra ..eu sunt din cluj si am vandut un bmw 316 unei persoane din gherla cu contract de vanzare cumparare …. la scurt timp acesta a vandut mai departe masina tot cu contract de vanzare cumparare unei persoane din cluj …. am incercat sa dau de respectivul mi`a raspuns de 2 ori la telefon iar apoi nu mi`a mai raspuns . dupa 2-3 luni de zile ma sunat cu acuzatiile ca eu i`as fii furat placutele de inamtriculare de pe masina , amenintandu`ma ca ma bate si ca merge la politie sa depuna plangere impotriva mea :))) …. nefacand aceast lucru m`am enervat si m`am interesat ce se poate face in aceasta privinta . fiind proprietarul de drept al masinii poti merge la tribunal si deschisi o actiune cum ca ai vandut masina si proprietarul actual nu vrea sa o radieze . ei automat iti radiza masina din circulatie si respectivul daca va fii oprit in trafic va avea dosar penal pt conducere cu numere false si masina neinmatriculata . :D

  29. gherghinescu dragos said

    am October 14 2010 @ 10:46 pm

    am vandut o masina unei pers.cu talon ,c.i e la mine nu am facut contract de vanzare cum fac sa radiez masina va rog ajutati ma id meu de mess e dragos.gherghinescu va multumesc mult

  30. gherghinescu dragos said

    am October 15 2010 @ 7:31 pm

    nu cumparati tico cu nr tm 08 ywe nu are acte va multumesc telef meu e0732063885

  31. Paun Ion said

    am October 17 2010 @ 11:34 am

    caut,detinatorul auto dacia 1300 cu nr.db 76 kyr;pt perfectionarea actelor.daca aveti cunostinta,va rog lasati n mesaj;paunionut@yahoo.com

  32. oana said

    am November 5 2010 @ 11:28 pm

    buna seara anul trecut am cumparat o masina pe numele meu dupa 4 luni sotul a venit an romania si ne-am divorzat el antre timp a vandut masina fara declarazie din partea mea . A vanduto varului sau cu o fotocopie dupa buletinul meu si ah semnat sotul (FOSTUL SOT)
    AM FOST LA POLITIE PESTE TOT DAR NU AM PUTUT REZOLVA NIMIC ACUMA MASINA ESTE ITALIA AM VREO SPERANZA ? AS DORI UN RASPUNS MULTUMESC.

  33. Lazar said

    am November 11 2010 @ 3:38 pm

    Buna ziua,am si eu o intrebare pot sa-mi inmatriculez masina daca numai am actul in original de vanzare-cumparare.Am ramas numai cu,copia pentru ca atunci cand am inmatriculat-o prima oara actul in original a ramas la cel care m-a ajutat sa o inscriu,iar acum numai poate fi gasit.Va multumesc

  34. flv08 said

    am January 25 2011 @ 5:33 pm

    cum pot sa radiez o masina dc am vandut-o la cineva ,l-am trecut pe talon la rubrica instrainat,da acu nu mai dau de cumparator.cartea masinii a ramas la mine.

  35. Daniel Patracescu said

    am June 8 2011 @ 4:30 pm

    Buna ziua,
    Am cumparat acum citeva zile o masina din Bucuresti,am platit am facut actele masina ok raminind ca vinzatorul sa mi trimita fisa de inmatriculare stampilata de la finantele Bucuresti.Eu fiind din Neamt mi s-ar fi parut firesc sa faca acest gest.initial a fost de acord ,dar nu a trimis hirtia, a mai raspuns de citeva ori la telefon, mailuri,dar acum ma ignora total.Ce asi putea face sa termin cu inmatricularea ?
    Multumesc

  36. Gyssy said

    am July 26 2011 @ 4:40 pm

    cum pot sa radiez o masina i-am dat-o concubine sa umble cu ea 6 luni caci lucreaza in italia si sa facut nevazut cu tot cu masina.cartea masinii a ramas la mine.

  37. Alex said

    am September 2 2011 @ 10:27 pm

    Buna ziua! Am o intrebare! Daca cineva m-a reclamat si m-a chemat in instanta pentru ca a cumparat de la mine o masina, pe care eu o cumparasem de la o alta persoana, iar acum eu nu pot da de acea persoana pentru a putea radia masina sa nu mai plateasca omul impozit, care ar putea fi hotararile luate de instanta de judecata cu privire la mine? Este nevoie sa am motive de ingrijorare? Sau in cel mai rau caz se va decide ca eu sa platesc impozitele acumulate pana in prezent? Astept raspuns. Va multumesc!

  38. vali said

    am September 3 2011 @ 12:45 pm

    Am cumparat o masina de la o ruda cu nr. B 10 RMO, dar persoana respectiva nu avea acte la aceasta masina, si nici nu i-a nici-o masura pentru a remedia situatia. Vreau sa gasesc proprietarul masinii, pentru a putea face toate actele. Ma poate ajuta cineva??? Multumesc.

  39. vali said

    am September 3 2011 @ 12:45 pm

    Am cumparat o masina de la o ruda cu nr. B 10 RMO, dar persoana respectiva nu avea acte la aceasta masina, si nici nu i-a nici-o masura pentru a remedia situatia. Vreau sa gasesc proprietarul masinii, pentru a putea face toate actele. Ma poate ajuta cineva??? Multumesc.

  40. liliaana cirmaciu said

    am October 15 2011 @ 6:33 pm

    Am vandut un oltcit PH03 KDL pe chitanta de mana si am dat si actele in anul 1998 ,urma ca in cateva luni sa facem actele dar nu a mai venit,iar anul acesta 2011 am primit instiintare de la administratia financiara ca am de platit impozitul din 2001 pana in prezent.Am reusit sa dau de persoana carei i-am dat masina dar acesta mi-a spus ca si el a vandut-o tot pe chitanta de mana.In afara de datul in judecata a acestei persoane carei i-am vandut masina ce alta alternativa exista ptr a radia masina si a nu plati acest impozit care este pe 10 ani neplatit

  41. plesca said

    am November 8 2011 @ 7:27 pm

    am cumparat o masina ,de la un intermediar si din cauza unei defectiune la sistemul de directie ,mi s-a ridicat certificatul de inmatriculare,am achitat toate texele ,dar certificatul nu il elibereaza decat proprietarului.cum pot intra in posesia lui sau inmatricula masina pe numele meu .daca proprietarul nu vrea ,eu ce pot sa fac ?multumesc frumos ! astept raspuns la adresa de e-mail cosmypt@yahoo.com sau la nr.de telefon 0742643654. astept raspuns !

  42. Claudiu Tita said

    am November 29 2011 @ 4:41 pm

    Buna ziua,

    in 2007, am “vandut” masina anui “prieten” fara a face act de vanzare-cumparare. Nu mai am nici talonul si nici cartea masinii. Cum pot face sa o scot de la impozit? Am o chitanta de mana si o copie a CI a “prietenului”, dar nu pot da de el….
    Multumesc frumos, Claudiu (astept o solutionare pe adresa de mail ttclaudiu@yahoo.com )

  43. daniel said

    am December 9 2011 @ 4:07 pm

    buna ziua,anu trecu am vandut o masina dacia 1310 in Vrancea focsani eu nu mai am nici un act al masini si pladesc in continuare impozitul.daca poate cineva ssa ma ajute .nr.masini:GL 86 MVD VISINIE.domnul din focsani la care iam vandut masina se cheama MILEA MARICEL. multumesc

  44. grig said

    am December 23 2011 @ 3:28 pm

    Ce ma fac oameni buni am vandut doua masini si nu am facut actele de vanzare cumparare ,persoanele care au cumparat masinile leau dus la fier vechi si nu au luat nici un act care sa ma ajute pe mine sa le radiez acum eu platesc la una de 12 ani iar la alta de 7 …….aoleu banii mei .

  45. Dan said

    am January 13 2012 @ 2:01 pm

    Bun găsit tuturor !

  46. dumitru said

    am January 27 2012 @ 10:03 am

    in 2009 am vindut un opel si nu reusesc sa-l radiez nici de la impozit,am contract de vinzare cu primul cumparator dar apoi am pierdut urma masinii.stie cineva cit costa o actiune in instanta,trebuie si avocat,si daca trebuie platit impozitul retroactiv cine il plateste??Multumesc..

  47. mironiuc mihai indrei said

    am February 2 2012 @ 11:15 am

    am vandut si eu o masina de 2 ani cu acte cu tot si fara contract.vb cu omu la telefon si nu vrea sa o radieze zicand ca nul intereseaza.ce pot sa fac?nu am alta optiune decat instanta?masina este o dacie 1307,rosi ci cobar alb*un papuc*,benzina 1.6.daca ma puteti ajuta cu vreo informatie….va multumesc

  48. Man Nick said

    am February 21 2012 @ 5:26 pm

    Buna ziua,

    am vandut o masina acum 2 ani pe care am si radiat-o de la financiar, dar acum au inceput sa vina amenzile pt circulatie fara rovinieta. am intrebat si raspunsul este ca masina inca apare la politie pe numele meu si deci si CNADR (sau cum s-o scrie)zice ca ei isi iau datele de la Politie nu de la fisc si deci nu-i intereseaza. ce pot sa fac, noul proprietar nu-l mai gasesc. la momentul vanzarii am fost info ca nu mai este nevoie sa radiez masina de la politie daca nu ma intereseaza numerele. ce pot sa fac acum…?

  49. liviu said

    am February 24 2012 @ 11:39 am

    pt oana sava nr de inmatriculare al masini din brasov

  50. sorin said

    am February 27 2012 @ 6:28 pm

    am vandut o masina cuiva fara acte, acum nu mai dau de el, insa am pastrat cartea masinii. ce pot face? va multumesc.

  51. DODU KAMELIA said

    am May 30 2012 @ 12:48 pm

    BUNAZIUA.MA NUMESC GABY SI SANT DIN GALATI .AM VANDUT UN OPEL ASTRA H DIN 2007 LA DEZMEMBRARI DI PACATE AM AVUT UN ACCIDENT CU EL SI NU SA MERITAT SAL MAI REPAR.ACEA PERSOANA DE LA DEZMEMBRARI LA REPARAT SI LA VANDUT MAI DEPARTE ,DIN AUZITELE MELE CRED CA E AN JUDETIL PRAHOVA.ACUM MIE AMI VIN AMENZI CU NEMILUITA.AS VREA DACA CUMVA CINEVA A VAZUTO PE UNDEVA SA MA ANUNTE SI PE MINE LA NR DE TLF 0758789612 MASINA ESTE DATA AN URMARIRE SI LA POLITIE.

  52. TODIRAS VALERICA(CRISTI) said

    am June 10 2012 @ 3:47 pm

    daca cineva are cunostinta de un autoturism Dacia 1310 Break ,culoare gri metalizat,nr.inmatriculare OT-96 AND ESTE RUGAT sa imi lase un msj.pe adresa de mail.cristi_todiras@yahoo.it(specifi ca masina este vinduta in anul 2007si proprietarul este disparut,dar auto este inca in circulatie dar nu stiu in ce judet a fost revinduta.VA MULTUMESC ANTICIPAT

  53. calinescu ciprian said

    am June 28 2012 @ 9:02 pm

    salut,am cumparat si eu o masina de la un al doilea prorietar am facut vanzare cumparare autentificare tot mia trimis fisa fiscala de la al doilea si cand sa depun dosaru imi trebuia si fisa fiscala de la primu si nu mai dau de el ce pot sa fac(de la care am cumparat nu o trecuse la politie doar la primarie si pe certificat e trecut primu)dac ati putea sami dati un sfat ,va multumesc

  54. OLIVIU said

    am July 9 2012 @ 10:48 am

    am vandut 0 Dacia 1300 unui cetatean care a accidentat-o si a predat -o unui centru de fier vechi.Nu a luat nicio adeverinta ca apredat-o. Am certificatul de inmatriculare si numerele
    cum pot radia masina deoarece tot platesc impozit ???

  55. Constantin said

    am August 8 2012 @ 8:43 pm

    Persoana care detine autoturismul DACIA BV-66-MOL culoare visinie ma poate contacta la adresa email: costantin_cmt@hotmail.com , pentru a perfecta actele sau radia din circulatie autoturismul.

  56. Alin said

    am August 14 2012 @ 6:46 pm

    In anul 2001 am dezmembrat o Dacie 1300. Pesele depozitate in boxa au fost furate in urma mai multor spargeri. Am platit in fiecare an impozitul la fisc. In anul 2006 am primit de la Directia Regim Permise de Conducere si Inmatriculari a Vehicolelor o atentionare prin care mi se aducea la cunostinta ca daca pana la data de 1 iulie 2006 nu fac RCA si inspectia tehnica (ITP), inmatricularea va fi suspendata. Bineinteles ca nu am facut nici RCA-ul nici ITP-ul.
    Acum m-am hotarat sa radiez autoturismul pe care practic nu il mai am. Dar am constatat ca intre timp nu mai am nici actele masinii (Certificatul de Inmatriculare si Cartea de Identitate).
    Rugamintea mea este, daca se poate, sa -mi spuneti cum pot rezolva aceasta situatie?
    Va multumesc mult.

  57. Mihai said

    am August 20 2012 @ 1:39 pm

    buna ziua,

    Am si eu o problema la fel ca multora dintre voi.Am vandut o masina marca dacia 1310 in 2008 si proprietarul dupa 3 luni a vandut-o altei persoane.Mentionez ca actele masinii sunt la noul proprietar inafara de copie dupa contractul de vanzare cumparare si fisa de inmatriculare.Cum pot sa scot masina de la financiar sau chiar sa o radiez neavand cartea masinii?de noii proprietari nu am cum sa ii gasesc.Multumesc

  58. catalin said

    am September 15 2012 @ 9:51 am

    am si eu aceeasi problema ca multi dintre voi. am vandut o dacia break 1410 din 1990 cu numar de inmatriculare AG-06-AWN alba in 2006 fara acte de vanzare cumparare. cel caruia am vandut-o a revandut-o la randul lui dupa ce a schimbat culoarea masinii (din alba devenind rosie) dinj cate stim noi pe undeva prin valcea. daca recunoaste cineva numarul sau imi poate da vre-o informatie va rog sa ma contactati(0720035010). vreau doar sa o pot radia si sa nu mai platesc impozit degeaba de atata timp.

  59. stefan said

    am November 14 2012 @ 9:53 pm

    Buna am vandut o masina opel nr. ro la un prieten,am facut cumparare vanzare si am dat cartea de identitate:toate actele:El a vandut o la altul cei de facut ca as vrea sa o radiez va rog ajutati ma.

  60. geo said

    am November 19 2012 @ 11:37 pm

    caut masina GR 02 NUL,in scurt timp o sa o dau furata,ce se poate intampla daca declar ca mi-a disparut masina?

  61. Alex said

    am November 20 2012 @ 2:19 pm

    Am vandut cuiva o Dacie 1310 din 1997 fara a face niciun act de mana. In plus i-am dat persoanei respective si actele masinii. Masina e pe numele tatalui meu dar el fiind plecat facusem inainte o procura ca eu sa pot face orice cu masina. Ce demersuri as putea face pentru a nu mai plati impozit? Observ ca sunt mai multi in situatia mea, are cineva un raspuns concret? Va multumesc anticipat!

  62. nelu said

    am November 29 2012 @ 10:48 am

    am vandut si eu o masina dacia acu un an jumate la cineva tot asa pe incredere urma sa facem actele intrerim individul a facut un mic accident i sa ridicat talonul si dupaaceea tipu a vandut masina altui tip din alta localitate fara instintarea mea si acela a dato ca fier vechi precizez ca miam recuperat numerele si seria de sasiu cartea de identitate nu am dato cand am vanduto dar problema e ca nu amhartie precum ca e casata asta e nu stiu o pot radia? ca de tipul ce a dato la fier nu pot sa dau poate aveti un sfat multumesc

  63. GROSU GABRIEL said

    am December 11 2012 @ 11:46 pm

    Ziua buna tuturor in 2008 ian am vandut LADA2105 BZ04WXD am radiat o de la finante dar cumparatorul nu a inmatriculat o.ce pot face in acest caz?in buzau

  64. vasi cristea said

    am December 28 2012 @ 7:26 pm

    salutare.De vreo 3 ani am cumparat si io un bmw cu numere de Bihor(eu fiind din alba),toate actele in regula ,totul OK.Am facut actul de vanzare cumparare bla bla…Dupa care urma sa inmatriculez autovehicolul pe numele meu-am mers la primarie si l-am trecut pe numele meu,dupa care urma la politie,RAR ….Dar am vandut autovehicolul unui alt proprietar,fara sa cer certificatul de inmatriculare so radiez de la primarie,acum nu mai dau de el nicicum si tre sa tot platesc impozitul dupa ea,ce pot face in acest caz ca so pot radia sa nu mai platesc???Repet:AUTOVEHICOL CUMPARAT-TRECUT DOAR LA IMPOZIT LA PRIMARIE-VANDUT,AM RAMAS CU IMPOZITUL,se poate face ceva in acest sens?????(ar fi bun la ceva contractul de vanzare-cumparare??)

  65. Petrosanu Dumitru said

    am January 3 2013 @ 10:37 pm

    Am si eu o grava problema si va rog sa ma ajutati in acest sens si anume in radierea unui autoturism Dacia 1310 vandut prin anul 1999 unei persoane pentru dezmembrare deoarece avea dauna totala in urma unui accident ,dar acea persoana am aflat ca a reparato si a vanduto unei persoane care urma sa finalizeze actele care bineinteles mai erau pe numele meu deoarece eu nu am fost intelept sa fac acte de vanzare-cumparare si iam dat actele in original.Acea persoana a fost la identificare cu actele mele si acolo sa constatat ca acel autoturism era facut din bucati, nu mai avea nici un element de identificare corespunzator si solutia a fost sa mergem la un notar sa facem un act de comodant care bineeinteles l-am si facut.Dupa cativa ani am primit de la taxe si impozite o instiintare precum ca am de plata impozitul auto cu un sold pe cativa ani si am uat legatura cu acea persoana la care stiam ca se afla acel autoturism numai ca acea persoana a vanduto unei alte persoane si numai avea nimic care sa-mi ajute la gasirea actualului propietar .Ce pot face ,cum pot scapa de impozit care acum in urma unei noi notificari ,am de plata 1020 RON?Autoturismul este cu numere de inmatriculare B-47-MAA.

  66. Florin said

    am January 6 2013 @ 2:47 pm

    am vandut o dacie si am pastrat catea de identitate ,dar nu mai stiu cu i-am vandut masina pt ca nu mai am chitanta de mana…au trecut 5 ani si mi s-a luat sa platesc impozit la ea… va rog mult dati-mi un sfat ca nu mai pot nu am idee pe unde sa ma mai duc

  67. Marian said

    am January 7 2013 @ 8:54 pm

    Salut! An si eu o dacie din 97, si as vrea sa o dau la dezmembrari, dar inainte de asta as vrea sa o radiez din circulatie si bine-nteles sa fie scoasa de la impozite. Cum tre sa procedez?

  68. Crosti said

    am January 20 2013 @ 8:48 pm

    Am si io o intrebare daca Poate sa ma Ajute Cineva …..Am Vandut o Masina in Luna Noiembrie anul Trecut in 2012 si Propietarul Cui am Vandut Masina am Facut Actul de Vanzare la O Firma autorizata Urma casa i Trimit Fiscalul Problema e ca De Atuncea Tot iam Trimis deja 4 Certificate Fiscale si nu a Rezolvat Nimika Problema e ca masina inca e pe Numele Meu iam Dat Toate Actele Cartea si Talonul iar pe Talon Scrie incredintat catre si Am si Semnat …..Masina am Vanduto in alt Judet am Doar Contractul de Vanzare Facut Legal la O firma Care se Ocupa Numai cu asa ceva ..Ce Asi Putea sa fac sa o Radiez de la impozit si de la Politie ….?????

  69. Mr Barry said

    am January 25 2013 @ 12:29 am

    Bună ziua,
    Am văzut dumneavoastră de mail și dorim să vă completați cererea de împrumut
    formularul de mai jos regulă: Nota cea mai mică sumă oferim nostru este de 2,000.00 $ și maxim
    Suma este de 10,000,000.00 $.

    nume:
    vârstă:
    adresa:
    de stat:
    țară:
    Numărul de telefon:
    Suma necesară:
    Durata de împrumut:
    Scopul împrumutului:

    Deci, ne întoarcem la noi acum, astfel încât să putem continua în regulă.
    mulțumiri
    Mr Shawn împrumut

  70. Mr Barry said

    am January 25 2013 @ 12:30 am

    Bună ziua,
    Am văzut dumneavoastră de mail și dorim să vă completați cererea de împrumut barryloancompany01@gmail.com
    formularul de mai jos regulă: Nota cea mai mică sumă oferim nostru este de 2,000.00 $ și maxim
    Suma este de 10,000,000.00 $.

    nume:
    vârstă:
    adresa:
    de stat:
    țară:
    Numărul de telefon:
    Suma necesară:
    Durata de împrumut:
    Scopul împrumutului:

    Deci, ne întoarcem la noi acum, astfel încât să putem continua în regulă.
    mulțumiri
    Mr Shawn împrumut

  71. Stefanescu Cristian said

    am February 20 2013 @ 1:50 pm

    Buna ziua,am si eu o intrebare,Tocmai am vandut masina un opel kadett din 1981,nu am facut nici un act cu cumparatorul,dar am toate actele masini inclusiv nr de inmatriculare,o duce la fier vechi,cum trebuie sa procedez pentru a putea so scot de la politie si de la inpozite si taxe,va multumesc si astept mesajul Dvs.pe adresa style.cristian@yahoo.com

  72. gabriel grosu said

    am February 23 2013 @ 3:32 pm

    Ziua buna in 2007 am vandut Autoturism LADA 2105 cu Contract de vanzare cumparare si cu fisa de inmatriculare de la primarie si am mentionat in certificat INSTRAINAT CATRE cu semnatura si individul nu a inmatriculat o la politie .Mentionez ca e radiata fiscal dar nu si de la politie ea fiind data in urmarire la RUTIERA .Ce e de facut in cazul acesta?va multumesc anticipat

  73. gabriel grosu said

    am February 23 2013 @ 3:34 pm

    are numar de inmatriculare BZ 04 WXD

  74. nelu said

    am March 4 2013 @ 4:24 pm

    am un mercedes vito adus din fara.fiul meu a luat masina,care nu avea asigurare si nici itp,a iesit in drum, la oprit politia.ia-u luat toate actele si a platit 2000 ron amenda.actele masinii spune politia vor fi trimise in tara de origne.am fost in tara de origine dar acolo nu a ajuns nici un act[dupa doi ani].mi-au dat un duplicat de certificat de imatriculare,dar c.i.a masinii nu,spunindu-mi ca trbuie sa duc masina acolo ca sa-i faca c.i.v as vrea s-o inscriu in romania.este posibil si daca da cum. VA MULTUMESC ANTICIPAT,si va rog sa-mi scrieti pe id. ardenelu@hotmail.es

  75. Paun said

    am March 5 2013 @ 10:24 am

    As dori sa stiu cum radiez o masina Dacie 1300, PH-01-XAW, de care nu mai dau de ea ,si platesc impozit din anul 1997. Mentionez ca am vandut-o cu toate actele ‘carte de identitate si certificatul de imatriculare’.Ce e de facut in cazul acesta? VA MULTUMESC

  76. Valache Viorel said

    am March 19 2013 @ 9:08 pm

    tatal meu a decedat avand in posesie o masina si o motocicleta care apareau la finante acum 20 de zile iar spre stupoarea mea la data de 19 03 nu mai figureaza .cum este posibil si cine poate face acest lucru?

  77. Valache Viorel said

    am March 19 2013 @ 9:09 pm

  78. euroedy said

    am April 2 2013 @ 3:20 pm

    Buna gasit tuturor ! Vreau sa va prezint o problema cu care cred se confrunta mai multa lume ! In urma cu 2 ani am vandut unui tanar un autoturism proprietate personala.Acesta sub motivatia ca la acel moment nu are bani , o sa revina dupa o saptamana la mine pentru definitivarea actelor pentru transcrierea masinii pe numele lui. Prostia cea mare a mea este ca nu am luat de la cumparator nici macar o copie de buletin iar pe langa asta am dat toate actele masinii inclusiv CIV.Nici in ziua de azi dupa 2 ani nu mai stiu nimic de masina nici in ce judet a ajuns,ca am aflat ca aceasta a fost revanduta inca de cateva ori!
    Momentan ma gandesc la 2 variante :
    1. Sa fac scris la politie, pentru a putea fii depistata masina in trafic,dar sansele sa fie gasita sunt sub 10% .
    2.Sa declar actele masinii pierdute,sa le refac si utilizatorul masinii nu mai are ce face cu masina(nu stiu cat de legal este varianta asta ). euroedy@yahoo.com

  79. Cojocea Gheorghe said

    am April 16 2013 @ 8:07 pm

    Caut autoturisma Dacia papuc cu nr. VN 04 KWT! mentionez ca am vandut masina acum cativa ani buni si marea mea gresala a fost ca am dat si actele masinii (Cartea Identitate si Talon). Acum nu dau de cumparator pentru a perfecta actele. Daca puteti oferii detalii v-as fi recunoscator. Va Multumesc!

  80. Marius said

    am April 18 2013 @ 4:32 pm

    sal.Am si eu o problema:Am vandut o dacia supernova in 2012 unui individ doar pe baza unui contract de vanzare-cumparare facut la un centru de acte-auto.Ulterior tb sa facem si actele ,asa ca i-am dat si cartea masinii,dar s–a intamplat ceva si nu le-am mai facut!din ce inteleg de la el masina a vandut-o mai departe…. si tot asa ,a ajuns deja la a 4-a persoana in mai putin de 1 an!Masina e pe numele meu si tb sa platesc impozit la primarie in continuare!Cum pot rezolva aceasta problema cu inmatricularea?Mai ales cu noua taxa auto?clar actualul proprietar nu cred ca va vrea sa facem actele pt ca v-a tb sa plateasca taxa auto intrata in vogoare anul acesta(care e mai mare de vreo 2 ori decat pretul masinii)!Multumesc anticipat

  81. Bogdan said

    am April 20 2013 @ 4:38 pm

    Salutare Problema Cu Masinile Vandute Se Poate Rezolva Si Fara Actele Masini Radierea De la Politie si de La impozit pe Baza Buletinului Cumparatorului Eu am Mers la O Firma Care Mia Facut O Cerere in Instanta Care Trebuie depusa la Tribunalul Din Orasi din Care Faceti Parte si Toata Cheltuiala Este de 100 De Roni Maxim Eu atita am Platit Acuma de O Luna in 17/02/2013 Firma La Care am Fost era Exact langa Tribunal Deci Pe Langa Tribunal Sunt Firmele Astea care Se Ocupa cu asa ceva care Fac Cere catre Tribunal stiu Ei ce sa Scrie casa Obtineti Radierea in instanta si Este Totul Legal Fara Complicati Problema e ca Dureaza unpic de Timp dar Eu Zic ca Merita care Vreti sa va Scutiti de amenzi si de alte Magari Normal nu aveti Nimika de Pirdut Totul Este in Favoarea Vostra Uni zic ca Nu au Bani de Tribunal apoi Ce E 100 De Roni ca Nu e Mult deloc Daca Vreti sa rezolvati Problema Cu Aotovehiculul asta e Ce mai Buna Cale Pe care Puteti Merge Pentru a Rezolva Problema …..am stat si mam Gandit si Eu si nu am Stiut ce sa fac Si am Mers si mam interesat in O Ora Jumate Am Fost Gata Cu Toate Actele Care Trebuiau Bagata …….aveti Nevoie Doar de Contract de Vanzare Cumparare si De Copie de Pe Buletinul Cumparatorului cam asta ar Fi Suces

  82. Bogdan said

    am April 20 2013 @ 4:47 pm

    Care Detineti Cartea Masini Este Mai usor de Obtinut Radierea Eu Nu am avut Nici un act de la Masini doar Contractul de Vanzare Cumparare si Copia de Pe Buletin atita am avut ……Este Bun si Contractul de Vanzare Cumparare Cu Martoti Facut de mana si ala e Valabil care Este Facut fara Martori de Mana Nu E Bun ….sper sa va Fiu de Folos ….Cu Respect .

  83. anita said

    am June 2 2013 @ 2:21 pm

    Am si eu o problema.Deci>am vandut o dacia acum o luna doar cu act de mana .Urma ca pe 30 mai sa facem actele dar n-am mai dat de cumparator.I-am predat doar certificatul cartea tehnica original e la mine.Ce pot face sa radiez masina.Doar cu cartea nu se poate?Ce pasi am de urmat?

  84. narcisa said

    am July 9 2013 @ 11:27 pm

    in 2003 sotul meu a vandut o masina si acum dupa 10ani ne trezim ca avem de plata 80mil impozit pt acea masina cel care a cumparat-o nu a finalizat actele ce pasi trebuie sa urmez ca sa scap de datorie sau sa o transfer pe numele lui,mentionez ca masina a fost dusa la remat dar nu inteleg cum a casat-o de vreme ce el nu a definitivat actele

  85. miriam said

    am July 29 2013 @ 7:24 pm

    Buna seara. Am vandut o masina proprietate personala, unui samsar, care mi-a spus sa il mai aman cu intocmirea contractului de vanzare-cumparare, pana gaseste cumparator, pentru ca avea datorii pe numele lui si am facut doar schimb de copii de buletine, iar pe ambele am scris de vanzarea masinii si am semnat amandoi. Eu in aproximativ 2 saptamani plec din tara si nu stiu cum anume sa procedez acum. Vreau sa ma sfatuiti cum sa fac, sa il determin sa facem contractul, sa radiez masina de la primarie si apoi de la politie, sa nu am surprize peste cativa ani.
    Apropo, daca ma duc la politie si fac o hartie de mana in care mentionez ca am vandut masina domnului respectiv, la data de, ma ajuta cu ceva? imi e frica de vre-un accident ceva sa nu imi fac eu probleme.Mentionez ca toate actele masinii sunt la el.
    Daca pana la urma se fac actele pe numele altei persoane si nu se inregistreaza masina in 30 de zile, ce pot face?
    Daca nu vrea sa faca actele si cere banii inapoi, bani pe care nu ii mai am, cum pot proceda?
    Va rog sa ma ajutati, e prima oara cand fac asa ceva si am gresit tare de tot.
    Multumesc.

  86. cristea silvia said

    am October 23 2013 @ 12:07 pm

    Caut o masina oltcit care a fost furata din orasul Barlad cu
    acte cu tot si era inregistrata cu numarul GL04 HAC.

  87. geo said

    am December 6 2013 @ 6:16 pm

    buna sera,
    am un camion care acum 5 ani l=am dus la dezmembrari si acum am de platit la primarie impozit 12000 de lei….ce e de facut????? eu nu ma mai folosit camionul acela din 2008.va rog ,un sfat

  88. patruti emilia monica said

    am January 6 2014 @ 8:03 pm

    Buna!…..am nevoie de ajutorul celor care stiu cum se poate rezolva problema mea,asa ca astept pe adresa mea de mail raspunsul…Iata care e problema mea:socrul meu,dumnezeu sa-l ierte,a avut o dacia 1300 pe care soacra mea ia oferit-o fiicei ei dupa moartea acestuia…dupa 2 ani,cumnatul meu a imprumutat-o unui amic si acesta a facut accident cu ea si a dus-o la fier vechi,intelegandu-se ei la in pret. problema e ca masina a fost inregistrata la primarie pe numele celui batran(adica tatal socrului meu)care traieste si in tot acest timp noi am platit impozit pe ea,insa de un an nu mai vrem sa platim pentru o masina care nu mai exista…soacra mea inca detine certificatul masinii,dar numarul de imatriculare nu il mai avem si nu stiu cum o putem radia….astept un raspuns urgent!… va multumesc!

  89. elena said

    am January 29 2014 @ 8:04 am

    buna, diminata.Am vandut o masina propietate personala,cu toate actele masini,i-am dat procura prin notariat,pt cateva luni,si na mai venit sa facem actele.au trecut 5 ani si ma tot amana nu vrea sa vina so inscrie pe numele lui.iar eu trebuie sa platesc impozitul .cum pot sa procedez.se motiveaza ca nu are bani.cum pot so radiez daca nu am actele masini?va rog sa ma ajutati cu un sfat cum pot proceda.va multumesc!

  90. csongor said

    am February 28 2014 @ 10:18 pm

    Buna. Am vandut o masina land rover discovery 1993,visiniu la predeal.Nu am scris nici un act,pedeasupra am dat si cartea masinii.Nici nu mai stiu cum o chema,numai ca era din predeal.nr masinii era hco 01-hr.Care este metoda de a gasii

  91. andrei said

    am May 24 2014 @ 5:15 am

    buna dimineata! Am si eu o intrebare eu am luat o masina de la un domn din ploiesti masina e inscrisa la un domn din bucuresti am toate actele la ea e totul in regula e o hiunday lantra break poate radia domnul bucurestean masina fara cartea masinii? am inteles ca poate face o cerere la politie cum ca ar vrea sa o radieze.. Masina e verificata la politie e totul in regula la ea.. insa ma intereseaza ce impozite de platit are domnul la ea, eu am luat masina foarte recent…o zi cat mai frumoasa!

  92. mariana said

    am June 24 2014 @ 1:24 pm

    buna ziua,am si eu o intrebare,am vandut in 2001 o dacie,si m am trezit acum dupa 13 ani cu datorii la fisc,intrebarea mea este de unde pot scoate o copie a actului de vanzare cumparare,pentru a putea radia masina de pe numele meu!din cate am inteles dupa 10 ani actele ptr auto se duc la camera notarilor!va multumesc anticipat

  93. Pelin Viorel Florin said

    am July 5 2014 @ 12:56 pm

    buna ziua oameni buni.am gasit de curand aces sait care trateaza probleme similare cu cea pe care o am eu.
    in urma cu 10 ani am vandut un Opel Vectra 1.7 td rosu VN03TXP in tirg la Tarlungeni. am facut un contract de vanzare cumparare pe care ulterior lam pierdut.
    am asteptat mult si bine sa fiu contactat de noul prorietar,caci masina a mai fost vanduta si revanduta.
    Acum doresc sa gasesc noul proprietar care din ultimile cautari rezulta pe raza jud. Bistrita…
    cine poate da relatii merita recompensa de 100euro.
    pot fi contactat la mail fpelin@ymail.com sau tel0722610877

  94. baston laurentiu daniel said

    am October 9 2014 @ 7:55 am

    Acelasi lucru lam patit si eu am vindut o dacie 1310 unui om din draganeasa fara chitanta de mina fara nimic in schimb spre norocul meu am pastrat cartea masinii care cred ca ma poate ajuta intrun fel am mers la politie pentru citeva sfaturi si mi sa ai spus si varianta ca daca masina are peste 30 de ani ma pot duce la primarie cu cartea masinii si se poate radia din oficiu dar numai daca are 30 de ani masina insa ma hotarit sa ma duc sa il mai caut pe acel om care iam dato poate totusi reusesc daca o mai are binenteles sa ii iau numerele si talonu sa merg sa o radiez si sa scap de aceasta problema daca imi puteti da inca un sfat mai bun mi-ati fii de mare folos va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.

Comment RSS · TrackBack URI