Banner

Iata cum arata un calcul al concediului medical pentru cod indemnizatie 08

Tweet this

Intrucat multi consumatori si cetateni au cerut un asemenea calcul, am cerut unuia din expertii care lucreaza cu Cabinetul meu Senatorial si iata un exemplu de calcul pe codul de indemnizatie 08 :


1000 salariu realizat * 6 luni=6000

6000/108(total nr.zile lucratoare 6 luni)=55.5555

55.5555 * 23 zile lucratoare luna octombrie 2008=1277.78

1277.78 * 85% = 1086 lei

Brut               1086
Cas   9.5%     540* 9.5%*23/23= 51 (cas se calculeaza la salariul minim pe economie-540 lei cu 01.10.2008)

Brut                1086-
Cas 9.5%            51
_________________
Net                  1035

Cas 19.5%   540/23*23*19.5%=105


Deci angajatorul nu plateste decat cas 9.5% = 51 ron si cas 19.5%=105
Concediul pentru sarcina si lehuzie se suporta integral din FNUASS din acel 0.85% raportat la fondul de salarii pe care trebuie sa-l platesti lunar..Angajatorul nu are nici un fel de cheltuiala.



pcl
Aug 6 2008, 12:53 AM
sa intelegem ca este vorba de concediu medical-sarcina si lauzie - cod indemnizatie 08? daca da , atunci:


- calculul se va face salariului brut REALIZAT din ultimele 6 luni si numarul de zile lucrate;-cand vei calcula si pe lunile urmatoare va fi aceeasi baza de calcul (ianuarie-iunie)
- se va suporta integral si din prima zi din FNUASS (societatea nu suporta nici o zi in cazul indemnizatiei de maternitate si nici a ingrijirii copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani);
- nu se retine nici 5.5% sanatate, nici somaj si nici impozit;
- CAS 9.5% se va calcula la minimul pe economie si la nr zile medical;adica:540*9.5%*23/23=
51 RON - se vor retine din cm.

Urban I. Iulian
Senator de Ilfov
Vicepresedinte al Comisiei Juridice din Senatul Romaniei

Cabinet Senator : Preciziei Business Center
Bucharest, Blvd. Preciziei,
no.1, 6 district
BIROU SENATORIAL OTOPENI
Otopeni, Calea Bucurestilor, Nr. 16, Bloc B24, Et. 1, Ap. 14
Telefon 0314253465; 0314253466
Fax: 0314253467; 0314253468

BIROU SENATORIAL BALOTESTI
Soseaua Unirii, nr. 152, Balotesti, Ilfov
Telefon : 021 317 40 90
FAX : 021 317 40 90




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


Afisari: 64857

121 Comentarii pana acum»

  1. Diana Mocanu said

    am January 20 2009 @ 2:28 pm

    Multumim pentru informatii, am o intrebare insa, in situatia in care nu am lucrat decat 4 luni cu contract de munca, adica nu 6, cat prevede legea, ce se intampla daca ies in con=ceidu de maternitate (sarcina+lauzie)?
    Nu se mai acorda aceasta indemnizatie sau se modifica cuantumul ei?

  2. admin said

    am January 20 2009 @ 3:45 pm

    @ Diana

    In cazul acesta nu mai este posibil sa beneficieze de indemnizatia acordata in cazul in care erau intrunite conditile legale.

    GEORGE CORNEANU
    http://www.asistentapentruconsumatori.ro

  3. Diana Mocanu said

    am January 20 2009 @ 4:02 pm

    Merci pt raspuns, dar de concediu fara indemnizatie, beneficiez?

  4. Nilufera said

    am January 20 2009 @ 6:02 pm

    potrivit art 7 din OUG 158/2005 stagiul minim de cotizare pt acordarea concediului este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare; deci la 4 luni se calculeaza exact la fel, numai ca se iau in considerare 4 nu 6 luni; calculul de mai sus este corect cu precizarea ca din ianuarie sal minim pe ec este de 600 lei, modificandu-se corespunzator cotizatiile de pensie.

  5. admin said

    am January 20 2009 @ 6:17 pm

    ART. 43
    (1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcina si lauzie pe o perioada de 126 de zile calendaristice, perioada in care beneficiaza de indemnizatie de maternitate. Concediul pentru sarcina se acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere, iar concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere. Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, in asa fel incat durata minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristice.

    ART. 47
    Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate se determina conform art. 25 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005.
    ART. 48
    Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate
    ART. 25
    (1) Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilita conform art. 10.
    (2) Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate

    ART. 10
    (1) Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.

    http://www.asistentapentruconsumatori.ro

  6. irina said

    am February 20 2009 @ 7:15 pm

    dar cum se calculeaza venitul pentru cele 126 de zile in cazul in care ai o parte din venit pe cartea de munca si restul pe drepturi de autor? la drepturile de autor trebuie platita vreo asigurare ca sa poata fi luate in calcul ca venit?
    multumesc

  7. raluca said

    am March 24 2009 @ 1:23 pm

    as dori sa stiu daca la concediul pentru cresterea copilului se iau in calcul si stimulentele incasate de la o unitate, stimulente pentru care platesc toate retinerile(cas, somaj, etc).

  8. costy said

    am March 24 2009 @ 6:08 pm

    am fost operat de hernie inghinala acum cateva zile si as vrea sa stiu si eu cum se plateste concediul medical,100%sau mai putin?Cu respect…

  9. Mina Maria said

    am April 1 2009 @ 9:02 pm

    am fost operata si am primit c.m. de pe data de 23.02-02.03.2009 cu cod 06(100% si cod 141)iar 03.03-07.04 cu 01(75%)si as vrea sa stiu care vor fi banii pe care-i voi primi pe 15.04 la licidare,patronul mi-a spus ca pe data de 01.04 nu beneficiez de avans.Salariul meu brut:3 luni =1000 lei si ultimile 3 luni=1200 ron.Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine in aceasta problema.

  10. Alexandra said

    am April 7 2009 @ 2:33 pm

    Daca din cele 6 luni anterioare intrarii in concediu prenatal 2 luni am fost in concediu medical pe cod 01 cum se face calculul indemnizatiei? baza de calcul se constituie doar din zilele lucrate efectiv sau se iau in calcul si zilele n care am luat 75% din salariu?

  11. gabriela said

    am April 28 2009 @ 8:51 am

    Va rog sa imi detaliati cum se calculeaza salariul cu tot cu retineri si cat se ia in mana , fara ajutorul programului de salarii pe calculator. punem si un spor de 5%.

  12. elena said

    am May 21 2009 @ 2:46 pm

    sunt in cocediu medical pentru sarcina si am codul 745. as vrea sa stiu cat la suta o sa mi se plateasca din salariu brut sau net?

  13. silav daniela said

    am June 26 2009 @ 5:49 pm

    sunt in somaj din 1 decembrie 2008 .in 08 aprilie 2009 am fost internata de urgenta cu colica renala find insarcinata in luna 6.am fost 5zile cu cod 06 si pana la sfarsitul luni cu cod 01.cat trebuie sa iau somaj daca inainte de aiesi in somaj aveam salarul de 750 lei brut.la fel si pe mai dar toata luna cu cod 06 .cu multumirii.

  14. Gheorghiu Mirela said

    am June 30 2009 @ 1:15 pm

    Am si eu o mare nelamurire…. Am intrat in concediu de sarcina si lauzie de pe data de 16 februarie 2009…si termin cele 126 de zile pe data de 20 iunie 2009. Din cate am inteles eu se calculeaza 85% din salariul brut realizat in ultimele 6 luni din care se mai scade 9.5% CAS. Daca eu am avut ca venituri brute in ultimele 6 luni pana la data intrarii in concediu de sarcina si lauzie astfel: august: 630ron, septembrie: 567ron, octombrie: 680ron, noiembrie 680ron noiembrie 680ron, decembrie 680ron, ianuarie 680ron, cat ar fi trebuit sa primesc eu lunar? Si inca ceva? Suma pe care trebuie sa o primesc eu lunar este aceeasi in fiecare luna sau difera de la luna la luna? Va intreb toate acestea deoarece eu am primit o data 511ron, o data 485ron, o data 459ron…. Astept raspuns…Va multumsc frumos…

  15. Razvan said

    am August 22 2009 @ 7:38 pm

    Buna ziua,
    Am un salar brut de 253 ron (part time) iar salariul net este de 161ron,la 19 zile lucrate,56 ore.Am avut concediu medical 7 zile.iar inainte de a ma angaja nu am mai avut alt loc de munca.De ce nu mi sa platit concediul medical?

  16. SILVIA said

    am October 12 2009 @ 10:57 am

    AM O INTREBARE SE MAI POATE IESI LA PENSIE ANTICIPAT SI DACA DA DUPA ACEEA MAI AM DREPT DE LUCRU ? AM 56 ANI SI O VECHIME DE 36 ANI .

  17. Gabriela said

    am October 12 2009 @ 1:00 pm

    As dori sa stiu daca am calculat bine baza de calcul aferenta unui concediu medical de sarcina si lauzie.Situatia este urmatoarea:pana in data de 08.04.2009 angajata a fost in concediu de crestere copil,urmand ca din 08.04.2009 sa-si reia activitatea.Din data de 10.08.2009 a intrat din nou in concediu prenatal.Dupa calculele mele suma veniturilor din ultimele 6 luni este urmatoarea:
    -luna februarie=600 lei (indemnizatia de crestere copil)
    -luna februarie=600 lei
    -luna aprilie=163,63 lei(6 zile din luna aprilie din indemnizatia de crestere copil)+914(venit realizat luna aprilie,16 zile lucratoare)=1077,63
    -luna mai=1900 lei(20 zile lucratoare)
    -luna iunie=1900 lei(21 zile lucratoare)
    -luna iulie=1900 lei(23 zile lucratoare).

    SUMA VENITURILOR=7977,63
    NR ZILE LUCRATOARE=80 ZILE
    MEDIA ZILNICA=99,7203
    VALOAREA INDEMNIZATIEI ZILNICE=84,7623

    In speranta unui raspuns prompt,va multumesc anticipat

  18. Niko said

    am October 13 2009 @ 2:45 pm

    Buna ziua dl. senator,

    Am o intrebare legata de concediu de maternitate si de ingrijirea copilului (sora mea este insarcinata).
    In calculul concediului maternal se iau in considerare si venituri pe baza unui contract cu drepturi de autor?
    Mentionez ca se cotizeaza la asigurarile de sanatate si la impozit.

    In steptarea unui raspuns va multumesc anticipat!
    Toate cele bune,
    Nicoleta Mocanu

  19. real iulia said

    am October 23 2009 @ 4:30 pm

    Stiati ca de la FNUASS nu a recuperat aproape nimeni vreodata sumele de bani? Se arunca pe spatele patronilor aceste pomeni electorale.

  20. real iulia said

    am October 23 2009 @ 4:31 pm

    Stiati ca aceste sume nu se pot compensa cu alte sume de plata ale societatii?

  21. cubebe said

    am November 6 2009 @ 11:57 am

    Eu stiu ca se recupereaza. Caz concret, firma la care am lucrat, a facut cereri de compensare si i-au scazut din datorie. Angajatorii, pe de alta parte, pot sa iti calculeze gresit indemnizatia si sa iti dea mai putin, iar ei sa recupereze mai mult de la FNUAS. Solutie de criza pentru unii angajatori. Fiti atente cum va calculeaza. ai mult, cereti-va drepturile cf CCMUNN (art. 51 si art. 66). salariul acela mediu pe unitate va mai ajuta in cele 3 luni de asteptare dupa indemizatia de la stat de crestere a copilului. La mine a fost complicata situatia cu angajatorul, dar nu m-am dat batuta. Am scris mai multe pe blog.

  22. elena said

    am November 11 2009 @ 4:49 pm

    am nascut pe 20 iulie 2009,

  23. Sobolu Alexandra said

    am November 16 2009 @ 4:00 pm

    Buna ziua,
    In data de 14 iunie 2009 am intrat in concediu de maternitate cu 85%. In august cand am primit prima data banii am constatat ca mi s-a calculat gresit indemnizatia cu 110 lei/luna. Din acel moment in fiecare luna am fost la Prefectura sa incerc sa obtin banii ce mi se cuvin dar fara rezultat. Va rog sa-mi spuneti unde ma pot adresa la Bucuresti pentru a rezolva problema. Mentionez ca sunt din Rm. Valcea si cei de aici dau vina pe Bucuresti, ca ei vireaza banii.
    Va multumesc anticipat.

  24. Raspuns ptr. Sobolu Alexandra said

    am November 16 2009 @ 4:19 pm

    Raspuns

    Cred ca, pentru rezolvarea situatiei dvs., nu este suficient sa va lasati convinsa de argumentele verbale ale celor de la Rm. Valcea. Va sfatuiesc sa adresati o cerere oficiala catre Agentia Judeteana de Prestatii Sociale Rm.Valcea in care sa reclamati oficial neprimirea integrala a indemnizatiei, si sa cereti un raspuns oficial.
    S-ar putea sa va mire sa vedeti ca nu va vor mai trimite cu asa usurinta la Bucuresti, fiind si normal ca asemenea probleme sa fie rezolvate pe plan local, nefiind legal si judicios ca toti romanii sa fie indrumati la Bucuresti, doar din comoditatea angajatilor de la AJPS locala.

  25. Sobolu Alexandra said

    am November 16 2009 @ 4:37 pm

    Va multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt. Voi face intocmai cum mi-ati spus.
    Distinse salutari
    Sobolu Alexandra

  26. Paraipan Marian said

    am November 18 2009 @ 11:56 am

    Am si eu o mare nelamurire. Eu am fost operat de ulcer perforat si am avut 3 saptamani de concediu medical. In urma acestui concediu medical am fost platit f prost, expiclatia fiid urmatoarea: daca daca media salariilor mele pe ultimile 6 luni depaseste media a 12 salarii minime pe economie, atunci concediul medical se plateste % din sal minim pe economie. Se poate asa ceva? Mi se pare aberant atata timp cat eu cotizez % din salariul meu lunar, nu din minim pe economie!

  27. culy said

    am November 18 2009 @ 9:23 pm

    Buna seara.
    Am o intrebare daca ma puteti ajuta cumva.Referitor la calculul unui concediu medical al unei persoane in cazul in care societatea a fuzionat si are o alta denumire,alt nr.registru comertului…,iar salariatul are concediul medical initial care are 5 zile din care 3 pe vechea societate si 2 zile pe noua societate?Cum procedez?ca nu stiu cum se calculeaza?

  28. IONESCU ELENA said

    am December 9 2009 @ 12:45 pm

    buna ziua,
    va rog sa-mi spuneti daca pentru cm sarcina si lauzie este plafonat la 12 salarii minime pe economie.Am salariu de 14000 lei brut/luna
    cu multumiri,
    E.Ionescu

  29. Luminita Luca said

    am December 10 2009 @ 10:53 am

    buna ziua, puteti sa-mi dati va rog o mana de ajutor? tot incerc sa calculez si sa recalculez concediul prenatal si nu prea iese cu ce mi-au dat cei de la firma…

    in ultimile 6 luni am avut urmatorul salar brut:

    perioada 12mai-18august=1650ron
    19august-12noiembrie(din 13 noiembrie am intrat in prenatal)=710ron

    pentru luna noiembrie cai de la firma imi dau 559ron asta insemnand plata pe 9zile lucrate si 12 zile de prenatal(luna noiembrie avand 21 zile lucratoare). puteti sa-mi spuneti va rog daca s-a calculat corect??

    va multumesc mult!
    cu respect, Lumi L.

  30. Jianu Alina said

    am December 10 2009 @ 11:13 am

    Dac? din cele 6 luni anterioare intr?rii în concediul de maternitate, 2 luni am fost în concediu medical ?i o lun? în concediu de odihn?, cum se face calculul indemniza?iei? Baza de calcul se constituie doar din zilele lucrate efectiv sau se ia în calcul ?i zilele de concediu(CM+CO)?

  31. Monica said

    am December 13 2009 @ 9:42 pm

    buna seara .va rog poate ma puteti ajuta.am intrat in concediu medical din cauza sarcinii si acum sunt platita cu 75% cu cod 01,in ultimele 6 luni am avut un brut de 800.Ce salariu ar trebui sa mai iau??
    Va multumesc.

  32. Gradinaru Claudia said

    am December 23 2009 @ 5:53 pm

    Va rog daca ma puteti ajuta cu privire la faptul ca din concediul medical de maternitate este corect sa se retina garantia materiala. Intrucat lucrez ca si casier mi se oprea 10% garantie materiala din venitul brut si acum in concediul medical de maternitate mi-a fost retinuta in continuare aceasta pe motivul ca nu am acumulat garantia conform contractului semnat.
    Va multumesc!

  33. anna said

    am January 5 2010 @ 12:28 am

    nu pricep deloc ce venituri impozabile se iau in calcul ptr crestere copil pina la 2 ani(ADICA SE IAU SI ACELE VENITURI DIN CONCEDIU DE RISC,LAUZIE?
    AM FOST 6 LUNI IN ACESTE CONCEDII, CELE 12 LUNI LE CUPRIND SI PE ECESTEA?

  34. TERT said

    am January 5 2010 @ 12:37 am

    AJUTOR???
    AM FOST IN % SITUATIE
    IAN LUCRAT VENIT BRUT = A
    FEBR ,, ,, =B
    MARTE ,, ,, =C
    APRILIE ,, ,, =D
    MAI -E
    IUNIE -F
    IULIE RISC MATERNAL =1
    AUG ,, =2
    SEPT ,, =3
    OCT SARCINA LAUZIE -4
    NOV ,, -5
    DEC ,, =6

    TOTAL 12 LUNI =SUMA A+B+C+D+E+F+1+2+3+4+5+6
    APOI SE IMPARTE LA 12 LUNI?
    NU VA MIRATI PREA MULT DE MINE,AJUTATIMA SA INTELEG cumva

  35. daniela said

    am January 16 2010 @ 7:39 pm

    as dori sa stiu cat se ia cm pt tbc 100%.am brut 1500 lei si nu mi-au dat decat 1250 lei,mi-au oprit cas 63 lei si impozit 204 lei

  36. Neagoie Georgeta said

    am January 22 2010 @ 3:32 am

    buna seara!am si eu o intrebare?am fost in concediu medical 7 zile fiind 5 zile lucratoare si as vrea sa stiu cat as lua salariul?am brut 1300 lei si net 940lei.concediu medical este platit pe 75%.

  37. Neagoie Georgeta said

    am January 22 2010 @ 3:32 am

    buna seara!am si eu o intrebare?am fost in concediu medical 7 zile fiind 5 zile lucratoare si as vrea sa stiu cat as lua salariul?am brut 1300 lei si net 940lei.concediu medical este platit pe 75%.

  38. Luchian Vasile said

    am January 26 2010 @ 1:17 pm

    Vreau sa aflu datele despre concediul medical cu cod diagnostic 932.

  39. Luchian Vasile said

    am January 26 2010 @ 2:06 pm

    Urgenta medico-chirurgicala

  40. Loredana said

    am February 8 2010 @ 6:36 pm

    Buna ziua!

    Am si eu doua intrebari la care v-as ruga daca puteti sa-mi raspundeti:
    1. in luna ianuarie 2010 am fost in concediu de odihna din 01.01-11.01 inclusiv. Din 12.01-15.01 am fost la serviciu, iar din 18.01 am intrat in cncediu medical (prenatal cod 08) platit 85%. Salarul brud este de 1796 iar in mana am primit 1005 Ron. Este corect?
    2. Iar a II-a intrebare ar fi cum se calculeaza indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2 ani avand in vedere ca din februarie 2009 pana in decembrie 2009 am avut salar brut de 1796 iar netul de 1285 iar in ianuarie 2009 am avut doar 10 zile lucrate din 20( nu am persoane in intretinere). Ce suma ar trebui sa iau in mana dupa cele 42 de zile de CM postnatal?

    Va multumesc mult!

  41. siriteanu olga said

    am February 9 2010 @ 1:58 pm

    as avea o nelamurire am nascut in noimbrie 2009 pe 19 si am fost in concediu postnatal cu cod 08 de la 1 noiembrie si pana in prezent nu am primit nici un ban ma poate lamuri cineva de ce?sau ce pot face fiindca am nevoie de bani

  42. mugu said

    am February 22 2010 @ 9:38 pm

    Sotia mea a pierdut in doi ani doua sarcini de 5 luni si nu i s-a eliberat concediul medical cu cod 08 cu toate ca a fost o urgenta medico-chirurgicala ( avort spontan). Niciodata nu am inteles DE CE?

  43. Cathy said

    am February 23 2010 @ 12:31 pm

    Concediu medical 08 inseamna concediu medical pre si post-natal, adica cele 126 de zile care se iau incepand cu a 32-a de sapt de sarcina.
    Din pacate sotia dv. nu se incadra aici.
    Sanatate multa!

  44. BARBU ALINA said

    am February 25 2010 @ 12:20 pm

    BUNA ZIUA AM SI EU O INTREBARE.SUNT IN CONCEDIU MEDICAL SI AM DIAGNOSTICUL DEENTORSA DE GR 2 CARE ARE CODUL DE DIAGNOSTIC 932.AS DORI SA STIU CUM SE CALCULEAZA PLATA MEDICALULUI SI CAT LA SUTA.MULTUMESC.

  45. oana said

    am March 2 2010 @ 10:24 am

    buna ziua am si eu o intrebare in 13 07 2009 firma la care am lucrat s-a inchis ,iar in septembrie am intrat in somaj ,in 1 01 2010 am aflat ca sunt insarcinata si vroiam sa aflu daca pot intra in concediul prenatal din somaj

  46. lili said

    am March 4 2010 @ 8:22 am

    am o nelamurire cu privire la zilele de concediu medical platite de angajator.03.02.2010-12.02.2010 zilele de 3,4,5 sunt suportate de angajator si zilele de 8,9,10,11,12 de fnuass sau zilele de 3,4,5,8,9-angajator si 11.12 fnuass Se ia in considerare zilele de simbata si duminica pentru cele 5 zile suportate de angajator?

  47. lili said

    am March 4 2010 @ 8:31 am

    am o nelamurire cu privire la un concediu medical din perioada 03.02.2010-12.02.2010 la impartirea celor 5 zile suportate de angajator se ia in considerare si simbata si duminica .astfel 3,4,5 -angajator si 8,9,10,11,12 fnuass sau 3,4,5,8,9 -angajator si10,11,12 fnuass .Care varianta este corecta?

  48. macovei emilia said

    am March 4 2010 @ 6:38 pm

    buna ziua.as dori sa stiu daca concediul medical se introduce la vechime pt ca mai aveam 5 zile sa implinesc un an si am avut nevoie de o internare in spital cu iminenta de nastere prematura.sefii mei spun ca nu se calculeaza la vechime.pot beneficia de cei 2 ani de postnatal?

  49. solange said

    am March 8 2010 @ 6:39 pm

    buna ziua.va rog sa ma ajutati cu calcularea indemnizatiei.
    pe fluturas sunt trecute urmatoarele sume
    salar baza 1044
    venit brut 1231
    salar net 900

    astept raspunsul dvs,
    multumesc

  50. Loranceta said

    am March 10 2010 @ 11:09 am

    Buna ziua,
    In mai 2009 am incheiat un contract de management conform HG 527/2009 cu un minister pentru functia de director coordonator adjunct. Pe 5 octombrie am primit un ordin de la ministru precum ca, postul a fost desfiintat. era mentionat sin un ordin al ministrului prin care desfiinta anumite posturi dar care nu mi-a fost adus la cunostinta si nu am gasit nicaieri acel ordin. Poate doar in arhiva ministerului. Acel ordin contine date eronate, numarul contractului de management era gresit. Am facut o sesizare catre minister dar nu am primit nici un raspuns. Mentionez ca nu au vrut sa-mi acorde preaviz.
    Din data de 6 octombrie am intrat in concediu medical pana pe data de 16 decembrie, si ordinul a fost suspendat.
    Nici pana in ziua de azi nu am primit ordinul de incetare a activitatii. Sunt in imposibilitatea de a-mi face actele pentru a primi indemnizatia de somaj, neavand cartea de munca.
    In cadrul ministerului unii angajati au primit prime de vacant, eu nu am beneficiat de ea. Fiind angajata ministerului nu ar fi trebuit sa primesc si eu prima de vacant?
    Va multumesc anicipat

  51. banciu mirela said

    am March 14 2010 @ 8:32 pm

    concediu prenatal octombrie noiembrie decmbrie 2009 si ianoarie 2010 camd se fac plati?

  52. popescu said

    am March 16 2010 @ 1:00 pm

    Va rog sa-mi exemplificati modul de calcul pentru concediu medical cod 14 (am fost operata de cancer la san). Sunt in comcediul medical din iulie 2009, deoarece am facut chimioterapie,iar acum urmeaza sa fac radioterapie. Nu-i doresc la nimeni sa treaca prin asa ceva. Dar fiindca la noi la servici avem contabili care calculeaza concediul dupa cum ii taie capul,apelez la dumneavoastra pentru a ma lamurii.
    Va multumesc.

  53. mariana said

    am March 16 2010 @ 8:39 pm

    am fost internata pentru amenintare avort 12 sapt nu am primit cm din spital si nici de la mf.mf refuza sa imi acorde cm pe motiv ca imi da doar medicul specialist.va rog sa imi spuneti de unde iau concediu medical

  54. lavi said

    am March 17 2010 @ 1:02 am

    Concediu medical trebuia sa-ti dea medicul care te-a internat. Iar daca ai fost 12 sapt., deja e prea mult. Mergi la medic si cere-i, nu cred ca poate sa-ti mai dea, dar macar sa-ti dea pe luna asta. Daca nu, incearca pt. luna martie la med. de familie. Ia si o adeverinta de salariat pt. medic.
    Perioada in care nu apari cu activitate si c. medical se considera concediu fara plata. Cum te-ai justificat la munca?

  55. lavi said

    am March 17 2010 @ 1:03 am

    Bafta!

  56. mariana said

    am March 18 2010 @ 9:54 pm

    Multumesc!

  57. crina-i said

    am March 28 2010 @ 11:35 am

    buna, sunt insarcinata in 28 de saptamani de la 7 saptamani sunt in concediu medical tin sa precizez am o sarcina cu probleme [sarcina pozitionata forte jos,mai multe hemoragii...]am stat doar prin spitale .firma la care am lucrat nu-mi mai plateste de o luna concediu spunindu-mi ca casa de asigurari nu le-a virat banii .Ce pot sa fac in privinta asta?va rog astept un raspuns.Multumesc anticipat.

  58. Daniela Buia said

    am April 27 2010 @ 3:17 pm

    Buna ziua,

    Am o mare nelamurire in legatura cu urmatoarea situatie: poate o persoana beneficia de concediu medical platit imediat dupa concediu ingrijire copil?

    Mentionez ca lucrez in sectorul bugetar (profesor la o scoala generala), avand o vechime de 14 ani in domeniu, perioada in care nu am solicitat niciodata acest drept. Luna trecuta s-a incheiat concediul de ingrijire copil pana la varsta de 2 ani, insa nu am inceput activitatea si m-am prezentat la serviciu cu un concediu medical pentru boala obisnuita, cod 653 (afectiuni ale coloanei datorate unei noi sarcini), ceea ce a starnit multe controverse si semne de intrebare.

    Va rog sa imi spuneti:
    1. Care este baza de calcul a celor 75% pentru situatia mai sus mentionata?
    2. Ce implicatii are faptul ca in perioada celor 2 ani de CIC stagiul de cotizare= 0?
    3. Exista vreun temei legal care stipuleaza neplata drepturilor banesti pentru perioada de CM, daca acesta survine imediat dupa CIC?

    Cunosc o persoana intr-o situatie relativ asemanatoare – doar ca lucreaza in sectorul privat – careia angajatorul i-a refuzat plata CM pe motiv ca stagiul de cotizare in perioada CIC a fost 0, dar a platit concediu pentru ingrijirea copilului bolnav. Ma tem sa nu fiu nevoita sa solicit concediu medical pentru un copil sanatos, deoarece eu sunt cea care am probleme de sanatate.

    In asteptarea unui raspuns prompt, va doresc numai bine!

    Cu multumiri,
    Daniela Buia

  59. sorina said

    am May 2 2010 @ 12:47 pm

    As dori sa stiu cum se procedeaza in cazul veniturilor din drepturi de autor pentru salariu maternal?

    Eu am o parte din venituri pe cartetea de munca, restutl pe drepturi de autor.

    Trebuie sa platesc vreo taxa suplimentara ca sa se ia in considerarea veniturile din drepturi de autor? Daca da, pentru cat timp?

    Multumesc

  60. Scrob Elisabeta said

    am May 13 2010 @ 2:44 pm

    va rog sa/mi spuneti daca se retine impozit pe concediul medical cu cod 14 (neoplasie)
    multumesc

  61. Scrob Elisabeta said

    am May 13 2010 @ 3:48 pm

    Va multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns si-mi cer scuze pentru ca nu am scris mai detaliat.
    Sunt cadru didactic, cu o vechime in munca de 32 ani si cu un salariu de incadrare de 1315 lei. Mi s-au retinut lunar toate contributiile: pensie, somaj, sanatate,etc.in toti acesti ani. Acum sunt in concediu medical,(cod 14, platit cu 100%), fiind diagnosticata cu neoplasie de col uterin. Am urmat tratament adecvat si apoi am fost operata.
    Nu sunt lamurita in ceea ce priveste calcularea concediului medical pentru ca mi s-a retinut impozitul de 16% si pensie 10,50%. Stiu ca nu se retine din salariu somaj, sanatate si nici impozit, doar contributia pentru pensie. Va rog sa-mi spuneti daca am dreptate.
    Inca ceva: in luna februarie mi s-a cumulat al 13-lea salariu cu drepturile salariale pe aceasta luna(6 zile -activitate si 14 zile concediu cu cod 14), apoi s-a impozitat suma acestora,(sanatate, somaj, impozit-16%, pensie), suma oprita fiind semnificativa. Nu trebuia sa se impotiteze separat? Va rog sa ma informati daca s-a procedat corect in calcularea drepturilor salariale. Va multumesc frumos!

  62. Daniela said

    am May 19 2010 @ 8:48 am

    Buna ziua!
    Eu, momentan, sunt in concediu de crestere a copilului pana la 2 ani (fetita mea are 1 an si 10 luni) si sunt insarcinata in 5 luni urmand sa nasc al doilea copil la sfarsitul lunii septembrie. De la mijlocul lui iulie o sa beneficiez de concediu prenatal. Va rog sa-mi spuneti cum mi se va calcula acest concediu prenatal si cel de crestere a copilului (pentru al doilea copil).
    Multumesc anticipat!

  63. Ileana said

    am May 22 2010 @ 8:06 pm

    Buna ziua,

    sunt insarcinata in 26 de saptamani si as vrea sa stiu la cat va ajunge indemnizatia de maternitate, la un salariu brut de 9875 ron in ultimele 12 luni, care ar fi suma care ar trebui s-o primesc (daca se poate si o formula dupa cum se calculeaza mi-ar fi de ajutor) ? Care este salariul minim brut pe tara? Mnetionez ca nu am avut concediu medical in ultimele 12 luni.

    Multumesc anticipat,
    Ile

  64. Ratiu said

    am June 8 2010 @ 3:39 pm

    buna
    as avea si eu o intrebare, la salar de 600 ron pe cartea de munca cat trebuie sa iau concediu prenatal? pt ca acum sunt foarte confuza contabila zice ca o sa ajung la 400 si ceva de lei ,iar alti zic ca 510 ron. va multumesc si ast un rasp

  65. Scrob said

    am June 16 2010 @ 11:45 am

    Buna ziua!
    Va rog sa/mi spuneti cum mi se va calcula concediul medical cu cod 14, daca se va aplica legea cu diminuarea salariilor cu 25%(sunt bugetar). Din luna febr 2010 sunt in concediu medical cu acest cod, fara intrerupere. Eu cred ca baza de calcul se pastreaza,adica e cea initiala. Am dreptate?
    Va multumesc.

  66. ionela ghioc said

    am June 23 2010 @ 4:06 pm

    buna ziua!

    1.Incepamd cu data de 1 iunie am intrat in CM 20 zile cod ind.01 si de la 21 iunie sunt CM cod ind.08 si nu stiu daca am calculat corect venitul pe luna iunie daca se poate sa-mi dati un raspuns(sal. brut realizat in ultimele 6 luni este de 5550,nr zile lucratoare 129 din care 6 conc. de odihna
    5550/123=42.1222
    42.1222*14*75%=473.78(14 zile CM cod01)
    42.1222*8*85%=306.83(8 zile CM cod08)
    600*9.5%=57(CAS)
    473.78+306.83=780.61
    V luna iunie=780.61-57=723.61
    2.Pt.conc crestere copil care sunt ultimele 12 luni care se iau in calcul,cele pina cind am intrat in prenatal sau cele pina cind sa nascut copilul.

    Va multumesc anticipat!

  67. gina_g said

    am June 25 2010 @ 12:25 pm

    buna ziua! m puteti ajuta cu un raspuns. am lucrat cu contract incepand cu 1 februarie 2010 pana in 1 aprilie 2010 la o firma , atunci mi s-a inchis cartea de munca . pe data de 7 aprilie 2010 mi-a fost redeschisa cartea de munca la o alta firma. in iunie am ramas insarcinata si voi naste la inceputul lunii martie 2011. voi beneficia de indemnizatie pt cresterea copilului sau pt 6 zile pot pierde tot. ce pot face in acest caz?

  68. adriana said

    am September 6 2010 @ 10:36 pm

    Buna ziua,
    Va rog sa ma ajuta-ti intr-o problema.
    Am nascut pe data de 14.05.2010.Din data de 01.01.2010 am fost in concediu de risc maternal (fiind depistata cu hepatita c)si in concediu de sarcina si leuzie pana in data de 31.07.2010.Desi aveam un salariu brut de 1361 ron pe CM-urile respective am primit in jur de 900roni pe luna.Mi se pare extrem de putin ,tinand seama ca din CMnu se opresc nici somaj,nici impozit sau pensie.Rugamintea mea este daca puteti sa ma ajutati cu un calcul exact pe fiecare luna,stiut fiind ca pe baza acestiu calcul m-i se va calcula valoarea indemnizatiei pt. cresterea copilului.Va multumesc

  69. simona said

    am October 5 2010 @ 6:50 pm

    Buna ziua!
    Am si eu o intrebare legata de calculul concediului de maternitate. Eu sunt angajata la o firma cu 8 ore si totodata la 0 alta firma cu 2 ore. concediul medical pt cele 126 de zile poate fi depus in original la firma unde exista functia de baza si o copie legalizata la firma unde am contract cu 2 ore? beneficiez de concediu de maternitate din ambele firme? daca da, cum se calculeaza concediul de maternitate pt fiecare din aceste firme? astept raspunsul dvs. Va multumesc.

  70. alina b said

    am November 11 2010 @ 2:48 pm

    Buna ziua,

    Am o intrebare : eu lucrez la o firma cu salariu minim pe economie dar am si bonus din targhetul realizat in luna respectiva si doresc sa stiu daca cei 75% pentru concediu medical la o femeie insarcinata se scad doar din salariul fix sau si din bonusul aferent fiecarei luni? va multumesc frumos si astept cu nerabdare raspunsul dvs.

  71. Simona said

    am November 15 2010 @ 11:43 pm

    1. Cum se calculeaza cuantumul concediului pt sarcina si lauzie in cazul profesiilor liberale (ex.avocat)?
    2. Care este (cum se determina) media veniturilor in cazul lor pt ultimele 6 luni?
    3. Daca nu am luat nici o zi prenatal, pot lua toate cele 126 zile dupa ce nasc(si sa fie platite cu 85% din media veniturilor brute pe ultimele 6 luni, dar nu mai mult de 7.200 lei) si apoi sa intru in concediu ce crestere a copilului pentru 2 ani?
    4. Va rog sa imi faceti un calcul invers…ce venituri brute respectiv nete ar trabui sa fi realizat in acest an(avand in vedere ca nasc in dec 2010 fara sa fi luat prenatal) pentru a primi CIC in suma maxima (3.400 lei redusa si asta de la 4.000 lei)??
    Va multumesc anticipat.

  72. didi said

    am December 14 2010 @ 8:02 pm

    BUNA SEARA,

    Sunt in somaj din data de 15.01.2010,(perioada de care beneficiez este de 12 luni), starea mea de sanatate se agreaveaza pe zi ce trece, daca iau concediul medical cum mi se calculeaza pe ultimile 6 luni de somaj sau pe ultimile 6 luni cand am lucrat efectiv.
    multumesc anticipat!

  73. Ileana said

    am February 3 2011 @ 4:14 pm

    pe 2011 cum se calculeaza un concediu medical?
    multumesc

  74. Dobrescu Marcian-Roberto said

    am March 4 2011 @ 2:57 pm

    Buna ziua,sunt operat la urgenta de ulcer perforat si am cod de concediu medical 01.Cu cat la suta, se plateste acest concediu medical?(acest cod)

  75. CRISTEA LIDIA said

    am April 1 2011 @ 8:32 am

    Buna ziua,
    Cum se calculeaza concediu medical cod 08 cf.L.285:
    -baza de calcul 8521, zile baza calcul 131,media zilnica 65,o458,nr.zile CM 16,zile lucrate – 4 cu 298 lei.Ce retineri se fac. Multumesc.

  76. liliana said

    am May 12 2011 @ 9:03 pm

    vfrarogc.m.pe14zyle;motivulf faractura la deget la mana stanga;darlafractura fara deplasare///

  77. alina said

    am May 30 2011 @ 1:23 pm

    buna ziua,

    as avea si eu 2 intrebari va rog frumos.

    1. o sa intru in concediu pentru risc maternal, si stiu ca se calculeaza ca suma dupa veniturile brute ultimele 10luni raportat la suma zilelor lucratoare ultimele 10 luni.
    acest concediu de risc maternal inseamna 120 de zile. cum se calculeaza a doua luna, a treia luna?? se raporteaza la lunile anterioare primei luni de concediu pt risc????

    2. dupa terminarea conceiului de risc maternal o sa intru in concediul pentru maternitate(pre si post natal).

    acesta cum se calculeaza tinand cont de faptul ca anterior am avut concediu pt risc maternal.?????

    astept raspunsul dumneavoastra.

  78. SIMONA said

    am June 16 2011 @ 12:53 pm

    am sase luni de sarcina, inca mai pot merge la serviciu si as vrea sa stiu cume ste mai convenabil sa-mi iau prenatalul si postnatalul din totalul de 126 de zile, dc las mai multe adica 90 de zile pentru postnatal perioada de 2 ani se va prelungi cu 3 luni si primesc bani pe fiecare pe rand, sau cei 2 ani se calculeaza exact de la data nasterii? dc se suprapun primesc banii si de pe post natal si indemnizatia de crestere a copilului odata? rog raspuns

  79. Irina said

    am July 8 2011 @ 10:52 am

    Buna ziua. Va rog din suflet sa ma ajutati si sa-mi raspundeti la urmatoarea nedumerire pe care mi-a creat-o contabila societatii la care sunt angajata: In mare eu am intels calculul(sau cel putin asa sper) referitor la concediul de maternitate adica cele 126 zile care sunt platite cu 85%. Din 01.08.2011 intru in concediu prenatal(126 zile)astfel am hotarat sa calculez(aproximativ) dupa modelul oferit de Dvs. Mi-am introdus datele mele si am obtinut:
    - Salariu brut: 1345 lei
    - Suma salariilor brute pe ultimile 6 luni: 8070 lei
    - Nr. zile lucratoare in 6 luni: 107 zile
    - Nr. zile din ultima luna (iulie): 21 zile
    In urma calculelor am obtinut o suma aproximativa de 1275 lei cu care ar trebui sa fiu platita in aceste 126 zile(va rog sa ma corectati in cazul in care am gresit si nu am inteles corect calculul). Dupa cum ati scris si Dvs. mai sus, singurul lucru care se retine ar fi procentul pentru pensii si la fel am citit si eu in codul fiscal, art. 42 ca indemnizatia de maternitate nu se impoziteaza.Insa surpriza mi-a fot atunci cand contabila mi-a zis ca de fapt se impoziteaza si ca unicul lucru care nu se trage din salariu este procentul pentru sanatate. Mi-a zis ca asa e programul pentru salarii si mai nu stiu ce… Va rog mult sa ma ajutati si sa-mi explicati cine are dreptate si cum ar fi corect sa mi se faca calculul.
    Sper ca am fost coerenta si ati inteles cat de cat punctul meu de vedere. Astept cu nerabdare raspunsul Dvs. fiindca mai am doar 3 saptamani si intru in concediu si as vrea sa inteleg si eu tot procesul.

  80. Silvia said

    am July 22 2011 @ 11:11 pm

    Buna seara,

    Va rog sa imi spuneti ce pot face eu daca firma la care am lucrat mi-a calculat gresit suma pe care trebuia sa o iau in concediu prenatal (mi-a dat salariu care era mai mic decat suma cuvenita). Eu am nascut in iulie 2009 si dupa multe insistente am primit diferenta de bani abia in august 2011. Suma primita ar fi contribuit la crestera indemnizatiei de crestere copil de 2 ani. Practic, din cauza greselii celor de la firma eu am luat o indemnizatie mai mica. Cum pot rezolva sa primesc banii care mi se cuvin?
    Multumesc mult anticipat!

  81. crini said

    am August 7 2011 @ 5:38 pm

    Buna ziua,
    Am si eu o intrebare:ce retimeri se fac la un concediu medical 100% pentru cod 12?multumesc snticipat.

  82. Stoian Constantin said

    am August 11 2011 @ 2:26 pm

    Buna ziua.
    Sotia mea a nascut pe 05.08.2011. Este profesoara titulara cu norma intreaga la o scoala generala si mai are un contract cu o scoala particulara, la plata cu ora. Veniturile nete lunare in 2011 sunt in medie de 1100 LEI la scoala generala + 350 LEI contract plata cu ora. Care este valoarea concediului de sarcina si lauzie? 85 % din salariul de baza 1100 LEI sau din venitul total de 1450 LEI?
    Va multumesc anticipat.

  83. albus ramona said

    am October 18 2011 @ 6:33 pm

    Buna ziua.As dori daca se poate sa imi ziceti si mie cat se retine din venitul lunar pentru concediu prenatal,respectiv lauzie

  84. Rosa Sandu said

    am October 21 2011 @ 3:59 pm

    Buna ziua!
    Am si eu o nelamurire in ceea ce priveste calculul concediului meu medical. Daca media ultimilor 6 luni lucrate inainte de a lua concediu medical este de 12381 si numarul de zile 128, este corect sa mi se reduca media la 8040 si la aceasta suma sa mi se calculeze concediul medical, deoarece art.10 spune ca “Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii”?
    Pentru ca in acest caz mi se pare o mare nedreptate, deoarece eu am cotizat luna de luna la nivelul venitului respectiv, iar acum drepturile ar fi reduse considerabil. Va multumesc anticipat.

  85. Gina said

    am October 28 2011 @ 12:42 pm

    Buna ziua.
    Vreau sa stiu daca legea si calculele prezentate de dumneavoastră in acest post mai sunt valabile si in octombrie 2011?
    Multumesc.

  86. deac iosif said

    am November 7 2011 @ 7:28 pm

    cum se calculeaza concediu medical cod13

  87. Balc Claudia said

    am November 28 2011 @ 9:46 pm

    Buna ziua
    Am fost in concediu pentru cresterea copilului pana in 13 octombrie 2011 (1506 ron indemnizatia), din 14 oct am fost “reactivata” la locul de munca si tot din 14 oct am intrat in concediu medical prenatal (al doilea copil s-a nascut in 21 nov 2011). Salariul brut este de 2000 ron.
    As vrea sa stiu ce se retine pe perioada concediului prenatal (procente, formule de calcul) din partea angajatorului si separat al angajatului si cum pot sa-mi calculez cat ar fii trebuit sa iau in mana pt luna octombrie, noiembrie.
    Va multumesc

  88. gheorghe said

    am December 2 2011 @ 12:18 pm

    buna ziua, am si eu o intrebare pentru dumneavoastra. lucrez la o firma din noiembrie 2010 pe data de 16 martie 2011 am intrat in concediu medical, am fost gasit bolnav de (llc) pe codul 14 din data mentionata mai sus si pana in prezent sunt in concediu medical, pentru comisie mi s-a spus ca trebuie sa am 360 zile de medical neintrerupt. doresc sa stiu de ce mi se plateste decat zilele lucratoare? (40 ore)

  89. Noemi Nagy said

    am December 9 2011 @ 10:49 pm

    Buna seara,
    am si eu o intrebare dupa nastere daca mai ai concediu medical o luna, firma la care esti angajata cotizeaza in continuare? Eu ar trebui sa nasc in august 2012 dar contractul de munca este din septembrie 2011, as dori sa stiu daca beneficiez de indemnizatie pentru cresterea copilului.
    Multumesc

  90. moise said

    am December 22 2011 @ 2:33 pm

    Buna seara,

    Daca nu am stiut de Art. 51 si Art. 66 din CCMUNN, dupa 2 ani de la nastere imi mai pot cere drepturile? Care este termenul de prescripţie?

    Mentionez ca am primit o prima de nastere de 200 de RON la nastere din partea firmei cf. CCM(nu un salariu mediu pe unitate cum prevede CCMUNN).
    Este legal?? Stiu ca in Codul Muncii Art.238 (1) prevede: Contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca incheiate la nivel superior. )

    Art.238 (1) Contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca incheiate la nivel superior.

    Va multumesc anticipat.

  91. vasilache daniel said

    am January 8 2012 @ 3:59 pm

    as vrea sa va intreb, daca o femeie are un copil de 1an si 4 luni si naste al doilea copil,i se da indemnizatia si pt. al doilea copil sau nu?Iar acum dupa noua lege cat primeste mama pentru cresterea copiilor,unul de 1an si 4 luni si celalalt nou nascut? tinand cont ca mama lucreaza in invatamant ,si sta acasa pana la implinirea varstei de doi ani a celui de-al doilea copil. va multumesc

  92. costel said

    am January 13 2012 @ 3:31 pm

    daka am brutul de 1980 si sunt in medical circa 2 luni,ami puteri spune ce salariu pot nlua? multumesc

  93. costel said

    am January 13 2012 @ 3:32 pm

    daka am brutul de 1980 si sunt in medical circa 2 luni,ami puteri spune ce salariu pot lua? multumesc

  94. carmen said

    am January 30 2012 @ 10:11 am

    am fost diagnosticata cu tumoare maligna ovariana (cod 14), mi s-a facut histerectomie totala cu anexectomie totala, as dori sa stiu cum se calculeaza concediul medical pentru aceasata boala sau care sunt procentele care se opresc din salariul meu. plata se realizeaza la salariul de incadrare sau la salariul brut efectuat. mentionez ca lucrez in invatamant si ca nu am beneficiat niciodata de concediu medical sau fara plata

  95. alina said

    am February 1 2012 @ 2:06 pm

    Buna ziua. As vrea sa stiu pentru un salariu brut de 1900 lei si prime in valoare totala de 6400 lei in ultimele 6 luni (perioada iulie-decembrie) cat ar trebui sa primesc pentru luna ianuarie medical cu codul 01 ? (am intrat in medical de la 3 ianuarie) De asemenea pe 18.02 intru in prenatal. Ati putea sa-mi spuneti cat o sa primesc in aceasta perioada si apoi indemnizatie pentru cresterea copilului ? Multumesc frumos !

  96. daniela said

    am February 12 2012 @ 9:26 pm

    in dec 2010 am fost operata de tumore malicna col uerin am facut chinio-radio terapie la iesirea din spital mi-sa gresit codul de acordare miau dat 01-in loc de 14 din feb am primit cod 14 dar indemnizatia mea afost la un salariu de incadrare de 850 am primit in luna dec 333de lei iar in lunile urmatore suma se apropie de 400-422-450 lei mentionez ca am avut con med 1 an si 3 luni acum de la 1martie intru in pensie de boala .discutind cu med de la comisie mia spus ca mi sa gresit cod si mau trimis la cnas am discutat cu med de acolo si ma trimis la med care ma operat pt schimbarea cod pe cele 3 con med .Am cerut sa mi se caluleze din nou con med ,am depus o sezizare la cnas si una la itm,ptru ca miau spus ca angajatorul nu are voie sa plateasca sub salariul ninim pe economie.astept raspunsul d-vosta si va multumesc.

  97. anca alina maria said

    am February 15 2012 @ 12:05 pm

    buna ziua.am si eu o intrbare mai complicata.
    lucrez la o societate din 14/08/2010.in martie 2011 pe 13 mi s-a comunicat telefonic sa parasesc locul de munca actual si sa merg la alta societate.pe 15/03/2011 m-am prezentat acolo unde mi se comunicase, dar ulterior mi s-a cerut sa-mi d-au demisia le-am spus ca sunt insarcinata si am refuzat spunandu-le sa -mi desfaca dumnealor con. de munca.
    in data de 17/03/2011 le-am solicitat in scris motivul legal pentru cele cerute. nu am primit nici un raspuns.
    in data de 01/04/2011 am facut o sesizare la itm iar in data de 27/04/2011 m-au chemat la firma pentru a discuta.
    pe data de 28/04/2011 am mers la medic la policlinica polizu si in data de 29/04/2011 le-am dus o adev cu nr 690/28/04/2011 prin care scria clar ca sunt insarcinata in 9 saptamani.
    tot in acea zi le-am solicitat sa-mi comunice data la care pot incepe activitatea.
    am primit raspuns la data de 5/05/2011 ca incepand cu data de 09/05/2011 pot sa-mi reincep activitatea.
    totul bine pana aici. in data de 09/05/2011 m-am prezentat la serviciu si datorita problemelor medicale am intrat in concediu medical din data de 16/05/2011.si pana in data de 31/01/2012.la solicitarea adv. prt dosarul de indemnizatie pe perioade martie aprilie figurez cu concediul fara plata sau abs. nemotivate.
    banii pe con med nu mi s-au calculat corect. la un salariu de 770 ron am luat conform adv. in felul urmator
    .decembrie 2010-555ron la 15zile lucrate si 7 con odihna
    ianuarie 2011-585ron la 21 zile lucrare
    februarie 2011-585ron la 20 zile lucrate
    martie 2011-250ron la 9 zile lucrate si 14 zile abs. nem. sau con.fare plata.
    aprilie 0 ron si 20 zile abs. nem. sau con.fare plata.
    mai 2011 521ron la 5zile lucrate si 12medical cu 0.75 la suta
    iunie 2011442ron la 22zile medical cu 0.75
    iulie 2011 442ron la 21 zile medical cu 0.75
    august2011 527 ron la 22zile med cu 0.75
    septembrie2011 473 cu 22 zile med cu 0.75
    octombrie2011 534ron cu 21 zile con med cu 0.85
    noiembrie 2011 540ron la 22zile con med cu 0.85
    decembrie 2011 485ron la 20 zile con med cu 0.85
    ianuarie 2012 509ron la 21 zile con med cu 0.85
    nu mi-a acordat nici zilele de con odihna pe 2011.
    va rog sa-mi spuneti daca calculul este corect si ce trebuie sa fac sa pot beneficia de indemnizatia de crestere copil

  98. arsene said

    am February 17 2012 @ 12:54 pm

    Buna ziua am si eu o intrebare anul trecut pe 25 iulie m-am angajat la o firma iar pana in prezent lucrez tot aici numai ca in aprilie 2012 imi expira contractul eu fiind pe perioada determinata si avand pana in aprilie doar 9 luni de munca.Daca am ramas insarcinata au voie sa ma dea afara chiar daca eu sunt pe perioada determinata?Va rog mult astept un raspuns….Sau sunt nevoiti sa imi faca pe nedeterminata,astfel prelungindu-mi contractuL?

  99. CARA MIHAIELA CARMEN said

    am February 20 2012 @ 12:35 pm

    Buna ziua,
    -mi s-a spus de la serviciul RUNOS din spital, unde-mi este calculata indemnizatia de concediu medical, ca aceasta indemnizatie este limitata la 6 salarii medii pe economie, este adevarat? (daca da in baza carei reglementari?)
    -salariul mediu pe economie unde poate fi gasit? cat timp e valabil?

    de aceea spun ei, nu se mai respecta calcularea indemnizatiei dupa formula data mai sus de D-voastra

    Multumesc, Mihaiela

  100. Timea Batori said

    am March 9 2012 @ 9:49 am

    Buna ziua.
    Vreau sa stiu daca legea si calculele prezentate de dumneavoastră in acest post mai sunt valabile si in ianuarie 2012?
    Multumesc.

  101. Timea Batori said

    am March 9 2012 @ 10:02 am

    Buna ziua
    Eu am plecat in concediu de maternitate in 4 decembrie 2009, am revenit la munca in 4 decembrie 2011, am lucrat doua zile si iar am intrat in concediu de maternitate
    cum se calculeaza salariul pe lunile decembrie 2011, ianuari 2012
    multumesc

  102. daniela said

    am April 2 2012 @ 12:50 pm

    Buna ziua ,am depus doua sesizari una la cnas si una la itm ,am primit raspuns si obliga societatea la calcularea dif de con med .Pecizez ca mi-a fost gresit cod de acordare a con med 01 in loc de cod 14 ,int mia calculat primele 3 con med si restul nu doreste ,in caz de refuz am posibilitatea sa ii dau in instanta.Am deschis proces si in cit timpimi pot recupera bani avind in vedere ca inteprinderea a intrat in insolventa

  103. daniela said

    am April 2 2012 @ 12:50 pm

    Buna ziua ,am depus doua sesizari una la cnas si una la itm ,am primit raspuns si obliga societatea la calcularea dif de con med .Pecizez ca mi-a fost gresit cod de acordare a con med 01 in loc de cod 14 ,int mia calculat primele 3 con med si restul nu doreste ,in caz de refuz am posibilitatea sa ii dau in instanta.Am deschis proces si in cit timpimi pot recupera bani avind in vedere ca inteprinderea a intrat in insolventa

  104. costantina said

    am April 5 2012 @ 9:23 pm

    buna !sotul meu are 48 ani si calculat vechime cu tot cu grupe are 41 ani de munca . in urma unei raguseli a fost diagnosticat cu tumora bronhopulmonara , metastaza, gr IV.deci are codul 14. momentan este in tratament citostatic a terminat a treia sedinta.pana a i se depista boala lucra la o firma ca sofer, acum este in concediul medical de trei luni dar angajatorul nu ia platit nici intr-o luna concediu. zice intr-una ca nu are timp contabila sa calculeze , si alte motive . ce pot sa fac eu , va rog dati-mi un sfat caci tratamentul este destul de costisitor si pe langa asta am facut f multe datorii . cum se calculeaza si unde sa ma adresez pentru a putea intra in posesia banilor .el are salariul pe cartea de munca 514 ron . va multumesc . astept raspuns

  105. Maria Cristina said

    am April 20 2012 @ 8:21 pm

    Buna ziua, de ce intarzie contabila sa-mi completeze adeverinta cu venitul meu realizat in ultimele 12 luni pentru a intocmi dosarul pt. concediul de ingrijire copil? Ultima zi de post natal a fost 17 aprilie iar prima de CIC 18 aprilie ori eu inca nu am intrat in posesia adeverintei.
    Nu stiu ce sa cred
    Nici banuti pe februarie, martie si aprilie nu iam primit,in conditiile in care eu am dus concediul foarte repede dupa ce am intrat in posesia lui de la medic.

  106. mirela said

    am June 8 2012 @ 9:58 pm

    ce retineri procentuale se fac din concediul prenatal?

  107. Godja Raluca said

    am July 3 2012 @ 7:37 pm

    daca am 700 de lei pe carte ade munca cat miar veni concediul prenatal. contabila mia calculat pe luna iunie 456 de lei. dupa formula de mai sus mie imi rezulta mai mult. Ma poate ajuta cineva. multumesc

  108. grecu ioana said

    am July 29 2012 @ 5:06 pm

    daca am contractul de munca pe perioada determinata din data de 28.04.2011 pe 2 luni prelungit 6 luni pe perioada cuprinsa intre data de 29.06.2011 si 29.12.2011 prelungit 29.12.2011 si data de 29.08.2012,si sunt insarcinata in 2 luni,pot beneficia de indemnizatie in cazul in care mi se va prelungi iar contractul?
    si cat ar fi indemnizatia la un salariu brut de 1231 ron?va multumesc anticipat

  109. manciu violeta said

    am October 7 2012 @ 12:33 pm

    Am fost in cm 5 zile cu cod 01 in luna septembrie anul acesta.Salariul brut este de 1881.Nu stiu exact daca mi-a fost calculat corect cm ,intrucat mi s-a platit doar 3 zile din el si de aceea sunt circumspecta ca a fost corect calculat. Va rog sa ma ajutati sa vad daca este corect calculat si daca se poate sa-mi aratati modul de calcul pentru ca pe viitor sa nu mai fiu inselata. Va multumesc anticipat.

  110. marczika mihaela said

    am November 9 2012 @ 8:48 pm

    am si eu o intrebare am concediu medical din data de08.10.2012 pana in 22.10.2012 spitalizare si din23.10.2012/31.10.2012concediu medical cu cod de diagosnic952 cod indemnizatie09 cum se plateste

  111. gologan claudia said

    am February 25 2013 @ 1:38 pm

    buna ziua,as dorii sa ami faceti si mie un calcul va rog.pana an luna ianuarie 2013 am avut salariul de 700 lei,iar din februarie 2013 am sal de 750 lei.an luna ianuarie am lucrat pana pe data de 20 iar apoi am intrat an concediu prenatal si am primit salariul pe ianuarie de 500 lei.as dorii sa ami spuneti daca este corect si sa ami calculati si pe lunile februarie si martie.va multumesc,astept raspuns.

  112. Petrica Maria Dorothea said

    am April 10 2013 @ 11:31 am

    ce procent (75%,85% sau 100%) se aplica la calculul drepturilor banesti pentru concediul medical , cod boala 528-bronsiectazie.Multumesc

  113. marius said

    am April 27 2013 @ 8:36 am

    buna ziua.va rog ajutatima si pe mine . am un medical de 14 zile cod 01 .cind trebuie sa primesc bani si cit? mentionez ca am un salariu brut de 840 ron si netul de 608 ron. va multumesc.

  114. POP DANIELA said

    am June 4 2013 @ 1:46 pm

    Buna!Va rog frumos sa-mi raspundeti si mie la o intrebare.Am fost in CIC pana la varsta de 2 ani; in data de 13 mai ac a trebuit sa revin la munca.Sunt cu dz insulino-dependent; anul trecut am pierdut o sarcina.perioada 13.05.2013-31.05.2013 am fost angajata cu un venit brut de 1500 lei.In perioada 03.06-04.06 am fost internata in Spital si am mai primit 14 zile la ext.cu codul 745.Ma intereseaza cum m-i se calculeaza concediul medical(ce venit o sa am) si la cate zile mai am dreptul.Va multumesc mult.

  115. melinda10 said

    am June 5 2013 @ 9:40 am

    Buna ziua a-s vrea sa stiu cat la suta sunt platita cu cod 921 fractura salariu brut 1831 multumesc

  116. Anita said

    am July 10 2013 @ 12:28 pm

    Buna ziua. As avea si eu o intrebare la dvs. Am fost in concediu medical de urgenta chirurgical 2 saptamani si 7 zile concediu pentru continuarea tratamentului ambulatoriu,dar eu nu am lucrat decat 2 saptamani,in care din prima saptamana am prins data de salar si mi-au tras din salar ce trebuia…Am salarul de 750lei (+bonuri)…am sa i-au ceva bani pentru concediu?as vrea sincer sa scot ceva bani de pe concediu ,mai ales ca m-a dat afara cand am iesit din concediu! Va multumesc si O zi placuta in continuare!

  117. andra said

    am September 10 2013 @ 11:41 pm

    Buna ziua.Va rog frumos sa-mi raspundeti si mie la o intrebare.
    In per 07.01-23.01.12 am fost in concediu medical (75%), din data de 23.01.13 pana in 31.03.13 am fost in prenatal(85%), iar incepand cu data de 01.04.13 pana in 28.05.13 in postnatal(85%), cumuland astfel cele 126 zile de concediu de maternitate. Am un salariu brut de 810 lei iar in ultimele 6 luni am lucrat 127 zile. Ce suma de bani ar trebui sa iau pe fiecare luna, din ian pana in mai? Va rog urgent. Seful incearca sa ma pacaleasca. Va multumesc

  118. gigi said

    am October 15 2013 @ 11:25 am

    cu cat se plateste codul 888 ? ce procentaj are. multumesc anticipat pentru un raspuns

  119. ferenczi ana maria said

    am November 14 2013 @ 4:15 pm

    buna ziua,in cazul in care copilul meu a fost operat de hernie ,am primit concediu med de 7zile din spital +14 de la med de fam,mi se mai poate prelungi din policlinica de catre med specialist?

  120. Lesu Constantin said

    am July 14 2014 @ 11:19 am

    Buna ziua,
    Va rog sa ma ajutati in a efectua calculul concediului medical pentru cod 10 (reducerea timpului de munca cu 25%).
    Calculul va rog sa-l faceti pentru luna Mai 2014.
    Salariul meu tarifar este 2480 lei + 45%sporuri (1116 lei)=3596 lei brut.
    Totalul orelor =168 din care 120 ore(20 zile X 6 ore/zi) lucrate efectiv, 40 ore concediu medical conform cod 10 (20 zile X 2 ore/zi=40 ore) si 8 ore (1 zi)concediul de odihna.
    De asemenea va rog sa va intreb daca este corect sa mi se diminueze numarul de tichete de masa cu numarul de zile acoperite de concediul medical pentru cod 10 (40ore:8ore/zi=5 zile).
    Va multumesc anticipat!

  121. camelia said

    am July 14 2014 @ 6:54 pm

    Buna ziua, eu sunt angajata dupa o pauza de 6 luni din data 10.03.2014 intentionez sa raman insarcinata, as dori sa stiu care este perioada optima pentru a putea beneficia de banuti si de cei 2 ani de stat acasa cu bebe?

Comment RSS · TrackBack URI