Banner

Cititi despre pensia de urmas si ajutorul de deces

Tweet this

Pensia de urmaş

Au dreptul la pensie de urmaş copiii şi soţul supravieţuitor, dacă persoana decedata era pensionar sau îndeplinea condiţiile pentru obţinerea unei pensii.

Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) dacă isi continua studiile într-o forma de învăţământ organizată potrivit legii, pana la terminarea acestora, fără a depăşi varsta de 26 de ani;
c) pe toată durata invaliditatii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a) sau b).

Soţul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmaş pe tot timpul vieţii, la împlinirea vârstei standard de pensionare, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin 15 ani.
În cazul în care durata căsătoriei este mai mica de 15 ani, dar de cel puţin 10 ani, cuantumul pensiei de urmaş cuvenit soţului supravieţuitor se diminuează cu 0,5% pentru fiecare luna, respectiv 6,0% pentru fiecare an de căsătorie în minus.

Soţul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmaş, indiferent de varsta, pe perioada în care este invalid de gradul I sau II, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin 1 an.
Soţul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmaş, indiferent de varsta şi de durata căsătoriei, dacă decesul soţului sustinator s-a produs ca urmare a unui accident de munca, a unei boli profesionale sau tuberculozei şi dacă nu realizează venituri lunare dintr-o activitate profesională pentru care asigurarea este obligatorie sau acestea sunt mai mici de o pătrime din salariul mediu brut pe economie.

Soţul supravieţuitor care nu îndeplineşte condiţiile  beneficiază de pensie de urmaş pe o perioada de 6 luni de la data decesului, dacă în aceasta perioada nu realizează venituri lunare dintr-o activitate profesională pentru care asigurarea este obligatorie sau acestea sunt mai mici de o pătrime din salariul mediu brut pe economie.
Soţul supravieţuitor care are în îngrijire la data decesului susţinătorului unul sau mai mulţi copii în varsta de pana la 7 ani beneficiază de pensie de urmaş pana la data implinirii de către ultimul copil a vârstei de 7 ani, în perioadele în care nu realizează venituri lunare dintr-o activitate profesională pentru care asigurarea este obligatorie sau acestea sunt mai mici de o pătrime din salariul mediu brut pe economie.

Cuantumul pensiei de urmaş se stabileşte în condiţiile art. 76, prin aplicarea unui procent asupra punctajului mediu anual realizat de sustinator, aferent pensiei prevăzute la alin. (1) lit. a) şi b), în funcţie de numărul urmaşilor îndreptăţiţi, astfel:
a) pentru un singur urmaş - 50%;
b) pentru 2 urmaşi - 75%;
c) pentru 3 sau mai mulţi urmaşi - 100%.

Cuantumul pensiei de urmaş, în cazul orfanilor de ambii părinţi, reprezintă însumarea drepturilor de urmaş, calculate după fiecare părinte.

Ajutor  de deces:
În cazul decesului asiguratului sau al pensionarului, beneficiază de ajutor de deces o singura persoana care face dovada ca a suportat cheltuielile ocazionate de deces şi care poate fi, după caz, soţul supravieţuitor, copilul, părintele, tutorele, curatorul, moştenitorul, în condiţiile dreptului comun, sau, în lipsa acesteia, oricare persoana care face aceasta dovada.

Cuantumul ajutorului de deces se stabileşte anual prin legea bugetului asigurărilor sociale de stat şi nu poate fi mai mic decât valoarea salariului mediu brut pe economie prognozat şi făcut public de către CNPAS, conform prevederilor art. 5 alin. (3).*)

Asiguratul sau pensionarul beneficiază de ajutor de deces în cazul decesului unui membru de familie aflat în întreţinerea sa şi care nu are un drept propriu de asigurări sociale.
Se considera membru de familie, în sensul prezentei legi:
a) soţul;
b) copiii proprii, copiii adoptati, copiii aflaţi în plasament familial sau cei încredinţaţi spre creştere şi educare familiei, în varsta de pana la 18 ani sau, dacă isi continua studiile, pana la terminarea acestora, fără a depăşi varsta de 26 de ani, precum şi copiii incapabili de munca, indiferent de varsta, dacă şi-au pierdut capacitatea de munca înaintea varstelor menţionate;
c) părinţii şi bunicii oricăruia dintre soţi.
Ajutorul de deces cuvenit pentru un membru de familie reprezintă jumătate din cuantumul prevăzut la art. 126 alin. (2).

Ajutorul de deces se suporta din bugetul asigurărilor sociale de stat şi se acorda, la cerere, pe baza certificatului de deces.

Pentru comentarii sau sugestii pe tema acestui material , ori daca ati trecut prin situatii similare si credeti ca ele trebuie cunoscute si reclamate autoritatilor si Justitiei, va invit sa imi scrieti la adresa iulian.urban@gmail.com




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


Afisari: 21648

150 Comentarii pana acum»

  1. gabi bucsa said

    am October 6 2008 @ 4:02 pm

    Am o intrebare ca nu am inteles exact. Daca o persoana are dreptul la cota parte din pensia care i se cuvenea sotului daca acesta a murit inaite de a fi pensionat. Sotia are pensie de agricultor.
    va multumesc

  2. Iulian Urban said

    am October 6 2008 @ 4:13 pm

    Raspuns pentru Gabi

    Da are dreptul la pensie de urmas

  3. Cristina said

    am October 7 2008 @ 11:10 am

    Buna ziua! Am si eu o problema cu obtinerea pensiei de urmas. Fostul meu sot ( la data decesului eram divortata de el) a decedat anul trecut. Fiul nostru, conform legii, trebuia sa fie beneficiarul unei pensii de urmas. Insa cartea de munca a decedatului s-a pierdut. Pot face doar dovada ca trei ani a fost angajatul firmei mele.Cum pot reface actele decedatului, sau ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc.

  4. dana said

    am October 10 2008 @ 8:22 pm

    As vrea sa stiu care este baza de calcul pt pensia de urmas? ca e 75% pt 2 copii stiu….dar 75% din ce suma?la o vechime de 18 ani, pensie de urmas pt 2 copii de 300 ron cind stiu cazuri unde pt 1 copil se ia 700

  5. Cristian said

    am October 13 2008 @ 12:37 pm

    Buna ziua.

    Sotul supravietuitor poate beneficia de pensie de urmas daca decedatul mai avea nevoie de 20 zile vechime pentru indeplinirea conditiilor de acordare a pensiei (in martie.2008 cand a depus dosarul de pensionare, a primit un raspuns cum ca sa revina cu dosarul dupa 01.noiembrie.2008 pentru ca abia atunci indeplineste conditiile de vechime, dar a decedat pe 10.octombrie.2008)?

    Multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.
    Cristian

  6. Iulian Urban said

    am October 13 2008 @ 12:40 pm

    Raspuns pentru Cristian

    Depune cerere de acordare a pensiei si daca ti se va refuza sa imi scrii ca sa contestam in Justitie refuzul lor

  7. tripon raluca said

    am November 5 2008 @ 2:52 pm

    SOACRA MEA ARE O PENSIE DE 441 LEI ,SOTUL EI A DECEDAT IN URMA CU 2ANI. SE DESCURCA F.GREU PT. CA ESTE BOLNAVA ,ARE 64 DE ANI . DE LA CASA DE PENSI MURES NI SE SPUNE CACI NU SE INCADREAYA LA PENSIE DE URMAS .PT CA DEPASESTE SUMA ADMISA DE LEGE .ESTE ADEVARAT ACEST LUCRU? MENTIONEZ CACI ESTE SINGURA PENSIE PE CARE O PRIMESTE . VA MULTUMESC ANTICIPAT

  8. antonia said

    am November 13 2008 @ 3:57 pm

    as vrea sa stiu dak s-a marit pensia de urmas..eu am lucrat 1 an si 6 luni si acum vreau sa iau iar.sunt studenta la zi.si mai am 2 surori dar acum voi lua doar eu.inainte aveam partea mea 100 ron..si m-ar interesa sa stiu dak acum iau mai mult.ms anticipat

  9. maria jipa said

    am November 24 2008 @ 10:56 pm

    buna ziua sotul meu a decedat in urma cu 4zile (18.11.2008) fiind cadru militar mi sa spus ca deneficiez de pensie de urmas doar 6luni atat ?. as vrea sa stiu cat timp pot beneficia de aceasta pensie…. astept raspuns va multumesc

  10. maria jipa said

    am November 24 2008 @ 11:01 pm

    am si eu o intrebare care este suma ajutorului de deces el fiind cadru militar

  11. magda,botosani said

    am December 1 2008 @ 5:19 pm

    buna ziua!V? scriu în numele mamei mele,rugîndu-v? s?-mi r?spunde-ti la o întrebare:poate mama mea s? beneficieze de pensie de urmas în urma decesului tat?lui meu inregistrat la data de 01.05.2008?Ea a depus actele necesare pt.pensia de urmas în urm? cu 6 luni,i s-a confirmat c? poate beneficia de aceasta,îns? nu a primit absolut nimic.În prezent ea are o pensie de 450 lei si nu de aprox. 700 lei, cum i s-ar fi cuvenit.Tat?l meu a fost si nev?z?tor,gr.1.V? multumesc pt. amabilitatea de a-mi citi acest email.Astept r?spunsul dvs.

  12. magda,botosani said

    am December 10 2008 @ 12:56 pm

    BUNA ZIUA!In urma decesului tatalui meu,mama beneficiaza doar de pensia de urmas 50%(450 lei),deoarece la casa de pensii botosani i s-a spus ca nu poate avea si pensia sa de aprox.300 lei.Este corect asa?MAMA indeplineste toate conditiile.La depunerea dosarului a fost pusa sa aleaga pensia cea mai avantajoasa,adica pensia ei+pensia de urmas 50%.INSA,ea primeste doar pensia de urmas a tatalui.Va multumesc si vreau sa-mi spuneti daca mama poate lua ambele pensii.

  13. Lungu Lamaia said

    am December 29 2008 @ 10:36 am

    Buna.Fac 58 de ani in 2009.08.Sotul meu a murit in anul 2007.009.08. Am locuit impreuna timp de 34 ani,dar casatoriti legal din anul 2000, avem si doi copi de 31 si 24 de ani,Am primit pensie doar 6 luni ,de urmas,si mi sa sistat pe baza art91.alin 1 .lit.b.O sa pot beneficia de piensie la varsta standard de pensionare?.Multumesc

  14. ana-maria said

    am January 29 2009 @ 3:39 pm

    Buna ziua,
    Am si eu o nelamurire. Eu am terminat prima facultate in 2008 si sunt inscrisa la alta momentan (spiru haret) si nu inteleg de ce nu am mai primit pensia (mentionez ca am 22 de ani).
    Trebuia ca facultatea sa fie de stat? afecteaza faptul ca sunt la univ. spiru haret?
    Va multumesc.

  15. admin said

    am January 29 2009 @ 5:29 pm

    @ ana-maria

    Raspuns:

    Art. 66. al Legii nr. 19 /2000 privind sistemul de pensii si alte drepturi de asigurari sociale (cu modificarile si completarile ulterioare) nu este foarte explicit “Copiii au dreptul la pensie de urma?:
    a) pân? la vârsta de 16 ani;
    b) dac? î?i continu? studiile într-o form? de înv???mânt organizat? potrivit legii, pân? la terminarea acestora, f?r? a dep??i vârsta de 26 de ani;
    c) pe toat? durata invalidit??ii de orice grad, dac? aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situa?iile prev?zute la lit. a) sau b).”

    In verificarile efectuate nu am intalnit interventii legislative pentru clarificarea acestei dispozitii interpretabile.

    Recomandarea ar fi sa solicitati raspuns scris de la Casa teritoriala de pensii cu privire la motivele suspendarii/ incetarii acordarii pensiei de urmas. Verificati in prealabil si daca ati anuntat si dovedit continuarea studiilor.

    In functie de raspunsul receptionat ramane sa decideti demersurile viitoare, existand chiar si posibilitatea (cu precedente in acest sens) de a introduce actiune judecatoreasca pentru drepturile cuvenite.

    COSMIN CHITU
    http://www.asistentapentruconsumatori.ro

  16. kojo said

    am February 4 2009 @ 9:50 am

    am si eu o intrebare.. daca decedatul a fost tutorele unui copil.. copilul are dreptul la pensie de urmas?

  17. simona said

    am February 7 2009 @ 10:15 am

    BENEFICIEZ DE PENSIE DE URMAS MILITARA,PE TOATA DURATA INVALIDITATII ADICA PE TOATA VIATA IN MOD NORMAL,IN MOD NORMAL STIU CA PENSIA DE URMAS NU SE IMPOZITEAZA SI NU SE PLATESTE CAS SI NU ARE LEGATURA CU VENITURILE REALIZATE DIN ACTIVITATI PROFESIONALE,DEOARECE SE CONSIDERA PENSIA DE URMAS UN AJUTOR CARE NU SE IMPOZITEAZA.EU SUNT BIOCHIMIST DE PROFESIE SI CEI DE LA CASA DE PENSII MIRA BUCURESTI IMI SPUN CA NU POT SA LUCREZ CU CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCA SI SA PASTREZ SI PENSIA DE URMAS.CE MA SFATUITI SA FAC PENTRU A EVITA UN CONFLICT CU ACESTIA?
    VA MULTUMESC

  18. Alexandra said

    am February 26 2009 @ 4:39 pm

    Buna ziua,

    Tatal meu a decedat in Itaia pe data de 07.02.2009, toate costurile necesare(transport,incinerare,depunere urna) au fost suportate de cate mine. Mentionez ca sunt studenta la master (buget)anul I in cadrul ASE-ului. Tatal meu a decedat la varsta de 47 ani fiind bolnav de cancer grad 0. In plus, am ramas cu 2 credite ce trebuiesc palatite in fiecare luna. Pot beneficia de pensie de urmas sau un ajutor de inmormantare??? Ce ma sfatuiti sa fac??? Unde sa mai intreb??
    Va multumesc anticipat!

  19. admin said

    am February 27 2009 @ 12:00 pm

    @ Alexandra

    Raspuns:

    In cadrul articolului la care ati postat solicitarea intalniti extrase din textul de lege ce reglementeaza in domeniu (Legea nr. 19 /2000 privind sistemul de pensii si alte drepturi de asigurari sociale – cu modificarile si completarile ulterioare)

    Astfel, pentru a beneficia de pensia de urmas prima conditie era aceea ca persoana decedata sa fie pensionar sau sa indeplineasca conditiile de pensionare. (In cuprinsul solicitarii precizati ca tatal dvs. a decedat la 47 ani, fara alte referiri cu privire la stagiul de cotizare CAS, etc.)

    Dupa verificarea aspectelor de mai sus, trebuie indeplinita si conditia beneficiarului pensiei de urmas – aceea referitoare la varsta si dovada continuarii studiilor.

    Si in privinta ajutorului de deces textul de lege impune anumite conditii, respectiv aceea de a face dovada suportarii cheltuielilor de deces, cu mentiunea ca de acest ajutor beneficiaza doar o singura persoana.

    Pentru detalii suplimentare referitoare la ajutorul de deces va puteti adresa Primariei (Casei Teritoriale de Pensii, Angajatorului asiguratului – daca a existat), iar referitor la pensia de urmas de la Casa Teritoriala de Pensii.

    COSMIN CHITU
    http://www.asistentapentruconsumatori.ro

  20. doina said

    am March 21 2009 @ 7:57 pm

    ca sa beneficiezi de pensie de urmas trebuie ca scoala pe care o urmezi sa aiba cursurile de zi.

  21. Chiriac Doina said

    am March 22 2009 @ 3:15 pm

    Buna ziua
    As dori sa stiu daca pensia de urmas se da doar copilului sau sotului supravietuitor si pe numele cui vine. Eu am 15 ani , iar tatal meu intruneste toate conditiile pentru a lua aceasta pensie si eu de asemenea .
    Multumesc

  22. marinela said

    am April 15 2009 @ 2:19 pm

    buna ziua as vrea sa-mi spuneti daca fratele meu in varsta de 13 ani poate lua pensie de urmas de pe urma tata;ui meu care a decedat in urma cu 4 luni era grav bolnav dar acesta nu avea carte de munca in cazul acesta se poate beneficia de pensie de urmas?

  23. mari said

    am April 15 2009 @ 2:27 pm

    in urma cu 4 luni tatal meu a decedat fiind grav bolnav acestuia i se acordase o pensie in italia pe caz de boala daca nu avea carte de munca poate primi pensie de urmas fratele meu in varsta de 13 ani? va multumesc

  24. cristiana said

    am May 21 2009 @ 1:53 pm

    ..buna ziua….as dorii sa va intreb..daca sora mea care luna viitoare v-a implinii 18 ani..poate benficia de pensia de urmas, de pe urma mamei aceasta decedand acum 7 ani..pensie care momentan vine pe numele tatalui..i-ar acesta nu administreaza banii pt.intreinerea ei…cum ar fi mancare.imbracare,etc,
    …ci in scopuri proprii…el recasatorindu-se si nu are nici un venit,eu o intretin pe sora mea,lucrand.probabil imi veti spune sa il reclam la protectia copilului,dar avem destule certuri in casa,iar vecinii sunt martori…si am auzit ca la implinirea varstei de 18 ani ,pensia de urmas poate venii pe numele surorii mele,la cerere…ce trebuie sac,ce acte imi trebuiesc sa vina pensia pe numele surorii?..am obtinut alocatia ei pe numele meu,
    printro declaratie,specificand totul ce se intampla in casa cu privire la tatal meu care uita ca are un copil minor si traieste de pe pensia de urmas doar el cu concubina lui(nefiind casatorit legal).

  25. Irina said

    am June 1 2009 @ 8:27 pm

    as dori sa intreb si eu ceva…..
    Tatal a murit la un an de casatorie,mama ramanand singura cu un copil ….. copilul poate beneficia de pensie de urmas? mentionez ca tatal a lucrat dar nu a avut carte de munca .

  26. munteanu larisa said

    am July 1 2009 @ 12:10 pm

    buna ziua!vrea sa stiu si eu care este varsta minima de vechime a decedatului pentru ca urmasii sai sa beneficieze de pensia de urmas?va multumesc

  27. Alina said

    am July 1 2009 @ 6:31 pm

    Am 19 ani,beneficiez de pensie de urmas as dori sa urmez cursurile unei facultatii cu invatamant la distanta si as vrea sa stiu daca mai beneficiez de pensia de urmas.Si daca ma angajez cu carte de munca mai beneficiez de pensia de urmas?

  28. gabytzu said

    am July 21 2009 @ 1:28 pm

    buna ziua … eu am ambii parinti decedati , mama mea era pensionata p caz d boala , tatal era iesit la pensie de drept…daca eu am ramas fara amandoi si am reanceput studiul ce pensie mi se cuvine ??? va rog mult sami raspundeti

  29. grigoras ciprian said

    am July 24 2009 @ 11:00 am

    Buna ziua.Am primit pensie de urmas pe perioada facultatii(3 Ani).Acum,dupa un an,mama a primit o citatie prin care i se spune ca trebuie sa plateasca 5200 lei Casei de pensii,deoarece in cei trei ani de facultate eu am avut carte de munca(2 ore pe zi).Este normal sa restituim banii?Nu am gasit niciunde specificat faptul ca daca lucrez nu mai pot beneficia de pensia de urmas.De ce au actionat abia acum,dupa 4 ani de cand am inceput sa lucrez?Va multumesc

  30. giurgiu alina said

    am August 9 2009 @ 4:02 pm

    pensie de urmas pe grad militar

  31. giurgiu alina said

    am August 11 2009 @ 1:13 pm

    Tatal meu a decedat in anul 2000 si abia acum am aflat ca mama putea benefia de pensie de urmas ,ea fiind pensionata pe caz de boala(gr.II).As dorii sa stiu sigur daca pot depune acum cerere pentru pensia de urmas.
    A doua problema: in cazul in care mama are dreptul la pensia de urmas(ea avand varsta de 56 ani)pot solita optiunea pentru pensie militara?Tatal meu fiind cadru militar pana in anul 1990 cand a fost trecut in rezerva.In cadrul armatei a avut cel putin 23 ani vachime.In ultimii 10 ani a lucrat la o societate comerciala.
    Va adresez toate aceste intrebari deoarece tatal meu nu a apucat sa iasa la pensie ,una dintre cauzele decesul fiind si tuberculoza .La casa de pensii incompetenta si lipsa pregatirii profesionale sunt la ordinea zilei.
    Va multumesc anticipat pentru lamuriri.
    Girgiu Alina

  32. Mihai said

    am September 25 2009 @ 7:53 pm

    Am terminat facultatea anul acesta si mi-am gasit un job.Eu iau pensie de urmas,fiind orfan de tata.Am fost admis la master ,forma de invatamant fiind la zi,si vreau sa stiu daca mai pot lua in continuare pensie de urmas.

  33. simona ionela nicu said

    am October 31 2009 @ 6:16 pm

    buna ziua ma numesc simona si sunt din olt slatina am terminat liceul acum 2 ani si as dorii daca se poate sa-mi spuneti daca ma inscriu acum la o facultate pot lua iar pensia de urmas am 23 de ani si de 2 ani nu mai iau pensia.va multumesc

  34. Alina Mirela said

    am November 17 2009 @ 10:32 pm

    Buna seara. As avea si eu o nelamurire. Beneficiara a pensiei de urmas, as dori sa stiu daca am drepul sa si lucrez (cate ore,ce salariu) conform legii. Mentionez ca urmez cursurile unui master.

  35. Catalin said

    am December 3 2009 @ 2:09 pm

    Buna ziua

    Am si eu o problema….
    Mama mea a depus acum 6 luni un dosar la centrul militar judetean un dosar in care opteaza pentru pensia de urmas a tatalui meu. Mentionez ca a depus toate actele necesare in acest sens(este indreptatita…indeplineste toate conditiile pentru a primi pensia de urmas a tatalui meu). Dosarul a ajuns in Bucuresti pe 17 iulie anul curent. Totusi au trecut 6 luni si nimic nu s-a intamplat. Am sunat la serviciul de pensii militare (foarte greu de prins….iti inchid telefonul in nas sau nu raspund) si mi s-a raspuns ca trebuie sa mai aduc niste acte ca ei nu mai gasesc dosarul (trebuie sa faca reconstituirea dosarului). Am dus si actele acelea…si am sunat din nou….Raspuns ca o sa mai dureze ca au mult de munca.

    Intrebare…..nu exista un termen legal in care trebuie sa solutioneze un dosar???? sau sa trimita un raspuns oficial….?

    Doresc sa deschid o actiune juridica in acest caz si caut un avocat care ma poate ajuta….pentru a recupera drepturile banesti ale mamei mele….

  36. ioana said

    am December 8 2009 @ 2:24 pm

    In urma cu 6 ani sotul meu a decedat.Era pensionar militar.Eu lucrez in invatamant.In martie 2010 implinesc varsta pensionarii.Am dreptul la pensie de urmas?Cum trebuie sa procedez pentru a vedea care pensie este mai avantajoasa?Daca puteti sa-mi dati un sfat ,va rog frumos cat mai repede caci timpul trece foarte repede!

  37. florina said

    am January 10 2010 @ 3:42 pm

    buna ziua.am si eu o nelamurire, am si eu pensie de urmas si as dori sa stiu daca pot sa lucrez(cate ore,ce salariu)comform legii.
    )

  38. Alex Alex said

    am January 12 2010 @ 4:36 am

    Buna ziua! VA ROG SA IMI RASPUNDETI si mie la intrebare. Sunt student la zi in anul I si beneficiez de pensie de urmas. Din cauza unor probleme personale nu am reusit sa ajung prea des la facultate si voi renunta. Din vara doresc sa ma inscriu la alta facultate la care intentionez sa merg incat sa o termin. As vrea sa stiu daca trebuie sa restitui cumva suma de bani pe care am luat-o pensie pana acum, in cazul in care renunt la facultatea pe care o urmez acum. Va multumesc anticipat!

  39. Miron Maria said

    am January 28 2010 @ 9:01 pm

    Am 73 ani,si o pensie de 804 lei.Sotul pensionar a decedat.Am dreptul la pensie de urmas,si ce documente trebuie?.Va multumesc

  40. catan said

    am February 6 2010 @ 1:28 pm

    buna ziua…sunt orfan de ambii parinti,am 20 de ani,studen.Doresc sa fac o firma auto..ce fel de firma pot sa fac ca sa nu pierd pensia de urmas. as dori PF.

  41. Ilie said

    am February 13 2010 @ 3:09 pm

    Buna ziua,daca tatal meu a murit din cauza unui accident de munca mama mea poate primii pensie de urmas?,mentionez ca are 51 de ani.Va multumesc.

  42. rosu madalin said

    am February 27 2010 @ 7:25 pm

    Buna seara.Ma numesc DANIEL si am 28 de ani.Mama a murit acum 3 ani,iar tatal a facut un accident vascular cerebral si a intrat in coma,si sunt prea putine sanse sa-si revina..Tatal nu lucra si nici nu era pensionar ,in iunie trebuia sa iasa la pensi de drept ASA CA EU ERAM UNIC INTRETINATOREU .SI eu sunt pensionat pe caz de boala cu gr.3 cu drept de munca si lucrez cu(jumatate de norma)am un venit total cumulat de 650 ron.As avea dreptul la vreo pensie de urmas sau.VA MULTUMESC.CU RESPECT Daniel.

  43. adriana said

    am March 30 2010 @ 6:35 pm

    Daca sotul pensionar a decedat ,iar de la casatorie are 9ani si 6 luni, sotia beneficiaza macar de o pensie sociala?

  44. gabriela said

    am May 28 2010 @ 10:50 am

    buna ziua.ma numesc gabriela si am o intrebare referitor la pensia de urmas a mamei mele.tatal meu a decedat in 1991 ,a fost cadrul armatei la pensie.eu avand 9 ani am beneficiat de pensie de urmas pana la 26 de ani .mamei mele i sa dat un ajutor ca pensie de urmas timp de 6 luni.iar pe decizie scrie ,conform prevederilor art.38 din decretul nr.214/77 ca dupa varsta de 55 de ani poate beneficiat de pensie de urmas.
    acum cand sa dus sa depuna actele i sa raspuns de la comisariat ca nu are anii necesari de casatorie..parintii mei au fost impreuna din 1981, in 1982 m-am nascut eu dar casatoria legala a fost facuta in 1988.intrebarea mea este nu poate beneficia nici macar de o pensie sociala??
    va multumesc anticipat si va rog sa-mi raspundeti

  45. Ileana Bodor said

    am May 29 2010 @ 4:20 pm

    Mult stimate DOMNULE IULIAN URBAN,

    Am si eu nevoie de ajutorul dvs.
    Sunt convinsa ca exista solutii, numai bunavointa nu este disponibila oricui.

    Fapte.
    Sunt vaduva de 11 ani. De 9 ani, am trait in concubinaj cu o persoana care s-a imbolnavit anul trecut, si-a depus dosarul de pensionare in ianuarie anul curent. In martie a decedat, fara a apuca sa ridice macar o data pensia cuvenita. Datorita tergiversarilor birocratice, pensia s-a cumulat pe ianuarie, februarie, martie. Casa de Pensii Cluj considera ca nu am dreptul la aceste pensii avand in vedere ca nu sunt ruda de gradul I sau ca nu prezint un certificat de mostenitor. Mentionez faptul ca defunctul nu a avut averi, imobile, singura lui avere a fost locul de veci pe care l-a si ocupat din pacate. Prin urmare nu aveam cum sa am un certificat de mostenitor. Pe ce? Rude apropiate nu are. Am apelat la un birou de avocatura, care a gasit ca o solutie sa-mi emita o “opinie legala” in care sa sustina cele expuse. Nici departamentul juridic, nici domnisoara director general al sus numitei institutii nu a aruncat macar o privire pe acest act. In momentul in care am incercat sa spun ca sistemul lor de lucru este delasator, din moment ce nu poate beneficiarul sa se bucure de pensia lui la timp, mi s-a spus ca nu am decat sa-i dau in judecata!!!
    Va rog frumos, as dori totusi o portita cum intotdeauna exista, ori in favoarea mea. Nu cred ca nu au existat antecedente de acest fel. Daca pe cale legala nu am sanse, oare pot obtine ceva cu un Memoriu sau o Petitie? Si cui o adresez? Pentru mine recuperarea acelei sume, sub 1.ooo roni, este extrem de intemeiata.
    Cu deosebita stima,
    Ileana Bodor.

  46. Darie Oana Cristina said

    am June 24 2010 @ 11:38 pm

    Buna seara ! ma numesc Oana Cristina si am o intrebare referitor la pensia de urmas,de pe urma tatalui meu.A decedat pe 7 iunie 1997 eu eram foarte mica si pensia vine pe numele mamei.acum am varsta de 21 ani si sunt la facultate anul 2 cursurile fiind la zi.daca ma transfer la distanta mai pot primi pensie de urmas??? e foarte greu cu o pensie de 340 ron sa fiu intretinuta in alta localitate.pe deasupra mama mea este si bolnava. va multumes si astept un raspuns va rog frumos

  47. calin serena said

    am July 23 2010 @ 9:20 pm

    Buna ziua,
    AS dori sa stiu daca pot primi ajutor de deces pentru mama mea care avea pensie de urmas dupa tatal meu care a lucrat in armata, cum pot beneficia se acest ajutor si care este cuantumul.
    Va multumesc.

  48. oana said

    am July 28 2010 @ 6:23 pm

    Am si eu o intrebare… Sunt orfana de tata si pana acum am luat pensie de urmas… Am terminat facultatea anul acesta si pana in luna octombie mai primesc pensia… Pot primi in aceste luni si pensia si somaj?

  49. cornel said

    am August 11 2010 @ 10:46 pm

    soacra mea nu are nici un venit momentan sotul ei a decedat in urma cu un an si jumatate ea avand pensie de boala dar acu ia fost anulata poate beneficia de pensie de urmas daca ei au fost casatoriti cu o zi inaintea decesului?va rog frumos sa/mi raspundeti.

  50. viorica.crisan said

    am August 22 2010 @ 10:58 am

    sunt pensionara de 8 ani-sotul meu urma sa-si faca actele de pensionare in14 septembrie 2010- dar a murit in 22 ianuarie 2010-era angajat la o firma-pot sa primesc pensie de urmas dupa el?

  51. aneta said

    am August 24 2010 @ 11:48 pm

    sunt casatorita cu un italian de 1 an este pensionat daca moare eu pot beneficia de pensie de urma? mentionezca sunt casatorita cu acte in regula

  52. frosa said

    am August 25 2010 @ 9:23 pm

    a

  53. popescu nicoleta said

    am August 27 2010 @ 6:53 pm

    buna ziua sunt din slatina jud. olt. sotul meu a decedat pe 24 mai 2010 am fost casatorita cu el 13 ani cu acte rezultand 2 fete una de 13 ani si respectiv 7 ani. era salariat. avand salariu mediu brut pe economie 1836 lei noi. am anaintat acordarea pensiei de urmas cu dosarul nr. 21235 din data de 03 06 2010 si am primit decizia privind acordarea pensiei cu suma de 226 lei pentru fiecare copil adica 452 lei asa ceva nu se poate va rog frumos sa nu ocoliti acest comentariu sunt disperata VA MULTUMESC

  54. Madalina said

    am August 30 2010 @ 5:42 pm

    Buna ziua,am o mare nelamurire si nu stiu ce raspuns sa-i dau mamei mele…tatal meu in varsta de 59 ani este pensionat pe caz de boala actualmente este pe ,,patul de moarte,,i-au detectat un cancer terminal de plaman cu multe complicatii,acum ii tin lumanarile si ne rugam la Dumnezeu sa-l mai tina cu noi…mama nu stie daca poate beneficia de Ajutorul de Inmormantare si de Pensia de Urmas,ea a lucrat foarte putin timp vreo 2 ani are pe Cartea de Munca…eu sunt in strainatate dar vreau sa-i pot da indicatii mamei mele ca sa poata trece de acest impas al vietii atat timp cat eu nu pot fi langa ea…AJUTATI-MA VA ROG……….

  55. roxana said

    am September 15 2010 @ 1:35 pm

    buna ziua.ma numesc roxana am 25 ani iar pe data de 12 08 2010 am nascut un baietel care dupa 3 sapt a ajuns la ingerasi cu voia domnului.eu am lucrat pe cartea de munca 6 ani si a-si dori sa stiu unde trebuie sa ma adresez pentru un ajutor de inmormantare,primaria nu poate da nici un ajutor pentru ca copilul este minor iar la servici au spus ca nu tine de ei aceasta treaba.va multumesc.

  56. marian said

    am September 18 2010 @ 3:51 pm

    va salut cu mult respect,sunt epileptic de la varsta de 6 ani,am 46,in urma cu un 1.1/2 ani a decedat mama,dupa decesul lui tata cu 10 ani in urma,dupa exprimarea din lege litera c am dreptul la pensie de urmas dupa decesul mamei.DA ?

  57. roxana said

    am September 22 2010 @ 10:37 am

    astept si eu un raspuns daca ma poate ajuta cineva .va multumesc

  58. gratiana said

    am October 18 2010 @ 7:17 pm

    am si eu o intrebare
    in cazul orfanilor de ambii parinti…poti sa mai ai un venit suplimentar…adik sa si lucrez…mai primesc pensia de urmas in acest caz…am inteles de la cineva k dak salariul ar fi de maxim 400 ron nu as pierde dreptul la pensie…

  59. Marian said

    am October 22 2010 @ 1:16 pm

    Buna ziua! Daca mi-au decedat ambii parinti anul acesta, tata in iulie, mama in august, am dreptul la pensie de urmas si unde ar trebui sa ma adresez? facultatea am terminat-o anul trecut si am 25 ani daca va trebuiesc aceste informatii. Multumesc anticipat!

  60. Marian said

    am October 26 2010 @ 3:00 pm

    Salut. Un orfan care lua pana acum pensie de urmas dupa tatal sau (in timpul liceului), poate lua in continuare chiar daca face facultatea la I.D. (adica nu la studii de zi)? Multumesc.

  61. valentina bucuresti said

    am October 30 2010 @ 10:52 pm

    Buna seara.Am si eu o problema. De curind tatal meu a decedat mai exact pe 31 aug 2010 .Am facut toate formalitatile necesare ,am depus doua dosare unul pt ajutor de inmormintare pe data de 5 sept 2010 acesta sa rezolvat rapid ,dar dosarul pt pensia de urmas pe numele mamei Cazacu Maria inca nu sa solutionat pina acum pe data 30.10.2010. Au trecut 2 luni . Ce e de facut.? Va cer ajutorul.Mentionez ca eu sint somera am un fiu de 6ani ,mama are o pensie foarte mica de 570 ron.Asteptunraspuns pe email valentinacazacu72@yahoo.com

  62. valentina bucuresti said

    am October 30 2010 @ 11:05 pm

    Buna seara.Am uitat sa mentionez ca parintii mei au 40ani de casnicie si tatal meu a avut un grad de invaliditate 1 acentuat ,piciorul sting amputat de la coapsa in urma unui accident de munca. Iar tata avut vechime in munca 40 ani si a murit era deja pensionar iar pensia lui era in val de 1108 ron .Cu respect valentinacazacu . va astept rasp pe email.

  63. ioana-simona said

    am November 3 2010 @ 9:12 am

    Buna ziua!As dori sa-mi spuneti ve rog in cat timp de la depunerea dosarului vine prima pensie?Mentionez k tatal meu a murit in urma cu o luna intr-un accident de masina,iar eu am 19 ani si sunt studenta in anul I la drept!

  64. MARIS FLORIN said

    am November 11 2010 @ 7:40 am

    sotia mea adecedat in urma unei boli necrutatoare(TROMBOEMBOLIE PULMONARA)a fost pensionara pe caz de boala de gradul 2 si beneficia de o pensie de 350 ron lunar.ce pensie de urmas ar trebui sa primeasca copii mei fiind minori(11ani si 9ani)ce suma mai ales ca am depus actele la 5 zile de la data decesului pe data de 27 iulie si nici macar decizia nu mi-a venit inca!VA MULTUMESC!

  65. valentina bucuresti said

    am November 11 2010 @ 5:38 pm

    Buna seara. As dori sa stiu doar atit. Vine anul asta decizia daca ai se acorda mamei mele pensia de urmas ? Avem o situatie foarte foarte proasta din punct de vedere financiar. Va multumesc si astept raspuns. Cu respect valentina cazacu.

  66. Oana said

    am November 22 2010 @ 7:04 pm

    Buna seara! As dori sa stiu daca am implinit varsta de 16 ani pot sa mai primesc pensia de urmas,mentionez ca urmez liceul.
    Va multumesc si astept raspunsul.

  67. casandra_andra_2010 said

    am December 1 2010 @ 7:07 pm

    ma numesc Bogdan Marcela si nu iau pensie de urmas.va rog ajutatima si dati-mi un raspuns!!!!va multumesc.am 56 de ani!

  68. casandra_andra_2010 said

    am December 1 2010 @ 7:10 pm

    Buna seara!Ma numesc Bogdan Marcela am 56 de ani sotul meu a decedat de 7 ani si era in somaj iar eu nu am nici un venit si nici nu primesc pensie de urmas.Va rog din suflet sa ma ajutati macar cu un raspuns.Va multumesc anticipat.

  69. zabava constanta said

    am December 4 2010 @ 5:03 pm

    sotul meu mai avea 5-6 luni pana sa iasa la pensie , a depus toate actele necesare pt a iesi la pensie dar intre timp s-a imbolnavit de cancer pe indestinu gros si a decedat.in urma acetui deces eu nu am primit nimic din partea casei de pensie.el are in categoria a-2-a de munca are 25 de ani vechime plus din categoria a-1-a. am auzit acum cateva zile ca se dau si din urma bani de urmas
    vreau sa stiu si eu concret cum sunt legile acum
    VA MULTUMESC

  70. petrof said

    am December 4 2010 @ 7:41 pm

    va rog respectos daca se poate sa imi spuneti in cazul in care decedatul lucra fara carte de munca,sotia nu avea servici i se mai da vreun ajutor de inmormantare? Va multumesc

  71. Stoica Cristina said

    am January 26 2011 @ 12:55 pm

    Buna ziua. Am gasit o problema similara dar nu am gasit niciun raspuns. Tatal meu a murit in 1998. La momentul respectiv era pensionat pe caz de boala (si avea o cotizatie de 27 de ani consecutiv) iar mama mea nu stia cum se poate lua o pensie de urmas si in ce conditii. Intrebare mea este: mama mea ar putea lua o pensie de urmas acum ? (Specific ca mama are 57 de ani cu o cotizatie de 28 de ani si 6 luni.) Va multumesc si astept raspuns.

  72. donici bianca said

    am January 28 2011 @ 7:00 pm

    va rog sa mi raspundeti , sunt la scoala de 2 ani de zile si nu am stiut ca pot beneficia de pensie de urmas pana la varsta de 26 de ani ,desi am varsta de 26 de ani as dori sa va intreb daca pot sa mi mai cer dreptul meu din urma , cand m am inscris la scoala aveam 25 de ani ,sa iau pensia pe un an de zile,va multumesc

  73. mircea said

    am February 2 2011 @ 5:11 pm

    vreau sa stiu daca se poate trece pensia de urmas de pe numele mamei pe numele copilului sa poata fi ridicata de la oficiul postal de catre copil deoarece mama nu-i da copilului nici un ban

  74. Robert said

    am February 21 2011 @ 9:48 pm

    Buna seara,

    Tata a decedat in urma cu cateva zile. Nu era tatal meu natural. Mama s-a casatorit cu el si eu am ramas cu numele tatalui original (am 16 ani). Intrebarea mea este: Primesc pensia de urmas? Tata lucra de foarte multi ani (undeva in jur de 25) si eram si eu trecut prin hartiile lui de la servici (cati membrii sunt in casa..stat de plata etc..).

  75. ALEXANDRA-GEORGIANA said

    am March 3 2011 @ 10:59 pm

    buna seara!as dori sa ma lamuriti intr-o problema:tatal meu a decedat pe data 13 februarie 2011,in acel moment nu lucra in urma cu 1 an si ceva firma la care lucra a dat faliment si a intrat in somaj si de atunci nu si-a mai gasit nici un loc de munca.mama mea si-a bagat dosarul de pensionare la o zi dupa decesul tatalui.momentan nu ia venit decizia de pensionare si as dori sa aflu daca poate obtine un ajutor de inmormantare si in cat timp se depune dosarul pentru acest ajutor?in cat timp de la decesul persoanei respective poti depune dosarul?va multumesc si astept raspunsul dvs. va multumesc

  76. maria said

    am March 9 2011 @ 8:19 pm

    mama mea conform legii are dreptul sa aleaga intre pensia ei si a lui tata.Totodata ea beneficiaza de o pensie de handicap.Intrebarea mea este:daca alege pensia lui tata( care este mai mare) o sa piarda pensia de handicap sau nu?
    Multumesc

  77. isaic maria said

    am March 12 2011 @ 11:23 am

    Buna ziua!Tatal meu ,surdomut, a decedat in anul 2002, era pensionar la limita de varsta, mama , a beneficiat 6 luni din pensia de urmas apoi i-a fost sistata conform legii, ulterior neavand din ce trai, nu avea niciun vent, mentionez ca si ea este surdomuta si probleme grave de sanatate,dupa decesul lui am fost nevoita sa o ajut pe mama , am mers cu ea la Inspectoratul cu persoane cu handicap – Bacau si acolo au incadrat-o cu deficienta functinala accentuataea si beneficiaza si in acest moment, din anul 2002, de o pensie de 234 lei.
    Abia acum am aflat ca mama putea benefia de pensie de urmas ,ea fiind pensionata pe caz de boala(gr.II).As dorii sa stiu sigur daca pot depune acum cerere pentru pensia de urmas.
    A doua problema: in cazul in care mama are dreptul la pensia de urmas(ea avand varsta de 56 ani acum)pot solicita optiunea pentru plata pensiei din urmas din urma, adica din 2002, de cand putea beneficia de aceasta, tinand seama ca nu am stiut ca persoanele invalide pot beneficia de pensie de urmas , indiferent de varsta, conform legii.
    Va multumesc anticipat pentru lamuriri.

  78. liana popa said

    am March 14 2011 @ 1:00 pm

    Va rog sa-mi raspundeti la o inrebare?Am in plasament un nepotel de 3 ani si as dori sa stiu,daca dupa decesul nostru(bunicilor)el poate beneficia de pensie de urmas?Multumesc,

  79. CRISTINA said

    am March 28 2011 @ 1:03 pm

    buna,vreau DACA SOTUL MEU A DIVORTAT DUPA 30 DE ANI DE PRIMA SOTIE SI SA CASATORIT CU MINE ,DUPA MOARTEA SA, PENSIA SE IMPARTE LA AMANDOUA ? SI DACA DA IN CE PROCENT? PRECIZEZ CA SOTUL MEU ESTE GERMAN: MULTUMESC ANTICIPAT

  80. ilie tudorita said

    am April 12 2011 @ 6:43 pm

    va scriu in numele fratelui meu cu handicap din nastere acum are 52de ani are pensie de handicap accentuat nu afost la scoala a fost inapt de armata .cit a trait mama nu a vrut ajutor de la stat Mamaa decedat in 2002.La ultima comisie din februarie 2011ni sa spus ca ii putem face si pensie de urmas dupa mama .am adus toate actele cerute pina si o adeverinta de la medicul de familie in care sa dovedeasca data iviri handicapului .Dupa ce am adus si aceasta adeverinta acum de fapt vrea o copie dupa fisa medicala .Aceasta fisa nu mai exista din 1970 de cind satul a fost inundat .Isa facut o alta fisa dupa care arhiva sa mutat la comuna Maxineni Braila cind a fost nevoe de tratament iarasi fisa nu a fost gasita Domnilor sfatuitima de unde sai aduc acest documentdoamnei dr.Boala

  81. radu mirela said

    am April 13 2011 @ 2:02 pm

    sotul meu a decedat in dec 2009 lasind doi copii minori .mentionez ca a lucrat cu carte de munca chiar de pe vremea lui ceausescu dar carnetul de munca este de negasit.pot beneficia de pensie de urmas cei doi copii care aveau la momentul decesului 12 respectiv 5 ani?si carei institutii sa ma adresez?

  82. radu mirela said

    am April 13 2011 @ 2:03 pm

    ultimii trei ani pot dovedi cu acte unde a lucrat

  83. Alexia said

    am May 1 2011 @ 4:56 pm

    Buna am o intrebare la cati ani pot primi pensie urmasul sotul cadrul militar, care sunt conditiile ?

  84. diana-liana said

    am May 2 2011 @ 12:21 pm

    as vrea sa stiu daca fiul meu care va absolvi clasa aXa va mai putea beneficia de pensie de urmas in anul scolar urmator aXIa, aXIIa, daca va continua liceul la o forma de invatamant seral sau cu frecventa redusa ( a implinit 18 ani anul acesta)

  85. laur said

    am May 5 2011 @ 10:16 am

    Buna ziua.. am o intrebare ..Daca ma transfer de la o facultate la alta si imi scot dosarul ..pierd pensia de urmas??

  86. motescu onita said

    am May 5 2011 @ 11:23 am

    buna ma numesc onita de curind tata a decedat mama are o pensie 380 roni ma poate beneficia de pensia de urmas daca da ce trebuie sa faca va multumesc.

  87. turtusan leorita-lacramioara said

    am May 6 2011 @ 11:54 am

    sotul meu a decdat in anul 2000,am ramas cu un copil de 2 ani in intretinere(acum are 13 ani)in acea perioada sotul nu era incadrat in munca dar lucrase din anul 1993-1996 ca si contabil la o balastiera.nu am luat pensie de urmas.ESTE POSIBIL SA POT LUA DE ACUM? vA ROG DATI-MI UN RASPUNS! MULTUMESC!

  88. ramona sava said

    am May 9 2011 @ 12:25 pm

    BUNA ZIUA am o intrebare coplilul meu ia pensie de urmas de la varsta de 1 an jumate acum are 8 ani si vreau sa stiu daca el nu merge la scoala isi mai primeste pensia

  89. LUCA DOINA said

    am May 12 2011 @ 9:06 pm

    buna seara,am fost casatorita 34 de ani cu o persoana handicapata de gradul 2,3 dupa care el a deschis divortul.Vreau sa stiu daca eu mai am dreptul la pensie de urmas ,avind in vedere ca l-am ingrijit si am crescut si cei trei fii ai nostri ,multumesc d-le avocat

  90. alexandra said

    am May 13 2011 @ 11:53 am

    buna ziua.am o prietena care a ramas vaduva in urma cu cateva zile(9 Mai 2011),si a ramas cu un copil de 3 ani;sotul era incadrat in munca,dar nu cred ca indeplinea conditii de pensionare,avand doar 31 de ani la momentul decesului;poate copilul sa beneficieze de pensie de urmas?
    multumesc

  91. buriman stela said

    am May 24 2011 @ 5:55 pm

    Buna ziua ma numesc Stela am 20 ani.Mama mea este decedata de 8 ani iar de atunci eu am stat la un centru de plasament,in prezent stau la un apartament social.As dori sa stiu ce sa fac in cazul in care cartea de munca a mamei mele nu o gasesc.Mama figura la somaj pana in 1999,dar in afara de aceasta informarie nu mai stiu nimic.Mai stiu ca lucra canva la Compania de taximetrie Cobalcescu dar am fost si acolo ramanand ca sa fiu sunata.Timpul insa trece iar eu nu am niciun venit.Multumesc pentru intelegere.
    Astept raspuns va rog

  92. buriman stela said

    am May 24 2011 @ 5:57 pm

    Mentionez ca termin liceul

  93. Alex said

    am May 29 2011 @ 6:29 pm

    bună ziua…eu am pensie de urmaş din 2005 după decesul tatălui meu…acum am terminat liceul şi mă interesează dacă mă angajez cu carte de muncă şi continui la o facultate la distanţă dacă mai primesc pensie??? vă mulţumesc aştept un răspuns!!

  94. Pirvulescu Alina said

    am May 31 2011 @ 10:36 pm

    Buna seara.Mi-a decedat sotul pe 06.03.2011,era militar la Unitatea Negoiesti.Cei de acolo mi-au zis ca depun dumnealor dosarul pt pensie de urmas pt copil si nu l-au depus.Il depun eu acum.Mai pot primi pensia retroactiv?
    Eu am indemnizatie de 600 lei,pot sa iau pensie pana face fetita 7 ani?
    VA MULTUMESC.

  95. Pirvulescu Alina said

    am May 31 2011 @ 10:40 pm

    Buna seara.Mi-a decedat sotul pe 6.3.2011,era militar,unitatea a zis ca trimite dosarul pt pensie urmas si nu l-au trimis,il trimit eu acum.m-ai primesc retroactiv?Eu am o indemnizatie in valoare de 600 lei,pot sa primesc pensie pana face copilul 7 ani?

    VA MULTUMESC.

  96. toader said

    am June 14 2011 @ 12:08 pm

    buna ziua ma numesc focsa toader si va scriu in numele mamei mele focsa menola este pensionarainregistrata la casa de pensi botosanicu cu numar de dosar 07171 106468 la sfirsitul luni mai anul 2008 a facut o cerere la casa de pensi botosani ca pensia mamei mele sa se depuna in cont la banca bcr din botosani iar mama nu a scos din acel cont din luna iunie a aceluias an 2008 nici un ban din cont motivul pentru caci nu a scos nimic din cont este pentru caci mama mea locuieste cu mine in spania deoare-ce este bolnava si la etatea de 72 de ani nu are cine sa aiba grija de ia in tara motivul pentru care vam scris este daca dupa 6 luni nu a scos din cont nici un ban i se poate suspenda pensia .va multumesc si astept un raspuns de la D-tra cu tot respectul toader focsa

  97. Mihaela Ciocoiu said

    am June 21 2011 @ 2:23 pm

    Buna ziua,

    Va vorbesc in numele prietenei mele care acum doua saptamani si-a ingropat sotul care avea 30 de ani si au impreuna o fetita de 2 ani si jumatate. El a murit in accident de masina. A fost sa depuna actele pentru pensia de urmas pentru fetita. Din pacate i s-a comunicat ca va primi doar un ajutor social pentru ca pe cartea de munca el trebuie sa aibe minim 10 ani vechime si are doar 9 ani si sa aibe minim 5 ani de casatorie.Chiar nu inteleg aceste decizii si de aceea as dori niste lamuriri din partea dumneavoastra. Chiar nu mi se par corecte aceste criterii.De ce acest copil nu poate beneficia de o pensie decenta de pe urma tatalui?

    Va multumesc pentru intelegere si astept un raspuns din partea dumneavoastra cat mai curand posibil.

  98. luminita said

    am August 21 2011 @ 3:46 pm

    am doua nepotele rezultatul a doua casatorii legale, orfane de ambii parinti,si sunt in ingrijirea bunicilor.Un copil are 15 ani si are o pensie de urmas dupa tata de 380 lei ,surioara are 7 ani fara nici un venit.parintii nu au fost angajati.bunicii le pot lua in plasament,sau cum pot beneficia de un venit pentru fetite?

  99. Andrei Simona said

    am August 29 2011 @ 8:53 pm

    Buna seara, am si eu o intebare!! Va scriu in legatura cu mama mea!
    Tatal meu a murit anul trecut(2010)Avea dosarul aprobat pt pensie pe caz de boala (silicoza, tuberculoza)pt ca a lucrat 25 de ani in turnatorie!In acest timp, mama avea si ea pensie pe caz de boala dar din luna mai a acetui an(2011)la ultima comisie medicii au considerat ca mama e apta de munca si i-au sistat pensia!Mai are 3 ani pana intra la pensie de drept! Are dreptul la pensia de urmas avand in vedere ca nu are nici un venit???
    Va multumesc!

  100. Grigore Ileana said

    am September 17 2011 @ 2:19 pm

    Am si eu o intrebare sotu a murit si are 12 ani de munca ,am trei copii minori vreau sa stiu daca am dreptu de urmas daca am trimitemi un E-mail

    va multumesc anticipat

  101. mia utiu said

    am September 22 2011 @ 10:18 pm

    buna seara – o intrebare as avea si eu
    in 11 sept 2011 a decedat fratele meu de carcinom la limba , de aprox. 10 ani nu a mai lucrat ( dar inainte a lucrat cu carte de munca) mai apoi s-a ocupat de casa de la tara unde locuia, cumnata mea nu a avut posibilitati de inmormantare si am suportat eu cheltuielile, de la cluj mi s-a spus ca nu am dreptul la ajutor de deces ,fratele meu fiind coasigurat cu cumnata mea ( femeie de serviciu la scoala din sat) mi s-a spus ca a avut doar drept de spitalizare si eu nu pot primi cheltuielile de inmormantare in calitate de sora a decedatului.
    va multumesc.

  102. parpala alina said

    am October 10 2011 @ 11:14 pm

    am si eu o intrebare socrul meu a murit in august anul acesta si era inca salariat el urma sa faca 57 de ani in octombrie si as dorii sa stiu daca soacra mea poate beneficia de ajutor sau de pensie de urmas tinand cont ca ea nu are niciun venit si are varsta de 53 de ani si nu are foarte multa vechime pe cartea de munca.
    va multumesc

  103. Cojocaru Adrian said

    am October 24 2011 @ 10:25 am

    Buna ziua,
    As avea nevoie de niste sfaturi,ce ar trebui sa fac si unde ar trebui sa merg.Tatal iubitei mele a decedat pe data de 29 ian 2009 intr-un accident de munca in Austria.Acesta nu lucra cu forme legale,deoarece administratorul,seful,patronul firmei sau nu stiu cum sa-l numesc era fratele sau si din cauze stiute numai de el nu ia facut acte.Din cauza aceasta familia nu a primit nici un ajutor din partea nimanui iar ei au suportat toate cheltuielile(cu o mica parte de bani primiti si de la fratele decedatului,mentionez ca a disparut pt a nu fi tras la raspundere)Tatal inainte de a pleca in Austira a lucrat la ocolul silvic cu carte de munca.In acel an am incercat sa ii scoatem cartea de munca pt a depune actele de pensie de urmas.Insa am fost refuzati de cei de acolo pe motiv ca,decedatul avea datorii in valoare de 2000 lei.Fara carte de munca nu poti depune dosarul.au trecut deja 2 ani si nu sa rezolvat nimic.Va rog daca puteti sa imi spuneti ce as putea sa fac,unde sa merg cu cine sa vorbesc?Mentionez ca e vorba de un baiat care este in clasa a 9 a iar fata este in anul 2 de facultate,mama este plecate in strainatate pt a putea sa-i tina la scoala,deci este foarte greu.Sunt sanse sa primeasca pensie pe cei 2 ani pierduti,sau macar sa primeasca pensie pe durata scolii?
    Va rog sa ma scuzati cu atatea intrebari,dar nu avem raspuns de la absolut nimeni din cauza acelei datorii fata de ocolul silvic:( Astept email dumneavoastra daca puteti sa-mi raspundeti la aceste intrebari.
    Multumesc anticipat

  104. Moldovcan Rodica said

    am October 27 2011 @ 1:04 pm

    Buna ziua !
    Am o sora de 25 de ani iar sotul ei a fost ucis in urma cu 4 ani.Din casatoria lor a rezultat un copil care acum are imediat 5 ani.Nu reuseste sa primeasca pensie de urmas pentru copil , cu toate ca sotul ei lucra in momentul decesului.Are o vechime in campul muncii de 4 ani si 6 luni.Deci in mod normal atata vreme cat a contribuit la stat eu cred ca si copilasul ar fi avut dreptul la pensie de urmas.Va rog sa-mi dati un raspuns.Mentionez ca a fost la casa de pensii dar i s-a spus ca nu se poate face nimic.

    Va multumesc1

  105. VALENTINA said

    am November 4 2011 @ 10:52 am

    BUNA ZIUA

    AM O INTREBARE; AM GRADUL DOI DE INVADILITATE SI DE PE URMA TATALUI MEU DECEDAT BENEFCIEZ DE PENSIE DE URMAS ACEEASTA FIIND PE NUMELE MAMEI . SE PAOTE TRECE PE NUMELE MEU ? ASTEPT UN RASPUNS VA MULTUMESC

  106. tiganila florinela said

    am November 10 2011 @ 6:52 pm

    citi ani trebuie sa ai pe carnetul de munca sa beneficieze copilul de pensie de urmas? copilul are 16 ani

  107. Ioana J said

    am November 22 2011 @ 1:27 pm

    am 22 de ani, am terminat o facultate, m-am inscris acest an la alta si as vrea sa ma angajez….in acest caz, care sunt demersurile pentru a nu pierde pensia, si daca pensia se va mai putea primi anul viitor in cazul in care ma angajez si nu indeplinesc conditiile de a o mai primi acest an, in cazul in care renunt la locul de munca etc. multumesc anticipat!

  108. mihai said

    am December 12 2011 @ 2:54 pm

    se si raspunde la intrebari aici?

  109. trandafir s said

    am December 17 2011 @ 10:31 am

    cum se poate trece de la pensia mea le cea de urmas daca nu mai am cartea lui de munca? se mai poatr?

  110. mariana gorgan said

    am January 7 2012 @ 8:48 pm

    Am o matusa(sora tatalui meu)intr-un camin de batrini.eu va trebui sa suport cheltuielile de inmormintare.Ce trebuie sa fac sa pot beneficia de acest ajutor?

  111. Roxana said

    am January 15 2012 @ 12:39 am

    Buna seara!Asi vrea sa ma lamuriti intr-o prolema.Tatal meu a decedat acum 11 ani si de atunci i-ai pensie de urmas.Momentan sunt la facultate si ma gandesc ca pe viitor sa dau si la master,mentionez k a-si termina masterul la varsta de 26 de ani.Intrebare: pot lua pensie de urmas si in timp ce urmez cursurile de master?

  112. aurel curcudel said

    am January 17 2012 @ 10:18 am

    buna ziua, intrebarea mea era , pentru jutor de deces al pensionarilor militari ,ce acte trebuiesc si unde se depun ,(vorbesc de cei din provincie)cu convingerea ca imi veti raspunde , va multumesc anticipat. aurel

  113. cosmin said

    am January 25 2012 @ 4:46 pm

    buna ziua, am 24 ani , as vrea sa stiu de ce nu am primit pensia pe lunile octombrie, noiembrie, decembrie si ianuarie….mentionez ca sunt elev la scoala de agenti de politie vasile lascar campina….va multumesc

  114. lacramioara said

    am February 11 2012 @ 6:33 pm

    am o intrebare
    tatal meu a decedat in spital era bolnav avea 43 de ani si as vrea sa stiu daca ar conta cata vechime are in campul muncii pentru a putea beneficia de pensia de urmas?
    multumesc!

  115. ana maria said

    am February 26 2012 @ 3:44 pm

    tata a murit acum 10 ani mama a implinit 59 poate baga acte pentru pensia de urmas ne avand carte de munca si ce acte trebuie

  116. Nora said

    am March 5 2012 @ 12:09 pm

    Stimate Dle Senator Iulian Urban,

    Tatal meu a fost veteran de razboi. A decedat in 1999.
    Am adus-o pe mama la noi, cu pensie de veteran de 811 lei.
    Pe 27 febr., am inhumat-o, si pe mama, platind tot ceea ce a insemnat Pomana si cele crestinesti, noi fiind ortodocsi convinsi.

    [Am dat mancare si de baut, si in comuna in care s-a nascut mama.
    Am platit sa bata, si clopotele 3 zile.]

    Stim ca trebuie sa luam AJUTOR de DECES, dar nu stim cate ajutoare luam, intrucat nu s-a spus la Pomana – , ca luam doua – si de la Veterani, si de la Casa de pensii.

    Care este adevarul, Stimate Dle Senatosr?

    Daca luam de la Veterani, din CRAIOVA, cum se numeste Institutia lor? Garnizoana Craiova? Comisariatul Craiova ? Cum?

    Sa dea Domnul sa fiti sanatos si sa va traiasca parintii!

    Cu recunostinta si mii de multiumiri,
    O familie indurerata

    P.S.

    Rog companionii mei sa-mi raspunda, si D-Lor, daca stiu ceva !
    Va multumesc!

  117. dorina ciobanu said

    am March 7 2012 @ 8:37 pm

    buna ziua am si eu o intrebare sotul a decedat pe 8 februarie avea 47 ani dar din 2008 nu a mai lucrat cu carte de munca ,dar el pe cartea de munca avea peste 25 de ani de vechime [nu era pensionar] problema este de ce nu am primit si eu ajutor de inmormantare mi sa zis ca nu am dreptu pentru ca nu era pensionar

  118. alina said

    am April 3 2012 @ 2:29 pm

    Aş vrea să ştiu dacă doi copii în vârstă de 4 luni şi respectiv 5 ani beneficiază de pensie de urmaş de la tată. Menţionez că tatăl a lucrat cu carte de muncă în perioada 2003-2010 şi a decedat în 2011 la 35 de ani.

  119. Seran Catalin said

    am May 5 2012 @ 7:18 pm

    Buna ziua,
    Am si eu o mare nelamurire..pana la varsta de 18 ani am beneficiat de pecu continuarea studiilor nsie de urmas ( dupa tatal meu, decedat ), aceasta varsta coincide cu terminarea ciclului licean, dupa aceasta varsta m-am angajat cu carte de munca, in paralel cu continuarea studiilor la zi ( facultate ), in aceasta perioada de aproximativ 3 ani nu am beneficiat de pensie de urmas.Ar fi trebuit sa beneficiez?
    Astept un raspuns.Va multumesc anticipat.

  120. raut aurica said

    am June 5 2012 @ 7:24 pm

    Buna seara, am un caz concret si nu ma lamureste suficient legislatia in vigoare, in urma cu 4 zile mi-a decedat un verisor in varsta de 35 ani, are 2 copii minori, unul de 8 ani iar celalat de 1 an jumate, el are lucrati 10 ani iar cei de la pensii i-a spus verisoarei mele ca nu poate beneficia de pensie de urmas numai daca are 11 ani lucrati. Rog raspuns pe e-mail. Multumesc

  121. Alexandru Lavinia said

    am June 18 2012 @ 11:36 am

    Va salut!
    Am 34 de ani si sunt vaduva si am o fetita de aproape 2ani. Sotul meu a murit in urma unui accident de munca care nu a fost declarat,eu am fost in concediu maternal, dar luna viitoare se sfarseste as dori sa stiu daca fetita mea poate beneficia de pensie, ajutor social, oricat ar fi ne ajuta mult. Mentionez ca sotul lucra la firma respectiva fara carte de munca si de fapt a avut un singur contract de cateva luni legal la alta firma, in rest a lucrat fara carte de munca.

  122. mia radu said

    am June 18 2012 @ 10:51 pm

    buna ziua
    tatal meu a fost cadru militar, a decedat la 48 ani, era pensionar, mama a iesit si ea la pensie si a ramas cu pensia de urmas,a renuntat la pensia ei, acum a decedat si mama, vreau sa sriu daca luam ajutor de inmormantare? multumesc

  123. Ana IASI said

    am September 10 2012 @ 11:18 am

    Tatal meu a decedat in luna aprilie 2012 si avea 60 ani si nu era pensionar,unul dintre frati mei era minor si este elev,mama nu are nici o sursa de venit am mers la casa de pensii si mi-a spus ca poate sa ia pensie de urmas daca tata are 26 de ani pe cartea de munca,dupa ce am mers cu dosaru tata avea pe cartea de munca 26 ani 3 luni si mi s-a spus ca nu poate lua pensie de urmas pentru ca trebuie sa aiba 27 ani.acum vreau sa aflu daca se poate face ceva?fratele meu este elev,mama nu are nici o sursa de venit poate lua pensie de urmas?astep un raspuns.VA MULTUMESC

  124. Brigitte. said

    am October 22 2012 @ 10:47 am

    Buna ziua! Am si eu o intrebare. Sunt studenta, anul 1 la facultate. Tatal meu a decedat in urma cu 2 ani. Parintii mei nu erau casatoriti, eu si mama nu am mai tinut legatura cu el de la varsta de 2-3 ani. Nu am primit niciodata de la el, niciun ajutor financiar. As dori sa va intreb, daca am dreptul sa primesc pensie, si daca da, atunci ce trebuie sa fac? Va multumesc pentru timpul acordat.

  125. neamu aurel said

    am October 26 2012 @ 11:03 am

    Va relatez o situatie:ambii parinti decedati ,nu alucrat niciodata
    are certificat de handicap accentuat ,are virsta de 47 ani,boala a survenit pe la 25 ani.Are dreptul la pensie de urmas?

  126. nedeloiu gabriela cerasela said

    am November 19 2012 @ 4:31 pm

    eu am 15 ani si jumatate,tatal meu a murit intr.un incendiu teribil,la locul de munca,suntem 3 fete.una de 12,una de 14 si una de 16,eu nu am implinit 16 inca si nici cea mijlocie 14….accidentul a fost la locul de munca,el avea contract de munca cu firma,putem lua ajutor sau cea noi copii?si daca da cat?si cum trebuie sa procedam?va multumesc

  127. nedeloiu gabriela cerasela said

    am November 19 2012 @ 4:35 pm

    va rog ajutati.ma…si vi se pare normal,ca sa moara 3 fiinte si nimeni sa nu plateasca?cu el au mai murit inca doua suflete,un copil si o mama,nimeni nu ne spune nimic…..nimeni nu stie cum sa intamplat,nimeni nu plateste….oare dc?inteleg ca traim in romania,dar sunt 3 suflete….dc nimeni nu ne spune nimic….cum sa intamplat,din ce cauza?toata lumea tace,am fost a doua zii dupa moarte unde sa intamplat nenorocitul de accident si nu mai era nici.o ancheta,nimik,de ce?vi se pare normal?multumesc,astept o parere

  128. alexe flora oana said

    am November 23 2012 @ 1:02 pm

    sotul meu a decedat in februarie,el lucrand in ultimii 4 ani in cadrul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta.De 8 luni astept un raspuns de la casa de pensii,dar nu am primit nimic.Am inteles ca dosarul meu ar fi fost respins pentru ca nu indeplinea anii de vechime.In acest caz copilul meu care are 12 ani chiar nu va beneficia de nici o pensie de urmas? Va rog sa imi trimiteti si mie un raspuns.Va multumesc.

  129. STANCIU ELENA PAULA said

    am January 7 2013 @ 12:25 pm

    BUNA ZIUA AS DORI SA STIU SI EU DACA POT BENIFICIA DE AJUTOR DE DECES DACA UNCHIU MEU A DECEDAT DAR NU A FOST PENSIONAR A LUCRAT LA CFR 15 ANI DE ZILE A FOST IN SOMAJ SI INAINTE SA MOARA A LUAT AJUTOR SOCIAL SI AS DORI SA STIU DACA pot lua ajutor de deces va multumim asteptam raspuns

  130. Giurgila Claudiu said

    am January 21 2013 @ 4:04 pm

    imi doresc sa ma angajez la patr time asta doar daca imi voi pastra ajutorul de stat

  131. Giurgila Claudiu said

    am January 21 2013 @ 4:14 pm

    Buna ziua AM SI EU O NERAMURIRE AsI ANUME INTREBAREA ESTE DACA- EU AM UN AJUTOR DE STAT DE HANDICAP GRAD 2 IN URMA UNUI ACCIDENT DE CIRCULATIE SI DORI SA STIU, DACA EU POT SA MA ANGAJEZ, IN PART TIME, DACA MI SE POATE FACE CARTE DE MUNCA, SI DACA DA ATUNCI CE SE VA INTAMPLA CU AJUTORUL MEU de stat. va multumesc

  132. daniela dana said

    am February 6 2013 @ 11:30 am

    buna ziua bunicul meu a murit pe 06 06 2011 si avea o pensie in valoare de 750,iar bunica mea nu ia pensie de urmas, isi ia pensia de ceape in valoare de 350 ca ar fi tot aceeasi suma.am auzit ca se da o pensie de vaduva in valoare de 100 si ceva lei nu stiu sigur.si vroiam sa stiu daca ar putea beneficia.va multumesc.

  133. Talmaciu georgeta said

    am February 14 2013 @ 10:15 pm

    Am sieu o nelamurire si va rog sa ma ajutati cat se poate de repede va rog frumos este vorba de matusa mea care an prezent ia decedat sotul acesta timp de 32 anii traind an concubinaj cu o alta persoana ,dar an acesti ani ajutandusi si familia .Acum 2 zile sotul matusi mele a decedat ,concubina acestuia sa ocupat de-nmormantarea acestuia-ntotalitate nelasand-o pe matusa sau pe fica acestuia sa se ocupe de nici o cheltuiala de-nmormantare.Antrebarea mea este daca concubina are dreptul de ai ridica acestuia acel ajutor de-nmormantare si daca este legal acest lucru si daca sotia acestuia mentionez ca an tot acesti ani nu a divortat de sotie.Si as mai avea o -ntrebare daca concubina are vreun drept de scoate certificatul de deces si daca este legal acest lucru atata timp cat decedatul are o sotie legitima si o fica ,poate esista posibilitatea ca aceasta sa nu doreasca sa le -napoieze atat sotiei cat si ficei acetuia certificatul de deces pentru ca sotia sa nu poata beneficia de pensia de urmas de pe urma sotului,ce pot sa faca an cazul acesta .Va multumesc din suflet.

  134. staicu andreea said

    am February 26 2013 @ 7:21 pm

    buna ziua!va rog sa ma ajutati intr o problema.ma intereseaza daca mama mea se incadreaza la pensia de urmas dupa urma tatalui decedat in anul 2000,acesta a lucrat mecanic LDH timp de 10 ani 7 luni si 17 zile grupa 1 de munca ,apoi a lucrat ca mecanic pe locomotiva CFU 2 ani 11 luni si 24 zile,si la sc SINTER REF 5 ani 1o luni si o zi .mama mea are varsta de 57 ani si vreau sa aflu daca poate beneficia de aceasta pensie de urmas .

  135. vasilica said

    am March 5 2013 @ 4:06 pm

    Buna,problema mea este ca:Mama mea a murit acum o luna cu 48 de ani bolnava de cancer,cheltuielile de inmormantare le am suportat eu.Intrebare mea este.Surorile mele au dreptu la pensie¿ sau tata
    suntem 9 frati din care 3 sunt de 18,15 si 13 ani merg la scuala,tata nu lucreaza si nu a lucrat e cel ce a avut grija de mama pana in ziua de deces el are 52 de ani nu e pensionat.Puate lua pensie de urmas tata si surorile mele?

  136. stefan said

    am April 4 2013 @ 9:09 am

    intrebare este normal ca mama decedata in 2008 la depunerea dosarului la casa de pensii in anul 2009 dupa 16 luni de la deces plata sa fie facuta doar din data depunerii dosarului?mentionez ca deja la data decesului mamei in anul 2008 eram pensionar gr2 de invaliditate

  137. mioara said

    am April 14 2013 @ 6:16 pm

    buna seara. am o nelamurire.tata amurit in februarie 2013 am depus dosarul pentru pensie de urmas pentru mama .intrebarea este;MAMA TREBUIE SA PRIMEASCA PENSIA LUI TATA PINA II VINE EI PENSIA DE URMAS? SAU ???????????

  138. Nicoleta Arghir said

    am April 25 2013 @ 2:11 am

    Buna,
    Am avut pensie de intretinere dupa divort (incapacitate de munca).
    Singurul meu venit.
    Acum fostul sot (era pensionar deja)a murit.
    Ce se intimpla cu pensia mea?
    Va multumesc!
    Nicoleta Arghir

  139. florescu auras said

    am May 13 2013 @ 9:29 am

    Am si eu o intrebare ,am un prieten care ia murit sotia si are si un copil vreu sa stiu daca beneficiaza de ajutor de inmormantare ,ea fiind somera dar era asigurata din salariul lui.si as mai vrea sa stiu daca pote sa primeasca si pensie de urmas .sotul a fost la primarie si i sa spus ca beneficiaza de doua mil doar ca cica ea a fost somera

  140. alina said

    am June 9 2013 @ 8:10 pm

    buna ziua as avea o intrebare . beneficiez in acest moment de pensia de urmas sunt in an terminal la liceu si m-ar interesa pana cand am dreptus sa primesc aceasta pensie pana in 31 mai cand defap s-au terminat cursurile sau pana in septebrie? cand va incepe un an nou scolar? multumesc

  141. mihaela said

    am September 25 2013 @ 7:48 pm

    Sora mea a luat pensie de urmas pana azi dar masteratul la terminat anul asta in iulie.E o problema ca a luat pana luna asta?

  142. Alexander Klinger said

    am November 25 2013 @ 10:17 pm

    Sant fiul raposatului veteran de razboi, care in 1982 s-a despartit prin divorat de mama, iar in acelasi an s-a si casatorit, cu a doa sotie, de care s-a despartit prin divort in 1993, pastrand numele de familie al tatalui. Sotia a doua a ramas insa la el, neavand unde sa se duca, tat o tinea ca slujnica si ca bucatareasa, asa zicea el. Eu, fiul lui, traind in Germania, l-am vizitat ocazional, insa nu mi-a spus nici o data ca a divortat de a doua nevasta. Doamna se purta insa parca ar fi fost sot si sotie, in afara. in 14.03.2003 tata adecedat. Iar in acelasi ani doamna face cerere de urmas, ca vaduva unui vetran de razboi, si obtine in 06.10.2003 Legitimatia ca vaduva de Veteran de Razboi, cu toate facilitatile, si avantajele unei vaduve de razboi, care nu a mai fost din 1993.
    Intrebarea mea este, are dreptul la urmas de veteran de razboi, in c onditiile aratate mai sus?
    Va multumesc pentru raspuns!

  143. vio said

    am December 27 2013 @ 10:50 pm

    sotul meu a decedat a fost pensionar de drept 724 ron si 293 ron pentru gradu 1 handicap eu am 57 ani voi lua 1 an somaj dupa aceia am dreptu la vreo pensie sau cew trebe sa fac

  144. ENACHE MAGDALENA said

    am December 29 2013 @ 4:07 pm

    Buna ziua am o intrebare ; daca mama mea care a iesit la pensie de gradul 1 si a decedat si eu sunt singurul mostenitor fara loc de munca in varsta de 37 ani pot lua pensie de urmas dupa dansa? Specific ca nu am handicap .

  145. PASAT AURELIA said

    am May 7 2014 @ 11:34 am

    BUNA ZIUA, AS DORI SA STIU :DACA MAMA MEA, PENSIONARA LA LIMITA DE VIRSTA, CU O PENSIE DE :675 LEI /LUNA, POATE BENEFICIA SI DE OPENSIE DE URMAS, DUPA DECESUL TATALUI MEU, DUPA O CASATORIE DE 50 DE ANI ? AS DORI UN RASPUNS PERSONALIZAT DACA SE POATE PE MAIL-UL MEU. TEL: 0732726445-AURELIA PASAT-FIICA. VA MULTUMESC, CU STIMA

  146. Dumitrescu Loredana Valentina said

    am June 24 2014 @ 10:47 pm

    Buna ziua,ma numesc Loredana am 17 ani si sunt in clasa a 9 la un liceu din capitala,mi-au mai rămas 2 frati majori(20 ani gemeni),fratele meu lucrează cu ziua iar sora mea nu are servici.Parintii mei au murit in urma cu 5ani mama si tatăl in urma cu 3 ani.Mentionez ca acum am aflat despre pensia de urmas niciunul dintre noi neavând cunostinte la o vârstă frageda si mai ales ca locuim intr-o zona rurala din Ilfov.Mama mea a fost veteran de război după nasteri nu a lucrat, tatăl meu a lucrat la enel pana in 90 după nu a mai lucrat cu carte de munca.Intrebarea mea este daca pot beneficia si eu de pensia de urmas in condiriile in care parintii mei au lucrat Putin cu carte de munca iar fratii mei nu lucrează.As vrea sa-mi raspundeti pentru ca nu stiu unde sa mă informez si am o situatie foarte grea, nu am curent electric nu am apa calda deoarece o incalzeam cu un boiler nu am gaze,iarna nu am caldura,am pierdut un an de scoală din lipsa veniturilor si îmi doresc s-o termin pentru ca sunt o eleva cu note mari,iar timpul meu pentru invatat este limitat deoarece in fiecare zi trebuie sa fac curatenie si sa spal haine.Am mare nevoie de acest ajutor daca exista vreo sa sa sa-l obtin.V-as rămâne recunoscătoare daca mi-ati citi povestea si m-ati ajuta invr-un fel.Voi intra iar pe internet peste o săptămână sa vad daca mi-ati rasp la email.Va multumesc.

  147. mihaela said

    am July 26 2014 @ 1:39 pm

    persoana decedata a lucrat cativa ani la o intreprindere de stat la data decesului nu era pensionar si nici salariat ,persoana care la inmormantat poate beneficia de ajutorul de deces ?va multumesc

  148. poaca said

    am September 25 2014 @ 4:34 pm

    buna ziua as dori si eu de la dumneavoastra un raspuns pentru ca nustiu ce sa fac sau unde sa unblu taticul meu este decedat de 17.ani iar el a muncit ca miner subteran vreo 27.ani si sau casatorit cu vreo doi ani inainte sa moara iar el a prins sa ia pensia vreo 6/7 ani iar mama mea a primit 6.luni pensie si sa intrerupt iar acum este fara nici un veni de 17.ani de cind tatal meu este decedat va rog frumos sami spuneti si mie ce sa fac si unde sa unblu va multumesc.va astep.cu un rasp.o zi buna va doresc…

  149. pitic m said

    am September 29 2014 @ 6:15 pm

    Buna seara
    In cadrul unei institutii lucreaza atat fiul cat si tatal care a decedat .poate beneficia de ajutor de deces sotia supravetuitoare cu ajutor de deces integral , cat si fiul cu ajutor de deces de 1/2.
    Multumesc

  150. Moraru Giorgian Claudiu said

    am November 2 2014 @ 3:17 pm

    Buna ziua,

    Am si eu o intrebare. De unde pot lua cartea de munca a tatalui meu, daca acesta a murit. Tin sa precizez ca parintii mei au fost despartiti si nu stiu unde a lucrat. Cum pot face rost de cartea de munca ?

Comment RSS · TrackBack URI