Ce pot sa fac cand mi se cere plata unei datorii precrise fara sa primesc o notificare scrisa de la creditor ?

Tweet this

Radu Ruse mi-a adresa aceasta intrebare plecand de la cazul lui personal :


APELEZ LA AMABILITATEA DVS. SI VA ROG SA MA INVATATI CE SA FAC .FIRMA EOS KSI MA SOMEAZA SA PLATESC DUPA 9 ANI O RESTANTA DE CARE NU-MI AMINTESC CATRE FIRMA ORANGE.IN <http://orange.in/> 1998 SUSTIN
DINSII CA AS FI AVUT UN CONTRACT CU ORANGE IAR DIN 1999 MI-AU RAMAS 2 FACTURI NEACHITATE DE CATE 300
MII LEI VECHI .ACUM SOLICITA 150 RON CU PENALIZARI.SINCER NU-MI AMINTESC SA FI RAMAS RESTANT,NU MAI AM NICI DOCUMENTE JUSTIFICATIVE DE PLATA.SUMA ESTE MICA,NU M-A ANUNTAT NIMENI PANA ACUM DE ACEASTA DATORIE,NU ERA O PROBLEMA SA O PLATESC DACA STIAM DE EA PANA ACUM,DAR MI SE PARE CIUDAT CUM PROCEDEAZA.CE SA FAC,SA LE CER COPII DE PE DOCUMENTE SA MA EDIFIC,SAU ACESTE DATORII IN EVENTUALITATEA PUTIN PROBABILA CA AU EXISTAT  AU TERMEN DE PRESCRIERE.

MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU RASPUNS.NU AM PRIMIT PERSONAL NICIO NOTIFICARE NU AM CE SA SCANEZ..AM GASIT ACUM 2 SAPTAMANI LA VECHIUL DOMICILIU DE LA CARE M-AM MUTAT IN  NOIEMBRIE 1999 UN BILET CU UN NR. DE TEL PRIN CARE MI SE CERE SA CONTACTEZ URGENT FIRMA EOS-KSI.I-AM SUNAT SA VAD DESPRE CE E VORBA ,SI MI-AU EXPLICAT CA AM 0 RESTANTA DE ACHITAT CATRE FIRMA ORANGE, DOAR TELEFONIC NIMIC SCRIS PANA ACUM FARA NOTIFICARE PRIMITA DE MINE, CU TOATE CA AM URMARIT CARESPONDENTA SI ACOLO, SI NU CUNOSC ACEASTA DATORIE.SUNT 9 ANI DE ATUNCI ,NU-MI AMINTESC SA FI RAMAS RESTANT CATRE EI E FOARTE PUTIN PROBABIL DAR NU  IMPOSIBIL. PRIMA PERSOANA CARE M-A CONTACTAT TELEFONIC SPUNE CA E O RESTANTA LA O  FACTURA DE 100.000 LEI VECHI.M-A SUNAT APOI ALTA PERSONA DE LA EOS CARE SUSTINE CA SUNT DE FAPT SUNT 2 FACTURI DIN 1999 DE CATE 300.000LEI VECHI.MI-AU SPUS SA LE CER IN SCRIS LAMURIRI SI-MI VOR TRIMITE C-TUL SI CEVA FACTURI DE ATUNCI.EU NU POT DOVEDI CU NIMIC
CA M-AM ACHITAT DE DATORII FATA DE EI.IMI TOT TRIMIT  SMS-URI SA PLATESC IN CONTUL ORANGE 150 RON.MA STRESEAZA RAU,SUMA NU E MARE ,DERANJUL ,STRESUL SI PIERDEREA DE TIMP E SI MAI MARE DAR PARCA NU-MI VINE SA LE DAU BANII AIUREA .AU TERMEN DE PRESCRIERE ACESTE DATORII,IN CAZ CA EXISTA ? VA INTREB DEOARECE STUDIEZ SITE-URILE DVS. SI SUNT SI ALTII IN SITUATIA MEA DEZORIENTATI.SA LE CER NOTIFICARI SAU SA ASTEPT SA MA DEA IN JUDECATA.


Iata raspunsul :
Va sfatuiesc sa nu dati curs acestor solicitari pana ce nu veti primi o notificare scrisa de la respectiva agentie de colectare debite. Este obligatoriu pentru un creditor sau pentru un colector de debite angajat de un creditor, sa notifice IN SCRIS debitorul in legatura cu eventuala restanta pe care o are , pentru ca acesta trebuie sa cunoasca pretentia creditorului.
Daca stiti ca nu datorati banii sau aveti dubii asupra compunerii debitului, va invit sa urmati pasii descrisi de mine in Strategia de Validare a Debitului care este publicata aici http://www.urbaniulian.ro/2008/06/19/cum-procedam-cand-ni-se-cere-plata-unei-restante-de-catre-o-agentie-de-colectare-debite-strategia-de-validare-a-restantei/.
Termenul de prescriptie a datoriilor in Romania conform legilor [ adica dreptul creditorului de a actiona in Justitie impotriva debitorului ] .
Prevederile Decretului nr 167 / 1958 privitor la prescriptia extinctiva sunt deopotriva aplicabile atat in domeniul dreptului civil, cat si in domeniul raporturilor juridice din  dreptul comercial.
Termenul de prescriptie al actiunii in Justitie este de 3 ani de zile conform acestor acte normative in vigoare, in care se gasesc normele ce formeaza institutia prescriptiei extinctive, sunt urmatoarele :
- Decretul nr. 167 / 1958 , privitor la prescriptia extinctiva care este legea generala sau dreptul comun in materie
- Codul civil ( in special titlul XX- despre prescriptia din cartea a III-a  ) in masura in care a suferit modificari sau abrogari
- Alte acte normative, izvoare de drept civil, ca exemplu amintim Legea nr. 29 / 1990, privind contenciosul administrativ , Legea 105 / 1992, privind raporturile de drept international privat.

Pentru sugestii sau comentarii pe marginea acestui material puteti sa imi scrieti la adresa iulian.urban@gmail.com

Foto : banionline.info




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


Afisari: 23170

72 Comentarii pana acum»

  1. Violeta said

    am July 23 2008 @ 3:33 pm

    Dragilor, n-ar trebui sa ne mai mire nimic! “Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul”. Si eu sunt victima unor incompetenti dar de data asta functionari publici. Am primit de la ANAF, respectiv Administratia Finantelor Publice Brasov, in data de 18 iulie 2008 o somatie de plata insotita de un titlu executor pentru o suma 1016 RON, in care mi se explica natura obligatiei ca fiind “63 regularizari” iar titlul executoriu nr. 83010000896925-15/07/2008. Stupoare! Sunt o persoana extrem de responsabila si nu am nici un fel de restante de plata fata de nimeni, cu atat mai mult fata de institutiile statului. Asa ca, ma invoiesc de la servici, luni, 21 iulie 2008, merg la AFP Bv sa lamuresc problema. Dupa cateva minute bune de cautari, inspectorul de la “urmarire” imi spune cu nonsalanta: “aveti de platit diferenta de impozit pe venitul global, aferenta anului 2002″. Cu greu m-am abtinut sa nu explodez si-i spun ca trebuie sa fie o greseala pentru ca eu mi-am depus declaratiile in termen si pana in acel moment n-am primit nici o notificare de plata sau decizia de impunere (asa cum am primit-o pentru ceilalti ani), nu m-a sunat nimeni (desi, pe declaratie era obligatoriu sa-ti treci si numarul de telefon, fix si mobil). Inca un aspect pe care i l-am relatat inspectorului a fost faptul ca in anul urmator, 2003 am avut de plata iar in anul 2004 am avut de rambursat de la bugetul de stat si-am incasat acei bani pe care mi i-au platit cu numerar. Mi-a spus ca probabil inspectorul de la acea vreme a ratacit dosarul …, dar ca el are acum obligatia sa ma execute silit daca nu achit in 15 zile suma de 1.016 RON. Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez in situatia asta. Presupun ca datorez aceasta suma insa dupa 6 ani, cred ca debitul s-a prescris si inca ceva, m-a deranjat modul in care mi-au cerut banii iar dupa parerea mea, incompetenta trebuie sanctionata.
    Va multumesc anticipat pentru sfat.

  2. Violeta said

    am July 23 2008 @ 3:41 pm

    Referitor la comentariu meu anterior, am omis sa va relatez un aspect care mi-a dat de gandit si asta m-a determinat sa fiu atat de inversunata impotriva lor. Inspectorul de la “urmarire” mi-a spus “sa ziceti merci ca nu v-a calculat si majorari de intarziere!” Daca legea prevede aplicarea de majorari de intarziere, de ce n-au facut-o? Cu alte cuvinte mi-au facut o favoare!? Ce parere aveti? Multumesc din nou.

  3. Iulian Urban said

    am July 23 2008 @ 3:52 pm

    Stimata doamna Violeta

    Conform Normelor Metodologice de aplicare a Codului de Procedura Fiscala [ legea 571 / 2003 ] :
    ART. 88 Obiectul, termenul ?i momentul de la care începe s? curg? termenul de prescrip?ie a dreptului de stabilire a obliga?iilor fiscale
    (1) Dreptul organului fiscal de a stabili obliga?ii fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excep?ia cazului în care legea dispune altfel.
    (2) Termenul de prescrip?ie a dreptului prev?zut la alin. (1) începe s? curg? de la data de 1 ianuarie a anului urm?tor celui în care s-a n?scut crean?a fiscal? potrivit art. 23, dac? legea nu dispune altfel.

    Ca atare in cazul unei obligatii fiscale nascuta in 2002, termenul de prescriptie privind dreptul organului fiscal a a stabili obligatii fiscale, s-a prescris l-a data de 01.01.2008, astfel incat Administratia Finantelor Publice Brasov nu mai poate sa va oblige sa platiti aceasta suma de 1016 ron.

    Ce va sfatuiesc sa faceti :
    - contestati la instanta de contencios administrativ conform legii 554/2004 , titlul executoriu emis de AFP Brasov
    - cereti odata cu inregistrarea actiunii in contencios administrativ, si suspendarea executarii silite derulate de AFP Brasov, prin ordonanta presedintiala data de instanta de judecata ca sa nu va poata executa silit pana nu se va finaliza procesul
    - la proces, invocat textul de lege de mai sus, aratati faptul ca obligatiile fiscale se prescriu in termen de 5 ani care incepe sa curga de la data de 01 ianuarie a anului urmator celui in care s-a nascut creanta fiscala, si in cazul dvs. acest termen de prescriptie s-a implinit ; sa cereti citarea in cauza in calitate de martor a inspectorului care v-a cerut plata datoriei prescrise, ca sa explice judecatorilor cum este posibil sa va puna sa platiti niste debite prescrise
    - cereti ca AFP Brasov sa fie obligata sa va plateasca cheltuieli de judecata , onorarii de avocat si daca intre timp incep executarea silita, sa le cereti si despagubiri.

    Urban Iulian

  4. Sava said

    am July 23 2008 @ 4:23 pm

    acelasi lucru mi se intampla si mie cu acesti eos. Suna din luna in luna pentru o factura de 8 ani pe care zic ei ca nua am achitat-o la DIALOG. Acest furnizor de telefonie este partenerul meu de 10 ani. In aceasta perioada nu s-a pus problema unor restante. nu stiu ce-i cu ei. I-am rugat sa nu ma mai sune.

    Si, daca tot va ocupati de probleme de genul asta, va mai semnalez una.

    Cu multe luni in urma, ma suna de la CAPITAL GRUP, asa se numesc ei. Vroiau sa-mi ofere informatii financiare, dupa spusele lor.
    Ii refuz politicos nu le furnizez adresa mea de mail sau faxul, ii rog sa nu mai sune. Dupa 2 zile, cine suna? Acelasi refuz polticos. Dupa 10-12 astfel de apeluri in decurs de 2-3 luni, in care ii tot rugam sa-mi stearga datele de contact din banca lor de date fara succes, (am insistat mult, am cerut sa vorbesc cu managerul celui care ma suna, dar in zadar) le-am spus-o si in gluma, cum s-a adresat Jupuitu lui Moromete, Nea Ilie, ti-o spun cu lacrami in ochi, dar nimic.

    Acum 10 zile cand m-a sunat un agent, am lasat politetea deoparte, si m-am adresat cum a facut-o Gigi unui ziarist privitor la el si la patronul lui, seful unui mare trust de presa. Bip, bip, bip bip bip bip bip bip. M-am usurat pentru toate telefoanele primite. De atunci nu m-au mai sunat. Poate prinde genul asta de adresare.
    Ar fi bune sa citeasca si sefii acestor bagareti.

  5. cojocaru adel said

    am August 8 2008 @ 4:57 pm

    pentru executarea silita a unei datori referitoare la cheltueli de judecata de catre fisc trbuia sa mi se aduca la cunostinta aceasta situatie inaite de a mi se face blocarea contului a cardului de credit,si daca suma a fost recuperata fiind disponibil acel cont de ce sa- mai ublat si la al doilea cont fiind-mi bloca ce trebuia sa faca banca in acest caz. consider ca am fost hartuit de catre banaca in loc sa-mi comunice,si sa rezolve situatia.

  6. valentina said

    am August 28 2008 @ 8:27 pm

    apelez la bunavointa dvs.pentru un sfat in urmatorul caz; – am primit un avertisment de plata de la EOS KSI ,cum ca as figura in evidentele lor cu un debit restant in valooare de 140.15 ron catre sc orange ;tot ei imi spun ca din suma total cu care am fost notificata a fost exclusa valoarea taxei de reziliere,astfel icat s-a obtinut suma de 140.15 ron(debit principal – 51.8 ron, recalculare penalitati – 88.35 ron,taxa de reziliere – 0 ron) am primit scrisoarea pe 28.09.2008 si mi-au dat un termen de 48 ore pt. rezolvarea pe cale amiabila.Totodata imi mentioneaza ca daca nu rezolvam pe cala amiabila in acest termen, atat penalitatile cat si taxa de reziliere vor fi actualizate!!!!Dar sa zicem ca probabil am avut vreo factura (nu-mi aduc aminte),dar cred ca a fost reziliat abonamentul in iulie 2002;in tot acest timp nu am primit nici o alta instiintare – si aceasta pe care am primit-o era jos la usa apartamentului- nu am semnat de primire ( banuiesc ca daca era recomandata trebuia sa fie data pe semnatura).stiu ca conf. art. 167/1958 o datorie se prescrie dupa 3 ani;uitandu-ma pe site-ul dvs. v-am urmat sfatul si am facut o notificare catre EOS in care le solicit sa-mi trimita toate actele care atesta ca am aceasta datorie si daca datoria nu este prescrisa. Va rog sa-mi trimiteti un raspuns – daca am facut bine cu notificarea sau exista riscul sa-mi maresc datoria!Va multumesc!

  7. Iulian Urban said

    am August 29 2008 @ 11:53 am

    Raspuns pentru Valentina

    Ati procedat corect fiind dreptul dvs. sa primiti un raspuns in acest sens de la agentia de colectare debite care v-a trimis somatia de plata
    Cu stima
    Urban Iulian

  8. george said

    am October 14 2008 @ 9:28 am

    buna ziua,

    ceva asemanator mi se intampla si mie,am incheiat un contract cu o firma in iulie 2005 si ma angajam sa platesc valoarea contactului in rate egale pe o perioada de 24 de luni,am platit cateva dar s-au pierdut chitante(nu le-am pastrat nici eu )intretimp ei nu am dat nici un semn de viata pana acu (oct 2008)cand mi-au trimis instiintare ca sunt datornic cu toata suma inscrisa in contract.
    datoria se prescrie dupa 3 ani de la inceperea contractului(adica iulie 2008) sau dupa cele 24 de luni(durata contractului) + 3 ani(iulie 2010)?
    va multumesc

  9. roxana said

    am February 9 2009 @ 3:27 pm

    buna ziua..as dori sa va intreb in legatura cu un contract facut..acum 6 7 ani la dialog.actual orange..acum 2 zile primesc o scrisoare d fapt un avertisment de la EOS.prin care mi se cere o suma restanta de plata cu termen scadent pana in martie anul curent.eu le am zis ca abonamentul a fost facut acum 6 7 ani si ca de aproximativ 4 ani nu am mai fost instiintzata cu nici o somatie.iar acum din senin mi se face plata a unei sume enorme..si mi se motiveaza luand legatura cu dansii ..ca datorita crizei trebuie sa platesc si restanta in valoare de 27 d mil..eu mentionand ca timp de 4 ani nu mi a mai fost trimis nimic prin care sa fiu instiintzata cu privire la aceasta suma.ei spunandu mi k voi fi chemata in instanta..se poate sa mi spuneti si mie ce ma asteapta va rog..ca am inteles ca aceste datorii dupa 3 ani se prescriu..astept un rasp urgent va multumesc!

  10. admin said

    am February 9 2009 @ 4:47 pm

    @ roxana

    In primul rand recuperatorul trebuie sa faca dovada cu documente justificative ca exista un debit, ceea ce poate fi usor de demonstrat ulterior ca este prescris, iar o eventuala actiune depusa de recuperatorul presupusei creante va fi respinsa de catre instanta.

    Corneanu George
    http://www.asistentapentruconsumatori.ro

  11. vasile said

    am May 30 2009 @ 8:11 pm

    Locuiesc la bloc de 24 de aniiar din 1991 sunt proprietar . In anul 2003 mi-am montat centrala proprie de apartament , astfel ca la asociatia de locatari nu mai am nici o legatura( care fie vorba nu are contract de furnizare servicii), deoarece la o solicitare despre cum formeaza costurile intretinerii , nu am primit raspuns adecvat, la faptul ca lunar mi se imputa pierderi la apa , cu toate ca blocul are contoar de bransament iar eu am individual ,centrala termica de cartier nu exista din 1991, reparatii la subsol am facut noi locatarii prin angajarea unei firme autorizate si receptia facuta de furnizorul de apa, montarea interfonului ne-am ocupat noi , curatenia generala de pe scara am efectuat-o contra cost noi, lumina pe scara o asiguram din interiorul apartamentelor pe rind . La intrebarea justificata , pentru ce sa platim asociatia de locatari care nu ne reprezinta am primit un raspuns stupefiant: Cit locuiesti la bloc , domnule esti obligat sa ma platesti .H.G. 1588/2007 la art.26 enunta:
    -ASOCIATIA DE PROPRIETARI are potrivit legii , un PRIVILEGIU IMOBILIAR cu rang prioritar asupra apartamentelor si a altor spatii , PROPRIETATI INDIVIDUALE ALE PROPRIETARILOR DIN CONDOMINIU , precum si un privilegiu asupra tuturor bunurilor mobile ale acestora pentru sumele datorate cu titlu de cota de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari. Deci chiar daca asociatia de proprietari este o organizatie non profit are dreptul sa te scarmene de sume de bani nemuncite si sa te dea in judecata in revendicare asupra bunurilor fixe sau mobile . Cam in contradictie cu prevederile Constitutiei privind “dreptul la libera asociere” si drepturile omului la “proprietate” prevazute in Constitutie si anulate prin aceasta hotarire de guvern si nicidecum printr-o lege organica..

  12. vasile said

    am May 30 2009 @ 8:22 pm

    Asociatia de proprietari pentru sumele datorate doar contabilitatii proprii pentru salariile personalului , doarece nici femeia de serviciu nu vine prin scara noastra de bloc, ne-a anuntat , dar neafisind la parter tabele lunare de plata , ca pentru sumele datorate si neachitate a angajat o firma de recuperatori printr-un afis la exteriorul blocului iar in caz ca nu vor fi achitate debitele , vom fi executati silit, inclusiv cu cheltuielile de judecata pe care le va stabili firma de recuperare. Stiu ca exista un manual al asociatiilor de proprietari care are niste proceduri de somatie , insa scoala este scumpa pentru multi administratori fantoma.Ce diligente putem actiona pentru a ne feri de incompetenta si neprofesionalismul acestor administratori care se ocupa de orice numai de munca de administratie locativa nu ? Va rog respectuos un raspuns . Deja la sesizarea pe care am inaintat-o la ANPC privind sumele de 30 % in plus in fiecare luna la furnizarea de apa rece , prin intermediul unui INDICE DE CORECTIE , ca sa ne invatam minte acuma dupa sesizare a crescut cota la 40% lunar iar asociatia nu se implica cu nimic in diferend.

  13. gabi said

    am January 26 2010 @ 11:56 pm

    Of, am un frate care face credit peste credit si nu platese nimic. Primim in cutia de scrisori avertismente si somatii de executare silita de la firma EOS si sincer ma ingrijoreaza acest lucru. Nu stiu daca se poate face executare silita fara un proces in instanta, nu stiu daca a avut loc vreun proces si nici daca au existat citatii in acest sens. In caz ca se ajunge pana acolo ce se poate executa? Mentionez ca apartamentul in care locuim este pe numele fratelui meu. Se poate ca pentru o suma de 7 200 ron sa se faca executare silita pe imobil? Daca imprumutul a fost facut la o banca in ianuarie 2007 se considera prescrisa datoria? Poate asa sa scapam sa nu ne petrecem restul de iarna care a mai ramas in ger. Multumesc si astept cu interes raspunsul dumneavoastra.

  14. muresan said

    am February 2 2010 @ 4:09 pm

    si eu am patit la fel cu firma Eos. ma someaza pt o suma de 150 lei aprox. care spun ei ca este restanta din 1998. Pai dupa 11 ani, timp in care eu am contract cu Orange, ma somezi sa fac o plata ce nu ar putea exista pt ca Orange dac nu platesti iti desfiinteaza abonamentul si dupa cod numeric te pastreaza in baza lor de date.

    Mi se pare suspect ca toate persoanele somate reclama o suma in jurul a 150 roni. Nu cumva este o tactica de a-si mari fondurile mergand pe premiza ca oamenii nu-si mai amintesc si de frica platesc?
    Multumesc!

  15. ovidiu said

    am March 8 2010 @ 7:23 am

    Sunt actionarul unei societati cu capital privat cu 25% din actiuni din 2005 nu am mai avut legatura cu societatea in sensul ca nu am avut acces la documentele societatii si mai mult in sediu sau alte legaturi.In 2010 am fost chemat in judecata de catre actionarul majoritar,in” CALITATE DE DEBITOR- IN PROCEDURA INSOLVENTEI”sub pretextul ca as fi prejudiciat firma in anul 2005 cu o suma de bani.Ce trebuie sa fac in aceasta situatie?Si presupunand prin absurd ca este asa ..datoria respectiva nu s-a prescris?

  16. gabivas said

    am October 21 2010 @ 4:06 pm

    Buna ziua, vreau sa ma lamuriti si pe mine intr-o situatie asemanatoare. Pe data de 15.09.2007 am incheiat un contract cu Vodafone, din diverse motive, principalul fiind lipsa banilor, am incetat sa mai achit facturile catre aceasta companie de telefonie mobila, specific faptul ca ultima factura a fost achitata in luna noiebrie 2007, dupa, asa cum v-am spus am incetat sa le mai achit.
    Acum primesc de la Cabinetul de avocat “Ioan Lazar” o adresa in care imi comunica faptul ca am de achitat suma de 741.64 RON, evident suma reala fiind pana in 200 RON si ca EOS KSI ROMANIA a luat toate masurile necesare in vederea solutionarii acestei situatii(nu stiu cum), ba mai mult ca daca in termen de 5 zile de la primirea prezentei somatii nu voi achita se va proceda la propunerea luarii masurilor de executare silita. Aceasta adresa are atasata si o cerere de executare silita pe care o vor introduce dupa data de 4.11.2010, asta in caz de neplata. Acum, ce vreau eu sa va intreb:
    1. Daca eu nu detin nici un bun pe numele meu(stau la parinti) si daca nu am nici un venit, aceasta executare silita mai poate avea loc?
    2.Daca eu am incheiat contractul la data de 15.09.2007 si ultima factura restanta dateaza din luna noiembrie, acest debit cand se prescrie, cumva anul acesta in luna noiembrie si daca da, pot invoca acesta prescriptie a debitului?
    Va multumesc!

  17. EOS-KSI, hoti cu acte in regula « Ca la romani said

    am February 22 2011 @ 11:18 am

    [...] o sa atasez 2 linkuri catre pagina unui avocat pt a confirma cele povestite de mine: Datorii prescrise Validarea [...]

  18. Ducu said

    am April 14 2011 @ 7:09 pm

    Felicitari ! Cele mai bune sfaturi juridice, clar prezentate. Si gratis ! Nota 10 !

  19. Alexandru said

    am May 16 2011 @ 2:00 pm

    Buna zioa am avut un contract cu orange an 2005. acuma iei ma cauta la tel pentru; ale plati o suma de800.roni mentonad factul ca miau redus penalitatile; si- taxa de reziliere; acuma ne lamurirea mea este iei zic ca din 2006 dosaru este la iei. io nu am primit nimica de atuncea pana acuma; de si io an ca mai locuiesc la adresa respectiva. io leam zis ca nu mai locuiesc adresa find nu cea din contract ci- de facturare. io vreau sa stiu am intrat an prescrictie? este bine sa le spun asta? si sa le zic sa nu mai ma deranjeze ca nu au ; ce sa mai rezolve. mam! saturat finca masuna zi- de zi inclusiv sanbata si duminica.

  20. dorub said

    am June 25 2011 @ 9:29 am

    Buna ziua, rog sa ma ajutati si pe mine in rezolvarea unei probleme URGENTE!
    In 1997 am infiintat un SRL (comert alimentare si nealimentare) care a functionat pana in 2005. In aceasta perioada de timp am intocmit diverse procese-verbale de distrugere a marfurilor perisabile si am avut doua furturi prin spargere.
    Mentionez ca din 2005 pana in prezent sociatatea nu a functionat.
    Valorile rezultate din acele procese-verbale nu au fost scazute din evidenta contabila la timp si in prezent figurez in bilant cu stoc de marufuri de 20.000 lei.
    Zilele acestea am fost contactat telefonic de catre o persoana din finante ca urmeaza sa fiu verificat asupra stocului de marfuri existent in soldul bilantului anului 2008.
    Va rog f.f. urgent sa-mi spuneti cum sa procedez si ce sa fac sa scap de acel stoc de marfuri.
    … ma gandeam la faptul ca poate interveni si prescriptia fiscala!
    Multumesc anticipat pentru raspuns!

  21. ionescu Claudia said

    am August 24 2011 @ 1:45 pm

    Buna Ziua,
    Imi cer scuze pentru deranj, dar am o sintuatie in care nu stiu ce sa fac , va rog ajutati-ma cu un sfat ceva.

    In 2007 martie am facut un crdit de nevoi personale de 3000 euro in luna septembrie a aceluiasi an nu am mai putut achita ramanand fara slujba, asa am incercat sa muncesc in strainatate ptr. a-l putea acoperi din nefericire nu am reusit sa fac nimic iar dupa 6 luni m/am intors creditul ramanand nechitat, am fost la banca sa ma interesez cei de acolo nu mi-au datnici olamurire nimic, am incercat sa caut unde se afla crediul ptr. a putea face o intelegere de plata ceva nu am gasit nici o informatie pana acumcateva zile cand am primit in cutia postala citatia de lao firma de avocatura din buc. imreuna cu dosarul .Infatisarea avand loc in 2 luni
    De acolo am aflat ca a fost introdus dosarul in instanta in 2010 dar nu stiu exact pe ce data.
    Mentionez ca din febroarie 2008 de cand m/am intors si pana anul acesta in martie cand am ramas iarasi fara servici nu s/a luat nici o masura nimic lucrand cu carte de munca.
    anul acesta sotu meu a cumparat un imobil acesta devenind bun comun imi este teama sa nu fie pus sechestrupe acesta sotulmeu nestiindnimic despre aceasta datorie!
    vreau sao platesc dar in acest moment nu am nici o posibilitate!

    va rog frumos ajutati-ma ! nu stiu ce sa fac, serviciu nu gasesc desi caut…..cred eventual sa imiiau zilele sau sa fug din tara sunt disperata!o greseala facuta la tinerete ce urmari crunte poate avea

  22. Marius said

    am October 20 2011 @ 2:36 pm

    Am si eu o problema cu EOS KSI in sensul ca ma streseaza cu telefoane, acasa, pe mobil, la servici, cu scrisori de amenintare in posta.
    E o aberatie ca tot timpul le spun ca nu am nici o datorie si mereu spun ca am luat TV, aragaz, ceea ce nu s-a intamplat si mai mult decat atata are numele tatalui in contract si datele de nastere a fiului.
    Nu inteleg cum a facut aceasta combinatie…deci sa inteleg ca tatal meu are 34 de ani…la fel ca mine.
    Cum pot sa procedez sa nu mai sune…acesta este un abuz din partea lor.Chiar nu poate sa ii traga nimeni la raspundere?

  23. catalin severin said

    am November 3 2011 @ 6:31 pm

    As dori sa i-mi dati si mie niste sfaturi .Ma aflu intr-un asa zis conflict cu aceasta firma “EOS KSI Romania SRL “.Cu mult timp in urma tatal meu a accesat un credit de la banca BRD ,ulterior dupa ceva timp acesta a decedat , si eu nu am continuat plata ratelor pt. respectivul credit ,am fost somat de catre aceasta firma pe numele tatalui meu la adresa la care a locuit, ce coincidea cu adresa la care locuiesc eu (apartament ce a fost proprietatea tatalui si vinduta mie ,el fiind in viata ), am luat legatura telefonic cu acestia la departamentul RECUPERARE CREANTE , le-am explicat ca tatal meu a murit , am fost amenintat cu executare silita , si mai multe metode de convingere de plata a creditului plus niste asa zise penalizari de intirziere , intr-un timp s-au linistit , dar de luna trecuta au revenit cu o hirtie in care i-mi dadeau de ales ( de fapt tatalui meu )sa platesc sau in caz contrar voi fi executat silit conf. art.373;385;413 din Codul de Procedura Civila .Nu am dat curs hirtiei primite si acum citeva zile s-a prezentat la usa un domn , care a discutat cu copilul meu , solicitind sa vorbeasca cu tatal meu.Copilul i-a comunicat acestuia ca bunicul nu mai traieste , si dupa ce s-a convins discutind cu doi vecini de pe scara a lasat copilului o ‘NOTIFICARE EXECUTARE SILITA ” spunind sa-mi transmita sa-i dau o copie dupa certificatul de deces .Intrebarea mea ar fi : ar putea aceasta firma sa se indrepte asupra mea , sau ar putea sa execute bunurile ramase in urma parintilor ,acestea fiind tot pe numele lor deoarece nu am efectuat taxa de succesiune in urma decesului , dar nu au fost puse gaj la accesarea creditului.Creditul a fost accesat in anul 2006 si nu a mai fost platit din anul 2007.In speranta ca nu v-am plictisit cu problema mea , va multumesc pentru atentie si va doresc multa sanatate !

  24. Monica said

    am November 19 2011 @ 10:49 am

    Buna ziua domnule Urban !

    Am 34 de ani si deja am albit de griji si probleme. Va rog ajutati-ma cu un sfat, nu mai stiu ce sa fac !

    Am un credit de 2700 euro la Raiffeisen Bank, facut in urma cu 3 ani, urmand ca mama sa plateasca creditul (l-am luat pt ea). Jumatate de an l-a platit, dupa care nu a mai putut, dar mie nu mi-a spus. Eu am stat linistita, in urma cu 3 ani ai mei aveau o situatie financiara buna si nu m-am interesat de plata creditului.
    In luna iulie mi-a venit la munca hotarare judecatoreasca pentru neplata unui alt credit de la o alta banca si mi s-a pus proprire pe salariu. Din acel moment am intrat in panica si am inceput sa ma interesez de datoriile mele la banci.
    Suma era aceeasi (probabil dobanzile acumulate)la Raiffeisen Bank. Am luat legatura cu ei si am incercat sa le explic, dar nu au vrut sa inteleaga. Cine te intelege ca nu te-ai interesat de credit timp de 3 ani, in conditiile in care tu ai semnat si ai ridicat banii ? NIMENI ! M-au somat sa platesc jumatate din bani, dar nu avem de unde. Am incercat sa-i fac sa inteleaga ca nu am atatia bani, ca acum imi raman in mana doar 500 de lei. DEGEABA ! Am depus in iulie si in august 200 de euro, dupa care nu am mai dat nimic, nu am mai avut de unde. Inainte am lucrat in alt oras pe un salariu mai mare, acum m-am mutat la o alta sucursala in capitala, dar la aceeasi firma.
    Aseara m-a contactat o tanara foarte nervoasa si mi-a spus ca e de la departamentul juridic,ca urmeaza sa ma dea in judecata pentru neplata si ca cei 200 de euro depusi de mine sunt blocati din cauza propririi de la banca cealalta, ca toate conturile mele sunt blocate. Mi-a cerut socoteala de ce nu am platit, am incercat sa-i explic, a zis ca nu e un argument juridic, ca in instanta nu valoreaza nimic scuza mea. Mi-a oferit in schimb singura solutie pentru a nu ma da in judecata. Sa gasesc pe cineva sa semneze un act aditional la contract, prin care acea persoana se obliga sa plateasca in caz ca nu platesc eu. Dupa semnarea actului aditional persoana respectiva sa-si deschida un cont la ei in banca prin care sa pot plati eu creditul restant; sa depun in 2 zile 100 de euro in acel cont nou deschis si in maxim 1 luna 1500 de euro. I-am explicat ca nu am de unde sa fac rost de 1500 de euro, in conditiile in care eu nu castig decat 500 de lei. Nu a vrut sa inteleaga, a zis ca e prea tarziu pt o esalonare a ratelor si revine cu un telefon luni dimineata sa ma intrebe ce-am hotarat. Problema e ca a aflat unde lucrez acum si mi-e frica sa nu-mi faca vreo “bucurie”, sa-mi trimita vreo instiintare la munca, cei de acolo nu stiu (mi-e frica sa nu-mi pierd jobul). Eu nu am bunuri pe numele meu, nu sunt casatorita, ai mei nu ma pot ajuta, sunt la pensie acum si nu pot da la banca decat 100 de euro lunar, pe care as vrea sa-i platesc, daca m-ar lasa. Nu stiu daca conturile mele sunt blocate sau e vreo forma de intimidare, cert e ca sunt disperata ! Ce sa fac ? Va rog ajutati-ma cu un sfat !
    Va multumesc anticipat !

    Cu respect,
    Monica

  25. DAN said

    am November 22 2011 @ 6:16 pm

    Bun găsit, toate cele bune !

  26. DAN said

    am November 22 2011 @ 6:51 pm

    Aşadar Maestre voi încerca să fiu scurt: într-o speţă de recuperare a unei creanţe, mai scurt o recuperare de rest de rate neplătite din 2003-2004, o firmă de recuperare, m-a notificat în scris cu „SOMAŢIE REPETATĂ DE PLATĂ”, pentru o sumă aberantă de plătit, dându-mi un termen pentru asta.
    Am sunat la ei, întrebându-l pe cel cu care am vorbit, dacă nu cumva dreptul de acţiune al băncii cu pricina sau al lor, cesionarii contractului sau recuperatorii, pe româneşte, nu cumva s-a prescris în aceşti 7 – 8 ani. Râspunsul a fost nu. Nefiind nici măcar pe departe de specialitate, vă închipuiţi ca am fost derutat de acest răspuns ca orice alt om fără pregătire de specialitate, care ştie pur şi simplu că dacă au trecut 3 ani de la ultima plată din contract, nu mai poate fi obligat sau constrâns legal să achite restul.Confuzia mi-a fost mai mult amplificată la auzul informaţiei, de la acelaşi tip că, va trebui să fac dovada că respectiva datorie e prescrisă, dacă asta susţin.Cum ? – am întrebat…Această dovadă v-o poate elibera banca creditoare, dar, credeţi-mă pe mine, datoria nu e prescrisă, pentru că banca hotărăşte care restanţe sunt prescrise şi care nu, şi a dvs. nu e, pentru că banca nu ne-ar fi cesionat un contract de recuperare de datorie prescrisă. Aici, puterea mea de înţelegere slăbeşte pînă la zero, datoria mea este sub incidenţa prevederilor legale privind prescripţia sau sub prevederile legilor interne ale băncii ? Un răspuns lămuritor de la Dvs. mi-ar ajuta f. mult, nesperând la un eventual comentariu mai pe larg. Vă doresc toate cele bune !

  27. alexandra said

    am December 15 2011 @ 11:26 am

    n am mai platit la orange factura ca n am mai avut de unde acum mi-a venit de la un avocat o procedura de executare silita a bunurilor mobile cica debitul este de 3.485.01 datorat catre societatea EOS KSI ,dar daca platesc in termen de 15 zile platesc suma de 1.642.60 am sunat s mi-a zxis ca daca vreau sa platesc in rate trebuie sa platesc cate 300 roni p luna dar suma de 3585.01 c este de facut?

  28. alina said

    am February 16 2012 @ 11:04 am

    am si eu o problema si va rog sa-mi raspundeti daca puteti.am fost abonata laromtelecom dolce[televiziune numai]contract pe 2 ani.mi sa spus ca abonamentul este 35 ron dar dupa un timp imi veneau facturi 70-80-90 ron,am mers cu ei 1 an jumate dupa care am renuntat,le-am spus ca renunt si sa-mi rezilieze contractul.miau spus ca trebuie sa platesc contractul pina la capat’eu am platit cit am folosit servicile lor.pe urma mi-au spus sa platesc 70 ron pe urma20 ron sa-mi suspende servicile.am platit.acuma mau bagat la firma recuperare care mi-au trimis notificare ca am de plata 500 ron.eu nu mai folosesc serviciilelor de 8 luni.ultima factura trimisa de ei fiind 80 ron mi-au bagat penalitati pina la 500 ron.acuma n-am servici.daca nu platesc ce ar putea face respectivi.[firma recuperare cycle eoropean srl.datimi va rog un raspuns.

  29. alina said

    am February 16 2012 @ 11:07 am

    am si eu o problema si va rog sa-mi raspundeti daca puteti.am fost abonata la romtelecom dolce[televiziune numai]contract pe 2 ani.mi sa spus ca abonamentul este 35 ron dar dupa un timp imi veneau facturi 70-80-90 ron,am mers cu ei 1 an jumate dupa care am renuntat,le-am spus ca renunt si sa-mi rezilieze contractul.miau spus ca trebuie sa platesc contractul pina la capat’eu am platit cit am folosit servicile lor.pe urma mi-au spus sa platesc 70 ron pe urma20 ron sa-mi suspende servicile.am platit.acuma mau bagat la firma recuperare care mi-au trimis notificare ca am de plata 500 ron.eu nu mai folosesc serviciilelor de 8 luni.ultima factura trimisa de ei fiind 80 ron mi-au bagat penalitati pina la 500 ron.acuma n-am servici.daca nu platesc ce ar putea face respectivi.[firma recuperare cycle eoropean srl.datimi va rog un raspuns.

  30. carmen said

    am February 16 2012 @ 2:00 pm

    Buna,
    am o nelamurire la care, desi am citit cat de cat literatura de specialitate, nu am reusit sa gasesc raspuns…
    daca am achitat unele facturi cu intarziere, iar contractul a ajuns la termen de mult, mai este posibil sa mi se ceara daune moratorii ( prevazute in contract) pentru acele facturi deja achitate, in baza unui contract care nu mai este in vigoare?
    Sincer, mi se pare absurd….

    multumesc
    Carmen

  31. Radu Magda said

    am March 8 2012 @ 6:15 pm

    Fiul meu crede ca datoriile trebuie sa ti la plateasca altii.Din 2003 si pana in prezent s-au strans 2.000 lei din impozitele pentru autoturismul Dacia pe care l-a vandut fara forme legale si amenzi neplatite.De 3-4 ani nu mai stiu nimic de el.Ce sa fac sa nu mai vina pe adresa mea aceste instintari ?
    Mnltumesc
    Magda Radu

  32. EOS KSI - firma cu vrajeli said

    am April 12 2012 @ 9:22 am

    [...] de 10.000% (sau de 100 de ori cat au platit). Exemple despre problemele cu EOS KSI pe net sunt aici, aici, aici si nu numai.Drept concluzie: daca primiti ceva de la EOS KSI aveti de facut 3 lucruri [...]

  33. SIMOTA LUCIA VALENTINA said

    am May 14 2012 @ 12:09 pm

    Sunt un rau platnic . Refuz sa platesc ceea ce nu am consumat 180m.c in plus la apa rece.Am fost pedepsita acum de 2,5 luni nu am apa rece. La apa calda am platit 208 m.c. in plus fata de normativ29/93 (3,3M.C.de persoana).Am de recuperat 1000 lei de la firma de termoficare (onorariu expert)proces.incheiat 2008lunaXI, Indreptare eroare materiala ianuarie 2012.In ultimul caz, suma a fost prescrisa depasind termenul de 3 ani. Cine a gresit Judecatorul care a pronuntat sentiinta in februarie2012 sau firma de termoficare care ne-a incasat ani de zile cu apa rece la valoarea celei calde? Va multumesc. Cui sa ma adresez??

  34. anonima said

    am June 21 2012 @ 11:57 am

    tocami acum de cateva minute m-a sunat o doamna si mi-a spus sa-i transmit tatalui mei ca are ceva de plata la orange.O factura mai veche…de citiva ani!!!nu stiu cum a aflat numarul meu de telefon de la servici????in fine,ideea este ca tatal meu nu este in tara……mai este ceva de facut???adica sa stau linistita?????ca de vrajelile lor sunt satula…..astept un raspuns de la voi!!!

  35. Iulia said

    am September 5 2012 @ 10:20 am

    Buna ziua,

    Se pare ca si eu ma confrunt cu aceeasi problema…..pe scurt: am ramas cu o datorie la vodafone de 282 lei din aug 2009, iar anul acesta (2012), datorie ce-a fost preluata de SC TOP FACTORING SRL. Din luna mai au inceput scrisorile de recuperare creante, suma totala ajungand cu penalitati la 1600lei.
    Mi-au spus sa platesc cei 282lei ca sa scapam de datorie practic si apoi sa-mi achit restul prin plata lunara. Am achitat acea suma + 2 rate a cate 100lei.
    Acum intrebarea este, neachitand restul de bani si trecand deja in septembrie, practic se considera ca s-a prescris datoria sau trebuie sa platesc in continuare?????????? Pentru ca deja ma ameninta cu recuperarea in justitie.
    Multumesc,
    Astept un raspuns concret si rapid….altfel apuca ei sa-mi trimita o alta notificare.
    Iulia

  36. olga lazar said

    am September 17 2012 @ 6:17 pm

    RUGAMINTE—Administratia financiara mi-a expediat Somatie de plata cu titlu executoriu in care cosemneaza restante la taxe si impozite locuinta si teren , cu accesorii . Perioada mentionata se refera la 2002-2006– Sustine ca nu exista suspendare, intrerupere sau incetare , Desi sunt titular pe lege speciala ..urmas detinut politic , beneficiar din 2004 , dar mentioneaza ca scutirea e din 2007,–Cu deosebita stima si consideratie .

  37. grigore sandu dan said

    am September 24 2012 @ 10:24 am

    La mine este mai trist. Cind am fost sa platesc impozitul trimestrial pe PFA, ma inteaba duduita daca platesc si CAS-ul
    ( sanatatea ). Bine-nteles ca am intrebat: ce?, cum?, cit? si de ce?.
    Cind am aflat suma ( 15 000 ron),era sa pic. Cica ar fi impozitul pe venit de 5 ani in urma . Cum este posibil?! Eu stiu ca daca esti dator cuiva, esti anuntat in prealabil, somat si apoi…Cum sta treaba asta ? Ce-i de facut ? Mie mi se retine CAS-ul pe salariul unde sunt angajat cu carte de munca, iar pe activitatea independenta care este ocazionala (in ultimii 2 ani a fost ienxistenta cu criza )
    de unde sa stiu ca cica trebuia sa platesc cota parte 10,,,%. Ce ma invatati ca-i groasa rau. Multumesc mult!

  38. simona sz... said

    am November 12 2012 @ 4:25 pm

    as vrea sa stiu ca daca am avut o factura de 380ron la orange si am platit la eosksi vreo 800ron ca s=atriplat factura,si daca nu mai platesc vin cu recuperare acasa?/?

  39. RALUCA said

    am November 17 2012 @ 10:51 pm

    niste prosti astia de la eos ksi

  40. RALUCA said

    am November 17 2012 @ 10:54 pm

    CUM POT SA SI BATA JOC ASA DE OAMENI ??????? PAI DA BUCURESTENII S AU GANDIT SA FACA ASA O FIRMA , CA TARE LE PLACE SA STEA DEGEABA SI SA PRIMESCA BANI !!!! TIGANIII!!!!!

    NU PLATITI NIMIC !!!!! DUPA 3 ANI SE PRESCRIE !!!!!!! ESTE LEGE DATA!!!! NU TE POT FORTA PPE CALE JUDECATOREASCA !!!!
    ATAT CAT TE INTIMIDEAZA FOARTE TARE !!!!!

  41. Stanciu said

    am November 21 2012 @ 5:23 pm

    Buna ziua ,ma numesc Crina Stanciu si in primul rand imi cer scuze de deranj ,am citit pe internet o declaratie de a Dumneavoastra referitoare la recuperatori de credite ,de aceia va rog din suflet sa ma sfatuiti si pe mine cum sa procedez cu cei de la EOS KSI,mai pe scurt va pot spune ca am facut marea prostie sa am mare in credere in o anume persoane in anul 2008 la care lucram de ceva vreme ,si cu ajutorul dansilor am facut un card de credit cu buletin la BRD in data de 29.09.2008 ,am primit cardul am scos o anumita suma dupa el care sincer sa va spun am ajuns sa o scot pentru ca firma la care lucram exact in acea perioada ne-a dat afara pe toti angajati si au inchis locul nostru de munca,ce-ia ce va spun se poate verifica,si cum spuneam am primit cardul in Septembrie 2008 ,am scos diferite sume dupa el,am platit la el pana in septembrie 2009,dupa aceia nu am mai putut efectua platii ,mentionez ca datorita ca am ramas fara loc de munca in urmatori ani unde m-am angajat din cauza acestor recuperatori pentru ca unde m-am angajat dansii mi-au trimis la la locul de munca instiintari,iar de fiecare data (de 3 ori) m-au data afara cand au vazut ca am asemenea probleme.In prezent nu imi gasesc de lucru nici macar la negru ca sa pot macar supravietui si am creste copilul,din salariul sotului de 650 lei ne descurcam foarte foarte greu,in data de 08.11.2012 au venit la adresa la care locuiam cei de la EOS KSI,insotiti de un executor,mi-au dat o asa scrisoare cu numita somatie de executare silita,ma pus sa semnez pt ca am primit-o si mi-au spus ca daca in termen de o zi nu ii sun sa le spun ca merg sa platesc aceea datorie vor veni cu Jandarmii la poarta si vor intra si vor luat din casa lucruri.Le-am explicat pe scurt situatia mea,le-am spus ca nu pot plati ca nu lucrez ,ca eu una nu am nimic de valoare in casa decat fetita mea,iar dansii a zis ca sa ma ajute parinti,socrii si fac ceva sa platesc,ca eu ce nu am cheltuit bani in acesta curte….si multe alte vorbe,le-am spus ca eu locuiesc cu socrii,ca sotul meu are un salariu de nimic,la care dansii mi-au zis ca stie si asta,m-au intrebat ca a cui este casa? le-am raspuns ca a socrilor mei este casa.sincer eu nu am nimic ,dupa acea vizita socrii mei fiind mai in varsta avand alta gandire ,si ne stiind de acest credit au inceput intre noi unele discutii si am fost nevoit sa imi iau copilul sa plec din acea curte,vreau sa va spun ca imi este foarte frica sa nu mearga acei oameni cu jandarmi la poarta socrilor mei,chiar daca momentan am plecat din curtea lor tot imi este frica sa nu mearga cu Jandarmi la poarta lor,sa nu intri peste ei in casa,dansii au alta conceptii ,sunt batrani si foarte bolnavi si imi este frica sa nu se intample ceva ,nu imi doresc sa vina cei de la EOS KSI la poarta dansilor,dar nu imi pot plati datoria ,am incercat sa le spun cand au venit pe data de 08.11.2012 si am vorbit cu Domnul Executor ca nu pot plati acum,poate imi voi gasi ceva de lucru si am sa pot plati macar 100-200 de lei pe luna,iar dansii a zis ca nu se poate asa ceva ei vor macar 50 % din restanta si sa ii sun a doua zi,din cauza ca nu am unde ma imprumuta de bani nu i-am sunat deloc nici pana in prezent.Va pot spune ca nu dorm noptile ,am ajuns de visez ca vin peste mine,imi este foarte frica,mi-am speriat si fetita decat am plans ,ca a trebuit sa ne mutam si sa ii schimb locul si etc etc .De aceia va rog ajutati-ma si pe mine cu un sfat,ce sa fac ca sa nu ma mai caute dansi macar pt. o perioada,ce pot sa imi faca?au dreptul sa vina sa intre in curte unde am eu domiciliul la socrii mei?au dreptul sa ia lucruri din casa ?Astazi 21.11.2012 am primit mesaj pe telefon sa ii contactez urgent,imi este frica sa ii sun,de aceia va rog Domnule Iulian Urban raspundeti-mi si mie cat mai urgent,inca o data imi cer scuze de deranj si va multumesc pt.timpul acordat acestui mesaj.

  42. Tiberiu Pincova said

    am December 14 2012 @ 3:51 pm

    Se pare ca tata a facut un credit cu garantie in 2010, la C.A.R. Bozovici, o cooperativa de credit, cu 2 giranti. In 2011 luna Feb. tata a decedat. Eu nu am gasit in acte, iar tata era foarte ordonat, nimic care sa ateste acest lucru, dar ce.mi trimit cei de la cooperativa aceea, se pare ca sunt semnate de tata. Acum, ma someaza cu executor, fara o intintare prealabila a acelei cooperative sa achit suma integrala, plus dobanda si cheltuielile executoresti! Nu am de gand sa fac acest lucru, pentru ca nu au decat sa.l scoata pe tata din mormant, apoi, Eu sunt somer si nu am de unde depune aceasta suma si nu vad de ce as face.o. Am de gand sa imi caut drepturile si la Curtea Suprema a Drepturilor Omului.

  43. stela mariana said

    am January 21 2013 @ 12:59 pm

    si eu ca multa lume na confrunt din luna octombrie 2012 cu o situatie similara cu cei dinaintea mea si anume: in 2002 fiica mea avut un abonament la connex , in 2003 a plecat din tara si am ramas eu sa ii fac rezilierea contractului ceea ce am si facut in aprilie 2003 ca in mai expira contractul.In 2004 am primit o instintare de la ei ca ar avea de plata o suma de 2.773.000 lei + 255.000 lei penalitati de intirziere deci un total de 3.028.000 lei acestasta instintare de la connex am primit-o in octombrie 2004 si tot la finalul lui 2004 am primit o somatie de la cesti EOS-KSI . nestiind la vremea acea nimic despre acesti recuperatori am achitat suma trimisa de connex undeva la sfirsitul lui 2004 inceputul de an 2005 sunt sigura ca am achitat suma dar eu asa imi aduc aminte ca in contul lui connex.am facut ce trebuia am trimis prim fax la nr.dat de ei si gata dar cred ca am trimis si originalul prin posta.m pastrat copie acasa pina prin 2008 cind am renovat si eu ca tot omul casa si le-am pus pe cine stie unde in ce cutie si poate le-am auncat .daca in tot acest timp nu am mai primit nimic.Si acum incepe frumusetea in octombrie 2012 primesc un plic pe numele fetei de la EOS-KSI ca este datoare cu suma de 1594,83 ron si trebuie platite in conturile acestei firme. Fiind foarte revoltata am sunat le-am relatat ceea ce am relatat si aici , bineinteles ca l ei nu este nici o suma achitata si ca trebuie sa achit si dai cu tot felul de amenintari cum le este stilul caracteristicsigur si eu cunosc cite ceva si nu m-am lasat au incercat sa ma mai sune si la fel anemintari cit cuprinde si la adresa fiicei mel si a mea si m-am trezit vineri 18.01.2013 cu o instintare de la ei cu o suma de peste 1600 ron si o cerere catre un executor judecatoresc in caz ca nu achit pina in 31.01.2013 ce ma sfatuiti sa fac sa le fac vreo notificare si cam cum ar trebui formulata sau ce ma sfatuiti sa fac.Astept cu nerabdare sfatul d-voastra Va multumesc

  44. Gigi said

    am February 15 2013 @ 11:30 pm

    Buna!

    Mama mea a luat un credit de nevoi personale. Ea a decedat in data de 1.martie 2009. De atunci acum e a doua oara cand primesc instiintare ca voi fi executat silit. Prima scrisorica a venit de la un birou judecatores in 2010. Atunci am comunicat decesul mamei (am anexat si certificatul de deces).

    Pana acum a fost “liniste”, dar saptamana asta am primit o scrisorica de la o firma “renumita” in vrajeli de genul acesta (recuperari creante)…in care sunt instiintat ca voi fi executat silit (defapt nu eu, ci mama mea). Firma de unde a luat mama creditul a recuperat banii de la o firma de asigurare, iar acum astia vor sa recupereze si ei la randul lor…

    Intrebarea mea este, ca daca executarea silita vine pe numele mamei mele si nu pe numele meu…(mentionez ca in contractul de credit nu am fost mentionat nici ca coplatitor nici ca girant, nici cum) pot sa-mi faca ceva “rau”?

    Iar in al doilea rand, in cazul acesta putem vorbi de prescriptia creantei? Ultima rata ar fi fost scadent in sept.2011 dar mama a decedat in martie 2009. De la ce data se calculeaza prescriptia…de la data ultimei rate care ar fi trebuit platit sau din data incapacitatii de plata (din cauza de eces)?

    Va rog sa ma ajutati….

  45. Angela said

    am February 25 2013 @ 9:10 pm

    VA ROG DIN SUFLET SA MA AJUTATI!
    Sotul meu a decedat 09.02.2009. Astazi am primit o somatie de executare silita pe numele sotului decedat de la un Birou judecatoresc din care am inteles ca sotul meu a facut un credit de nevoi personale fara ca eu sa stiu in anul 2008.Sunt foarte speriata! Am tot citit pe net si am inteles ca legea prevede un termen de prescriptie a datoriilor de 3 ani. Eu pot beneficia de acest termen? Ce trebuie sa fac?
    Va rog sa ma ajutati sunt disperata, eu nu am bani sa platesc si mi-e teama sa nu pierd si apartamentul la care eu platesc rate, nu este proprietate personala.Pot sa-mi ia apartamentul peste 18 ani cand il voi termina de platit?Mentionez inca o data ca de patru ani acel credit nu a mai fost platit.Pot beneficia de termenul de prescriptie?

  46. Moldovan Ioana Lia said

    am April 4 2013 @ 1:01 pm

    Buna ziua. Ma bucur sa stiu ca exista cineva care ne poate ajuta cu un sfat. Suntem multi dupa cum am vazut inselati de acesti indivizi. Uitati….acum 9ani jumate am lucrat intr-o fabrica de masini Leoni, o fabrica germana si am facut o descoperire de card prin care imi dadeau 3salarii pe atunci castigam 2700.000 in lei vechi. I-am luat pt mama mea pt ca at aveam multe probleme. Faptul e ca sunt in strainatate de aproape 9 ani si m-au sunat de la EOS acum saptamana sa-mi spuna ca le am de dat o cantitate de 800 de euro. Mi-au spus ca mi-au trimis scrisori acasa dar eu nu am raspuns. Nu stiu nimic de aceste scrisori si sincer nu mai stiu daca se a platit sau nu. Am sunat la banca Raifeissen de unde s-a facut acel credit , le-am dat datele mele dar nu apar ca am ceva la ei. Ce ar trebui sa fac? Am vazut comentariile de aceasta pagina si as vrea sa stiu ce masuri ar trebui sa iau. Daca totul e ilegal as vrea sa stiu inainte sa le trimit banii care nu sunt usor de castigat. Ps…nr meu de telefon i l-a dat tatal meu acum 3 saptamani. Va multumesc mult pt tot si astept un raspuns va rog

  47. Anda said

    am April 16 2013 @ 6:52 pm

    Buna ziua,
    In noiembrie 2005 am facut un credit la Alpha Bank, 11000 lei, am platit ratele pana in luna mai 2006 dupa care nu am mai putut platii fiind bolnava si ulterior pensionandu-ma pe caz de boala.In luna iunie 2009 am primit o notificare de la Omniasig SA prin care eram instiintata ca trebuie sa platesc suma de 9123 lei debit restant preluat de ei. Nu am putut platii decat 1000 lei dupa care nu am mai platit nimic. In luna martie 2013 mi se pune poprire pe pensie in baza unui titlu executoriu din 27.07.2011 pentru suma de 9123 lei,(aceeasi suma ca cea dinaintea platii celor 1000 lei), plus cheltuieli de executare,executarea desfasurandu-se la cererea Eos KSI care a preluat creanta de la Omniasig la data de 16.07.2012.
    Mentionez ca pana in momentul popririi nu am stiut nimic de inceperea procedurilor de executare silita, nu am primit nici o notificare sau citatie, datele de mai sus primindu-le acum dupa ce am luat pensia diminuata, in urma unor demersuri la casa de pensii. Problema mea este ca nu s-a tinut cont de cei 1000 lei platiti de mine catre Omniasig pentru care detin chitanta, si ce pot face in acest sens.
    Va multumesc

  48. sergiu said

    am May 27 2013 @ 8:23 pm

    cine are probleme cu EOS KSI va rog sa le semnaleze pe e-mailul meu. Va rog sa trimiteti informatii reale si cazuri in care v-ati simtit inselati de catre aceasta firma.

  49. sergiu said

    am May 27 2013 @ 8:25 pm

  50. ticu54 said

    am July 7 2013 @ 8:34 am

    buna ziua,

    ceva asemanator mi se intampla si mie,am incheiat un contract cu o firma pentru un televizor si un telefon in iulie 2003 si ma angajam sa platesc valoarea contactului in rate egale pe o perioada de 24 de luni,am platit cateva dar s-au pierdut chitante(nu le-am pastrat nici eu )intretimp ei nu am dat nici un semn de viata pana acu (iulie 2013)cand mi-au trimis instiintare ca sunt datornic cu toata suma inscrisa in contract.
    datoria se prescrie va multumesc

  51. bujor mihai said

    am July 17 2013 @ 7:13 am

    Buna ziua In anul 2003 am facut o rata la cora pantelimon cu ajutorul SC Credisson International SRL.AM platit ratele in incinta Cora unde aveau un birou .dupa un timp au inchis biroul din cora si s-au mutat langa piata delfinului am platit acolo o perioada si dupa aceia nu i-am mai gasit .eu nu am fost anuntat unde se muta si asa am ramas cu o restanta de788,45 lei.Anul acesta pe data de 17 05 2013 am primit de la EOS un plic in care se specifica ,ca am o datorie de 3.579,o4 din care 1939.59 sunt penalizari .eu am sunat la ei si am convenit sa platesc 200 de lei pe luna ,au zis ca altfel vin cu executorul.Este legal ce fac ei si ce pot face? VA MULTUMESC ANTICIPAT

  52. Cristi K. said

    am August 14 2013 @ 9:40 am

    @bujor mihai
    E absolut ilegal. Datoria dumneavoastra e prescrisa.
    EOS nu face altceva decat sa incerce sa va intimideze cu mesaje de genu.
    Sfatul meu : nu le dati nici un leu. NEAPARAT NU SEMNATI ABSOLUT NIMIC! Cereti dovada semnarii contractului de vanzare a creantei de la banca la care ati avut dvstra credit, catre dansii ( EOS ) ( contract care, teoretic, nu ar trebui sa existe + e nul daca dvoastra nu l-ati semnat ).
    Ce puteti face? Cel mai simplu e sa-i ignorati,ceea ce va si sfatuiesc. Puteti sa inaintati o plangere pentru hartuire, si prelucrarea neautorizata a datelor cu caracter personal. Procesul insa, va fi unul foarte lung si costisitor, deci nu recomand.
    Astea fiind spuse, va doresc o zi buna, si spor la ignorat scrisori / vederi / sms-uri / telefoane.

  53. Nicoleta said

    am August 21 2013 @ 4:37 pm

    Buna ziua , in anul 2008 am facut un credit la ING 21.000 ron am platit pana in 2009 in Mai deoarece am ramas fara servici si avand si un copil fiind mama singura nu am mai putut sa platesc. Mentionez k nu am nimik pe numele meu momentan sunt plecata din tara. Zilele axestea mama mea a primit o scrisoare prin care mi se cere sa platesc suma de 23.319 RON in 48 de ore. In tot acest timp din Mai2009 pana in august 2013 nu am mai primit nici o alta somatie. Nu am semnat nimic nu am vorbit cu nimeni. Din cate am inteles datoria se prescrie in 3 ani daca Creditorul sau respectiv firma care se ocupa de recuperarea datoriei nu te cheama in instanta. Este adevarat?? Este datoria mea prescrisa? Va multumesc anticipat!!! Va doresc o zi buna!

  54. cristina said

    am August 28 2013 @ 10:10 pm

    buna seara! as avea o nelamurire daca sunteti amabili.sunt proprietar nou in cadrul unui bloca care la inceput facea parte dintr-o asociatie care a fost fraudata de fostul administrator. in prezent blocul are de 3 ani o noua asociatie, care a preluat din vechea asociatie si o parte din sumele fraudate.procesul cu vechea consucere nu s-a incheiat inca, castigat in prima instanta. problema vine de la cei care ne furnizeaza apa caci ne-au inchis apa pt neachitarea vechii datorii de acum mai bine de 5 ani. ei doresc o esalonarea lunara pe un singur an a intregii valori netinand cont de faptul ca procesul cu vechea conducere nu s-a incheiat. contributia lunara a datoriei depaseste puterile noastre de plata mai ales ca suntem putin in bloc si bineinteles si cativa neplatnici. intrebarea este datoriile asociatiei mai vechi de 5 ani nu se prescriu? caci la ele s-au adaugat si penalizarile si din acest motiv a crescut si datoria. va multumesc!

  55. marius said

    am September 12 2013 @ 12:35 pm

    .am facut un imprumut la BCR IN 2005 IN VALOARE DE 7000 RON PE BAZA ADEVERINTEI DE SALARTIAT, dupa 2 ani am fost in imposibilitate de plata ,pierzandu mi locul de munca ,imprumutul a fost cu asigurare , contractul a fost preluat de catre KRUK, nu mi am dat acordul scris de cesionare , pana in prezent in afara de amenintari scrise si telefonice nu am patit nimic din partea acestei firme de recuperare,scrisorile nefiind recomndate.in prezent ma ameninta cu executarea silita .dupa 8 ani pot sa ma execute silit eu neavand in proprietate nimic ,decat un cont unde mi se vireaza subventii agricole.AM INTELES CA DATORIA SE PRESCRIE DUPA 3 ANI ,SUNT COMPLET IN CEATA .VA ROG SA IMI SPUNETI CE POT PATI DACA NU ACHIT SUMA RESPECTIVA ,POT SA FACA EXECUTARE SILITA ?
    IN PREZENT DATORIA A AJUNS LA 9600 RON SI NU MISE PARE NORMAL.ASTEPT RASPUNS PE E MAIL ,URGENT.

  56. Loredana said

    am November 19 2013 @ 12:11 pm

    Buna ziua. Am o societate comerciala care a functionet la domiciliul meu.Acum activitatea este suspendata de 1 an, dar am fost data in judecata de catre cei de la CUP(gunoi), ca am o restanta de 400 ron la ei.Eu am platit 5 ani cate doua facturi pentru acelasi srviciu,adica venea si-mi ridica gunoiul o singura data in aceeaSi zi cu toti vecinii mei.Eu doar in ultimile luni de activitate nu am mai avut posibilitatea sa platesc asa ,,numitele” servicii pe societate . Consider ca nu mi s-au prestat servicii separate pe societate.Mentionez ca sunt cu plata la gunoi la zi pe pers fizica la adresa unde functiona si societatea. Ce lege ma apara pe mine si societatea mea de acest abuz? Va multumesc

  57. florin brumaru said

    am December 12 2013 @ 8:20 pm

    buna seara..am si eu o intrebare ,in 2007 am incheiat un contract cu altex am facut o rata de 11 mil in termen de 24 luni.fiind asociati cu bcr am platit la bcr atunci miau dat si un card de debit habar nu am la ce folosea,mentionel ca am platit si ultimul banut am toate facturile am ajuns la 19 milioane platite..totul a fost bine pana acum cateva zile cand am primit o instintare ca am de plata 170 ron..pentru ce sa platesc?dupa 6 ani…va rog sa ma ajutati ce trebuie sa fac…o seara buna

  58. florin brumaru said

    am December 12 2013 @ 8:22 pm

    in 2006 va rog sa ma scuzati

  59. IVAN GHEORGHE said

    am December 14 2013 @ 8:55 am

    In urma neachitarii unui OVERDRAFT la o banca timp de 3 luni,creanta mi-a fost preluata de TOP FACTORING.Am convenint cu acestia telefonic sa achit lunar suma de 200lei,pana la stingerea litigiului,insa numai dupa 3 luni au inceput sa-mi trimita scrisori de amenintare ca daca nu achit intreaga suma de 4.600 urgent,voi fi dat in judecata.Le-am explicat ca mai am si alte rate care totalizate depasesc suma de 1500lei lunar si salariul il am de 2000lei lunar,avand si un copil in intretinere.Le-am explicat ca nu sunt de rea credinta,dar nu am de unde sa platesc mai mult,acestia nu vor sa auda…..facand presiuni si amenintari aproape zilnice si la telefon.Ce ma sfatuiti sa fac?

  60. adrian said

    am February 20 2014 @ 3:31 pm

    buna ziua.am si eu o intrebare,am pierdut un proces si sunt obligat sa platesc o suma destul de importanta,persoana respectiva a obtinut un titlu executor si mi-a pus deja poprire pe cont.in acest caz exista o perioada de prescriere sau nu?multumesc anticipat

  61. silaghi iuliana said

    am April 25 2014 @ 2:26 am

    Buna seara ! Am o mare rugaminte , daca se poate sa-mi dati un raspuns . Fiul meu are adresa la noi. este major , am primit o adresa unde se refera ca ar avea fiul meu de achitat o suma de bani si sa specifica ca; executorul va proceda la sechestrarea bunurilor ( fiului meu nu are nimic la noi acasa )chear si daca aceasta sunt detinute de un tert. Imobilui este pe numele nostru .din 1973 . Au dreptul de am-i intra cu forta in casa? Va multumesc f mult ca ma ajutati cu sfaturi , va dores multa sanatate ! Cu mult respect fam din Timisoara Iulia

  62. Burcea said

    am June 21 2014 @ 3:45 pm

    Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine. Am o descoperire de card la Cec Banc, am facut aceasta descoperire acum 1 an la o firma la care am lucrat si inca nu am putut sa pun banii la loc , dar nu am intarziat nici o zi cu plata dobanzi. Acum mam mutat la o alta firma si cei de la Cec Banc imi impune sa le dau toti banii inapoi in maxim 30 de zile. Oare asa ceva este posibil? Eu oare nu pot sa continui sa le platesc dobanda si totul sa fie la fel? Va multumesc mult.

  63. mariana corina tomoiu said

    am July 14 2014 @ 9:36 pm

    buna seara nu stiu daca mai ieste valbil acest site dar voi scrie povestea mea ma numesc mariana si in 2003 am cumparat electro domestice prin raiffeizen bank in timpul in care am contractat datoria aveam buletinul facut pe adresa matusi mele aztazi mau sunat cei de la EOS-KSI sa ma ameninte ca daca nu platesc suma de 24 mii lei ii va lua casa matusi mele am platit pana in luna iunie 2005 cand am plecat din romania nu era ca nu vream sa platesc dar viata afara ieste grea si nu ma ajungeam cu bani sa mai pot si plati vreau sa ma lamureasca cineva si pe mine daca pot face asa ceva va multumesc

  64. mariana corina tomoiu said

    am July 14 2014 @ 9:39 pm

    am intrebat daca pot plati suma de 50euro pe luna si mi sa spus ca ori in doua transe ori in una mai mult nu

  65. MOSNEAGU TUDOR GEORGE said

    am August 20 2014 @ 9:53 am

    BUNA ZIUA AM O FACTURA DE APROAPE 1200 RON LA ORANGE DAR AM AJUNS SA NU MAI POT SA PLATESC FACTURA LA TELEFON PENTRU CA AM RAMAS FARA SERVICI,PENTRU CA AM FOST INTERNAT IN SPITAL PENTRU O OPERATIE LA STOMAC PENTRU CA AM AVUT ULCER PERFORAT.DAR AM UN VENIT DE HANDICAP DE 234 RON.SI NU STIU CE SA FAC.VA ROG FRUMOS SA IMI DATI UN SFAT CE SA FAC.VA MULTUMESC.

  66. Elena Tanasa said

    am August 26 2014 @ 2:52 pm

    Buna ziua! Am si eu aceeasi problema ca toti de aici! In 2011 mi am facut un abonament la Orange, iar o jumatate de am platit pana mi s a furat telefonul! Acum, dupa 4 ani, mi a venit somatie cu suma restanta de 1.800 (de la 350de lei cat trebuia sa platesc)! Se poate sa ii execute pe ai mei avand in vedere ca abonamentul a fost facut pe numele meu, iar eu nu am nimic in proprietate? P.s: in acesti 4ani…NU AM PRIMIT NICI MACAR O FACTURA DE LA ORANGE !

  67. Turturica Angelica said

    am September 9 2014 @ 5:58 pm

    Buna ziua,
    acum cativa ani, am luat in spatiu o persoana, care facandu-si buletin pe adresa mea a facut imprumut la banci, fara ca eu sa stiu. Nu a achitat ratele catre banci si astfel a ajuns la firmele de recuperari creante (EOS KSI si Kruk).
    Persoana nu mai locuieste la mine de cativa ani, dar pe adresa mea vin plicuri im mod periodic cu cererile de plata a restantelor, ultimile vorbesc de executare silita,sechestru.
    Stiu ca persoana nu si-a achitat datoriile din rea vointa, mutandu-se de la un loc de munca la altul cu scopul de a nu plati, astfel firmele de recuperari au tot trimis plicurile pe adresa pe care o aveau,respectiv a mea.
    Ce pot face pentru a stopa hartuiala acestor firme care nu pot identifica un datornic. Ei nu apeleaza la politie? Cum gasesc un datornic? Daca persoana respectiva nu lucreaza, pleaca din tara sau moare, nu-l gasesc? Ce treaba am eu cu datoriile altora?
    Culmea, nu am avut niciodata un imprumut la vreo banca, de ce sa fiu oare deranjata atatia ani, de banci si firme de recuperari creante pentru o alta persoana?
    Va multumesc mult pentru sansa pe care mi-o acordati prin acest blog si astept sfatul dumneavoastra pentru rezolvarea problemei mele.

  68. alex said

    am September 13 2014 @ 8:48 pm

    Buna seara. Am făcut un contract cu o firma care se ocupa cu angajări in anglia si trebuia sa plătesc un comision de 400 de lire pentru serviciile oferite de ei. Nu am achitat nimic. Vreau doar sa stiu daca există riscul sa imi blocheze contul pe care il am la o banca din anglia. Va mulțumesc anticipat.

  69. Daniela said

    am September 24 2014 @ 11:29 am

    Buna ziua !

    Cu respect si cu incredere, apelez la dumneavoastra pentru elucidarea unei situatii care ma streseaza psihic.
    De cativa ani sunt notificata constant de doua firme creditoare cesionare respectiv :
    -EOS KSI ROMANIA – creditor cesionar pentru Cetelem IFN SA -pentru o asa zisa restanta de plata ( 783,32 ron ), la un contract incheiat in 2005 si finalizat de plata in 2007;
    - si CREDITEXPRESS FINANCIAL SERVICES SRL -creditor cesionar pentru Raiffeisen Bank – pentru un card de cumparaturi, incheiat in 2005 si pentru care nu am informatii ca as fi ramas cu restante( suma solicitata 1399,99 ron).
    Aceste firme m-au “bombardat” cu plicuri cu notificari si somatii in care sumele variau si se schimbau cand in plus cand in minus .
    Avand cunostinte ca orice datorie care nu a fost notificata intr-un termen de trei ani se prescrie as dori sa-mi spuneti cat de reale sunt aceste “Notificari” si “Solicitari de executare silita” fara semnatura si stampila

    Din informatiile primite de la o cunostinta , aceasta s-a lasat impresionata de aceste notificari , a ajuns pe la Galati la sediul unui executor al firmei Eos si acolo a gasit….un amarat de apartament unde nu a raspuns nimeni. Acum sustine ca are proprire de un an de zile pe cuponul de pensie , nu am mai multe amanunte , ma intreb ar fi posibil sa fie judecata in lipsa, fara citarea unei parti, nu a fost citata niciodata de vreo instanta?
    Totusi stie cineva ca exista vreo hotarare judecatoreasca de imputare a unor persoane de catre firma Eos sau alte firme precum Creditexpress ???

  70. visan lucica rodica said

    am October 1 2014 @ 2:14 pm

    Am o datorie la eos k din 2006.in valoare de 8000ron.Cind am avut bani am mai plâtit din ea .Dar niciodata nu am vâzut diferenta de inaite de aplâti si de dupâ. Ce ma invatsati sâ fac? Vâ multumesc.

  71. mircea said

    am October 7 2014 @ 3:42 pm

    buna ziua
    cu respect apelez la experienta si sfaturile dvs in legatura cu o situatie care m-a surprins si m-a pus pe ganduri:
    in februarie 2007 eu in calitate de administrator al unei sotietati si avalist iar sotia mea ca avalist am semnat un contract de imprumut overdraft in valoare de pana la 300000 lei pt activitatea curenta a sotietatii.dupa 4 luni in aprilie 2007 am cedat calitatea de administrator al societatii unei alte persoane care a preluat toate atributiile de conducere.contractul a fost garantat atat cu conturile si disponibilitatile banesti din conturi cat si cu o garantie nimobiliara un apartament.apartamentul a fost evaluat de evaluatorul bancii si acoperea in intrezime creditul acordat.intrucit nu am mai administrat firma nu stiu sumele care au fost folosite din acest credit.in anul 2009 societatea a intrat in insolventa aceasta fiind ceruta de creditori dar nu de banca care a acordat creditul.in procesul de insolventa sau respectat toate prevederile legale :publicitatea procesului,intocmirea mesei credale,valorificarea bunurilor societatii etc.la intrarea in imposibilitate de plati banca a executat garantiile depuse :banii din conturi si garantia imobiliara vanzand apartamentul.dapa asta tacere totala din partea bancii de unde am tras concluzia ca nu mai sunt nici un fel de probleme cu acest credit el fiind indestulat.banca nu sa inscris nici in perocesul de insolventa si nici nu nea notificat niciodata cu privire la existenta vreunei datorii ramase la acest credit.dupa 7 ani si jumatate am primit o notificare din partea ,,krug,, societate de recuperare credite ca avem de platit suma de 96000 lei datorat la acest credit in calitate de ,,avalisti,,.am ramas stupefiati dupa atata timp sa primesti o astfel de notificare!
    acum urmeaza sa actionam in contestarea acestei situatii dar nu prea stim cum.va rugam sa ne dati un sfatpt a stii ce sa facem
    mii de multumiri

  72. onut florin said

    am November 10 2014 @ 11:21 am

    BUNA ZIUA. UN FOST PATRON M-A DAT IN JUDECATA CA MAI AM SA PLATESC O SUMA 3000RONI(REPREZENTAND 5%DOBANDA TAXE DE JUDECATA) DINTR-O AMENDA LUATA DE MINE PE UNGARIA.AMENDA A FOST DE 1500EURO,IAR EU AM PLATIT 1200EURO.EL A ZIS CA TAXELE DE JUDECATA ,TRADUCERI,COMISIOANE LE SUPORTA EL.CAND AM PLECAT DIN FIRMA LUI A ZIS CA TREBUIA SA LE PLATESC SI PE ACELEA.EU NU AM DOVEZI CA I-AM DAT ACEI BANI DAR NICI EL NU ARE IN AFARA DE TRADUCERI,TAXA AVOCAT, ONORARII,IAR BANII DE AMENDA MI I-A TRIMIS TOT EL PE CARDUL FIRMEI SPUNAND CA II DAM IN JUDECATA SII RECUPERAM NU CA TREBUIE SA II DAU EU LUI INAPOI CUM A FACUT CAND AM AJUNS ACASA.CE POT SA FAC SAU CUM AS PUTEA SA II DAU O SUMA MICA PE LUNA CACI AM UN SALAR MINIM PE ECONOMIE,DOI COPILASI SI STAU IN CHIRIE.VA ROG DATI-MI SI MIE UN RASPUNS URGENT.VA MULTUMESC MULT.

Comment RSS · TrackBack URI